FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Orasele Romaniei

«1234»
axl22.01.2011 09:35

Chestia asta cu cel mai frumos oras e ca un pumnal cu lama intoarsa spre purtator. Un oras nu e frumos pentru ca ai gasit tu pe net o fotografie aeriana care arata bine. Un oras e frumos pentru ca are elemente de arhitectura si urbanism care dau bine la ochi. As putea sa spun ca Pascaniul e unul dintre cele mai frumoase orase din Romania, are o esplanada, are niste trepte acolo, are un parc cu un lac unde merg miresele sa faca poze de album de nunta, e inconjurat de codri, etc. Dar n-o spun pentru ca nu e.

Nu poti compara Constanta, unde ai niste ruine antice pe ici pe colo, cu un oras medieval bine conservat. Sau Bucurestiul, cu toate monumentele alea de tot rahatul, vezi coiul tras in teapa de mai sus, cu un orasel de munte unde toata lumea are pomi la poarta.

 

MikStelista22.01.2011 09:42

@AG

Daaa, cel mai frumos oras....si traficul e superb :D

 

pipera2.jpg

MoWeed22.01.2011 09:43

@axl

 

Pai majoritatea considera ca orasul lor este cel mai frumos. Ideea era ca fiecare sa isi argumenteze alegerea, poate asa invatam si noi, ceilalti, lucruri interesante despre alte orase ale Romaniei. Sau vedem orase/cladiri care merita vizitate. De aia nici nu am pus sondaj.

 

Uite, de exemplu, eu nu trecusem vreodata prin Bacau si trebuie sa recunosc ca pozele postate de Ronnie m-au surprins.

Mihai22.01.2011 09:55

@Mo

 

Pai sterge toate postarile care NU argumenteaza alegerea respectivului oras. Ca si-asa sunt numai in afara subiectului. Cine poate sa scrie mai mult de o fraza la misto despre un oras, bine. Cine nu, exista coltul vesel.

 

@axl

 

Fiecare oras are partea lui frumoasa. Cred ca tocmai asta a fost si intentia topicului. Ca fiecare, sa scoata in evidenta ce are mai frumos despre orasul pe care-l stie cel mai bine.

Ronnie22.01.2011 10:06

Si ultimele poze din Las Vegas de Romania:

 

stf.png

cen.png

cncv.png

araena.png

css.png

fnt.png

rts.png

stds.png

umv.png

 

 

 

Dragos_G22.01.2011 10:21

http://2milioane.wordpress.com/

 

Un blog interesant despre Bucuresti. Este si un interviu cu Costi pe acolo. :D

dee22.01.2011 10:40

m-am indragostit de Rimetea in momentul in care am vazut cosurile de gunoi si bancutele din fata caselor, adevarate "bijuterii". E adevarat ca un oras cu un circuit pietonal ce respira un aer european e impresionant, insa frumusetea si unicitatea acestei mici localitati(sat) merita apreciata prin cateva poze. ( prea numai resedinte de judet ati pus) dati un zoom sa vedeti detaliile caselor, portile, pavajul , bazinul pt adapatul vitelor etc. N-au Bamboo, dar au cafenele bune si localuri unde mananci bine :P

1.jpg

2.jpg

David22.01.2011 11:53

Oradea:

103.jpg

107.jpg

112.jpg

125.jpg

131.jpg

182.jpg

178.jpg

 

Stanici22.01.2011 12:13

Curtea de Arges.

gio_stgloria22.01.2011 12:58

Buzau

buzau_primarie.jpg

Buzau___Biserica_Banului_1.jpg

vulcanii.jpg

4165792.jpg

4564_thumbzoom.jpg

covrigi.jpg

2758570641_9d9c500d03.jpg

gloria_buzau_07a77ee3.jpg

IMG_9567.jpg

Imag.Monteoru_048.jpg

user55861_pic2441_1238097093.jpg

15188697.jpg

blindica22.01.2011 15:21

Trebuie vorbit,scris,recunoscut din start ca orasele din Transilvania au un plus fata de restul tarii.

Cum scria Le reseau sau altcineva pe alt topic,Bucuresti-ul combina o vasta diversitate in arhitectura.Totusi,pe undeva poate tipic romanesc,Bucuresti-ul, fiind capitala tarii,a ''atras'' ca un magnet foarte multi locuitori ai tarii si,in timp,s-a uratit.

Drept vorbind,centrul istoric este la pamant,acele terase si pub-uri,si baruri si clubulete,nu ma incanta deloc.Asta pe unde centrul istoric este consolidat.

