FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Noul regim FCSTEAUA.RO + forum

«15678»
Adrian09.08.2013 17:05

Tocmai ca sa nu existe nemultumiri poate ca ar trebui sa asculti si de noi si sa lucram impreuna ca sa facem ceva. Ca tu imi spui ca vrei sustinere si te inteleg, dar eu nu te pot sustine cand gresesti.

greco09.08.2013 17:19

Adrian

- Va fi site-ul vasal al unor ultrasi? Nu. Dar ne vom intelege si vom colabora cu ei.

- De ce sa avem pozitie oficiala si sa fim prieteni cu toata lumea? pentru ca misiunea e sa reprezentam TOTI suporterii stelisti

- Utopie? Vom trai si vom vedea. Cat timp mi se permite incerc sa implementez aceasta utopie

- Mutatul mizeriei sub pres? Nu, libertatea de exprimare (inclusiv in redactie) va exista in continuare.

- Il voi bana personal pe punkeru? De-acum cand are nemultumiri legate de site va putea sa se planga la cineva in loc sa injure / ameninte pe forum. Daca el sau oricine altcineva ca continua sa ameninte / injure, va lua avertisment si apoi ban.

- Vor pleca cei cu "demnitate, decenta, verticalitate"? E alegerea lor, sunt bineveniti aici.

- empyro & axl pe ascuns? Transparenta nu e punctul nostru forte ACUM, dar aia e directia in care mergem.

- conducerea pare dornica de decenta? Nu, dar noi suntem si facem tot posibilul ca sa nu aiba ce ne reprosa.

- ceilalti nu dau 2 bani si nu se implica? Da, dar si pentru ca li se pare ca "talibanii" au pus mana pe site (justificat sau nu).

- atitudinea lui Toshiro? sunt sigur ca oamenii vor reveni odata ce implementam noul regim

- vor fi oameni care sa se implice? iti voi demonstra

- articol anti-bisnitari? treaba ta, scrie-l ca opinie personala, daca e bun si interesant se va publica

- ne-am vandut? daca re-transformarea site-ului in ce a fost pana acum cativa ani inseamna ca ne-am vandut atunci da, ne-am vandut

 

drvladyk

- imi incep proiectul cu stangul? Nu vreau sa pun pumnul in gura vladyk, dar eu sunt dispus sa coordonez noul efort cat timp liniile generale ale planului meu sunt ne-negociabile si mi se permite sa le pun in aplicare

- noua linie a site-ului? imi pare rau ca nu esti de acord, dar nu pot sa explic a 10-a oara care sunt motivele

- ma inconjor de persoane potrivite? nu vreau sa ne concentram pe atacuri la persoana si animozitati personale. cine isi va da in stamba va fi pedepsit, cine va coopera cu succes cu ceilalti va fi rasplatit meritocratic, nu-mi pasa de tabere

- moderatori? incercati sa lucrati momentan cu coordonarea lui axl pentru stabilirea noului regulament, atat si nimic mai mult. daca nu merge, regandim

- sunt flexibil la punctele legate de conducere? nu inteleg intrebarea. cred ca documentul meu din semnatura e destul de explicit

- sunt dispus sa reflectez in legatura cu mod sef? da, in functie de cum vor merge lucrurile cu axl. si axl e dispus sa ofere altcuiva rolul daca nu ne descurcam

- Filip Pindean? nu-l cunosc, daca articolele lui vor fi bune / inteligente / interesante, va avea loc in cadrul noii politici redactionale

- Stanici? sunt prieten cu el, daca vrea sa se implice e binevenit

 

Marius

- site-ul a fost DISTRUS? nu, a fost DECAZUT, nu cautati nod in papura, e o problema universal acceptata intre vechii membri

- sa te dezici de oameni care au tinut site-ul? nu te dezice, isi au in continuare locul aici, daca accepta noua directie

- motivele pt care a scazut traficul? si cele pe care le-ai precizat tu, si multele greseli care s-au facut aici

- de ce nu a venit lumea cu continut? din mai multe motive, inclusiv pentru ca am ajuns sa fim echivalati cu talibanii anti-Gigi. dar si altele (lene, nepasare, etc.)

- am idei preconcepute? da, cu siguranta, dar sunt dispus sa mi le schimb in functie de cum cei de aici (carora li s-a dat o sansa sa aiba un cuvant de spus in noua organizare) vor reusi sa coopereze si sa faca ceva constructiv

- sunt Mo si Adrian de aruncat? nu, dar trebuie sa adere la noua directie, sau cel putin sa fie dispusi sa activeze in aceste noi conditii

 

Lari

- distrugerea site-ului? Repet ce i-am spus lui Marius. lasand limbajul la o parte, site-ul e in COMA, vina e impartita, principal a mea, imi asum raspunderea public unde vrei tu

- rubrici la care s-a muncit enorm? apreciez mult chiar daca n-am spus-o pana acum, le vom promova in continuare, si toti oamenii care si-au adus contributiile sunt bineveniti in continuare

- au luat atitudine fata de scuipati / rivali / presa? multumesc, apreciez, dar lucrurile bune care s-au facut nu scuza degradarea evidenta a comunitatii

- au fost amenintari in trecut? cunosc extrem de bine situatia. Repet ce i-am spus lui Adrian, de acum cei din PN/PS vor avea cu cine sa discute direct pentru nemultumiri, plangeri, etc. si daca vor vrea vor avea ocazia sa participe la proiect (in aceleasi conditii ca si toti ceilalti). daca in ciuda acestui fapt tot ameninta, etc. dam avertisment / ban / sesizam organele legale

- e usor sa arati cu degetul de la distanta? e usor da, si-mi cer scuze ca singura persoana dispusa sa conduca o noua initiativa e cineva care a stat deoparte atata timp ca mine

 

axl

- tu mi-ai dat mesaj (nu ca sa fii mod), apoi eu ti-am raspuns sa fii mod, asta am zis de la inceput. print screen-ul tau e corect

- va rog mutati discutiile personale pe PM

 

Azzido

- distrugerea site-ului? repet ce i-am spus lui Adrian si Lari. Oameni care ar fi de acord ca site-ul a DECAZUT mult: Costi, George, Soldatino, Piece, etc., etc., etc.

