FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1484950515270»
dee02.02.2011 08:34

Sex, soparle si acum oale pe topicul ML :) Adriane, ai spus ca respingi doctrina legionara (si) din cauza faptelor legionarilor, deci nu-i poti intelege pe cei care respecta ceva , atata timp cat practica contrazice teoria. Daca te iei dupa principiul asta, nu poti admira niciodata nimic, caci practica n-a confirmat in totalitate nicio teorie, in cel mai bun caz o confirma treptat, de-a lungul timpului.

Adrian02.02.2011 08:45

Nu-i asa, draga mea. Sunt multe lucruri pe care le poti admira. Sunt multi oameni care fac ce zic, care nu sunt ipocriti, care nu au in minte doar propriul castig. Trebuie doar sa stii sa alegi, nu sa sari cu capul inainte la primul lucru care ti se pare ca iti place.

 

 

 

Sabine, tot nu mi-ai zis. Pus fata in fata cu dovezile enumerate de mine mai sus, tot te consideri mai evoluat? Sau iar alegem sa ignoram intrebarile incomode?

 

Alexandru H.02.02.2011 09:01
da, getii probabil au venit de pe Marte si au ocupat spatiul asta, dupa care s-au retras o perioada pe venus sa lase pe altii sa lase niste oale in pamant, pt ca ulterior sa revina. da, totul e relativ. deja e dubioasa abordarea asta.

 

Originea tracilor e pe undeva prin Iran. Hora de la Frumusica dateaza de prin anul 4000 i.e.n, indo-europenii ajung in Europa prin 2500.

 

Cat despre asimilare, nu. Norma antica e exterminarea, nu asimilarea. Faptul ca suntem obisnuiti cu fenomenul de romanizare nu trebuie sa ne faca sa credem ca aceasta modalitate era cea mai uzuala forma de coexistenta. Civilizatia neolitica dupa invazia culturii Kurgan si a indo-europenilor s-a prabusit fara sa le lase cuceritorilor nimic din ceea ce insemna cultura lor materiala. Daca inainte de venirea invadatorilor, spatiul romanesc neolitic era unul din cele mai avansate din intreaga lume, dupa ei s-a facut totul praf si pulbere.

greenyes04.02.2011 14:23

Apostolat in Tara Fagarasului: Portretul luptatorului la tinerete- intre rigoare si regie (I)

 

La Fagaraș a avut loc in luna noiembrie proiectia filmului Portretul luptatorului la tinerete. Pelicula este prima care are ca subiect rezistenta anticomunistă din Muntii Fagarasului prin Grupul carpatin fagarășean, aflat, in cea mai mare parte a existentei sale, sub conducerea lui Ion Gavrilă-Ogoranu. Dincolo de aspectele artistice si regizorale, pentru noi, fagarășenii, este importantă nu doar existenta acestui film, ci si veridicitatea evenimentelor si a personajelor, ai caror copii, nepoti, rude sau prieteni traiesc printre noi. De aceea, pentru cateva lamuriri, am apelat la Parintele Profesor Ioan Glajar, din Ucea de Jos, care a cunoscut temnitele comuniste si miscarea de rezistență, unii membri fiindu-i colegi de clasă sau de liceu.

 

Parinte profesor, ati participat la proiectia filmului Portretul luptatorului la tinerete la Fagaras Cum vi s-a parut această primă ecranizare despre grupul de luptatori anticomunisti din zona noastra

 

Surprinzatoare, impresionanta instructiva necesară si binevenita

 

În ce masură credeti că spune cu adevarat povestea reală a grupului de rezistență din Muntii Fagaras

 

Consider filmul ca fiind un film istoric obiectiv, chiar dacă nu cu rigurozitate. În această privință, regizorul filmului, Domnul Constantin Popescu Jr., spune că întamplarile prezentate in film sunt in proportie de peste 90% autentice.

 

Ce ar mai fi de spus si nu s-a spus?

 

Dat fiind faptul că proiectia a durat vreo 2 ore si jumatate, cred că s-a spus destul intr-un singur film. Comentand el insusi filmul, regizorul a spus că multe lucruri de amanunt nu le-a putut sesiza si ca din motive obiective (timpul, posibilitățile financiare, alte obligatii ale artistilor), n-a putut filma tot ce si-a propus. În orice caz, dacă specialistii in istorie pot afla, din documente de arhiva mai multe lucruri despre rezistenta armată anticomunistă a partizanilor si despre evenimentele acelor timpuri, ceilalti care vizionează filmul iși pot face in această privință o imagine corectă si indeajuns de bogata În orice caz, dat fiind faptul că grupul de rezistență era un cerc inchis, ar fi greu de aflat cu exactitate toate amanuntele vietii lor.

 

Pare un film dur, cu sange, arme, batai Cat de crudă era realitatea de atunci?

 

Da, filmul e dur, cu sange, arme si batai, dar cei ce am trait in acele vremuri si am mai fost si arestati suntem in masură să apreciem, să confirmam că aceasta era realitatea, că regizorul si actorii nu exagerează in prezentarea ei. ( )

 

Filmul e intitulat Portretul luptatorului la tinerete. În ce masură reuseste el să contureze acest portret? Mie mi-au atras atentia, de exemplu, cateva trasaturi nepotrivite cu ceea ce stiam; am vazut pe ecran chipul luptatorului ca fiind fumator inrait, cu un vocabular bogat in injuraturi, manifestand usurință si chiar placere in a-i ucide pe cei care ii cautau. Este un portret realist?

