FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Florin Gardos

«1234»
RobYnho01.09.2010 09:39

Ilie Dumitrescu a dezvaluit felul in care l-a anuntat pe Florin Gardoș că va fi titular cu Timisoara, in locul lui Abrudan.

 

"L-am chemat in biroul meu si l-am vazut schimbat la față. I-am zis: <Ce s-a intimplat? Voiam să-ți zic că vei fi titular. Fii un pic mai tare, nu te mai pierde atit de usor!>.

 

<Mister, credeam că mă chemati să-mi transmiteti că trebuie să merg la altă echipă!>, mi-a raspuns. D-aia era el fisticit!".

 

gesepe

red&blue_boy01.09.2010 10:31

Sper sa joace cat mai mult copilul asta,sa vedem ce poate,potential are.

bogdinho_AISS05.09.2010 12:52

pai fiti siguri ca va face cuplu cu Galamaz in centrul defensivei...iar cu 2 turnuri de control nu o sa mai avem probleme...

Ste@ua2305.09.2010 13:28

Bun jucator Gardos,l-am vazut jucand la Chiajna in cateva meciuri,sper sa reuseasca sa se impuna in primul 11.

bogdinho_AISS05.09.2010 13:32

e foarte bun...

Lari06.10.2010 00:40

Fundasul inalt de 1,94 metri e emotionat: il asteaptă cele mai tari meciuri din viata lui: două cu Anglia si unul cu Dinamo.

 

Stoperul de 22 de ani povesteste de ce i-au tremurat picioarele la meciul cu Timisoara si cum a scapat de trac pe parcurs.

 

Gardos cel mai putin sonor dintre transferurile lui Victor Piturca a devenit titular la Steaua. Are 21 de ani, acum trei luni juca la Chiajna si s-a impus intr-o concurență dura cu Galamaz, Geraldo, Abrudan, Martinovici, toti cu CV-uri mai bune si cu preturi de achizitie mai mari. Stoperul nascut la Satu Mare a impresionat contra lui Napoli si a Sportului, iar acum se pregateste pentru trei meciuri tari de tot: "dubla" cu Anglia, a "nationalei" de tineret, si infruntarea cu Dinamo, primul lui derby.

 

 

- Florin, ai aratat mai mult tupeu contra Sportului, ai avut mai des initiativa. Ce s-a schimbat?

- Să stii că a fost primul meu meci la Steaua in care n-am mai avut emotii. Poate d-asta am jucat mai bine decit in celelalte. De fapt, sigur a contat mult. Cel mai afectat am fost contra Timisoarei, atunci mi-au cam tremurat picioarele cind Ilie Dumitrescu m-a anuntat că voi fi titular. Acum m-am obisnuit si mă concentrez mai usor.

- Lacatuș ti-a zis ceva?

- Înainte de Napoli mi-a spus să am incredere in puterea mea, să fiu curajos si calm. Pe urma cu Sportul, n-a mai simtit nevoia să-mi transmită ceva special. Probabil că a insistat inaintea meciului cu italienii gindindu-se si că miza era mare, iar eu n-am experiență. A vrut să mă incurajeze.

- Dar a schimbat noul antrenor echipa cumva?

- Domnul Lacatuș ne transmite o rautate in joc, cred că sintem mai agresivi de cind ne antrenează dumnealui. Cu nea Marius pe banca nici nu se mai pune problema dacă echipa e determinată sau nu, fiindcă are un stil inimitabil de a ne motiva.

 

- Acum, că ai ajuns jucator de bază la Steaua...

- Eee, nu chiar de bază! Important, da, simt că devin un jucator important pentru Steaua si asta e fantastic pentru mine. Dar pină să fiu de bază mai am de tras.

- Suporterii te-au comparat cu Radoi, cu Belodedici...

- Da, am ceva din Belodedici: inaltimea. Serios, comparatia e deplasata nici nu indraznesc să mă gindesc dacă seman cu Belo. El a fost un mare fotbalist, cu un palmares incredibil. Eu abia am venit din Liga a II-a, nu am nici experiență, nici performante.

