FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Masini, accidente, Casco etc

«1234»
Ronnie14.08.2010 15:26

Bun asa:D

Vlad Bogdan14.08.2010 15:57
Baieti, azi cand am alimentat masina am uitat sa opresc motorul. E vreo problema sa se fi intamplat ceva?

 

Nu are nimic. Puteai sa o patesti insa. Ai cumva motor de 1 l pe benzina si nu l-ai auzit ?:D

Ronnie14.08.2010 15:59

Vorbeam la telefon si nu eram atent la motor. Cand am dat sa plec mi-am dat seama ca am uitat motorul pornit.

Daniel-Ionut14.08.2010 16:00

Din asta deducem ca esti praf!

AG14.08.2010 21:20

si mai ziceti de ce apar bancuri despre moldoveni

Joga Bonito16.08.2010 08:44

Da, deci pana la urma am reyolvat cu oglinda stanga. Am platit franciza aia si in 2 ore mi-au montat una nou-nouta. Dar azi, surpriza! Mi-am oglinda dreapta scoasa din suport, mai bine zis, smulsa. Atarna doar de cele 4-5 fire. Culmea, oglinda si integritatea carcasei e ok, ceea ce ma duce la gandul ca au vrut s-o subtilizeze si n-au apucat?

 

De abia astept sa emigrez! :ce_oameni:

Bogdan16.08.2010 10:42

ce masina ai? Inceaca sa faci o inginerie la oglinzi sa le fixezi. sau sa printezi nr masinii pe ele.

 

Pt piese auto recomand: www.piese-auto-fan.ro

Preturi excelente, foarte de treaba baietii la telefon, livrare prin curier.

De ex piesele de aveam eu nevoie (discuri, placute, ulei, filtru) le-am luat de la ei la 400 cu tot cu curier si in alta parte erau min 600.

Monica16.08.2010 11:02
ce masina ai? Inceaca sa faci o inginerie la oglinzi sa le fixezi. sau sa printezi nr masinii pe ele.

 

Pt piese auto recomand: www.piese-auto-fan.ro

Preturi excelente, foarte de treaba baietii la telefon, livrare prin curier.

De ex piesele de aveam eu nevoie (discuri, placute, ulei, filtru) le-am luat de la ei la 400 cu tot cu curier si in alta parte erau min 600.

 

nu puteai sa ne dai asemenea informatii mai demult, sa nu dau si eu dublu pe ulei, filtru si placute? :ce_oameni:

baterie de unde-mi recomandati sa cumpar?

Marius16.08.2010 11:04
De ex piesele de aveam eu nevoie (discuri, placute, ulei, filtru) le-am luat de la ei la 400 cu tot cu curier si in alta parte erau min 600.

 

poate ne spui si ce discuri, placute, ulei ai cumparat pentru ca stiu si eu magazine in care se vinde setul de placute cu 40 de lei, dar nu ti-as recomanda :D

 

idem uleiul :D

 

P.S. am intrat pe saitu' ala, da' cica piese pt masina mea n-au :))))

Bogdan16.08.2010 11:57

Suna la ei. au putine in site

 

 

Pai eu am opel astra g, 1999, motor 1.6i benzina.

 

Placute frana spate LPR 70 ron tot setul

Discuri frana spate Vaico 95 ron bucata

Ulei mobil 1, 4 litri, 100 ron

filtru ulei mann 13 lei.

 

:D

 

Presupun ca difera preturile in functie de marca si model :D

 

@Monica eu am baterie de la Zapp. Inainte tot de la zapp am avut, m-a tinut 3 ani si asta iarna la frigurile de au fost a renuntat sa mai tina cu mine.

toata lumea lauda zapp-ul sau varta

Marius16.08.2010 12:31
Placute frana spate LPR 70 ron tot setul

Discuri frana spate Vaico 95 ron bucata

 

nu inteleg de ce ai pus placute LPR, mai ales ca ai schimbat si discurile si puteai sa optezi pentru unele mai dure, pana la urma e vorba de siguranta ta. preturile sa stii ca astea cam sunt pe mai peste tot, e bine ca oamenii au fost seriosi si s-au miscat rapid.

 

mobilul e ulei bun, eu ma gandeam sa trec acum ca se apropie schimbul la Aral.

 

preturile intr-adevar difera, Lucas, Textar sau Ferodo sunt mai scumpe, dar, zic eu, si mai demne de incredere in caz de incident.