 

Trasaturile nepotrivite, de care vorbiti, nu sunt reale, nu apartineau tinerilor luptatori anticomunisti nici fiintial si nici din cauza unei educatii gresite; nu defineau caracterul lor, portretul lor, cel putin asa cum i-am cunoscut, in acei ani, pe cei care mi-au fost colegi de liceu sau de clasă la Liceul Radu Negru din Fagaras Cat priveste calificativul fumator inrait, ne lamureste regizorul insusi, care, intr-o emisiune televizată (Emisiunea Cinemas, B1 TV), spunea că dansul este cel care a cerut actorilor să fumeze intens in anumite scene filmate. E de presupus că si vocabularul bogat in injuraturi are aceeasi explicatie, adică era propus de catre regizor. S-a voit probabil ca, prin fumatul intens si vocabularul bogat in injuraturi, să se exprime o stare de spirit incordată a tinerilor din grupul de rezistență, urmarit asiduu si asaltat armat de inamici puternici si rai, iar regizorul nu a gasit altă modalitate de a o reda.

 

În ceea ce priveste usurinta si chiar placerea in a-i ucide pe cei care ii cautau, lucrurile sunt mai complexe. Tinerii luptatori nu ucideau cu usurință si chiar cu placere pe cei care ii cautau, ci in primul rand dintr-o necesitate: din datoria de a-și salva propria viață primită de la Dumnezeu si pusă in slujba lui Dumnezeu si a neamului. Nu trebuie să scapam din vedere sau să uitam că nu tinerii din rezistenta anticomunistă au declansat confruntarea armată cu regimul comunist din tara noastră si cu securistii acestuia, ci comunistii si securistii lor au facut acest lucru. Deci, tinerii din grupurile de rezistență anticomunistă s-au vazut, de la un moment dat, urmariti si atacati armat, impuscati si omorâți fară milă de catre securistii comunisti si chiar de catre jandarmi si militari.

 

( )

Dar să nu scapam din vedere că tinerii din rezistenta anticomunista care au acceptat să pună mana pe arme si să curme vieti in randurile celor care ii urmareau si ii atacau cu arme, au acceptat si să fie rapusi ei insisi prin arme pentru reusita actiunilor lor si ale altor grupuri de respingere a comunismului adus in Romania de catre bolsevicii rusi.

 

De asemenea, se cuvine să observam că intrebarea este mai subtila are o nuanță mai greu observabila Ea se referă la o situatie anume, adică la cazul in care partizanii ucideau pe cei care ii cautau, subintelegandu-se că securistii erau doar in momentele de cautare, iar partizanii, neobservati si neatacati de data aceea de catre securisti, declansau ei atacul armat si ii ucideau pe securisti. De ce? Ucideau doar de dragul de a ucide? Fară indoială că nu! Știindu-se urmariti aproape fară contenire si in primejdie de a-și pierde viata in orice clipă sub tirurile securistilor, partizanii foloseau strategia razboiului: surprinderea dusmanului pe neasteptate si anihilarea lui. Procedand astfel, considerau că slabesc forta de atac a dusmanului, iși dovedesc hotararea de a rezista in fata oricaror forte si primejdii, iși manifestă spiritul de neaplecare, intretin o scanteie de nadejde in mijlocul masei romanesti din sate si orase care aud de fapta lor, iși implinesc, cum am mai spus, datoria de a-și apara propria viață primită de la Dumnezeu, credinta, libertatea, binele si demnitatea neamului romanesc. Deci, nu erau hotarâți să reziste si să lupte doar din interese personale sau de grup, ci mai ales in temeiul constiintei crestine si nationale, ce i-a insufletit dinainte de a păși pe drumul opozitiei, rezistentei si luptei anticomuniste si antiateiste.

 

De subtilitatea intrebarii mentionate, tine si exprimarea nedumeririi prin cuvintele: Mie mi-au atras atentia cateva trasaturi nepotrivite cu ceea ce stiam... Ce stiam? Știam, aproape toti, că majoritatea tinerilor luptatori reprezentanti in film faceau parte din Frăția de Cruce, organizatie legionară pentru tineret. Mai stiam (oare câți?) că Miscarea Legionară nu era (cel putin asa pretindea si mai ales la inceputurile ei) un partid politic, ci o scoală de educatie natională si crestina menită prin adeptii ei să indrepte multe rele si pacate din viata neamului nostru. Nu e cazul să dezbatem aici această pretentie, pe care unii dintre noi o admitem. Vreau doar să spun, de fapt să repet intr-o formă mai nuantata ceea ce am mai spus si anume că ceea ce se interpretează ca trasaturi nepotrivite pentru un tanar din Frăția de Cruce nu sunt trasaturi specifice portretului unui tanar membru al Frăției de Cruce, ci idei, gesturi si actiuni ale unui tanar luptator anticomunist, dictate de strategia unei confruntari armate, razboinice. Am putea spune că specific unui tanar membru autentic al Frăției de Cruce este spiritul de jertfă pentru credinta, binele, libertatea si demnitatea neamului nostru romanesc.

