FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Preliminariile Campionatului Mondial 2014 - BRAZILIA

«123456»
red&blue_boy11.09.2012 19:57

Da, ca rezultat e ok, de aia nici n-am pomenit de scor. Doar ca am inteles ca am jucat destul de slab.

Ronnie11.09.2012 19:59

Am prins doar repriza a doua. Ce a fost in Estonia a fost chiar tiki-taka pe langa ce am vazut acum.

red&blue_boy11.09.2012 20:21

E clar atunci. M-am lamurit. :)

Sa vedem ce va fi la meciurile cu Turcia si Olanda. Mai revine Mutu, sper ca si Goian sa fie apt, poate un Sanmartean pe la mijloc in locul lui Tanase. Nici pe stanga Rat nu mi se pare stralucit, eu il vad intr-un regres continuu de ceva timp, chiar ani.

Lari11.09.2012 20:26
Ronnie11.09.2012 20:37

Irlanda de Nord, echipa cu jucatori in Premier League si in Scotia face 1-1 acasa cu Luxemburg. Luxemburg, usor, usor o sa reuseasca sa scape din ultima urna valorica.

 

Italia face doar 2-0 acasa cu Malta, ultimul gol marcat in minutul 90. Finalista Euro 2012!!!

 

gio_stgloria11.09.2012 21:23

Echipele mici chiar au evoluat, nu e doar o vorba. Au invatat sa se apere, e greu sa patrunzi printr-o aparare supraaglomerata care stie sa se si apere. Apoi la nationale jocul de echipa nu este la fel de inchegat ca la echipele de club.

 

Luxemburg si-a ridicat nivelul de vreo 2 ani , nu mai este echipa aia incredibil de slaba. Acum e capabila de surprize, au reusit sa obtina cateva egaluri nesperate in ultimul timp.

greenyes12.09.2012 07:28
Selectionerul si jucatorii s-ar multumi si cu 1-0 contra Andorrei. Pentru calificarea la CM, primele două elemente luate in calcul la clasamentul final sunt insă golaverajul general si numarul total de goluri marcate in grupă!

 

Desi Raț a declarat că in partida cu Andorra "scorul e important doar pentru suporteri", iar Piturcă s-a aratat la conferinta de presă de ieri "multumit si cu 1-0 si cu 4-0", in realitate, scorul la care vom invinge e extrem de important pentru calificare.

 

În faza grupelor, criteriul numarul 1 in departajarea echipelor aflate la egalitate de puncte e cel al golaverajului general, care include si partidele cu ultima clasata probabil Andorra. Rezultatele cu ultima clasată ies din calcul doar in ierarhia ulterioară a ocupantelor locurilor secunde din toate grupele de calificare.

 

Avantaj pentru cine bate mai rau Andorra

 

Apoi, contează numarul total de goluri inscrise in grupa iar criteriul meciurilor directe e abia al treilea! Altfel spus, dacă Romania si Ungaria ar fi la finalul preliminariilor la egalitate de puncte, iar miza ar fi ocuparea locului doi si intrarea in baraj, diferentierea se va face in ordinea: golaveraj general, numar total de goluri marcate, rezultatele din partidele directe. Adică cine bate Andorra mai rau, are o sansă in plus la sfirsitul campaniei!

 

Criteriile de calificare la CM 2014, zona Europa, la egalitate de puncte

1) golaveraj general

2) numar total de goluri marcate

3) numarul de puncte obtinute in partidele directe

4) golaverajul in partidele directe

5) numarul mai mare de goluri inscris in meciurile directe

6) numarul mai mare de goluri inscris in deplasare in meciurile directe, dacă există doar două echipe la egalitate de puncte

 

gsp

 

Regulamentele astea parca is facute pentru bananieri. In cazul asta chiar se aplica regula noi batem Andora cu 5-0 Olanda numai cu 2-0, Olanda ne surclaseaza pin joc si rezutlat dar de, noi am baut Andora cu mai multe, suntem mai buni ca Olanda.

 

Is dusi cu capul. Parca ar fiadunatura de la noi de la FRF :(

Ronnie12.09.2012 09:11

@greenyes

 

Daca Olanda bate cu 1-0 in ambele meciuri Andorra si noi batem cu 5-0 in ambele iar la final golaveraul lor arata 20-10, iar al nostru 20-12 atunci ei sunt in fata noastra. Golaverajul cu ultima echipa, in speta Andorra, pica doar atunci cand se face clasamentul pentru a stabili care echipa de pe locul 2 nu participa la baraj.

 

Intr-un fel e bun si acest regulament al golaverajului, sponosrii si publicul sunt atrasi de echipe care marcheaza multe goluri, nu de cele care bat doar 1-0 in meciuri cu amatori.

DanielT14.09.2012 15:31

Am vazut o stire pe la televizor cum ca ungurii ar fi editat in photoshop coregrafia de la meciul Romania-Andorra . N-am fost prea atent , stie cineva despre ce este vorba ?

greenyes14.09.2012 18:31
@greenyes

 

Daca Olanda bate cu 1-0 in ambele meciuri Andorra si noi batem cu 5-0 in ambele iar la final golaveraul lor arata 20-10, iar al nostru 20-12 atunci ei sunt in fata noastra. Golaverajul cu ultima echipa, in speta Andorra, pica doar atunci cand se face clasamentul pentru a stabili care echipa de pe locul 2 nu participa la baraj.