- explicatii? da sunt multe, dar nici ce tine de noi n-am facut

- unde am fost noi? da, e mai ales vina noastra ca s-a ajuns unde s-a ajuns

- dezbinare? tocmai de aia e nevoie de o constitutie la care sa adere toata lumea care vrea sa convietuiasca

 

Adrian

- stil antena3? ca recunosti sau nu, asa am ajuns sa fim perceputi (pe drept sau pe nedrept), trebuie sa schimbam asta

 

MoWeed

- usor sa judeci dupa absenta? asa e, imi cer scuze, dar ceva trebuia facut ca asa nu se mai poate si stiam ca fara mine va fi vid de autoritate si nu se va rezolva nimic

 

empyro

- complet de acord cu ultimul tau post, pentru ceilalti: tocmai pentru ca pari sa intelegi exact ce vreau sa fac ma bucur ca te-am numit moderator, si sper sa continui sa dovedesti ca meriti increderea (si sa ne ajuti sa recrutam alti oameni seriosi cu care sa diversificam perspectivele reprezentate aici)

 

TOATA LUMEA

Daca aceasta comunitate nu ar fi aratat ca Egiptul, si daca site-ul nu ar fi perceput ca fiind condus de Fratia Musulmana, n-ar fi fost nevoie de interventia Armatei care sa declare stare de urgenta pana o luam pe un drum mai bun.

 

Fara cineva care sa stabileasca un plan clar de schimbare si sa aiba autoritate sa-l puna in aplicare ne-am complace in discutii interminabile care nu duc nicaieri. Eu m-am oferit sa schimb ceva atata timp cat liniile mari ale planului meu nu sunt contestate (desi despre detalii putem discuta) si sunt lasat sa iau deciziile necesare.

 

Am facut tot posibilul sa raspund la orice intrebare, sa fiu transparent si echidistant. Va rog sa postati urmatoarele intrebari pe scurt, punctual (cu bullet points daca se poate), ca sa fie fezabil sa raspund la ele. Incerc in continuare sa va ofer toate explicatiile de care aveti nevoie, dar de duminica nu mai raspund la intrebari care contesta noua directie a site-ului.

 

Aveti cu totii ocazia sa continuiti in cele ce urmeaza, sa aveti un cuvant de spus, sa reprezentati factiunea din care faceti parte. Putem sa discutam la nesfarsit despre ce-ar fi cum ar fi, da nu mai bine asa, da poate pe dincolo. Cu aprobarea lui George ma ocup de reorganizarea site-ului. Schimbarea e grea si nimeni nu va fi complet multumit. Cine va stii sa convietuiasca cu fostii dusmani va ramane. Cine se va convinge ca noul plan e o schimbare pozitiva si-si va da concursul va avea responsabilitati pe masura.

 

Va multumesc, sper sa terminam cu atacurile personale, si sa construim ceva.

Marius09.08.2013 17:47
Marius

- site-ul a fost DISTRUS? nu, a fost DECAZUT, nu cautati nod in papura, e o problema universal acceptata intre vechii membri

- sa te dezici de oameni care au tinut site-ul? nu te dezice, isi au in continuare locul aici, daca accepta noua directie

- motivele pt care a scazut traficul? si cele pe care le-ai precizat tu, si multele greseli care s-au facut aici

- de ce nu a venit lumea cu continut? din mai multe motive, inclusiv pentru ca am ajuns sa fim echivalati cu talibanii anti-Gigi. dar si altele (lene, nepasare, etc.)

- am idei preconcepute? da, cu siguranta, dar sunt dispus sa mi le schimb in functie de cum cei de aici (carora li s-a dat o sansa sa aiba un cuvant de spus in noua organizare) vor reusi sa coopereze si sa faca ceva constructiv

- sunt Mo si Adrian de aruncat? nu, dar trebuie sa adere la noua directie, sau cel putin sa fie dispusi sa activeze in aceste noi conditii

 

Bine, pot sa accept ca a fost o exprimare nefericita din partea ta sau chiar ca am inteles eu pe dos, nu-i nicio problema din punctul asta de vedere.

Dar, daca am intervenit in discutie, da-mi voie sa-ti spun ca "multele greseli care s-au facut aici" n-au avut o contributie semnificativa la decaderea site-ului. Si cand spun asta ma bazez pe faptul ca exista alte doua sau chiar 3 site-uri ale suporterilor, unul promovat chiar si pe la meciuri, care merg mult mai prost din punctul de vedere al traficului si al interesului. Cu toate ca prezinta stiri despre echipa, materiale video, ignora conducerea etc.

Eu sper ca tu sa fi gasit formula castigatoare, ca planul tau sa fie cel care va readuce fcsteaua.ro acolo unde a fost, asa ca imi reafirm sprijinul pentru initiativa asta. Cand voi considera ca nu suntem pe aceeasi lungime de unde, voi ridica frumos mana si ma voi cere afara.

 

Astea fiind spuse, e ultima mea interventie aici pentru ca oricum discutiile degenereaza si se indeparteaza de tinta. Voi mai avea ceva de spus, cred, cand vei aborda problema echipei redactionale. Pana atunci, s-auzim de bine.

greco09.08.2013 17:50
Eu sper ca tu sa fi gasit formula castigatoare, ca planul tau sa fie cel care va readuce fcsteaua.ro acolo unde a fost, asa ca imi reafirm sprijinul pentru initiativa asta. Cand voi considera ca nu suntem pe aceeasi lungime de unde, voi ridica frumos mana si ma voi cere afara.

 

Nu-ti cer nimic mai mult. Imi voi da silinta sa te conving. Multumesc pentru sprijin, fie el si calificat.

Adrian09.08.2013 18:00

Pai si ce conteaza pana la urma? Ce crede lumea despre noi sau faptul ca noi spunem adevarul si ca suntem singurii care spunem adevarul intr-o tara plina de mincinosi care pupa-n cur un cioban jegos care acum 15-20 de ani se folosea de batengarzi ca sa fure pamantul taranilor din pipera si ca sa-si faca averea.

 

M-ai dezamagit, Greco.