 

Asa numitele trasaturi nepotrivite, oricare ar fi ele, nu pot fi puse nici pe seama Bisericii, a educatiei religioase crestine. În această privință, citez sintagma lansată de un teolog (rus, dacă nu mă insel): vrednicia crestinismului si nevrednicia crestinilor. Nevrednicia crestinilor nu trebuie pusă pe seama crestinismului. Aceasta e o chestiune personala o abatere de la principiile evanghelice. În acelasi fel a gandit si vorbit si Corneliu Zelea Codreanu, Comandantul Miscarii Legionare, deci si al Frățiilor de Cruce. Iată marturisirea lui: Facem o mare deosebire intre linia pe care mergem noi si linia Bisericii Crestine. Linia Bisericii este cu mii de metri deasupra noastra Ea atinge perfectiunea si sublimul. Nu putem coborî această linie pentru a explica faptele noastre. Noi, prin actiunea noastra prin toate faptele si gandurile noastre, tindem catre această linie, ne ridicam spre ea, atat cat ne permite greutatea pacatelor carnii si condamnarea la care am fost sortiti prin pacatul originar. Ramane de vazut cat am putut, prin sforțările noastre pamantesti, a ne inalta catre această linie. Cu alte cuvinte, cred, Doamne, ajută necredintei mele (Marcu 9, 24). Cred, Doamne, ajută necredintei mele să devină credință si astfel să am credință deplina rezistentă in fata pacatului, salvatoare la judecata Ta cea dreapta o credință atat de vie si puternică incat, impresionat de ea, să schimbi judecata Ta bazată pe dreptate intr-o judecată bazată pe iubirea Ta de oameni, intr-o judecată mantuitoare de suflet, mantuitoare si a sufletului meu.

Alexandru H.05.02.2011 05:33

Ei, dadusem citatul ca un raspuns la declaratia Capitanului asupra suprematiei Bisericii.

Le reseau pansant05.02.2011 07:36
Ei, dadusem citatul ca un raspuns la declaratia Capitanului asupra suprematiei Bisericii.

pai ti-am spus tot nu e relevant, daca un popa spune o chestie nu e musai sa fie adevarata, mai ales in anumite timpuri.

 

una era Biserica Romana in perioada interbelica in timpul patriarhatului lui Miron Cristea si alta este in 1948 cand rusii si-au adus oamenii si mai ales metodele pe care le-au impus si bisericii.

 

 

Robert Aeroth05.02.2011 09:40
da, getii probabil au venit de pe Marte si au ocupat spatiul asta, dupa care s-au retras o perioada pe venus sa lase pe altii sa lase niste oale in pamant, pt ca ulterior sa revina. da, totul e relativ. deja e dubioasa abordarea asta.

 

Au plecat in concediu.

Mihai08.02.2011 11:40

@Robert

 

Genial

 

@strezahuzum

 

Imi dai ca argument un articol dintr-o revista, unde fara date concrete, un individ afirma ca in randul Bisericii exista homosexualitatea. Trecand peste gravele probleme de intelegere a respectivului autor a ceea ce spusese IPS Anania, textul ala e doar o afirmatie a unor pareri personale. Daca asta l-ai luat tu drept argument sau google-ul pentru a-ti demonstra punctul de vedere, e atunci e clar ca m-ai redus la tacere:).

 

Acum, serios vorbind, tu poti acorda credibilitate parerilor unora sau altora, sau acestei deloc serioasa sursa de informare( search pe google), dar le pui la indoiala credintele si obiceiurile unor oameni, doar pentru ca se bazeaza pe parerile altora decat tine: inaintasii lor. Vorbesc bineinteles de acele traditii pagane pastrate cu religiozitate in unele comunitati, care n-au alta justificare pentru cei care le practica decat ca asa au fost transmise... Ironic, nu-i asa?

 

Alexandru, baiete, eu n-am afirmat decat ca pe acest pamant, traditiile romanesti ce le numesc folclor au o mare vechime in timp. Am afirmat doar ca nu sunt tiganesti. Ceea ce inclusiv tu, prin ce ai spus despre o "oala" mi-a dat dreptate.

 

 

Alexandru H.08.02.2011 12:10

Muzica folclorica pe care ti-ai dori sa o auzi la MTV are suficiente radacini tiganesti.

Mihai08.02.2011 12:19

In alta ordine de idei, niste citate interesante pentru toti adormitii care mai cred povestile comuniste cu Miscarea Legionara agentura/copie a nazismului/fascismului.

 

"Miscarea legionară nu a aparut din senin sau infiintată de Germania nazista

Această temă apartine propagandei comuniste, nu adevarului istoric. Ea si-a avut cauzele profunde in

istoria țării si in toate acele aspecte anormale ale aplicarii principiului nationalităților in Romania aratate

in acest studiu incă de la prima pagină"

 

"Și să nu uitam cea mai mare diversiune: opera politică a fondatorilor Mihai Eminescu, Ion

Luca Caragiale sau Nicolae lorga este considerată si astazi fară valoare, produs al naivității unor

intelectuali visatori. Nimic mai fals."

 

Uitindu-ne cu atentie in trecutul nostru recent vom constata că reforma morală incercată de legionarism si de omul Ion

Antonescu au fost tentative disperate de a produce un nou inceput pentru statul roman.

 

 

Absenta analizei asupra chestiunii evreiesti", care a influentat decisiv si guvernarea lui

Carol al II-lea si pe cea antonesciana legionarismul, precum si miscarea intelectuală interbelica va

continua să nu producă explicatii pentru violentele politice din primele decenii ale Romaniei Mari,

pentru instalarea celor trei dictaturi din perioada 1938 " 1989 si pentru umbrele care incă sunt

proiectate asupra unor mari personalități romanesti. Astazi nu ne mai putem permite să-i confundam pe

nationalistii romani cu nazistii, fascistii sau antisemitii de pretutindeni, la fel cum nu se mai poate

accepta ideea că evreii sunt tot una cu comunistii, bolsevicii si romanofobii.(unde am mai vazut asta?)

