Sa nu publici pe prima pagina, ca nu mai pupi branza o luna!
Sa nu publici pe prima pagina, ca nu mai pupi branza o luna!
Adica Armata in care s-au aciuat securistii dupa 1989?
PS la știea de mai sus
Ce avem noi aici? (click)
‹O intrebare retorică: de când CSA Steaua este unul din "comercianții din sectorul public" de care se face vorbire in lege?
Dar e treaba Justiției să răspundă. Așteptăm cu interes finalul proceselor pe care ambele părți și le-au intentat reciproc in 2015.
Bine ba xray. Hai ca ti-ai meritat branza pe saptamana asta. tine-o tot asa.
Sursa: Dolce Sport
Deci, procesul este pentru nu mai folosi "Steaua București" in activitatea comercială, nu cea sportivă, cum ne spune chiar intâiul jurist al CSA.
Pai si vinzarea de bilete la meciurile disputate de echipa nu este activitate comerciala?
Cedarea drepturilor federative asupra unor jucatori contra unor sume de bani nu este activitatea comerciala?
Semnarea unor contracte de publicitate nu este activitate comerciala?
Sau fac parte din sfera activitatii sportive cele enumerate mai sus?
1) Legea spune : Nicio firmă nu va putea cuprinde o denumire intrebuințată de comercianții din sectorul public se precizează in Legea nr. 26/1990.", ceea ce inseamnă că CSA este comerciant.
2) Biletele, contractele etc. nu au pe ele marca din 2004 de care se face vorbire in ÎCCJ, anulată in 2014.
Dar e treaba Justiției să se pronunțe.
Pai si vinzarea de bilete la meciurile disputate de echipa nu este activitate comerciala?
Cedarea drepturilor federative asupra unor jucatori contra unor sume de bani nu este activitatea comerciala?
Semnarea unor contracte de publicitate nu este activitate comerciala?
Sau fac parte din sfera activitatii sportive cele enumerate mai sus?
Clubul a evitat din decembrie sa se mai asocieze in activitati comerciale cu marca Steaua. La intalnirile din mall (unde se desfasurau sesiuni de autografe), au folosit exclusiv marca FCSB. La fel si pe echipament (atat cel oficial cat si cel de antrenament). Problema apare la evenimentele sportive, acolo unde clubul e obligat sa mearga cu denumirea oficiala din certificatul de identitate sportiva, cea cu care sunt inregistrati la FRF - Fotbal Club Steaua Bucuresti.
Dupa cum am scris de atatea ori, traim acum sub imperiul deciziilor eronate ale ICCJ-ului. Marca FC Steaua nu a facut parte niciodata din patrimoniul CSA-ului pana in decembrie (in 1998 crearea sa s-a facut de catre AFC, ce era entitate juridica distincta de CSA)... dar ce conteaza, e important ca suntem acum in pericol de a fi distrusi de catre o institutie hrapareata, plina de securisti, ce nu are macar posibilitatea teoretica de a-si face o echipa de fotbal. Iar cativa suporteri marsaluiesc in ritm vesel catre cimitirul echipelor de fotbal.
Clubul a evitat din decembrie sa se mai asocieze in activitati comerciale cu marca Steaua. La intalnirile din mall (unde se desfasurau sesiuni de autografe), au folosit exclusiv marca FCSB. La fel si pe echipament (atat cel oficial cat si cel de antrenament). Problema apare la evenimentele sportive, acolo unde clubul e obligat sa mearga cu denumirea oficiala din certificatul de identitate sportiva, cea cu care sunt inregistrati la FRF - Fotbal Club Steaua Bucuresti.
Dupa cum am scris de atatea ori, traim acum sub imperiul deciziilor eronate ale ICCJ-ului. Marca FC Steaua nu a facut parte niciodata din patrimoniul CSA-ului pana in decembrie (in 1998 crearea sa s-a facut de catre AFC, ce era entitate juridica distincta de CSA)... dar ce conteaza, e important ca suntem acum in pericol de a fi distrusi de catre o institutie hrapareata, plina de securisti, ce nu are macar posibilitatea teoretica de a-si face o echipa de fotbal. Iar cativa suporteri marsaluiesc in ritm vesel catre cimitirul echipelor de fotbal.
