Asta ar trebuie sa fie postat in sectiunea Ce prostii au mai facut "atarnatorii care ne tradeaza de zeci de ani de zile", dar am preferat sa-l pun aici sa citeasca si ala care se proclama leu.
La ce fel pui unele probleme e ca si cum ai fi leu si te-ai plange in fata viermilor ca de ce prada ta fuge si nu sta sa o mananci tu.
Pui o groaza te intrebari iar cand ti se raspunde iei totul in zeflemea sau rastalamcesti toate raspunsurile primite dupa mintea ta care refuza tot. Ragi dupa argumente, ti se aduc, dupa care vii tu cu "argumente" scoase din bibilica ta si tot noi trebuie sa aducem argumente la aberatiile scoase de tine.
Te-am facut IDIOT pentru ca continui sa jignesti eroii si martirii neamului romanesc!!!!
Te-am mai rugat si anul trecut cu frumuselul ca prin tot ceea ce faci improsti cu noroi eroii si martirii neamului, dar tu.......continui si continui.....
Apropo, conform gandirii tale de leu paraleu, daca noi, oamenii de rand, II BAGAM IN SEAMA PREA MULT pe romanii din Basarabia si Bucovina ce au fost deportati de comunisti, "atranatorii" or sa ne asculte si or sa faca ceea ce tocmai au refuzat???? Uau......am fost orb iar acum vad.....
Guvernul Romaniei, contra proiectului de lege pentru comemorarea deportatilor basarabeni si bucovineni
Mai multe publicatii si agentii de presă de la Chisinau si Bucuresti s-au grabit să ne anunte zilele acestea că vom avea in Romania o zi a comemorarii victimelor ocupatiei sovietice. La aflarea vestii ne-au bucurat sincer. Numai că inariparea noastră sufletească s-a potolit repede, deindată ce ne-am interesat mai indeaproape de initiativa in cauza Și ne-am gandit să scriem despre acest subiect, pe care il aducem mai cu seamă in atentia acelor cetățeni ai Republicii Moldova care si-au redobandit (cu mult greu) cetățenia romană si, din patru in patru ani, sunt chemati la urne să se pronunte asupra alesilor lor din Parlamentul de la Bucuresti. Este bine ca alegatorii să-și cunoască alesii.
Care este, de fapt, povestea? În luna mai anul trecut, deputatul Tudor Panțiru de la Bucuresti (PSD, circumscriptia electorală nr. 43 Diaspora, colegiul uninominal nr. 2) a initiat o propunere legislativă (PI-x nr. 796/2010) intitulată Lege pentru instituirea Zilei nationale in memoria romanilor " victime ale masacrelor de la Fantana Albă si alte zone, ale deportarilor si ale Foametei organizate de regimul totalitar sovietic in nordul Bucovinei si intreaga Basarabie. Proiectul cuprinde trei articole si spune urmatoarele: 1. Se instituie ziua de 1 aprilie ca Zi natională in memoria romanilor " victime ale masacrelor de la Fantana Albă si alte zone, ale deportarilor si ale Foametei organizate de regimul totalitar sovietic in nordul Bucovinei si intreaga Basarabie. 2. Cu prilejul Zilei nationale in memoria romanilor " victime ale masacrelor de la Fantana Albă si alte zone, ale deportarilor si ale Foametei organizate de regimul totalitar sovietic in nordul Bucovinei si intreaga Basarabie, se organizează comemorari oficiale, depuneri de coroane si alte activități menite să cinstească memoria acestor romani. 3. În perioada 31 martie " 2 aprilie, Societatea Romană de Radiodifuziune, Societatea Romană de Televiziune si Agentia Natională de Presă AGERPRES vor difuza, cu prioritate, emisiuni despre perioada ocupatiei sovietice din nordul Bucovinei, Ținutul Herta si Basarabia, tratand evenimentele tragice mentionate la art. 1. O expunere de motive a insotit propunerea legislativa Deputatul Panțiru face trimitere, intre altele, la Rezolutia nr. 1723 din 28 aprilie 2010 a Adunarii Parlamentare a Consiliului Europei, prin care aceasta califică foametea organizată de regimul stalinist si soldată cu moartea a milioane de oameni nevinovati, inclusiv in Republica Moldova, ca fiind o crimă impotriva umanității. Atat.
Itinerarul acestui proiect de lege a fost destul de sinuos. El a fost semnat la 11 mai 2010. Peste trei zile, la 14 mai, el este prezentat in Biroul Permanent al Camerei Deputatilor (Presedinte Roberta Alma Anastase " PD-L) si inaintat la Senat (Presedinte Mircea Dan Geoană " PSD). La 24 noiembrie 2010 Senatul a respins această propunere legislativa Totusi, urmand procedurile in vigoare, vicepresedintele Senatului, Teodor Melescanu (PNL), a trimis, la 25 noiembrie 2010, propunerea legislativa spre dezbatere, in Camera Deputatilor.
Acum, soarta proiectului de lege depinde exclusiv de vointa deputatilor din Camera Acestia, apartinand diverselor grupuri politice, vor tine cont de avizele comisiilor sesizate, iar majoritatea parlamentară (PD-L " UDMR) " de avizul guvernului instalat de ea. Să vedem care este situatia la capitolul avize.