 

Tu, care ai un cuvant atat de greu aici, ma asteptam sa vii si sa le arati la necunoscatori ca E CORECT CE SE INTAMPLA AICI! Nu sa le canti in struna si sa continui sa ii lasi sa se minta.

 

Dupa cum am zis, inteleg ce vrei tu sa faci si te sustin intr-o anumita masura. Ca si eu vreau civilzatie, avancronici, cronici, istorie. Dar treburile astea trebuie facute dupa ce Steaua e scapata de cioban.

 

Doar atunci putem vorbi despre civlizatie, nu mai devreme.

 

Educarea suporterului stelist trebuie sa inceapa odata cu indepartarea puscariasului!

greco09.08.2013 18:08

Opinia ta e binevenita pe site (inclusiv in redactie), dar nu poti vorbi in numele tuturor suporterilor stelisti, caci reprezinti un grup minoritar dintre ei. Site-ul nu va mai fi condus de grupul aflat in protest radical, dar sunteti bineveniti sa contribuiti la noua directie, una care tine cont de distributia de opinii din randurile stelistilor inteligenti si civilizati.

greco09.08.2013 18:21

IMPORTANT

 

Rog toti moderatorii care vor sa participe in continuare la acest proiect sa participe la discutia de aici (cu coordonarea lui axl), de la care eu voi face tot posibilul sa ma abtin:

 

http://www.fcsteaua.ro/forum/index.php?showtopic=33178

 

Va rog pe toti sa faceti eforturi sa colaborati fara sa tineti cont de prietenii si animozitati personale, si sa-mi sesizati pe PM daca exista moderatori (inclusiv moderatorul-sef) care fac cooperarea imposibila prin comentariile si atitudinea lor.

Adrian09.08.2013 19:52

Nu cred ca ne-ai numarat ca sa stii sigur ca suntem sau nu in minoritate. Cica sunt 5 milioane de stelisti in Romania. Stii tu sigur ca 3 milioane dintre ei nu gandesc ca mine?

 

Asta cu minoritatea e o minciuna. Va aduc aminte ca noi, "minoritatea", eram cei care scriau pe site. Daca majoritatea era chiar majoritara, trebuiau sa vina si sa scrie si ei si sa ne acopere. Dar nu au fost.

 

O sa te convingi tu singur ca nu suntem chiar asa de putini cum te-au mintit unii. Mai ales dupa ce Steaua nu va mai castiga meciuri. Vei vedea tu atunci minoritate pe stadion, nu aici.

greco09.08.2013 20:02

Daca in orice fel de circumstante (meciuri proaste, scandaluri, etc.) 80% din suporterii Stelei vor cere debarcarea lui Gigi, FCS va reflecta aceasta situatie. Si procentul inlocuieste-l cu oricare altul. Bineinteles ca e greu sa estimam corect pulsul comunitatii si e si mai greu sa ne propunem tinta de reprezentativitate (mai ales daca sustinatorii unei pozitii sau a alteia nu vin cu articole coerente si interesante), dar asta e dezideratul.

 

Si ca sa clarificam un lucru, eu unul sunt (radical) anti GGB / MMS, asa cum am fost intotdeauna. L-am numit pe GGB "flegma pe emblema Stelei" si "cancer" in articole citite, discutate, si preluate in presa (si regret registrul stilistic pe care l-am folosit, dar nu substanta opiniilor exprimate). Nu am spus acest lucru pentru ca mi se pare irelevanta opinia mea si nu vreau sa se creada ca imi voi impune punctul de vedere.

 

Nu vreau sa insistam pe sau sa discutam opiniile mele despre conducere. Incerc sa fiu impartial fata de toata lumea si sa le ofer tuturor o sansa.

Lari09.08.2013 20:57

Ai dreptate, Greco, afirmand ca iti este imposibil sa raspunzi in mod organizat acestui tir incrucisat. Desi ma simt prost scriind randurile care vor urma, din cauza ca, astfel, contribui si eu la acel tir, ma simt obligat sa-ti raspund, intrucat am constatat ca nu m-am facut inteles.

 

- distrugerea site-ului? Repet ce i-am spus lui Marius. lasand limbajul la o parte, site-ul e in COMA, vina e impartita, principal a mea, imi asum raspunderea public unde vrei tu

- rubrici la care s-a muncit enorm? apreciez mult chiar daca n-am spus-o pana acum, le vom promova in continuare, si toti oamenii care si-au adus contributiile sunt bineveniti in continuare

- au luat atitudine fata de scuipati / rivali / presa? multumesc, apreciez, dar lucrurile bune care s-au facut nu scuza degradarea evidenta a comunitatii

- au fost amenintari in trecut? cunosc extrem de bine situatia. Repet ce i-am spus lui Adrian, de acum cei din PN/PS vor avea cu cine sa discute direct pentru nemultumiri, plangeri, etc. si daca vor vrea vor avea ocazia sa participe la proiect (in aceleasi conditii ca si toti ceilalti). daca in ciuda acestui fapt tot ameninta, etc. dam avertisment / ban / sesizam organele legale

- e usor sa arati cu degetul de la distanta? e usor da, si-mi cer scuze ca singura persoana dispusa sa conduca o noua initiativa e cineva care a stat deoparte atata timp ca mine

 

- asa cum am scris in chiar primul meu e-mail catre acel grup de gmail, nu consider ca e vina ta, a lui George Stan, ori a oricui altcuiva a demarat acest proiect si s-a "lasat" pe parcurs. Viata e mult prea complexa pentru o astfel de atitudine.

 

Atunci cand am spus ca ma infurie ca se vorbeste despre distrugerea/degradarea sitului, ca se arata cu degetul, NU ma refeream la tine.

 

Daca m-as fi referit la tine, ti-as fi spus-o cat se poate de direct si as fi parasit deja acest proiect. Faceam referire - si imi cer scuze pentru lipsa de claritate a mesajului! - la cei "din exterior", care au vazut ca se intampla ceva aici dar, din diverse motive, au evitat/ezitat/refuzat sa se ocupe.

 

Dupa mintea mea, nu poti critica o chestie in care implicarea iti era la indemana dar ai stat pe bara. Daca nu faci, taci.

