FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Polo pe apa

«114151617»
Adrians27.05.2016 18:09

In sfirsit campioni dupa un ultim meci cistigat acum o jumatate de ora in bazinul ns.Felicitari baietilor si lui Andrei Iosep si sa speram ca vom cistiga si anul viitor desi va fi f greu.Echipa este cam batrina si citiva titulari sunt pe ultimii metri.Pina una alta sa ne traim momentul pt ca uitasem sa fim campioni la jocurile sportive.

xray27.05.2016 20:59
" data-width="500" data-show-text="false">
">

CAMPIONII ROMÂNIEI MULȚUMESC GALERIEI ȘI SUPORTERILOR!AM CÂȘTIGAT ÎMPREUNĂ'!

Posted by CSA Steaua Bucuresti on 27 Mai 2016
Saramago28.05.2016 02:33

Echipa campioană națională a sezonului 2015-2016: Dragoș Stoenescu, Mihai Drăgușin, Dorde Filipovic, Petru Ianc, Nicolae Diaconu, Daniel Teohari, Andrei Bușilă, Nikola Murisic, Ivan Krizman, Pavel Popescu, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanță, Cristian Călin. 
[antrenori - Andrei Iosep și Răzvan Cristescu, manager - Gelu Lisac].

Saramago26.03.2017 13:40

CSM Digi Oradea _ Steaua 9-8 si 6-7 in ultima etapa dubla, disputata pe 25 si 26 martie 2017. Steaua a castigat sezonul regulat (3-1 in meciurile directe cu oradenii) si va juca in semifinalele playoff-ului cu Sportul Corona Brasov. 

Saramago02.04.2017 14:46

Steaua - Sportul 13-8 si 17-9 in primele doua meciuri din seria contand pentru semifinalele playoff-ului (1 si 2 aprilie). Steaua mai are nevoie de un succes pentru a se califica in finala. 

Saramago30.04.2017 16:20

Steaua a castigat editia 2017 a Cupei Romaniei, dupa 10-5 in finala cu CSM Digi Oradea ! 

Saramago13.05.2017 09:44

Steaua - Oradea 9-3, pe 13 mai, in primul meci al finalei Superligii de polo, editia 2016-2017. Seria finala se disputa dupa sistemul "cel mai bun din cinci partide". 

Saramago14.05.2017 13:47

Steaua - Oradea 10-7, in meciul doi al finalei playoff-ului Superligii. Steaua mai are nevoie de inca un succes pentru a-ai apara titlul de campioana. 

Saramago20.05.2017 11:00

Oradea - Steaua 9-5, in meciul 3 al finalei playoff-ului. La general, Steaua conduce cu 2-1. 

Saramago22.05.2017 09:18

Oradea - Steaua 5-6 și, cu scorul general de 3-1, steliștii și-au adjudecat finala playoff-ului Superligii și totodată al 14-lea titlu național. Felicitări jucătorilor Mihai Drăgușin, Djordje Filipovici, Petru Ianc, Alexandru Vătrai, Daniel Teohari, Andrei Bușilă, Nikola Murisici (golegertul campionatului), Codrin Cotrău, Pavel Popescu, Daniel Robu, Alexandru Ghiban, Dimitri Goanță, Dragoș Stoenescu, Adria Delgado (MVP-ul playoff-ului), Iulian Rădoi, dar și antrenorilor Daniel Iosep și Răzvan Cristescu. 

Saramago29.06.2017 11:56

Steaua l-a transferat pe croatul Ivan Buljubašić in perspectiva sezonului 2017-2018. Poloistul de 29 de ani are un CV impresionant, ale carui borne esentiale sunt titlul european (2010) si titlul olimpic (2012), obtinute cu reprezentativa tarii sale. 

Saramago25.10.2017 19:27

Steaua - Eger 3-8, in meciul de debut al stelistilor in editia 2017-2018 a Ligii Campionilor. 

Saramago05.11.2017 08:56

Steaua - Dinamo 13-6 si 12-5 in Superliga de polo, editia 2017-2018. Meciurile s-au jucat pe 3 si 4 noiembrie. 

Saramago20.12.2017 23:06

CL, etapa a 5-a: Sabadell - Steaua 10-11 (primul succes al stelistilor in competitie). 

Saramago21.01.2018 20:46

21 ianuarie 2018: Steaua - CSM Digi Oradea 7-1 in finala Cupei Romaniei. Inca un trofeu pentru sectia de polo. Felicitari ! 

Saramago24.01.2018 22:14

CL, etapa a 7-a: AZC Waterpraet Alphen - Steaua 4-15. 

