Rosenborg, Zorya, Molde, Thun, Hajduk si Midtyland. Cam astea ar fi echipele cele mai tari din play off.
Exact ce imi doream, krasnodar si southampton au devenit capi de serie.
Rosenborg, Zorya, Molde, Thun, Hajduk si Midtyland. Cam astea ar fi echipele cele mai tari din play off.
Exact ce imi doream, krasnodar si southampton au devenit capi de serie.
Asadar, Copenhaga a fost eliminata de Jablonec, Trabzon a pierdut calificarea in fata team-ului macedonean Rabotnicki (ce surpriza !), Zurich a cedat in OT cu Dinamo Minsk, iar Astra a trecut de West Ham. Liberec, Southampton, Krasnodar si Belenenses sunt in urna capilor de serie. Acolo unde poate ajunge si Rosenborg daca Sampdoria nu reuseste vreo minune in Serbia (trupa lui Zenga are 1-0 la pauza).
Sorry, cred ca m-am cam grabit in privinta lui Rosenborg.
nici Belenenses nu sunt, singura lor sansa este sa fie eliminata Vitoria Guimaraes de Altach (2-1 acasa pt austrieci, acum e 0-0). si evident sa ramana si Sampdoria eliminata,
Urna capilor de serie: Borussia D., Ajax, Rubin, Bilbao, Alkmaar, Salzburg, Plzen, PAOK, Steaua, Young Boys, Sparta P., Fener, Standard, Legia, Bordeaux, Panathinaikos, Poznan, St.Etienne, Liberec, Southampton, Krasnodar, Belenenses (daca se califica Altach in fata lui Giumaraes; austriecii au 3-1 la general dupa ... trei reprize).
Urna a doua: Rosenborg, Quarabaq, Hajduk, HYK Helsinki, Zorya Luhansk, Atromitos, Molde, Thun, Miditjyland, Videoton, Orhei, Quabala, Brondby (au trecut de Omonia), Odd, Zilina, Rabotnicki (au fost cu adevarat truditori in fata lui Trabzon), Dinamo Minsk, Jablonec (calificare in fata celor de la Copenhaga), Astra (nu poate juca cu Steaua, desigur), Kairat Almaty, Vojvodina, Altach.
Cei mai usori adversari: Orhei (1), Quarabaq (2), Quabala (3), Rabotnicki (4), Zilina (5).
Cei mai dificili adversari: Zorya Luhansk (1), Hajduk Split (2), Brondby (3), Molde (4), Jablonec (5).
Cred ca orice adversar este unul de eliminat. Si poate am face bine sa il eliminam cu 2 victorii, o consolare sezonul asta ar fi daca am reusi sa facem un coeficient cat mai mare pentru ca deja anii viitori vom avea in pericol statutul de cap de serie in play offul CL.
Majoritatea chiar sunt adversari pe care ii poti elimina fara probleme la prima vedere. Dar la cate surprize au fost anul asta in cupele europene, cine mai e un adversar slab?
Sper sa avem un meci cat mai usor. Preferatii mei ar fi Rabotniki, Zilina, Kairat Almaty (cam singurii pe care ii prefer de prin zona aia))sau Milsami . Si mai sper la ceva, sa jucam primul meci in deplasare.
Problema e ce joaca Steaua . Desi ultimul meci a fost placut ochiului , mai degraba vorbim de lipsa de consistenta a celor 2 echipe implicate , ambele cu niste aparari de amatori . Prin Balcani se pare ca nu mai impresionam , asa ca as merge pe Milsami Orhei , desi e riscul sa te faci definitiv de cacao daca te-ar elimina o asemenea "forta"
mda. adversarul va fi unul dintre
- rosenborg
- zorya lugansk
- vojvodina
- altach
- zilina
daca evitam primele 2 sunt multumit. de preferat totusi zilina. pacat, din urna asta de 5 doua sunt cam cele mai bune dintre toate echipele noncap de serie ma refer la rosenborg si zorya.
