5 LECȚII PENTRU INFRACTORI ÎNVĂ'ȚATE DE LA SUSȚINĂ'TORII LUI BECALI
Pană la ora la care citesti asta s-au strans lejer 50 000 de like-uri pe pagini de sustinere ale lui Ciobanul, acest martir al natiei pe care soarta mahnitoare l-a dus la puscarie. Nu vă panicati. E masa critică de idioti care se strange să protesteze, oricare ar fi cauza. Dacă maine s-ar descoperi nemurirea si sensul vietii, 50 000 de romani ar behai pe internet să ne oprim din chestia asta cu raspuns la intrebari, pentru că ei nu si-au pus intrebari niciodata N-au ei nevoie de asa ceva. Oricum era mai bine pe vremea lui Ceausescu, că avea toată lumea casă si loc de munca Sigur, dacă citesti comentariile lor analfabete si lipsite de logica te intristezi. Că na, oamenii ăștia au drept de vot in tara ta. Dar, dacă ai veleități de infractor, inveti cum să fii un infractor iubit de public. În cinci pasi simpli.
1. Fură de la stat, nu direct din buzunarul oamenilor si nu se supară nimeni.
Idiotul vede statul ca pe un dusman. Se bucură cand cineva ia bani de la stat. Statul nu are nicio legatură cu buzunarul lui. Idiotul nu intelege că statul suntem noi.
Să-ți explic. Salariul tau este impozitat in medie cu 27%. Asta inseamnă că pentru fiecare o sută de lei pe care ii vezi in mana dai 27 de lei la stat. Din ce ramane, traiești. Dar nici aia nu sunt toti ai tai. Că orice produs are in pretul lui inclusă o taxă la stat. TVA-ul. 19%. Deci dacă tu cumperi un carnat cu 119 lei, vanzatorului i-ai dat de fapt doar o suta Ă'la e pretul carnatului. Restul se duce la stat. Cu ciupeala din salariu, ciupeala din cheltuieli și un calcul de bun simț ajungi la concluzia că pentru fiecare leu de care te bucuri, aproape un leu se duce la stat. Și asta e statul. Jumatate din banii nostri. Ă'ia din care se fac scoli, strazi, spitale si Politisti. Toate chestiile astea sunt ale noastre, construite cu ajutorul nostru. Noi suntem statul.
Statul nu e dușmanul. Inamicii sunt baietii pe care idiotii ii aleg să aibă grijă de banii nostri. Iar dacă un produs al statului valorează zece milioane de euro si un politician destept i-l vinde lui Becali pe o sută de mii de euro, o oaie si o spagă de două sute de mii de euro, noi suntem aia care iesim cu 9,9 milioane de euro pe minus. Dar idiotul nu vede problema asa. Nu are simtul proprietății. Nici nu intelege că aia sunt banii lui, pentru că nu i-a vazut niciodata Nu i-a luat nimeni direct de la el din mana Asa că atat timp cat furi de la stat, idiotul nu o să se supere.
Vezi genul asta de gandire in reactia clasică a prostului la acest eveniment: Huidu a omorat trei oameni si nu face puscarie si Becali a ajutat oameni si face. Aparent să omori accidental trei oameni e mai grav in fata legii decat să furi intentionat de la 19 milioane de oameni. Dar furtul se iartă oricum, dacă faci treaba de mai jos.
2. Dă inapoi la idioti 5% din ce ai furat.
Idiotul are o memorie scurta Dacă ii iei o sută de lei din buzunar, după care ii cumperi o ciocolata te va considera un tip valoros, care iși ajută aproapele. Să te vadă lumea cum arunci cu dolari in cersetori. Plateste-i copilului din Vaslui nascut cu trei maini si un picior operatia de transformare a unei maini in picior. Apoi angajează-l antrenor la Steaua.
Gesturile grandioase, desi procentual nu se apropie nici pe departe de daunele facute, prind la prosti. E ca la loterie. Sigur. Omul a luat cate zece lei de la fiecare, dar unii dintre noi pot câștiga 20 de lei! Nu e bine să fii ala caruia Becali ii dă 20 de lei?
3. Construieste biserici si investeste in fotbal.
Bisericile la noi sunt ca pilonii de la protoss, din Starcraft. Dacă treaba merge prost, trebuie să mai construiesti niste biserici. Sigur, treaba va merge la fel de prost in continuare, dar toată lumea te va considera un baiat de comitet. Poporul roman e un popor cu frică de Dumnezeu. Bisericile nu-l ajută cu nimic, dar simte el că trebuie să fie foarte multe. Romanul adună biserici cum adună pitipoanca pantofi. Și dacă ai venit la roman cu o pereche de biserici, imediat te lasă să i-o tragi. O să fie convis că meriti să ti-o suga Uite ce biserici frumoase i-ai dat.
Investeste in fotbal. Masculii de la noi sunt extrem de pasionati de acest sport. Poti să fii si Hitler, dacă ajungi patron la Steaua si le aduci cupa si campionatul, o să te lingă pe pantofi toti suporterii inraiti. Adică vreo 10% din populatia țării. Pentru că fotbalul e mai important decat tampenii ca stat, lege, coruptie si prostii de genul.
4. Dacă esti prins, fă drame si idiotul va empatiza cu tine.
Scoate-l din beci pe copilul cu mana-picior să plangă si să marturisească cum i-ai reparat existenta. Idiotul va gandi că ar fi putut si el să se nască cu trei maini si un picior si că l-ai fi ajutat si pe el. O să te vadă ca pe un om de aur, că ipotetic i-ai salvat viata.
Nu uita familia. Arată-le idiotilor cat de mult suferă nevasta, copiii si vanzatoarea de la butic că tu o să faci parnaie. Toti oamenii au nevasta copii si vanzatoare de butic. O să empatizeze cu tine. O să simtă că asa ar putea păți si ei, să ajungă la puscarie departe de familie. Fară să-și dea seama că nu au de ce, pentru că ei nu sunt milionari si ei nu au furat.
5. Fii foarte idiot si idiotul te va vedea ca model in viață.
Becali este iubit de idioti, că e exact ca ei: semianalfabet, plin de idei fixe, habotnic si țăran la suflet. Singura diferență dintre Becali si baiatul de la florarie sunt banii. Dacă baiatul de la florarie ar avea banii lui Becali, ar face si ar spune exact aceleasi chestii.
În niciun caz nu visează vreun idiot să ajungă Bill Gates. Să vadă lucruri, să inteleagă lucruri si să folosească parte din bani pentru avansat medicina sau alte tampenii care imping lumea inainte. Idiotul vrea să spargă seminte langă un leu de marmură aurită si să-și cumpere echipă de fotbal. După care să se ducă la televizor si să spună tot ce ii trece prin capul lui sec in legatură cu subiecte pe care nu le intelege.
Becali e visul secret al tuturor idiotilor. Avatarul lor. Idealul lor de existență. Normal că o să-l iubeasca Pe această pagină sunt oamenii din lista voastră de prieteni care il sustin pe Ciobanul. Idiotii descrisi mai sus despre care nu stiati că sunt atat de aproape de voi.
sursa:http://www.vice.com/ro/read/5-lectii-pentru-infractori-invatate-de-la-sustinatorii-lui-becali