 

Chestiunea evreiască" se referă la evenimentele generate de prezenta masivă a unei comunități

evreiesti imigrate in scurt timp, evenimente care tin de istorie, iar problema evreiască" se refera privită

in ansamblu, la imaginea care i s-a creat Romaniei in timp, ca urmare a rezistentei la acest fenomen. Ne

situam, asadar, intre realitatea politica socială si economică a chestiunii evreiesti" si propaganda

internatională ce a creat imaginea de stat si popor antisemit, care este problema evreiască" a Romaniei,

activă si astazi, desi in tară nu mai traiesc decit aproximativ 14 000 de evrei.

 

Cum spune romanul, impunerea rezolvarii categorice a chestiunii evreiesti" la Conferinta de la

Paris, prin acordarea drepturilor depline evreilor traitori pe teritoriul Romaniei si aflati deja la primele

generatii nascute aici, a pus capac" intregii problematici

 

Recunoasterea Romaniei Mari, in cate Marile Puteri vedeau o achizitie de teritorii noi", iar romanii

implinirea idealului national, a fost conditionată de trei interese ale marilor invingatori: controlul

Dunarii, controlul petrolului si rezolvarea chestiunii evreiesti".

 

Ionel I.C. Bratianu si Partidul National Liberal s-au opus acestor conditIonari: au nationalizat

bogățiile naturale, au relansat proiectul inginerului Jean Stoenescu-Dunare de constructie a Canalului

Dunare-Marea Neagră si s-au opus interventiei straine in chestiunea evreiescă". Probabil că instalarea

Regentei a creat impresia că Bratianu si PNL vor controla autoritar statul pentru foarte multi ani si din

acest motiv Bratienii trebuiau să dispara iar pe Tron să fie adus un mercenar.

 

Din toate considerentele prezentate mai sus trebuie să apreciem că aspectele antisemite ale

procesului de redesteptare a nationalismului romanesc de după primul razboi mondial nu au fost o

creatie influentată de fascism sau de nazism.

 

Fenomenul avea caracter istoric, nu avea nici o legatură cu

ce se intimpla in Germania si in Italia, decit că fusese provocat de aceleasi forte care interveneau din

exterior in relatia romani-evrei, in timp ce pentru Occident aceleasi forte actionau in interior. La nivelul

cel mai de sus al marilor forte angajate in problematica evreiască s-a raspuns cu nasterea unor mari forte

antisemite. Din acest punct de vedere, antisemitismul nationalismului romanesc a fost cu totul marginal.

 

Originea curentului politic cunoscut sub numele de Miscarea legionară se află in mediul universitar,

in rindurile studentimii. El a fost la inceput o reactie de negare a cursului periculos pe care il lua

initiativa comunista devenind repede o miscare de afirmare a spiritualității romanesti, in cautarea unor

repere.

 

in anii 1918 " 1920, in mediul universitar s-a produs o puternică rezonantă a bolsevismului, atit in

rindul studentilor, cit si in rindurile profesorilor, pe fondul haosului administrativ al statului si a

influentei nefaste venite prin presă de la ocupantul german. Se incita atunci la alungarea monarhiei si

transformarea Romaniei in republica la demobilizarea si desfiintarea Armatei, care era folosită ca factor

de opresiune impotriva clasei muncitoare si a revolutiei bolsevice din Ungaria, la preluarea puterii de

catre clasa muncitoare si distrugerea partidelor politice burgheze, la ateism.

 

Centrul cel mai periculos al

acestui curent a fost lasiul, unde intelectualitatea de stinga studentimea de origine evreiască si mare

parte a muncitorimii fusese infectată cu propaganda bolsevică si incurajată de succesul bolsevismului in

Rusia. Aceleasi publicatii marxiste, Adevarul si Dimineata, incitau la grevă generala la distrugerea

masinilor si uneltelor din fabrici, dar si la atacarea institutiilor statului.

 

Organizarea militară a acestui grup de tineri si pregatirea lor pentru o astfel de luptă a fost asigurată de

liderul lor, Corneliu Zelea Codreanu, care fusese timp de cinci ani elev al Liceului militar de la

Manastirea Dealu. Aici, el primise o educatie militară si nationalistă de Dreapta sub influenta unuia din

marii oameni politici romani conservatori, Nicolae Filipescu.

 

Este evident că teza unui Corneliu Zelea Codreanu creatie a fascismului sau nazismului se dovedeste

complet falsa Corneliu Zelea Codreanu a fost un produs autentic al nationalismului romanesc de

extractie eminesciana din sursa originară a acestui curent, si nu o creatie a vreunei doctrine politice.

 

Corneliu Zelea Codreanu nu s-a nascut ca lider antisemit, ci ca lider anticomunist.

Primele actiuni care 1-au remarcat in viata publică a lasiului sunt legate de calitatea sa de student la

Facultatea de Drept de la Universitate, unde, cu exceptia a trei profesori, din care unul era A.C. Cuza,

intregul corp profesoral era influentat de ideile de stinga.

 

in orasul Iasi, miscarea sindicală era dominată de agenti bolsevici, iar intelectualitea universitară de

stinga pleda in favoarea grevelor, desi acestea aveau un pronuntat caracter politic, fiind atacată

monarhia, guvernul, Armata in termeni violenti. Pe strazile orasului se manifesta cu drapele rosii, cu

tablourile lui Marx, Trotski si Christian Racovski, incă o dată pregatit să preia conducerea comunistilor

din Romania in numele sovietelor de la Petrograd. Toate aceste actiuni bolsevice pe teritoriul Moldovei

trebuie intelese ca fiind provocate, conduse si finantate de guvernul Racovski de la Odessa, care, ca o

particularitate a revolutiei bolsevice, folosea, asa cum am aratat, pe scară largă evrei comunisti.

