Sursa: http://eufrosin.wordpress.com/2010/06/08/r...rnele-probleme/
Romania de ieri si de azi: eternele probleme!
Scrisoarea Maresalului Ion Antonescu catre capul guvernului de-atunci, I.C. Bratianu, e parcă adresată actualilor conducatori ai Romaniei, desi ea a fost scrisă cu peste 60 de ani in urma În ciuda curgerii timpului, problemele noastre au ramas aceleasi:
-Guvern vandut strainilor.
-Alogeni care conduc tara din umbra
-Mai rau chiar, nimeni ramas care să spună adevarul dintr-o pozitie de putere, precum cea a Maresalului Antonescu, atunci.
În zilele minciunii univesale, a spune adevarul, e un act de dizidență. Practic putem transpune scrisoarea eroului neamului romanesc, situatiei zilelor noastre, doar cu schimbari de nume - pentru a intelege prezentul, e necesar să ne cunoastem trecutul " să-l aflam!
RESTITUIRI: Ion Antonescu, Scrisoare de raspuns adresată lui C.I.C. Bratianu (29 octombrie 1942)
Am lasat fară raspuns scrisorile dumneavoastră anterioare. Am facut-o din intelepciune, fiindcă urmaream Unirea, si nu vrajba. Puteam să vă raspund, aducand justitiei pe toti vinovatii de catastrofa morală si politică a țării, printre care sunteti, in primul rand, si dumneavoastra Natia o doreste si o asteaptă de la mine. Nu am facut-o totusi, fiindcă nu am voit să ațaț si mai mult spiritele si, mai ales, nu am voit să dau un spectacol care ar fi fost speculat de inamicii nostri. Am lasat ziua acestor rafuieli mai tarziu. Abuzati, insa de rabdarea, de tacerea si de intelepciunea mea si, rand pe rand, la scurte intervale de timp, imi trimiteti, cand dumneavoastra cand dl. Maniu, avertismente, sfaturi si acuzatiuni. În virtutea carui drept? Ce reprezentati in această tara dumneavoastra toti fostii oameni politici, in afară de interesele dumneavoastră egoiste si un trecut politic total compromis si dureros?! Uitati, domnule Bratianu, că eu sunt omul muncii mele si martirul greselilor acelora care au primit in 1918 Romania Mare si au dus-o, după 22 de ani de conducere, in prapastia de unde am luat-o eu in 1940, pe cand dumneavoastră sunteti din profitorii si daramatorii unei mosteniri mari. În mai putin de un sfert de secol, fiecare in parte si toti la un loc, ati prabusit lupta, sacrificiile si suferintele duse si indurate, 20 de secole, de poporul nostru, pentru a face unitatea sa politica Orice aparare incercati si orice diversiune faceti dumneavoastra conducatorii politici de ieri, purtati pe umeri această raspundere.
Dumneavoastra liberalii, mai mult ca altii, fiindcă si din opozitie si de la guvern, prin actiunea dumneavoastră de dirijare si de indrumare a vietii noastre politice, economice, morale si spirituale, exercitată direct si indirect, de pe bancile ministeriale, din birourile bancilor si din culisele politice, ati dus tara la catastrofa din 1940. Stati față in față cu constiinta dumneavoastra depanati cu corectitudine, pas cu pas, atat actele dumneavoastra cat si pe ale acelora cu care, rand pe rand, v-ati intovarășit si v-ati acuzat, in fata natiei dezolate, scandalizate si inmarmurite; rasfoiti toată colectia ziarelor din ultimii 40 de ani, incepand cu Universul si terminand cu Viitorul si cu ziarele jidovesti pe care se sprijinea nationalistul domn Maniu si vă reamintiti: cine sunteti dumneavoastră si dumnealui; cate pacate ati facut; cum v-ati calificat singuri si cum v-a calificat natia; cate raspunsuri aveti. Pentru a vă usura munca, vă reamintesc, domnule Bratianu, ca impreună cu dl. Maniu, v-ati acuzat public si zilnic, in presa in intruniri, in parlament, de: incapacitate; talharie; falsificari si furturi de urne, in Bucuresti, pentru obtinerea puterii; demisii in alb; batai si omoruri; calcarea legilor si Constitutiei; luari de comisioane la toate furniturile statului; traficarile de influenț㝠practicate