Rechizitoriu dosarul valiza: http://www.scribd.com/fullscreen/75036007?...lv3tqn64y8vgkdm
Rechizitoriu dosarul valiza: http://www.scribd.com/fullscreen/75036007?...lv3tqn64y8vgkdm
Greaseala imensa a avocatiilor lui becali...au declarat ca nu au pierdut razboiul adica doamna judecatoare pe noi ne doare-ntre picioare de decizia matale de azi si de aia de saptamina trecuta...mare insulta...mare greaeala...becali va fi condamnat. In loc sa convinga judecatoarea ca vor respecta deciziile curtii ei au comvins-o ca becali este nedreptatit...adica deciziile finale...ni se rupe de ele...dobitoci de avocati ce nu stiu ca este un timp cind incetezi lupta si treci la negocieri...
Profit: 48,5 milioane euro! » Becali a impartit terenurile primite de la MApN si le-a vindut separat
Jurnalistii de la gindul.info au actualizat la cursul BNR prejudiciul cauzat in dosarul in care Becali a fost condamnat si in urma caruia a ajuns in inchisoare. Un raport ANAF arată cit si cum a cîștigat patronul Stelei din afacere.
Fixat de magistrati in 1998 la suma de 869.658 dolari, prejudiciul cauzat de condamnatii in Dosarul Terenurilor MApN a fost actualizat de jurnalistii de la gindul.info cu rata dobinzii BNR pină in prezent, după cum a prevazut instanta. Din afacerea in care Becali a primit 29 de hectare de teren in Voluntari in schimbul aceleiasi suprafete de teren in Ștefanestii de Jos, s-a ajuns azi la un prejudiciu de 2,2 milioane euro!
Acelasi site reia si detaliile profitului lui Becali, continute de un raport ANAF din 2011. Astfel, patronul Stelei a impartit in trei loturi 24 din cele 29 de hectare, vinzindu-le separat si obtinind 48,5 milioane euro! 9 ha au ajuns la Pine Invest Corporation pentru 17,9 milioane euro, alte 4,5 ha s-au dus la Breccia Leader Real Estate, in vreme ce Roischman Bros a platit 20 milioane euro pentru 7,5 ha!
Scuzati-ma, unde sunt boii care ziceau ca ciobanul nu merita sa ia 3 ani pentru doar 900 de mii de euro?
Din ce am mai citit si auzit cazul valiza e destul de asemanator cu cel al lui Fener. Echipa nu a fost retrogradata dar suspendata din CL. Sunt curios care ar fi reactiile ciobanului dar mai ales ale "potentialilor" investitori daca Steaua ar juca sezonul urmator doar in Liga 1. Nu mi-ar parea rau..
Am citit pe undeva ca regulamentele fotbalului romanesc zic ca coruptia nu se prescrie. E posibil ca Steaua sa fie retrogradata, mai ales daca cineva de acolo de sus doreste asta.
Mitica si Sandu bat acum din gura, dar nu se vor opune.
Sandu ca Sandu, da' Mitica se va opune vehement retrogradarii Stelei. Fara Steaua, Liga 1 devine un campionat mult mai putin mediatizat si care va trezi un interes redus pentru televizarea partidelor. Practic, toate cluburile ar pierde bani.
N-au ce face acum, Caline, nu dupa ce au retrogradat aiurea pe Universitatea Craiova. O sa fie cel mai mare scandal posibil daca trag pentru Steaua dupa ce i-au facut Craiovei. Oricum DNA-ul e cu ochii pe ei pentru faza asta.
Ar fi ideal pentru Steaua sa nu fie retrogradata, sa nu joace in CL si ciobanul sa faca cativa ani in plus. Asta ar insemna sigur ca jegul ar vinde echipa!
Am citit pe undeva ca regulamentele fotbalului romanesc zic ca coruptia nu se prescrie. E posibil ca Steaua sa fie retrogradata, mai ales daca cineva de acolo de sus doreste asta.
Bine, dar daca el nu are si nu a avut atunci functie oficiala la Steaua?
Daca se dovedeste de catre Steaua ca el a actionat in nume propriu si interes personal....
Sau in perioada aceea figura in acte ca actionar majoritar la Stelei? Ca atunci s-ar schimba problema....
Si cam care ar fi asemanarea ? În iulie 2011, clubul turc, acuzat că a trucat trei partide de campionat, a fost exclus din Liga Campionilor. Presedintele lui Fener si mai multi oficiali au fost condamnati la inchisoare de instantele civile, dar Federatia turcă nu a retrogradat clubul!