UEFA a alacatuit listele scurte pentru tragerea la sorti din playoff-ul EL. Steaua poate juca cu Rosenborg, Zorya Luhansk, Zilina, Vojvodina, Altach. Din punctul meu de vedere, ierarhia potentialilor adversari in functie de gradul lor de periculozitate se prezinta astfel:
(1). Zorya Luhansk - fosta campioana a URSS la inceputul anilor 1970 (se numea Zorya Voroshilovgrad), a pierdut calificarea in grupe anul trecut dupa 1-1 si 3-4 cu Feyennord (a primit golul decisiv in prelungirile mansei retur), a trecut clar de Charleroi in turul III preliminar (2-0 si 3-0);
(2). Atlach - in mare forma dupa 2-1 si 4-1 cu Giumaraes;
(3). Vojvodina - are un moral excelent de competitie dupa ce le-a eliminat pe MTK Budapesta (0-0, 3-1), Jurmala (Letonia) (3-0, 1-1) si, mai ales, Sampdoria (4-0, 0-2);
(4). Rosenborg - a jucat deja trei duble manse - 2-0 si 0-0 cu Vikingur (islanda), 1-0 si 3-0 cu KR Raykjavik (amicii dinamovistilor), 3-2 si 3-1 cu Debrecen - in compania unor team-uri subtiri;
(5). Zilina - si formatia slovaca a jucat trei tururi preliminare - 4-1 si 3-0 cu Glentoran Belfast, 2-1 si 4-2 cu Dacia Chisinau, 2-0 si 1-3 (in prel.) cu Vorskla Poltava ( alti amici ai dinamovistilor).
Daca sortii vor fi, din nou, nefavorabili, Steaua va evolua cu Zorya Luhansk si nu cred ca va avea mai mult de 50% sanse de calificare (cu Varela suspendat si celalalt stoper titular praf/Papp); cu Altach sansele ar putea fi de 60%, iar cu team-urile care au jucat inca in primul tur preliminar (inca din iunie!) sansele ar fi de cel putin 70%. Asadar, Vojvodina, Rosenborg sau Zilina, cu primul meci afara. sa vedem ...
as pune Rosenborg imediat dupa Zorya (sau poate chiar comparabili) sunt pe primul loc in clasament cu un avans de 7 puncte dupa 18 meciuri
Play off Europa League
Sursă UEFA:

Steaua - Rosenborg, iar Radoi are sansa revansei dupa 10 ani. Steaua nu-i va putea utiliza pe Varela, eliminat lare a stransa Brlgrad, si nici pe Breeveld (in mansa tur), care a strans trei galbene in acest sezon european. De partea cealalta, Selmaes si Riski, cu doua galbene la activ, sunt la un avertisment de suspendare. Eu cred ca Steaua are prima sansa. Succes !
Sanmartean: "Si eu, si Szukala vrem sa ne intoarcem la Steaua, banii ne intereseaza mai putin."
Sunt doi jucatori esentiali care ne lipsesc in acest moment, dar ciobanul ramane tot cioban.
LPF anunta astazi: "AFC Astra Giurgiu vs. FC Steaua " eliminare " in baza art. 53.1 din RD se sanctioneaza dl. Codorean Horea, preparator fizic la FC Steaua, cu suspendare pentru o luna si o penalitate sportiva de 640 lei".
Preparatorul fizic al Stelei este suspendat o luna pentru injurii aduse arbitrului Coltescu care a anulat, si cu "ajutorul" asistentilor sai, 3 goluri valabile Stelei.
Conform www.gsp.ro, Radoi va incepe jocul cu ASA Targu Mures cu urmatoarea echipa: Nita - Ripa, Varela, Carp, Guilherme - Breeveld, Filip, Enceanu, Neagu, Iancu - Tudorie.
Asadar, ne-experimentatul nostru antrenor continua sa experimenteze, desi anterioarele incercari de acest fel nu au fost tocmai reusite. In plus, Steaua a izbutit sa castige numai jumatate din punctele puse in joc in acest campionat. In aceste conditii, oaspetii (Stancioiu - Golanski, Bejan, I.Gonzales, Balic - G.Muresan, Gorobtsov, L.Pedro, Brandan, Javzic - Manolov) pornesc cu prima sansa.
Sa speram ca prestidigitatiile lui Radoi (citeste naivitati) vor ajuta Steaua in dubla cu Rosemborg. Fiindca in campionat, cu spectrul a 9 puncte dupa ... 7 etape si in asteptarea unei deplasari dificile la Craiova abia daca se mai poate vorbi de playoff. Si, atentie, a cam trecut un sfert din sezonul regulat.
Daca ar fi sa-i credem pe cei de la ProSport, Radoi va trimite in teren cel mai bun 11 (mai putin Stanciu, inca nerecuperat): Cojocaru - Alcenat, Papp, Varela, Tosca - Muniru, Breeveld, Popa, Hamroun, Chipciu - Tade. Sa speram ca ProSport are dreptate ...
Ros-albastrii au sustinut duminica, la Mogosoaia, un meci test in compania Grupei 1997-1998 a Centrului de Copii si Juniori, pe care l-au castigat cu 5-0.
Radoi i-a bagat pe jucatorii care nu au prins minute cu ASA intr-un meci de pregatire.
