Posillipo - Steaua 8-5 (3-1, 2-0, 2-2, 1-2)
Pentru noi au marcat: Filipovic, Randic, Chioveanu, Teohari si Busila
Felicitari baietilor pentru un sezon european exceptional, cel mai bun din istoria clubului!
Posillipo - Steaua 8-5 (3-1, 2-0, 2-2, 1-2)
Pentru noi au marcat: Filipovic, Randic, Chioveanu, Teohari si Busila
Felicitari baietilor pentru un sezon european exceptional, cel mai bun din istoria clubului!
Felicitari pentru parcursul european. Continua insa lupta pentru suprematie in competitia interna.
Steaua a inceput Cupa Romaniei de la Brasov cu un succes concludent, 21-5 cu Crisul Oradea. Urmeaza partidele din grupa cu Poli Cluj si Sportul Corona, apoi playoff-ul. Succes !
Steaua - Poli Cluj 23-6 si Steaua - Sportul Corona 8-9 in prima faza a Cupei Romaniei, competitie ce se desfasoara la Brasov. Astfel, in semifinale, Steaua va juca cu CSM Digi Oradea. Succes !
Ce s-a intamplat in meciul cu Sportul Corona? ![]()
Steaua s-a calificat in finala Cupei !
Cupa Romaniei anul acesta vine in Ghencea!?!?
Am invins cu 13-12 dupa penalty-uri,dupa ce in sfertul 3 si 4 am intr-o continua cursa de urmarire 3-6 6-8!
Acum am inteles acel rezultat negativ,acel 8-9!
Felicitari baieti si sa speram ca acest succes sa fie dublat de castigarea campionatului!
sporrtul e o mizerie de echipa finantata de o tirfa avocat - oana dinulescu - pentru care singura cale de-a face rost de-un falus aspectuos e sa-l plateasca. Evident ca, avind un creier mic precum o putza de furnica, a adoptat cel mai prost model de dezvoltare: a adus 3 croati, dintre care doar unul (Benic) are valoare, plus citeva non-talente de la Steaua, jucatori fara perspective cu care ne-am clasat ani de zile pe locurile 2-3. Ce putea sa rezulte din asta decit o echipa limitata, care depinde 100% de inspiratia lui Benic la sut si a lui Tic in poarta? In schimb, daca nu se pricepe la transferuri, tirfa a stiut sa gaseasca rapid calea spre mafia arbitrilor. Nu o sa uit niciodata meciul din sezonul regulat cu sportul (8-7) in care timp de o repriza arbitrii au fluierat fault ofensiv la fiecare atac al nostru; sunt convins ca asta e o premiera mondiala de neegalat. Ne miram ca poloul romanesc se duce de ripa, ca nationala a ajuns ciuca batailor in Liga Mondiala, unde si slovacii isi bat joc de noi, dar de unde ar putea rasari tinere talente? de la sportu' si horadia, care investesc doar in mercenari si arbitri?
Vorbind despre meciul de azi, ma asteptam la un recul al stelistilor dupa consumul de energie fenomenal de ieri, cind am surclasat mizeriile oradene. sportul, care a avut un joc usor ieri cu echipa de juniori a maidanezilor, avea un mare avantaj din punctul asta de vedere, dar diferenta s-a facut in alta parte, in buzunarele arbitrilor matache + alexandrescu si in inspiratia remarcabila a lui Benic. Fara a fi un jucator extraordinar, neavind viziune tactica, croatul e un fel de Ramses Juravle, al carui unic atu era sutul. Nu inteleg de ce n-a fost marcat strins, mai ales ca toata lumea poloului autohton stie ca Benic e singurul marcator autentic al tirfei-avocat. In alta ordine de idei, sporrtul e complet impotenta in atacul pozitional; devine periculoasa doar in situatii de om in plus, unde Benic are spatii libere pt a-si valorifica sutul. Aici intervine mizeria morala a hotilor cu fluier, care au dat eliminari scandaloase; probabil ca suma a fost maricica sau prestatia orala a avocatei a fost de nota 10, altfel infractorii aia nu si-ar fi riscat locul in corpul arbitrilor. Cum centrul croat al sporrtului - Delas - a fost complet anihilat de noi, hotii au fost nevoiti sa dea eliminari in cimp, cind jucatorii din perimetru de-abia isi atingeau adversarii. Daca ati urmarit meciul, trebuie sa fi remarcat ca dupa fiecare gol al nostru se dadea eliminare la urmatorul atac al sporrtului, pentru a pastra in avantaj nulitatile alea pline de ifose si nervi. Chiar si asa, Steaua a demonstrat forta psihica a adevaratilor campioni, si a revenit permanent, de la 2-4. 3-6 si 6-8, aratind, in scurtele perioade in care a fost lasata sa joace, care e raportul real de forte. Cu un arbitraj normal, noi am fi cistigat la 3-4 goluri, fara drept de apel.