- La ce te gindesti mai mult: la meciurile cu Anglia sau la derby-ul cu Dinamo?

- La toate trei.

 

- Dar e mai greu să bati Anglia decit să cîștigi cu Dinamo in Ștefan cel Mare?

- Mă intrebi dacă mi-e mai usor să-l marchez pe Marius Niculae decit pe Sturridge, de la Chelsea?

- A, deci il stii si pe Sturridge, te-ai pregatit.

- Normal. El e printre numele cele mai mari ale englezilor. Primul ar fi Walcott, dar am inteles că el ar fi accidentat si n-ar juca impotriva noastra

 

- Ai asistat, ca spectator, la vreun derby dintre Dinamo si Steaua?

- N-am fost niciodată la un asemenea meci. Am vazut insă Rapid - Steaua si Steaua - Rapid. Deci am idee ce atmosferă se creează la un astfel de duel. D-asta m-ai intrebat, nu? Voiai să stii cum mi s-a parut atmosfera?

- Da, si dacă te schimbă in vreun fel, ca fotbalist.

- Ca determinare, da. E imposibil să nu joci la nivelul maxim intr-un derby. Atmosfera, istoria acestor meciuri te motivează suplimentar, iți dau forță.

- Ai jucat si mijlocaș de citeva ori, inclusiv la "nationala" de tineret. E mai bine sau mai rau decit in aparare?

- Hmm... Adevarul e că-mi place mai mult să fiu aparator, m-am obisnuit să am tot jocul in față. Ca mijlocas responsabilitatea e mai mică decit in defensiva Sau cel putin asa am simtit eu. Dar inainte să ajung la Steaua nu mai jucasem niciodată ca inchizator. Doar stoper sau libero.

 

6 e numarul de pe tricoul lui Gardos acelasi pe care l-au purtat la Steaua Miodrag Belodedici si Mirel Radoi.

 

5.000 de euro pe lună cîștigă Gardoș la Steaua, de cinci ori mai mult decit primea la Concordia Chiajna.

 

"Domnul Lacatuș a avut o atitudine incredibilă după Napoli, avind in vedere tensiunea din acel moment: ne-a vorbit calm in vestiar si ne-a zis că viata merge inainte" - Florin Gardos fundaș Steaua

 

"Da, meciurile cu Anglia si cel cu Dinamo sunt cele mai importante din viata mea. Nu mă sperie, asa afli cu adevarat cine esti, cind dai de cei mai buni adversari" - Florin Gardos fundaș Steaua

 

"Gardoș e noul Gică Popescu in fotbalul romanesc. A inceput să-mi placă mult de tot de el" - Ciobanul, patronul Stelei

 

"Gardos Nu mai comparati astfel de jucatori cu fotbalisti care au obtinut anumite performante, că puneti presiune asupra lor" - Gică Popescu, fost international

 

 

Transferat de Piti si de Gazetă

 

Gardoș a fost adus in Ghencea in vara asta. Chiar el a povestit transferul: "A aparut in Gazeta Sporturilor o declaratie a mea, in care sustineam că aș fi onorat să ajung la Steaua si să lucrez cu Piturca Nea Piti m-a sunat si mi-a zis că el s-a simtit onorat citind ce am spus si că va face tot posibilul să mă achizitioneze".

 

gsp

AG06.10.2010 07:33

mult succes!

red&blue_boy06.10.2010 09:14

Un baiat la locul lui,sper sa ramana cu picioarele pe pamant,potential are.

Ste@ua2306.10.2010 09:39

"Gardoș e noul Gică Popescu in fotbalul romanesc. A inceput să-mi placă mult de tot de el"

Gigi oierul, creditorul Stelei

 

Din cate imi aduc aminte,acum 2-3 saptamani oierul spunea ca Piti i-a adus numai jucatori retrogradati sau de Liga 2. :| Isi schimba parerile ca pe ciorapi.

S.Mariuss14.10.2010 20:29
"Gardoș e noul Gică Popescu in fotbalul romanesc. A inceput să-mi placă mult de tot de el"

Gigi oierul, creditorul Stelei

 

Din cate imi aduc aminte,acum 2-3 saptamani oierul spunea ca Piti i-a adus numai jucatori retrogradati sau de Liga 2. :| Isi schimba parerile ca pe ciorapi.

