http://www.gsp.ro/sporturi/baschet/galerie...ele-405471.html
Începind cu această saptamina Steaua Baschet si-a schimbat denumirea sub care va evolua in noul sezon al Ligii Nationale. Una dintre cele mai vechi banci din Romania vrea să-și pună amprenta, intr-o manieră pozitiva pe evolutia echipei de baschet, astfel incit din sezonul 2013-2014 va purta denumirea de Steaua EximBank. Din parteneriat mai face parte si Primaria Municipiului Bucuresti.
"Nu e singura noastră initiativă de a sustine sportul. Întelegerea se intinde pe o durată de 3 ani si i-am rugat pe cei de la Steaua să ne ia toti banii! Chiar dacă e putin mai ciudat, vrem să participam la dezvoltarea baschetului si doar prin investitia completă se poate reusi acest lucru. Steaua trebuie să se folosească de toti banii din contract.
Steaua este unul dintre cele mai cunoscute branduri romanesti, una dintre valorile autohtone, pozitie pe care a cucerit-o prin performanță", a declarat Traian Halalai, presedintele EximBank.
Întrebat care este suma la care se ridică investitia celor de la EximBank, Virgil Stanescu a raspuns: "Nu putem să spunem inca pentru că mai asteptam si alti sponsori să ni se alature".
Nume importante pe lista jucatorilor achizionati de Steaua
Virgil Stanescu, 36 de ani, presedintele clubului roș-albastru, va fi prezent si pe teren la meciurile echipei sale din sezonul viitor al Ligii Nationale de Baschet.
Adrian Tudor, 32 de ani, a ajuns la Steaua după sezonul petrecut la Asesoft Ploiesti, echipă la care a devenit campion al Romaniei. Anul trecut a jucat 43 de partide in 2012 si a avut o medie de 4,1 puncte pe meci.
Mihai Paul, 31 de ani, este fostul jucator al celor de la U-Mobitelco Cluj Napoca, pentru care a evoluat in 12 partide. Alte 20 le-a mai jucat in tricoul lui CSU Sibiu. Nascut in Bucuresti, Mihai a mai trecut pe la Dinamo Bucuresti, Escazu (Costa Rica), Fedelitas (Costa Rica), Elba Timisoara, CSM Bucuresti si Asesoft Ploiesti.
Ramin 6 jucatori din "vechea gardă"
În noul proiect gindit de clubul stelist se vor regasi 6 nume din fosta echipa Printre jucatorii ramasi se numară Radu Paliciuc, Milos Petkovic, Ionel Dodoc, Ghiță Balmus Cosmin Albu si Vladimir Biasutti.
sursa: gesepe.
Foarte interesant de vazut ce va reusi Virgil Stanescu