@strezahuzum
'Intr-o tara civilizata, religia e o chestiune privata, tine de individ. '
Da, spune asta papei, rabinilor evrei, musulmanilor si altor lideri religiosi care au sustinut prozelitismul, uneori cu arma, au santajat, furat, ucis in numele credintei lor.
Idem pentru sfintii parinti ortodocsi.
Cand a impus vreodata ortodoxia, cea romaneasca aici de fata, altora?
Pai pentru inceput la 1 octombrie 1948, cand sub amenintarea si presiunea securitatii, la Cluj 37 de preoți și protopopi greco-catolici au semnat o declarație de revenire in cadrul Bisericii Ortodoxe Romane, pe motiv că nu mai doresc să primească ordine de la "Roma imperialistă"
La 21 octombrie a avut loc "reprimirea solemna" a credinciosilor greco-catolici in cadrul BOR. A urmat preluarea abuziva a bisericilor si proprietatilor greco-catolice de catre BOR, prigoana preotilor, convertiri fortate, adesea la gramada, samd. In zilele urmatoare o sa aduc exemple concrete si o caruta de povesti naspa despre cum BOR a colaborat fara absolut nici o problema cu regimul comunist, atunci cand ii convenea. Preotii ortodocsi persecutati au fost persecutati pentru ca s-au opus dictaturii, NU pentru ca erau ortodocsi asa cum se tot chinuie sa vopseasca gardul sfintiile lor.
PS : E bine sa se stie ca greco-catolicilor din Ardeal le datoram promovarea ideii de latinitate a romanilor, de prin secolul XVIII, prin Scoala Ardeleana. Asta pe vremea cand ortodoxia romaneasca se ocupa cu inchinarea spre muntele Athos si jumulirea taranilor.
Catedrala Mantuinrii Neamului, chiar daca nu e intr-un moment providential, se justifica tot prin majoritatea covarsitoare ortodoxa.
1. Catedrala Mantuirii Neamului nu are nevoie de "justificare". BOR are tot dreptul sa construiasca oricate lacase de cult, cat timp :
- o face din fonduri proprii (incluzand mult-discutatele donatii) ;
- nu primeste "cadouri" de la stat.
Am aratat deja ca e posibil in cazul Sagrada Familia. Asa ca nu exista nici un fel de scuze pentru ce face BOR, indiferent ce te vei chinui tu sa inventezi. Romanii nu sunt spanioli ; ei si ce ?
2. Teoria cu "majoritatii" ortodocsi e apa de ploaie, cat timp e vorba de o masa complet pasiva, care nu sustine in mod explicit BOR. E usor sa te declari "ortodox" la recensamant, pentru ca in fond asta nu implica vreo raspundere concreta.
3. Pentru a 100-a oara, doar in creierele habotnicilor exista fantezia ca "romanii vor catedrala". Nimeni nu i-a intrebat pe romani ce vor ; BOR a decis de capul ei sa mai construiasca un megalit si acum da vina pe restul romanilor.
Daca lu' evreul sau catolicul sau musulmanul nu-i convine poate sa-si gaseasca o alta tara mai primitoare, daca nici romanii nu au fost toleranti de-a lungul istoriei lor. Tocmai asta mi se pare una din principalele probleme in existenta lor: au fost prea toleranti, prea permisivi, prea au mizat pe bunul simt al altora.
Vai de mine, cata generozitate. "Ne pisam pe drepturile voastre si pe principiile elementare de functionare ale statului modern bah si daca nu va convine carati-va dracului si ziceti sarut-mana ca nu va dam in cap, ca aici e teocratie, nu democratie !!". Sunt sigur ca amaratii aia impuscati la Odessa fara proces, sau deportati pe jos, in frig si mizerie, fara cea mai banala ancheta ar fi de acord cu teoria imbecila despre "toleranta excesiva" a poporului roman.
Asta ca sa nu mai zic ca "au fost prea toleranti, prea permisivi" e un oximoron involuntar
.
Mai multe ore de istorie, in care sa se vorbeasca despre valorile, simbolurile, acestui neam, despre reala istorie, atat cele bune, cat si cele rele. Nu stiu cum iti permiti sa satirizezi subiectul asta, cu 'istoria adevarat', de parca ar fi cine stie ce fantasma mistica, cand realitate evidenta este ca romanii nu-si cunosc istoria, martirii, eroii, ajungand sa le fie rusine, sa le para rau ca s-au nascut pe aceste meleaguri.
Cine e interesat sa afle detalii, o poate face. Las-o balta cu teoria "cenzurii comuniste". Mai multe ore de istorie nu vor produce decat sictir din partea celor care si asa n-au chef sa asculte povesti, si deja exista ore de istorie in programa scolara. Repet, e mai eficient sa popularizezi istoria (carti ieftine, filme, documentare, samd) si sa lasi minoritatea care e realmente interesata sa o descopere decat sa incerci sa freci lumea la cap cu "mai multe ore". Dar evident, prima solutie e mai dificila, de durata si presupune implicare, efort, samd. E mai rapid, mai facil si mai spectaculos sa dai un decret din fotoliu si presto ! creste numarul de ore de istorie prin scoli si poti sa te bati singur pe spate ca ai "educat" romanii.
Cine regreta ca s-a nascut pe aci e ... naiv, ca sa nu folosesc un alt termen. Nu controlezi locul nasterii, nu decide nimeni sa se nasca roman. Ai putea la fel de bine sa iti fie rusine ca te-ai nascut cu ochi caprui.