Monica16.08.2010 12:36

mi s-a recomandat sa iau varta sau bosch, dar nu si de unde. am inteles ca se gasesc si in carrefour sau metro dar nu am apucat sa ma uit inca, insa am inteles ca nu ar da garantie, stiti ceva de asta?

pe masina am inca bateria originala, care are 5 ani si a trecut cu brio peste iarna, n-am avut nicio problema pana acum 1 luna

am bagat 5 l de castrol cu filtru de particule parca- 360 lei, set placute frana- 300 lei- nu stiu ce marca

am un vw golf V 1.9 tdi din 2005

Marius16.08.2010 12:37

din limitata mea experienta nu-ti recomand sa cumperi nimic pentru masina din carrefour/ cora/ plm. poate doar odorizante :D

Bogdan16.08.2010 12:45

@Mariuse am unele englezesti, dure pe fata (EBC BRAKES luate de aici: http://www.astraforum.ro/forums/t/22794.aspx). De zici ca ma arunca pe geam cand pun frana. Plus ca eu am stiul de a frana mai din timp, lasand masina sa se duca lent. Nu franez brusc.

 

 

Uleiul l-am tot schimbat. Ba aral, ba mobil 1, ba ulei opel de la augsburg, ba castrol. Acum am castrol. am pastrat doar densitatea 10w40.

 

din carefour mi-am luat bec pentru faza scurta H7. si ieftin, si bun :D

Joga Bonito16.08.2010 12:45

Suport pentru oglinda dreapta e de vanzare pe site-ul ala?

 

Aia de la reprezentata imi cer 540 de lei pe suport si alt loc mai dubios se comanda doar oglinda intreaga.

 

Mi-a trecut prin cap sa "fur" oglinda dreapta si sa ma prezint la casco si sa-i zic ca mi-au furat-o. Mai lipseste doar sa tai 5 fire cu foarfeca. :)))

Marius16.08.2010 12:49

ce masina ai ma joga. sau vrei sa pastrezi misterul? :D

Marius16.08.2010 13:05
mi s-a recomandat sa iau varta sau bosch

 

Bosch, Delkor, Tudor...

Joga Bonito16.08.2010 14:25

VW Polo

MoWeed16.08.2010 15:45

Acu va laudati toti ce masini aveti?

 

Na aici masina mea. Am si sofer. Si mecanic care sa mi-o repare pe banii statului,

_Z759_4_1.jpg

RobYnho16.08.2010 21:01

E plin de tigani pe 4. Toti merg la gara.

MoWeed16.08.2010 21:03

Decat ca la tine acolo la tara, unde vin ursii....

Daniel-Ionut17.08.2010 06:55

Ce triiiiiisti! Aveti o masina in tot Brasovul si incepeti sa va laudati cu ea :rolleyes:

Marius17.08.2010 07:19
Suport pentru oglinda dreapta e de vanzare pe site-ul ala?

 

Aia de la reprezentata imi cer 540 de lei pe suport si alt loc mai dubios se comanda doar oglinda intreaga.

 

Mi-a trecut prin cap sa "fur" oglinda dreapta si sa ma prezint la casco si sa-i zic ca mi-au furat-o. Mai lipseste doar sa tai 5 fire cu foarfeca. :)) )

 

da' nu merge sa te duci cu ea asa? nu intra la vandalizare sau cum plm ii zice?

 

ca decat sa dai 540 lei mai bine platesti fransiza aia de 100 de euro...

Bogdan18.08.2010 07:37

mda, postez din service.

Aia de la piese sunt niste dobitoci. Mi-au trimis discuri de frana pe fata in loc de spate, placutele la fel. Uleiul e de disel in loc de benzina. Acum astept sa vina un om dea-al lor sa-mi aduca piesele bune.

Legat de problema mea cu apa ca-mi fierbea motorul este pompa de apa busita. Si mai avea 10k km pana la distributie asa ca le schim cu totul, kit distributie, pompa apa, termostat, antigelul + manopera care e cea mai mare, aprox 500.

So, total 1250 ron. Discuri frana + placute spate, ulei,filtru ulei, kit distributie plus o constatare pt piese de schibat pe viitor 1250 ron.

Concluzia luati-va opel ca e iftin la intretinere

Bogdan18.08.2010 13:27

Am terminat cu reparatul dar mai ramane itp-ul ca je nu cartea la Bucuresti :(

 

Recomand service-ul www.la-service.ro. E langa clubul princess din regie. Niste baieti carora le place ce fac si se vede ca pun suflet. Mi-au explicat ca la prost fiecare lucru ce face si de ce trebuie schimbat.

«1234»