Saramago03.02.2018 20:02

2-3 februarie: Dinamo - Steaua 5-7 si 5-11. Steaua conduce autoritar in clasament. 

Saramago08.02.2018 17:18

Liga Campionilor, etapa a 8-a (7 februarie): Steaua - Alphen 9-8. 

Saramago24.03.2018 17:42

CSM Digi Oradea - Steaua 7-9 si 8-17, in sezonul regulat al Superligii, editia 2017-2018. Steaua va castiga sezonul regulat, fara vreo infrangere. 

Saramago13.04.2018 19:24

Superliga, sezon 2017-2018, semifinala playoff-ului, meci 1: Steaua - Dinamo 13-4 (13-4 pe 13.04 !). 

Saramago18.10.2018 20:07

CL, editia 2018-2019: Steaua - Brescia 5-8 (17 octombrie 2018). 

Saramago21.10.2018 17:19

Superliga, sezon 2018-2019: Rapid - Steaua 8-21 si 3-13. 

FortuneTeller_revived08.04.2022 19:51

Steaua Bucureşti a fost învinsă vineri, în deplasare, de formaţia franceză CN Marseille. În etapa a 12-a din grupa B a Ligii Campionilor, campioana României a pierdut cu 15-10.

image-2021-12-22-25258684-41-echipa-polo
Echipa de polo a celor de la Steaua BucurestiFoto: csasteaua.ro

Scorul pe reprize a fost 4-2, 4-2, 4-4, 3-2.

 
 

Principalii marcatori pentru Steaua au fost Fulea 3 goluri şi Neamţu 2.

În meciurile anterioare din grupa B, Steaua a obţinut următoarele rezultate: 8-14 cu OSC Budapesta, 5-23 cu Pro Recco, scor 5-23, 6-14 cu CN Marsilia, 8-10 şi 7-14 cu Jug Adriatic, 8-10 şi 5-16 cu Spandau 04 Berlin, 11-8 şi 10-10 cu Steaua Roşie Belgrad, 9-10 şi 12-13 cu Waspo Hanovra.

După 12 etape, Steaua Bucureşti ocupă locul 7, cu 4 puncte.

 

În etapa a 13-a, steliştii vor juca pe teren propriu, cu liderul grupei B, Pro Recco, în 19 aprilie.

Turneul Final 8 al Ligii Campionilor va avea loc între 2-4 iunie 2022

 

 

Helmuth09.04.2022 09:09
Acum 13 ore, FortuneTeller_revived a spus:

Steaua Bucureşti a fost învinsă vineri, în deplasare, de formaţia franceză CN Marseille. În etapa a 12-a din grupa B a Ligii Campionilor, campioana României a pierdut cu 15-10.

image-2021-12-22-25258684-41-echipa-polo
Echipa de polo a celor de la Steaua BucurestiFoto: csasteaua.ro

Scorul pe reprize a fost 4-2, 4-2, 4-4, 3-2.

 
 

Principalii marcatori pentru Steaua au fost Fulea 3 goluri şi Neamţu 2.

În meciurile anterioare din grupa B, Steaua a obţinut următoarele rezultate: 8-14 cu OSC Budapesta, 5-23 cu Pro Recco, scor 5-23, 6-14 cu CN Marsilia, 8-10 şi 7-14 cu Jug Adriatic, 8-10 şi 5-16 cu Spandau 04 Berlin, 11-8 şi 10-10 cu Steaua Roşie Belgrad, 9-10 şi 12-13 cu Waspo Hanovra.

După 12 etape, Steaua Bucureşti ocupă locul 7, cu 4 puncte.

 

În etapa a 13-a, steliştii vor juca pe teren propriu, cu liderul grupei B, Pro Recco, în 19 aprilie.

Turneul Final 8 al Ligii Campionilor va avea loc între 2-4 iunie 2022

 

 

Preluat*
Interviu în Fanatik cu șeful CSA, col. Stefan Bichir. Link în primul comentariu.

Analizați pt început fraza:
"Dezamăgire? Fără niciun dubiu este situația echipei de fotbal, unde nu am reușit, încă, să găsim soluția juridică pentru a putea promova în Liga 1. Noi am făcut toate demersurile pentru modificarea Legii Sportului și sperăm ca în cel mai scurt timp noua lege să intre în vigoare."

O traduc. Legea nu ne-a permis promovarea. Vom modifica legea.

