FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Romania in al doilea razboi mondial

«178910»
Mihai11.06.2010 10:21
da Adrian comunismul si ML au in comun caracterul dictatorial,violenta,propaganda s.a.m.d.

comunismul ataca anumite clase sociale

fascismul si nazismul ataca anumite etnii

Comunismul a avut 60 de ani sa ne arate cat de rahat este. fapt ce nu poate fi contrazis sub nici o forma

Fascismul in schimb a fost la putere intr-o perioada scurta si foarte dificila , al doilea razboi mondial. sa nu vi cu argumentul Spaniei,Argentinei ca nu are nici o legatura cu ML

Comunismul nu a avut niciodata legitimitate exceptie facand Rusia unde a venit pe fondul unei asa zise revolutii pe cand fascismul a avut o mare sustinere in Romania.

Ai mentionat programul legionar de dupa CZC...da Horia Sima a fost de vina pentru acele fapte. Nu poti sa judeci ML pentru proasta judecata si gestionare a lui Sima. Priveste comportamentul Legiunii in timpul lui CZC si vei observa un puternic caracter national crestin (si nu doar in ideologie ci in actiunile legiunii)

 

Robert tata, comunismul si ML nu au nimic in comun. Unde ai vazut tu caracter dictatorial sau violenta?

 

Iarasi, Miscarea Legionara nu are nicio treaba cu nazismul si/sau fascismul. Cum nici nazismul si fascismul nu sunt acelasi lucru. Banuiesc ca stii ce reprezinta aceste denumiri, precum stii ca Miscarea Legionara isi are inceputurile cu mult inainte de aparitia acestor fenomene. Fascismul n-a avut o mare sustinere in Romania, ci Miscarea Legionara, sunt doua chestii complet diferite. Miscarea Legionara a fost un fenomen specific romanesc, nascut din lupta anti-comunista.

 

@ Catalin

 

Parca iti aratasem ca miscarea legionara si comunismul n-au nimic in comun pe topicul celalalt. In timp ce Miscarea Legionara nu a putut fi acuzata de nimic in perioada Codreanu, cu mari greseli in perioada Sima( pe care le voi expune pe larg pe topicul Miscarii), tot nu se pot compara.

 

Mihai11.06.2010 10:50

"Dl Maniu este pentru democratie. Eu sunt de parere exact contrara. Sunt contra democratiei. Dupa cum sunt si impotriva dictaturii. Sub aurora diminetii se naste un alt sistem, nou, neintalnit pana acum. Pentru acela sunt eu.

 

Dl Maniu spune ca partidul sau va aduce justitie si toleranta pentru minoritati. Eu sunt pentru justitie, fara toleranta. Pentru ca am tolerat asa de multe, incat suntem pe patul de moarte. Si mai cu seama nu exista nicio justitie care sa ne oblige a imparti drepturile noastre de stapanire si conducere a tarii cu jidanii.

 

Cu toate aceste diferente mari de idei si de pareri, nu inseamna ca nu putem voi impreuna alegeri libere, tocmai pentru a putea vedea care este si parerea tarii, si in orice caz nu inseamna ca daca suntem de pareri diferite, sa vie un al treilea sa ne fure voturile si mie si lui si tarii.

 

Stiti ca am incheiat un acord cu dl. Iuliu Maniu si Gh. Bratianu. Acest acord are ca scop apararea libertatii si ducerea unei lupte electorale civilizate din care sa lipseasca denigrarea, neloialitatea si reaua credinta.

 

M-a mirat profund scrisoarea unui presedinte de partid, care spune ca partidul sau nu poate incheia un "Pact de neagresiune" care i se pare straniu si imoral, cu un partid cu idei diametral opuse.

 

"Pact de neagresiune" nu in privinta ideilor, care, tocmai aceasta dorim, sa se lupte libere, domnule presedinte, ci pact de neagresiune in privinta ghioagelor, in privinta relei credinte, a actului sincer sau platit.

 

Cum adica, este imoral ca cineva sa invite chiar pe cel mai adversar al sau la o lupta dreapta, corecta, civilizata, si este moral ca sa-l ponegreasca pe nedrept, sa-l insulte, sa-l calomnieze?

 

Este mai moral sa-l astepti de dupa gard si sa-l izbesti cu ghioaga in ceafa?

Domnilor ziaristi,

 

Deci in cadrul acestui pact de neagresiune care are tocmai ca scop nu parasirea ideilor si credintelor noastre, ci tocmai afirmarea lor cat mai libere in fata tarii, dl Iuliu Maniu a invitat pe ziaristi si le-a facut declaratii in sensul ideilor sau credintelor sale. Mi-am permis in cadrul aceluiasi pact, ca sa va invit si eu pentru a-mi spune in fata tarii ideile si credintele mele." - Corneliu Zelea Codreanu, 30.noiembrie,1937.

Robert Aeroth30.06.2010 22:21
Robert tata, comunismul si ML nu au nimic in comun. Unde ai vazut tu caracter dictatorial sau violenta?

 

Iarasi, Miscarea Legionara nu are nicio treaba cu nazismul si/sau fascismul. Cum nici nazismul si fascismul nu sunt acelasi lucru. Banuiesc ca stii ce reprezinta aceste denumiri, precum stii ca Miscarea Legionara isi are inceputurile cu mult inainte de aparitia acestor fenomene. Fascismul n-a avut o mare sustinere in Romania, ci Miscarea Legionara, sunt doua chestii complet diferite. Miscarea Legionara a fost un fenomen specific romanesc, nascut din lupta anti-comunista.

 

@ Catalin

 

Parca iti aratasem ca miscarea legionara si comunismul n-au nimic in comun pe topicul celalalt. In timp ce Miscarea Legionara nu a putut fi acuzata de nimic in perioada Codreanu, cu mari greseli in perioada Sima( pe care le voi expune pe larg pe topicul Miscarii), tot nu se pot compara.

 

cred ca glumesti....eu sunt un fan al ML ;) dar sa vi cu faze de genul ca nu are nimic in comun cu comunismul sau ca nu e miscare fascista........incep sa iti pun serios la indoiala cunostintele....delimiteaza preferintele personale de faptele istorice....

Alexandru H.30.06.2010 23:32

Aici ii dau dreptate lui Mihai, insa doar partial.

 

Legiunea este, la inceputuri, un fenomen pur romanesc, insa atentie, nu original: inspiratiile ei sunt diverse - scriitorii nationali ai secolului 19, semanatorismul lui Iorga, miscarea antisemita a lui AC Cuza, caracterul particular al Iasului dupa masacrele evreilor din Rusia Tarista, conceptiile proprii ale lui Zelea Codreanu (si pentru ca e o miscare obsedata de ideea de conducator, e lesne de inteles ca ultimele reprezinta si cele mai importante idei ale ideologiei). In 1927, nu are nicio treaba cu nazismul ori cu fascismul, DAR va capata multe din stindardele de lupta ale adeptilor lui Mussolini si Hitler in decursul timpului. La moartea lui Codreanu, legiunea nu mai era in mod clar ceea ce fusese la inceputuri.