de partizanii, deputatii, ministrii si presedintii corpurilor dumneavoastră legiutoare; scandalurile cu contingentarile cu graul britanic; modul cum ati facut reforma agrară si cum ati profitat de ea; risipa avutului public; concesionarile oneroase ale bunurilor statului; demagogie; incorectitudine civica provocată de faptul că atunci cand erati in opozitie dirijati ocult statul, in profitul intereselor d-umneavoastră si ale jidanilor din ale caror consilii de administratie " mari si mici " faceati parte, iar de pe fotoliile ministeriale incurajati si favorizati, acopereati si musamalizati afacerile lor si ale d-stra in detrimentul statului. Adaugati, la acest bogat si concludent stat de serviciu al partizanilor si al adversarilor dumneavoastră de ieri, cu care " ca totdeauna cand vă gasiti in opozitie " sunteti azi prieteni: cazurile, pe care natia le tine numai in dormitoare, ale domnilor Tatarescu, Barsan, Boila Aristide Blank si afacerea Skoda; ruinarea poporului, prin dobanzile oneroase care au prabusit economiile, avutul si munca tuturor, de la țăran la marele proprietar, de la micul pană la marele negustor roman; ravagiile facute de conversiune si de concesionarea bunurilor statului, pe care am inceput să le rascumpar eu; imprumuturile externe, oneroase si umilitoare; introducerea controlului strain la Banca Natională si Caile Ferate, comisioanele scandaloase etc. etc. si veti avea, domnule Bratianu, imaginea unui trecut tragic, pe care l-am platit atat de scump si pe care natia intreagă o are permanent in fata ochilor sai.
Totusi, domnule Bratianu, cu totii credeti că toate acestea au fost uitate si, cu perfidia politicianistă de altă dată " de totdeauna " atat de bine cunoscuta vă asezati cu cinism pe acest trecut si " de la cel dintai dintre dumneavoastra pană la cel din urmă " incercati să acuzati si să sabotati, pe sub mana opera de indreptare si consolidare la care s-a antrenat toată natia si să taiati elanul unui om care nu a avut, nu are si nu va avea nici mosii, nici vii, nici pivniti de desfacere, nici bani depusi, nici industrii, nici consilii de administratie, nici safeuri, in tară si strainatate, nici cupoane de taiat, nici timp de pierdut la club si care nu si-a pricopsit nici cumnatii, nici nepotii, nici prietenii, nici partizanii, nici adversarii. Chiar dacă am gresit, gresesc sau voi gresi, nu pot fi acuzat, domnule Bratianu, de nici unul dintre dumneavoastra Fiti incredintati, sunteti infierati si pusi chiar de generatia actuală pe banca acuzatilor. Dacă va fi să fiu si eu pe această banca pentru că fac tot ceea ce un om putea să faca nu numai pentru a slava un neam de la dezunire si de la prabusire, dar si pentru a-l intregi si a-i asigura o viață noua in onoare si in munca atunci in nici un caz nu veti fi dumneavoastră acuzatorii si in nici un caz nu voi fi pus alaturi de dumneavoastră si acuzat de aceleasi greseli ca dumneavoastra Fac această afirmare nu pentru că mă simt vinovat cu ceva față de tara dar pentru că stiu ce au suferit, din antichitate si pană azi, de la Socrate si Demostene, pană la Clemenceanu, atâția nenumarati " mici si mari " oameni care si-au servit poporul cu credință, cu devotament si cu folos si, mai ales, pentru că nu au uitat că in Iasi, in tragica primavară din 1918, si chiar la Bucuresti, după Unire, s-a cerut trimiterea in judecată si condamnarea fratelui dumneavoastra atat pentru că facuse razboiul, cat si pentru dezmățul creat de nepriceperea dumneavoastră a tuturor, chiar de catre aceia care ceruseră intrarea in luptă; care il acuzaseră in 1914"1915 de lunga si dezmățata perioadă de neutralitate; care au aplaudat cu frenezie intrarea in razboi si care, ca culme a cinismului lor, erau ei insisi vinovati de modul cum fusese administrată si ruinată tara.