Nu este chiar asa. Clubul nu a "evitat" sa se asocieze cu marca Steaua Bucuresti. In stilul deja consacrat al lui becali (un pas si jumate in afara legii) a creat o noua marca (FCSB) care nu face nimic altceva decit sa incalce legea, provocind voit confuzie in cadrul publicului tinta, folosindu-se de aceasta denumire.
Prezentarile facute in cadrul unor evenimente din anumite centre comerciale din tara nu cred ca au avut caracter comercial (neparticipind la nici unul nu pot spune ca afirmatia asta este 100% corecta) ci au avut ca scop final inducerea in eroare a suporterilor, prezentind aceasta entitate ca fiind Steaua Bucuresti.
Iar in pericol de a fi distrusa nu vad decit societatea comerciala pe actiuni al carei presedinte al C.A. este Argaseala Valeriu, actionarii nefiindu-mi cunoscuti.
@ _Answer_
Daca e vorba de indus in eroare suporterii, primii care au facut-o au fost cei de la CSA. Unde a jucat FCSB din 2003 pana in 2014? Ai ghicit! In Ghencea!
Nu suntem o tara de prosti sau hateri!
1. De acord. Reclamantul in speta marcii a continuat anumite relatii comerciale cu piritul pina la pronuntarea unei decizii definitive si irevocabile. Probabil esti constient de faptul ca pina la pronuntarea unei sentinte definitive si irevocabile exista prezumtia de nevinovatie (in cazul de fata marca Steaua Bucuresti inregistrata de societatea comerciala sa fi fost valabila - n-a fost sa fie asa). Un proces civil nu inseamna neaparat o provocare la duel/razboi.
2. Cum poti spune ca Boroi si Talpan au incasat milioane de euro din folosirea frauduloasa a marcii? Vreau sa cred ca te referi la sumele incasate de C.S.A ca si administrator al bazei sportive si nu la alte venituri nelegale. Un contract comercial este un contract comercial si cu asta basta. Sa inteleg ca si administratorii stadionului Farul din Constanta, al celui din Buzau, al celui pe care joaca CFR Cluj si al Arenei Nationale sunt tot complici? Si nu cu infractorul ca nu a fost caz penal ci un dosar de drept civil/comercial.
Ref punctul 2)
Dai exemple aiurea!
Administratorul e una și aceeași persoană cu "păgubitul". Pricepi? Au semnat contracte cu infractorul, deși știau că le-a "furat identitatea" și erau "păgubitii". Farul, Buzau, CFR Cluj si Arenei Nationale nu reclamau nimic de la Steaua și habar nu aveau, ca și noi suporterii, până in 2014.
CSA inchiriat stadionul și baza din 2003, unuia care le folosea fraudulos marca din 2004-2014, cum susțin ei!
Deci, FCSB, conform CSA, a scos bani din folosirea ilegală a mărcii, chiar pe proprietatea lor, inchirită de ei. Însă CSA a incasat milioane de euro din banii ăștia produși in mod "fraudulos" de "FCSB" prin folosirea mărcii și a proprietății inchiriate de CSA "infractorului", acuzat de CSA, nu de Farul, Buzau, CFR Cluj etc.
Sper că ai ințeles acum. Dacă nu ai ințeles, e ok!
COMUNICAT Locotenent " colonel de justiție Florin " Costel TALPAN
Ref punctul 2)
Dai exemple aiurea!
Administratorul e una și aceeași persoană cu "păgubitul". Pricepi? Au semnat contracte cu infractorul, deși știau că le-a "furat identitatea" și erau "păgubitii". Farul, Buzau, CFR Cluj si Arenei Nationale nu reclamau nimic de la Steaua și habar nu aveau, ca și noi suporterii, până in 2014.