 

Cea mai importanta deosebire e, desigur, componenta. In timp ce in Germania si Italia miscarile fasciste sunt create in jurul fostilor combatanti, Legiunea are rareori fosti soldati si luptatori pe front (in orice caz, nu acestia reprezinta coloana vertebrala a miscarii). Legiunea nu a fost niciodata (desi si-a dorit si poate uneori chiar a parut a fi) un partid paramilitar: a purtat uniforme, a sarbatorit ideea de lupta si sacrificiu, a creat un altar in jurul martirilor Mota si Marin dar in momentul de cumpana din 1941, a capotat fara mare rezistenta in fata trupelor regulate.

strezahuzum01.07.2010 13:26

Dar nici in Germania sau Italia nu s-a ajuns vreodata la confruntare. Desi se facea mult tam-tam pe seama "Camasilor Negre" ale lui Mussolini sau a SA-ului lui Adolf, nici una din organizatiile alea nu a ajuns vreodata in conflict cu Wehrmachtul sau Armata italiana. Pentru ca oricate aere paramilitare si-ar fi dat, nu erau decat o adunatura de batausi. Sa fi ajuns vreodata sa lupte pe fata cu Armata, maturau aia pe jos cu fascistii/nazistii.

Alexandru H.01.07.2010 18:32
Dar nici in Germania sau Italia nu s-a ajuns vreodata la confruntare. Desi se facea mult tam-tam pe seama "Camasilor Negre" ale lui Mussolini sau a SA-ului lui Adolf, nici una din organizatiile alea nu a ajuns vreodata in conflict cu Wehrmachtul sau Armata italiana. Pentru ca oricate aere paramilitare si-ar fi dat, nu erau decat o adunatura de batausi. Sa fi ajuns vreodata sa lupte pe fata cu Armata, maturau aia pe jos cu fascistii/nazistii.

 

Viitorii SA-isti, inclusiv Rohm, si-au facut ucenicia paramilitara imediat dupa razboi cand s-au batut cu comunistii in adevarate razboaie civile. Mai mult, au luat parte la cel putin doua incercari de cucerire a puterii (actiune in care a fost antrenat si Hitler... tin sa va amintesc ca motivul pentru care a avut loc Puciul de la Munchen a fost posibilitatea ca trupele din Bavaria, conduse de liderii nationalisti ai zonei, sa actioneze impotriva Berlinului, fara a-l coopta si pe Hitler cu ei). SA-ul era destul de numeros in 33 pentru a provoca probleme unei armate sub capacitatea normala, asa cum era Wehrmachtul.

 

Camasile Negre sunt precum Mussolini, full of hot air.

Mihai01.07.2010 19:23
cred ca glumesti....eu sunt un fan al ML ;) dar sa vi cu faze de genul ca nu are nimic in comun cu comunismul sau ca nu e miscare fascista........incep sa iti pun serios la indoiala cunostintele....delimiteaza preferintele personale de faptele istorice....

 

Pai se vede ca asta esti, doar un fan. Nu te supara, dar n-ai inteles fenomenul in cazul acesta.

 

Fara a dori sa reaprind vechi dispute legate de evreime si romani, nu pot sa nu remarc acest articol incredibil de curajos, care desi spune adevarul doar partial, este totusi foarte important fata de ceea ce s-a spus despre Miscarea Legionara. Iata-l, este din Adevarul( http://www.adevarul.ro/actualitate/evenime...57374261.html):

 

Dincolo de cele două semnificatii, ziua de 9 mai marchează independenta statului care ulterior se va numi Romania. Duminica Romania sarbatoreste 133 de ani de la dobandirea independentei care a fost platită cu pretul a cateva mii de morti si raniti si pierderea sudului Basarabiei. Totodata pentru recunoasterea ei s-a cerut impamantenirea evreilor. Parlamentul Romaniei a proclamat in 9 mai 1877 independenta Romaniei. D-lor deputati, nu am cea mai mică indoială si frică de a declara in fata reprezentantei nationale că noi suntem o natiune liberă si independentă, a afirmat ministrul de Externe al Romaniei, Mihail Kogalniceanu, care a tras insă atentia că greutățile abia acum incep pentru că noua noastră conditiune cu definirea independentei noastre intr-un mod mai determinat si mai absolut trebuie să fie acceptată de Europa. A doua zi, la 10 mai 1877, domnitorul Carol a sanctionat declaratia de independență, care a fost promulgată in Monitorul Oficial.

[..]

 

liatii rusi nu au apreciat insă jertfa romanilor si si-au indeplinit obiectivele propuse inaintea razboiului: redobandirea celor trei judete din sudul Basarabiei.

 

Astfel, reprezentantului guvernului roman i s-a refuzat accesul la redactarea tratatului de la San Stefano, langă Constantinopol, la 19 ianuarie 1878, unde era recunoscută independenta Romaniei care trebuia să cedeze in schimb Imperiului Țarist cele trei judete. Rusia ii dadea la schimb teritoriile romanesti Dobrogea, Delta Dunarii si Insula Șerpilor. Oficialii romani au refuzat acest lucru, fiind total nemultumiti de aditudinea fostului aliat. Datoria de a scapa această parte a țării noastre a fost in mare parte cauza conspiratiei armatei noastre contra Plevnei. Am dat sangele nostru pentru a nu da pamantul nostru, afirma cu regret ministrul Kogalniceanu.

 

Soarta Romaniei va fi insă hotarată definitiv in vara lui 1878, la Congresul de la Berlin, unde principele Carol I si primul ministru Ion C. Bratianu nu au fost primiti la consultari, fiind tinuti in anticamera pentru că independenta lor nu fusese incă recunoscută de jure.

 

În ciuda expunerilor delegatilor romani, marile puteri au acceptat schimburile teritoriale prevazute la San Stefano. Astfel, Romania pierde incă odată sudul Basarabiei, primind in schimb cele trei teritorii mentionate mai sus.

 

Marile puteri cer impamantenirea evreilor

 

Totodata marile puteri conditionează recunoasterea independentei Romaniei de acordarea cetățeniei romane tuturor evreilor din tara Articolul 44 al Tratatului de la Berlin prevedea: În Romania, deosebirea credintelor religioase si a confesiunilor, nu va putea fi opusă nimanui ca un motiv de excludere sau de incapacitate in cea ce priveste bucurarea de drepturi civile si politice, administrarea in sarcini publice, functiuni si onoruri, sau exercitarea diferitelor profesiuni si industrii in orice localitate ar fi ( ).

 

Chestiunea a starnit o serie de reactii negative in randul personalităților romanesti marcante ale vremii.Unul dintre acestia, Ion Luca Caragiale a ridicat chestiunea evreiească:

 

Ce s'a intamplat insă ? O seamă de Evrei dela noi, in genere de proveniență galitiana " oameni pribegiti aci din cauza scurgerii de acolo a acestui element, ce se inadușă traind multă vreme in masă la un loc prea strimt pentru libera miscare a pornirilor lui de rapacitate, " au inceput să agite din nou chestiunea israelita odată resolvată strict după litera tractatului dela Berlin. Și agitarea aceasta nouă si-au intemeiat-o tot pe falsa insinuare că

 

Statul nostru se conduce de principiul intolerantei religioase. Această nouă agitare, mai intaiu ascunsa a inceput să iasă cate putin la iveala apoi să se producă fățiș si in fine să ia niste proportiuni, dacă nu primejdioase, dar cel putin ofensatoare pentru autoritatea Statului nostru. S'a facut intai agitari la sinagoge si la scolile confesionale; de aci apoi au trecut chiar in presă; s'au fundat ziare in acest scop: in fine lucrurile au ajuns la protestul nerusinat, si infam si ridicul, dela Londra. S'a comandat apoi in strainatate un agitator dibaci, care să vie numaidecat să provoace o miscare de un nou soiu, cu scopul de institui aci o societate semitica cu o directiune generala recunoscută de Stat, si care să reprezinte puterea populatiei israelite in relatiile sale cu puterea Statului.