Eu si multi altii incă nu am uitat ridicolul acestei indrazneli pe care istoria l-a inregistrat. Oricum ar fi insă eu nu voi putea fi acuzat de dumneavoastră si nici pus pe aceiasi bancă cu dumneavoastra pentru că nu sunt nici profitorul meritelor predecesorilor mei si nici seful unei bande de corbi odiosi, care au ajuns la conducere prin minciună, promisiuni, furt de urne sau prin sprijin ocult masonic si iudaic, ci sunt omul adus de un trecut onest si de vointa unanimă a unei natii care, pentru a se slava, a facut apel la mine, iar nu la dumneavoastră sau la dl. Maniu, si nici la domnii care stau in jurul dumneavoastră si cu care ati facut si faceti sistem. Niciodata pentru a fi salvata natiunea, Armata si corpurile constituite nu au indicat numele dumneavoastră sau al d-lui Maniu, in ultimii ani ai tragicei guvernari, care s-a sfarsit la 6 septembrie 1940. Dumneavoastră v-ati strecurat si v-ati alaturat acestei multimi, cu discretia impusă de instinctul raspunderii pe care o aveti si a Dorintei legitime de a vă salva si nu ati facut nici un gest pentru a vă valorifica drepturile la conducere, cand această multime spulberă un regim care era de fapt al dumneavoastră si cand aclama un om nou, care eram eu. Cand am intrat in razboi, cu prudență caracteristică a politicienilor valorosi nu v-ati manifestat nici pentru, nici contra. După ce am reluat Basarabia si Bucovina, v-ati grabit să-mi cereti, si dumneavoastra si domnul Maniu, să mă opresc la Nistru. V-am aratat consideratiunile militare, politice, economice si morale pentru care nu puteam să o fac si v-am invitat, pentru a treia oara să luati conducerea, raspunderea si riscurile unei asemenea actiuni. Bineinteles, ati refuzat. După omorurile de la Jilava si imediat după rebeliune, mi-ati trimis memorii prin care imi aratati situatia si-mi dadeati noi sfaturi. V-am oferit să luati conducerea si să faceti cum credeti că este mai bine. Și unul, si altul v-ati scuturat. Luandu-vă după câțiva ofiteri, fară prestigiu militar, care au deraiat după linia principiilor sanatoase strategice, morale si politice, pe care poate că nici nu le-au avut vreodata mi-ati cerut să retrag Armata din Rusia si m-ati indemnat să mă aranjez cu Anglia si cu America. Ar fi o greseală si o felonie, iar greselile si feloniile se platesc scump.
Suntem la peste 1.500 km de tara drumurile sunt cum sunt, iarna bate la ușă, depozitele sunt ale germanilor, caile ferate sunt in mana lor, aviatia are forta de distrugere pe care ar trebui s-o cunoasteti. Retragerea fortelor din situatia lor actuală ar insemna parasirea frontului. Exact ceea ce au facut rusii in Moldova in 1917-1918. Vă intrebati ce s-ar intampla dacă germanii ar face cu noi astazi in caz de parasirea frontului, ceea ce am facut noi, atunci, cu rusii? Vă dati seama ce s-ar alege de Armata noastră de disciplina noastra de soldatii si caii nostri, de tunurile noastre, dacă am incerca, in conditiile aratate mai sus, să parasim frontul fară asentimentul Comandantului german? Situatia aceasta, a oamenilor care la cea dintai greutate se descurajeaza ar denota usurință totală nepricepere militară si prostie. Solutia ar fi criminala domnule Bratianu, fiindcă nu s-ar prabusi numai Armata, s-ar prabusi insăși tara, deoarece germanii ar ocupa-o imediat si am ajunge in situatia Serbiei si Greciei. Poftiti, domnule Bratianu, vă ofer din nou conducerea statului si a guvernului. Retrageti dumneavoastră Armata si aranjati-v㝠cu Anglia. Numai că trebuie să intreb si Armata si poporul. Sunt gata să le pun această intrebare, deschis si categoric, dacă si dumneavoastră sunteti gata să vă luati raspunderea.