Conform h2opolo, raportul superioritatilor numerice este urmatorul: Steaua 10/3 si Sportul 12 /6. Din cele 12 ale sportului, 7 au fost inventate (4-5 scandaloase, de risul curcilor). Singura speranta ramine DNA; nu cred ca tirfa taie mereu chitanta
Poate ca era mai bine sa le fi lasat Cupa aurolacilor de la sporrtul. E clar ca tirfa avocat are bani de cheltuit, iar esecurile din sezonul regulat (cind i-am batut de 4 ori) si cel din finala Cupei o s-o indirjeasca si mai rau; o sa-si vinda casa, familia si va oferi UE pe centura ca sa umple si mai abitir buzunarele hotilor cu fluier. Probabil ca-n semifinalele campionatului se va ajunge la grozavii inimaginabile pina acum, doar-doar mercenarii tirfei vor prinde finala. Trebuie ca baietii nostri sa fie foarte atenti; semifinala va fi infinit mai grea decit finala. Mizeriile oradene si-au epuizat bugetul negru, in timp ce avocata e teribil de..larga. Multa UE, fa, 'tu-ti familia-n gura de rapandula penala!
In primul meci din seria semifinala a playoff-ului (se joaca dupa sistemul cel mai bun din cinci partide), Steaua a dispus cu 11-7 de Sportul Corona. Sambata, 4 aprilie, tot in bazinul Stelei se va juca meciul al doilea. Succes !
Steaua - sportul 11-7
Au marcat: Teohari 3, Randic 2, Filipovic 2, Goanta 2, M.Gheorghe, Ghban
Astazi s-a vazut clar diferenta de valoare dintre cele 2 echipe, in conditiile unui arbitraj mai apropiat de realitate decit catastrofa cu iz penal din finala Cupei. Ca atare, Steaua a condus din start jocul, desprinzindu-se la 4-0 inca din sfertul al doilea, si a controlat permanent desfasurarea ostilitatilor. Avertizati de recitalul oferit de Filipovic in Cupa, bufonii nervosi ai tirfei avocat s-au aparat in zona, lasindu-i pe stelisti sa suteze de la 6-7 m; s-a dovedit a fi o alegere gresita, fiindca baietii nostri au fost inspirati in aceasta partida. A stralucit Teohari, autor al 3 goluri, ce pare a fi facut saltul valoric pe care-l asteptam de la el de mult timp. E posibil ca transformarea penalty-ului decisiv din finala Cupei sa fi fost declicul psihologic de care avea nevoie. Prestatii solide au mai avut Filipovic, Goanta si Dragusin.
Miine, de la ora 13, are loc al doilea meci al semifinalei. Va fi mai usor fiindca centrul croat Delas a fost eliminat azi pentru lovire, iar sporrtul n-are un inlocuitor de valoare. Sper sa-i eliminam pe nefericitii astia in 3 meciuri, ca sa putem incepe cit mai reopede finala. Jigodiile din oradia par in criza, azi de-aia au trecut de Dinamo, si trebuie sa profitam de forma lor.
Steaua - Sportul 0-1 (la prima pauza) in meciul doi al semifinalei playoff-ului Sperligii. In primele opt minute, in care n-au jucat prea bine in atac, stelistii au suportat patru situatii de inferioritate. Sa mai vedem ...
