Am inteles ca nici pe Martinovic n-a dat inca nimic Oierul Pandurilor.
Ca si pe Gardos...
Am inteles ca nici pe Martinovic n-a dat inca nimic Oierul Pandurilor.
Ca si pe Gardos...
poate ii pierde ciobanul pe amandoi, impreuna cu geraldo, care are salariu prea mare (ce prostanac i l-o fi oferit?)
si sa jucam in retur cu galamaz si Baciu, ar fi ceva ce merita ciobanul cu varf si indesat!
Martinovici e socat cit de mult comentează oamenii din Romania pe seama fotbalului si explică de ce sirbii au imagine de luptator.
Novak Martinovici a invățat romaneste in 6 luni, a impresionat la Pandurii si a ajuns la Steaua. Recunoaste că a venit in Romania cu inima strinsă: "Aveam o imagine proastă despre voi. Ceausescu, oameni saraci, doar p-astea le aveam in minte. Mi-am dat seama repede că am gresit. Recent, un editorialist a scris intr-un ziar din Serbia: «Asta e culmea! Au ajuns să ne plece jucatori in Romania! Fotbalistii sirbi gresesc să meargă acolo». M-a sunat a doua zi un reporter de la acelasi ziar si m-a intrebat cit de rau e. I-am spus: «Cîștig mai bine ca in Serbia, fotbalul e mai bun, toti oamenii sunt OK». Aveau si ei impresia gresită cu care venisem si eu in tara voastră".
"Mă bat pină mor!"
Fundasul pe care Cirtu il poreclise "Partizan" pentru determinarea lui crede că sirbii au pe bună dreptate o imagine de luptatori: "I-am spus «Mister, mă bat pină mor!». Adevarul e că poporul sirb a si avut atit de multe razboaie in istorie...Normal că toti sintem vazuti ca razboinici". Cum sunt vazuti romanii? "Fiecare se pricepe la orice! sunt uimit de asta. În fotbal, spre exemplu, oricare persoană are pretentia că stie care e cel mai bun antrenor sau pe ce post trebuie să joace X, Y. E incredibil cit de mult se comentează! E drept, in Serbia există un singur post TV, mai prost decit toate din Romania. Și nici ziarele nu se compara Citesc presa de sport din Romania, mi se par ziare foarte bune".
Frustrat că joacă rar
Martinovici devenise favoritul stelistilor pe finalul anului 2010, mai ales in urma partidei de la Napoli, in care a impresionat desi echipa a pierdut, 0-1. Acum porneste ca outsider intr-o concurență extrem de dura Gardos Geraldo, Iliev si Galamaz luptă si ei pentru cele două locuri de stoperi.
"sunt cam frustrat din cauza asta, recunosc. Norocul meu e că sunt puternic mental, nu cedez niciodata Viata de fotbalist e scurta nu-mi permit să iau decizii pe care mai tirziu să le regret. E mai bine să-mi vad de treaba mea si să-i las pe altii să decidă dacă joc sau nu".
Martinovici despre...
...modelul lui de fotbalist: "Am jucat la Partizan 12 ani, am fost suporter infocat al acestui club, de aceea l-am admirat pe Zoran Mirkovici, care a fost si la Juventus. Am aceleasi calități ca ale lui"
...cum a invățat limba romană: "Singur, fară profesor. În sase luni vorbeam deja, acum citesc fară probleme orice ziar"
...paparazzi: "Reprezintă un stres pentru un fotbalist de la Steaua. sunt la un restaurant si la 23:15 tip după ospatar «Hei, adu-mi nota!». Nu e placut să nu poti sta cit vrei, de teamă că vei fi fotografiat. Dar sintem fotbalisti la Steaua, bine platiti, deci ne-am asumat si riscul să fim vinati prin oraș"
"Cirtu m-a primit la Pandurii, Piturcă m-a adus la Steaua, deci pot spune că ei m-au ajutat cel mai mult"
Novak Martinovici, fundaș Steaua
"Romanii si sirbii sunt apropiati ca stil de viață, de aceea m-am acomodat usor, mă simt ca acasă la Bucuresti"
Novak Martinovici, fundaș Steaua
Novak Martinovici a devenit responsabil pentru infringerea cu 0-3 a Stelei. El a produs penalty-ul din care ardelenii au facut 1-0, tinindu-l in careu pe Trtovac. Au urmat reactiile lui Becali: "Pe fraierul de Martinovici să nu-l mai vad in echipă! El ne-a distrus! M-am luat după Piturcă si i-am facut contract pe trei ani, de parcă ar fi cel mai mare fundaș!". Sirbul de 26 de ani a analizat ieri eroarea care i se impută si a acceptat să comenteze si declaratiile patronului.