 

În 1879 se modifică Constitutia. Articolul 7 prevedea că diferenta de credinte religioase si confesiuni nu constituie in Romania o piedică spre a dobandi drepturile civile si a le exercita. Astfel, evreii se aglomerează tot mai mult in orase, si incep să ocupe functii in principalele domenii de activitate: medicina justitie, invățămant, cultură etc.

 

Obtinerea independentei reprezintă un moment de seamă pentru constiinta natională a poporului nostru care a fost ulterior completată de crearea Romaniei Mari, in 1918. Din pacate, o parte din teritoriul ei " Basarabia -a ramas instrainat si astazi"

 

 

Iata ce zicea, notoriul distrugator de minti luminate, Nae Ionescu:

 

Cauza ajunsă in judecata domniilor d-voastră nu este tentativa decisă sau intentia neconcretizată a unor tineri studenti de a intrebuinta violenta in raporturile dintre guvernati si guvernanti. Cauza ajunsă in judecarea domniilor d-voastră nu este vreo ostilitate mai mult sau mai putin antisocială impotriva populatiei evreiesti pasnice, muncitoare si pană la proba contrară prezumată a fi loială cu statul care o gazduieste si in care traieste. Natiunea Romană a creat Statul Roman. Natiunea Romană este singura raspunzatoare in Istorie. Dacă piere Romania, nu altii, ci singuri noi, romanii, vom fi vinovati. Responsabilitatea aduce dreptul de a conduce si, inainte de aceasta, dreptul la aparare. Romanii sunt un popor pasnic si o natiune constienta Suntem toleranti cu strainii pentru că avem legitimitate pe pamantul stramosesc si pentru că nu ne lipseste capacitatea de a asimila de bună voie.

Cauza ajunsă in judecata domniilor d-voastră este cea mai mare primejdie natională si socială din istoria de două milenii a poporului nostru. Cauza ajunsă inaintea domniilor d-voastră este conspiratia Fortelor Oculte mondiale de a ni se lua dreptul la suveranitate si de a fonda aici in spatiul carpato-pontodunarean Israelul european. Israelul european: stat bi-national cu evreii clasă conducatoare si exploatatoare in calitate de natiune invingatoare si cu noi, romanii, clasă subordonată si exploatată in calitate de natiune invinsa În Romania nu există antisemitism nativ scop in sine din ură de rasă sau ură de religie. În Romania există numai un antisemitism reactiv de legitimă aparare impotriva unei agresiuni din exterior in complicitate cu tradare din interior.

 

Înainte de a vă retrage in camera de deliberare si inainte de a lua o decizie, vă adresez o rugaminte. Vă adresez rugamintea să vă ganditi că sunteti exponentii unei natiuni careia Dumnezeu ii interzice a se sinucide. Rugamintea că n-aveti chiar dreptul să uitati cele 34 generatii premergatoare de romani care vă privesc din cer si din pamant. Rugamintea să vă ganditi că nu aveti chiar intreg dreptul de a nu tine seama de ce asteaptă si de ce nadajduiesc de la dvoastră urmatoarele generatii de romani.

 

Sunteti indreptățiti să judecati după legile in vigoare si după propria d-voastră constiință. Umila mea rugaminte si mare rugaminte a istoriei sunt ca la criteriul legii si la criteriul constiintei să adaugati criteriul Natiunii care nu vrea să moară si care nu trebuie să moara Vă insoteste rugamintea mea si eu alaturi de intreaga Natiune avem incredere in domniile d-voastra

 

Concluzia: este Ion Luca Caragiale si Adevarul un ziar anti-semit? Sau poate chiar era ceva mai mult decat ni se spune si chestiunea evreiasca? Sau, chiar nemaipomenit, avea dreptate Corneliu Zelea Codreanu????

strezahuzum01.07.2010 19:36
Viitorii SA-isti, inclusiv Rohm, si-au facut ucenicia paramilitara imediat dupa razboi cand s-au batut cu comunistii in adevarate razboaie civile. Mai mult, au luat parte la cel putin doua incercari de cucerire a puterii (actiune in care a fost antrenat si Hitler... tin sa va amintesc ca motivul pentru care a avut loc Puciul de la Munchen a fost posibilitatea ca trupele din Bavaria, conduse de liderii nationalisti ai zonei, sa actioneze impotriva Berlinului, fara a-l coopta si pe Hitler cu ei). SA-ul era destul de numeros in 33 pentru a provoca probleme unei armate sub capacitatea normala, asa cum era Wehrmachtul.

 

Razboiul civil e una, razboiul dus de o formatiune paramilitara contra armatei regulate e alta. Nu cred ca majoritatea componentilor SA luptasera in cadrul Freikorps-urilor. Si chiar daca ar fi fost, trecusera minim 12 ani de atunci, in care SA-ul s-a ocupat in principal de batai de strada cu oponentii lor comunisti. Puteau sa puna probleme armatei regulate prin numar, dar nu cred ca-i puteau invinge. Fie si doar pentru ca nu aveau arme grele. La urma urmei cand Adolf insusi a trebuit sa aleaga intre SA si Wehrmacht, a ales Wehrmacht-ul fara sovaire.

 

 

Camasile Negre sunt precum Mussolini, full of hot air.

 

True. Tin minte ca am citit in "The spanish civil war" de Paul Preston cum au maturat trupele prost echipate si instruite ale republicanilor spanioli pe jos cu diviziile "de elita" de camasi negre ale lui Mussolini.

Alexandru H.01.07.2010 19:45
Razboiul civil e una, razboiul dus de o formatiune paramilitara contra armatei regulate e alta. Nu cred ca majoritatea componentilor SA luptasera in cadrul Freikorps-urilor. Si chiar daca ar fi fost, trecusera minim 12 ani de atunci, in care SA-ul s-a ocupat in principal de batai de strada cu oponentii lor comunisti. Puteau sa puna probleme armatei regulate prin numar, dar nu cred ca-i puteau invinge. Fie si doar pentru ca nu aveau arme grele. La urma urmei cand Adolf insusi a trebuit sa aleaga intre SA si Wehrmacht, a ales Wehrmacht-ul fara sovaire.

 

True. Tin minte ca am citit in "The spanish civil war" de Paul Preston cum au maturat trupele prost echipate si instruite ale republicanilor spanioli pe jos cu diviziile "de elita" de camasi negre ale lui Mussolini.