A mă fi oprit la Nistru si a retrage astazi fortele din Rusia inseamna pentru un om care mai poate incă judeca, a anihila dintr-odată totul, sacrificiile facute de la trecerea Prutului, actiune in contra careia nu v-ati pronuntat public; insemnează a ne dezonora pentru vecie ca popor; insemnează a crea țării, in cazul victoriei germane, conditii dezastruoase, fară a ne asigura, in cazul victoriei ruse, nici provinciile pentru care luptam, nici granitele care vor voi să ni le lase rusii, nici libertățile noastre si nici macar viata familiilor si a copiilor nostri; in sfarsit, insemneaza din cauza nestabilității si a feloniei pe care mă sfatuiti să o practic " si aceasta este cea mai mare crimă " a asigura țării in viitoarea comunitate europeană o pozitie morală care ii va ridica drepturile idealurilor sale si ar putea să-i fie chiar fatala Gestul pe care-l cereti să-l fac, domnule Bratianu, va face din neamul romanesc o victimă a tuturor, fiindcă concomitent cu dezorganizarea, prabusirea si distrugerea armatei, ar incepe instaurarea anarhiei in tara Comunistii, legionarii, jandarmii, ungurii, sasii ar incepe agitatiile, lupta, distrugerea ordinei, a linistei, pentru a profita de ocazie, pentru a da ultima lovitură de picior unui neam care cu adevarat ar merita calificativul de netrebnic. Ungurii ar ocupa imediat restul Ardealului. Iata domnule Bratianu, la ce ar da nastere gestul pe care mi-l cereti să-l fac. Ar fi gestul nefericit al unui soldat lipsit de onoare si al unui om de stat, nu numai inconstient, dar nebun. Conducatorul nefericit al Frantei " si mai nefericite de azi " a declarat, intr-o recentă chemare la realitatea a unui popor, care a cazut si el victimă josnică a unei guvernari venale, iudeo-democratice si masonice, că are convingerea că dacă Germania ar fi infranta Sovietele ar impune maine legea in Europa si s-ar termina astfel cu independenta si patriotismul natiunilor.
Am avut si am această convingere. Raman la această convingere, fiindcă noi, mai curand ca altii, mai total ca altii, vom fi zdrobiti: pentru că suntem punte intre slavi si zagazul care le stă de secole in calea expansiunii lor, catre vestul si sud-vestul Europei; pentru că avem bogățiile pe care le avem; si pentru că vom fi trambulina salturilor lor viitoare. Tragand invățăminte din trecut, cunoscand tendintele slave, plecand de la consideratiunile facute mai sus si indrumat de instinctul de conservare si de logica bunului-simt nu puteam, domnule Bratianu, ca un conducator responsabil, să mă opresc la Nistru si nici nu pot să retrag Armata din Rusia. Ar fi o prostie din partea mea. Este cu neputință să o facă cineva si ar fi o greseală ireparabilă pe care nu eu si dumneavoastra ci neamul ar plati-o scump. Maresalul Petain, intr-una din valoroasele sale cuvantari, a dat speculatorilor situatiunile grele lectia care li se cuvenea si care a fost aplaudată de toti oamenii cu constiință clară si nepatata Raspunzand unor critici ale actiunii sale, el a spus: Cand Franta este in nenorocire, nu mai este loc pentru minciuni si himere. Nici la noi, domnule Bratianu, nu mai este loc pentru minciuni si himere si, mai ales, nu mai putem să ne platim luxul de a face si prostii.
V-am raspuns, domnule Bratianu, punct cu punct, nu numai la scrisoarea dumneavoastră de la 24 septembrie, dar si la cele anterioare. Este raspunsul unui soldat, care nu are nimic de ascuns si care este constient de greutățile si pericolele ceasului de față, precum si de indatoririle si de raspunderile lui. V-am raspuns, cum v-am raspuns, fiindcă nu ati inteles nici tinuta si nici intelegerea cu care am voit să trec atat peste greselile trecutului, cat si peste marii vinovati de ele. Ca oamenii cei mai lipsiti de pacat, marile si numeroasele greseli politice care s-au comis sub dumneavoastra continuand a considera comunitatea romanească ca pe o turmă de sclavi, pe care " impreună cu celelalte organizatii politice, cu firmă nationalista insă in acord cu oculta iudeo-masonica cu care numai pe față erati in luptă " ati exploatat-o, ati mintit-o, ati demoralizat-o, ati exasperat-o si, in cele din urma din neputință, ati dus-o, mană in mană cu trinitatea Tatarescu " Urdareanu " Lupeasca, la catastrofa din 1940 si la rebeliunea din 1941, indrazniti astazi, cand s-a pus regulă in tară si viata nimanui nu mai este in pericol, să ridicati capul, de după saltarele consiliilor de administratie, ale industriilor si ale multiplelor afaceri, pentru a mă acuza. Ei bine, domnule Bratianu, cand cineva a fost seful unui partid care, de la mare la mic, de la primaria din sat pană la cabinetul ministrilor, are raspunderea destrabalarii administrative, dezmățul moral, a iudeo-masonizarii țării, a venalității, a compromiterii viitorului neamului si a catastrofei granitelor, nu mai are calitatea să vorbească si in numele comunității romanesti, să dea sfaturi de conducere altora si mai ales să-i acuze că lucrurile nu merg cum trebuie.
(Arhiva Istorică Centrală; fond Presedintia Consiliului de Ministri, Cabinet I. Antonescu, dos. 61/1940, f. 88-221)