Dacă ne

gindim putin la observatiile anterioare despre situatia din Ucraina, vom observa că poporul roman din

Basarabia si Nordul Bucovinei suferise opresiunea ocupantului austriac sau rus si cunoscuse

complicitatea administrativă a evreilor cu acesta.

 

Cind a venit Marea Unire, romanul si-a regasit statutul

sau de stapin al propriei țări. Situatia autorității se rastoarnă dramatic. Fostii oprimati sunt acum popor

dominant, parte a unei țări unite. Multi evrei devin sau ramin agentii fostului opresor. Fenomenul

compunerii doctrinei incipiente a miscarii nationaliste studentesti din Iasi pe baze anticomuniste

impletite cu antisemitism, adică pe identificarea bolsevicilor cu evreii, s-a sprijinit fundamental pe o

realitate. Ea era vizibila Nimeni din Iasi n-o putea nega.

 

Faptul că studentimea evreiască din

universitățile romanesti a devenit la un moment dat la fel de vizibil stingista cu excesele bolsevice

cunoscute, a amplificat imaginea de pericol. El a dat senzatia că se raspindeste si că reprezinta impreună

cu presa marxista anvangarda tentativei de a comuniza Romania.

 

Orientarea gruparii din care facea parte Corneliu Zelea Codreanu era vag socialista dar

anticomunista iar doctrina continea elementele principale ale nationalismului de Dreapta: Patria,

Dumnezeu, Biserica si Armata.

Subliniem incă o dată că in această perioadă antisemitismul miscarii nationaliste din Iasi si din alte

centre universitare era doar o particularitate a anticomunismului, studentii evrei si agentii bolsevici evrei

din rindurile muncitorimii fiind identificati atit prin activitatea lor politică antistatala cit si prin originea

lor etnica prin faptul că dominau numeric comitetele bolsevice.

 

Oricit ar parea de surprinzator, in comparatie cu ceea ce ne-a spus propaganda comunistă despre Miscarea legionara puseul antisemit al miscarii studentesti nu s-a produs la Iasi, ci la Cluj, intr-un moment cind Corneliu Zelea Codreanu nici nu se afla in tara

Miscarea a fost interpretată ca explicit antisemita desi sursele ei reale erau politice, in timp ce studentii s-au declarat in grevă generala guvernul a inchis toate universitățile din Romania pe intreg anul 1923 si a interzis activitatea legală a organizatiilor studentesti.

 

Fară indoială că guvernul Ionel l.C. Bratianu facea aici un

joc dublu, aratind că intelege să ia masuri energice impotriva nuantei antisemite a miscarilor studentesti,

dar acordindu-și si un ragaz pentru a putea reglementa situatia intolerabilă din universități.( al naibii anti-semit, fascisto-nazist, Bratiene).

 

Formindu-se in mediul universitar, unde studentii si intelectualitatea evreiască vehiculau farâ să se

ferească ideile marxismului si cultul Uniunii Sovietice, miscarii studentesti nationaliste i-a fost usor să

identifice lupta sa anticomunista ca pe o luptă impotriva evreilor si, prin extensie, pe evrei cu comunistii.

Actiunile teroriste si destabilizatoare conduse din Ucraina bolsevică pe teritoriul Romaniei, in care erau

usor de gasit evreii, nu veneau decit să intarească această credință.

 

Presa comunistă a reprezentat cel mai grav atentat la linistea relatiilor romano-evreiesti. Ziarele

Adevarul, Dimineata si Opinia au introdus ura, dispretul si bataia de joc la adresa romanilor si a

sensibilităților romanesti. Folosind largile libertăți democratice oferite de vechea Constitutie, aceste

publicatii au incitat in permanență conflictul etnic si social, au destabilizat relatiile sociale, provocind

muncitorii si țăranii la revoltă impotriva conducatorilor politici si impotriva statului national unitar,

cautind să inducă un sentiment de inferioritate poporului roman, ca natiune inapoiata cind lumea" se

indreaptă avintat spre orizonturile comuniste luminoase" etc

 

 

Importanta agenturii bolsevice din redactiile ziarelor mentionate este covirsitoare pentru conflictele care au urmat.

 

Evreii bolsevici plasati in presa romană

sunt primii responsabili pentru instalarea urii intre romani si evrei. Decenii la rindul se vor prevala de

drepturile statului de drept, aratindu-se drept promotori ai unor idei politice, ai libertății de expresie si de

constiință, ani la rindul vor spune că actiunea lor n-are nici o legatură cu rasa, si cind adversarii lor

politici au inceput să-i caute echipati in camăși verzi, cu diagonala petrecută peste piept si terminată intr-un

revolver Mauser, aceiasi democrati" n-au stiut prin ce gaură de sarpe să se mai ascunda au inceput

sa tipe că sunt evrei si că rasplata pentru activitățile lor antinationale nu este anticomunismul, ci

antisemitismul.

 

Dintr-o data adeptii luptei de clasa care le spuneau rabinilor că sunt epave",

antichități", puturosii societății", au redevenit peste noapte evrei. Multi au fugit in Uniunea Sovietica

pentru a se intoarce apoi pe tancurile acesteia ca invingatori.

 

Este insă important să subliniem că si atitudinea antisemită a avut evolutia ei, de la miscarile studentesti

cu substrat politic, la antisemitismul directional impotriva oligarhiei bancare si financiare evreiesti,

pentru ca la un moment dat să atingă fibra sensibilă a unui numar mare de romani prin prezentarea

evreilor ca mari conspiratori internationali impotriva pacii si independentei popoarelor, ca autori ai

comunismului, ai Uniunii Sovietice, ca Satana.