 

In Freikorps isi facusera ucenicia liderii. Gloatele din SA probabil nu aveau vreo legatura nici macar cu razboiul dar aveau totusi doua puncte extrem de importante: antrenamentele specifice, pe mai multi ani, si acea psihologie a fanaticului. Wehrmacht-ul era absolut penibil in 1933: cu exceptia acelui nucleu de trupe care a devenit si nucleul de ofiteri al viitoarei masini de razboi naziste, nu avea nimic. Nu puteau scoate avioanele sau tancurile in fata pentru ca ar fi contravenit tratatului iar Franta ar fi ocupat imediat Ruhr-ul. Erau fortat sa lupte pentru un regim in plina criza, sprijinit doar pe numele lui Hindenburg. Eu zic ca un conflict in 1933 nu ar fi fost one-sided deloc, Republica de la Weimer descoperind ca aliatii ei cei mai importanti sunt comunistii si socialistii... deloc placut pentru neutri.

 

In 1945 trupe de paramilitari (ca asta erau aia de la HitlerJungen, copii si noncombatanti insarcinati sa lupte) au produs destule necazuri armatelor rusesti.

Robert Aeroth01.07.2010 21:37

@Mihai :)))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))))) ma cunosti mult prea putin. sa o lasam asa..sunt fan!

 

 

 

@strezahuzum alegerea a fost intre SA si SS nu avea legatura cu Wehrmacht.....SA era loial partidului si SS era loial lui Hitler direct asta a fost toata smecheria!

 

@ in 1945 Armata Germana nu mai exista ca o entitate unitara! a mai fost un razboi de gherila in special in Berlin. Daunele produse rusilor au fost din cauza ca rusi erau fie prea beti fie erau combatanti jalnici...de la kursk pana la oder rusii nu au mai avut lupte semnificative cu Armata germana. si faza finala Rusii erau mult mai preocupati sa cucereasca cat mai mult din germania decat sa mai lupte efectiv cu cateva buzunare de rezistenta germane.....deci hai sa fim seriosi si sa nu avem inchipuiri cu 20 de copii de 15 ani super oameni care au facut nu's ce

greenyes05.08.2010 21:34

Sursa: http://eufrosin.wordpress.com/2010/06/08/r...rnele-probleme/

 

Romania de ieri si de azi: eternele probleme!

 

Scrisoarea Maresalului Ion Antonescu catre capul guvernului de-atunci, I.C. Bratianu, e parcă adresată actualilor conducatori ai Romaniei, desi ea a fost scrisă cu peste 60 de ani in urma În ciuda curgerii timpului, problemele noastre au ramas aceleasi:

 

-Guvern vandut strainilor.

 

-Alogeni care conduc tara din umbra

 

-Mai rau chiar, nimeni ramas care să spună adevarul dintr-o pozitie de putere, precum cea a Maresalului Antonescu, atunci.

 

În zilele minciunii univesale, a spune adevarul, e un act de dizidență. Practic putem transpune scrisoarea eroului neamului romanesc, situatiei zilelor noastre, doar cu schimbari de nume - pentru a intelege prezentul, e necesar să ne cunoastem trecutul " să-l aflam!

 

RESTITUIRI: Ion Antonescu, Scrisoare de raspuns adresată lui C.I.C. Bratianu (29 octombrie 1942)

 

Am lasat fară raspuns scrisorile dumneavoastră anterioare. Am facut-o din intelepciune, fiindcă urmaream Unirea, si nu vrajba. Puteam să vă raspund, aducand justitiei pe toti vinovatii de catastrofa morală si politică a țării, printre care sunteti, in primul rand, si dumneavoastra Natia o doreste si o asteaptă de la mine. Nu am facut-o totusi, fiindcă nu am voit să ațaț si mai mult spiritele si, mai ales, nu am voit să dau un spectacol care ar fi fost speculat de inamicii nostri. Am lasat ziua acestor rafuieli mai tarziu. Abuzati, insa de rabdarea, de tacerea si de intelepciunea mea si, rand pe rand, la scurte intervale de timp, imi trimiteti, cand dumneavoastra cand dl. Maniu, avertismente, sfaturi si acuzatiuni. În virtutea carui drept? Ce reprezentati in această tara dumneavoastra toti fostii oameni politici, in afară de interesele dumneavoastră egoiste si un trecut politic total compromis si dureros?! Uitati, domnule Bratianu, că eu sunt omul muncii mele si martirul greselilor acelora care au primit in 1918 Romania Mare si au dus-o, după 22 de ani de conducere, in prapastia de unde am luat-o eu in 1940, pe cand dumneavoastră sunteti din profitorii si daramatorii unei mosteniri mari. În mai putin de un sfert de secol, fiecare in parte si toti la un loc, ati prabusit lupta, sacrificiile si suferintele duse si indurate, 20 de secole, de poporul nostru, pentru a face unitatea sa politica Orice aparare incercati si orice diversiune faceti dumneavoastra conducatorii politici de ieri, purtati pe umeri această raspundere.

 

Dumneavoastra liberalii, mai mult ca altii, fiindcă si din opozitie si de la guvern, prin actiunea dumneavoastră de dirijare si de indrumare a vietii noastre politice, economice, morale si spirituale, exercitată direct si indirect, de pe bancile ministeriale, din birourile bancilor si din culisele politice, ati dus tara la catastrofa din 1940. Stati față in față cu constiinta dumneavoastra depanati cu corectitudine, pas cu pas, atat actele dumneavoastra cat si pe ale acelora cu care, rand pe rand, v-ati intovarășit si v-ati acuzat, in fata natiei dezolate, scandalizate si inmarmurite; rasfoiti toată colectia ziarelor din ultimii 40 de ani, incepand cu Universul si terminand cu Viitorul si cu ziarele jidovesti pe care se sprijinea nationalistul domn Maniu si vă reamintiti: cine sunteti dumneavoastră si dumnealui; cate pacate ati facut; cum v-ati calificat singuri si cum v-a calificat natia; cate raspunsuri aveti. Pentru a vă usura munca, vă reamintesc, domnule Bratianu, ca impreună cu dl. Maniu, v-ati acuzat public si zilnic, in presa in intruniri, in parlament, de: incapacitate; talharie; falsificari si furturi de urne, in Bucuresti, pentru obtinerea puterii; demisii in alb; batai si omoruri; calcarea legilor si Constitutiei; luari de comisioane la toate furniturile statului; traficarile de influenț㝠practicate de partizanii, deputatii, ministrii si presedintii corpurilor dumneavoastră legiutoare; scandalurile cu contingentarile cu graul britanic; modul cum ati facut reforma agrară si cum ati profitat de ea; risipa avutului public; concesionarile oneroase ale bunurilor statului; demagogie; incorectitudine civica provocată de faptul că atunci cand erati in opozitie dirijati ocult statul, in profitul intereselor d-umneavoastră si ale jidanilor din ale caror consilii de administratie " mari si mici " faceati parte, iar de pe fotoliile ministeriale incurajati si favorizati, acopereati si musamalizati afacerile lor si ale d-stra in detrimentul statului. Adaugati, la acest bogat si concludent stat de serviciu al partizanilor si al adversarilor dumneavoastră de ieri, cu care " ca totdeauna cand vă gasiti in opozitie " sunteti azi prieteni: cazurile, pe care natia le tine numai in dormitoare, ale domnilor Tatarescu, Barsan, Boila Aristide Blank si afacerea Skoda; ruinarea poporului, prin dobanzile oneroase care au prabusit economiile, avutul si munca tuturor, de la țăran la marele proprietar, de la micul pană la marele negustor roman; ravagiile facute de conversiune si de concesionarea bunurilor statului, pe care am inceput să le rascumpar eu; imprumuturile externe, oneroase si umilitoare; introducerea controlului strain la Banca Natională si Caile Ferate, comisioanele scandaloase etc. etc. si veti avea, domnule Bratianu, imaginea unui trecut tragic, pe care l-am platit atat de scump si pe care natia intreagă o are permanent in fata ochilor sai.