 

Intr-un fel e bun si acest regulament al golaverajului, sponosrii si publicul sunt atrasi de echipe care marcheaza multe goluri, nu de cele care bat doar 1-0 in meciuri cu amatori.

 

 

Eu ma gandisem la situatia in care Olanda ne bate de ne suna apa in cap si printr-o conjunctura anume ajungem la egalitate de punce iar noi o sa mergem mai departe ca de, avem golavaraj mai bun, ceea ce mi se pare absurd.

alexafa17.09.2012 14:11
Eu ma gandisem la situatia in care Olanda ne bate de ne suna apa in cap si printr-o conjunctura anume ajungem la egalitate de punce iar noi o sa mergem mai departe ca de, avem golavaraj mai bun, ceea ce mi se pare absurd.

 

Pana una alta, cred ca un minimum de 2 pct din dubla cu turcia si olanda ar fi extraordinare ..

Lari07.10.2012 21:51

9 stelisti pentru meciurile cu Turcia si Olanda:

 

Portari: Ciprian Tatarusanu (Steaua), Costel Pantilimon (Manchester City), Mircea Bornescu (Petrolul Ploiesti);

 

Fundasi: Srgian Luchin (Dinamo), Gabriel Tamaș (West Bromwich Albion), Valerică Gaman (Astra Ploiesti), Florin Gardoș (Steaua), Dorin Goian (Spezia), Vlad Chiricheș (Steaua), Dragoș Grigore (Dinamo), Razvan Raț (Șahtior Donetk), Iasmin Latovlevici (Steaua);

 

Mijlocasi: Gabriel Torje (Granada), Adrian Popa (Steaua), Mihai Pintilii (Steaua), Razvan Cociș (FK Rostov), Alexandru Bourceanu (Steaua), Costin Lazar (PAOK Salonic), Cristian Tanase (Steaua), Alexandru Maxim (Pandurii Targu Jiu), Alexandru Chipciu (Steaua);

 

Atacanti: Adrian Mutu (Ajaccio), Bogdan Stancu (Orduspor), Ciprian Marica (Schalke 04), Gheorghe Grozav (Petrolul Ploiesti).

 

 

Clipboard02.jpg

f234567k08.10.2012 02:41

Grozav asta nu mai joaca nimic de luni bune...are cumva contract cu fratii?

red&blue_boy08.10.2012 04:07

Cocis parca zicea ca se retrage...

Ronnie08.10.2012 10:02

E ok daca ma bucur pentru echipa nationala? Sau facem proteste online si aici?

Arsenal1886Steaua194708.10.2012 12:09

2 puncte cred ca ar fi foarte bune... mai mult de atat deja e super bonus

greenyes08.10.2012 18:48

II incredibil omul asta :(.... Cocis frate......

rtj08.10.2012 19:58
E ok daca ma bucur pentru echipa nationala? Sau facem proteste online si aici?

 

Astfel de ironii gratuite nu-si au rostul.Cine vrea sa protesteze, sa protesteze.Cine vrea sa se bucure pt nationala, sa se bucure.Nu mi se par normale aceste provocari la adresa unora a caror parere despre Romania sau Steaua nu coincid cu a ta.

Toate bune !

Lari16.10.2012 23:39
steaua-no117.10.2012 07:24

 

 

 

dupa prestatia lui criastiano ronado din meciurile astea ar fi nedrept sa nu castige balonul de aur. il merita in totalitate. que injusticia ....

ebonyc17.10.2012 08:29

Ce misto au fost pasele de la golul 2 al Germaniei.

Harald17.10.2012 09:29

cineva s-a imbogatit la meciul Germaniei..

Stryker18.10.2012 13:36

3 puncte din meciurile cu Turcia si Olanda, nu e deloc rau. Cred ca nu erau multi cei care anticipau asta inainte de aceste partide. Pacat de scorul rusinos din meciul cu batavii. In rest Romania ramane in grafic pentru locul 2, loc pe care daca l-ar ocupa la final ar fi o reusita importanta, pentru o echipa care a intrat din urna a patra valorica.

 

Legat de celelalte partide, au destule "bombe" care au facut multe "victime" la pariuri.

 

@ Harald

 

Ar fi intersant de aflat ce cota "astromomica" avea Suedia la live dupa ce era codusa cu 4-0.

Ronnie18.10.2012 16:16

A fost intamplare la Germania-Suedia, nici vorba de pariuri. Nu lasi pana in minutul 90 sa egaleze adversarul.

 

Probabil cota era peste 100.

Harald19.10.2012 15:57

In mod normal casele de pariuri pierd cand castiga favoritul si castiga cand nu castiga favoritul - deci eu cred ca s-au imbogatit casele cu meciul asta. Cu atat mai mult cu cat Germania a condus mare parte din timp.

«123456»