Cupa Romaniei: Steaua, trofeu după cinci ani
Aseara sub Tampa, o echipă din Capitală a câștigat din nou un trofeu, referindu-ne la orice competiție, după patru ani. A fost Steaua " Dinamo 2-1. Meci frumos, cu Nicolae Dică si Torje transformand exceptional două lovituri libere si cu un autogol incredibil al dinamovistului Barboianu. În primul 11 al celor două echipe am notat, in total, doar trei straini: Emeghara si Brandan la Steaua, D. Kone la Dinamo!
Steaua a câștigat Cupa Romaniei după o pauză de 12 ani (record negativ in istoria clubului), trecand, in sfarsit, de bariera celor 20 trofee. S-au scurs nu mai putin de cinci ani de cand Steaua nu mai câștigase nici un trofeu, in nici o competitie!
Dinamo a ratat astfel sansa de a egala Rapidul in clasamentul trofeelor Cupei Romaniei.
Și a fost prima cupă natională obtinută de stelisti de cand Ciobanul patronează clubul!
Steaua a batut Dinamo după trei ani și jumatate!
Înaintea meciului de aseara ultima victorie stelistă asupra rivalei din Ștefan cel Mare se consemnase tocmai la 24 noiembrie 2007, 1-0 in Ghencea. Adică in urmă cu trei ani, șase luni și o zi!! În campionatul tocmai incheiat, Dinamo invinsese Steaua in ambele partide ale asa-zisului Derby de Romania.
Iată rezultatele Dinamo " Steaua din ultimele sase sezoane, din campionat (cu * am notat meciurile jucate pe terenul dinamovistilor): 2-2 si 1-1* in editia 2005/06 (ultima in care Steaua a cucerit titlul); 1-0* si 4-2 in editia 2006/07 (ultima in care Dinamo a cucerit titlul); 0-1 si 2-1* in editia 2007/08; 1-1* si 1-1 in editia 2008/09; 1-0 si 2-0* in editia 2009/10; 2-1* si 1-0 in editia 2010/11. De la finalul sezonului 2004/05, cele două echipe s-au mai intalnit, in alte competitii, de două ori, in Supercupa Romaniei (3-2 pentru Dinamo in 2005) și aseara in finala Cupei Romaniei (2-1 pentru Steaua), in ambele cazuri pe teren neutru.
Asadar, tineti-vă bine: din ultimele 14 meciuri directe, Steaua a câștigat doar două!!
www.regelefotbal.ro