Importanta lui Wiesel, acest isteric de profesie, este grosolan supraestimata. Ceea ce face Wiesel este, asa cum ai precizat si tu, dezgustator si in fond rusinos, cu nimic diferit fata de cei care jefuiesc morminte. N-o zicem doar noi : o zice Norman Finkelstein, autorul cartii "Industria Holocaustului", culmea, evreu si fiul unor supravietuitori. Si Hillberg, marele preot al holocaustomaniei, l-a aprobat pe Finkelstein si a zis direct ca e dezgustatoare atitudinea grupului Wiesel- Wiesenthal - Lipstadt, profitori directi ai fenomenului.
Numai ca Mihai, greeneyes si restul tot nu pot renunta la obiceiul lor de a generaliza prin absurd : nu toti evreii de pe fata Pamantului se ocupa cu promovarea holoisteriei, ci un grup relativ restrans, dar "conectat" la mass-media, cu multa experienta in promovarea complexului de vinovatie si "moralitatii". Numarul lor probabil nu trece de 10.000 de oameni, din cele vreo 12 milioane de evrei existente pe lumea asta. N-ar trebui sa-i privim cu ostilitate pe toti evreii fiindca Wiesel e un ipocrit, lup moralist si propagandist fara scrupule.
Repet a o suta oara: nu generalizez o culpa a unora asupra intregului grup. Ar fi si absurd, de vreme ce cer acelasi lucru pentru legionari!!!!
Poate voi va inchipuiti ca zic asta ca o acoperire pentru ca de fapt as crede exact pe dos. Eronat! Daca asta credeti si e premisa de la care discutati aici, atunci mai bine n-o mai facem.
@Alexandru
Intrarea unui grup legionar in PNT este certa, de altfel exista marturii in acest sens.
"In conditiile reluarii activitatii legale a P.N.T. Maniu stabileste, printr-o circulara din 28 august 1944, modul concret de refacere al organizatiilor locale si judetene. Un aspect nou l-a reprezentat decizia semnata de Horatiu Comaniciu, in numele Miscarii Legionare, de autodizolvare a acesteia. Fostii legionari au fost indemnati sa-si gaseasca loc in oricare din partidele din B.N.D. In aceasi decizie era elogiat Maniu pentru sfaturile date dupa 23 august. Maniu raspunde pozitiv la initiativa lui Comaniciu deschizand accesul fostilor legionari in P.N.T. cu conditia acceptarii de catre acestia a normelor democratice." - Iuliu Maniu: intre memorie si istorie (III), iuliumaniu.ro
De precizat e ca Horatiu Comaniciu nu reprezenta Miscarea Legionara, el asumandu-si acest rol cu de la sine putere, insa cei care l-au urmat s-au inscris in PNT.
"Horatiu Comaniciu nu s-a angajat in aceasta perioada post-Stalingrad, primavara si vara lui 1943, in aceasta directie. Orientandu-se după situatia generală a razboiului, si-a dat seama că Antonescu va pierde partida. Și atunci s-a gandit să-și caute un alt protector. Cine putea să dispună de soarta țării in faza de tranzitie de la Axa spre aliati? Un singur om era indicat de destin: Maniu. Presedintele partidului national-țăranesc era cunoscut pentru convingerile lui democratice si pentru ostilitatea ce-a aratat-o permanent intelegerii Romaniei cu Axa.
Din 1943 Comaniciu a cultivat relatiile cu Maniu, considerandu-l omul predestinat să salveze Romania. A avut numeroase intrevederi cu Maniu, in care i-a adus aminte de intelegerea cu Codreanu, oferindu-se a mobiliza intreaga suflare legionară in eventualitatea unei schimbari interne, pentru a pune la dispozitia partidului national-taranesc forta tineretului romanesc. El a mers mai departe, sustinand că atat el, cat si toti cei ce il vor urma, se vor incadra in partidul national-țăranesc, renunțand la vechile credinte si idealuri, depășite de evenimente. Maniu, fară indoiala a fost placut surprins de această adeziune si l-a consacrat pe Comaniciu ca interlocutorul lui valabil, in relatiile cu legionarii. Comaniciu fusese, asa zicand, infiat de Maniu, dandu-i misiunea de a orienta cadrele Miscarii spre partidul national-țăranesc.
Fară indoială că Horatiu Comaniciu si-a luat un angajament care-i depășea puterile. Nu detinea nici un mandat din partea mea, cum i-am transmis lui Costea, si nici nu exercitase in Muscare o functie de prim rang, ca Parintele Boldeanu.