Exista o asemanarea de procedura , dar fondul e total diferit !
In primul rand, datorita ciobanului, Steaua poate fi acuzata acum ca a blatuit meciul cu Viitorul.
In al doilea rand, sunt cunoscute legaturile ciobanului cu Steaua chiar daca in acte nu el e sef. Se stie faptul ca el conduce, ca echipa ii e datoare bani si ca, cel mai important, conducatorii in acte ai Stelei stiau ca ciobanul urma sa ii contacteze pe cei de la U.
In al treilea rand, o eventuala calificare a Stelei in CL l-ar face pe jeg sa astepte macar un an ca sa vanda echipa. Apoi, dupa ce ar intra in conturile sale zecile de milioane din CL, ar vinde jucatorii, autocarul, tricourile cu cruci, scaunele, vopseaua de pe scaune si in cele din urma si clubul.
In primul rand, datorita ciobanului, Steaua poate fi acuzata acum ca a blatuit meciul cu Viitorul.
In al doilea rand, sunt cunoscute legaturile ciobanului cu Steaua chiar daca in acte nu el e sef. Se stie faptul ca el conduce, ca echipa ii e datoare bani si ca, cel mai important, conducatorii in acte ai Stelei stiau ca ciobanul urma sa ii contacteze pe cei de la U.
In al treilea rand, o eventuala calificare a Stelei in CL l-ar face pe jeg sa astepte macar un an ca sa vanda echipa. Apoi, dupa ce ar intra in conturile sale zecile de milioane din CL, ar vinde jucatorii, autocarul, tricourile cu cruci, scaunele, vopseaua de pe scaune si in cele din urma si clubul.
Ce legatura au chestiunile astea cu speta lui Fenerbahce ? Pana la urma poate ar fi fost bine sa se ajunga la UEFA in 2008 , sa va lamuriti care este opinia forului continental privitor la aceasta premiere care este uzanta in Vest.
Empyro, noi aici vorbim despre Steaua, nu despre Fener sau CFR. Daca tu vrei sa vorbesti despre cele 2 echipe, exista un topic pentru fotbal extern si un topic pentru Liga 1. Foloseste-le cu incredere.
Daca Steaua a cumparat jucatori, nu inseamna ca a trucat meciuri? Sau aia $1,7 milioane erau pentru prajituri?!
E foarte diferita situatia. Fener a platit pentru blat, Becali a incercat sa-i stimuleze pe aia sa joace pe bune. Intentia este cu totul alta. Ca aia erau bani negri/gri/albi este o alta discutie.
Poate ca Fener a dat bani ca sa ii premieze pe aia. Asa cum ciobanul a vrut sa le dea bani celor de la U pentru prestatia lor foarte buna din meciul Steaua-U 4-0.
Empyro, noi aici vorbim despre Steaua, nu despre Fener sau CFR. Daca tu vrei sa vorbesti despre cele 2 echipe, exista un topic pentru fotbal extern si un topic pentru Liga 1. Foloseste-le cu incredere.
Daca Steaua a cumparat jucatori, nu inseamna ca a trucat meciuri? Sau aia $1,7 milioane erau pentru prajituri?!
Pai nu stiu hai sa vedem, a truca inseamna sa cunosti din start rezultatul unui meci. Era cunoscut rezultatul la U Cluj - CFR ?
Bai oricum o dam ne vom invarti in jurul cozii. Discutia e plictisitoare, imi dai aceleasi argumente pe care le-am mai dezbatut.
Nu mai stau sa-ti explic , imi vorbesti de meciuri trucate , faceti analogii cu speta lui Fenerbahce, numai tampenii. Am inteles aversiunea cu ciobanul , dar pana sa alteram realitatea e cale lunga nene.
Am plecat la meci sa bag bani ciobanului in buzunar. ![]()
![]()
Pai da, ca are nevoie. Ca aia 1,7 milioane nu-i mai pupa. Du-te linistit ![]()
miron cozma e ultimul care poate da lectii de morala cuiva. norocul lui este behaila, altfel s-ar spune despre luceafarul huilei ca este prostul universului. vrea sa se bage si el in seama, sa revina in atentia opiniei publice. nu ma mir ca presa cauta asa ceva, doar are nevoie de audienta acum cand jijel e cracanat la rahova si nu are timp de interviuri ca suge la greu. vom auzi din ce in ce mai des tampenii scoase de vadim Tudor, miron cozma, gaozarul de la cotroceni... tara are nevoie de circ, altfel isi aduce aminte amaratul cat de prost traieste si poate ii vine vreo idee sa se razvrateasca!
