FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Masini, accidente, Casco etc

«1234»
Lari01.10.2010 10:41

@Stanici

Gasesti masini bune in parcurile auto de pe la Sfantu Gheroghe, daca ai cumva drum pe acolo. Destui prieteni de-ai tatalui meu au luat de acolo si n-au avut nicio problema cu ele.

 

Totusi, io te sfatuiesc prieteneste sa nu-ti iei BMW ori Rolls Royce Phantom. Poti sa-iti iei Ghost, da. Uite de ce:

 

BMW recheamă 350.000 de vehicule la nivel mondial, intre care 5.800 de Rolls-Royce Phantom, pentru remedierea unei posibile defectiuni la sistemul de franare asistata care nu pune in pericol pasagerii, a declarat vineri un purtator de cuvant al grupului german, transmite AFP.

În Statele Unite, BMW va chema in service 198.000 de vehicule BMW si Rolls-Royce Phantom.

 

Potrivit Bloomberg, campania include modelele BMW serie 5, serie 6 si serie 7, precum si Phantom, care are un preț recomandat de retail care porneste de la 380.000 de dolari.

 

Rechemarea se referă la automobilele fabricate in perioada 2002-2010.

 

Administratia americană pentru siguranta traficului si-a intensificat controalele, după rechemarile record, de peste opt milioane de vehicule, efectuate de Toyota Motor in 2009, pentru probleme la acceleratie.

Autoritatea a anuntat in iulie o investigatie privind modelul BMW Z4, in urma unei coliziuni si a 107 reclamatii.

 

Compania germană nu a primit informatii despre producerea unor accidente din cauza problemelor la sistemul de franare asistata

 

BMW precizează că franarea manuală functionează normal.

 

În cazul automobilelor BMW serie 7, rechemarea se referă la modelele 745i/Li, 750i/Li and 760i/Li fabricate in intervalul 2002-2008, precum si Alpina B7, fabricat in 2007-2008. Sunt incluse totodată modelele 645i, 650i, 545i and 550i fabricate intre 2004-2010.

 

Campania se aplică si modelelor Rolls-Royce Phantom din 2003-2010. Rolls-Royce Ghost nu este inclus, a precizat producatorul german.

STARforce01.10.2010 10:46

Deci cel mai bine iti iei o Dacia!

Lari01.10.2010 10:52

Japonezii de la Honda au fost recompensati, vineri, cu Premiul Euro NCAP pentru sistemul Collision Mitigation Brake System /CMBS/, un sistem autonom de franare de urgență bazat pe radar. Honda se află printre primele companii care au primit un astfel de premiu, la Salonul Auto de la Paris. De altfel, tehnologia Honda CMBS a fost recunoscută de Euro NCAP ca fiind printre cele mai importante in materie de siguranță, oferind beneficii dovedite prin cercetare.

 

Inovatia reprezintă un sistem proiectat pentru a ajuta la prevenirea coliziunilor cu vehicule care sunt in stationare sau se deplasează in aceeasi directie.

 

La viteze de peste 15 km/h vehiculele mobile si stationare sunt detectate de-a lungul unei distante de 100 metri in fata vehiculului. Cand sistemul detectează o probabilitate foarte mare de a lovi un obstacol, un proces in trei etape este initiat.

 

În prima etapa declansată cu trei secunde inainte de impact, soferul este avertizat cu semnale acustice si vizuale. A doua etapa cand sistemul incă simte o coliziune iminentă (in general cu două secunde inainte de impact), centura de siguranță este tensionată de trei ori, iar masina incepe automat să franeze.

 

În final, cand impactul este inevitabil, sistemul CMBS strange centura ocupantilor locurilor din față prin folosirea unui intinzator reversibil diferit de sistemul pirotehnic folosit in timpul coliziunii, si frana este actionată cu putere.

 

Forta de franare poate fi suplimentată de sofer pană la valoare maxima

 

Vehiculele pe care sistemul CMBS este disponibil sunt: Honda Legend, Honda Accord si Honda CR-V.

STARforce01.10.2010 11:24

Sau mai bine iti iei un scuter!hehehehe

AG01.10.2010 21:26

fiabial, si gasesti piesele ft ieftin :D am eu

AG03.11.2010 19:36

hai k am comis-o si eu in dup-amiaza asta.. m-a luat unu cu o dacie papuc din plin .. pe pantelimon.. in drum spre casa..

 

imgp0552.jpg

 

imgp0559.jpg

pytycrys03.11.2010 20:31

Daca te plimbi cu trotineta pe strada mah. :D

Ronnie04.11.2010 12:02

M-am molipsit si eu. Azi dimineata am comis-o din vina mea. Am intrat intr-un BMW din fata mea care a franat brusc (pentru ca o ambulanta i-a taiat calea printr-un loc nepermis).

 

Prima mea reusita!

Lari12.11.2010 22:04
Lari07.12.2012 11:48
Marius07.12.2012 11:53

"It's a cheaper version of Renault Clio with a strange eastern european brand on it..."

«1234»