 

Fenomenul se va reproduce aproape identic in Statele

Unite ale Americii după al doilea razboi mondial, in perioada macarthista cind propaganda

anticomunistă si antisovietică va folosi formula conspiratiei internationale", iar principalii urmariti si

cercetati pentru activități comuniste vor fi evreii, intreaga propagandă anticomunistă din Statele Unite se

va concentra in interior pe nocivitatea presei, care specula libertățile democratice pentru a inocula ideile

comuniste.( vai, vai, vai).

 

 

Care au fost aceste lucruri deosebite care au atras atentia romanilor asupra Legiunii?

 

in primul rind, cultul muncii. Codreanu i-a convins pe legionarii sai că ideea eminesciană a muncii

romanilor pentru ridicarea țării lor trebuie pusă in practica Legionarii au inceput să deschidă santiere in

diferite sate, construind drumuri, diguri, fabrici de caramizi, poduri, biserici. Nu cereau nici un ban,

desfășurind o muncă fizică pe care astazi o definim în folosul comunității". Sigur că actiunile acestea

aveau impact la țărani, desi ne putem inchipui imaginea clasica pe care o intilnim si astazi, a țăranilor

care stau pe margine si privesc cum muncesc altii pentru ei si ne putem intreba ce ii impiedica să-și facă

niste caramizi, de exemplu. Atitudinea legionarilor insă ramine exemplara laudabila a fost pornită

dintr-o intentie curată si nu trebuie tratată cu superficilitate. Impactul sau a fost amplificat de

mentalitatea deja instalată a cetățeanului de rind, a țăranului, că deasupra sa se află un stat agresor, care ii percepe taxe, care dă legi impotriva lui, care il saraceste, care ii trimite jandarmii la poartă dacă

protesteaza care are o conducere undeva la Bucuresti sufocată de coruptie si preocupari mondene " un

stat care există pentru a-i da, a-1 ajuta si nu o face. La un moment dat munca nici nu a mai rentat. Și aici,

legionarii, care veneau in sat să facă ceea ce țăranii nu mai erau motivati să facă sau asteptau să le facă

statul, deveneau adevarati eroi. Scena țăranilor care stau pe margine si privesc cum muncesc altii stă la

baza edificiului legionar din anii urmatori.

 

in al doilea rind, a fost exemplul personal. Legionarii codrenisti incercau să prezinte profilul moral

al unui roman educat, credincios si cinstit. Educatia din familiile lor era sobra, nationalistă in sens

patriotic, plină de civilizatie si respect pentru comunitatea familiala Nu erau petrecareti si zurbagii.

Vorbeau putin si intr-un limbaj aparte, pe alocuri mistic. Sigur că ne putem intreba cit de mult mai

semanau cu romanul, asa cum il stim noi, dar atitudinea lor impunea respect, in ciuda acuzatiilor

propagandei comuniste, legionarii erau saraci. Banii putini pe care ii aveau sau ii stringeau se cheltuiau

pentru actiuni obstesti sau pentru nevoile organizatiei. Nu se fura intre legionarii lui Codreanu. Ca un

fapt exponential, se poate cita incidentul de la Iasi din 1940, care a stat la originea pogromului din 1941

După instalarea asa numitului stat national-legionar din 14 septembrie 1940, conducerea lasiului a

fost incredintată comandantului legionar Sturza. Acesta a ordonat o verificare a licentelor de functionare

a magazinelor evreiesti din oras Presedintele comunității evreiesti i-a semnalat că unul dintre legionarii

trimisi in control a pretins mită de la un proprietar evreu. Sturza s-a deplasat la fata locului si a produs o

confruntare intre evreu si legionar. Actul de coruptie a fost dovedit. Evreului i s-au dat banii inapoi, iar

legionarul a fost judecat de tribunalul local al Legiunii, fiind gasit vinovat de necinste. O dată cu

sentinta, i s-a oferit si pistolul. Legionarul corupt si-a tras un glonț in cap.

 

in al treilea rind, a fost ierarhia precisă si unitara Corneliu Z. Codreanu nu era un democrat. De

altfel, un om de Dreapta autentic poate fi liberal sau conservator intr-un regim al conducerii prin elite,

care este opusul democratiei. Să nu uitam că in acea perioadă democratia incepuse să fie prezentată ca o

inventie evreiasca care produce demagogie si libertinaj, in interiorul organizatiei sale, Codreanu a

construit o ierarhie pornind de la el in jos, prin selectia pe baza faptelor si profilului moral.

 

in al patrulea rind, a fost respectul pentru Biserică. Cultul pentru ortodoxie a reprezentat o formă de

luptă impotriva ateismului promovat de bolsevism, intr-un moment cind Biserica se clatina. Se dezvolta

atunci propaganda pentru credinta ca o afacere personala(recunoasteti personajul?), aratindu-se spre biserici ca spre niste cladiri

ale unei institutii a statului.

 

Propaganda comunistă incerca să denatureze continutul fundamental al

Bisericii, care este in realitate comunitatea credinciosilor sai, si nu un numar de cladiri. Pe de altă parte,

legionarii lui Codreanu se conduceau după principiile spatiului romanesc, compus din cer si pamint. Ei

voiau să ocupe pamintul cu biserici si să populeze cerul cu sfinti si eroi", să aducă in constiinta

romanilor de rind mitul folcloric si misterul religios".

Aderenta preotilor simpli la Legiune va reprezenta un alt element favorizant pentru ascensiunea nationalismului militant.