- Novak, cum te simti acum?
- sunt suparat, dar să stii că mai rau imi pare că am pierdut la un asemenea scor decit că am facut eu penalty.
- Bine, dar ce ai gindit la faza aia care a produs lovitura de pedeapsă si primul gol?
- În primul rind, am aflat că mi s-a reprosat un fault comis in aceeasi faza dar inainte să se dicteze penalty. Am sarit la cap cu un adversar asa cum se invață de la juniori, adică perfect regulamentar! Aaa, că m-am ajutat si de miini, da! Dar asta fac toti fotbalistii.
- Dar tinerea in careu?
- Da, recunosc, l-am tinut pe Trtovac, dar aveam mina pe tricoul lui cind a plecat centrarea si l-am lasat imediat. El a sesizat că nu poate să trimită mingea cum voia si a cazut imediat. A fost... Cum se zice?
- Șmecher?
- Bravo! A facut smecherie, asta a fost! A profitat, bravo lui, n-am ce spune! Asta a fost... Dar Tudor nu trebuia să dea penalty! Eu asa zic!
- Din echipă ti-a reprosat cineva?
- Absolut nimeni. Toti sintem suparati din cauza infringerii, nu se mai gindeste nimeni la vinovati. Și, oricum, eu sunt deja prea trist ca să mai fie nevoie să mi se amintească ce greseală am facut.
- A fost totusi cineva care te-a criticat public, Ciobanul. Știi declaratiile lui?
- Eu nu prea citesc ziarele. Adică evit, ca să nu...
- Atunci ti le redau...
- Stai un pic, că am auzit ceva, "Martinovici, dezastrul echipei", parcă asa a spus, nu?
- Asta a fost una dintre ele, da.
- Hai să-ți zic eu ce fel de dezastru e Martinovici. Te intreb ceva intii: care e postul meu?
- Înteleg care e ideea. Fundaș central esti, dar simbată ai jucat pe dreapta.
- Exact! Dar nimeni nu spune asta, e incredibil! Nimeni! Doar dezastrul Martinovici se spune! Crezi că eu nu stiu că n-am viteza că nu driblez si nu centrez ca un "lateral"? Știu si eu astea. Dar mi s-a cerut să joc fundaș dreapta si am acceptat imediat, in interesul echipei. Că nu exista altă solutie! Eu nu sunt un fotbalist de calitate, sunt foarte constient de asta, dar oamenii care m-au apreciat la Pandurii si cei care m-au adus la Steaua au vazut determinarea mea si le-a placut asta.
- Zici că te-ai sacrificat si acum nimeni nu mai recunoaste asta?
- Nu a fost doar schimbarea postului. Eram accidentat, n-a fost nici o problema am acceptat injectii ca să joc. Nu facusem antrenamente din cauza unor probleme medicale, la fel, n-a fost nici o problema am intrat fiindcă Steaua avea nevoie de mine. Dar Martinovici a distrus echipa, nu?
- Și Piturcă a fost acuzat. Gigi e suparat că selectionerul ti-a negociat un contract pe trei ani.
- Asta e problema? Contractul pe trei ani? Poate să scrie orice pe hirtie, că eu nu tin cu dintii de cifrele acelea! Nu mai sunt dorit? OK, să mi se spună clar asta si la iarna după tur, plec fară nici o altă discutie!
- Revenim un pic la meciul de simbata V-a socat rezultatul?
- A fost incredibil! Să pierzi la un asemenea scor... Uite, desi urasc alibiurile, scuzele, de data asta n-aveti cum să nu recunoasteti cu totii că a fost meciul lui Tudor.
- Adică din cauza arbitrului ati pierdut cu 0-3?
- Primul gol a fost asa cum a fost, adică dintr-un penalty care nu trebuia acordat. Al doilea, degajează Bourceanu si un adversar opreste mingea cu mina. Ce face arbitrul? Duce fluierul la gura dar se razgindeste! Explică-mi tu!