Asadar, Consiliul Legislativ a emis, la 16 iunie 2010, un aviz pozitiv. Avizul Consiliului Legislativ este unul formal, nu se referă la fondul initiativei deputatului Tudor Panțiru, ci doar la faptul că aceasta se incadrează in categoria legilor ordinare. Comisia pentru Drepturile Omului, Culte si Problemele Minorităților Nationale, convocată in sedință la 15 decembrie 2010, in urma dezbaterilor, a hotarat cu unanimitate de voturi să ii acorde aviz negativ. Din respectiva comisie parlamentară fac parte 9 membri, dintre care 5 apartin majorității de guvernamant (Marius Cristinel Dugulescu " PD-L, Florin Postolachi " PD-L, Mircea Lubanovici " PD-L, Lucian Riviș-Tipei " PD-L si Attila Varga " UDMR), iar altii 4 apartin opozitiei (Nicolae Paun " minoritatea tiganeasca Gigel-Sorinel Știrbu " PNL, Virgil Pop " PNL si Sergiu Andon " PSD). La 8 februarie 2011, Comisia juridica, de disciplină si imunități a adopat un aviz pozitiv.
Soarta proiectului de lege ramane insă incertă dat fiind avizul negativ al Guvernului. Un punct de vedere oficial al Guvernului, semnat de premierul Emil Boc (PD-L), a fost formulat la 20 august 2010. Premierul Emil Boc opinează: Consideram că propunerea legislativă mentionată trebuie analizată plecand de la realitatea că evenimentele la care face trimitere s-au produs in teritorii care fac parte astazi din alte state, respectiv Republica Moldova si Ucraina. Acestea sunt deja comemorate in statele respective, in cadru mai mult sau mai putin oficial. După lansarea Raportului Comisiei din Republica Moldova (se are in vedere Comisia Cojocaru " nota noastră), masacrul de la Fantana Alba deportarile si foametea ce au urmat ocupatiei sovietice vor fi, cu siguranță, elemente centrale ale efortului comemorativ oficial al statului vecin. Aici se impune precizarea că localitatea Fantana Albă nu se află in Republica Moldova si nici in Basarabia istorica ci in nordul Bucovinei. Premierul PD-L " UDMR continuă: În acest moment, nu există o zi de comemorare a victimelor comunismului din Romania. Institutul de Investigare a Crimelor Comunismului si Memoria Exilului Romanesc (IICCMER) a propus instituirea zilei de 23 august ca Zi de comemorare a victimelor fascismului si comunismului si a celie de 21 august ca Zi de comemorare a victimelor comunismului din Romania. Astfel, consideram că este nepotrivit ca statul roman să stabilească o zi de comemorare pentru anumite episoade legate de istoria comunismului din zona geografică ce cuprinde Romania, inaintea stabilirii celor două zile comemorative mentionate anterior. Aratand, in plus, că initiatorul proiectului de lege nu precizează sursele financiare necesare aplicarii masurilor propuse, incalcandu-se astfel dispozitia art. 138 Alin. (5) din Constitutia Romaniei, premierul Emil Boc anunță Parlamentul ca avand in vedere considerentele mentionate, Guvernul nu sustine adoptarea acestei propuneri legislative.
Cunoscand acum toate acestea, intelegem că sansele de a fi adoptat ale proiectului de lege initiat de deputatul Tudor Panțiru sunt cat se poate de incerte. Dacă tinem cont de configuratia politică a Camerei Deputatilor de la Bucuresti, am putea spune chiar că aceste sanse sunt, practic, nule. De ce? Pentru că Guvernul Boc se opune, iar guvernul inseamnă PD-L si UDMR si pentru că cele mai mari partide din opozitie (PSD si PNL) fac in această chestiune front comun cu guvernarea. Minoritățile (altele decat cea maghiară), in special numeroasa minoritate tiganească (zisă rromă), prin reprezentantul sau Nicolae Paun, de asemenea se opun. Să fie oare acesta un motiv pentru care initiativa deputatului Panțiru nu a mai fost semnată de nici un alt deputat sau senator, nici macar dintre colegii sai de partid?
Să retinem că nu mai demult decat la 24 noiembrie 2010, Senatul Romaniei a respins, cu o zdrobitoare majoritate de voturi, un alt proiect de lege, si anume, propunerea legislativă privind interzicerea organizatiilor, simbolurilor, precum si a doctrinei comuniste care a avut la bază lupta de clasa Și atunci, ca si acum, Guvernul Boc s-a opus si a dat un aviz negativ, iar senatorii alesi in Diaspora au votat impotriva adoptarii lui. Doar 5 parlamentari au sustinut atunci respectivul proiect, pe cand 98 au fost contra. Comunismul nu a murit in Romania, el a luat alte forme si s-a drapat in alte culori. Vorba cantecului: comunismul n-a murit, doar o țar-a atipit! Anticomunismul de fatadă al clasei politice de la Bucuresti si specularea subiectului, fară intreprinderea unor actiuni practice de decomunizare a inimilor si spiritelor, a devenit o afacere profitabila al carei scop este mentinerea la putere tocmai a fostilor comunisti de dincolo de Prut.
Numai o minune mai poate schimba soarta proiectului de lege despre care am vorbit aici. Atata că nu-mi prea amintesc cand s-a produs ultima minune in politica romaneasca
Sursa: http://c-tarziu.blogspot.com/2011/02/guver...ectului-de.html