- Novak, esti deja de trei ani in Romania. Te-a surprins ceva din ce ai gasit aici?
- Impresia in Serbia nu e bună despre Romania. Adică e imaginea aia a crizei, a comunismului. Dar cind am venit la Tirgu Jiu mi-am dat seama că realitatea e mult mai buna
- Dar care e exact impresia sirbilor?
- Parintii mei, dar si alti cunoscuti mi-au povestit că au fost in Romania si n-au gasit să cumpere blugi, nuci, ochelari. Asta pe timpul comunismului. Cind am semnat cu Pandurii l-am sunat pe bunicul meu, să-i spun că am progresat, că am ajuns intr-o ligă mai buna I-am spus "sunt in Romania!". "Au! Îmi pare rau", a reactionat. I-am explicat că fotbalul e mai bun, tara e OK.
- Cit timp ti-a luat ca să inveti limba?
- În sase luni am ajuns să vorbesc romaneste. După o jumatate de an intelegeam tot. Știu si să scriu in limba romana fiindcă si in sirbă există t s Și nu sunt diferente intre modul de scriere si cum se citesc cuvintele.
- Bucurestiul e diferit mult de Belgrad?
- Belgradul are, la fel ca Bucurestiul, monumente, cladiri interesante, doar că acolo nu e traficul de aici. În Bucuresti e complicat să ajungi la serviciu din cauza circulatiei, acolo nu există problema asta.
- Cind ai fost ultima oară acasa
- Am avut niste probleme cu pasaportul... Am fost acum două luni.
- Și mai există acele cladiri darimate?
- Da, sunt tot acolo si tot darimate de la bombardamentul din 1999. Ministerul Apararii a fost bombardat, spre exemplu, si a ramas asa.
- Sirbii le-au lasat asa ca să-și amintească mereu prin ce au trecut?
- Nu cred... E ceva ce noi am trait, nu ne trebuie o gramadă de moloz ca să ne aducem aminte. Știu că au fost niste probleme cu restaurarea acelor cladiri. Unii voiau să le refaca să investeasca dar altii n-au fost de acord să le dea lucrarile.
- Tu ce tii minte de la bombardament?
- Aveam 14 ani. Îmi amintesc că eu n-am intrat in buncar, nu mai stiu de ce, fiindcă majoritatea oamenilor au facut asta. Erau concerte in fiecare seara Cei mai faimosi cintareti din Serbia cintau in centrul orasului si se stringeau foarte multi oameni. Imaginează-ți că deasupra orasului erau avioane care lasau bombe si noi cintam sau ascultam muzică strinsi in centrul Belgradului! Am fost incredibil de uniti atunci noi, sirbii.
- Ce faceai in acele zile?
- Eu aveam antrenamente, meciuri, viata a continuat la fel.
- Ce simti cind vezi cladirile darimate?
- Acum, cind mă uit, mă minunez cum s-a ajuns să trimiti bombe atit de precis, intr-un punct clar! sunt impresionat că există o asemenea tehnologie, asemenea precizie!
- Traind in Romania, iți lipseste ceva din ce ai lasat acasa
- Normal, imi lipseste familia, imi lipsesc prietenii. Inima e tot timpul lingă ai mei, mă simt foarte legat de familie, de oamenii pe care i-am lasat acasa de parinti. Dar e meseria mea, nu am ce face!
- Ce faci cind ajungi acasă după antrenamente?
- La mine in bloc am sală de forță, saună si piscină si merg acolo ca să mă refac. În general, caut să-mi creez o stare de liniste, să fiu cit se poate de calm. Să uit de toate si să scap de stres.
- Te surprinde reactia pe care au avut-o suporterii față de tine, amploarea ei?
- E fantastic ce mi se intimplă! Am primit o gramadă de mesaje pe facebook, atit de multe incit n-am putut să le raspund tuturor si-mi pare rau. N-am putut fizic să le raspund, atit de multi oameni mi-au scris! Mi-au scris si dinamovisti, si rapidisti. "N-o să suport Steaua niciodata dar te respect pentru ce ai facut la Ploiesti!" si semnau "un rapidist" sau "un dinamovist".
- Te-au impresionat?
- Asta mi-a confirmat că a fost corect cum am reactionat eu. Nu aveam nevoie să-mi spună cineva că am procedat bine, era de ajuns că asa am simtit pe moment si la fel privesc si acum gestul, dar mesajele oamenilor au venit ca niste confirmari.
- Acum ti-e teamă s-o mai iei pe prietena ta la meci?
- Nu mi-e frica nu mă gindesc că cineva s-ar putea razbuna pe mine. Am iesit in ultima vreme in magazine, in malluri si lumea care m-a recunoscut a vrut să se pozeze cu mine sau să semnez autografe. Uite, o dată a aparut un baiat in fata hotelului, după antrenamentul oficial dinaintea meciului cu Maccabi. M-a strins in brate si a zis "Novak, te pup!". Baietii din echipă faceau misto de mine "El e iubita ta?". Dar mă impresionează astfel de momente, m-am simtit incredibil de bine cind m-a imbrățisat acel tinar.