 

 

Poi tu crezi ce zice asta ? :)))))

S.Mariuss16.10.2010 08:46

F.Gardos

"Sunt stelist de mic si nu zic ca altii, asa, doar de complezenta. Am si acum acasa, pe pereti, postere cu echipa Stelei care a castigat titlul cu numarul 23. Traiam partidele cu Dinamo la intensitate maxima. Atunci cand eram in scoala generala sau la liceu, nu ma mai duceam la cursuri a doua zi daca Steaua pierdea meciul cu Dinamo, pentru a nu fi tachinat de colegii dinamovisti. Ne certam mereu intre noi, ca sa stabilim care echipa e mai buna. Pana acum am trait totul doar din exterior. Acum, jucand la Steaua, e cu totul altceva. La televizor, cu o saptamana inainte de derby, se vorbeste doar despre aceasta partida, dar simti si in vestiar ca urmeaza sa se intample ceva foarte important.

 

Domnul Piturca nu a trebuit sa depuna mari eforturi sa ma convinga sa vin in Ghencea. Mi-a telefonat si am ramas mut vreo 10 secunde, pentru ca nu-mi venea sa cred ca e el. Mi-a zis ca ma vrea in Ghencea, iar eu i-am raspuns sa-mi spuna cand sa vin, ca ma sui in masina. Dupa patru zile eram in locul unde visam sa ajung de cand m-am apucat de fotbal.

 

am fost comparat cu vreo sase jucatori (rade). Unii au zis ca seman cu Belodedici, altii cu Goian, cu Radoi sau cu brazilianul Lucio. Trebuie sa raman cu picioarele pe pamant, pentru ca mai am multe de invatat.

 

Pentru mine ar fi un nou vis devenit realitate, dupa transferul la Steaua, sa fiu langa Chivu si langa ceilalti tricolori, sa fac antrenamentul cu ei si sa jucam impreuna"

 

 

prost.ro

bogdinho'16.10.2010 13:02

Haide FLO , da un gol pentru noi in derby :) !!!

red&blue_boy16.10.2010 15:51

Important e sa isi faca treaba in aparare,gol sa dea altii de la noi.

RobYnho06.11.2010 10:05

Gardos 1,93 metri, stelistul cu cea mai surprinzatoare ascensiune, il admiră pe brazilianul Lucio si se relaxează la biserică

 

I-a fost frică să intre singur in vestiarul Stelei, dar e mindru acum că Oierul il laudă după fiecare meci

 

 

Gardoș a avut ieri "ziua media", după seara in care a marcat cel mai important gol pe care l-a dat pină la 22 de ani. A deschis scorul contra lui Utrecht si drumul Stelei catre prima victorie in Europa după mai bine de patru ani. Ieri dimineață a discutat cu suporterii pe Facebook, după care a acordat un interviu pentru cititorii Gazetei. Înainte să inceapă discutia, a smuls complimente si pentru abilitățile in fata calculatorului.

 

"Cit de repede tastezi!", s-a mirat Bobby Durbac, directorul de marketing din Ghencea. Florin tastase repede, la fel de repede cum a ajuns titular al Stelei dintr-un fotbalist anonim. Acum cinci ani, cind Dică marca in victoria de la Kiev, Gardoș era in Liga a patra!

 

 

- Cum te-ai simtit joi seara după gol, cind crainicul striga "Florin!", iar spectatorii completau: "Gardoș!"?

- Senzational! O senzatie unica pe care visam să o traiesc cind eram doar spectator pe Ghencea. Îmi imaginam că dau gol si tot stadionul strigă: "Gardoș! Gardoș! Gardoș!".

 

- Cind ti-ai dat seama că ai marcat? După semnalizarea asistentului?

- Eu vazusem mingea dincolo de linia portii, dar asteptam confirmarea. De aceea m-am bucurat rezervat pe moment, mi-era să nu mă intoarcă arbitrii.

