Acum 13 ore, FortuneTeller_revived a spus:
Steaua Bucureşti a fost învinsă vineri, în deplasare, de formaţia franceză CN Marseille. În etapa a 12-a din grupa B a Ligii Campionilor, campioana României a pierdut cu 15-10.
Echipa de polo a celor de la Steaua BucurestiFoto: csasteaua.ro
Scorul pe reprize a fost 4-2, 4-2, 4-4, 3-2.
Principalii marcatori pentru Steaua au fost Fulea 3 goluri şi Neamţu 2.
În meciurile anterioare din grupa B, Steaua a obţinut următoarele rezultate: 8-14 cu OSC Budapesta, 5-23 cu Pro Recco, scor 5-23, 6-14 cu CN Marsilia, 8-10 şi 7-14 cu Jug Adriatic, 8-10 şi 5-16 cu Spandau 04 Berlin, 11-8 şi 10-10 cu Steaua Roşie Belgrad, 9-10 şi 12-13 cu Waspo Hanovra.
După 12 etape, Steaua Bucureşti ocupă locul 7, cu 4 puncte.
În etapa a 13-a, steliştii vor juca pe teren propriu, cu liderul grupei B, Pro Recco, în 19 aprilie.
Turneul Final 8 al Ligii Campionilor va avea loc între 2-4 iunie 2022
Preluat*
Interviu în Fanatik cu șeful CSA, col. Stefan Bichir. Link în primul comentariu.
Analizați pt început fraza:
"Dezamăgire? Fără niciun dubiu este situația echipei de fotbal, unde nu am reușit, încă, să găsim soluția juridică pentru a putea promova în Liga 1. Noi am făcut toate demersurile pentru modificarea Legii Sportului și sperăm ca în cel mai scurt timp noua lege să intre în vigoare."
O traduc. Legea nu ne-a permis promovarea. Vom modifica legea.
Booon! Să luăm exemplul Becali, care ar fi putut spune după celebrul caz valiza așa:
"Premierea nu e mită ! N-am obținut nici un beneficiu, ci doar am acordat o recompensă unei echipe ca aceasta să joace cinstit. Iar fotbalistul nu e funcționar public să fie mită banul dat pt a-și face meseria."
Partea asta a spus-o. Ce ar mai fi putut spune:
"Sunt dezamăgit, am făcut toate demersurile ca să se schimbe legea, sperăm ca în cel mai scurt timp noua lege să intre în vigoare și să scap de pedeapsă."
Ați fi oripilați, nu ? Cum, să se schimbe legea cu dedicație doar pt că ne încurcă ?
Ei bine, da. Un minister mamut, care are și propriul serviciu secret, minister avizator, deci de forță, spune limpede: LEGEA NE ÎNCURCĂ. O VOM SCHIMBA. Dacă Becali ar spune asta, ne-am declara scârbiți. Dacă o spune MAPN...mneah !
Bichir declară mai multe.
1. "Noi suntem Steaua București, o echipă care nu are nimic în comun cu FCSB. Din păcate, alții își doresc să mențină această dispută."
Doar suporterii îi aveți în comun. CSA profită de pe urma FCSB, club care a păstrat, mărit și întinerit bazinul de suporteri ai Stelei. Dacă FCSB nu continua activitatea Stelei, existența actualei echipe a guvernului nu avea sens. FCSB a dat așadar sens grețoasei creații, păstrând suporterii, continuând activitatea. Apoi CSA a rupt o halcă din fanii FCSB, lăudându-se acum cu ei.
2. Întrebat de ce în plin război MAPN dă bani la o echipă care nu are obiectiv, în loc să-și repare elicopterele sau tancurile vechi, răspunde:
"Eu sunt comandantul clubului Steaua București, iar obiectivul meu este performanța. Obținerea celor mai bune rezultate este condiționată de asigurarea unui buget care să ofere sportivilor și antrenorilor cele mai bune condiții."
Practic, obiectivul meu e să toc bani, nu să fac bani. Nu e să produc bani ca un veritabil manager, din sponsori, marketing. Ci doar să fac performanță. Nu prea face nici asta, dar mentalitatea godacului e interesantă: vreți ca cineva din clubul ăsta să muncească când legea ne permite să întindem mâna și e suficient ?
3. Este întrebat și despre cum va amortiza pierderile stadionului, peste un milion de euro anual se estimează, iar răspunsul se leagă de punctul doi. "Consider că o investiție în sport nu este o pierdere."
Doar că nu asta a fost întrebat. Ci cât pierde anual stadionul care are câteva sute de plătitori de bilete la două săptămâni. Nu a răspuns, probabil interviul s-a făcut prin mail. Pt că dacă răspundea ce prăpăd pe bani publici e acum stadionul Ghencea, trebuia să justifice și de ce refuză închirierea lui.
4. Apropo de asta, a venit și întrebarea pe când FCSB în Ghencea.
"Stadionul Steaua este în administrarea MApN și în folosința CSA Steaua, administratorul având prioritate în folosirea acestuia de către echipele de fotbal și rugby ale clubului. Pot să vă spun că închirierea stadionului Steaua se poate face doar în condițiile legii."
Administrare și folosință. Nu în proprietate. Teoretic cetățeanul e proprietarul. Interesantă este prioritatea. Rugbyul. Cu zece plătitori de bilet. Când administrezi un bun public, nu ar trebui să îl administrezi în interes public ? E în interes public pierderile ce se estimează la sute de mii de euro anual doar cu arena ? Dacă cetățeanul e proprietarul, iar administratorul e de rea credință și produce găuri, n-ar trebui să zboare administratorul ?
1.150.000 de euro consumă anual echipa fără obiectiv. Bani din bugetul statului. Puneți și milionul necesar administrării stadionului. Da, peste 2 000 000 de euro sunt pompate în echipa finanțată de alianța ce guvernează România, PSD-PNL-UDMR. Nu au obiective, joacă să se distreze pensionari care au trecut pe la FCSB.