CSA inchiriat stadionul și baza din 2003, unuia care le folosea fraudulos marca din 2004-2014, cum susțin ei!
Deci, FCSB, conform CSA, a scos bani din folosirea ilegală a mărcii, chiar pe proprietatea lor, inchirită de ei. Însă CSA a incasat milioane de euro din banii ăștia produși in mod "fraudulos" de "FCSB" prin folosirea mărcii și a proprietății inchiriate de CSA "infractorului", acuzat de CSA, nu de Farul, Buzau, CFR Cluj etc.
Sper că ai ințeles acum. Dacă nu ai ințeles, e ok!
Incurci merele cu perele, xray!
In privinta identitatii se judecau, asta nu insemna automat ca nu puteau inchiria baza de antrenament, inclusiv celor care se presupunea (ulterior dovedit) ca te-au prejudiciat.
Marca CSA-ului a fost folosita fraudulos, iar asta nu sustin cei de la CSA neaparat, o spune negru pe alb o sentinta a Inaltei Curti de Casatie si Justitie.
Afirmatia ta este corecta, dar nu ii vad rostul. Ce nu vrei tu sa intelegi este faptul ca in toata perioada in care spui ca cei de la CSA incasau bani din veniturile ilicite ale fcsb-ului, in lipsa unei decizii definitive a unei instante, veniturile respective erau legale. Ceea ce trebuie facut in acest moment este sa se ceara daunele provocate de fcsb in perioada cit a folosit ilegal proprietatea altuia (marca).
Incurci merele cu perele, xray!
In privinta identitatii se judecau, asta nu insemna automat ca nu puteau inchiria baza de antrenament, inclusiv celor care se presupunea (ulterior dovedit) ca te-au prejudiciat.
Marca CSA-ului a fost folosita fraudulos, iar asta nu sustin cei de la CSA neaparat, o spune negru pe alb o sentinta a Inaltei Curti de Casatie si Justitie.
Afirmatia ta este corecta, dar nu ii vad rostul. Ce nu vrei tu sa intelegi este faptul ca in toata perioada in care spui ca cei de la CSA incasau bani din veniturile ilicite ale fcsb-ului, in lipsa unei decizii definitive a unei instante, veniturile respective erau legale. Ceea ce trebuie facut in acest moment este sa se ceara daunele provocate de fcsb in perioada cit a folosit ilegal proprietatea altuia (marca).
Hai, mai, că dam in schițele lui Caragiale. Eu incurc merele cu perele? ![]()
Adică se judecă pe identitate, dar a semnat contract, in numele statului(MApN), cu cel pe care-l știa că foloseste identitate falsa, și a continuat să-l mulgă de bani obținuți fraudulos 11 ani!
Ce e legal aici? Mai jeg de caracter ce poate fi, dacă ar fi adevărat că ai act de identitate fals și diplomă falsă și eu sunt partener de afaceri cu tine?
Chiar nu vă ințeleg pe unii, care strigați cu stânga "vrem un club curat", iar cu dreapta ii băgați rahatul sub preș. Dar nici nu mai incerc să ințeleg pentru că e problema voastră.
Hai să o incheiem că deja mă ia cu greață și scârbă subiectul ăsta.
Gata, s-a incheiat.
Exemplu pe care l-ai folosit mi-a dovedit ca recunoasti faptul ca fcsb nu este Steaua, dar continui sa sustii contrariul. Nu inteleg de ce, dar nici ca ma mai intereseaza!
Noroc si toate cele bune!
Exclus! Nu, pentru mine FCSB este FC Steaua București, indiferent de ce spune CSA!
Becali și daca ar fi furat acțiunile la FCSB, ar fi in culpă el ca persoană.S-ar schimba doar proprietarul Entitatea juridică există FCSB și are continuitate legală a secției de fotbal CSA. Nu Becali a inființat-o, ci Justiția.
