FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Preliminariile Campionatului Mondial 2014 - BRAZILIA

«1236»
Ronnie27.07.2011 09:22

Sambata, de la ora 21:00, va avea loc tragerea la sort a grupelor preliminariile de pe continentul european. Romania se afla in urna a 4a.

 

Urnele sunt urmatoarele:

 

Urna 1: Spania, Olanda, Germania, Anglia, Portugalia, Italia, Croatia, Norvegia, Grecia

Urna 2: Franta, Muntenegru, Rusia, Suedia, Danemarca, Slovenia, Turcia, Serbia, Slovacia

Urna 3: Elvetia, Israel, Irlanda, Belgia, Cehia, Bosnia - Hertegovina, Belarus, Ucraina, Ungaria

Urna 4: Bulgaria, Romania, Georgia, Lituania, Albania, Scotia, Irlanda de Nord, Austria, Polonia

Urna 5: Armenia, Finlanda, Estonia, Cipru, Letonia, Moldova, Macedonia, Azerbaïdjan, Insulele Feroe

Urna 6: Tara Galilor, Liechtenstein, Islanda, Kazahstan, Luxemburg, Malta, Andorra, San-Marino.

 

 

Fifa-world-cup-2014-brazil.jpg

 

 

LE :

 

post_48621_1312055753.jpg

Arsenal1886Steaua194727.07.2011 16:15

Pentru noi nu exista grupa usoara ! Doar grupa grea si grupa foarte grea.

bogdinho'27.07.2011 17:32

Daca picam in grupa aia dificila , nu facem niciun punct :))

Le reseau pansant27.07.2011 17:53

E interesanta echipa cap de serie, parca niciodata nu am avut posibilitatea sa avem adeversari asa buni, sincer as vrea sa cadem cu Spania sau Germania ca nu am jucat de foarte mult timp cu ele, cel putin cu Spania nu imi aduc aminte ultimul oficial, stiu ca am avut un amical prin 98 sau 99 cand a marcat Gabi Popescu iar cu Germania de la Euro 2000 ne-am mai intalnit doar in amicalul din Giulesti.

 

Imi doresc din tot sufletul sa nu cadem cu Franta si Italia, nu pentru ca ar fi cine stie ce echipe dar meciurile cu ele sunt groaznice, niciodata nu am vazut un meci frumos cu Franta sau Italia indiferent ca a fost amical sau oficial, iar de Franta am oroare din 1994 numai cu ei jucam.

 

Din grupa a doua ar fi interesanta o experienta nordica, mi-as dori sa jucam cu Suedia sau Danemarca cred ca ar fi meciuri frumoase, sincer nici Rusia nu ar fi rea ca nu stiu daca am avut meci cu ei, stiu ca afost un amical dar nu mai tin minte cand.

 

Oricum

Hai Romania!

MoWeed27.07.2011 18:37

Cu Spania am avut unul mai recent, prin 2006 sau 2007. Stiu ca mult timp au mancat rahat astia de pe la televiziuni ca eram ultima echipa care ii batuse

danimarcu27.07.2011 18:40
cel putin cu Spania nu imi aduc aminte ultimul oficial, stiu ca am avut un amical prin 98 sau 99 cand a marcat Gabi Popescu

amical 15.11.2006 Spania-Romania 0-1

 

A marcat: Marica (59)

 

iar cu Germania de la Euro 2000 ne-am mai intalnit doar in amicalul din Giulesti.

 

amical 12.09.2007 Germania-Romania 3-1

(Schneider 42, Odonkor 66, Podolski 83 / D. Goian 3)

 

 

gio_stgloria27.07.2011 20:00

Grupa care mi-ar placea mie si care dupa parerea mea nu este o grupa dificila. Probabil ca Germania ne-ar spulbera tur-retur, dar in rest am putea face fata. Ar fi o grupa in care calificarea s-ar duce pana in ultima etapa.

 

Anglia sau Germania

Turcia

Irlanda

Romania

Moldova

Tara Galilor

 

 

Virgil28.07.2011 07:26

Reprezentativa Romaniei se afla in urna a patra la tragerea la sorti pentru preliminariile Cupei Mondiale din 2014 (7 septembrie 2012 - 15 octombrie 2013), sambata, la Rio de Janeiro, conform clasamentului FIFA anuntat, miercuri, si care foloseste baza pentru repartizare. Festivitatea tragerii la sorti va fi in direct pe Onlinesport.ro, sambata, incepand cu ora 21:00.

 

Un numar de 53 de natiuni europene isi vor disputa cele 13 locuri acordate Batranului Continent la Cupa Mondiala din 2014.

Urnele sunt urmatoarele:

 

Urna 1: Spania, Olanda, Germania, Anglia, Portugalia, Italia, Croatia, Norvegia, Grecia

 

Urna 2: Franta, Muntenegru, Rusia, Suedia, Danemarca, Slovenia, Turcia, Serbia, Slovacia

 

Urna 3: Elvetia, Israel, Irlanda, Belgia, Cehia, Bosnia - Hertegovina, Belarus, Ucraina, Ungaria

 

Urna 4: Bulgaria, Romania, Georgia, Lituania, Albania, Scotia, Irlanda de Nord, Austria, Polonia

 

Urna 5: Armenia, Finlanda, Estonia, Cipru, Letonia, Moldova, Macedonia, Azerbaidjan, Insulele Feroe

 

Urna 6: Tara Galilor, Liechtenstein, Islanda, Kazahstan, Luxemburg, Malta, Andorra, San-Marino.