- Ce crezi că inseamnă pentru cariera ta acest moment?
- Dintotdeauna am visat să fac ceva important, nu sintem toti asa? Probabil că si voi visati la un moment de glorie. Eu simt acum că-mi traiesc visul!
- E interesant că a fost vorba despre un sirb, fiindcă si voi aveti suporteri foarte agresivi. Există vreo explicatie pentru care fanii din Romania si din Serbia, ca si cei din alte țări estice, sunt atit de rai?
- Ar trebui să avem trei ore in care să vorbim doar despre asta ca să-ți explic. În Serbia se intimplă multe lucruri pe care nici macar nu le stiti. Acolo ti-e frică să mergi cu copilul sau cu nevasta la stadion. Luptele dintre suporteri nu inseamnă injuraturi si cite un pumn din cind in cind, ca la Bucuresti. La Belgrad, conflictele se duc cu pistoale, sunt atacati dur Politistii. E un razboi adevarat, in care oamenii se caută unii pe altii in oras in baruri sau in casele lor. Pină la urma e vorba despre lege. În Anglia a fost cum e acum in Serbia, dar au inasprit pedepsele si le-au aplicat, asa că suporterii au inceput să se gindească la consecinte si au incetat violentele.
- Deci e ceva ce tine de tară si de legislatie, nu de felul de a fi al oamenilor?
- Cum e tara, asa e si fotbalul. Noi, sirbii, voi, romanii, sau bosniacii, bulgarii nu sintem mai prosti sau mai lenesi decit germanii, francezii ori englezii. Doar că ei duc o viață linistita pe cind in estul Europei oamenii au acumulat frustrari pe care le descarcă uneori pe stadioane. Saracia, nesiguranta in privinta viitorului fiecaruia sunt lucruri importante cu care se confruntă oamenii din zona asta a continentului.
- E ceva ce romanii ar trebui să invete de la sirbi?
- Hmm...Nu-mi dau seama ce sfat v-aș putea da. M-am plimbat mult prin Romania in ăștia trei ani pe care i-am petrecut aici si am fost impresionat de tot ce am vazut. Aveti o tară minunata foarte, foarte frumoasă si cu totii ar trebui să fiti fericiti.
- Poate ar trebui să invățăm acea solidaritate pe care ai pomenit-o cind ai povestit despre cum sirbii mergeau la concerte in timpul bombardamentelor?
- Nu vă doresc să aveti parte de bombardamente ca să vă demonstrati solidaritatea! Știi cum sunt sirbii? Cind e pace si liniste, ne certam intre noi. Devenim uniti doar cind există un pericol din afara Citeodată am impresia că sirbii si romanii formează aceeasi natie.
- Zi-ne o mincare traditională sirbeasca
- Plescavita. Carne de mici bagată intr-o chifla E mincarea traditionala Și noi avem mamaliguță, sarmale, doar că se numesc altfel.
- Esti ortodox, nu?
- Sintem ortodocsi după calendarul vechi. Deci sarbatorim Craciunul pe 7 ianuarie. Nu merg zilnic la biserica dar merg destul de des.
- Ce-ți mai place să faci?
- Îmi place muzica si obisnuiesc să cint. Dar numai cind sunt singur, că nu mi se pare sigur pentru oamenii care m-ar asculta. Ha, ha, ha! În general, cint muzică sirbească sau din Croatia si din Bosnia, țările care au aceeasi limbă ca a mea.
(Intervine Aleksandra: "Nu doar cinta mai si scrie!")
- Ce scrii? Versurile cintecelor pe care le asculti?
- Aa, nu! Scriu poezii. Am foarte multe, sute. Mă gindesc să le public la un moment dat. Scriu despre iubire, dar uneori si după ce vad un film deschid calculatorul si scriu ceva.
- Deci scrii la tastatura nu cu pixul pe foaie?
- N-am mai scris de mină de foarte mult timp, cred că stiti si voi cum e, si din cauza asta nu mai scriu foarte frumos. Asa că prefer să scriu in continuare la calculator. E si mai simplu: intru in folder, deschis un fisier, scriu si salvez. Nu sunt nevoit să umblu cu hirtii.
- Ce inseamnă fotbalul pentru tine?
- Am inceput să joc la sapte ani. Tot ce am facut in viață a fost pentru fotbal. Mă sperie gindul că va veni o zi cind va trebui să mă las. Mi-e frica pur si simplu!
- Ai vazut vreun film recent?
- Un film? (O intreabă pe prietena lui). Aaa, da! "Apă pentru elefanti". Mi s-a parut asa...romantic.
"Nu mai batusem pe nimeni de cinci ani"
- Cind te vei casatori?
