FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

FC Vaslui - Steaua 0-0 (0-0)

«12346»
clausblaus04.10.2011 17:11

@stockton

"Tu la un atacant calculezi numai nr. de goluri? Calitatea executiilor nu conteaza?"

 

Chiar asa,la un portar urmariti doar procentul de mingi parate?Calitatea paradelor nu conteaza,chiar daca sunt facute pentru fotografi si dupa ce mingea este in poarta?

 

 

stockton04.10.2011 18:22

Da, da, dupa logica ta Inzaghi est cel mai mare atacant din istorie, nu?

Virgil04.10.2011 18:38
Este opinia ta Virgile si-o respect,insa eu unul mai degraba vad o victorie a Vasluiului.

Nu stiu daca urmaresti,din curiozitate macar,meciul vasluienilor cu Mioveniul,as fi curios ce impresie ti-au facut cei trei care au "speriat vestul"!

 

Nu am vazut meciul, dar cunosc Vasluiul. E o echipa redutabila. Fotbalul si mai ales rezultatele meciurilor de fotbal sunt uneor imprevizibile. E o vorba din batrani care spune ca balonul e rotund si ca e posibil sa se intample orice. Mari ratari ale Vasluiului, forma buna a apararii si a lui Tatarusanu, etc. Sa recunoastem ca desi nu este inca pusa la punct, Steaua are jucatori de valoare si mai ales un nou antrenor. E posibil orice, te asigur. Poate chiar o victorie cu sclipiri ros-albastre. Eu mi-o doresc pentru ca iubesc Steaua si orice rezultat prost al ei, si orice joc prost imi dauneaza. In schimb orice victorie vine ca o descatusare dupa trairile din cele 90 de minute de joc.

Virgil04.10.2011 18:44
Ei il au pe Wesley, noi pe Dodel. Ei il au pe Adailton, jucator de prima mana in Italia ani de zile. Noi pe Prepelita, a carui maxima performanta au fost doua retrogradari (cu FC Arges si Craiova). Ei il au pe Sanmartean, noi pe Costea 1 si 2, cu viteza de alergare si tehnica unui om paralizat de la gat in jos.

 

Quod erat demonstratum.

 

 

Domnul Streza, cu asta cu viteza nu sunt de acord. Pentru ca mingea trebuie sa alerge, nu jucatorul. Si-ti amintesc ca acel infinit de mare Nicolae Dobrin, cel mai bun jucator roman din toate timpurile pana la Gheorghe Hagi, era un jucator lent. Deci, renunta te rog la subiectivisme. Daca nu-ti plac mutrele celor doi Costea, pot sa recunosc ca e un argument. Dar paralel cu fotbalul.

red&blue_boy04.10.2011 19:30
Red&blue...ai dreptate....Vaslui joaca un fotbal bun pe faza de atac. Dar rezultatele nu au fost pe masura...pana la urma 2-2 acasa cu Zurich, 1-2 cu Ceahlaul, 0-0 cu Petrolul etc...si nici in sezoanele trecute n-au fost fenomenali asta cu toate ca Porumboiu a avut destule pile si pe la arbitrii chiar daca acum face pe virgina.

Stiu ce spui, dar cateodata si asta face parte din farmecul fotbalului.

Cel putin pentru mine, nu conteaza doar rezultatele, mai conteaza si cum le obtii, cum joci. De aia ziceam ca Vaslui nu e poate cea mai buna echipa, dar imi place cum joaca, cel putin pentru campionatul nostru. Si asta datorita celor trei din fata...

 

Referitor la meci, poate fi un avantaj pentru noi intreruperea asta pentru meciurile nationalei. Daca jucam saptamana asta, nu prea cred ca aveam mari sanse, dar asa, peste aproape doua saptamani poate fi altceva.

clausblaus05.10.2011 06:11
Nu am vazut meciul, dar cunosc Vasluiul. E o echipa redutabila. Fotbalul si mai ales rezultatele meciurilor de fotbal sunt uneor imprevizibile. E o vorba din batrani care spune ca balonul e rotund si ca e posibil sa se intample orice. Mari ratari ale Vasluiului, forma buna a apararii si a lui Tatarusanu, etc. Sa recunoastem ca desi nu este inca pusa la punct, Steaua are jucatori de valoare si mai ales un nou antrenor. E posibil orice, te asigur. Poate chiar o victorie cu sclipiri ros-albastre. Eu mi-o doresc pentru ca iubesc Steaua si orice rezultat prost al ei, si orice joc prost imi dauneaza. In schimb orice victorie vine ca o descatusare dupa trairile din cele 90 de minute de joc.

 

Este clar ca nici un meci nu seamana cu altul si rezultatele pot fi imprevizibile.Concluzia trasa de mine vine in urma a ceea ce s-a jucat pana acum,Steaua cu un fel de turca,nati-o tie dami-o mie,iar Vasluiul cu ceva ce seamana a fotbal adevarat.

Sper sa mai apuc vremurile in care la Steaua vom mai putea urmari partide in care sa ne bucuram de spectacol si de goluri!