Steaua - Sportul 4-2 (dupa doua sferturi), golurile de afara ale lui Teohari fac diferenta in acest moment. Steaua l-a pierdut pe Chioveanu (cartonas rosu) si acest lucru s-ar putea resimti in finalul de joc. Altfel, nici una dintre superioritati (trei ale Stelei, cinci ale Sportului) nu a fost concretizata. Sa mai vedem ...
Steaua - Sportul 5-4 (dupa trei sferturi), diferenta e facuta de reusita lui Filipovic. Steaua a irosit cu nonsalanta patru superioritati in a treia perioada a jocului.
Cei de la Sportul (inclusiv banca tehnica) dau tonul nervozitatii, iar stelistii se lasa contaminati.
Steaua - Sportul 7-9, din pacate, iar deplasarile de la Brasov se anunta f.f. dificile.
(1). Steaua a fructificat un singur PP din noua posibilitati;
(2). Portarul Sportului a fost mai bun decat Dragusin;
(3). Ratarile Stelei au fost mai numeroase ca oricand (sase suturi in bara);
(4). Benic a fost lasat nesupravegheat in cele mai multe momente. Si nu a iertat;
(5). Radoi a avut un noroc iesit din comun la golul de 5-7 (mingea i-a venit perfect, respinsa de Dragusin);
(6). Arbitrii au gresit grav fiindca nu l-au eliminat direct pe Oanta, care l-a lovit deasupra apei pe Goanta in finalul sfertului secund. In loc sa-l elimine cu rosu pe agresor, au decis o dubla eliminare temporara. Oanta a izbutit GWG-ul in ultimul minut.
Sportul - Steaua 7-8 in primul meci de la Brasov.Desi am condus mai tot timpul, golul victoriei l-am marcat cu 24 sec inainte de final iar ei au avut o bara cu 10 sec inainte ca arbitrul sa puna capat meciului.Avem o simbata de foc din care sa sper sa iesim victoriosi in toate meciurile.
Arbitrii au gresit grav fiindca nu l-au eliminat direct pe Oanta, care l-a lovit deasupra apei pe Goanta in finalul sfertului secund. In loc sa-l elimine cu rosu pe agresor, au decis o dubla eliminare temporara.
Poate ca era mai bine sa le fi lasat Cupa aurolacilor de la sporrtul. E clar ca tirfa avocat are bani de cheltuit, iar esecurile din sezonul regulat (cind i-am batut de 4 ori) si cel din finala Cupei o s-o indirjeasca si mai rau; o sa-si vinda casa, familia si va oferi UE pe centura ca sa umple si mai abitir buzunarele hotilor cu fluier. Probabil ca-n semifinalele campionatului se va ajunge la grozavii inimaginabile pina acum, doar-doar mercenarii tirfei vor prinde finala. Trebuie ca baietii nostri sa fie foarte atenti; semifinala va fi infinit mai grea decit finala. Mizeriile oradene si-au epuizat bugetul negru, in timp ce avocata e teribil de..larga.
Ieri s-a stabilit probabil un (alt) nou record in arbitraj: 3 lovituri de la 5m pentru o singura echipa, din care 2 total ilicite: unul acordat dupa terminarea timpului regulamentar, altul complet inventat dupa ce Dragusin aparase un sut, iar Chioveanu, repliat, nici nu si-a atins adversarul. Nu mai vorbesc de eliminarile acordate la orice angajare a centrului; am obosit si m-am plictisit.
Urmaresc sportul asta de la inceputul anilor '90; am prins 7-8 ani de furturi dinamoviste, 2-3 crapidiste si 3-4 horadiene, dar ce fac mizeriile de la sportul, o echipa de kkt, fara palmares, mereu sacul de box al marilor echipe, este jenant si periculos in acelasi timp. O tirfa de avocat, care-si deschide mult prea usor orificiile, a adus hotia premeditata la un nivel nemaintilnit nici macar pe meleagurile noastre mioritice. Vina nu e a arbitrilor; ei sunt doar niste instrumente. Daca te-ar vizita o rapandula care i-ar oferi jucariei tale din pantaloni cadouri umede oricind/oriunde, si in plus ti-ar burdusi buzunarele, tu ce-ai face? ai citi "Minima moralia"?