Nu avea autoritate să se adreseze intregii Miscari din tara Și atunci a cautat relatii si prietenii intre legionarii liberi, pentru a-și intari pozitia față de Maniu, ca purtator de cuvant al intregii Miscari. Se pare că si Costea Iosif a aderat la linia lui in 1944 si l-a asigurat de tot sprijinul sau. Cu Costea, au intrat in combinatie cu Comaniciu si alti aderenti ai lui, cum au fost profesorul Vintan de la Timisoara si inginerul Veteleanu.
Comaniciu a mers prea departe in ofertele lui de colaborare cu Maniu: Miscarea Legionara să dispară si membrii ei să se inscrie in partidul national-țăranesc. Era o schimbare de identitate politica care n-a gasit ecoul cuvenit in masele legionare. Legiunea avea un ideal, o credință si acest ideal nu putea fi smuls din suflete, pentru a fi substituit cu prestigiul lui Maniu. Mai ales după martiriul Capitanului si a sutelor de victime ale terorii carliste si antonesciene, Legiunea poseda si un depozit sacru, care nu putea fi uitat sau renegat.
Comaniciu si-a pus in aplicare intelegerea cu Maniu după rasturnarea de la 23 August 1944, dar invazia sovietică a țării a pulverizat atat această initiativă cat si partidul national-țăranesc" - Horia Sima, Prizonieri ai Puterilor Axei
Apropo, nu uita nimeni de Gheorghiu Dej sau de Ceausescu. Dar sa nu uitam un aspect: INSTALAREA COMUNISMULUI IN Romania S-A FACUT PRIN ALOGENI. E adevarat ca si romanii si-au adus "contributia" la nenorocirile comuniste, dar in majoritatea covarsitoare, ei au venit DUPA si NUMAI CU ACORDUL stapanului de la Rasarit.
"Asadar, este fundamental să intelegem ca dincolo de amanuntele mai mult sau mai putin politizate ale luptei fortelor democratice din perioada 1944-1948, proiectul sovietic viza distrugerea totală a vechiului stat roman si inlocuirea lui cu un stat comunist, avind un teritoriu, un regim politic, o situatie sociala o manifestare internatională si o populatie hotarite de Uniunea Sovietică prin intermediul Conferintei de Pace de la sfirsitul razboiului.
............
Pentru a explica de ce includem in programul sovietic si notiunea de populatie" vom arata doar că Uniunea Sovietică a hotarit ruperea relatiei naturale intre romanii din Basarabia si cei din Vechiul Regat si transformarea lor intr-un nou popor " poporul moldovean", că a hotarit deportarea masivă a populatiei germane din Romania, că a hotarit acceptarea emigrarii masive a populatiei evreiesti din Romania in Israel, că a hotarit noua organizare teritorialadministrativâ
a statului, cu Regiunea Autonoma Maghiara, de exemplu, si că a hotarit amplasarea unei
importante categorii a minorității maghiare in functiile de control si conducere ale noului stat comunist roman. Toate aceste decizii care vizau notiunea de populatie" de pe teritoriul Romaniei au fost hotarite de Uniunea Sovietica.- Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat, volumul III.
...............
Guvernul Petru Groza, ca de altfel orice guvern controlat de Uniunea Sovietica avea rolul de a
gestiona Romania redefinitâ prin Tratatul de Pace in numele URSS, pentru momentul cind, prin
incheierea razboiului, institutiile de control Aliate iși incetau existenta, astfel că impunerea guvernului Groza prin folosirea tancurilor sovietice din Bucuresti, precum si prin conducerea treburilor statului fară sanctiunea regală " pe timpul grevei regale -nu au fost altceva decit aspecte ale instituirii noii autorități a noului stat. Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat, volumul III.
...............
Cum s-a vazut in 1989, prin negocierile geopolitice din Malta intre URSS si Statele Unite, proiectul sovietic a functionat perfect, Romania fiind impiedicata in primul rind de occidentali, să revendice teritoriile pierdute si a mai fost si obligată să semneze tratate cu vecinii
(cum este celebrul Tratat cu Ucraina), care să certifice frontierele statului comunist l' roman hotarit de Conferinta de Pace (URSS) in 1946. Nimeni nu a recunoscut, incepind cu 1990, vechiul stat roman Romania Mare, pe care il recunoscuserâ tot Marile Puteri in 1919, si ceea ce au recunoscut a fost si este configuratia teritorială dată Romaniei de catre URSS odată cu transformarea sa in stat comunist.- Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat, volumul III.
