Iata, daca mai era nevoie pentru a contesta nevoia de finantator la Steaua, ce venituri a mai inregistrat clubul sezonu asta. click aici. preluare prosport
La finalul actualei stagiuni, Steaua aşteaptă încasări totale de peste 36 milioane de euro, majoritatea fiind venituri obţinute de pe urma participării în grupele Ligii Campionilor
Doar din încasările din biletele vândute la partidele din Ligă, campioana României îşi asigură 90% din fondul anual pentru salariile jucătorilor şi ale staff-ului tehnic.
Considerat a fi un eşec din pricina ratării calificării în "primăvara europeană", parcursul Stelei în această ediţie a Ligii Campionilor a adus benficii importante din punct de vedere financiar. Până la finalul acestui sezon, campioana României va încasa aproximativ 36 milioane de euro, bani proveniţi din bonusurile UEFA, transferuri de jucători şi vânzarea biletelor la partidele din Liga Campionilor şi competiţiile interne. Cea mai mare pondere în încasările Stelei este reprezentată de veniturile de la UEFA, aproximativ 17,4 milioane de euro.
Fondul total de premiere al UEFA este de 1,34 miliarde de euro
Pentru sezonul 2013/2014, forul fotbalistic european a anunţat că fondul de premiere pentru echipele angrenate în Liga Campionilor este 1,34 miliarde de euro. 409,6 milioane de euro dintre aceştia reprezintă fondul de market pool, adică banii care vor fi împărţiţi tuturor cluburilor în raport cu valoarea pieţei media din ţările care participă, prin echipele de club, în Ligă. Fără să fie afectată de performanţe, cota de market pool a Stelei va fi aproximativ aceeaşi cu cea primită de CFR Cluj sezonul trecut, adică 5,2 milioane de euro. Pe lângă această sumă, campioana României a mai reuşit să deblocheze din fondul de premiere al UEFA banii pentru accederea în play-off, banii pentru accederea în grupele competiţiei şi o sumă cu care a fost premiată pentru cele trei rezultate de egalitate obţinute în grupă, în condiţiile în care forul fotbalistic a anunţat premierea cu 500.000 de euro pentru o remiză şi cu 1 milion de euro pentru o victorie.
90% din bugetul de salarii a fost acoperit de contribuţia fanilor
Un alt capitol de pe urma căruia Steaua urmărea încasări importante este reprezentat de veniturile obţinute de pe urma asistenţei la meciuri. Strategia de vânzări a campioanei a fost construită pe ideea vânzării la preţuri modice a biletelor pentru fazele preliminare, cu un vârf de preţ la partidele cu Chelsea şi cu Schalke, din grupe. Lipsa de flexibilitate în modificarea preţurilor în funcţie de performanţă a făcut ca Steaua să se vadă în faţa unei cereri mici de bilete pentru partidele cu FC Basel şi cu Schalke 04, după ce echipa pierduse la Gelsenkirchen cu 3-0 şi pe teren propriu, cu Chelsea, cu 4-0. Astfel, s-a ajuns în situaţia ca ultima partidă din grupă, cea cu Schalke, să fie urmărită de pe Naţional Arena de numai 11.000 de spectatori. 3,8 milioane de euro obţinute de pe urma vânzării biletelor reprezintă o sumă suficient de mare pentru a acoperi cea mai mare parte a fondului de salarii, unul cifrat la 350.000 de euro lunar.
Plus de 9,2 milioane de euro, "reţeta" transferurilor de jucători
Cea mai importantă sursă de venituri pentru Steaua, în afara "reţetei" financiare din Liga Campionilor, a fost reprezentată de campania de transferuri. Plecarea lui Vlad Chiricheş la Tottenham pentru 8,5 milioane de euro, record absolut de încasări pentru cluburile din România, dar şi trecerea lui Raul Rusescu la Sevilla pentru 2,2 milioane de euro, au asigurat venituri importante, în special în condiţiile în care nu s-au cheltuit sume importante pentru aducerea de fotbalişti. Doar 1,5 milioane de euro au fost plătiţi de Steaua pentru aducerea de fotbalişti, suma fiind împărţită către FC Vaslui (1 milion de euro pentru Fernando Varela) şi către Oţelul Galaţi (500.000 de euro pentru Ionuţ Neagu). În rest, Kapetanos, Cristea, Piovaccari şi Niţă au venit liberi de contract, iar Nicolae Stanciu a fost adus cu 700.000 de euro, însă suma a fost negociată şi plătită în ianuarie 2013 către FC Vaslui.
Drepturile TV, principala sursă internă de venituri
Steaua a jucat, în acest sezon al competiţiilor interne, nouă partide considerate a fi pe teren propriu. Şase dintre acestea au fost în Liga I, acolo unde media a fost de 8873 de spectatori, şi trei în Cupa României, cu o medie de 4505 spectatori. În aceste condiţii, reţeta financiară la acest capitol nu a fost una importantă, încasările din biletele de la toate aceste nouă evenimente fiind de aproximativ 165.000 de euro. În condiţiile în care, până la finalul sezonului, Steaua mai are de disputat 11 partide pe teren propriu în campionat, plus încă unul în semifinalele Cupei României, o estimare a încasărilor din bilete indică faptul că oficialii clubului se pot aştepta la încă 220.000 de euro. Întrecerea internă mai aduce Stelei o sumă importantă, 3,35 milioane de euro, banii pentru sezonul 2013/2014 ce provind din drepturile TV.
Doar 500.000 de euro pe an din sponsorizări
Politica închisă a finanţatorului Stelei, Ciobanul, în ceea ce priveşte sponsorizările marilor companii a adus clubul în situaţia de a nu se putea baza, în completarea bugetului, pe sume de bani cu o asemenea provenienţă. Singurul sponsor important al echipei, compania de asigurări City Insurance, plăteşte 500.000 de euro pentru acest sezon, contractul fiind încheiat doar pe o singură stagiune. Ceilalţi sponsori, precum Bigotti sau Medsana, oferă campioanei facilităţi în regim barter, fără să alimenteze conturile clubului şi cu sume de bani.
Steaua plăteşte 665.000 de euro anual pe chiria stadioanelor
Cea mai mare cheltuială lunară a Stelei este reprezentată de salariile fotbaliştilor şi ale oamenilor din staff-ul tehnic şi cel administrativ. Fondul total de salarii este de circa 350.000 de euro lunar, adică 4,2 milioane de euro anual. De asemenea, chiriile stadioanelor pe care campioana şi-a disputat jocurile de acasă în acest sezon, 35.000 euro pe meci pentru Naţional Arena şi 24.400 euro pentru Stadionul Steaua, au mai scos din conturi 405,000 euro, iar până la finalul sezonului vor mai fi cheltuiţi în acest scop aproximativ 260.000 de euro.
Bonusurile oferite de UEFA participantelor în Liga Campionilor*
Oţelul Galaţi 2011/2012 19,305 milioane euro
CFR Cluj 2010/2011 19,198 milioane euro
Unirea Urziceni 2009/2010 18,031 milioane euro
Steaua Bucureşti 2013/2014 17,402 milioane euro
CFR Cluj 2012/2013 17,302 milioane euro
Steaua Bucureşti 2007/2008 7,840 milioane euro
CFR Cluj 2008/2009 7,605 milioane euro
Steaua Bucureşti 2008/2009 6,880 milioane euro
Steaua Bucureşti 2006/2007 8,421 milioane euro
*top alcătuit începând cu sezonul 2006/2007, atunci când UEFA a început publicarea raportului financiar al competiţiei