In rest,blocuri comuniste,cladiri cu structura metalica si fatada din geamuri.Saracie,inghesuiala,tiganie,figuri,smenuri. Nu ma indoiesc,sunt peste tot,dar in Bucuresti au atins un nivel de spurcaciune.

Eu pun Brasovul pe primul loc : cel mai frumos oras din Romania.

y-jam22.01.2011 15:39

Ar mai fi si Iasiul si Piatra Neamt, sau de ce nu, Radauti... Din Tara Romaneasca insa, nu vad nimic frumos... poate Ramnicu Valcea.

Costi22.01.2011 15:46
http://2milioane.wordpress.com/

 

Un blog interesant despre Bucuresti. Este si un interviu cu Costi pe acolo. :D

**** costi :))

RobYnho22.01.2011 16:28
Eu pun Brasovul pe primul loc : cel mai frumos oras din Romania.

 

Care este.

Alex88pl22.01.2011 17:09

de Ploiesti nu vreau sa zic nimic ca nu am ce. E urat, pute a petrol,discoteci cu manele, tarani la tot pasul, 2 malluri reprezentand atractia principala, 2 muzee pe care nu le viziteaza nimeni niciodata, de Petrolul si de Astra am auzit toti, fondat de Mihai Viteazu. Cam atat.

Sighisoara si Sibiul de departe cele mai frumoase orase din tara.

Insa Bucurestiul asta..are el ceva aparte. Ajuns aici nici ca mai vrei sa pleci. Decat in excursii si deplasari.

Mihai22.01.2011 17:51
de Ploiesti nu vreau sa zic nimic ca nu am ce. E urat, pute a petrol,discoteci cu manele, tarani la tot pasul, 2 malluri reprezentand atractia principala, 2 muzee pe care nu le viziteaza nimeni niciodata, de Petrolul si de Astra am auzit toti, fondat de Mihai Viteazu. Cam atat.

Sighisoara si Sibiul de departe cele mai frumoase orase din tara.

Insa Bucurestiul asta..are el ceva aparte. Ajuns aici nici ca mai vrei sa pleci. Decat in excursii si deplasari.

 

 

Nu pot sa cred ca nu gasesti nimic bun de spus despre orasul Ploiesti. Ma gandesc doar la legenda hipodromului si tot ar fi fost interesant.

 

Aceasta postare e elocventa pentru degradarea spirituala a poporului roman. Pus sa vorbeasca despre comunitatea sa, majoritatea nu vad decat raul. Ori asa ceva nu exista. Chiar si in cel mai urat loc din lume poti sa gasesti ceva frumos. E imposibil ca in orasul tau sa gasesti doar cuvinte urate...

 

Oricum, ideea topicului era sa prezinti motivele pentru care cineva ar vizita Ploiestiul. Dar ca de-obicei, folosim forurile publice doar ca sa ne expunem sentimentele, indiferent daca respecta regulile discutiei...

 

E parerea ta, dar majoritatea provincialilor pe care-i cunosc veniti in Bucuresti de-abia asteapta sa plece...

1on22.01.2011 18:11

Ma, nu stiu, da' mie Ploiestiul mi-a parut ca un oras care trebuia sa fie mic si e prea mare.

Alex88pl22.01.2011 19:12

@Mihai

muzeele sunt de vizitat,la hipodrom nu se intra, stadionul Ilie Oana nu mai e, nu am ce sa spun sa vizitezi acolo. decat bulevardul castanilor toamna. e poate singurul lucru bun din orasul ala. macar gara aia de sud daca arata mai bine..ca e principalul nod feroviar din tara.dar nici atat. acolo e loc de joaca pentru puradei. daca intri pe saitul orasului la obiective turistice o sa gasesti azuga busteni bla bla.

si despre Bucuresti..evident ca e parerea mea pentru ca nu pot sa vorbesc in numele altora:)

axl22.01.2011 21:25

Sa fim realisti si sa recunoastem ca avem si-o gramada de orase de rahat, eu unul nu reusesc sa-mi inchipui un motiv palpabil pentru ca cineva sa se hotarasca de buna voie si din proprie initiativa sa locuiasca in Adjud, de exemplu. Mangalia e atractiva in timpul verii pentru ca e langa mare, iarna-i dezastru aici, bine, mie imi place ca-s in mare antisocial si, Diable m'emporte, nici nu prea ai cu cine pe-aici.

razvan2822.01.2011 21:57

Bucuresti !