 

- Mai tii minte acum momentul in care ai intrat prima oară in vestiarul Stelei?

- Nici n-a trecut prea mult timp de atunci, citeva luni doar. Însă nu voi uita niciodată clipa aceea. Am ajuns la stadion, mi s-a dat o cameră si asteptam primul antrenament. Dar cind am ajuns in fata vestiarului, n-aveam destul tupeu ca să intru singur, aveam emotii prea mari. L-am sunat pe Eric Bicfalvi, care-mi era prieten, si l-am intrebat cind ajunge, ca să intru o dată cu el in cabina

 

 

"Cind esti fotbalist la Steaua, nu mai ai timp liber"

 

 

- Crezi că esti pe cale să fii sunat si tu de un nou jucator al Stelei ca să-l insotesti in vestiar la primul antrenament?

- Ha-ha-ha! Da, mi-aș dori.

 

- Ți s-a schimbat viata de cind joci la Steaua?

- Da, normal că s-a schimbat. În primul rind, joc pentru un club foarte mediatizat. Acum mă opreste lumea pe strada sunt oameni care-mi cer autografe, vor să se pozeze cu mine. La Chiajna, nu mă stia nimeni.

 

- Altă schimbare?

- Nu mai am timp liber. La Chiajna, faceam un antrenament de la 11 dimineata si atit, restul zilei era liber. De cind am ajuns in Ghencea, am avut cite trei meciuri pe saptamina cite două zile de cantonament. Și cind nu jucam pentru Steaua, eram convocat la "nationala" de tineret. Deci chiar sunt mult mai ocupat decit eram inainte!

 

- Ce-ți place să faci in timpul liber?

- Mă plimb prin parcuri, merg si in malluri. Mă intilnesc des si cu prietenii mei de la Chiajna, pe care sper să-i am adversari la anul in Liga 1, că au sanse să promoveze.

 

 

"Cavani, cel mai puternic adversar"

 

 

- Ai vreun loc favorit in Bucuresti?

- Da, Dealul Mitropoliei. Mă duc acolo si simt cum mă linistesc, dintr-o data scap de stres. Mai intru si in biserica din cind in cind.

 

- Cite goluri ai marcat la Chiajna?

- Unul singur, in două sezoane jucate in Liga a doua.

 

- Și cum de ti-ai gasit apetitul de marcator acum, la Steaua?

- Eee, stai, că am dat un gol, abia!

 

- Te-a impresionat vreun adversar pină acum?

- Cavani, de la Napoli. Fantastic! El e inalt si eu prefer să am de marcat atacanti inalti, dar am fost socat cind am vazut ca pe lingă talie, avea si toate calitățile unui virf mic, adică viteza tehnica agilitate. E tare de tot!

(Îi sună telefonul. Își cere scuze si raspunde: "Da, ti-am luat, dar nu si trening, ti le trimit zilele astea prin curier. Am batut cu 3-1 aseară si eu am dat gol!")

 

 

15 sms-uri de felicitare

 

 

- Deci sunt si prieteni ai tai care nu stiau rezultatul?

- Aaa, era fostul patron al unei echipe de Liga a patra la care jucam eu acum cinci ani. El e in Italia, d-aia nu stia rezultatul. I-am luat cite ceva de la magazinul Stelei.

 

- Cite sms-uri aveai pe telefon cind ai iesit din vestiar, joi seara?

- Nu prea multe, vreo 15. Primii care mi-au trimis au fost parintii si prietena mea.

 

- Ce campionat mare crezi că ti s-ar potrivi?

- Italia cred că e pe stilul meu, ca joc. Dar imi place atmosfera din Anglia, e formidabila

 

- Vreun fundaș favorit din Europa?

- Acum, nu că a zis patronul că semanam, dar Lucio imi place mult.

 

- Chiar, cum primesti toate laudele lui Oierul, ale lui Dragomir?