 

NU fac referire la Toshiro in randurile de mai sus, din motive pe care nu am cum sa le expun public. Daca vrei, le pot dezvalui intr-un PM.

 

Stiu ca esti la curent cu tonele de mizerii pe care le-au facut instrumentele lui Becali de-a lungul timpului. Si am ferma convingere ca stii chiar mai multe decat stiu eu. Tocmai de aceea imi mai cer o data scuze pentru lipsa de claritate a mesajului anterior. Acele lucruri s-au mai spus pe acest site, nu o data, inca de prin 2007, daca nu ma inseala memoria prea mult. Ei, bine, nu numai ca multi au venit si au scris "Bine v-au facut!", si altele asemenea, dar intrau aici fie sa bage o caterinca la adresa protestatarilor, fie aduceau aceleasi argumente pe care le auzeau de la 2gi.

 

Logic, dupa mintea mea, ca taberele s-au radicalizat, de-a lungul timpului, mai ales ca s-a explicat pe acest site inca din 2004, de la articolele lui... Toshiro, ale tale, ale lui Piece of Mind (radical inca de pe atunci cu 2gi, chestie pe care eu unul nu aveam s-o inteleg pe deplin decat dupa vreo 3 ani!), de ce e ala o catastrofa in istoria Stelei.

 

Te asigur inca o data, Greco, de intreagul meu entuziasm pentru proiectul pe care l-ai inceput si iti admir tenacitatea de pana acum, desi regret enorm cand vad ca oameni precum Dragoshel, Moweed, ori DrVladyK nu vor sa fie parte integranta din acest nou inceput. Ar fi fost, dupa parerea mea, contraponderea concreta a ceea ce critica ei in ultimele zile.

 

Nu trebuie sa-mi raspunzi, intrucat am inteles mesajele tale.

 

_____________

Admit public si faptul ca am ras cu lacrimi, in dese randuri, la discutiile din ultimele zile. Cand se porneste dihonia pe situl asta, imi rezerv special macar o ora, seara, sa ma destresez. Niciodata n-am inteles cum au oamenii timp pentru asa ceva, dar nu pentru... eh... who cares anyway?!

greco09.08.2013 21:05

Din moment ce nimeni nu si-a asumat pana acum raspunderea, o fac eu. Eram un membru de baza al FCSTEAUA.RO si AISS, aveam relatiile si respectul necesar pentru a preveni talibanizarea acestei comunitati, dar apatia mea m-a facut sa stau de-o parte. Stiu ca nu rezolv multe, dar eu unul imi asum vina si criticile.

 

Ma bucur ca tu ai inteles si sustii propunerea mea, si sper sa fii un exemplu pentru cei care inca sunt sceptici la ceea ce imi doresc eu sa realizam aici. Sunt sigur ca vom colabora cu succes de-acum incolo si ca vom atrage oameni de calitate aici.

 

Nu-ti raspund mai lung, pentru ca spui ca lucrurile sunt clare. Si eu consider ca sunt foarte clare, si mi-as dori ca viitoarele intrebari sa nu ma faca sa repet aceleasi lucruri pe care le-am exprimat cat se poate de clar pana acum.

drvladyk10.08.2013 00:55
Nu stiu cine l-a sunat pe Azzido sau pe altii,

 

- au fost amenintari in trecut? cunosc extrem de bine situatia.

 

Asta nu prea inteleg cum vine Greco. Dar nu e important.

Multumesc pt ca ti-ai facut timp sa citesti ce am scris si sa-mi raspunzi. Iti dau raspunsul duminica, desi sincer ma asteptam sa ma scoti dupa fazele de aseara.

Vreau sa clarific chestiunea cu axl pentru voi toti si in special pentru el. Nu am nimic cu el, chiar il consider mai echilibrat decat mine, pur si simplu cosider ca un om "fara pata" in functia aia dadea mai multa credibilitate proiectului. Ii cer scuze daca l-am jignit aseara, nu era treaba mea sa ii judec comportamentul.

Si lari stiu ca te-am distrat aseara, tu mi-ai zis, imi datorezi un Jack si o conserva pt Rocky. Aici am auzit ca e voie la caterinca si glumite intre noi, dar nu e gluma ce am zis, sa tratezi problema serios. :D

 

PS: Greco te deranjeaza daca il rog pe Lari sa-mi explice asta mai in detaliu aici sau preferi sa o faca in privat?

Ar fi fost, dupa parerea mea, contraponderea concreta a ceea ce critica ei in ultimele zile.
greco10.08.2013 01:02

Da, raspunsul este urmatorul: nu stiu cine l-a sunat pe Azzido, dar sunt constient ca diversi membri FCS / AISS au fost contactati de-a lungul timpului, inclusiv cu amenintari. Mi se pare irelevant. Reiterez ca acest proiect n-are nimic de-a face cu nicio intimidare sau amenintare.

 

Nu stiu daca exista oameni "fara pata", si ma includ aici si pe mine. Si eu am un trecut, si eu am facut lucruri controversate. A trebuit luata o decizie si am luat-o. Daca ati fi fost mai atenti ati fi vazut ca axl a fost numit coordonator al regulamentului pentru ca a adus sugestii constructive pe acest thread, desi opinia lui nu a coincis cu a mea. Mai bine ai incerca sa lucrezi cu el (incepand cu thread-ul despre etica de moderare) si m-ai anunta daca face abuzuri sau favoritisme, si atunci as fi mai interesat sa ascult.

 

Puteti face misto-uri si ironii intre moderatori in aceasta sectiune a forumului, dar aici hai sa ramanem on-topic. Daca vrei fa un topic de caterinca si ironii si intepati-va acolo. Da-i si pin daca vrei.

 

Astept urmatoarele discutii constructive.

drvladyk10.08.2013 01:16

Am fost foarte on topic, exceptand gluma cu Lari. Banuiesc ca e constructiv si sa ma explic si sa imi cer scuze daca e posibil sa lucrez cu el pe viitor. Te-am intrebat in legatura cu lari daca e ok sa-si dezvolte ideea aici deoarece mi-a transmis empyro sugestia ta in legatura cu offtopicul.

greco10.08.2013 01:31

Nu stiu despre ce idee a lui Lari vorbesti. Daca e relevant pentru acest topic, scrie aici te rog. Daca nu, PM.

drvladyk10.08.2013 01:47

Despre asta:

PS: Greco te deranjeaza daca il rog pe Lari sa-mi explice asta mai in detaliu aici sau preferi sa o faca in privat?