- Poate si-a dat seama că n-a fost hent că distanta de la care a sutat Bourceanu a fost prea mica
- Eu zic că n-a fost asa. Mie mi s-a parut ciudat.
"Din cauza lui Martinovici, n-o să mai las niciodată antrenorul să decidă durata contractului unui jucator! A semnat pe trei ani cu el, de parcă-i era frică să nu-l pierdem! Dar e un dezastru!" - Ciobanul, patron Steaua
6 meciuri a jucat Martinovici in acest sezon pentru Steaua. A lipsit de trei ori, in două situatii din cauza accidentarilor si o dată n-a fost inclus in lot
250.000 de euro a costat Martinovici in urmă cu un an, cind a fost achizitionat de la Pandurii. Cîștigă 10.000 de euro lunar
gsp
1. Doar dezastrul Martinovici se spune! Crezi că eu nu stiu că n-am viteza că nu driblez si nu centrez ca un "lateral"? Știu si eu astea. Dar mi s-a cerut să joc fundaș dreapta si am acceptat imediat, in interesul echipei. Că nu exista altă solutie! Eu nu sunt un fotbalist de calitate, sunt foarte constient de asta, dar oamenii care m-au apreciat la Pandurii si cei care m-au adus la Steaua au vazut determinarea mea si le-a placut asta.
2. Asta e problema? Contractul pe trei ani? Poate să scrie orice pe hirtie, că eu nu tin cu dintii de cifrele acelea! Nu mai sunt dorit? OK, să mi se spună clar asta si la iarna după tur, plec fară nici o altă discutie!
Barbat adevarat ! Respectul meu il are.
Numai un idiot(ca b.ecali)poate gasi doar un vinovat in meciul de rahat facut la Medias.
Sa fie ars pe rug Martinovici,caci spre deosebire de lemn-Tanase,Costea,Brandan & comp.,el a fost un dezastru pentru echipa.
Toata echipa a jucat prost,ar trebui scosi toti din lot....asa o sa ramana ciobanul doar cu loturile di Pipera.
Prefer de 10 ori un jucator cu atitudinea si verticalitatea lui Martinovic, cu tot cu scaparile ce le mai are in joc, desi, cum spune si el, nu joaca pe postul sau, decat niste anonimi care au ajuns sa sifoneze tricoul si mandria Stelei.
Respect!
Il da afara pe Martinovici. Are prea mult sange pentru echipa asta. Cat ma bucur ca l-a facut de rahat pe cioban.
Daca lasam p-afara agresivitatea si daruinta din joc ramane cu fix nimic. E un jucator modest, fara prea multa minte pe teren si cu mari lipsuri tehnice.
Daca lasam p-afara agresivitatea si daruinta din joc ramane cu fix nimic.
Altii nici astea nu le au...
Daca lasam p-afara agresivitatea si daruinta din joc ramane cu fix nimic. E un jucator modest, fara prea multa minte pe teren si cu mari lipsuri tehnice.
Nu ne judeca prea aspru. Suntem atat de disperati de oameni care nu pun deloc suflet, incat ne multumim si doar cu atitudinea, cu dorinta, cu modestia, dar mai ales cu verticalitatea unuia ca Novak.
Nici Albert Duro nu era cine stie ce jucator, dar multi isi aduc aminte de el cu mare placere tot din aceleasi motive. ![]()
Si totusi la Nicolita nu se punea aici accentul pe determinare, atitudine, dorinta etc etc...Martinovic nu e de Steaua, e comisar-sef de multa vreme, restul e poezie.
Cum sa pierzi la 0 si sa dai vina pe un fundas, mijloculasii si atacantii aveau scutire de la parinti?
N-are legatura una cu alta...Nu-l mai transformati acum in erou sau mare fotbalist doar ca sa-l contraziceti pe Becali asa cum faceati si in cazul lui Szekely. Becali mereu se leaga de cate unul fara sa stie despre ce vorbeste. Eu sau altii nu avem nevoie sa ne spuna Becali nimic...spunem din ce am urmarit pana acum ca Martinovici e limitat pentru ceea ce se doreste...nu ca ar fi singurul din lot, doamne-fereste.
Cat l-am vazut jucand fundas central, a jucat bine, fara greseala. Nu imi aduc aminte sa fi pierdut Steaua vreun punct din vina fundasului central Martinovic.
