Bun asa:D
Bun asa:D
Baieti, azi cand am alimentat masina am uitat sa opresc motorul. E vreo problema sa se fi intamplat ceva?
Nu are nimic. Puteai sa o patesti insa. Ai cumva motor de 1 l pe benzina si nu l-ai auzit ?![]()
Vorbeam la telefon si nu eram atent la motor. Cand am dat sa plec mi-am dat seama ca am uitat motorul pornit.
Din asta deducem ca esti praf!
si mai ziceti de ce apar bancuri despre moldoveni
Da, deci pana la urma am reyolvat cu oglinda stanga. Am platit franciza aia si in 2 ore mi-au montat una nou-nouta. Dar azi, surpriza! Mi-am oglinda dreapta scoasa din suport, mai bine zis, smulsa. Atarna doar de cele 4-5 fire. Culmea, oglinda si integritatea carcasei e ok, ceea ce ma duce la gandul ca au vrut s-o subtilizeze si n-au apucat?
De abia astept sa emigrez! ![]()
ce masina ai? Inceaca sa faci o inginerie la oglinzi sa le fixezi. sau sa printezi nr masinii pe ele.
Pt piese auto recomand: www.piese-auto-fan.ro
Preturi excelente, foarte de treaba baietii la telefon, livrare prin curier.
De ex piesele de aveam eu nevoie (discuri, placute, ulei, filtru) le-am luat de la ei la 400 cu tot cu curier si in alta parte erau min 600.
ce masina ai? Inceaca sa faci o inginerie la oglinzi sa le fixezi. sau sa printezi nr masinii pe ele.
Pt piese auto recomand: www.piese-auto-fan.ro
Preturi excelente, foarte de treaba baietii la telefon, livrare prin curier.
De ex piesele de aveam eu nevoie (discuri, placute, ulei, filtru) le-am luat de la ei la 400 cu tot cu curier si in alta parte erau min 600.
nu puteai sa ne dai asemenea informatii mai demult, sa nu dau si eu dublu pe ulei, filtru si placute? ![]()
baterie de unde-mi recomandati sa cumpar?
De ex piesele de aveam eu nevoie (discuri, placute, ulei, filtru) le-am luat de la ei la 400 cu tot cu curier si in alta parte erau min 600.
poate ne spui si ce discuri, placute, ulei ai cumparat pentru ca stiu si eu magazine in care se vinde setul de placute cu 40 de lei, dar nu ti-as recomanda ![]()
idem uleiul ![]()
P.S. am intrat pe saitu' ala, da' cica piese pt masina mea n-au
))
Suna la ei. au putine in site
Pai eu am opel astra g, 1999, motor 1.6i benzina.
Placute frana spate LPR 70 ron tot setul
Discuri frana spate Vaico 95 ron bucata
Ulei mobil 1, 4 litri, 100 ron
filtru ulei mann 13 lei.
![]()
Presupun ca difera preturile in functie de marca si model ![]()
@Monica eu am baterie de la Zapp. Inainte tot de la zapp am avut, m-a tinut 3 ani si asta iarna la frigurile de au fost a renuntat sa mai tina cu mine.
toata lumea lauda zapp-ul sau varta
Placute frana spate LPR 70 ron tot setulDiscuri frana spate Vaico 95 ron bucata
nu inteleg de ce ai pus placute LPR, mai ales ca ai schimbat si discurile si puteai sa optezi pentru unele mai dure, pana la urma e vorba de siguranta ta. preturile sa stii ca astea cam sunt pe mai peste tot, e bine ca oamenii au fost seriosi si s-au miscat rapid.
mobilul e ulei bun, eu ma gandeam sa trec acum ca se apropie schimbul la Aral.
preturile intr-adevar difera, Lucas, Textar sau Ferodo sunt mai scumpe, dar, zic eu, si mai demne de incredere in caz de incident.
mi s-a recomandat sa iau varta sau bosch, dar nu si de unde. am inteles ca se gasesc si in carrefour sau metro dar nu am apucat sa ma uit inca, insa am inteles ca nu ar da garantie, stiti ceva de asta?
pe masina am inca bateria originala, care are 5 ani si a trecut cu brio peste iarna, n-am avut nicio problema pana acum 1 luna
am bagat 5 l de castrol cu filtru de particule parca- 360 lei, set placute frana- 300 lei- nu stiu ce marca
am un vw golf V 1.9 tdi din 2005
din limitata mea experienta nu-ti recomand sa cumperi nimic pentru masina din carrefour/ cora/ plm. poate doar odorizante ![]()
@Mariuse am unele englezesti, dure pe fata (EBC BRAKES luate de aici: http://www.astraforum.ro/forums/t/22794.aspx). De zici ca ma arunca pe geam cand pun frana. Plus ca eu am stiul de a frana mai din timp, lasand masina sa se duca lent. Nu franez brusc.
Uleiul l-am tot schimbat. Ba aral, ba mobil 1, ba ulei opel de la augsburg, ba castrol. Acum am castrol. am pastrat doar densitatea 10w40.
din carefour mi-am luat bec pentru faza scurta H7. si ieftin, si bun ![]()
Suport pentru oglinda dreapta e de vanzare pe site-ul ala?
Aia de la reprezentata imi cer 540 de lei pe suport si alt loc mai dubios se comanda doar oglinda intreaga.
Mi-a trecut prin cap sa "fur" oglinda dreapta si sa ma prezint la casco si sa-i zic ca mi-au furat-o. Mai lipseste doar sa tai 5 fire cu foarfeca.
)
ce masina ai ma joga. sau vrei sa pastrezi misterul? ![]()
mi s-a recomandat sa iau varta sau bosch
Bosch, Delkor, Tudor...
VW Polo
E plin de tigani pe 4. Toti merg la gara.
Decat ca la tine acolo la tara, unde vin ursii....
Ce triiiiiisti! Aveti o masina in tot Brasovul si incepeti sa va laudati cu ea ![]()
Suport pentru oglinda dreapta e de vanzare pe site-ul ala?
Aia de la reprezentata imi cer 540 de lei pe suport si alt loc mai dubios se comanda doar oglinda intreaga.
Mi-a trecut prin cap sa "fur" oglinda dreapta si sa ma prezint la casco si sa-i zic ca mi-au furat-o. Mai lipseste doar sa tai 5 fire cu foarfeca.
)
da' nu merge sa te duci cu ea asa? nu intra la vandalizare sau cum plm ii zice?
ca decat sa dai 540 lei mai bine platesti fransiza aia de 100 de euro...
mda, postez din service.
Aia de la piese sunt niste dobitoci. Mi-au trimis discuri de frana pe fata in loc de spate, placutele la fel. Uleiul e de disel in loc de benzina. Acum astept sa vina un om dea-al lor sa-mi aduca piesele bune.
Legat de problema mea cu apa ca-mi fierbea motorul este pompa de apa busita. Si mai avea 10k km pana la distributie asa ca le schim cu totul, kit distributie, pompa apa, termostat, antigelul + manopera care e cea mai mare, aprox 500.
So, total 1250 ron. Discuri frana + placute spate, ulei,filtru ulei, kit distributie plus o constatare pt piese de schibat pe viitor 1250 ron.
Concluzia luati-va opel ca e iftin la intretinere
Am terminat cu reparatul dar mai ramane itp-ul ca je nu cartea la Bucuresti ![]()
Recomand service-ul www.la-service.ro. E langa clubul princess din regie. Niste baieti carora le place ce fac si se vede ca pun suflet. Mi-au explicat ca la prost fiecare lucru ce face si de ce trebuie schimbat.