CITAT

Ar fi fost, dupa parerea mea, contraponderea concreta a ceea ce critica ei in ultimele zile.

 

Probabil am editat in timp ce tu postai si nu ai vazut. Mie mi se pare relevant sa ne explice aici.

greco10.08.2013 01:55

Poate-s mai greu de cap dar tot nu pricep despre ce e vorba. Nu conteaza. Daca e ceva relevant pentru acest thread, sa spuna aici.

Adrian10.08.2013 05:53

Si uite ca tocmai te-ai lovit, Greco, de prima realitate dura a revenirii pe site.

 

Cei mai multi dintre cei carora tu vrei sa le dai o voce aici, pe FCSteaua.ro, sunt de parere ca Stoica a facut bine ca a lovit o femeie.

 

Cum vrei tu sa promovezi civilizatia cand accepti asemenea personaje si, cel mai important, ii tratezi cu respect.

 

"Domnul" Stoica nu ii zice nici macar prietenul de 40 de an i(imi inchipui) al fetitei sale. Nimeni nu ii zice "domnul", pentru ca nu e domn. E doar o lichea, un parazit, distruge tot ce atinge, la fel ca puscariasul.

 

Sigur, e erou pentru acea majoritate, pentru ca acea majoritate doar asta viseza: sa bata femei, sa ma bata pe mine, sa te bata pe tine daca te pune dracu sa faci vreun articol care nu le convine, etc. Astia n-au nici o legatura cu civilizatia si nici macar cu normalitatea. Ei reprezinta tot ceea ce e rau la acest popor.

 

Cred ca iti asumi un risc foarte mare cand zici ca vrei sa ii reprezinte siteul si sa fie pentru ei. Din punctul meu de vedere masura asta chiar poate duce la distrugerea siteului, nu la decaderea lui.

greco10.08.2013 06:13

Adrian, iti respect parerea, desi nu sunt de acord cu ea. As raspunde pe larg dar sunt pe fuga... Eu cred ca previziunea ta nu se va adeveri (umplerea site-ului de lichele). Om trai si om vedea. Hai sa-i dam drumul si sa vedem pe parcurs, ca doar n-or aparea 1,000 de canalii peste noapte.

Adrian10.08.2013 06:45

Nu 1000 de caini. E destul sa apara 1000 de stelisti care erau alaturi de Stoica pe facebook dupa acel incident.

 

Ti-am zis si iti mai zic. Noi doi vrem acelasi lucru. Problema e ca eu nu am incredere in metodele tale iar tu nu ai in ale mele.

greco10.08.2013 07:22

Impunerea unor standarde conversationale inalte si moderarea corecta ii va impiedica pe userii de care zici tu sa predomine in aceasta comunitate. Acum e doar o promisiune a mea, dar vei vedea.

axl10.08.2013 08:45
Astept sugestii pentru modul in care putem comunica noul regim utilizatorilor site-ului si intrebari legate de ce constituie limbaj acceptabil si ce nu de-acum incolo.

Oamenii trebuie anuntati. Deja majoritatea se simte inselata, pluteste in aer un sentiment de oroare, schimbarea asta de regim pare sa aduca cu o renuntare, o lasitate, cuvinte de-astea mari si cu emfaza care-mi plac mie mult, mai ales repetate la nesfarsit. Oamenii trebuie anuntati diplomatic. Cred ca ar fi o idee buna un pop-up cum am mai avut, intri pe site, pac, iti apare pop-up-ul, stiti la ce ma refer, cum a fost si la mars, si la petrecere, etc. Un fundal specific, pe care sa scrie ceva de genul "Bun venit pe site-ul tuturor suporterilor stelisti, bla bla", cateva fraze scurte care sa spuna in mare ce se intampla aici, si asta ar fi o treaba pentru Greco sau alt redactor. Pop-up-ul sa apara cateva saptamani, doua, trei, asta ramane de vazut, pana cand suntem siguri ca lumea l-a vazut si citit. De asemenea, fundalul poate fi pastrat si folosit de exemplu la sarbatori, "Site-ul tuturor suporterilor stelisti va ureaza happy valentine's day" sau ceva, ati prins idea. Astfel ne-am asigura ca toata lumea va sti ce se intampla aici si, daca mesajul este scris diplomatic si destept, nu manipulativ dar persuasiv, schimbarea asta de regim (ce urat suna) se va face lin.

O alta modalitate de a anunta, si ar merge foarte bine mana-n mana cu popup-ul, este imensa baza de date a site-ului. Un mail trimis fiecarui utilizator inregistrat de la infiintare, mail conceput diplomatic, poate aduce inapoi useri care nu mai frecventeaza forumul si de asemenea poate informa userii de reinventarea acestui site.

Lari10.08.2013 11:41
Ar fi fost, dupa parerea mea, contraponderea concreta a ceea ce critica ei in ultimele zile.

 

Contextul:

 

In numeroase articole, inca de prin 2008, s-a sustinut pe acest site ca, la o dezbatere corecta, pe argumente solide, niciun om normal nu are cum sa demoleze motivele protestelor la adresa conducerii. Mai mult, principala acuza la adresa conducerii era COMPORTAMENTUL. Nu atat rezultatele slabe (nicio echipa din lumea asta n-a castigat tot, tot timpul, si n-a jucat impecabil, tot timpul), cat, subliniez, COMPORTAMENTUL.

 

Mesajul meu catre "grupul revoltatilor": (:D)

 

M-am saturat eu (serios!) de cate ori a scris Greco faptul ca NU SE VA BAGA PUMNUL IN GURA NIMANUI, atata vreme cat dezbaterile vor fi CIVILIZATE. Daca noi criticam COMPORTAMENTUL conducerii, iar acum ni se ofera o PLATFORMA CIVILIZATA de a le demonstra inca o data, tuturor, ca am avut drepate, fix asta e cel mai potrivit moment sa aratam ca noi, la randul nostru, SUNTEM si CIVILIZATI si INTELIGENTI. Ar mai trebui ca noi fim si UNITI, dar despre asta, in randurile de mai jos.