Unde este nedreptatea? Nedreptatea este acolo unde Marile Puteri implicate in liberalizarea
europeană din 1989 au stabilit ca punct de reper pentru negocierea destinderii si eliberarii in Europa Centrală si de Est, configuratia statelor independente in anul 1919, in timp ce punctul de reper pentru recunoasterea configuratiei Romaniei eliberate prin revolutia din 1989 este anul 1946!- Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat, volumul III.
.........
Oricum, efortul regelui se dovedeste laudabil, dar astfel de decrete goale de continut nu
puteau schimba realitatea juridică a Romaniei: conducerea statului fusese incredintată inaltului
Comandament Aliat (sovietic) si apoi Comisiei Aliate de Control (sovietic). Acestea exercitau toate puterile statului prin viza finală asupra oricarei decizii si impuneau prin ordine propriile hotariri. Cind au vrut, sovieticii au dat ordine, avertismente, au proferat amenințări: Comisiunea Aliată de Control CERE ca guvernul roman să curme acesta politică de taraganare a indeplinirii obligatiunilor luate asupră-și prin Conventia de armistitiu de la 12 septembrie si să se apuce, in mod serios, de asigurarea indeplinirii rapide si constiincioase a tuturor clauzelor de armistitiu." Romania avea un presedinte " maresalul Malinovski, si un vicepresedinte, gen. It. V.P. Vinogradov. - Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat, volumul III.
Faptul ca evreii erau asimiliati cu comunistii era un lucru "general acceptat". Ce inseamna asta? Inseamna ca la nivelul omului acelor timpuri, si ma refer la un om cu educatie, asta era perceptia. Cati oameni fac eforturi pentru a verifica daca perceptiile lor sunt reale? Foarte putini. Dar printre ei s-au aflat multi legionari, inclusiv Codreanu. De aceea, evolutia discursului sau de la momentul tineretii sale, la maturitate cand semneaza un PACT politic cu PNT sau Partidul EVREIESC.
Faptul ca dupa razboi, au fost foarte multi evrei in structurile comuniste a fost o realitate. E adevarat ca multi din ei au fost folositi de Moscova tocmai pentru ca nu aveau incredere in romani, dar nici nu s-au dat la o parte.
As compara aceasta situatie cu acelei a unei multinationale din Romania de azi: majoritatea managerilor sunt romani, mai multi ca cei straini, dar asta nu face compania romaneasca. Asa si cu evreii: nu erau ei majoritari in administratia comunista, dar ordinele tot de la Moscova veneau. Iar romanul simplu intelege asa: evreul e strain, rusii sunt straini, deci strainii ne conduc.
Adrian spune ca este patriot, dar neamul sau este unul de "naspeti", si ca "Ei au votat, ei au hotarat cine sa vina/stea la putere, ei au facut totul.
Ei fura tot ce prind, ei defriseaza paduri, ei asculta manele, ei se poarta ca niste cocalari, ei dau primii bani castigati pe masini mult prea scumpe". Concluzia e clara: "romanii si-au tras-o singuri".
Vedem ca Adrian, din dragoste de romani si de adevar, generalizeaza nepermis: "romanii sunt naspeti, manelisti, etc". Seamana leit cu "legionarii erau niste criminali"...
Dar el este patriot. Ceea ce nu intelege el si altii care dau vina pe oamenii simpli e ca au fost mintiti. Ei, poporul de tarani care nu avea decat educatia crestina in anii '50, au fost abuzati, batuti, colectivizati si in final, ALTERATI. Adrian e un exemplu perfect. Dar nu toti sunt asa, evident.
Au stiut romanii, cei care n-au avut 50 de ani acces la informatie, acei tarani in opinci, ce pregateste urss in 1989? Au stiut ei cine e Iliescu? Au taiat romanii simpli zeci de hectare de padure sau politicienii? Poporul roman a fost RUPT de istoria sa si indoctrinat de comunismul ateu atat de drag al lui Adrian. Dar tot el se plange si apoi e patriot!
Se plange ca niste oameni terorizati de 50, invatati ca trebuie sa te supui conducerii statului orbeste NU SE RAZVRATESC AZI... Uau, oare de ce?
O sa public un document in curand care va explica multe, INCLUSIV procesul de spalare a creierelor romanilor. Va explica cum s-a petrecut totul, pas cu pas.
Apropo:te consideram asemanator cu mine in gandire doar pe baza a ceea ce ai scris despre Steaua. Acolo ai aratat hotarare, darzenie si spirit. Evident, era doar o exceptie a gandirii tale.