FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Stirile zilei

«1647648649650651689»
Alexandru H.14.01.2014 09:45
Unde anume? La ce nivel?

 

Relax, omul fabuleaza, ajutat si de conducerea site-ului. Nu a semnat inca niciun contract.

 

Si oricum faptul ca altii il angajeaza nu spune nimic despre valoarea sa. Aia s-a vazut in teren si cred ca e evident pentru oricine ca omul a fost un esec pentru noi. Sa aiba succes in alta parte, probabil mai sunt alti sefi gen MM care sa vada in el un jucator extraordinar.

vitto14.01.2014 10:58

nu, tatu a plecat fara probleme, desi mai avea inca contract. stati linistit ca nimeni nu accepta sa piarda la bani..... asa ca tatu si-a gasit un angajament de nivel comparabil. sigur asta insa nu e un criteriu de valoare, daca ai echipa sau nu, este fabulatie dupa mintea unor specialisti notorii ..... criterii adevarate sunt aiurelile debitate de niste amatori!

 

auzi alexandre, ia spune tu cum ma "ajuta" pe mine conducerea site-ului?! vezi ca esti in prag de ridicol deja! dai si tu replici la persoana, cum ca vezi doamne te-am nevrozat.... ai grija la pisica.... sa nu-ti manance limba! eu ti-am vorbit frumos, te-am apreciat pentru verbul iute, pentru coerenta vehementa a unor argumentatii, am citit mereu cu atentie tot ce ai postat, adica te-am respectat, dar la matale respectul pare ca te enerveaza! nu te amenint, dar daca continui asa voi fi nevoit sa-ti replic in acelasi registru de cartier! acuma nu o sa primesc si lectii de fotbal pe internet......

Virgil14.01.2014 11:31

Steaua, Dinamo, Astra si Petrolul asteaptă cu interes tragerea la sorti! Semifinalele Cupei Romaniei se stabilesc azi de la 15:30 Steaua, Dinamo, Astra si Petrolul asteaptă cu interes tragerea la sorti! Semifinalele Cupei Romaniei se stabilesc azi de la 15:30

astazi, 09:50 1 Cupa Romaniei.

mdionis14.01.2014 12:02
asa ca tatu si-a gasit un angajament de nivel comparabil

 

Timpul perfect compus inseamna o actiune deja incheiata inaintea discutiei prezente. Fara indoiala ca nu ai lansat un zvon si stii sa ne precizezi clubul la care Leandro Tatu "si-a gasit" deja un angajament, precum si suma stipulata in noul sau contract pe care sa o comparam si noi cu ce avea aici la Steaua.

 

vitto14.01.2014 13:28
Timpul perfect compus inseamna o actiune deja incheiata inaintea discutiei prezente. Fara indoiala ca nu ai lansat un zvon si stii sa ne precizezi clubul la care Leandro Tatu "si-a gasit" deja un angajament, precum si suma stipulata in noul sau contract pe care sa o comparam si noi cu ce avea aici la Steaua.

 

mdionis, de ce vrei tu sa ma plictisesti acum? nu vreau sa va precizez nimic, doar sa constat: tatu a venit ca un profesionist si a plecat in acelasi mod.... discret, fara scandal, un jucator serios, fara ifose, fara idei preconcepute..... nu o mare valoare, dar stimabil ca atitudine si implicare! eu cred ca ne-a fost util, nicidecum un balast! nu s-a cramponat de contract, nu a dat in presa tot felul de rabufniri....exact ce se cere de la un profesionist! in acest timp, tot felul de frustrati nu au facut altceva decat sa-l injure pentru toate vinile pamantului! de fapt problema era Stoica nu tatu.....

 

faptic: tatu mai avea inca contract cu Steaua! nu s-a incapatanat sa ramana doar pentru bani undeva unde nu era dorit, ba chiar era injurat intr-o maniera golaneasca! prefera sa plece ca sa joace!

 

din pacate o sa urmeze la vara tanase.... sa vezi atunci comentariile specialistilor de pe strapontine!

Virgil14.01.2014 14:11

Steaua-Dinamo si Petrolul-Astra in semifinalele Cupei Romaniei. Tur-retur pe 23 martie si 16 aprilie.

