FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Stirile zilei

«12627282930689»
_yang17.06.2006 09:06

Gigi cum dracu vrea sa intram in Champions League ???

Cu Drida ??? Si fara Radoi ???

 

 

Prieteni si dusmani

Impotriva patronului ros-albastrilor se pune la cale o intelegere tacita, menita sa-l blocheze pe acesta in lupta pentru cistigarea titlului cu numarul 24. E clar ca, de acum incolo, vom avea doua sfere de influenta, pentru ca Gigi si-a gasit aliati, divizind astfel intreg campionatul

Dupa ce patronul Stelei si-a clamat puterea ara- tata in ultima etapa, mai ales la Petrosani, spunind ca este cel mai puternic om din tara, se pare ca un val de minie s-a ridicat impotriva lui.  

 

Cluburi care au fost calcate in picioare, prin greseli de arbitraj sau prin alergarea lor prin Capitala cu pungile cu bani, au pus deja la punct un plan prin care se dores te impiedicarea cu orice pret a Stelei din drumul ei spre cel de-al 24 titlu de campioana. Dar, nici latifundiarul din Pipera nu sta cu miinile in sin. In fata a sapte potentiali dusmani, cluburi si oameni de fotbal, el opune o coalitie in care pot intra cinci prieteni. Ramine de vazut in ce parte se va inclina balanta.

 

PRO Becali  

(5): Farul Constanta - Dupa infringerea fara drept de apel pe care au suferit-o constantenii la Bucuresti, scor 3-0, multe voci au afirmat ca amicitia dintre Gigi Becali si Bosinceanu a dus la acest scor. Oricum, afacerile par sa-i apropie pe cei doi si in domeniul fotbalistic.  

Jiul Petrosani - Elanul celor din Petrosani etalat in ultimul meci al lor, cel cu Rapid, face din Jiul "nepotul rasfatat" al lui Gigi Becali. Imprumuturile lui Dinita si Florentin Dumitru la Petrosani, precum si trecerea lui Drida la gruparea din Ghencea, arata bunele relatii dintre oficialii celor doua cluburi.  

FC Vaslui - Echipa cu mai multi suporteri stelisti decit vasluieni e una dintre cele care nu s-ar da la o parte atunci cind Steaua ar putea avea nevoie de o mina de ajutor. Daca Porumboiu va pleca intr-adevar, nu ar fi o surpriza daca Gigi Becali s-ar amesteca in alegerea noului patron.  

Poli Iasi - O echipa mica, care nu va dori sa se puna rau cu nimeni, dar pe care Becali o poate atrage in sfera sa, mai ales ca a promis ca se va implica financiar.  

Mircea Sandu - Dupa ce Gigi Becali l-a ajutat sa-si mentina sefia Federatiei, ducind voturile bunului sau amic, Condescu, in buzunarele Nasului, Mircea Sandu are o datorie morala de platit. A inceput sa faca acest lucru imediat dupa episodul "Gloria Bistrita", atunci cind patronului Stelei i-a facut o vizita de curtoazie. Stelistii nu au mai avut parte dupa aceea de arbitraje defavorabile.

 

ANTI-Becali (7):  

Dinamo - Este cunoscuta abilitatea gruparii din Stefan cel Mare de a avea unii arbitri de casa, care ar putea incurca gruparea ros-albastra.  

RAPID - Cu George Copos inla turat din functia de vicepremier, Rapid poate deveni o forta, in cazul in care acesta va dori sa-si obtina revansa in fata detractorului sau principal, Gigi Becali, in primul sezon al Primei Ligi.  

CFR Cluj - Dupa meciul pierdut in fata celor de la Rapid, patronul Paskany si-a aratat clar optiunile in cazul in care necesitatea o va cere. Cu stadionul cesionat acum cu ajutorul clubuluiprieten, UFC Rapid, Clujul va fi o piatra serioasa de incercare pentru stelisti.  

Poli Timisoara - O lupta cis- tigata oarecum suspect de Steaua acum doi ani, in ultima etapa, si mindria timisorenilor a luat foc.  

Otelul GALATI - Rivalitatea dintre Marius Stan si Mihai Stoica e una care nu se va stinge sezonul viitor. Asta face din Otelul Galati una dintre echipele care vor dori foarte tare sa invinga Steaua.  