 

 

Este orasul in care m-am nascut si in care traiesc.

 

Are multe obiective turistice , muzee , galerii de arta , monumente , cladiri superbe (Casa Poporului , Arcul de Triumf , Teatrul National si multe case construite in perioada 1900-1950 in special in zona Victoriei).

 

De asemenea , fata de alte orase este un loc perfect pentru distractie...nu te poti plictisi aici . Ai cinematografe , baruri , cafenele , parcuri cat cuprinde , tot ce iti doresti gasesti in Bucureti.

 

Sa fiu sincer nu e perfect , are si el minusurile lui cum ar fi aglomeratia , poluarea excesiva , prea multe masini si nu ar fi o idee rea nici ca RATB sa circule noaptea..

 

Dar sunt totusi minusuri mici si Bucuresti ramane cel mai tare oras din Romania ! :happy:

MoWeed22.01.2011 22:05

Sunt singurul de pe aici care vede Casa Poporului ca pe o cladire uriasa si urata, pentru care nu se merita demolarea unei portiuni semnificative a Micului Paris?

 

@Razvan

 

Nu cred ca exista oras in Romania in care vehiculele RAT sa circule si noaptea.

blindica22.01.2011 22:58

Desi in timp mi-am dezvoltat o pronuntata parere impotriva comunismului,pot spune ca as mai darama un cartier pentru a mai construi o cladire precum Casa Poporului. Nu are,la exterior,cel mai placut aspect pentru ochi,dar,in interior pasind,vei ramane cu gura cascata.Sali,culoare,decoratiuni,arhitectura...toate incredibile,de un lux intalnit poate prin Brunei.Zona in care este construita Casa nu este deloc la intamplare,ci face parte din amplul proiect de ''revitalizare'' a orasului din acea vreme.Doar cine merge la pas pe Splai poate vedea exact despre ce este vorba.

Imi pare rau fiindca probabil nu voi putea vreodata sa vad Bucurestiul de la ultimul nivel al ''Casei Poporului''.

PalatulParlamentului_interior1.jpg

casa_poporului_masa_rotunda.jpg

casa_poporului_interior.jpg

Bucuresti_CasaPoporului.jpg

6781251813614__parlament1.jpg

30929d986ea06618577d26a5e618f65c.jpg

Le reseau pansant22.01.2011 23:51
Sunt singurul de pe aici care vede Casa Poporului ca pe o cladire uriasa si urata, pentru care nu se merita demolarea unei portiuni semnificative a Micului Paris?

 

Mo si ceilalti,

 

Intradevar, pentru construirea proiectului Centrul Civic asa cum se numea intreg proiectul in centrul caruia se gasea constructia Casei Poporului s-au darmat 2 cartiere cu traditie din Bucuresti, anume Uranus, locul unde este acum Casa poporului, si Dudesti. Uranus era un cartier mai vechi, istoric, se afla la mica distanta de Curtea Domneasca (centrul politic al Tarii Romanesti), deci avea o bogata insemnatate atat istorica cat cat si arhitecturala.

 

Cartierul Dudesti, era un cartier mai nou, cu o arhitectura in stilul neo-renasterii franceze, cuprindea case mari, vile boieresti, mici palate, era in perioada 1910-1940 o zona a bogatilor si a elitei dar specific Romaniei si Bucurestiului dezvoltata eclectic.

 

Proiectul a inceput in 1983 prin demolari masive si sistematizarea intregului oras care urma sa fie influentat de acest proiect, prin integrarea in structura urbana noii axe de circulatie dar in special a unui nou centru de interes intrucat toate institutiile statului urmau sa fie in sediul casei (presedintie, guvern, ministere diferite directii etc).

 

Acum, oricat pare de megalomanic, pentru Bucuresti a fost un proiect bun intrucat a fost conceput tinand seama de dinamica orasului si in concordanta cu legi/regului simple de evolutie urbana, spre exemplu axele creeate au fost concepute sa fie parte a unui sistem de circulatie inter-urbana, au fost facute conexiuni cu alte artere/zone din oras astfel incat aceasta parte a orasului sa fie complet integrata.

 

In plus de asta, ideea initala care a si fost pusa in practica, dar care nu a mai apucat sa fie terminata din cauza Revolutiei (deci factori externi regimului) umaniza acest proiect megalomanic prin creearea de spatii si institutii specifice, erau prevazute biblioteci, centre sportive, de conferinte, centre comerciale deci zone foarte animate si nu buncare, posturi de aparare si cuiburi de mitraliera.