Am mers pe raționamentul lor pentru a-ți arăta că dacă ar fi adevărat ce susțin, ei ar fi infractori alaturi de presupusul faptas, nu maici Tereza cum pozează prin presă. Au manipulat suporterii și prin tăcerea de 8 ani, ii manipulează și acum, după 11 ani, prin comunicate populiste de tip Talpan. Dar de aceea există DNA și Justiție. Să facă lumină! Nu Talpan prin presă sau noi pe forum!
PS
Uite, altă manipulare presă-CSA.
Acum in direct pe sport.ro TV, la Ioana Cosma, Bumbescu spune că de fapt nu a dus copii la CSA, ci doar s-a dus să-i antreneze in Ghencea, fără știrea FCSB, ei fiind legitimați in continuare la FCSB și nu se pune problema să plece la CSA. Argăseală s-a supărat că i-a dus să-i antreneze acolo.
Îți aduci aminte ce vuia presa, poze cu Bumbescu și copiii de la FCSB trecuți la CSA etc.
Ce a scris CSA: "Fotbal din complexul Ghencea, deciși să atragă prin calitățile lor atenția experimentaților Adrian Bumbescu, Radu Troi, Vasile Aelenei sau Anton Doboș, gloriile steliste care le vor deveni in curând profesori."
Adică, i-a antrenat pe Ghencea exact in ziua preselecției la CSA. De ce? Să pară mulți acolo? ![]()
Întrebari retorice.
Numai bine și ție!
Exclus! Nu, pentru mine FCSB este FC Steaua București, indiferent de ce spune CSA!
De asta e bine ca parerea ta nu conteaza absolut deloc. Din pacate pentru tine, pareraea ta nu conteaza nici macar in fata ciobanului, altfel ar fi cedat rugamintilor tale si te-ar fi facut sef peste siteul lui de rahat. Asta este, xray. Iti mai ramane siteul asta, cat te mai tin si astia pe aici. Ca sigur te vor bana din nou la un moment dat, la cate prostii debitezi. E doar o chestine de timp.Dupa ce se intampla asta si viata ta va fi terminata, sper sa ai curaj sa te spanzuri. Prin aceasta ultima actiune ai face lumea mult mai buna.
Știu! Numai părerea ta și a lui Talpan contează! S-a văzut și in comunicat. E geniul pustiu in MApN, nu-l mai bagă nimeni in seamă. Cine se aseamănă se adună ... ![]()
Populismul, manipularea și mania persecuției vă unește!
Succes!
Da. Dar diferenta dintre noi si tine e ca noi avem dreptate, in timp ce tu esti doar un sarac mincinos, care se foloseste de un blog pentru a-si raspandi minciunile. Numai ca, oricat ai minti tu, adevarul tot ajunge la suprafata mai devreme sai mai tarziu si tu iar te faci de rahat. Si iar te faci de rahat. Si iar te faci de rahat. Si tot asa. Pana cand te saturi. Si atunci poate ca o sa imi asculti sfatul si o sa iti faci un nod mai strans la cravata.
Exclus! Nu, pentru mine FCSB este FC Steaua București, indiferent de ce spune CSA!
Becali și daca ar fi furat acțiunile la FCSB, ar fi in culpă el ca persoană.S-ar schimba doar proprietarul Entitatea juridică există FCSB și are continuitate legală a secției de fotbal CSA. Nu Becali a inființat-o, ci Justiția.
Am mers pe raționamentul lor pentru a-ți arăta că dacă ar fi adevărat ce susțin, ei ar fi infractori alaturi de presupusul faptas, nu maici Tereza cum pozează prin presă. Au manipulat suporterii și prin tăcerea de 8 ani, ii manipulează și acum, după 11 ani, prin comunicate populiste de tip Talpan. Dar de aceea există DNA și Justiție. Să facă lumină! Nu Talpan prin presă sau noi pe forum!
PS
Uite, altă manipulare presă-CSA.
