Iar fraza asta spusa de tine """Iar alti jucatori chiar daca nu vroiau neaparat sa plece , acum sigur vor !""" nu o inteleg deloc. Ce legatura o avea una cu alta?! Adica nu mai poti vinde nimic ca automat zic ceilalti...stai domne de ce sa plece numai Ruse ca vrem si noi!... Iti dai seama ce necaz e si la Santos ca a plecat Neymar...acum toti vor sa plece, nu?
1) Intrebat dupa castigarea titlului despre ramanerea la Steaua, Rusescu a raspuns ca depinde de proiect. Fiind tanar sa nu crezi ca nu-l tenta sa joace in Champions League.
2) Jucatorii sunt neplatiti si asa vor ramane. Au intrat 600.000 de la UEFA in conturi, o parte si-au luat banii, o parte nu, prima de obiectiv zero (uitasem campionatul nu e un obiectiv, ci banutul la buzunar).
3) Banii din acest transfer vor intra direct la jeg in buzunar. Ai tu impresia ca se vor plati restantele ? Ciobanul nu se gandeste decat la fuga (am argumentat in post-uri anterioare, care-i treaba cu Jilava), o fi prost dar nu chiar atat de prost sa riste sa mai adune niste ani.
Cand iti vezi colegii ca se gandesc la plecare si esti neplatit, tu ai mai sta ? Cum s-a perfectat transferul, cum a iesit si Chiriches la rampa cu plecatul. E si vointa lor, cat si faptul ca au liber la plecari de la infractor.
Empyro, Joga, Adrian (am vazut ca ai zis pe alt topic) vreau si eu argumente pentru care Rusescu ar trebui sa coste mai mult.
Iti doua cifre si o comparatie care o sa ti se para deplasata :
1) Country: Poland, Football association: Polish Football Association Top-level league: Ekstraklasa
UEFA ranking: 24th , as of 2010"11 season
Robert Lewandowski - Lech Poznan (2008"2010) 58 meciuri/32 goluri (2 sezoane)
Cotat la 4 mil. lire in mai 2010, pleaca in vara aceluiasi an la Borussia Dortumund pe 4.5 mil euro.
2) Country: Romania, Football association: Romanian Football Federation Top-level league: Liga I
UEFA ranking: 14th, As of 2012"13 season
Raul Rusescu - Steaua Bucuresti (2011-2013) 65meciuri/34 goluri (2 sezoane)
Cotat la 4.1 mil lire in iunie 2013, pleaca la Sevilla FC pe 2.2 mil euro.
Deci unul a plecat pe mai multi bani dintr-o Liga mai slab cotata (la vremea transferului), decat celalalt.
Sa nu sariti pe-aici cu gura, ca nu se compara unul cu altul, fiindca desi sunt cu totul diferiti ca profil (polonezul e mult mai complet, de la jocul aerian la dribling) comparatia e pertinenta. Lewandowski a fost tot un est-european anonim cu cifre si calitati, pana sa ajunga "tunarul" de azi.