FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Preliminariile Campionatului Mondial 2014 - BRAZILIA

«1456»
Alexandru H.25.10.2013 15:37

In 1996 a fost o umilinta groaznica. Venisem dupa un campionat mondial bun si am fost penultima echipa de la Europene (noroc de gol ca am luat fata Turciei). Ca sa nu mai zic ca nu am reusit sa ne calificam nici macar la Europenele din 1992.

 

In 1938 (vad ca nu amintesti de doua mondiale) am fost UMILITI de o nationala de amatori, Cuba, in doua partide.

 

Din 7 calificari la mondiale, am trecut de grupe de 3 ori (in 2 ocazii, in 1934 si 1938, nu existau grupe dar am pierdut din primul tur). Din 4 calificari la europene, nu am trecut decat o singura data de grupe. Cam putin...

Empyro25.10.2013 15:57

Alexandru H. , e clar tu nu esti roman !

"Wir mussen die Juden ausrotten" :D :D :)):yes: , cum ar zice niste fosti membri de pe aici.

P.S. : Baietii de la sport.ro scriu urmatoarele

"S-a adaptat perfect la VFB si e unul dintre oamenii momentului in Bundesliga! Maxim ar putea sa paraseasca insa Germania dupa numai un an! Chiar daca Bayern si Dortmund sunt si ele cu ochii pe el, o echipa din Premier League e favorita sa-l ia. Presa din Anglia scrie ca Aston Villa va face in iarna o oferta pentru mijlocasul ofensiv. Cumparat cu un milion de euro de la Pandurii, in ianuarie 2013, Maxim ii poate aduce lui Stuttgart un profit important. Pretul sau e de cel putin 4 milioane, anunta britanicii.

 

Alex Maxim, 23 de ani, are patru goluri si sapte pase decisive in acest sezon la Stuttgart. E al doilea golgeter al echipei, cu 4 goluri, doua sub bosniacul Ibisevic."

Pe cand si evolutiile bune la nationala ? :wall:

Anfield26.10.2013 14:54
Din 4 calificari la europene, nu am trecut decat o singura data de grupe. Cam putin...

 

Jucam baraj sa mergem cumva la Euro? Nu. La un Campionat Mondial dai in grupe de adversari mai slabi daca ai noroc. In 1994 am picat cu Elvetia, SUA si Columbia. N-au fost echipe de speriat si nici acum nu prea sunt. Singurul meci mare a fost cu Argentina, iar cu Suedia am avut un mare ghinion.

 

Dintr-o grupa in genul celei din 1994 si acum putem sa trecem de grupe fara mari probleme, numai sa ne calificam.

 

La un Campionat European calificarile mi se par mai usoare, dar nationalele din Europa sunt mult mai puternice decat cele din afara continentului, in afara de Brazilia, Argentina si Uruguay. Daca ajungem la CM sunt sanse mari sa facem o figura frumoasa si asta deoarece calificarile la Mondiale sunt mai dificile decat cele de la un CE.

Alexandru H.26.10.2013 15:11
Dintr-o grupa in genul celei din 1994 si acum putem sa trecem de grupe fara mari probleme, numai sa ne calificam.

 

Hahahaha! Nu, te rog, mai lasa-ma sa rad....

 

Elvetia si SUA sunt mult mai puternice decat erau in 1994 iar Romania e mult mai slaba...

 

Acum am vazut, ai 21 de ani... :D Explicabil...

Anfield26.10.2013 20:20

Si cine, ma rog, e un nume care sa ne sperie de la nationala USA? Tim Howard? Onyewu? Bocanegra? Bradley? Donovan? Dempsey?

 

Nu mi se par cu un nivel peste Tatarusanu, Gardos, Chiriches, Bourceanu, Maxim/Chipciu, Marica, Gicu Grozav (sau hai sa zicem Mutu in loc de Gicu). SUA a fost, este si va fi overrated.

 

Elvetia e ceva mai puternica fata de 1994, dar tot nu e o echipa care sa ne sperie. Ideea ramane aceeasi. Daca ne calificam la CM sunt sanse mari sa dam de o grupa de care putem sa trecem. Important e sa ne calificam.

 

In schimb, la Euro sunt sanse mari sa dai de o grupa grea daca te califici si asta fiindca de exemplu nationalele Danemarcei, Cehiei, Serbiei, Austriei (care nu s-au calificat la CM) + cele 4 care nu vor trece de baraj mi se pare mult mai puternice decat Australia, Iran, Japonia, Korea, Costa Rica, Ecuador, Honduras, Columbia si SUA, nationale care s-au calificat la CM.

GRYG12.11.2013 06:05

Un egal si o Victorie atat ne trebuie :steagro: HAI Romania!!!!!

Stryker12.11.2013 17:25

Lovitura destul de grea pentru nationala, Chiriches a suferit o fractura de piramida nazala in meciul cu Newcastle si va lipsi de la meciul tur cu Grecia. Din ce am citit pe net, Vlad si-ar dori sa faca un sacrifiu, sa isi amane operatia si sa poarte direct o masca, pentru ca sa poata fi in teren la partida retur, cu conditia ca si Tottenham sa-si dea acordul. Cam greu de crezut aceasta totusi aceasta varianta.

 

Oricum cel mai probabil Gardos va intra in locul lui Vlad in meciul tur si aa ce forma a aratat in ultima perioada, cred ca poate fi o solutie decenta.

 

Cert e ca, pana una-alta Piti l-a convocat pe Dragos Grigore la lot. Inca o mutarea stranie, dupa convocariile lui M. Niculae si Cocis(cine credea ca Piti l-a uitat pe asta s-a inselat!) dar si dupa renuntarea la Gigel Bucur, un atacant aflat intr-o forma destul de buna in ultima perioada.

 

Era sa uit : Tatarusanu are probleme la coloana si se pare ca in locul sau a fost convocat Pantilimon. Ramane de vazut ce echipa va intra pe teren la Pireu.

rtj12.11.2013 19:13
Nasol ca nu joaca Chiriches, dar asta cu Tatarusanu e cea mai buna veste. Intr-un meci in care te aperi 90 de minute, portarul trebuie sa fie un stalp, fara emotii, sigur pe el si in stare sa isi organizeze apararea. Asta e cel mai umflat portar de presa. In afara de niste reflexe pe care le gasesti si la alti jucatori din Liga 1, in rest e varza. Sare aiurea la centrari, nu stie sa isi aseze zidul la lovituri libere ( cu Basel era sa ia gol la coltul lung), face niste gafe de te iei cu mainile de cap. Amintiti-va meciurile cu Olanda... Norocul lui ca Steaua e echipa ofensiva si nu prea e pus la incercare in campionat ca altfel..
andrei_steaua17.11.2013 20:37

Salutari,

Am 3 bilete la Romania-Grecia la Peluza Nord inelul 3 si as dori sa fac schimb cu alte 3 la Peluza Sud.

Daca este cineva interesat astept un mesaj.

Multumesc !

«1456»