Gloria Bistrita - Infringerea de la Bistrita, care era sa-i coste titlul pe stelisti, a rascolit bine orgoliile celor implicati: Jean Padureanu, Mihai Stoica si Gigi Becali. Influenta Lordului in rindul arbitrilor ar putea sa le faca zile negre ros-albastrilor.  

MITICA Dragomir - Gigi Becali, vorbea de o conspiratie pusa la cale impotriva Stelei, cu acceptul tacit al lui Mitica Dragomir. Fara sa treaca la contraofensiva, asa cum ii sta in caracter, Dragomir s-a multumit sa se apere, folosind un ton rezervat.

Autor: Mihai Calin si Cristan Munteanu  

Publicat pe www.spt.ro Vineri, 16 Iunie 2006, aparut in ziarul Sport Total Nuamrul 324.

 

 

Eu zic ca aceasta coalitie exista de ceva timp...

Pana la urma e bine ca avem si aliati !!!

Dj17.06.2006 11:49

parerea mea .. aberatii SPT ... ziar cu jurnalisti incompetenti si raraitzi

Gaby17.06.2006 21:51
Gigi cum dracu vrea sa intram in Champions League ???

 Cu Drida ??? Si fara Radoi ???

 

Fara Radoi, dar se pare ca si fara Drida :lol: :

 

Deşi Gigi Becali a anunţat acum o săptămînă transferul în Ghencea al mijlocaşului Adrian Drida, jucătorul nu a semnat încă înţelegerea cu roş-albaştrii.  

 

"Cei de la Steaua m-au anunţat că mă aşteaptă la Bucureşti să parafez contractul, dar eu am vorbit cu domnul Simota şi mi-a zis să nu mă duc săptămîna asta. Nu ştiu ce se va întîmpla, aşa că stau şi aştept să vedem ce va fi", a declarat Drida.  

 

Ca pleaca Radoi, n-o fi chiar sfarsitul lumii. Dar ca super-stelistul auto-declarat Drida nu mai vine la Steaua ... asta da pierdere. Chiar nu-mi dau seama cum se va descurca Steaua fara Drida :lol: :lol:

_yang17.06.2006 22:04

Mareee pierdere...

Apropo de Drida...

Bai MM si eu tin cu Steaua ! Nu-mi dai si mie 10000 pe an ???

Bogdan4Steaua17.06.2006 23:31

Sa nu exageram. De unde stiti voi ca Drida nu este un jucator capabil si de perspectiva? Daca peste un an sau doi ajunge titular si va juca bine, veti regreta ca l-ati luat acum peste picior. Sper sa fie asa. ;)

 

Nu toti jucatorii mari pornesc de la echipe mari. Totul este sa ai ochi sa ii vezi.

Motanu D17.06.2006 23:48

Raman milogii fara echipa... zboara fiecare une vede cu ochii...

Iata ce zice GSP:

 

Marius Constantin a plecat la Kiev!

Radu Oprișan

 

 

Fundașul Rapidului, Marius Constantin, este la un pas de a evolua din sezonul viitor în Ucraina. Apãrãtorul de 21 de ani este dorit cu insistențã de Dinamo Kiev. Constantin a fost remarcat de ucraineni la partida din campionat cu Steaua (2-0), unde impresarul Arcadie Zaporojanu și directorul sportiv al Kievului, Leonid Buriak, veniserã sã-l vadã la lucru pe cãpitanul Vasile Maftei.

 

Însã Buriak a rãmas impresionat de Marius Constantin, pentru care a și fãcut o ofertã de 5 milioane de euro imediat dupã încheierea partidei. Giuleștenii au refuzat propunerea, în speranța cã Rapidul va cîștiga titlul și va accede în grupele Ligii Campionilor, condiție care ar fi ridicat considerabil cota lui Constantin. Acum, giuleștenii par dispuși sã se dispenseze de internaționalul de tineret, suma pe care o vor primi fiind un record absolut pentru fundașii români plecați de-a lungul timpului în strãinãtate. Pînã acum, în top conduceau Ogãraru (3,3 milioane de euro) și Chivu (2,1 milioane), ambii transferați de Ajax.

 

Marius Constantin este în aceste zile plecat în Ucraina, unde, alãturi de impresarul Rãzvan Zamfir, pune la punct ultimele detalii alte transferului.

 

 

Înlocuit de Sãpunaru?