Aleg sa nu mai comentez sportul asta pina cind aceasta curva penala - oana dinulescu - va urma traiectoria altor imbogatiti ai tranzitiei aciuati in sportul romanesc: JILAVA! sunt convins ca acolo isi va imbogati dexteritatea in blow-job-uri. Mori, nenorocito! sper sa crapi in felul in care meriti, inecata cu un falus!
Citisem ca au pus preturile la bilete in jurul sumei de 500 de lei!Cei care au venit sa sustina Steaua,au primit invitatii din partea clubului,insa n-au putut sa-si incurajeze echipa,deoarece au fost scosi afara de catre jandarmerie!
Sa castigam si meciul 4 si sa terminam cu circul asta!
Citisem ca au pus preturile la bilete in jurul sumei de 500 de lei!Cei care au venit sa sustina Steaua,au primit invitatii din partea clubului,insa n-au putut sa-si incurajeze echipa,deoarece au fost scosi afara de catre jandarmerie!
Sa castigam si meciul 4 si sa terminam cu circul asta!
Pe linga ticalosia angajatilor tirfei, aici intervine si culoarea locala: astfel de mizerii se intimplau des la hochei la meciurile Corona-Steaua. Pe mine au vrut sa ma dea afara din patinoar fiindca le-am aratat degetele mijlocii bozgorilor nenorociti ce sustineau hibridul ala imputit de echipa.
Sportul - Steaua 7-13 (1-4, 3-3, 3-3, 0-3)
Au marcat, pentru singura echipa din Romania care conteaza: Randic 4, Teohari 3, Ghiban 2, Chioveanu 2, M.Gheorghe, Nastran
S-a arbitrat corect 2 reprize si...oops, uite ce-a iesit! Am spus-o de la inceputul sezonului: asta e diferenta reala de valoare intre cele 2 echipe. sporrtu' e o mizerie, o piele a pwlii in pasi de dans alcatuita din refuzatii Stelei + 3 mercenari dintre care doar unul poate fi numit jucator + un portar promitator (viitorul titular al nationalei) imprumutat de la Dinamo. Singurul lor atu e reprezentat de arbitri, stimulati sub centura si deasupra ei de o tirfa penala auto-intitulata manager. Ati avut vreodata curiozitatea sa numarati cite goluri inscriu ratatii astia in conditii de joc normal? spre exemplu azi procentul a fost de 14% (1 din 7). Grosul golurilor vin din eliminari si penalty-uri dictate fraudulos. Ieri jigodiile astea impotente au avut 3 penalty-uri, iar azi 4 (PATRU), probabil alt record mondial. Spre comparatie, Steaua a avut in 2 jocuri UN penalty.
Slava Domnului, azi e ultima oara in acest sezon cind trebuie sa vorbesc despre onanistii astia. Tin doar sa-mi bag paula in mod repetat in mascariciul lor de antrenor, un ratat care permanent creaza tensiune pe marginea bazinului, iar la finalul meciului 2 topaia ca un broscoi castrat, ce probabil isi simtea pentru prima data in viata pantalonii uzi. Iar tirfei care n-a fost in stare de un minim gen de curtoazie in iarna, sa accepte devansarea dublei Steaua-Sportul din retur pentru a oferi baietilor nostri citeva zile in plus de odihna inaintea semifinalei din EuroCup cu Posillipo, nu-i dau UE, fiindca s-ar linge pofticioasa pe buze; ii doresc doar s-o vad iesind din bazin cu picioarele inainte.
Cei de la Sportul se refereau, desigur, la finala mica.
Astazi, de la ora 18, are loc la Oradea primul meci din cadrul finalei campionatului national de polo. Baietii nostri vor intilni cea mai gretoasa structura sportiva a ultimilor ani, perfecta intruchipare a hotiei fudule ce ne sufoca zi de zi. Este vorba despre echipa locala, al carei nume mi-e sila sa-l pronunt, blestemat fie el in veci. Aceasta finala reprezinta mai mult decit o suma de jocuri; poate fi o revolutie, care sa rastoarne suprematia frauduloasa a mizeriilor horadiene.