 

Va jur ca mi-am dorit sa picam cu cainii. Iar ii batem tur-retur.

vitto14.01.2014 15:15

e misto, pentru ca si cainii declarau ca dorinta lor este sa pice cu Steaua..... iote ca li s-a implinit visul....... aveti grija ce va doriti, ca s-ar putea chiar sa vi se intample! Steaua este precum Mos Craciun: iti indeplineste dorintele!

Stryker16.01.2014 19:24

Rusescu este un atacant care stie sa se demarce foarte bine, un atacant care daca are alaturi niste pasatori de calitate, poate fi providential in fata portii. Pana acum ii merge bine la noua lui echipa, va fi interesanta de urmarit evoulutia sa. Jesualdo Ferreira s-a gandit bine sa-l aduca la Braga, poate ca zis ca daca i-a eliminat Pandurii, o echipa, care nu e de top din Romania, atunci golgheterul Romaniei trebuie sa fie un fotbalist bun.

 

Ce nu am inteles eu, e cum de i-au dat lui Keseru 400.000 de euro pe sezon, un jucator care are potential, nu zic ca ar fi slab. dar care pana acum nu a demonstrat mare lucru, in timp ce pentru Bourceanu, omul cheie de la mijloc, un jucator expotential pentu noi, nu este inaintata o astfel de oferta. Era faza aia oarecum stupida, ca se strica vestiarul, daca un jucator ajunge sa castige de 3-4 ori mai mult ca restul, dar vad ca acum nu prea se mai tine cont.

vitto17.01.2014 08:45

eu cred ca bourceanu spera sa ia mai mult de 400-500miiE. isi doreste, nu stiu daca ii va si lua!

 

ref la bourceanu eu am mai spus: este o problema de oportunitate strategica pentru Steaua! alex face 28 ani si este un jucator care se bazeaza foarte mult pe efort constant, pe vana. el nu are un fizic impozant, care sa-i permita sa castige duelurile in zona centrala prin cautarea contactului direct cu adversarul. nu, bourceanu fuge enorm, asta este "calitatea" lui de baza. este posibil insa ca peste un an sau doi vana sa se mai inmoaie si atunci sa apara problemele, mai ales ca pretentiile la Steaua sunt mereu la varf.

 

cum este mai bine......? sa cauti acum un jucator mai tanar, cu o prezenta fizica mai pronuntata, sau sa continui cu bourceanu....... ?! eu personal as inclina catre un jucator nou, de preferinta un strain, de preferinta negru de scoala franceza, care sa asigure mai multa fluiditate jocului si cadenta fizica. inchizatorii romani imi par totusi limitati. mai ales atunci cand sunt sub pressing direct!

 

problema bugetului total de salarii nu ar trebui neglijata...... daca incepi sa duci media spre 300 - 400 mii E per jucator, atunci si veniturile ar trebui sa cresca oarecum constant. pe termen lung, un astfel de buget de salarii te poate sufoca (de ex. este suficient sa ratezi un an de cupe europene) si caderea va fi crunta.

Stryker17.01.2014 12:37

Nu prea conteaza ca Bourceanu are 28 de ani, el poate sa mai duca lejer vreo 2-3 ani la nivelul asta.

 

E drept ca una din principalele sale calitati este capacitatea de efort, dar pe langa asta, este un bun pasator, cel mai bun pasator al echipei din acest sezon. In lipsa unui playmaker adevarat, el este cel care se aproprie cel mai mult de rolul asta. Ai vazut ca e zis Contra, ca special a pus ca Bourceanu sa fie blocat, pentru ca el este motorul echipei.

De altfel, am vizionat un montaj pe youtube cu toate golurile Stelei din sezonul trecut si ghici ce? Bourceanu era implicat in marea majoritatea a fazelor, chiar daca nu era pasator decisiv, multe actiuni plecau de la el.

 

Problema este ca Bourceanu este unul dintre putini fotbalisti din lot care e cu adevarat greu de inlocuit in momentul de fata. Nu prea ai de unde sa aduci un inlocuitor decent pe postul lui, decat daca esti pregatit sa investesti serios si asta in momentul de fata pare exclus. Daca te apuci acum sa risti sa aduci tot felul de necunoscuti s-ar putea sa te trezesti cu probleme la mijloc. Mai bine ar fi sa iti pregatesti aceste mutari din timp, adica pana la plecarea lui Bourceanu sa existe deja un fotbalist de profilul lui capabil sa il inlocuiasca.