Oficialii de sub podul Grant cautã deja înlocuitor pentru Marius Constantin. Favorit este jucãtorul Naționalului, Cristian Sãpunaru, care joacã tot pe postul de fundaș central dreapta. Rapidiștii trebuie însã sã se batã pentru "bancar" cu Poli Timișoara, noul antrenor al bãnãțenilor, Rãzvan Lucescu, dorindu-l cu insistențã. Președintele Naționalului, Constantin Iacov, a anunțat cã prețul lui Sãpunaru e de douã milioane de dolari!

 

 

1 este numarul selecțiilor lui Marius Constantin la echipa naționalã a României, el fiind convocat în perioada cînd activa la FC Brașov

 

60.000 de dolari este salariul fundașului la Rapid

 

300.000 de dolari este suma achitatã de Rapid lui FC Brașov în vara lui 2004, pentru achiziționarea lui Constantin

 

67 de meciuri a jucat Constantin în toate competițiile la Rapid din vara lui 2004 cînd a sosit în Giulești

 

5 partide a ratat Marius Constantin în acest sezon din cauza suspendãrilor: 4 în Divizia A și una în Cupa UEFA

 

 

18 iunie 2006

ady4steaua18.06.2006 07:00

..ce mai scriu astia prin gazeta?....tot aiureli? :lol:

Dj18.06.2006 09:58

era clar ca daca pleaca Lucescu de la milogi..se destrama tot...sincer .. nu imi vine deloc sa plang pt ei :twisted: :twisted:

Flaviu8618.06.2006 10:37

5M de euro? asta vreau s-o vad si eu...

 

 

stiu ca nu-i la subiect...dar imi spune cineva cand ii tragerea pt Liga Campionilor? in 23.06 cumva?

oricum multumesc

skorpio1518.06.2006 10:52

asa-mi aduc aminte, ca e pe 23. Incepe sa-mi placa gazeta.. "Oficialii de sub podul Grant" :lol:

ady4steaua18.06.2006 10:53

Radoi are sanse sa ajunga ori la Tottenham,ori la Portsmouth,ori la Liverpool ca cica il doresc de 3 ani!

Arsenal au jucatori buni in defensiva!

Manchester ii dau 10% sanse sa ajunga acolo :cry:

_yang18.06.2006 11:35
Sa nu exageram. De unde stiti voi ca Drida nu este un jucator capabil si de perspectiva? Daca peste un an sau doi ajunge titular si va juca bine, veti regreta ca l-ati luat acum peste picior. Sper sa fie asa. ;)

 

 Nu toti jucatorii mari pornesc de la echipe mari. Totul este sa ai ochi sa ii vezi.

 

Si eu sper asta !!!

Mady_Steaua_618.06.2006 11:38

Mirel Radoi nu ar trebui sa plece la echipe mici din Anglia, mai bine cand va fi sa mearga sa fie la o echipa mare din Europa

stelista_pe_viata18.06.2006 13:39

eu sunt de parere ca decat sa aduca mari "vedete"cum au facut aia de la dinamua mai bine cu Drida ...ce de Nicolita,Iacob sau Goian stia cineva ...si uite ca in momentu asta sunt titulari si joaca si bine ...asa k nu ihi mai catalogatzi dupa nume..ci dupa cum joaca...asteptatzi sa inceapa campionatul vedetzi cum joaca si dupa va putetzi da cu parerea...yo zic ca indiferent cine va juca la Steaua va avea o mentalitate de invingator si vor castiga...P.S sa vina RICA!!!

Melku18.06.2006 18:11

Cupa UEFA Intertoto

 

FK Pobeda - Farul Constanta 2-2 scor final

 

(Stojkovic 56, Tancevski 71 / Farmache 13, L. Mihai 61)

 

cred ca or sa mearga mai departe "rechinii"

skorpio1518.06.2006 18:14
cred ca or sa mearga mai departe "rechinii"

 

sa speram :)

korynna18.06.2006 21:46

este sigura stirea k Radoi a plecat de la Steaua??asta ar fi cel mai trist lucru care s-ar putea intampla :cry: Radoi este inima Stelei,cu toate k avea sa se intample si asta nu credeam k se va intampla asa de curand...oricum va fi mereu in inimile nostre!