- Mă bucur cind vad ce spun, de ce să nu recunosc? Dar mă si ingrijorează un pic. Știi cum e? În fotbal, azi esti, miine nu mai esti. Faci o greseală si te critică toti. Lumea uită repede. De-asta mi-e teama

 

 

"Cea mai grea saptamină de cind joc fotbal a fost aceea in care la mijlocul saptaminii am ratat calificarea cu nationala de tineret, iar la sfirsit ne-a batut Dinamo"

Florin Gardos fundaș Steaua

 

"E diferență mare de tot față de Liga a II-a, unde am evoluat pină in sezonul trecut. Cantonamentul din vara asta a fost cel mai greu din viata mea! Și meciurile sunt mult mai solicitante, adversarii mai buni"

Florin Gardoș

 

 

22 de ani a implinit Gardoș pe 29 octombrie, el fiind cel mai tinar fotbalist folosit de Lacatuș in meciul de joi cu Utrecht

 

 

Are cifre senzationale

Gardoș a avut o evolutie foarte bună cu Utrecht. În afara golului de 1-0, prestatia sa bună e sustinută de cifrele rezultate din monitorizarea efectuată de italienii de la DSP.

- a avut un procentaj de pase reusite de 73%

- a irosit doar 15% din baloanele jucate

- a recuperat nu mai putin de 14 mingi, cite au reusit la un loc Geraldo si Ricardo

- a oferit două pase filtrante, atitea cite au avut la un loc toti mijlocasii centrali folositi de Lacatuș: Ricardo, Apostol si Bicfalvi

 

gesepe

bogdinho'06.11.2010 10:18

Macar sa ramana titular :)

 

Lacatus nu stiu daca il va folosi in derby , are niste conceptii aiurea despre jucatori , sa zicem ca ii plac petardele :(

y-jam27.12.2010 17:59

Daca eram antrenor, pe Gardos il puneam capitan...

DelPiero1028.12.2010 08:21
Daca eram antrenor, pe Gardos il puneam capitan...

Ii mai trebuie cam jumatate de an,sa fie mai vanos.Dar sunt de acord,merita sa fie capitan.

Ronnie28.12.2010 08:56
Daca eram antrenor, pe Gardos il puneam capitan...

 

Ce exemplu este Gardos pentru ceilalti jucatori? Nu tu cluburi, nu tu pizde uleioase, nu tu vacante in locuri exotice.. nimic.

 

Tanase e perfect.

Daniel-Ionut28.12.2010 09:16
As pune la pariu cu oricine 2 cartuse de tigari ca Gardos dupa 2 sau 3 etape va juca la Steaua II....

 

Hai ma cu cartusul ala de tigari odata... :dry:

red&blue_boy28.12.2010 14:45
Ii mai trebuie cam jumatate de an,sa fie mai vanos.Dar sunt de acord,merita sa fie capitan.

Sper sa mai fie la noi peste jumatate de an...

Gardos mi se pare ca seamana mult cu Goian,si in afara terenului...

bogdinho'29.12.2010 11:34

E mai mobil si mai tehnic decat Goian , e serios , la locul lui ! In curand se va impune si la nationala :D

Daniel-Ionut30.12.2010 09:19

Sper ca anul in noul an sa le aducem fericire suporterilor prin evolutiile noastre. La multi ani tuturor stelistilor

Florin Gardos

doar un fan30.12.2010 11:06

"Eu nu stiu ce sa mai inteleg! Steaua nu isi da seama de gravitatea acestui lucru. Maine e ultima zi in care trebuie sa primesc ultima rata. Daca nu, Florin se va intoarce la Chiajna. Am vorbit cu el la telefon si i-am spus ca nu am ce sa fac, ca trebuie sa se intoarca la Chiajna de la 1 ianuarie."-primarul din Chiajna

Bogdan Spirea31.12.2010 13:15

Eu zic ca Gardos e unu din cei mai buni fundasi ai Stelei avand in vedere ca nu are mult timp de cand evolueaza la Steaua,e tanar si are tot viitorul inainte,daca se tine de treaba va ajunge mare jucator,dar cu problema asta ca s-ar intoarce la chiajna ar trebui ca ciobanu sa plateasca repede cat trebuie!

S.Mariuss31.12.2010 20:07

nu o sa se intoarca :) o sa plateasca sunt foarte sigur de asta

«1234»