 

Totusi, domnule Bratianu, cu totii credeti că toate acestea au fost uitate si, cu perfidia politicianistă de altă dată " de totdeauna " atat de bine cunoscuta vă asezati cu cinism pe acest trecut si " de la cel dintai dintre dumneavoastra pană la cel din urmă " incercati să acuzati si să sabotati, pe sub mana opera de indreptare si consolidare la care s-a antrenat toată natia si să taiati elanul unui om care nu a avut, nu are si nu va avea nici mosii, nici vii, nici pivniti de desfacere, nici bani depusi, nici industrii, nici consilii de administratie, nici safeuri, in tară si strainatate, nici cupoane de taiat, nici timp de pierdut la club si care nu si-a pricopsit nici cumnatii, nici nepotii, nici prietenii, nici partizanii, nici adversarii. Chiar dacă am gresit, gresesc sau voi gresi, nu pot fi acuzat, domnule Bratianu, de nici unul dintre dumneavoastra Fiti incredintati, sunteti infierati si pusi chiar de generatia actuală pe banca acuzatilor. Dacă va fi să fiu si eu pe această banca pentru că fac tot ceea ce un om putea să faca nu numai pentru a slava un neam de la dezunire si de la prabusire, dar si pentru a-l intregi si a-i asigura o viață noua in onoare si in munca atunci in nici un caz nu veti fi dumneavoastră acuzatorii si in nici un caz nu voi fi pus alaturi de dumneavoastră si acuzat de aceleasi greseli ca dumneavoastra Fac această afirmare nu pentru că mă simt vinovat cu ceva față de tara dar pentru că stiu ce au suferit, din antichitate si pană azi, de la Socrate si Demostene, pană la Clemenceanu, atâția nenumarati " mici si mari " oameni care si-au servit poporul cu credință, cu devotament si cu folos si, mai ales, pentru că nu au uitat că in Iasi, in tragica primavară din 1918, si chiar la Bucuresti, după Unire, s-a cerut trimiterea in judecată si condamnarea fratelui dumneavoastra atat pentru că facuse razboiul, cat si pentru dezmățul creat de nepriceperea dumneavoastră a tuturor, chiar de catre aceia care ceruseră intrarea in luptă; care il acuzaseră in 1914"1915 de lunga si dezmățata perioadă de neutralitate; care au aplaudat cu frenezie intrarea in razboi si care, ca culme a cinismului lor, erau ei insisi vinovati de modul cum fusese administrată si ruinată tara.

 

Eu si multi altii incă nu am uitat ridicolul acestei indrazneli pe care istoria l-a inregistrat. Oricum ar fi insă eu nu voi putea fi acuzat de dumneavoastră si nici pus pe aceiasi bancă cu dumneavoastra pentru că nu sunt nici profitorul meritelor predecesorilor mei si nici seful unei bande de corbi odiosi, care au ajuns la conducere prin minciună, promisiuni, furt de urne sau prin sprijin ocult masonic si iudaic, ci sunt omul adus de un trecut onest si de vointa unanimă a unei natii care, pentru a se slava, a facut apel la mine, iar nu la dumneavoastră sau la dl. Maniu, si nici la domnii care stau in jurul dumneavoastră si cu care ati facut si faceti sistem. Niciodata pentru a fi salvata natiunea, Armata si corpurile constituite nu au indicat numele dumneavoastră sau al d-lui Maniu, in ultimii ani ai tragicei guvernari, care s-a sfarsit la 6 septembrie 1940. Dumneavoastră v-ati strecurat si v-ati alaturat acestei multimi, cu discretia impusă de instinctul raspunderii pe care o aveti si a Dorintei legitime de a vă salva si nu ati facut nici un gest pentru a vă valorifica drepturile la conducere, cand această multime spulberă un regim care era de fapt al dumneavoastră si cand aclama un om nou, care eram eu. Cand am intrat in razboi, cu prudență caracteristică a politicienilor valorosi nu v-ati manifestat nici pentru, nici contra. După ce am reluat Basarabia si Bucovina, v-ati grabit să-mi cereti, si dumneavoastra si domnul Maniu, să mă opresc la Nistru. V-am aratat consideratiunile militare, politice, economice si morale pentru care nu puteam să o fac si v-am invitat, pentru a treia oara să luati conducerea, raspunderea si riscurile unei asemenea actiuni. Bineinteles, ati refuzat. După omorurile de la Jilava si imediat după rebeliune, mi-ati trimis memorii prin care imi aratati situatia si-mi dadeati noi sfaturi. V-am oferit să luati conducerea si să faceti cum credeti că este mai bine. Și unul, si altul v-ati scuturat. Luandu-vă după câțiva ofiteri, fară prestigiu militar, care au deraiat după linia principiilor sanatoase strategice, morale si politice, pe care poate că nici nu le-au avut vreodata mi-ati cerut să retrag Armata din Rusia si m-ati indemnat să mă aranjez cu Anglia si cu America. Ar fi o greseală si o felonie, iar greselile si feloniile se platesc scump.

 

Suntem la peste 1.500 km de tara drumurile sunt cum sunt, iarna bate la ușă, depozitele sunt ale germanilor, caile ferate sunt in mana lor, aviatia are forta de distrugere pe care ar trebui s-o cunoasteti. Retragerea fortelor din situatia lor actuală ar insemna parasirea frontului. Exact ceea ce au facut rusii in Moldova in 1917-1918. Vă intrebati ce s-ar intampla dacă germanii ar face cu noi astazi in caz de parasirea frontului, ceea ce am facut noi, atunci, cu rusii? Vă dati seama ce s-ar alege de Armata noastră de disciplina noastra de soldatii si caii nostri, de tunurile noastre, dacă am incerca, in conditiile aratate mai sus, să parasim frontul fară asentimentul Comandantului german? Situatia aceasta, a oamenilor care la cea dintai greutate se descurajeaza ar denota usurință totală nepricepere militară si prostie. Solutia ar fi criminala domnule Bratianu, fiindcă nu s-ar prabusi numai Armata, s-ar prabusi insăși tara, deoarece germanii ar ocupa-o imediat si am ajunge in situatia Serbiei si Greciei. Poftiti, domnule Bratianu, vă ofer din nou conducerea statului si a guvernului. Retrageti dumneavoastră Armata si aranjati-v㝠cu Anglia. Numai că trebuie să intreb si Armata si poporul. Sunt gata să le pun această intrebare, deschis si categoric, dacă si dumneavoastră sunteti gata să vă luati raspunderea.