Hassan19.06.2006 01:29

Diverse stiri culese din diverse siteuri:

 

Rapid se destrama-Niculae pleaca in Franta, Constantin in Ucraina, Moldovan vrea in Elvetia, Pancu a semnat deja cu Bursaspor. Iar cuplul fericit Vama+Muce (nu, nu va avea copii) dar se pare ca se va muta inspre Timisoara. (informatii preluate din GSP.ro)

 

La Dinamo, "ceata densa-Nimic nu este limpede în curtea roş-albilor, decât venirea antrenorului Mircea Rednic şi plecarea unor jucători importanţi ca Florentin Petre, Bărcăuan, Cristi şi Vlăduţ Munteanu" - prosport.

Astia nu mai au portar, au niste rebuti imprumutati care nici clubul care i-a imprumutat nu-i vrea inapoi, nici ei nu vor sa dea bani pe ei. Plus ca mai toti "titularii" lor (alexa, grigorie, Niculescu etc) vor sa se transfere in strainatate. A venit insa Mircea Rednic. Intrebarea mea este: "si ce daca?" Poate sa vina si Trappatoni acolo, atata timp cat sunt 9 idioti care trag care unde pot, nu cred ca vor mai avea echipa. Asta nu inseamna insa ca nu vor avea succese in Liga 1 Mitica, pentru ca oricat de praf ar fi jucatorii, rezolva arbitrii preferati ai BBNC&Co.

 

Sincer, degringolada totala de la contracandidatele noastre imi este cam indiferenta, dar ma amuza putin. Zambesc in coltul gurii, gandindu-ma cat de aiurea a fost sa ne luam la tranta cu asemenea "rivali" penibili, care au incercat sa castige titlul ori cu MILOAGA pe la masa verde (vezi primii) ori cu arbitrii si cu goluri date la infinit in minutul 93+ si cu 4 antrenori intr-o juma de an(cei din urma).

 

Pooli AEK Bragadiru Timisoara S.A S.R.L sau cum ii mai spune si gushatu 'sef au inceput sa se bata cu pumnul in piept. Negociind cu un om vadit nemultumit de imprejurari si platit prost(R.Lucescu) Iancu a inceput sa abereze, debitand in stanga si-n dreapta ca vezi doamne ce forta este Timisoara ca negociaza cu un singur antrenor, ca ce salariu ii ofera de 3 ori mai mare ca la UTCopos, ca asa si pe dincolo, ca il dam pe incompetentu de fost arbitru afara si il aducem pe Vama, etc etc.

(informatii din GSP.ro majoritatea, marele tam-tam facut de Iancu cu negocierea cu Muce Jr.)

Sincer, domnului Iancu ii recomand sa se uite spre sezonul abia incheiat. Cu aceleasi conditii "impecabile" de stabilitate financiare pe care i le promite lui Razvan, si cu cel mai bine platit antrenor din tara (G.Hagi), echipa sa a reusit un minunat loc 8...sau 9?! Nici eu nu mai stiu. D-abia d-abia au reusit sa isi indeplineasca "obiectivul" depasind totusi adevarate "forte" precum Gloria Bistrita, Poli Iasi, Jiul sau Vaslui, echipe pentru care banii platiti de Poli Tim in aceasta iarna numai pe transferuri reprezinta bugetul pe 2-3-4 ani. Plus ca d-l Iancu s-a tot plimbat prin arest. Iar, surpriza surpriza, la arestarea sa, odata cu blocarea contului, s-a facut praf toata stabilitatea financiara. Sincer, nu stiu daca ii poate garanta el lui Razvan ca nu va fi bagat iar la puscarie, si banii sa ramana blocati iar.

 

In nota de final, precizari de final de pe prosport.ro. Avem noi veniti in Divizia A, UTA-Arad, fuzionata, de-fuzionata si re-fuzionata cu Liberty Salonta din C direct in A dupa deja cunoscutul model bragadiro-timisorean si Unirea Urziceni. Cele 2 se alatura Ceahlaului lui Pinalti si prazarilor. Revenirea Craiovei mi se pare un lucru bun. Singurul. Stim totusi ca ei se vor bate la fel de tare si cu noi, si cu cainii si cu milogii. Sau ma rog...presupun si eu, mai ales dupa ce le-au facut cainii cand au venit aici in Buc. Celelalte promovari insa...imi cam fac greatza.

