Steaua niciodata nu i-a vrut cu adevarat pe baietii aia. Jegurile din conducere au cautat doar circul, showul media, atat. Le-a si iesit de fiecare data. Fanii au uitat de contrapeformante, presa ii pupa in cur, etc, etc.
Sigur ca nu i-au dorit cu adevarat, altfel oferta ar fi fost foarte mare. Cand era ciobanul disperat i-a platit lui Mendoza 400.000 (asa se zicea). Dar te contrazic in legatura cu alegerea. Nu totul se rezuma la bani. Uita-te la toate echipele din Est care platesc foarte bine, ca ajung sa cumpere jucatori buni, dar pe final de cariera. Niciun jucator belgian sau francez, constient de calitatile lui nu va alege Romania.
Bulibasa de Donetsk are o mare grija (o fi tiganul un personaj mizer, dar mintea ii merge) : sa ridice foarte mult brand-ul Sahtiorului, sa-si faca un nume (a afirmat chestia asta in nenumarate interviuri), sa fie atractiv macar pentru jucatorii buni si foarte buni, daca nu pentru cei exceptionali.
De Steaua, ca si de celelalte echipe romanesti ce sa mai vorbim ? Ca abia au prins primavara europeana in 2012, dupa o pauza lunga ? Ca am dat o campioana in Champions League care a "reusit" sa stranga ZERO puncte ?
Tot n-ai raspuns la intrebare. Ai dat-o tu asa, un pic, pe ocolite. Da' tot n-ai raspuns la intrebarea aia.
Ce mai e de zis aici ? Stabilitate pe vremea ciobanului nu a existat realmente. E foarte simplu.
Rezultate, peformanta inseamna ca Steaua se autosustine, dar are nevoie de cateva meciuri cu stadioane de 50.000 pline. Nu prea ai cum sa vrei performanta si salarii de nivel european, cand clubul tau nu are cum sa vanda bilete la preturi "europene".
Cand dispar rezultatele, Steaua nu mai este independenta si atunci intervin investitiile ciobanului. Pana la urma chiar si sa reusesti sa te mentii in top 5, an de an, inseamna continuitate si necesita investitii anuale (atat in lot, cat si cheltuielile aferente pe care echipa nu le poate suporta).
Intr-adevar, daca jucam 9 ani la rand in grupele C1 si treceam o data sau de doua ori de aceasta faza, nu cred ca mai ezita vreun Camus sau Armenteros sa semneze si puteai deja sa speri la un Sneijder.