Oricum nu este vorba numai de forta si capacitatea de efort la un mijlocas central, trebuie si adaptare, experienta si viziune, sunt necesare mai multe calitati.

 

Eu nu am spus ca trebuie ridicata acum media salariala la 300-400 mii de euro, am spus ca sunt anumiti jucatori care merita aceasta suma, un Bourceanu, un Rusescu merita. In general jucatorii cheie, care pot face diferenta.

Nu poti sa faci performanta cu salarii mici asta e clar, uite in ce situatia se prezinta alte echipe care odinioara, se numeau rivale... Si sa fim seriosi, probabilitatea ca Steaua sa rateze un sezon de cupa europeana, exista dar este destul de mica. Si chiar daca s-ar intampla ast,a nu ar fi un dezastru, s-ar gasi solutii, nu cred ca am ajunge intr-o situatie disperata, atata timp cat ar exista un management corect.

 

Steaua trebuie sa treaca la un nivel superior, resurse sunt, sustinere din partea suporterilor exista, totul este sa se vrea acest lucru.

Mai este o chestie, cota jucatoriilor pe piata este stabilita printre altele si in functie de salariile pe care il incaseaza. Dai acum un salariu mai mare unui jucator, dar si cand va fi vandut afara, se vor incasa mai multi bani pe el.

 

In incheiere vrea sa precizez urmatorul lucru : Bourceanu si Tatarusanu valoreaza impreuna pe piata peste 7.000.000 de euro. Pierderea pe gratis, a celor mai valorosi doi fotbalisiti din lot, ar fi o mare eroare de management.

Alexandru H.17.01.2014 12:58

Stryker, problema este alta. Bourceanu nu are niciun interes sa ramana la Steaua, chiar in conditiile unui salariu de 400.000 de euro. Daca va pleca liber de contract, va primi nu numai un salariu echivalent dar si o suma de bani la semnatura. Daca valoarea sa de piata e de 3 milioane, e clar ca un club ce si-l doreste e perfect multumit sa-i dea o treime din banii aia lui. Tatarusanu e in aceeasi pozitie.

 

Hai sa ne intelegem: in ultimele 6 luni de contract, un jucator are libertatea sa negocieze cu oricine, sa-si maximizeze castigul. Daca ar fi fost legat de contract, ar fi stat la mana Stelei, care, iti dai seama, ar fi acceptat doar propuneri financiare interesante pentru club. Nu va semna niciunul, ai fi idiot daca ai face-o.

 

Trebuie sa fim constienti ca in Romania nu poti tine jucatori buni decat o perioada limitata de timp. Pur si simplu nu ai cum sa semnezi contracte imbunatatite cu ei dupa un sezon in care au explodat. De asta trebuie sa fim flexibili pe zona de transferuri si sa cautam permanent inlocuitori pentru senatorii nostri de drept. Cu exceptia lui Tanase. El va ramane la Steaua pe veci. De bun ce e, desigur... :D

vitto17.01.2014 13:32

cu situatia patronala actuala, adica cu becali incarcerat, este imposibil sa treci la o "faza superioara"?! este o utopie absoluta, caci singurele resurse serioase vin din participarile europene. asta ma face sa si repet: orice necalificare va avea un impact dramatic si imediat asupra calitatii lotului! nu priviti cu usurinta problemele lui becali: oricand el poate sa spuna gata, STOP cheltuieli, nu sunt prostu' natiunii! oricum, este exclus sa asteptam injectii de capital suplimentare de la patronat, daca sa zicem situatia o va cere. administram si ne descurcam doar cu ceea ce echipa "produce"! va iluzionati cei care va ganditi ca un management exceptional va scoate bani din piatra seaca, caci sursele pozitive de venituri (adica fara transferuri) sunt clare: europa, televiziunile si biletele!