 

A mă fi oprit la Nistru si a retrage astazi fortele din Rusia inseamna pentru un om care mai poate incă judeca, a anihila dintr-odată totul, sacrificiile facute de la trecerea Prutului, actiune in contra careia nu v-ati pronuntat public; insemnează a ne dezonora pentru vecie ca popor; insemnează a crea țării, in cazul victoriei germane, conditii dezastruoase, fară a ne asigura, in cazul victoriei ruse, nici provinciile pentru care luptam, nici granitele care vor voi să ni le lase rusii, nici libertățile noastre si nici macar viata familiilor si a copiilor nostri; in sfarsit, insemneaza din cauza nestabilității si a feloniei pe care mă sfatuiti să o practic " si aceasta este cea mai mare crimă " a asigura țării in viitoarea comunitate europeană o pozitie morală care ii va ridica drepturile idealurilor sale si ar putea să-i fie chiar fatala Gestul pe care-l cereti să-l fac, domnule Bratianu, va face din neamul romanesc o victimă a tuturor, fiindcă concomitent cu dezorganizarea, prabusirea si distrugerea armatei, ar incepe instaurarea anarhiei in tara Comunistii, legionarii, jandarmii, ungurii, sasii ar incepe agitatiile, lupta, distrugerea ordinei, a linistei, pentru a profita de ocazie, pentru a da ultima lovitură de picior unui neam care cu adevarat ar merita calificativul de netrebnic. Ungurii ar ocupa imediat restul Ardealului. Iata domnule Bratianu, la ce ar da nastere gestul pe care mi-l cereti să-l fac. Ar fi gestul nefericit al unui soldat lipsit de onoare si al unui om de stat, nu numai inconstient, dar nebun. Conducatorul nefericit al Frantei " si mai nefericite de azi " a declarat, intr-o recentă chemare la realitatea a unui popor, care a cazut si el victimă josnică a unei guvernari venale, iudeo-democratice si masonice, că are convingerea că dacă Germania ar fi infranta Sovietele ar impune maine legea in Europa si s-ar termina astfel cu independenta si patriotismul natiunilor.

 

Am avut si am această convingere. Raman la această convingere, fiindcă noi, mai curand ca altii, mai total ca altii, vom fi zdrobiti: pentru că suntem punte intre slavi si zagazul care le stă de secole in calea expansiunii lor, catre vestul si sud-vestul Europei; pentru că avem bogățiile pe care le avem; si pentru că vom fi trambulina salturilor lor viitoare. Tragand invățăminte din trecut, cunoscand tendintele slave, plecand de la consideratiunile facute mai sus si indrumat de instinctul de conservare si de logica bunului-simt nu puteam, domnule Bratianu, ca un conducator responsabil, să mă opresc la Nistru si nici nu pot să retrag Armata din Rusia. Ar fi o prostie din partea mea. Este cu neputință să o facă cineva si ar fi o greseală ireparabilă pe care nu eu si dumneavoastra ci neamul ar plati-o scump. Maresalul Petain, intr-una din valoroasele sale cuvantari, a dat speculatorilor situatiunile grele lectia care li se cuvenea si care a fost aplaudată de toti oamenii cu constiință clară si nepatata Raspunzand unor critici ale actiunii sale, el a spus: Cand Franta este in nenorocire, nu mai este loc pentru minciuni si himere. Nici la noi, domnule Bratianu, nu mai este loc pentru minciuni si himere si, mai ales, nu mai putem să ne platim luxul de a face si prostii.

 

V-am raspuns, domnule Bratianu, punct cu punct, nu numai la scrisoarea dumneavoastră de la 24 septembrie, dar si la cele anterioare. Este raspunsul unui soldat, care nu are nimic de ascuns si care este constient de greutățile si pericolele ceasului de față, precum si de indatoririle si de raspunderile lui. V-am raspuns, cum v-am raspuns, fiindcă nu ati inteles nici tinuta si nici intelegerea cu care am voit să trec atat peste greselile trecutului, cat si peste marii vinovati de ele. Ca oamenii cei mai lipsiti de pacat, marile si numeroasele greseli politice care s-au comis sub dumneavoastra continuand a considera comunitatea romanească ca pe o turmă de sclavi, pe care " impreună cu celelalte organizatii politice, cu firmă nationalista insă in acord cu oculta iudeo-masonica cu care numai pe față erati in luptă " ati exploatat-o, ati mintit-o, ati demoralizat-o, ati exasperat-o si, in cele din urma din neputință, ati dus-o, mană in mană cu trinitatea Tatarescu " Urdareanu " Lupeasca, la catastrofa din 1940 si la rebeliunea din 1941, indrazniti astazi, cand s-a pus regulă in tară si viata nimanui nu mai este in pericol, să ridicati capul, de după saltarele consiliilor de administratie, ale industriilor si ale multiplelor afaceri, pentru a mă acuza. Ei bine, domnule Bratianu, cand cineva a fost seful unui partid care, de la mare la mic, de la primaria din sat pană la cabinetul ministrilor, are raspunderea destrabalarii administrative, dezmățul moral, a iudeo-masonizarii țării, a venalității, a compromiterii viitorului neamului si a catastrofei granitelor, nu mai are calitatea să vorbească si in numele comunității romanesti, să dea sfaturi de conducere altora si mai ales să-i acuze că lucrurile nu merg cum trebuie.

 

(Arhiva Istorică Centrală; fond Presedintia Consiliului de Ministri, Cabinet I. Antonescu, dos. 61/1940, f. 88-221)

Lari05.08.2010 21:49

@Greenyes

Esti un nenorocit anti-evreu, care nu respecta marile nume ale istoriei politice romanesti, adica Maniu si Bratianu. :punk:

 

Dupa ce am citit stenograma procesului lui Ion Antonescu, n-am mai putut citi nimic vreo luna de zile. Nu exista termeni care pot descrie raul facut de comunisti in tara asta.

 

"Cine nu-si cunoaste istoria, e condamnat sa o repete" suna absolut horror dupa randurile postate de Greenyes!

Robert Aeroth05.08.2010 22:05

De fapt era " cine nu isi cunoaste trecutul va fi condamnat sa il repete" goethe. ma rog asta ca detaliu tehnic:D

Lari05.08.2010 22:29

Bah, tu nu ziceai ca esti dislexic? Daca vorbesc cu bejetii rai sa te baneze ca minti ca un porc? :D

Robert Aeroth06.08.2010 14:07

:)):notangel: nu vad litere eu vad scrisul ca o poza...necesita un efort suplimentar sa fac o imagine de ansamblu din imagini mici ca sa fac un cuvant :D

 

norocul vostru ca la tastatura imi e usor sa scriu pentru ca e vorba de cu totul altceva. zi merci ca nu trebuie sa scriu de mana ca ti-ar trebui traducatori din limba chineza:)))

strezahuzum31.05.2011 19:50

Cu ceva intarziere :D. Am regasit o serie de interviuri despre maresalul Ion Antonescu, in revista Historia, pe tema "A fost Ion Antonescu un erou ?" :

 

Interviu cu Cioroianu . Cam risipa de hartie si biti. Dandy-ul de Cioroianu debiteaza cateva platitudini si atat.