 

Da, o s-o luam de la capat cu explicatiile. Da, o sa ni se faca iarasi sila sa aducem aceleasi argumente, care sunt aceleasi de aproape 10 ani (10 ani, frate... :blink: ). Da, o sa primim aceleasi raspunsuri slab argumentate.

 

Si ce? Pai nu era vorba ca o sa continuam lupta? Acum, lupta o sa se duca civilizat, asa ne dorim (pardon, ne-am fi dorit) si noi de la oficialii clubului.

 

Vi se ofera cea mai importanta platforma de lupta, acest site. Tot ce trebuie sa faceti este sa va tineti nervii in frau atunci cand discutati cu ei si sa aratati din nou de ce e bine sa fie lumina in casa si nu intuneric.

 

Nu vreti sa scrieti despre meciuri? Nu o faceti aici, exista si alte locuri unde puteti/putem rade/dezbate/ironiza, unde ne putem descarca dupa cum ne dicteaza "nenea Jack".

 

Aici ne imbracam frumos si discutam ca domnii despre cei din alta categorie comportamentala.

 

Eu inteleg pe deplin motivele pentru care Dragoshel nu vrea, fiindca stiu si cat de mult a muncit de-a lungul timpului si cat de mult suflet a pus.

 

Si voua va inteleg profunda nemultumire fata de reprimirea unor persoane care au dovada de multe ori si de ipocrizie si de multe altele.

 

Insa e posibil ca sa fie una dintre ultimele sanse care ni se ofera: sa le aratam, INCA O DATA, cat de mult s-au inselat asupra aprecierii lor la adresa situatiei clubului. Si o vom face si cu cea mai buna arma din lume: decenta.

 

Ganditi-va si la faptul ca or sa mai urmeze situatii grele la club dar ca, daca ratam aceasta sansa, n-o sa mai avem o platforma atat de puternica sa aratam DE CE lucrurile au luat-o razna. Si stim cu totii, inca de pe acum, DE CE se va intampla acest lucru. Avem atatea exemple in trecut...

 

Va rog mult sa va adunati gandurile si sa le aratati tuturor ca sunteti oamenii aia ca lumea pe care ii stiu. E tot ce aveti de facut, fiindca restul va veni de la sine. :beer2:

 

P.S. Sper ca observati ca am vorbit la plural, adica m-am referit la NOI TOTI. Ca un TOT UNITAR. ;)

MoWeed10.08.2013 13:41

@Lari

 

Pentru ca esti persoana din staff pentru care am cel mai mare respect, o sa-ti raspund cum vad eu toata situatia fara sa ma cenzurez. Imi cer scuze in avans pentru cei care se vor simti jigniti (daca exista cazul) dar de data asta trebuie sa spun lucrurilor pe sleau.

 

- legat de discutiile despre vechiul forum. Chiar erau momente in care ma gandeam ce frumos era cand discutau pe aici greco, Piece of Mind, Gica Chioru' - desi am militat pentru eliminarea lui pentru "cioara borata", Le reseau pansant, Mihai Somanescu, Stanici si multi altii. Discutiile erau atat de interesante incat nu indrazneam sa intervin in ele, nu consideram ca am bagajul lingvistic si de cunostiinte pentru a discuta cu respectivii de la egal la egal. Cat despre redactie; din redactorii de astazi numai tu te ridici la nivelul "celor vechi", aceasta este parerea mea sincera. Nu ca alti redactori ar scrie rau, dar trebuie sa ai acel ceva care separa pe cei buni de cei extraordinari. Si tu nu duci lipsa.

 

- civlizatia pe forum. Stii prea bine ca atunci cand eram sef la moderatori, eu alaturi cu Alex am avut un proiect asemanator ca idee dar cu un scop fundamental diferit. Noi vroiam ca, prin discutii despre sport, printr-un comportament civilizat, printr-o comportare unitara a colectivelor de moderare si redactie sa incercam, incetul cu incetul, educarea suporterului stelist. Sa incercam sa-i facem pana si pe cei mai mari imbecili sa inteleaga cat de nociv este infectul de becali. Am incercat atunci sa obtinem un feedback de la colegii moderatori/redactori si singurul care s-a implicat in discutie ai fost tu.

Recunosc ca, in ultima vreme, comportamentul meu nu a fost unul normal si ca m-am comportat uneori ca un mic dictator. Poate se datoreaza si faptului ca, efectiv, nu mai am rabdare si nu mai am nici o speranta ca ne vom recupera Steaua. Si vinovati pentru asta ii gasesc pe asa-zisii stelisti care-i aduleaza pe Jiji si pe meeemeeee (scuze greco, dar eu tratez cu respect pe cei care merita, nu pe cei scapati de la zoo).

Stii prea bine ca am participat la destul de multe actiuni anti-becali(inclusiv cele 2 mitinguri) si ca am incercat sa fac ceva si aici, in mediul virtual. Dar, oricat de mult as vrea sa nu fie asa, dupa un timp a inceput sa ma afecteze idiferenta majoritatii, viteza cu care au revenit langa echipa la prima aparitie a rezultatelor. De asemenea, cred ca poti intelege cat de dezamagit am fost cand am vazut oameni de valoare, oameni de la care nu ma asteptam nicidoata sa renunte, cum au revenit langa echipa, il ignora pe becali si mai au si tupeul nesimtit sa ii ia la **** pe fostii lor colegi de protest.

Pot intelege ca unii oameni au alte prioritati si ca nu isi permit sa fie amenintati incontinuu de niste indivizi cel putin dubiosi (si eu am fost amenintat, se pare ca nu mai pot calca la vreun meci de-al Stelei fara sa mi-o iau) si pentru asta imi cer partial scuze lui Azzido. Insa nu pot intelege vehementa cu care s-au intors impotriva fratilor lor si asta n-o s-o iert niciodata nici lui Azzido, nici lui mariusmihet (si altii care nu sunt de pe forum).