 

cat despre sustinerea populara, sigur ea exista la nivel declarativ. cand luam sa adunam numarul de abonamente vandu-te, lucrurile se schimba dramatic. ce sa mai zic ca la jocul cu schalke au fost 11,000 spectatori, iar in "derby-ul cu astra, decisiv pentru pozitia in clasament, la fel?! in Romania lumea nu vine la fotbal cu bucurie, cu placerea de a asista la joc, de a fi parte la un eveniment, ci doar manata de interese conjuncturale! iar medi incurajeaza acest dezinteres, intelegand ca cea mai afectata de absenteism va fi Steaua, echipa cea ma populara! de aceea si apar fluctuatiile majore de asistenta. oricum, la costul biletelor nu se poate umbla: cum incerci sa te duci cat de cat spre un pret european (adica 6-8 Euro la meci de campionat), gata, stadionul este gol!

vitto17.01.2014 13:36
Stryker, problema este alta. Bourceanu nu are niciun interes sa ramana la Steaua, chiar in conditiile unui salariu de 400.000 de euro. Daca va pleca liber de contract, va primi nu numai un salariu echivalent dar si o suma de bani la semnatura. Daca valoarea sa de piata e de 3 milioane, e clar ca un club ce si-l doreste e perfect multumit sa-i dea o treime din banii aia lui. Tatarusanu e in aceeasi pozitie.

 

Hai sa ne intelegem: in ultimele 6 luni de contract, un jucator are libertatea sa negocieze cu oricine, sa-si maximizeze castigul. Daca ar fi fost legat de contract, ar fi stat la mana Stelei, care, iti dai seama, ar fi acceptat doar propuneri financiare interesante pentru club. Nu va semna niciunul, ai fi idiot daca ai face-o.

 

Trebuie sa fim constienti ca in Romania nu poti tine jucatori buni decat o perioada limitata de timp. Pur si simplu nu ai cum sa semnezi contracte imbunatatite cu ei dupa un sezon in care au explodat. De asta trebuie sa fim flexibili pe zona de transferuri si sa cautam permanent inlocuitori pentru senatorii nostri de drept. Cu exceptia lui Tanase. El va ramane la Steaua pe veci. De bun ce e, desigur... :D

 

uite mai vorbim pe tema tanase: eu zic ca anul acesta, sigur daca nu se accidenteaza, tase pleaca si o va face pe o suma mare! vedem cine se pricepe...... daca tu ai dreptate imi fac eu "mea culpa".... dar va fi valabila si reciproca!

 

tanase este singurul jucator al Stelei de azi care pare ca mangaie mingea.... pacat ca nu l-a ajutat intelectul, altfel ar fi fost un jucator urias!

Stryker17.01.2014 22:39

Alex H, nu stim cum gandeste Bourceanu, poate daca ar primi o oferta consistenta din partea Stelei, cu tot cu bani la semnatura si cu bonusuri, ar alege sa ramana.

 

Un salariu de 400.000 de euro nu este o suma foarte mare pentru Steaua, dovada ca lui Keseru ii s-au dat acesti bani. Iar 1.000.000 de euro la semnatura ar fi o suma corecta pentru un jucator de calibrul "gladiatorului".

 

Iti dai seama ca daca Steaua are trebui sa achizioneaze un inlocuitor decent de profilu sau, ar trebui sa scoata din start 1.000.000 de euro sau mai mult. Dupa parerea mea si cred ca am mai spus asta undeva pe site, merita sa achite vreo de 2 mil. ca sa isi asigure serviciile lui inca vreo doi ani. Poate ca dupa inca un sezon, o sa reuseasca sa-l vanda si astfel o parte din suma, daca nu chiar toata suma va fi recuperata.

 

Tatarusanu la fel, ar putea sa primeasca si el o oferta generoasa din partea clubului, din cate stiu el ceruse 300.000 de mii pe sezon, plus bani la semnatura, nu cred ca Steaua nu ar putea sa-i acopere si lui pretentiile.

 

Totul tine de management, sa nu uitam ca pe Nila de exemplu, s-au investit 1,4 mil acum doi ani jumate, bani aruncati aiurea. Clubul a avut si inca are resursele necesare pentru investi in jucatorii valorosi(la nivel de Liga 1 desigur), totul este sa existe si dorinta dupa cum spus mai sus.

 

@ vitto

 

Si cu becali in libertate si fara el, nu cred ca se poate vorbi de o diferenta la nivel de investitii la echipa.