 

Interviu cu Ioan Scurtu. Danseaza in jurul intrebarii, aducand bineinteles in discutie cliseul cu "invingatorii scriu istoria".

 

Interviu cu Alex Mihai Stoenescu. Probabil cel mai direct si clar dintre toti. Raspunde direct ca "Prin erorile sale, Ion Antonescu nu poate fi un erou decat in imagologia unui popor frustrat, care a cunoscut prea mult timp nedreptatea si caruia ii lipsesc spiritul de justitie si sentimentul istoric intins pe milenii."

 

Stoenescu poate fi considerat cel mai informat in probleme legate de Ion Antonescu. De amintit ca fiind angajat MAPN, a avut acces nelimitat la arhivele armatei, cu mult timp inaintea altora, iar cartea lui, "Armata, Maresalul si Evreii" e de departe cea mai buna pe subiect. Absolut imposibil de inteles cum raportul comisiei Wiesel, care citeaza in repetate randuri din cartea lui Stoenescu, il trece pe lista "ereticilor" (pardon, negationistilor). Poate faptul ca Stoenescu a dedicat capitole intregi episodului retragerii din Basarabia in 1940, in loc sa sara peste subiect in 3 randuri i-a atras ura holoistericilor. Ma rog, se stie ca fanaticii de orice tip nu suporta contraziceri.

 

Interviu cu Virgil Tarau. Il cam scoate "erou tragic", aduce aminte ca "a condus tara in situatii complexe", samd.

 

Greu cu Maresalul asta. Probabil va trebui sa mai asteptam cateva zeci de ani sa se mai calmeze spiritele.

 

 

Azzido28.06.2011 23:05
greenyes31.07.2011 15:18

Scrisoarea lui Adolf Hitler catre regele Carol al II-lea (17 iulie 1940)

Maiestatea Voastra

 

Evenimentele, ca si unele consultari determinate de ele, nu mi-au ingaduit pană azi să exprim opiniile mele despre propunerile pe care Maiestatea Voastră mi le-a comunicat. Trebuie să vă rog să admiteti că situatia extraordinară si pericolele pe care le prezintă constituie explicatia absolutei francheti a gandurilor pe care doresc să le exprim. L-am informat pe duce despre această scrisoare. [...]

 

După razboiul mondial, Romania, favorizată de o sansă exceptionala a dobandit de la trei state teritorii pe care, după parerea mea, nu le mai poate pastra mult timp din punctul de vedere al politicii de forță. Alta ar fi fost situatia dacă Romania ar fi reusit să realizeze asimilarea internă a acestor teritorii din punct de vedere etnic si politic sau dacă slabiciunea militară a țărilor vecine ar fi ramas permanenta Prima alternativă nu s-a putut materializa, iar pe cea de-a doua nu ar putea conta nimeni dintre cei care au cunostință de legile ce guvernează evolutia natiunilor. Dacă Romania este astazi silită pe calea concesiei să inapoieze teritoriile pe care le-a dobandit, aceasta nu reprezintă altceva decat ceea ce previziunea omenească trebuia să se astepte a se intampla intr-o zi. Îmi pare deja un mare câștig faptul că Ungaria " după cum consider că am motive să cred " nu insistă asupra unei definiri strict juridice a revendicarilor ei, ci este gata să le negocieze pe baza unui compromis echitabil. [...]

 

Eu am facut insă si guvernului ungar urmatoarea declaratie clară:

 

În eventualitatea că nu ar exista nici o posibilitate de intelegere pasnică intre Romania, Ungaria si Bulgaria, Germania, la randul ei, ar putea anunta in mod clar că de acum inainte ea se va dezinteresa total față de viitoarea evolutie in sud-estul Europei. Reichul german este destul de puternic pentru a se proteja el insusi, cu promptitudine si prin propria forță, impotriva amenințării oricarei agresiuni. Totusi, eu nu voi permite niciodată ca Wehrmachtul german să fie angrenat intr-un conflict pentru chestiuni care sunt absolut disproportionate cu jertfele cerute de un razboi. Dacă Romania, Ungaria si Bulgaria consideră că nu pot ajunge la o intelegere, convingerea mea este că această atitudine nu va aduce beneficii nici uneia dintre aceste țări, ci, din contra, le va aduce pedeapsa tuturor. În acest caz, nu mă simt chemat să intreprind ceva spre a tine sub control evolutia viitoare. [...]

 

Dacă Maiestatea Voastră ar fi acum in masură să revadă punctul de vedere al Romaniei in acest sens si ar fi dispusă să mă informeze despre aceasta, aș face imediat cunoscut lui Mussolini acest fapt, ca si guvernelor ungar si bulgar.

 

Daca pe de altă parte, Maiestatea Voastră ar considera că nu poate fi de acord cu modul meu de a rationa, eu nu il voi mai continua in viitor, ci, pur si simplu, voi informa guvernele ungar si bulgar că guvernul german, la randul lui, nu vede calea pe care ar putea porni la solutionarea acestor probleme.

 

Dacă totusi ar fi posibil să se ajungă la o reglementare satisfacatoare intre cele trei țări printr-o asemenea atitudine, aceasta ar insemna, pentru fericirea si viitorul tuturor celor trei interesati, mai mult decat orice presupus succes tactic de moment, care, mai devreme sau mai tarziu, ar duce inevitabil la noi crize.

 

Adolf Hitler.

 

 

 

23 August 1944. Documente, vol. I, 1939-1943, Bucuresti, Editura Știintifică si Enciclopedica 1984.

 

Sursa: http://foaienationala.ro/scrisoarea-lui-ad...iulie-1940.html

LDS25.04.2013 22:40
Simplu, prietene, Germania si legile din aceasta tara. Ti-am mai zis si inainte. In Germania nu te poti juca cu banii. Nu-i asa usor sa ai datorii de nu stiu cate sute de milioane de euro si sa te imprumuti pana nu mai poti.

 

Eu cand vad noianu' asta de laude la adresa poporului asta blestemat, ma ia oarecum cu naspa, nu stiu cum sa zic... In primul rand nemtii, daca tot nu le-a iesit Reich-ul ala de o mie de ani pe care si l-au propus, sa faca bine si sa plateasca o mie de ani de despagubiri tuturor popoarelor astora din Europa pe care le-au nenorocit, datorita arogantei lor.

 

Dupa ce vor face asta, putem face un pustiu de bine si sa umblam putin si la robinetul cu laude...

SteauaToronto25.04.2013 23:50

asta e singurul regret pe care il am legat de tara mea...ca nu am luptat cu nemtii pana la sfarsit in al doilea razboi mondial...ce oameni de admirat sunt nemtii astia...cred ca daca nu ii tradam altfel ne vedeau...au pierdut 2 razboaie mondiale, au platit milioane la jidani (@LDS aia natie blestemata si aroganta) si totusi au o tara in care toti vor sa stea...

LDS26.04.2013 00:17

Regretul meu e ca n-am fost neutri, ca Elvetia. Pe de alta parte, ceea ce-i e permis lui Jupiter nu e permis si boului, asa ca nici Romania nu a avut la dispozitie luxul de a alege. Am intrat in hora cu nemtii, care ne desconsiderau atunci in aceeasi masura in care ne desconsidera si acum, cand tot ei sunt "motorul Europei", desi, in mod normal, ei n-ar mai avea dreptul sa existe ca natie pe fata Pamantului.