 

 

Si cand te gandesti ca in urma cu 10-15 ani ne aflam permanent in prima urna valorica. Pe atunci eram chiar pe locul 3 in lume. Acum se desfiinteaza cluburi, vezi Craiova, se trimit in ligi inferioare (Timisoara), identitatile echipelor se pierd odata cu pierderea stadioanelor pe care au jucat zeci de ani, si ce e mai grav, fotbalul nostru apeleaza pe banda rulanta la jucatori straini, majoritatea mediocri, in loc sa creasca.

 

Nu mai putin adevarat e ca FRF, condusa de peste 20 de ani de acelasi Mircea Sandu, si LPF, condusa de nea Mitica, nu au ajutat cu nimic fotbalul romanesc. Ei au preferat sa fie la butoane, sa-si promoveze interesele personale si sa-si apere scaunele.

 

Ar trebui luata masura schimbarii presedintilor dupa maximum doua mandate, asa cum se practica si la presedintia Romaniei.

Mrcea Sandu si Mitica Dragomir au devenit in decursul anilor la carma celor doua institutii, adevarati vechili ca sa nu spun chiar dictatori.

 

 

 

 

 

1on28.07.2011 07:51

Eu spun, totusi, sa judecam treaba asta si-n context. Hai sa ne uitam ce echipe-s in urnele 2 si 3. Si vedem ca sunt asa: Muntenegru (urna 2, imediat dupa Franta!!!), Slovenia, Turcia (nu s-au mai calificat nici ele cu regularitate la CM si CE), Israel, Belgia, Ungaria. Iar in urna 1 sunt Grecia si Norvegia care s-a mai calificat la vreun turneu final de la EURO 2000 incoace si nu e Franta. E clar ca algoritmul folosit e unul cel putin idiot.

 

Si, ignorand algoritmul, absolut toate echipele din urnele 2 (mai putin Franta) 3 si aproape jumatate din urna 1 pot fi batute de o echipa a Romaniei pregatita serios.

David28.07.2011 08:31

Sa nu uitam ca e Piturca antrenor.

Le reseau pansant28.07.2011 12:46
amical 15.11.2006 Spania-Romania 0-1

 

A marcat: Marica (59)

Nu imi amintesc de meciul asta nici sa ma bati, cred ca nu eram in tara cine stie, pur si simplu nu am nicio idee.

 

amical 12.09.2007 Germania-Romania 3-1

(Schneider 42, Odonkor 66, Podolski 83 / D. Goian 3)

Da ai dreptate, off cu de am uitat chiar cu Germania, imi aduc aminte am "comentat" meciul aici pe sait, oricum as vrea sincer un meci cu una din cele doua echipe.

David28.07.2011 13:00
red&blue_boy28.07.2011 17:59

In conditiile actuale,pentru noi orice grupa e grea.Puteam sa fim si in urna a doua,ca nu mai conta...

David30.07.2011 19:44

Grupa extrem de usoara deocamdata.

Ungaria

Romania

Estonia

Andorra

MoWeed30.07.2011 19:45

Olanda

Turcia

Ungaria

Romania

Estonia

Andorra

 

 

Meciul cu ungurii o sa fie interesant, in rest Olanda si Turcia o sa ne cam bata...

David30.07.2011 19:47

Accesibila, zic eu. Cu Piturca antrenor. Nu e Turcia mare forta fotbalistica, iar Olanda...da. O sa ne cam bata. Desi, tot cu Piturca, i-am mai invins odata.

*Alecs*30.07.2011 19:48

Romania - Ungaria

 

Croatia - Serbia

 

Atat!

Maye30.07.2011 19:56

Grupe : 2014.JPG

Ronnie30.07.2011 19:59

In preliminariile pentru Euro 2012:

Serbia 1-3 Estonia

Estonia 1-1 Serbia

 

Pronostic: clasicul loc 5.

chester12330.07.2011 19:59

Ne mananca olandezii pe paine.

In rest - TEORETIC - nu ar trebui sa fie probleme.

 

 

 

 

 

 

Dar vor fi :/

Maye30.07.2011 20:16

@ Ronnie

 

Vorbesti de o Serbia decapitata de UEFA.

 

P.S. Sarbii oricum nu mai sunt in momentul lor de glorie maxima. S-au relaxat grav dupa mondial.

Ronnie30.07.2011 20:33

Vorbesc in contextul in care si Romania este cam in aceiasi stare. Bine, la noi motivele sunt altele. Ti se pare ca suntem mai buni decat ei astazi?

Stanici30.07.2011 20:34

Maye, cred ca Ronnie se referea la cu totul alte chestiuni :D . La prieteniile seculare dintre popoarele tarilor ale caror reprezentative de fotbal se vor intalni. Parca le-au pus dinadins baietii.

Maye30.07.2011 20:50

Lasa ba Ronnie, noi ii avem pe unguri.

Ei pe croati. Ce dracu` poa` sa fie mai frumos? :D

red&blue_boy30.07.2011 20:55

Ma bucur ca am cazut cu Ungaria, sper barem pe astia sa-i batem.

 

Serbia-Croatia , sweet !!!

«1236»