Ar fi foarte bine, daca ar spune odata STOP si ADIO, dar asta foarte probabil nu se va intampla intr-un viitor apropriat.

 

E clar ca in mometul de fata, e foarte greu pentru Steaua sa faca tranzitia la un nivel superior, atata timp cat, se adopta o politica de transferuri de genul jucatori liberi de contract sau foarte ieftini de la echipe modeste sau slabe din Liga 1 sau alte campionate mai slabe, si din cate se stie echipa nu prea "produce" mai nimic, in afara de un Gradinaru sau un Cojocaru, nu prea mai avem multi tineri cat de cat promitatori, produsi de Steaua.

 

La meciul cu Schalke, sansele la calificare erau foarte mici spre nule si preturile foarte mari, in conditiile astea 11.000 de fani nu a fost chiar asa de rau. Si in campionat lumea prefera N.A. in locul la Ghencea, daca joci pe N.A. e destul de probabil sa ai de 2 ori mai multi fani decat pe Ghencea si automat si profituri mai mari, tinand cont ca pe N.A. sunt preturi un pic mai mari.

 

Inca o chestie foarte importanta, clubul nu investete destul in marketing, ceea ce este o mare greseala, Steaua ar putea sa castige lejer cateva milioane bune in plus pe an, daca ar puncta cum trebuie pe piata.

 

Oricum, cert este ca atat timp cat se merge pe modul "economic" si nu se reinvesteste o cota decenta din profit in lot, este foarte greu sa se schimbe multe in bine la echipa. In conditiile astea, in absenta unor minuni, nu putem spera decat sa ne mentinem macar la nivelul actual si sa nu o sa dam in mai rau in sezoanele urmatoare.

Alexandru H.17.01.2014 23:08

Hai sa nu-i comparam pe Keseru cu Tatarusanu. Tatarusanu vine de la Gloria Bistrita si e portar. Keseru vine din Occident si e atacant. Nu poti sa dai salarii similare la doi astfel de jucatori.

 

Daca incepi sa dai lui Tatarusanu si Bourceanu 400.000, deja ti-ai stricat tot bugetul. Doar nu-ti inchipui ca ii vei putea tine pe Chipciu, Tanase, Pintilii, Gardos sau Latovlevici la salariile actuale. Ai tripla dintr-un foc bugetul de salarii fara a castiga nimic in plus pentru echipa.

 

In plus, ar trebui sa te mai uiti la meciuri. In turul asta Bourceanu a fost una din mainile moarte ale echipei. Daca tu crezi ca poti sa-l mai vinzi cu milioane de euro la ce performante mediocre a dat, esti mai visator decat "vitto, iubitorul de patroni".

 

Inca o chestie foarte importanta, clubul nu investete destul in marketing, ceea ce este o mare greseala, Steaua ar putea sa castige lejer cateva milioane bune in plus pe an, daca ar puncta cum trebuie pe piata.

 

Pot sa rad in hohote? Ma lasi? Nu va inteleg, domne', cum aruncati termenul de milioane de euro asa de usor in postari. Ce naiba inseamna la voi marketing de credeti ca e o mina de aur si de ce credeti ca sunteti singurii care ati ajuns la concluzia ca cei din fotbalul romanesc nu vor sa se imbogateasca "investind in marketing"?

 

Cati romani crezi ca isi cumpara sau si-ar cumpara un tricou original Steaua, ce costa momentan vreo 300 de lei? Pune la socoteala ca o mica parte din suma asta ajunge in fapt la club... Cati? 1000, 2000? Adica vreo 20.000 de euro profit pentru Steaua. De unde naiba vin milioanele alea? Din cer, de la Doamne-Doamne? Vorbim de o tara in care nu merg oameni la stadioane, in care isi iau tricouri contrafacute din piata, in care gasesti cu greu un sponsor de tricouri.

 

Ce se intampla in Occident e o industrie de facut bani, la care participa intreaga societate. Economia duduie, oamenii au bani in buzunare, media ii convinge sa urmareasca meciurile echipei favorite iar echipa favorita sa cheltuiasca bani. Fiecare bucatica de stadion e o metoda de a te convinge sa iti deschizi portofelul.