Primii pasi au fost facuti in sezonul regulat: Steaua a invins la Oradea, loc unde oaspetii cistiga cam o data la 5 ani, declansind stupoarea si minia bastinasilor. Nu voi uita niciodata tonul pierdut al comentatorului DigiSport, Vlad Sturz, ai carui (putini) neuroni pur si simplu nu puteau procesa rezultatul final. Acum, la citeva luni distanta, Steaua detine majoritatea atuurilor: vine dupa un parcurs european excelent, cel mai bun din istoria clubului; are avantajul moral al victoriei nete din ultima intilnire directa cu ratatii oradeni: 11-8 in Cupa Romaniei; a facut un bun antrenament in semifinala cu sportul, depasind cele mai ostile conditii posibile; este in forma, si pare a fi gasit solutii viabile in atac, unde a avut probleme de-a lungul sezonului. De cealalta parte, impotentii oradieni sunt intr-o criza de forma, fiind eliminati din Cupa Romaniei si calificindu-se cu greu in finala campionatului. In urma acestor rezultate, datorate epuizarii bugetului "negru", antrenorul Dorin costras, care avea niscaiva calitati, a fost inlocuit cu un anonim, ciprian cimpianu.
Singurul atu al jigodiilor bastinase il reprezinta avantajul terenului propriu; horadia are un meci in plus de disputat acasa, iar toata lumea poloului romanesc stie in ce conditii se joaca acolo. Aurolacii orasului si toti frustratii care isi imagineaza ca panseaza rana mereu vie a ratarii lor existentiale printr-o victorie frauduloasa impotriva Stelei, vin sa slobozeasca toate onomatopeele posibile pentru a incuraja kktul de echipa locala. Evident, astazi si maine intrarea va fi libera, atragind exact cele mai josnice specimene ale comunitatii. Din fericire, se pare ca bratul principal al caracatitei mafiote a fost taiat, intrucit cele 2 intilniri vor fi conduse de arbitri straini: italianul Filippo Gomez si croatul Dragan Stampalja. Cei doi sunt arbitri experimentati,.cu zeci de meciuri in cupele europene si la campionatele mondiale; nu cred ca-si vor pata carierele pentru o masa bogata si-o folclorista...darnica.
O victorie in una din cele doua intilniri de la Oradea (azi ora 18, miine ora 13.30) ne va oferi sansa de-a deveni campioni acasa, daca vom cistiga meciurile 3 si 4. Sa le tinem pumnii baietilor nostri! impreuna vom fi campioni!
FORZA Steaua!
Seria finala a inceput, din pacate, cu un succes al bihorenilor, scor 13-9.
Cei care n-au vazut meciul ar putea crede c-a fost un galop de sanatate al mizeriilor bastinase. De fapt, diferenta s-a facut la un singur aspect: fructificarea situatiilor de superioritate numerica, iar cifrele vorbesc de la sine: 14/10 pt gazde, 13/2 pt Steaua. In ciuda unor discursuri trufase tinute de ratati gen il muce, care au orgoliul sa creada ca pot controla totul, exista in sport zile in care nu-ti iese nimic; momente in care un start prost genereaza un blocaj psihic ce face imposibila victoria. Jocul in superioritate mersese bine in ultimul meci din semifinala cu sportu'; nu stiu ce s-a intimplat intre timp, dar sunt convins ca echipa noastra nu va mai avea in veci u nastfel de procentaj. Daca adaugam in aceasta ecuatie forma exceptionala a unui jucator mediocru, Vojislav Cupic, care nu cred c-a marcat in viata lui 5 goluri intr-un meci, plus inspiratia in momentele importante a celui mai bun portar din lume, Gojko Pijetlovic, avem explicatia diferentei de scor.
Nimic nu e pierdut in balanta calificarii; labarii locali au doar un mic avantaj, ce poate fi rasturnat de o victorie a noastra maine. Va fi meciul-cheie al finalei; TREBUIE sa il cistigam!