 

- greco si planul lui. Este unul din oamenii de calitate de pe forumul vechi si nu ma indoiesc de bunele lui intentii. Cred, insa, ca a fost o greseala fundamentala din partea lui sa vina aici neinformat, ascultand (pana a venit cu legile) de reprezentatii unei singure parti. Nici macar nu s-a sinchisit sa intrebe pe aia care au dat la sapa vreo 3-4-5 ani aici de ce e Toronto banat, de ce e xray (care a inceput deja cu propaganda pentru managerul travestit) banat. Unui necunoscator ii lasa impresia ca a venit pregatit cu lectia de acasa si ca are un dispret pentru parerile/considerentele partii mai radicale (acelor "talibani care au pus mana pe forum si l-au folosit pentru interesele lor meschine" dupa cum a spus el). Orice s-ar fi intamplat pe forum, refuz sa cred ca toti acei oameni erau niste tampiti care nu trebuiau sa aiba nici un cuvant de spus. Asta se vede si din asa-zisa dezabatere a planului. De fapt, planul nu a fost dezbatut. Era batut in cuie de la inceput si, oricat de mult am combatut cele 2 subiecte mai delicate (argumentat, as putea spune), tot ca la inceput a ramas.

 

Consider ca, in planul lui, exista niste greseli fundamentale:

 

1. Politica asta cu luatul de la 0. Suntem oameni, nu roboti. Nu putem uita tot ce s-a intampat in trecut si sa ne comportam de parca totul ar fi normal doar pentru ca asa vrea unul care nu a fost implicat in certurile, scandalurile, injuraturile si amenintarile de pe aici din ultimii 5 ani. Dupa ce unul ca Toronto te-a injurat neprovocat de mama de zeci de ori, chiar si dupa ce l-ai iertat si l-ai reprimit pe forum, nu mai exista cale de intoarcere. Cum pot eu sa-l respect pe unul care m-a injurat, amenintat si care a dat poze ciordite de pe profilul meu de fb unor baieti "de bine"? Inteleg sa se ierte unele lucruri, dar sunt cateva cazuri pentru care deja s-a trecut de punctul asta de mult timp. Fara suparare dar readucerea lui Toronto lasa impresia unei recompense pentru canadian, mai ales ca, si aici citez din prima lui postare dupa revenire, moderatorii nu au ce-i face, numai greco poate sa-i dea ban.

 

2. Ideea de reconciliere cu clubul. Insasi faptul ca ne dorim asa ceva ma face sa vomit, mai ales tinand cont de atitudinea noastra la adresa lor in trecut.

Pentru tot ceea ce au facut, pentru felul in care ne-au dezbinat, pentru ca ne-au omorat pasiunea, pentru ca si-au bagat picioarele in tot ceea ce insemna Steaua, pentru ca ne-au manelizat si vulgarizat, ne-au facut sa fim reprezentantii majoritatii populatiei actuale a Romaniei (niste ne-oameni care nu au nici un fel de princpiu, pentru care conteaza doar distractia si stomacul, pentru care vulgaritatea, smechieria si parvenitismul sunt niste ideealuri), pentru toate astea si multe altele nu ar trebui sa avem nici cea mai mica legatura cu ei. Nici macar daca ar veni MeeeMeee in genunchi rugandu-se de noi sa colaboram cu ei nu ar trebui sa acceptam asa ceva.

Mai mult, orice stelist cu capul pe umeri detesta conducerea, chiar daca prefera sa o ignore. Drept urmare, o astfel de decizie nu ar atrage utilizatorii pe forum, ci i-ar indeparta. Asta pe langa faptul ca ar fi reprobabila moral si ar insemna sa calcam in picioare ideea de independenta, atat cand vine vorba de AISS, cat si de forum.

 

3. Ignorarea conducerii. Parerea mea o stii, nu are sens sa o repet. Intelegeam sa oferim importanta egala articolelor despre conducere si celor despre echipa. Dar, cand s-a spus clar ca articolele despre conducere nu vor avea aceeasi importanta ca cele despre echipa si ca, atata timp cat vor fi articole despre echipa, un articol despre conducere nu va fi niciodata pus pe prima pozitie, imi este clar ca politica redactionala nu este de a multumi pe toti, ci de a multumi majoritatea, pe cei a caror viziuni se suprapun cu cele ale oamenilor care au facut planul (eu am impresia ca-s mai multi implicati, nu numai greco).

Si tot n-am inteles, disclamerul ala este doar pentru articolele anti, alea controversate sau pentru toate? Ca daca este numai pentru alea, asta inseamna automat ca politica site-ului este pro-conducere.

 

4. Alegerea moderatorilor si redactorilor noi.

Eu, unul, am impresia ca posturile noi s-au dat celor care au aprobat planul fara rezerve, ca greco s-a inconjurat de lingai. Daca tot spunea ca a facut planul in urma discutiilor cu multi vechi care ar reveni astfel, de ce nu au fost ei pusi in pozitile respective? In schimb au fost pusi unii dintre cei mai controversati useri.

Intotdeauna pe site-ul asta au existat intrigi si discutii pe la spate. Unul din cei experti in aceste domenii este axl, un om in care pur si simplu nu am incredere. A facut parte din grupul celor care au zadarnicit planurile mele si ale lui Miaus si, mai mult, cand am vrut sa il zbor de la moderarare mi s-a spus ca n-ar fi indicat, ca sa nu-l supar pe Azzido.

Despre Empyro cred in continuare ca este ori o clona, ori un om care a intrat aici cu un scop anume in minte. Poate nu am dreptate. Tocmai de aceea nu cred ca unul care are cont de 3 luni si despre care nu stim nimic era bun ca moderator.

Pe JB il detest ca persoana dar, ca redactor, e o alegere destul de buna. La fel si Lorimer.

 

5. Atitudinea

Pana acum eu am atitudinea ca greco a venit ca un salvator al forumului, venit sa salveze turmele de oi de talibanii radicali care au pus mana pe site-ul asta si l-au facut irelevant. Nici unul din raspunsurile lui nu mi-a lasat impresia ca este capabil/dornic sa faca vreun compromis, cat de mic, cu un grup destul de numeros si bine reprezentat pe forum. Pe unii care, cu bine cu rau, au tinut site-ul asta in spate in ultimii ani.