 

Ai dreptate cand spui ca, odata intrati in hora cu ei, trebuia sa le fim alaturi pana la capat si nu sa-i tradam ca niste curve. Pe de alta parte, sa fii constient ca, daca am fi mers cu ei pana la capat, soarta noastra n-ar fi fost catusi de putin diferita. Ambii mei bunici au luptat in al doilea razboi mondial pana la Stalingrad si Cotul Donului si, din cate mi-au povestit, au indurat mizerii atat din partea nemtilor, in timpul razboiului, cat si din partea rusilor, dupa "intoarcerea armelor" si sfarsitul acestuia. Mare diferenta n-au vazut nici dintr-o parte, nici din alta.

 

Prin urmare, nemtii au vrut totul insa nu l-au obtinut. Au pierdut doua razboaie mondiale pe care tot ei le-au provocat, insa nu ei au avut cel mai mult de suferit, ci altii. Prea putin ma intereseaza ce au vrut sa faca cu jidanii. Ma intereseaza mai mult ce s-a intamplat cu romanii din Ardealul de Nord, care au fost oferiti de catre Hitler ungurilor hortysti, mancatori de carne cruda. Daca nemtii ar fi castigat, astazi intreaga planeta ar fi cantat dupa ei, asa insa, au pierdut, iar pentru cei invinsi n-ar trebui sa existe liniste sau consolare, ci doar vinovatie si durere. Asa cum avem noi parte, din 1940 si pana astazi, 26 Aprilie 2013.

vlad26.04.2013 05:24
asta e singurul regret pe care il am legat de tara mea...ca nu am luptat cu nemtii pana la sfarsit in al doilea razboi mondial...ce oameni de admirat sunt nemtii astia...cred ca daca nu ii tradam altfel ne vedeau...au pierdut 2 razboaie mondiale, au platit milioane la jidani (@LDS aia natie blestemata si aroganta) si totusi au o tara in care toti vor sa stea...

 

In Germania poti sa ai si 2 masterate ca daca esti roman n-o sa puna nici macar semnul egal intre tine si un analfabet neamt cu 4 clase care lucreaza in aceasi firma cu tine sa zicem.

Surpriza....eu nu doresc sa stau in Germania! Mai pe sleau am refuzat sa lucrez in Germania.

Naivii care isi imagineaza corectitudinea in dreptul Germaniei ar trebui informati ca unii din Bundestag care reprezinta interesele unor firme care au facut prapad in Romania cu niste preturi colosale la un Mare Mall ce are ca activitate meciurile de fotbal au tupeul sa ceara spaga mai abitir ca Micky Spaga sau Nuti Udrea pentru realizari in Germania de data aceasta. Adica un lucru normal ar spune unii,:"normal sa platesti ca sa poti sa prestezi in Germania" dar e normal ca poporul romana sa plateasca fo' 100 si ceva de meleoane in plus unui fel de Delta ACM '93 sau Euroconstruct din Germania sa faca la pitiponci un stadion necomform cu normele europene sau romanesti ???

Iar o sa vina boemul ala si o sa se puna contra cand e vorba despre cea mai morala si de pret natiune de pe pamant. O sa ne povesteasca el din cartile de istorie si cronicile Monicai Macovei desi este rupt total de crunta realitate.

Vreti sa va povestesc despre cazuri reale cu romani foarte bine instruiti carora li s-au facut cheie sa-si piarda jobul in Germania pentru ca au deranjat cu pregatirea lor invidiosii habarnisti nemti? Poate sa confirme oricine ca nemtii sunt o natie foarte invidioasa si nu accepta sa li se dea peste nas niciodata desi gresesc in mod flagrant.

Dar ce stiu eu un biet romanas care a a ales sa lucreze in Romania pentru ca n-am acceptat sa ma frece vreun blond burtos sau vreo blonda urata si moarta beata?

Alexandru H.26.04.2013 07:04

E simplu. Daca am fi fost cu germanii pana la sfarsit, am fi pierdut jumatate din Transilvania. Norocul nostru proverbial a fost ca in timp ce noi ne-am curvasarit si am sarit in tabara rusilor, in Ungaria Horthy (cel care si-ar fi dorit acelasi lucru) a fost demis si inlocuit cu un dement ce a continuat mai dihai alianta cu germanii. Ca sa nu mai spun ca la Conferinta de la Paris ungurii au venit cu un guvern inca dominat de necomunisti pe cand noi am aparut cu unul dominat si condus de comunisti. Pe cine oare ar fi sustinut Uniunea Sovietica?

Adrian26.04.2013 09:03
Eu cand vad noianu' asta de laude la adresa poporului asta blestemat, ma ia oarecum cu naspa, nu stiu cum sa zic... In primul rand nemtii, daca tot nu le-a iesit Reich-ul ala de o mie de ani pe care si l-au propus, sa faca bine si sa plateasca o mie de ani de despagubiri tuturor popoarelor astora din Europa pe care le-au nenorocit, datorita arogantei lor.

 

Dupa ce vor face asta, putem face un pustiu de bine si sa umblam putin si la robinetul cu laude...

 

 

Nu laud nimic. Dar nu pot sa nu observ ca noi suntem cam singurii care stam sa ne plangem in timp ce altii, chiar daca au fost calcati in picioare de mai multe ori, reusesc de fiecare data sa se ridice si sa refaca totul, scopul fiind sa ajunga din nou acolo sus.

 

Numai noi ne plangem ca bla bla bla revolutie bla bla bla reforma bla bla bla nu mai stiu ce. Revolutia a fost acum 24 de ani. Reforma are aceeasi varsta. Si noi tot nu reusim sa facem ceva insemnat.

 

Asta in timp ce peste altii trec razboaie si alte nenorociri(Croatia, Japonia, etc.) si tot reusesc sa se ridice peste noi.

 

 

SteauaToronto

 

au platit milioane la jidani

 

Ca jidanii n-or fi platit milioane inapoi la germani. Ce dulce esti, ma, Toronto, cand tu crezi ca pe marii bogatani ai lumii ii intereseaza rasismul, religia, razboiul, etc. mai mult ca banii.

drvladyk26.04.2013 09:17
Vreti sa va povestesc despre cazuri reale cu romani foarte bine instruiti carora li s-au facut cheie sa-si piarda jobul in Germania pentru ca au deranjat cu pregatirea lor invidiosii habarnisti nemti?

 

Eu cred ca asta e valabil in orice tara Vlade. Si in UK e la fel si desi nu mai stiu realitatea de acolo, presupun ca si in Romania. Si stiu exemple din astea si de pe la scandinavi. Strainul, alienul e tratat la fel peste tot si ii ia mult timp si nervi ca sa se impuna cat de cat.

 

PS Fii fericit ca ai avut optiunea sa mergi sa lucrezi acasa, nu toti au fost atat de norocosi

 

PS2: Si daca din 90 pana azi ar fi existat o clasa politica neinteresata doar de jaf, care ar fi luat masuri ferme, care ar fi fost in stare sa nu stea cocosata in fata vestului, poate nu am fi fost acum tratati ca gunoaie pe unde mergem.

«178910»