FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Masini, accidente, Casco etc

«1234»
Joga Bonito22.07.2010 16:18

Mda, am avut si eu primul accident de cand conduc (de aproximativ 3 ani si jumatate). Stateam la semafor si fara nici o jena un tramvai mi-a ras oglinda stanga. Afara ploua (potop la propriu) si eram in mijlocul intersectiei. Tipul in cauza s-a facut nevazut. Mentionez ca am casco full si maine ma duc sa evaluez situatia.

 

Voi ce amintiri aveti despre asemenea evenimente? Cum se comporta tipii de la casco si cam in cat timp iti repara masina?

Bogdan22.07.2010 16:33

EU am auzit tot felul de variante.

Un prieten de-al meu avea casco full si i-au rupt o oglinda. Cand s-a dus acolo aia de la asigurare i-au zis ca e o suma prea mica si nu ii da. Si s-a enervat si a dat cu masina intr-un zid sa isi buleasca bara. Si asa a facut-o.

Joga Bonito22.07.2010 16:39
EU am auzit tot felul de variante.

Un prieten de-al meu avea casco full si i-au rupt o oglinda. Cand s-a dus acolo aia de la asigurare i-au zis ca e o suma prea mica si nu ii da. Si s-a enervat si a dat cu masina intr-un zid sa isi buleasca bara. Si asa a facut-o.

 

huh? ce masina?

Bogdan22.07.2010 16:46

asta era acum vreo 4 ani. BMW 530d din 2003

Joga Bonito22.07.2010 16:49

Interesant. O sa ma duc si eu sa vad cum sta treaba. Daca e ceva dubios va tin la curent.

Bogdan22.07.2010 18:08

Sper sa nu ai probleme.

Un alt exemplu. Un amic avea masina lovita in spate (a dat cu spatele pana intr-un stalp dala mic delimitator) si pana sa se duca la asigurator a mai dat tot cu spatele intr-o alta masina a altui amic ce nu avea casco ca sa-i faca si aluia aripa pe spate. Si asa el si-a facut bara si haionul pe casco si celalat si-a facut aripa pe RCA-ul primului. Si nu au avut probleme la asiguratori

rezistenta_ultras22.07.2010 18:14
Stateam la semafor si fara nici o jena un tramvai mi-a ras oglinda stanga. Afara ploua (potop la propriu) si eram in mijlocul intersectiei. Tipul in cauza s-a facut nevazut.

cum sa se faca nevazut?

a fugit cu tramvaiul pe stradute si l-ai pierdut?

Joga Bonito22.07.2010 18:28

pai eu am oprit in primul loc in care am putut, am pus avariile si am iesit sa vad daca nu mi-a zgariat/avariat si alte componente. vatmanul s-a miscat in continuare imperturbabil cu 30/40 km/h). ce era sa fac? erau alte masini in fata mea, nu puteam sa trec prin ele, iar tramvaiul avea trseu liber si verde. ori n-a observat, ori a fost bou.

Maye22.07.2010 19:14
ori n-a observat, ori a fost bou.

Ori ambele.

 

Sa ai papagalul mare maine. :)

Joga Bonito23.07.2010 15:25

Am ajuns la sediul lor pe la 12:30. Cica prea tarziu, fiindca inspectorul lor de accidente avea program vinerea de la 9 la 12.

Bogdan23.07.2010 16:07

Ca-n Romania. Of of of...

 

Da la Politie ai fost? Sau nu trebuie in cazuri dastea?

Bogdan01.08.2010 16:36

intreabare... imi fierbe apa la masina. Nivelul de apa este ok, ventilatoarele merg, intra la 90 de grade, dar totusi apa urca la 100 grade. Ce sa fie?

AG01.08.2010 17:07

verifica sigurantele. verifica termostatul,posibil sa fie dereglat,e pe furtunul principal care merge la radiator

Daniel-Ionut01.08.2010 19:07

Eu, eu.. sunt mecanic auto :)) pot sa raspund? pot?pot?

 

Scoate termostatul sau schimba-l cu unul nou! :notangel:

Ronnie01.08.2010 19:09

mecanic auto fara carnet de sofer

Daniel-Ionut01.08.2010 19:11
mecanic auto fara carnet de sofer

 

:D

Ce te bagi ba tu ca musca'n.. lapte :dry:

clausblaus01.08.2010 19:27

Verifica si radiatorul,sa nu fie infundat cu mizerie intre lamele.Mi s-a intamplat si mie si nu intelegeam ce are.In cazul asta ventilatoarele sufla aer degeaba.

Bogdan01.08.2010 20:43

pai frate.. habar n-am unde e termostatul ala. Plus... daca ala e defect.. cum ajung eu la service. Ca nici nu stiu cand e apa incalzita rau sau daca e chiar cum zice el.

 

Am pus mana pe furtunul dintre radiator si motor si era cald rau.

1on01.08.2010 22:35

Tin minte ca la Dacia veche, cand se mai intampla treaba asta (de obicei la mers mult la deal si pe serpentine) tata punea o proptea de 10-15 cm la capota, de-o tinea deschisa.

Bogdan11.08.2010 21:13

cine`mi recomanda un service bun, zona militari-dr.taberei, ghecea, crangasi, cotroceni? Iefin, bun si la care sa ajung rapid de la plaza sa nu`mi fiarba motorul (o sa ma duc noaptea cand e liber sa las masina acolo pana a doua zi).

 

Ce ma intereseaza sa fac:

- discuri frana spate+placute (piese + montaj)

- schimb ulei (4 litri 10w40 plus filtru)

- problema cu firtul motorului (nu stiu care este, am citit pe net: traseu infundat sau termostatul sau pompa de apa sau chiuloasa).

 

 

Si, pe cineva de vinde parbrize second plus montaj? :D

masina e un opel astra G din 99.

 

A.. si o statie itp unde se poate face itp-ul chiar daca nu este 100% pregatita. Gen mici puncte de tabla indoita sau o bara sparta sau parbrizul ciobit crapat?:D

AG11.08.2010 21:46

cu itp-ul te ajut eu, iti dau maine un numar

Bogdan12.08.2010 07:05

intai sa fac reparatiile alea si apoi ma bag si la itp

AG12.08.2010 07:58

k

 

Ronnie14.08.2010 15:01

Baieti, azi cand am alimentat masina am uitat sa opresc motorul. E vreo problema sa se fi intamplat ceva?

Bogdan14.08.2010 15:03

da. A facut benzina/motorina clabuci :D

«1234»