Adica noi sa facem tot feluri de compromisuri oricat de reprobabile moral ar fi ele bazandu-ne doar pe cuvantul lui, el sa nu faca nici unul.

Pe mine, unul, nu ma afecteaza atat de mult atitudinea, ma asteptam la asta de ceva timp. Sunt doar surprins si dezamagit ca instrumentul este un om de la care aveam alte asteptari, despre care aveam o parere, se pare, prea buna.

 

6. Ideea cu respectul este una ok. Dar ori eliminam total injuraturile, fara "**** Dinamo", "**** rapid", "**** FRF", "**** mitica de la Liga", "spurcatii de la Dinamo", "tiganii de la rapid", "pancu tomberon" s.a.m.d ori permitem si "Jiji" sau "meeemeee" mai ales tinand cont ca cei 2 indivizi au facut mai mult rau Stelei decat toti rivalii la un loc. Atentie, nu neaparat sa ii injuram. Dar nici sa ii tratam ca pe niste domni si cu restul sa ne comportam de parca mancam din troaca.

Asta e inca un exemplu cum asa-zisa civilizatie de pe forum are scopul de a-i "cizela"si "potoli" pe contestatari, nu pe stelistul de rand.

Pentru mine respectul se castiga. Eu o sa le zic "Jiji" si "MeeeeMeeee" pana voi primi ban aici. Cand o sa vad ca nu mai e permisa nici un fel de injuratura/jignire ma voi conforma si o sa le spun "Gigi" si "Stoica". Doar atunci. Daca pentru asta voi primi ban, asta este. Nu vreau sa fac parte dintr-o comunitate de suporteri care-si injura adversarii dar sunt prea pudici sa-i jigneasca pe unii care au facut infinit mai mult rau clubului.

greco10.08.2013 23:11

axl: sustin informarea tuturor membrilor prin e-mail odata ce noul regulament si noua echipa de moderare sunt definitivate (desi vor fi permanent in flux, dupa rezultatele pe care le vom avea)

 

Lari: Sunt 100% de acord cu ce ai spus si-ti multumesc pentru ultimul post. Increderea si cooperarea ta ma face sa sper ca vom reusi cu adevarat ceva.

 

MoWeed:

 

* Ma bucur ca suntem de acord despre redactia (imperfecta desigur) care a disparut si pe care atat de multi o regreta. Acela e spiritul pe care vreau sa-l recreem.

* Partial avem aceleasi opinii/deziderate despre civilizatia de pe forum. Respect opinia ta ca "incercam sa-i facem pana si pe cei mai mari imbecili sa inteleaga cat de nociv este infectul de becali" dar nu pot fi de acord cu ea ca parte din principiile universale ale comunitatii. Ea este un punct de vedere valid dar nu unic.

* Toti ati gresit (si tu - dupa propriile tale cuvinte - cand ai fost "un mic dictator" si altii). Nu ma intereseaza cine a gresit mai mult. Promovam amnistie pentru tot ce a fost.

* "Jiji", "meeemeeee" nu sunt acceptabile pe site/forum, mai ales din partea unui moderator. Imi pare rau, dar nu pot repeta a 10-a oara aceleasi explicatii. Nici "m0weeeD" nu e acceptabil.

* Accept ca abordarea mea e imperfecta. Ai dreptate ca liniile generale ale planului nu au fost dezbatute pentru ca nu avea cine altcineva sa schimbe atmosfera, si eu n-am fost despus s-o schimb decat pe baza unor principii care nu sunt negociabile.

* "talibani care au pus mana pe forum si l-au folosit pentru interesele lor meschine" - exprimarea nu imi apartine ("interesele lor meschine" ?). Dar am mai spus-o si repet. Pana cum FCSTEAUA.RO a aratat ca Egiptul condus de Fratia Musulmana. Inteleg ca nu toti sunteti de acord cu aceasta caracterizare, dar foarte multi oameni asa ne vad.

* Luatul de la 0: orice moderator poate sa ii dea ban lui Toronto. drvladyk s-a plans de comportamentul lui si i-am dat unda verde sa intervina. Voi toti il puteti pedepsi daca-si da in stamba. Insa de la mine are promisiunea personala ca la urmatoarea greseala va disparea permanent din comunitate.

* reconciliere cu clubul: eu ma indoiesc ca e posibila pe termen scurt, cred ca e posibila pe termen lung in ciuda problemelor mari pe care le au ei. Mi se pare irelevant pentru discutia despre moderare. Impactul asupra AISS e off-topic aici, ai thread in sectiunea privata unde poti vota.

* Disclaimer-ul este pentru orice articol care vizeaza un subiect controversat, indiferent daca e pro, anti, etc. Off-topic pentru discutia despre moderare.

* Ignorarea conducerii: e vorba de un site reprezentativ pentru toti fanii Stelei, interesele lor, si opiniile lor. In practica asta inseamna mai mult sport, mai putina politica, si voci mai diverse cand e vorba despre politica. Off-topic pentru discutia despre moderare.

* alegerea moderatorilor si redactorilor noi: refuz sa polemizez la nesfarsit despre caracterul unui user sau al altuia. Avem o combinatie de "noi" si "vechi". Convietuiti si lucrati impreuna. Cine nu poate, regret, dar ne va parasi staff-ul. Cand se va convinge de noul proiect peste 1 luna / 2 / 3 poate cere sa revina (nu e nevoie de scuze).

* atitudinea: nu ma intereseaza opinia ta persoanla despre mine si cum apar eu. Multi oameni inteligenti considera ca asa nu se mai poate, trebuia facut ceva, era vid de autoritate, etc. Daca nu esti de acord, imi pare rau.

* S-a discutat deja si s-a stabilit ca nicio jignire si injuratura nu mai e permisa, si ca regulamentul se va aplica universal si impartial.

 

Iti multumesc pentru franturile de critici utile din post-ul tau care consta in mare parte in atacuri personale si discutii despre redactie care nu-si au locul aici. Astept in continuare decizia ta finala pana la sfarsitul saptamanii.

«15678»