Booon! Să luăm exemplul Becali, care ar fi putut spune după celebrul caz valiza așa: 
"Premierea nu e mită ! N-am obținut nici un beneficiu, ci doar am acordat o recompensă unei echipe ca aceasta să joace cinstit. Iar fotbalistul nu e funcționar public să fie mită banul dat pt a-și face meseria."
Partea asta a spus-o. Ce ar mai fi putut spune:
"Sunt dezamăgit, am făcut toate demersurile ca să se schimbe legea, sperăm ca în cel mai scurt timp noua lege să intre în vigoare și să scap de pedeapsă."

Ați fi oripilați, nu ? Cum, să se schimbe legea cu dedicație doar pt că ne încurcă ? 
Ei bine, da. Un minister mamut, care are și propriul serviciu secret, minister avizator, deci de forță, spune limpede: LEGEA NE ÎNCURCĂ. O VOM SCHIMBA. Dacă Becali ar spune asta, ne-am declara scârbiți. Dacă o spune MAPN...mneah !

Bichir declară mai multe. 
1. "Noi suntem Steaua București, o echipă care nu are nimic în comun cu FCSB. Din păcate, alții își doresc să mențină această dispută."
Doar suporterii îi aveți în comun. CSA profită de pe urma FCSB, club care a păstrat, mărit și întinerit bazinul de suporteri ai Stelei. Dacă FCSB nu continua activitatea Stelei, existența actualei echipe a guvernului nu avea sens. FCSB a dat așadar sens grețoasei creații, păstrând suporterii, continuând activitatea. Apoi CSA a rupt o halcă din fanii FCSB, lăudându-se acum cu ei.

2. Întrebat de ce în plin război MAPN dă bani la o echipă care nu are obiectiv, în loc să-și repare elicopterele sau tancurile vechi, răspunde:
"Eu sunt comandantul clubului Steaua București, iar obiectivul meu este performanța. Obținerea celor mai bune rezultate este condiționată de asigurarea unui buget care să ofere sportivilor și antrenorilor cele mai bune condiții." 
Practic, obiectivul meu e să toc bani, nu să fac bani. Nu e să produc bani ca un veritabil manager, din sponsori, marketing. Ci doar să fac performanță. Nu prea face nici asta, dar mentalitatea godacului e interesantă: vreți ca cineva din clubul ăsta să muncească când legea ne permite să întindem mâna și e suficient ? 

3. Este întrebat și despre cum va amortiza pierderile stadionului, peste un milion de euro anual se estimează, iar răspunsul se leagă de punctul doi. "Consider că o investiție în sport nu este o pierdere."
Doar că nu asta a fost întrebat. Ci cât pierde anual stadionul care are câteva sute de plătitori de bilete la două săptămâni. Nu a răspuns, probabil interviul s-a făcut prin mail. Pt că dacă răspundea ce prăpăd pe bani publici e acum stadionul Ghencea, trebuia să justifice și de ce refuză închirierea lui.

4. Apropo de asta, a venit și întrebarea pe când FCSB în Ghencea.
"Stadionul Steaua este în administrarea MApN și în folosința CSA Steaua, administratorul având prioritate în folosirea acestuia de către echipele de fotbal și rugby ale clubului. Pot să vă spun că închirierea stadionului Steaua se poate face doar în condițiile legii."
Administrare și folosință. Nu în proprietate. Teoretic cetățeanul e proprietarul. Interesantă este prioritatea. Rugbyul. Cu zece plătitori de bilet. Când administrezi un bun public, nu ar trebui să îl administrezi în interes public ? E în interes public pierderile ce se estimează la sute de mii de euro anual doar cu arena ? Dacă cetățeanul e proprietarul, iar administratorul e de rea credință și produce găuri, n-ar trebui să zboare administratorul ?

1.150.000 de euro consumă anual echipa fără obiectiv. Bani din bugetul statului. Puneți și milionul necesar administrării stadionului. Da, peste 2 000 000 de euro sunt pompate în echipa finanțată de alianța ce guvernează România, PSD-PNL-UDMR. Nu au obiective, joacă să se distreze pensionari care au trecut pe la FCSB.

FortuneTeller_revived23.04.2022 16:42

Ca pe vremuri! Steaua și Dinamo s-au întâlnit sâmbătă în finala Cupei României la polo

Steaua și Dinamo s-au întâlnit sâmbătă, de la ora 13, în finala Cupei României la polo masculin, care s-a jucat în Bazinul Olimpic Alba Iulia. Steliștii au cucerit trofeul după ce au câștigat clar derby-ul, cu 17-7. În semifinale, disputate vineri, Steaua a trecut de CSM Oradea cu 10-6, iar echipa din "Ștefan cel Mare" s-a impus în fața Rapidului cu 10-7.

FINAL Dinamo -Steaua 7-17

«114151617»