 

in al cincilea rind, strins legat de celelalte principii, legionarii au promovat cultul jertfei. Considerată

ca o formă de fanatism, ideea jertfei legionarilor pentru a trezi constiinta romanilor a reprezentat o piatră

grea de incercare pentru societatea romaneasca Ea infățisa sacrificiul pentru un ideal " mort la romanul

politizat excesiv " si un dispreț al mortii in numele unui principiu. Usurinta cu care se jertfeau in

dispretul mortii a socat, dar pe de altă parte a si speriat, atunci cind pedeapsa pentru tradare a luat forme

crude.

 

Intr-adevar, Legiunea Arhanghelului Mihail a adus pe scena vietii publice romanesti un scurt episod

despre ceea ce ar fi putut fi, cu amendamente, o societate romanească mai morala mai apropiată de

spiritualitatea sa veche, mai puternică si mai rezistenta prin refacerea in sistem a culturii sale nationale.

 

 

Ca natiune intarită pe principii clasice, romanii ar fi avut taria să tolereze fară spaime " paradoxal, dar

numai aparent " o comunitate evreiască de cinci sau sapte sute de mii de indivizi intr-un stat national

unitar de 19 milioane. Natiunea ar fi putut trece prin propria sa intelegere de la cultura natională la

civilizatia modernă si contemporana la revolutia tehnologică si ar fi putut strabate marile crize

continentale cu alt rezultat decit cel pe care il stim. Din pacate, societatea romană era prea pervertită de

tribulatiile statului sau.

 

Oricum, faptul că intre miscarea nationalistă modernă romană si fascism nu a

existat nici o legatură este dovedit si de esecul inființării la Bucuresti a Fasciei Nationale Romane si a

Actiunii Romanesti, de inspiratie fascistă (adică socialist italiană), la Cluj. Existenta lor efemeră si

ridicolul doctrinei lor au aratat că nationalismul romanesc avea cu totul alte surse. Antisemitismul lor

exagerat a parut ca un abuz chiar si pentru omul de rind, apoi, ca un import prea strain si prea strident.

 

 

Alex Mihai Stoenescu, Istoria Loviturilor de Stat in Romania, volumul II. Diferite pagini.

 

Pentru conformitate, trebuie sa specific autorul ii considera pe de Dreapta( a se vedea definitia data de el) pe Bratieni, fauritorii statului modern, iar conservator pe cei P.P Carp sau Take Ionescu, elemente uriase ale Romaniei.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Muzica folclorica pe care ti-ai dori sa o auzi la MTV are suficiente radacini tiganesti.

 

De unde stii tu ce muzica imi doresc eu sau altii sa ascultam? Pentru ca "stii tu mai bine" ce ne place si ce nu ne place? Pentru ca ai tu o idee preconceputa despre ce inseamna muzica populara?

 

 

Robert Aeroth08.02.2011 13:00
Muzica folclorica pe care ti-ai dori sa o auzi la MTV are suficiente radacini tiganesti.

Asta e ce-a mai ridicola afirmatie pe care au facuto pe acest site.

Alexandru H.08.02.2011 13:17
Asta e ce-a mai ridicola afirmatie pe care au facuto pe acest site.

 

And yet he speaks...

 

Robert Aeroth08.02.2011 13:28
And yet he speaks...

 

Te crezi superior fata de mine?

Alexandru H.08.02.2011 14:12

Ma gandeam la ironia situatiei in care ataci ridicolul unei afirmatii printr-o fraza cu greseli gramaticale. Ca intr-o dezbatere normala, trebuie sa fii atent si la detalii de-astea pentru ca de multe ori forma in care transmiti o idee e la fel de importanta ca si ideea in sine.

 

Am inteles problema ta, ti-am mai acceptat si exploziile pline cu injurii pe care le mai reversi din cand in cand in capul celor cu care nu te intelegi, insa uneori mi se pare ca decent e sa taci din gura atunci cand nu esti sigur daca ceea ce spui e absolut corect, atat din punct de vedere logic, cat si lingvistic.

MoWeed08.02.2011 14:34

Muzica populara nu este muzica lautareasca. Afirmatia ta este o dovada ca deja nu mai este vorba de analiza obiectiva, rece a tot ceea ce este romanesc, ci o dovada a virulentei inexplicabile cu care tii sa minimizezi, demontezi, blamezi tot ceea ce tine de romanism.

Inteleg ca analizezi totul numai prin minte, nu si prin suflet. Pot intelege si faptul ca nu esti nicidecum mandru de originea ta(chiar daca nu sunt de acord cu ideea respectiva). Tinand cont de originile tale, inteleg si virulenta cu care aperi minoritatile. Dar nu inteleg de ce tii neaparat sa ataci repetat tot ce tine de romanism, chiar si inventand prostii ca cea de mai sus

Robert Aeroth08.02.2011 17:04
Ma gandeam la ironia situatiei in care ataci ridicolul unei afirmatii printr-o fraza cu greseli gramaticale. Ca intr-o dezbatere normala, trebuie sa fii atent si la detalii de-astea pentru ca de multe ori forma in care transmiti o idee e la fel de importanta ca si ideea in sine.

 

Am inteles problema ta, ti-am mai acceptat si exploziile pline cu injurii pe care le mai reversi din cand in cand in capul celor cu care nu te intelegi, insa uneori mi se pare ca decent e sa taci din gura atunci cand nu esti sigur daca ceea ce spui e absolut corect, atat din punct de vedere logic, cat si lingvistic.

 

 

Imi cer scuze ca nu ma ridic la nivelul pe care ti-l doresti tu. Nu am nevoie sa ma intelegi sau sa ma menajezi chiar iti multumesc pentru corecturi, ma ajuta! Chiar te rog sa imi explici unde am gresit ca nu vad greseala trebuie sa imi spui uite aici ai scris cu linie si trebuia fara, ca sa numai apelez la persoane din lista de mess mereu.