- Cind? (Aleksandra pricepe despre ce e vorba si insistă rizind: "Cind? Cind? Cind?"). Îmi doresc o familie, copii. Am o relatie care durează de multă vreme si e valoroasa asa că va veni si clipa casatoriei. Voi, ziaristii, oricum aflati orice, asa că poate o să vă dau mailuri să vă anunț eu, asa scap de grija asta.
- Ce te face fericit?
- Fotbalul e sursa mea de fericirie. Nu-mi dau seama dacă voi fi mai fericit cind se va naste primul meu copil, spre exemplu. Poate că da. Dar acum nu cunosc fericire mai mare ca fotbalul.
- Te sperie ceva groaznic?
- Mi-e teamă un pic de zborul cu avionul. În rest, nu mi-e frică de nimic. M-am obisnuit să iau viata asa cum e ea, cu toate aspectele negative pe care le contine.
- Există vreun om pe care il admiri?
- Admir oamenii care nu se vand, nu renunță niciodată la principiile lor doar ca să se descurce mai bine la un moment dat. Adevarul e că voi, romanii, faceti asta cam des.
- Da, si noi mai vorbim despre o anume abilitate care i-ar caracteriza pe romani...
- Abili, exact, asta e cuvintul! Sinteti abili!
- Care a fost cea mai mare extravaganță pe care ai facut-o in viata ta?
- Reactia pe care am avut-o la Ploiesti a fost cel mai ciudat lucru pe care l-am facut vreodata Întelegeti că nu sunt un tip dur, agresiv, de data asta a fost o exceptie, cind l-am lovit pe acel suporter! Nici macar n-am mai trecut prin asa ceva, ca un fan să patrundă pe gazon in timpul unui meci Alte extravagante nu mai am. Persoanele care mă cunosc chiar spun despre mine că sunt un conservator exagerat.
- Cit timp trecuse de cind lovisesi pe cineva, pină la scena cu suporterul?
- Acum vreo cinci ani, cred. Eram in Belgrad, in masina si a aparut un baiat beat sau drogat. M-am aparat, normal. Ce era să fac? Să stau si să-l invit "Bate-mă!"? Orice baiat a participat macar la o bataie. Cine spune că nu e adevarat minte!
- Care a fost cea mai frumoasă calatorie pe care ai facut-o?
- Cel mai frumos a fost pe insula Hvar, care apartine Croatiei. E incredibil de frumoasă si e perfectă pentru cupluri, e foarte romantica
- Vezi vreun defect al tau?
- Poate sunt prea impulsiv. Dar asta mi-a adus si beneficii, si probleme.
- Ai vreun motto?
- Mă gindesc că nimic din ce fac nu e degeaba. Cind am venit la Steaua, nu prindeam nici macar primii 18. Adică eu mă trezeam dimineata, faceam sala antrenamente, aveam grijă să nu maninc aia, să nu fac aia, să mă odihnesc suficient. Și venea weekendul, cind stateam in tribuna Știi cit de greu e să gasesti motivatia ca si in saptamina urmatoare să mai accepti aceleasi sacrificii?
- A existat o informatie că ai putea juca pentru "nationala" Muntenegrului, desi tu esti sirb. E adevarat?
- Familia mea e din Muntenegru. Martinovici e chiar o familie veche si importantă din Muntenegru! Dar nu renunț la visul pe care-l aveam cind eram mic, ca intr-o zi să port tricoul Serbiei pe Maracana din Belgrad. Orice s-ar intimpla, eu o să continuu să visez asta, indiferent cit de greu mi-ar fi.
- Poate ar fi totusi mai usor să prinzi lotul Muntenegrului decit pe al Serbiei?
- Convocarea la o echipă natională e foarte bună pentru CV, iți creează avantaje mari pentru cariera Dar acceptind asta mi-aș vinde visul. Și e important pentru mine să n-o fac!
"Voi ajunge un mare antrenor! Nu stiu să zic exact de ce cred asta, dar asa mi se pare mie, că voi deveni un foarte bun tehnician" - Novak Martinovici, fundaș Steaua
"Dacă iubesti fotbalul si te sacrifici pentru el n-ai cum să nu reusesti! Eu asa am ajuns la nivelul la care joc, respectind acest sport si toate restrictiile pe care le impune, adică alimentatie sanatoasă si antrenamente dure" - Novak Martinovici, fundaș Steaua
"S-a retras Vidici din "nationala" Serbiei, deci au crescut sansele mele. Glumesc! Există atit de multi fundasi sirbi foarte buni, că mai bine nu stau să-i numar" - Novak Martinovici, fundaș Steaua
Novak Martinovici
- S-a nascut la Belgrad, pe 31 ianuarie 1985
- A jucat la juniorii lui Partizan. Ca senior, a jucat la Borca, OFK Belgrad, Smederevo (toate din Serbia), Pandurii si Steaua
- Masoară 1,86 metri si cintareste 81 de kilograme
- Are 53 de meciuri si 5 goluri marcate in Liga 1
- E fundaș central, dar la Steaua a jucat cel mai des ca fundaș dreapta