 

In timpul asta, romanii se plang de Mall Arena dar se asteapta ca din marketing sa se castige milioane de euro. Probabil la complexul comercial de la Ghencea, construit in jurul stadionului.

Stryker17.01.2014 23:38

Nu conteaza posturile, salariul e salariu.

Ma faci sa repet, Keseru nu a demonstrat inca mai nimic, in afara faptului ca a jucat in Franta la cateva echipe din care una singura, adica Nantes poate fi socotita cat de cat mai buna, in rest nu a realizat mare lucru. Salariul mare l-a primit pentru faptul ca vine de afara si avea un salariu similar acolo, atat.

 

Oricum nu stiu cum intelegi tu fotbalul Alex H., dar vezi ca Bourceanu a dat cele mai multe pase de gol la Steaua in acest sezon fotbalistic. Deci faza cu mana moarta este deplasata. In plus cota lui pe piata a continuat sa creasca in intervalul Iunie-Decembrie 2013. Mana moarta poti sa spui ca a fost Chipciu, dar la el exista oarecum o scuza ca a revenit dupa o perioada serioasa de accidentare. Imi lasi impresia ca tu esti cel care nu prea s-a uitat la meciuri sezonul asta ...

 

Bugetul nu poate fi dat peste cap daca se acorda vreo 2-3 cateva salarii mai seriose la echipa, decat daca bugetul este unul extrem de restrans. Toti jucatorii enumerati de tine, au inca contracte cu Steaua, Dodel a semnat de curand chiar si nu vad de ce ar trebui sa primeasca sume asemanatoare cu cele vehiculate mai sus, poate niste majorari cu 50% sa zicem, dar cam atat.

 

Nu am spus ca Bourceanu ar putea fi vandut cu milioane multe de euro, dar cu o suma cuprinsa intre 1-2 milioane sigur ar putea fi dat, deci si faza cu visatul e deplasata. Nu uita ca tu ai scris mai sus ca poate primi lejer 1 milion la semnatura ... Daca exista echipe care-l doresc cu adevarat o sa ofere acei bani pe el si peste un sezon, in cazul in care bineinteles nu o sa inceapa sa joace cu adevarat prost cum insinuezi tu.

Stryker18.01.2014 00:02

Inainte sa razi fara sens, vezi ca marketingul se refera la mult mai mult decat niste tricouri, sunt multe alte obiecte mult mai ieftine cu simbolul Stelei care pot fi vandute si care sa genereze profit. Mai pune mana si te mai informeaza, inainte sa incerci sa arunci cu ironii ieftine ...

 

Poate am exagerat cu cateva milioane in plus pe an, dar pe durata mai multor ani cu siguranta se pot obtine aceste venituri, s-a putut in trecut pe timpul in care se ocupa Durbac de treaba asta, undeva in intervalul 2008-2011. Si in vremea aia echipa nu mergea tocmai bine.

Alexandru H.18.01.2014 01:51

Ah, da, se ocupa Durbac de scos milioane pentru Steaua dar a fost dat afara pentru ca aducea prea multi bani. De atunci s-a decis ca nimeni sa nu se mai ocupe de marketing, ca sa nu se imbogateasca excesiv Becali. Ma lesi?

 

Durbac a avut niste initiative laudabile dar a calculat prost puterea brandului Stelei. Sigur ca pe internet toti cereau sa fie infiintat un muzeu al clubului dar ghici ce s-a intamplat cand s-a infiintat? Nu prea avea clienti. Berea Steaua era prea proasta, ciocolata prea scumpa si oricum cantitatile produse erau putine, semn ca nici macar conducerea clubului nu credea in vreun succes de genul asta. Daca ar fi adus Stelei milioanele de care se vorbea in presa (absolut inexistente), ar fi fost si azi la Steaua. Dar nu a facut-o.

 

Mie vreau sa-mi arati un oras ca Bucurestiul in care vezi sute de oameni pe strazi purtand accesorii sau imbracaminte cu Steaua. Toate originale, desigur... Ca in Chicago cu Red Sox, ca in Los Angeles cu Lakers... pana ajungem la momentul ala, eu zic sa o lasam mai moale cu iluziile.