Pai da, ca are nevoie. Ca aia 1,7 milioane nu-i mai pupa. Du-te linistit
M-am dus si nu regret deloc. Din cauza celor ca tine si a speculatilor pe care le-ati facut era cat pe-aci sa nu mai ajung de teama eventualelor mesaje de sustinere a ciobanului. Nu s-a pus problema.
M-am dus si nu regret deloc. Din cauza celor ca tine si a speculatilor pe care le-ati facut era cat pe-aci sa nu mai ajung de teama eventualelor mesaje de sustinere a ciobanului. Nu s-a pus problema.
Atentie CEDO, 5>3... speculatii...
Echipa asta de oameni care-si castiga painea jucand fotbal (printre cele mai facile si exagerat de bine platite meserii) se pisha pe mine si pe toti anii in care am crescut cu dragostea pentru Steaua.
Tinerii astia nici erau in faza de proiect cand pe mine ma apuca burta de emotie cand ascultam "Fotbal, minut cu minut".
Domozina, ai legatura!
Sa povestesc si generatiei solidare cu infractorul cum asteptam o transmisie TV in alb-negru mai ceva ca Revelionul. Veneam in graba de la scoala, bineinteles cantand pana acasa cu ceilalti copii (majoritatea era stelista) si dadeam drumul la un nenorocit de Diamant 252 sau Elcrom de la ora 12 dupa amiaza lasand sa-mi frece retina puricii aia nenorociti dar nu conta si inima incepea sa-mi bata cu putere cand la ora 13 aparea mira aia cu sunetul mai grav ca scartaitul cretei pe tabla. Mai aveam putin pana la 15, gaseam ceva de facut prin casa: un Pif , un Rahan, un Oracol de pe la vreo colega si uite ca se facea ora 15 fara 10 cand ne aparea un crainic TV care ne spunea ce-a mai facut Tovarul Iubit si ca urma o transmisiune in direct a marelui derby romanesc Steaua -Dinamo. Se dadea legatura pe stadion nu inainte de a ne freca cu reclamele la BTT sau Cec.
Incepea meciul , injuraturi prin blocurile vecine sau strigate de bucurie.Ne faceau un car de draci ori Cornel Pumnea care un fel de Memo Robotelul ori dinamovistul Dumitru Graur . Se termina partida, pe repede inainte se prezenta echipa de transmisie , se si taia programul TV pana seara la 8 fara zece cand incepea Mihaela . Ieseam afara imediat si incepeau vesnicile certuri cu suporterii dinamovisti , fiecare considerand ca a fost mai buna echipa lui sau ca arbitrul a tras intr-o directie.Toate astea fara sa ne dam cu scaune in cap . Uite asa era fotbalul pe vremea aceea.
Acum transmisiile sunt Full Hd, ecranele ajung pana la 150 cm in diagonala, incaltamintea este fosforescenta dar PASIUNEA a murit!
Inceput de meci in Epoca de Aur:
Atentie CEDO, 5>3... speculatii...
Hai sa n-o mai intoarcem ca la Ploiesti , stii foarte bine ca m-am referit la spectatori.
Hai sa n-o mai intoarcem ca la Ploiesti , stii foarte bine ca m-am referit la spectatori.
Sunt total dezamagit de Peluza Sud!!!! Sunteti de toata jena!!!! Nu sunteti constienti ca fara banii lui Becali, Steaua era pe nicaieri? vezi exemplul: Dinamo, Rapid, Urziceni, Vaslui, etc... FARA BANI NU FACI FOTBAL, FRATILOR!RUSINE RUSINE RUSINE fcsteaua.ro ca nu recunoasteti meritele adevaratilor oameni care au adus titlul....
1. Becali
2. Reghe
3. MM
4. Jucatori
fara primi 3, nu scriam de jucatori... pentru ca ei i-au adus!!!!
RUSINEEEEEEEEEe fcsteaua.ro
FORZZA Steaua!!!!!
Nu i-ai vazut tu.
Fratilor nu mai faceti quote la asfel de posturi (oradean)! Nu este suficient ca am vomitat odata? Duca-se pe pustii!!!
Am citat dintr-un stelist adevarat. Te rog frumos...