 

Casa poporului este piesa cea mai importanta/vizibila a proiectului, dar nu singura, intregul proiect care a si fost in mare terminat cuprinde mai multe bulevarde, spatii verzi, amenajarea a 3 piete (printre cele mai mai din Bucuresti), un pasaj subteran (cel mai lung din Bucuresti), reorganizarea nodului de metrou Piata Unirii, devierea circulatiei Dambovitei si constructia unor imobile de locuit + alte activitati.

 

Intradevar s-au comis o serie intreaga de atrocitati asupra patrimoniului cultural-arhitectonic din Bucuresti prin distrugerea unor constructii de o marea valoare, dar acum darmarea acestei constructii nu rezolva problema mutilarii urbane a Bucurestiului, din contra va ridica noi probleme.

 

 

O sa dau 2 exemple, Parisul monumental pe care il stim cu totii a fost construit exact la fel, peste 60 la suta din structura urbana existenta inainte de 1850 a fost distrusa pentru a face loc la noi bulevardre, gari, institutii publice, edificii utilitare, punerea in valoare a monumentelor existente si la sistematizarea orasului in vedrea construirii de noi locuinte.

 

Aceste operatii conduse de baronul Haussamann in timpul lui Napoleon III, au demolat 20.000 de locuinte si 157 de biserici.

 

Al doilea exemplu este cel al Luvrului, Luvrul a fost resedinta regilor Frantei incepand cu François I si reprezinta astazi ansamblul de constructii cel mai vast al Europei, ei bine desi a fost construit cu costuri imense si sacrificii enorme nimeni nu a pus vreodata ideea de a-l demola sau a-l considera un element de degradare al tarii.

 

 

MoWeed23.01.2011 00:04

@LRP

 

Intradevar s-au comis o serie intreaga de atrocitati asupra patrimoniului cultural-arhitectonic din Bucuresti prin distrugerea unor constructii de o marea valoare, dar acum darmarea acestei constructii nu rezolva problema mutilarii urbane a Bucurestiului, din contra va ridica noi probleme.

Nu am spus ca daramarea constructiei ar fi o solutie. Ar costa imens si nu ar mai putea aduce inapoi cladirile de patrimoniu distruse pentru a-i face loc.

Nici nu il consider un element de degradare al tarii deoarece, indiferent de regimul care l-a construit, este o mare realizare si a fost realizata pe munca romanilor. La fel ca Transfagarasanul. Oricum, de la proiecte megalomane, am trecut la proiecte care nu merg mai departe de stadiul de proiect(vezi Autostrada Transilvania).

 

 

Parerea mea este ca aceasta cladire este urata dar aici fiecare priveste treaba subiectiv.

 

PS: Nu stiam ca proiectul a fost atat de mare; stiam numai ca implica Casa Poporului + B-dul Victoriei Socialiste

Le reseau pansant23.01.2011 00:06
PS: Nu stiam ca proiectul a fost atat de mare; stiam numai ca implica Casa Poporului + B-dul Victoriei Socialiste

 

Denumirea corecta este bulevardul Victoria Socialismului, si cuprindea cele enumerate mai sus, dintre care multe s-au facut, inclusiv noul sediu al Bibliotecii Nationale care era peste 80 la suta terminat in 89.

 

 

Bulevardul respectiv nu este in mijlocul unei miristii, si in plus de asta nu este nicio autostrada de aceea a cuprins atat de multe constructii, ca o comparatie bulevardul are peste 3km lungime si uneva la 90m latime, spre exemplu Champs Elysées masoara doar 2,2 km.

 

 

Teza cu darmarea casei poporului e o prostie, si nu are niciun temei nici istoric nici de alta natura, in primul rand ca nu era un palat al lui Ceausescu, era o constructie care reunea toate institutiile cheie ale Romaniei, deci Ceausescu avea doar o parte-cea cuvenita sefului statului.

 

Doi la mana, povestie cu grozaviile intamplate la constructia ei si in ce conditii groaznice lucrau acei oameni, sau cum a distrus economia tarii acest santier sunt fabulatii. Pe santier au lucrat undeva la 22.000 de muncitori, spre comparatie la uzinele Resita, Roman Brasov, Rulementul BV, Sidex, Faur, Republica etc lucrau tot cam atatia oameni, deci nu era ceva iesit din comun.

 

Trei la mana, suprafata construita anual in Romania, raportata la suprafata CP e ridicola, numai mineralierele construite la Midia depasesc decateva ori suprafata casei poporului.

«1234»