 

-----

 

Acum, in legatura cu jucatorii... vad ca tot ignori ce am zis mai sus. Bourceanu si Tatarusanu nu au niciun interes sa mai semneze vreun contract cu Steaua. Pentru Bourceanu cel putin e ultima sansa de a juca in strainatate. Crezi ca sunt fraieri sa semneze contracte pentru a redeveni proprietatea clubului, cand acum sunt in cea mai buna pozitie a carierei lor? Intelege o treaba: cand jucatorul intra in ultimele 6 luni de contract, devine propriul sau stapan. Clubul si nevoile lui sunt trecute in plan secund.

Stryker18.01.2014 12:39

Conform unui ziar de sport, asta afima Durbac in urma cu 2 ani si jumatate :"3 milioane de euro s-au facut in sezonul trecut, iar asta doar din departamentul de marketing. Din declaratiile lui Ciobanul, imi dau seama că nu are toate informatiile transmise corect, dacă vrea să renunte asa usor la acest departament.

 

Nu stiu daca suma este exagerata sau nu, daca e vrajeala a presei, dar un lucru e cert, Steaua, ca brand, este de departe cel mai tare brand sportiv din Romania. Renuntarea creditorului la departamentul de marketing, este una dintre destulele decizii ciudate pe care le-a luat in decursul timpului la club.

 

Daca tu, la fel ca becali, nu crezi ca se pot obtine bani destui din merchandising la Steaua, e treaba ta, eu nu o sa stau acum sa duc o munca de convingere cu tine. Nu am nici timp si nici chef.

 

Legat de jucatori, am scris mai sus ... nu poti sa stii tu cum gandesc ei, nu poti sa stii daca sunt asa de disperati sa plece in strainatate, e posibil ca in cazul in care ar primi oferte apropriate de cele de afara, sa ramana la Steaua. Nu stiu ce tot repeti faza cu ultimele 6 luni, e clar ei sunt cei care-si decid viitorul, dar asta nu inseamna ca ar refuza din start o oferta avantajoasa din partea Stelei daca ar exista, problema este ca Steaua nu le-a facut o oferta pe plac inca. Din cate am aflat, Tatarusanu solicitase un salariu de 300.000 pe sezon, nu stiu cati bani ceruse la semnatura. Pentru un club ca Steaua 300.000 nu trebuia sa fie o problema. Dar ei poate se gandesc ca Nita, Cojocaru sau poate portarul ala macedonean, vor fi destul de buni sa-l inlocuiasca incepand din sezonul viitor.

 

Legat de Bourceanu, nu cred ca e ultima sansa pentru el sa plece afara, el mai poate prinde un contract afara si peste unul sa doi ani ... nu este exclus sa apara pe viitor oferte din Asia, unde poate castiga la fel de bine ca in Vest.

 

Pana la urma, sa fie sanatosi si daca raman la Steaua si daca pleaca, important este sa-si faca treaba pana la finalul sezonului si sa ne ajute sa castigam campionatul.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alexandru H.18.01.2014 13:51

Nu ai capacitatea.

Stryker18.01.2014 14:36

Alexandrule nu stiu exact ce vrei sa zici, sper ca nu vrei sa lansezi provocari ieftine.

 

Intrebare pentru cine cunoaste, Nila mai are sau nu contract cu Steaua? Pe site-ul oficial la echipa, inca e inclus si el si Niko. Oricum, creditorul si-a lua o mare teapa ce cu oltenasul asta ... si cand ma gandesc ca puteau sa-l achizitioneze pe Maicon ala cu jumate din suma data pe Nila.

vitto21.01.2014 09:36

eu cred ca Steaua azi este din nou la o rascruce, la un final de ciclu. multi dintre titularii actuali par as fi atins potentialul maxim, adica mai bine de atat nu cred ca pot sa joace, plus ca intervine deja uzura: vezi bourceanu, pintilii, lato, prepe,...... mai mult, unele dintre "sperante" s-au dovedit uscaturi, caci pe alde radut sau rapa nu putem conta.

 

pe de alta parte imi e clar ca verii au decis sa-si "retraga" jucatorii lor si asta cat mai repede: declaratiile de presa despre ofertele primite de gardos sau Iancu evident sunt venite pe filiera lor. sigur il vor vinde in vara si pe tase, iar pentru chipciu se sta deja la colt. relatiile dintre veri si Gigi sunt "inghetate".

