Doar la meciurile cu Steaua, jucătorii Vasluiului au primă specială "Clauză anti-noncombat".
Pentru a se pune la adăpost impotriva lui Gigi Becali, Porumboiu le-a introdus in contracte jucătorilor bonusuri oficiale pentru meciurile cu Steaua, indiferent de situația din clasament.
FC Vaslui - Steaua se va juca pe bani mulți. Jucătorii lui Marius Lăcătuș au promisă o primă consistentă, in jur de 10.000 de euro de om, dacă vor reuși să bată echipa lui Stoichiță!
Tuturor jucătorilor lui FC Vaslui le-a fost introdusă o clauză specială in contract care spune că la meciurile cu Steaua, indiferent de etapă și de poziția din clasament a adversarei, au prime consistente care trebuie achitate de club.
De ce a apelat Porumboiu la această manevră? Pentru a evita episoade de genul celor intîmplate in meciul din ultima etapă a sezonului 2005-2006. Atunci, Steaua a cîștigat lejer la Vaslui cu 4-0, Porumboiu acuzîndu-și violent propriii jucători de noncombat.
"Așa s-a asigurat că jucătorii sînt foarte motivați la partidele cu Steaua, avînd, practic, prima in contract care trebuie plătită obligatoriu", a dezvăluit un personaj important din LPF, acolo unde Vasluiul a depus contractele cu respectiva clauză.
sursa: site FC Vaslui
Lăcătuș: "Indiferent de trecutul meu stelist, vreau să câștig"
Doamne fereste! Cine vrea sa piarda?
Jandarmii sînt in alertă pentru meciul Vaslui - Steaua
Roș-albastru interzis la Vaslui! Conducerea Vasluiului vrea un public ostil trupei lui Stoichiță, iar localnicii care vor veni cu insemnele Stelei la stadion vor fi trimiși in galeria oaspete
Mădălin Voicu: "România a devenit pepiniera neamurilor proaste".(?!?)
Dragomir: "Sînt situații cînd huliganii ar trebui impușcați". (Tu vorbesti ma? Regele neincoronat al blaturilor?)
Meciul dintre FC Vaslui și Steaua este considerat de reprezentanții Inspectoratului de Jandarmi Județean Vaslui ca avînd un grad de risc ridicat, mai ales că și-au anunțat prezența la joc un număr impresionant de susținători ai echipei roș-albastre.
Astfel, 150 de jandarmi, sprijiniți de colegii de la Gruparea Mobilă Bacău, vor asigura ordinea publică inainte și după partidă, pentru a preîntâmpina eventualele incidente dintre suporterii celor două formații.
Partida este caracterizată ca avînd un grad de risc ridicat, din partea echipei oaspete anunțindu-și prezența un număr mare de suporteri, care vor sosi in oraș atît cu mijloace auto, cît și cu transportul feroviar, sectorul rezervat suporterilor echipei vizitatoare fiind cel de culoare galbenă, situat lîngă poarta de acces nr. 4, al Peluzei Sud, a declarat Lucian Modoranu, purtătorul de cuvînt al IJJ Vaslui.