Inca o data Maicon dovedeste ca este cel mai valoros atacant dintre cei 5 oameni de atac din lotul Stelei , ciudat insa ca Ciobanul nu vede asta. Cum e posibil sa spui ca , cu Bilasco si Surdu le dadeai 4 lu` Otelul cand Bilasco si Surdu nu stiu daca au dat 4 goluri impreuna de cand au venit la Steaua.
5 MOTIVE pentru ca Maicon sa ramana in Ghencea :
1. E complet. Maicon a demonstrat că are abilitățile necesare pentru a se descurca excelent in fata portii. Cele două goluri inscrise si cu stingul, si cu dreptul impotriva celor de la Dacia Chisinau, in primul lui meci ca titular pentru Steaua, dar si plasamentul si lovitura de cap de aseara din meciul cu Otelul, il recomandă pe Maicon drept un atacant complet, mult peste Bilasco sau Surdu.
2. E tinar. În virstă de 22 de ani, Maicon e de departe cel mai tinar atacant stelist al momentului. Cu Bilasco, Dică sau Onofraș după borna 30 in acest an, Maicon pare să reprezinte singura solutie pentru o Steaua in constructie.
3. E tehnic. Brazilianul are un plus față de ceilalti colegi din linia de atac. Știe cu mingea si poate cîștiga usor duelurile unu la unu. Are glezna fină si poate imprima viteză jocului roș-albastrilor cu devieri precum cele de aseara
4. E strain. Fiindcă momentan nu intelege prea bine limba romana este aproape imun la criticile venite dinspre lojă si se poate concentra pentru a evolua cit mai bine. Exemple există: Cyril Thereau, Pepe Moreno (in prima sa perioadă la Steaua), Habib Habibou, Andres Mendoza sau Pantelis Kapetanos.
5. E cuminte. Maicon nu se inscrie pe lista scandalagiilor din Ghencea, fiind cunoscut drept un baiat asezat, lucru care se vede si din comportamentul sau in teren. Aseara virful Stelei a fost lovit cu cotul puternic in stomac de stoperul Otelului, Milan Perendija, insă s-a ridicat si si-a vazut in continuare de joc, fară să riposteze in vreun fel, asa cum au obiceiul multi fotbalisti din Liga I.
Ce ar mai putea fi de spus ?