 

in aceasta situatie, ramane de vazut cum se va descurca tandemul MM - reghe. nu stiu daca reconstructia unei echipe de calibrul Stelei nu cumva este o palarie prea mare pentru laur, profund conditionat si de optiunile impresarului pe care il are in casa. imi e greu sa-mi explic incorporarea lui Cristea sau vesnica optiune pentru sanmartean, insistenta folosirii lui radut, etc. cat despre MM, pozitia lui este mereu conditionata de sprijinul lui becali, caci sacalii din club abia asteapta sa-l sfasie.

 

istoric vorbind, nucleul echipei de azi, care a readus mandria in Ghencea, a fost facut de becali (mai mult sau mai putin) prin metodele lui hei-rupiste, lipsite aparent de o logica clara: multi jucatori "chemati", la inceput cu entuziasm, dar cu o sita care a tot cernut. acum, fara Gigi sa reconstruiesti Steaua din temelii si sa o faci iar competitiva pentru urmatorii 3-4 ani, nu este o misiune simpla, mai ales cand avem atatea constrangeri manageriale.

 

sigur ar trebui gasit un balans corect intre nevoia de rezultate pe termen scurt, adica campionat 25 si calificare in UCL, si restructurarea majora. cred ca putem castiga campionatul cu echipa actuala, dar in vara, abordarea preliminariilor de UCL va fi infernala. marea arta la un antrenor, la un conducator, este sa schimbe nu atunci cand este evident pentru toata lumea ca jocul nu merge, ca echipa, unii jucatori, au "obosit" si sunt la limita superioara, ci restructurarea sa apara cu cateva luni inainte, nedumerind suporterii sau starnind oprobiul comentatorilor de ocazie. MAREA PROBLEMA A Stelei ESTE CA NU-SI POATE PERMITE SA NU AIBE REZULTATE, MAI ALES IN ACEASTA PERIOADA TULBURE! orice esec sau necalificare ne-ar putea fi fatala!

vitto21.01.2014 09:50

pentru stryker:

invarti prea usor cu milioanele de euro....sigur este explicabil caci nu sunt banii tai! intotdeauna stim ce trebuie de facut cand altul trebuie sa-si deschida portofelul!

 

Alexandru a punctat corect limitarile de marketing de pe piata romaneasca: probabil ca 95% din tricourile pe care le vezi pe suporteri provin din surse "pirat", care nu aduc Stelei nici un beneficiu financiar direct! in Romania atasamentul fata de grup, fata de un interes public, trece pana la urma prin stomac. asa cum la supermarket lumea nu cumpara prioritar bunuri romanesti ca sa sprijine producatorii autohtoni, ci se uita cu precadere la pret (indiferent de sursa), la fel se intampla si cu produsele Steaua: PREFERAM CHILIPIRURILE, nicidecum canalele oficiale, mai scumpe!

 

la noi suporterii sunt "guristi", mai mult declarativi: totul este minunat, au idei, au valori, repere morale, totul insa pana la portofel! daca cei 3 mln de fani Steaua investigati sociologic, ar cheltui anual 5-7 Euro in beneficiul direct al echipei, faceti calculul cam ce cifra de afaceri ar rezulta. din pacate realitatea ne contrazice insa...... chiar si tu ai spus-o intr-un post anterior: cu schalke nu mai erau sanse de calificare si biletele ti s-au parut scumpe, deci bucuria jocului, placerea de a participa la un eveniment, de a fi alaturi de echipa ta au trecut in plan secundar! banuiesc ca asa gandeste si becali cand i se propune sa cheltuie 2-3 mlnE pe cate un jucator!

vitto21.01.2014 09:55

Alexandru a scris candva:

"....esti mai visator decat "vitto, iubitorul de patroni"......"

 

vitto i-a raspuns acum:

alexandre vezi ca esti cam bulangiu ....... nu in sensul clasic si rusinos ......dar esti!

Alexandru H.21.01.2014 10:27

Mai bine spune-mi cat e de slab Chiriches si cat e de bun Tanase. :wanker:

«1647648649650651689»