Ba imi aduc aminte ca a si marcat, din postura de fundas central, cu un sut de la distanta. Parca era meciul cu U Cluj.
Limitat sau nelimitat, la Martinovici alta e problema. El a fost adus de Piturca si are contract pe 3 ani. Deci nu e inghitit nici de Meme si nici de gigii. Trebuie sa plece, ca distruge echipe.
Urmatorii care vor distruge echipa sunt Radut si Geraldo.
Da, ca fundas central a dat randament bun. Parca si in meciul de la Napoli a jucat pe postul respectiv si a facut-o destul de bine.
Nu cred insa ca Martinovic poate fi comparat cu Banel. Hai, daca vreti, sa spunem ca amandoi sunt la fel de slabi, desi eu unul nu cred asta, ca au determianre, lupta, alearga...Dar atitudine, verticalitate nu vezi la Banel. A zis el vreodata ceva contra lui Jjji? A zis ca daca el e problema pleaca? Ca renunta la bani?
se pune problema daca au verticalitate sau atitudine impotriva lui Becali sau daca au calitati de fotbalisti? Ca asa luam 2-3 din peluze mai cu gura mare si imediat devin idoli.
Martinovici are mai multe calitati bune pentru postul de fundas central decat are Banel pentru postul de... ei bine, fotbalist!
D-aia Martinovici e pe cale sa fie dat afara de la Steaua si Banel joaca la Saint Etienne. Oricum, ramane ideea ca sarbul e modest, fara nicio calitate tehnica iesita din comun si cu mari lipsuri specifice postului de aparator.
La fel ca Zapata. 2 jucatori modesti dar care atrag cu alte calitati extra fotbalistice. Sa nu il uit si pe Szekely din aceiasi categorie.
se pune problema daca au verticalitate sau atitudine impotriva lui Becali sau daca au calitati de fotbalisti?
In mod normal, ar trebui sa fie doar ultima chestiune valabila, dar la noi, acum, merg ambele variante...
Poti sa fii tot mare fotbalist, dar sa stai pres in fata lui Jiji, sa isi faca el poftele cu tine pe la gsp sau sport.ro ...
Eu nu-mi aduc aminte ca Martinovici sa fie atat de pupat in fund de presa ca Banel. Nici nu imi aduc aminte sa fi avut pile la nationala ca sa poata sa umple CV-ul.
Martinovici e ca Dayro. E slab ca fundas dreapta asa cum a fost ala slab ca inchizator. Cand o sa plece la alta echipa si o sa joace bine ca fundas, iar o sa facem scandal aici. Dar asta nu conteaza.
Martinovici a inceput sa planga in timpul interviului de dupa meci:
"Niciodata nu am am primit 5 goluri, nici macar la antrenament."
"5-0. Asta a fost realitatea din teren. Niciodata nu am primit 5 goluri, nici la antrenamente. Le-am spus colegilor ca e rusine mare rezultatul asta."
"Am pierdut trei puncte, dar mergem mai departe. Inca avem sanse sa batem acolo si pe Larnaca. Mai avem sanse...dar cand pierzi cu 5-0 nu mai poti gandi pozitiv."
"Am avut mare incredere in echipa asta. Am si in continuare, dar speram la o victorie in seara asta.
Cand pierzi cu 5-0... suntem praf... incredibil...penibil!", a fost reactia lui Martinovici dupa dezastrul de la Haifa.
prosport.ro
Barem atat...
desi nu a mai jucat fotbal de cam multisor pentru Steaua, lucru pentru care insa nu e neaparat el vinovat, Martinovic a dovedit ca merita respectul tuturor in momentul cand i-a dat picioare in gura unui jegos care i-a atacat miseleste un coechipier. Martinovic merita premiul pentru sportivitate pe anul 2011. asta da spirit de echipa!
mie mi se pare ca se aseamana cu Radoi, in ceea ce priveste combativitatea.
intuitia nu m-a inselat ![]()
Bine ma!
desi nu a mai jucat fotbal de cam multisor pentru Steaua, lucru pentru care insa nu e neaparat el vinovat, Martinovic a dovedit ca merita respectul tuturor in momentul cand i-a dat picioare in gura unui jegos care i-a atacat miseleste un coechipier. Martinovic merita premiul pentru sportivitate pe anul 2011. asta da spirit de echipa!