 

@stockton

Las-o moarta-n papusoi,ca-i mai bine! :ce_oameni:

Ronnie05.10.2011 07:02

@claus

 

Vaslui arata fotbal doar individual, cand se mai joaca cate-un fotbalist cu mingea, ca si echipa sunt praf, nu au nicio idee de joc, nicio schema. La capitoul tactica sunt modesti, mai modesti decat noi, mult. Daca aveau si antrenor cu siguranta erau cea mai buna echipa din tara.

 

@Stockton

 

Mai au mult de mancat fratii Costea pana sa ajunga la nivelul jucatorilor de la Vaslui. Si de comentariile de genul lui streza e ceva normal, suntem romani. Ne place sa criticam si sa fim rautaciosi stand cu mana-n fund de mama, mama.. Vezi in ce hal era facut Lacatus de ultrasul de tastatura acum 1-2 ani.

stockton05.10.2011 07:09

Normal, ca aia au peste 30, fratii inca n-au putut strange atatea realizari...nu insa si la Sanmartean. Sanmartean are o tehnica, un dribling si o eleganta care sunt native...astea nu se invata la antrenamente. Are ceva din stilul lui Platini. Dar are un nivel actual ridicat din aceste puncte de vedere la care fratii nu au cum sa ajunga pentru ca au alt tip de calitati. Dar per total in cariera Sanmartean a jucat foarte putin, daca aduni cat a stat accidentat gasesti minim vreo 3-4 ani. Aici vorbesc despre Florin Costea care la Craiova pana la accidentare atinsese un nivel ridicat. Nu e corect acum sa-l comparam cu Adailton care a jucat in nationalele de tineret ale Braziliei si are peste 10 ani in Italia. Dar cati se pot compara cu Adailton?! Iar Wesley nu a fost chiar fenomen in Portugalia, de altfel e un tip de jucator cu care iti asumi un risc din cauza indisciplinei...Sanmartean putea fi iar un risc din cauza accidentarilor.

 

Iar referitor la Vaslui, corect, joaca frumos din cauza individualitatilor. E o greseala sa lasi ca asemenea tip de jucatori sa fie antrenati de Hizo.

red&blue_boy05.10.2011 08:04
Vaslui arata fotbal doar individual, cand se mai joaca cate-un fotbalist cu mingea, ca si echipa sunt praf, nu au nicio idee de joc, nicio schema. La capitoul tactica sunt modesti, mai modesti decat noi, mult. Daca aveau si antrenor cu siguranta erau cea mai buna echipa din tara.

Hai ca nu sunt chiar asa praf.

Ce tactica avem noi, ca nu prea mi-am dat seama pana acum? Ce scheme avem noi?

Ca jucam mai mult la intamplare.

Virgil05.10.2011 11:24
Ce tactica avem noi, ca nu prea mi-am dat seama pana acum? Ce scheme avem noi?

Ca jucam mai mult la intamplare.

 

Observatia e corecta. Steaua nu mai joaca de mult un fotbal placut ochiului, spectaculos si eficient. Si asta pentru ca jucatorii nu au avut un antrenor care sa ii invete. Marius Lacatus a lasat de fiecare data Steaua in bezna. Locul lui nu a fost niciodata la Steaua. Daca l-ar fi lasat 10 ani Gigi, 10 ar fi jucat acelasi fotbal depasit de generatii. Pentru ca Marius nu are viziune, nu are spirit de observatie vazand ce se joaca peste tot in lume. Marius l-a distrus pe Dayro Moreno. Tot el prin superficialitatea lui a facut posibila plecarea lui Stratila, om de nationala in prezent.

 

O alta belea a fost Meme, despre care e de prisos sa mai vorbesc.

 

Sigur ca nu se poate face o echipa adevarata intr-un adoi. Vasluiul s-a legat in 3 ani, Timisoara devenea pe an ce trece mai puternica...

 

Timpul a lipsit Stelei si pentru asta vinovatul e unul singur, Ciobanul, care a vrut rezultate rapide confundand fotbalul cu oieritul.

In rest sunt semne sa auzim de mai bine.

 

S.S.Lazio05.10.2011 17:25

de unde atatea laude pt Vaslui? ce mare echipa mai e si asta ? pe bune acum. comparativ cu Steaua,da,sa zicem ca astia au individualitatile lor care pot face diferenta (de ex : meciul cu Dinamo,3-1) ..da in rest nu mi s au parut straluciti in meciurile cu lazio ,respectiv zurich pe care am apucat sa le vad.

La Steaua cred ca n am mai vazut un fotbal placut ochiului de pe vremea lui Protasov si , sa zicem , Zenga (referitor la ce zicea mai sus red&blue boy)..de atunci vad acelasi fotbal plicticos,sarac,care ma face sa ma uit la cu totul altceva decat la meci.

Virgil06.10.2011 17:31

@ S.S.Lazio

 

Sa stii ca ai dreptate. In fond Vaslui este echipa care pana in prezent se afla doar pe locul 5, la 6 puncte de liderul pe care l-a infrant cu 2-0 pe teren propriu.