Imi face greatza Ceahlaul, care juca totusi atat de demn cu Juventus si facea 1-1 acasa, dar in campionat jucau fara nici o remuscare "hora cooperativei" si ajutau pe Dinamo cand si cum puteau. Imi face greatza Unirea Urziceni, cu toata mareata ei lupta la baraj (care se spune c-ar fi fost manjita-tot pe prosport) si care se pare ca va deveni noua "Flacara Moreni", in speta sclava lui Dinamo, odata cu trecerea lui Don'Netoiu ca patron, odata cu antrenorul sau de casa, Il Flocea. Costel Orac mi se pare victima sigura, pentru ca el chiar vrea sa faca ceva bun acolo, dar nu cred ca va fi lasat. La urma, imi face greata si UTA-Salonta-Liberty cum ii spune, o noua aberatie de fuziune care ar incalca drastic regulile fotbalului in orice tara civilizata. Munca de un an a unor baieti, distrusa de un patron certat cu legea si de cativa aradeni nostalgici, care in loc sa isi pastreze demnitatea si blazonul, au ales calea rusinoasa, promovarea in A prin munca altora. Urmand totusi exemplul "mult uratilor" rivali timisoreni. Si totusi, oamenii din acea parte a tarii se cred mai buni decat noi, si vin la meci cu fulare cu aberatii de gen "republica banat, etc" si au oficial boala pe tot ce inseamna Bucuresti. Insa cand e vorba de munca, e clar. A lor i-a dus in C. A altora i-a adus in A. Sau in Liga I, ma rog. Sa vedem cat raman acolo. Despre eventualul transfer al CAPITANULUI, nimic. E mai bine asa, pentru ca am aberat destul in topicul deschis pentru acel subiect. Despre mondiale, spun doar ca Cehia nu merita sa fie la mondiale in locul nostru. Dar...noi, cu 1-1 la Armenia, meritam?

[/i]

flo220319.06.2006 07:38

fanii rapidisti cer clubului" de sub podul Grant " sa nu se prezinte la meciul de supercupa cu Steaua !!!

ei declara ca nu recunosc titlul castigat de noi anul acesta!!!!!

_yang19.06.2006 07:48
[color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color] spre Petrosani?

Lui Aurel Sunda nu i-a fost prelungit contractul cu Jiul, si, din cite se pare, acesta va fi inlocuit. Varianta care se ia in calcul la Petrosani este cea a aducerii ca antrenor a lui Marius [color:red]LA[/color][color:blue]CA[/color][color:red]TUS[/color], fost presedinte al Stelei, care a declarat in repetate rinduri ca doreste sa se reintoarca pe banca tehnica.

Autor: Mihai Calin, Cristian Munteanu  

Publicat pe www.spt.ro Sambata, 17 Iunie 2006, aparut in ziarul Sport Total Numarul 325.

Motanu D19.06.2006 07:50
fanii rapidisti cer clubului" de sub podul Grant " sa nu se prezinte la meciul de supercupa cu Steaua !!!

ei declara ca nu recunosc titlul castigat de noi anul acesta!!!!!

 

Atunci vom castiga cu 3-0 supercupa si nu vom avea nici jucatori accidentati. Totodata vom cere ligii & federeatiei sanctionarea rapidului pentru lipsa de respect fata de o competitie organizata de cele 2 !

_yang19.06.2006 08:15
vom cere ligii & federeatiei sanctionarea rapidului pentru lipsa de respect fata de o competitie organizata de cele 2 !

 

Nu te supara dar e organizata de FRF !!!

Oricum vor primi sanctiuni usturatoare daca nu se vor prezenta asa ca stati linistiti ... meciul se va juca !!!

Motanu D19.06.2006 08:16

Corect. Dar comisiile apartin ambelor foruri, de aia am pomenit si Liga.

***alex***19.06.2006 08:32

PORTSMOUTH are ready to launch a £16million summer spending spree.

 

Boss Harry Redknapp will smash the club's transfer record twice in seven days after agreeing a £7m deal for Romanian midfielder Mirel Radoi and £6.8m for French forward Olivier Thomert.

 

Redknapp has also landed Cameroon midfielder Achille Emana from Toulouse for £2.7m.

 

http://www.thesun.co.uk/article/0,,2002390...280058,,00.html

Virgil19.06.2006 08:45

Destinatia pare a fi mai clara ca niciodata in ultima saptamana : PORTSMOUTH !

Portsmouth sa fie !

«12627282930689»