Partida a fost impartita in doua reprize de cate 30 de minute, iar Mirel Radoi a trimis in teren jucatorii care nu au evoluat in ultima vreme, precum si pe cei reveniti dupa accidentari.
Golurile au fost inscrise de Tahar, Iancu si Neagu in prima repriza, respectiv Tudorie, de doua ori, in partea secunda.
In alta ordine de idei, Mirel Radoi l-a folosit si pe ivorianul Drissa Diarrasouba, care a fost inlocuit in repriza a doua. De asemenea, Florin Nita a aparat poarta juniorilor pe toata durata partidei.
Echipa Stelei a aratat in felul urmator:
Poiana - Alcenat, Rapa, Carp, Tarnovan - Neagu, Tahar - Diarrasouba, Stanciu, Enceanu - Iancu.
Poiana (Lupescu) - Rapa, Aldea, Carp, Tarnovan - Neagu, Filip - Gradinaru, Mihalcea, Diarrasouba (Enceanu) - Tudorie.
1) UEFA
Steaua a fost deja amendata cu 50.000 de euro pentru ca Radoi a stat pe banca si a dat indicatii la meciurile din preliminariile Ligii Campionilor. Restrictia va fi ridicata doar dupa ce antrenorul Stelei va incepe cursurile pentru licenta Pro, conform regulamentului UEFA. Mirel Radoi nu are voie sa detina nicio functie in staff-ul tehnic si nu are voie sa stea in zona dedicata staff-ului tehnic la meciurile din competitiile UEFA, scrie UEFA.com. (click link)
2) Comunicat FC Steaua "Articole defaimatoare in Gazeta sporturilor!"
"Fotbal Club Steaua Bucuresti isi exprima dezamagirea si dezaprobarea fata de modul de a face presa al jurnalistilor Gazetei sporturilor, care au publicat, in editia de luni a ziarului, mai multe articole defaimatoare si care nu au legatura cu realitatea.
PS
Articolul 36 - "antrenorul principal al primei echipe" din Regulamentul de Licențiere și Fair Play Financiar al UEFA, incălcat de Steaua și Mirel Rădoi, prevede următoarele:
"1. Aplicantul de licență trebuie să fi numit un antrenor principal calificat, care este responsabil de problemele fotbalistice ale primei echipe
2. Antrenorul principal trebuie să dețină cel puțin una dintre următoarele calificări: a) cea mai inaltă licență UEFA validă disponibilă pe teritoriul asociației membre in care aplicantul se află, in conformitate cu statutul de membru al asociației conform Convenției UEFA pentru antrenorat, b) o diplomă de antrenor non-UEFA validă, care este echivalentă celei necesare pentru licență conform punctului a) și recunoscute de UEFA ca atare"
O intrebare: oare cei de pe langa staff-ul Stelei (Mache, in principal) stiu ca Breeveld a strans deja trei cartonase galbene in actualul sezon al cupelor europene si, pe cale de consecinta, este suspendat pentru meciul tur cu Rosenborg ?
Cred că s-au resetat. E altă competiție. Compară ce scrie la profilul lui Breveeld
cu
Becali, a declarat la emisiunea TV a lui Radu Naun, Fotbal club - Digi Sport, că Mirel Rădoi va sta pe banca de rezerve la returul cu Rosenborg ca director tehnic:
Referitor la propunerea Comisiei Tehnice a FRF, făcută Comitetului Executiv al federației, ca Rădoi să nu se poată ridica de pe banca de rezerve la meciurile din Liga 1, a declarat:
Tot in aceași luare de poziție, l-a criticat din nou pe atacantul Grégory Tadé:
Sursa: Digi Sport
Mirel Radoi si-a dat demisia dupa umilinta cu Rosenborg, facand anuntul in acest moment in vestiar. Acesta a decis sa paraseasca functia de antrenor principal, desi patronul Gigi Becali a declarat ca i-a promis ca nu renunta la postul de principal.
Radoi pleaca de la Steaua fara sa aiba nicio victorie pe teren propriu in acest sezon, in 7 meciuri disputate pe National Arena, ratand calificarea in Liga Campionilor si fiind la un pas de ratarea calificarii si in Europa League, dupa 0-3 acasa cu Rosenborg.
Primii 3 favoriti la postul de principal la Steaua sunt Titi Dumitriu, pus antrenor la grupele de tineret ale Stelei in aceasta vara, Mihai Stoichita si Nicolae Dica, pentru o perioada scurta de timp.
Ce parere aveti despre decizia lui?Eu consider ca este una inspirata.
Partizan Belgrad - BATE Borisov 2-1, tur 0-1, general 2-2.