 

Dar Vaslui e o echipa cu trei nume extrem de mari, le scriu doar initialele - W + A + S, dar si pe altii, pe un antrenor bun si pe un conducator care provine din fotbal. In plus sunt bine platiti si la timp si sunt dornici de performanta.

S.S.Lazio06.10.2011 18:23

vrei sa ti-o zic pe aia urata pe care n as fi vrut s o spun , dar cam asa e(chit ca toti "patronii" din fotbalul de azi sunt la fel) ...as fi preferat unul ca porumboiu decat unul ca Gigi .

chiar vorbeam cu un prieten , cum ar fi fost fara Gigi ...un Ilie nastase care sa investeasca,un presedinte caiordanescu,un manager sau director sportiv ca Emerich Ienei si un antrenor ca Hagi sau un magnific Protasov ..eram departe,cred eu,in formula asta , care pentru mine e una ideala .

SuperstaR1806.10.2011 20:49
vrei sa ti-o zic pe aia urata pe care n as fi vrut s o spun , dar cam asa e(chit ca toti "patronii" din fotbalul de azi sunt la fel) ...as fi preferat unul ca porumboiu decat unul ca Gigi .

 

Daca imi pot da si eu cu parerea, porumboiu e un fel de Gigi mai mic. Si el face si desface echipe, umbla la arbitri, adversari, apoi se jura ca nu fura, da afara antrenori, face gargara pe la TV etc. A fost si asta bagat intr-o gramada de scandaluri. Faza e ca nu e asa mediatizat ca gunoiul de BecaIi. Pana nu scapam de conducatori d-astia semi-interlopi, nu avem cum sa vedem un fotbal de calitate si profesionist.

Dar ce miting sa faci cu romanii astia naivi, comozi si docili, ce miscare de protest (de exemplu refuzul de a asista la meciuri, ca suporterii de la LEgia Varsovia sau Dinamo Zagreb), cand vezi ca se bat pe bilete aruncate pe gratis de mascarici ca Sandu, Dragomir, beecaIi#

On-topic: da Wesley ala 2 bucati si pleaca.

S.S.Lazio07.10.2011 10:18

am si subliniat ca majoritatea patronilor sunt la fel ca Gigi dar mai putin mediatizati. tot interlopi dintr-astia ne conduc..si ma indoiesc ca vor disparea prea curand din peisajul fotbalului romanesc .

Virgil07.10.2011 19:14

Sanmartean a iesit accidentat in Romania-Belarus, inainte de pauza.

bogdinho'09.10.2011 07:11

Isi revine pana la meciul cu Steaua , nicio problema !

Lari09.10.2011 23:23

Echipa indisponibililor: Tatarusanu - Geraldo, Iliev, Galamaz, Emeghara - G. Matei, Gardos D. Popa, Tanase - Radut M. Costea

 

Echipa care ar putea juca la Vaslui: R. Stanca - Mustață, Martinovici, Brandan, Latovlevici - Prepeliță, Bourceanu, T. Balan, Fl. Costea - Tatu, Rusescu. Rezerve disponibile: V. Cojocaru, V. Lupu, Bicfalvi, Nastasie, Nikolici

 

25 de jucatori a rulat Steaua de cind a inceput campionatul. Dintre ei, cel mai putin a jucat Dorinel Popa, doar 6 minute

bogdinho'10.10.2011 12:03

Si cu cei indisponibili si fara ei tot infrangere va fi. Vasluiul este cu mult peste Steaua , mai ales la capitolul ofensiva.

Doar Steaua10.10.2011 17:06
:steag_cruce_invers::steag_cruce_invers: Vaslui-Steaua=1-1xD
Andrei-Cristian10.10.2011 19:29

Mustață, Martinovici, Brandan, Latovlevici - Fl Costea Tatu ?

 

4-0 :|:(

ssinpadureacualune11.10.2011 15:46

Steaua de obicei are probleme cu echipele mici. Cu echipele mari pierde sigur. Numai norocul si hazardul pot face ca Steaua sa invinga.

 

Tinand cont de ambitia pe care se pare ca le-a insuflat-o Ilie Stan, cred ca o sa fie pronosticul intalnit cel mai des la Steaua...X

Virgil13.10.2011 15:47

Vaslui are prima sansa. Prevad insa ca meciul va fi echilibrat. Asa cum am sustinut intr-un post anterior, cred ca e posibil ca Steaua sa obtina o egalitate. Va fi insa foarte greu pentru ca, asa cum arata Lari, ros-albastrii au foarte multi titulari indisponibili.

bogdinho'13.10.2011 18:50

Cu Martinovic si Brandan in centrul liniei defensive e greu sa scoti un egal. Gandeste-te ca Adailton si Wesley sunt , poate , cei mai buni atacanti straini care au calcat vreodata pe taramul Ligii 1.

Doar Steaua13.10.2011 19:16

Vorbim noi ce vorbim de jucatorii Vasluiului ca sunt cei mai buni vai vai si parca vad Vaslui-Steaua 0-2 pana la urma o fi Vaslui o echipa buna dar voi o faceti prea buna

«12346»