Acum in direct pe sport.ro TV, la Ioana Cosma, Bumbescu spune că de fapt nu a dus copii la CSA, ci doar s-a dus să-i antreneze in Ghencea, fără știrea FCSB, ei fiind legitimați in continuare la FCSB și nu se pune problema să plece la CSA. Argăseală s-a supărat că i-a dus să-i antreneze acolo.
Îți aduci aminte ce vuia presa, poze cu Bumbescu și copiii de la FCSB trecuți la CSA etc.
Ce a scris CSA: "Fotbal din complexul Ghencea, deciși să atragă prin calitățile lor atenția experimentaților Adrian Bumbescu, Radu Troi, Vasile Aelenei sau Anton Doboș, gloriile steliste care le vor deveni in curând profesori."
Adică, i-a antrenat pe Ghencea exact in ziua preselecției la CSA. De ce? Să pară mulți acolo?
Întrebari retorice.
Numai bine și ție!
Daca Bumbi a spus acest lucru,atunci atit el cit si sport.ro, -daca eventual au incercat sa ne bage pe git aceasta stire - sunt facuti cu degetul mic de la mina stinga.Asta inseamna ca Piperea tace si face si este pe punctul sa-i acuze pe CSA si Bumbescu de concurenta neloiala,care se traduce prin furtul de jucatori aflati sub contract iar in cazul lui Bumbi iesirea dintr-un contract fara nicio notificare prealabila si multe altele.Daca le pui acum cap,la cap,comunicatul lui Talpan si aceasta stire de pe sport.ro se leaga si are multe zerouri in coada.
ronnie: Da. Dar diferenta dintre noi si tine e ca noi avem dreptate, in timp ce tu esti doar un sarac mincinos, care se foloseste de un blog pentru a-si raspandi minciunile.
Ai dreptate. Eu sunt un "sărac in minciuni", spre deosebire de un nabab al mistificării ca tine. ![]()
Tu și Talpan aveți o mare problemă de ințelegere. Nu eu trebuie să am dreptate, și nici voi. Dreptatea o dă Justiția și forurile oficiale sportive!
Despre asta-i vorba. S-a becalizat Tapan. Și ciobanul și-a făcut imagine din clubul FC Steaua, la greu și intenționat. Ca Talpan acum cu marca Steaua.
PS
Culmea ironiei și ipocriziei, și tu ești omni prezent pe site și admin pe fb Steaua liberă, dar te freacă grija de timpul și cantitatea comentarilor altora. Tocmai tu care ai 10,925 de comentarii pe site-ul ăsta!
Esti cam varza. Justitia a decis deja ca fcsb nu e Steaua cand i-a interzis sa foloseasca MARCA(nu sigla asa cum minti tu) Steaua Bucuresti.
De ce a deschis alt proces? Pentru ca FCSB nu vrea sa tina cont de acea decizie. Asa ca Steaua Bucuresti ii da acum in judecata pentru a cere daune. Iar procesul nu va dura 2-3 ani, stai calm. Ca un judecator a decis deja ca FCSB nu e Steaua. Tot ce trebuie sa faca Steaua Bucuresti la proces e sa arate ca fcsb a castigat bani folosindu-se de marca Steaua Bucuresti. Iar cum boii aia au aparut la televizor prezentati ca Steaua Bucuresti, eu cred ca totul e destul de simplu. Te pup ba. Mult spor la facut branza!
Ia-ți al jurist să te invețe, că Talpan nu face față.
Asta ca să vezi cum stai tu in raport cu varza.
O spun din nou. Esti varza. Si pe langa ca esti varza si fost membru de partid, mai esti si rau intentionat. Bine macar ca lumea a inceput sa se prinda ca vorbesti prostii si nimeni nu te mai asculta. Daca si oamenii care te-au adus pe siteul asta cand tu te rugai in stanga si in dreapta sa fii reprimit s-au saturat de tine si te vor out, asta spune multe despre ce fel de om esti.
Talpan a castigat pana acum toate razboaiele incepute. xray a postat pe fcsteaua.ro si apoi s-a citat. Asta e diferenta.