Cand mi-a fost atrasa atentia ca deranjez mi-am cerut scuze, la fel cum am acceptat orice greseala pe care am facuto si m-am corectat (cum a fost cazul cu parlamenturile din mare britanie).

 

Totusi te anunt cu regret ca nu o sa tac !

dee09.02.2011 06:10

Scoli elementare existau pe langa manastiri si biserici, unde copiii invatau "buchiile", insa n-am inteles ceva, tu dai vina pe Biserica ortodoxa pentru lipsa invatamantului superior in Tarile Romane pana in sec. al XVII-lea? Dar de ce ar trebui biserica sa manifeste interes pentru invatamantul laic si nu domnitorii care s-au succedat in Tarile Romane? de ce sa ne deranjeze ca Biserica s-a limitat doar la formarea morala si spirituala? BOR-ul ca institutie s-a format abia in 1872, cand invatamantul laic era deja cristalizat, doar existau Universitati la Iasi sau Bucuresti.

stix09.02.2011 06:41

Strezahuzum si Alexandru H.

 

Felicitari pentru comentarii, sunt foarte bine argumentate, bazate pe logica si mult bun simt, o placere si o reala incantare sa le citesti, eu chiar ma bucur ca mai exista printre noi si oameni care gandesc ca voi si care reusesc sa se exprime atat de clar si de concis.

 

Am vrut mai demult sa va felicit pe amandoi pentru felul in care ganditi si va expuneti punctele de vedere ( care coincid cu ale mele ), ce bine ar fi daca ar exista mai multi romani care sa renunte la diferite mentalitati ,, arhaice ", ,,daunatoare", ,,bazate pe clisee", poate nu ne-am mai afla in situatia dezastruoasa existenta in tara la momentul de fata .

 

Cat timp avem si stelisti ca voi ( foarte putini, din nefericire ), poate ca nu e pierduta orice speranta pentru salvarea clubului nostru drag.......

 

Toate cele bune!

Robert Aeroth09.02.2011 11:57

@stix nu stiam ca esti pro-autonomiei maghiare.

stix09.02.2011 14:01

Nu pot inteleg de ce de fiecare data, tii cu tot mortisul sa-mi dai reply la comentariile mele, mai ales daca nu ti se adreseaza in vreun fel, asta una la mana.

 

Am vazut cum ,,discuti" tu pe forum, ce ,,argumente" folosesti si nu ma intereseaza sa dialoghez cu indivizi ca tine.

 

In afara faptului de de foarte multe ori esti total pe langa subiect ( exact ca si in momentul de fata ), folosesti un ton obraznic, superior ( nu numai fata de mine, ci si cu altii de pe aici ), eventual bagi niste injuraturi sau niste apelative mai putin ,,ortodoxe" ( asta asa ca sa nu le numesc altfel ) si mai mult in ultimul timp ai mai inceput sa-ti dai si ,,intervale" pe forum cu cei care nu-ti impartasesc opiniile, asta-i culmea culmilor.

 

Trebuie sa intervina moderatorii ca te ,,domoleasca", ca tu nu ai simtul masurii in vreun fel, scuza-ma, dar intr-o discutie, trebuie sa ai si cei 7 ani de acasa, care la tine lipsesc cateodata ( de cele mai multe ori ).

 

De aia evit sa intru in vreo discutie cu tine pe vreo tema, plus ca nici nu avem prea multe idei sau conceptii in comun, asa ca te rog sa-mi ignori mesajele care nu ti adreseaza tie in vreun fel si promit sa fac si eu exact la fel.

 

Discuta si altii pe aici in contradictoriu dar nu au ,,derapajele" tale, isi sustine fiecare punctul de vedere cu diverse argumente si asa ia nastere o discutie civilizata, tu vad ca nu poti face asta.

 

Nu am vazut in comentariile celor 2, respectiv Strezahuzum sau Alexandru H. vreun rand care sa ma duca cu gandul ca ar dori autonomia maghiara ( eu unul nu-mi doresc acest lucru si nu-l voi sustine niciodata ), dar tu ca de obicei le pui oamenilor ,,in gura" tot soiul de lucruri pe care nici nu le-au gandit, daramite sa le scrie, si nu ma mira ca exact asa ai facut si cu mine de multe ori.

 

Asta asa ca sa nu spui ca nu ti-am raspuns, dar te rog pe viitor sa ma ignori, cum fac si eu cu tine.

dee09.02.2011 14:28
(...) pro-autonomiei maghiare.

Nu cunosc pozitia lui Alexandru, insa in ceea ce-l priveste pe Streazahuzum el e pro federalizare, pro descentralizare. (eu asa l-am perceput) E o mica mare diferenta fata de ceea ce ai spus tu.

Robert Aeroth09.02.2011 17:22

Stix ai scris asa de mult incat nici nu pot acum sa citesc toata polologhia dar ai face bine sa citesti posturile lui Alex inainte sa dai drumu la linguseli.

 

Alex a spuso chiar direct pe un alt topic, ca le-ar da autonomie maghiarilor si cam mereu se pisa pe cetatenii de etnie romani, generalizant grosolan. El ma rog sa zicem ca poate sa faca asta dar tu nu prea ai cum , desigur asta daca nu esti si tu vreun pui de neamt sau indian ceva.

 

Daca vrei sa fi ignorat numai posta. Postezi ca sa intri intr-un dialog. Nu va plac exprimarile mele din topor? Ma nu inteleg cum de niste profesori universitari imi tolereaza "nesimtirile" si "tupeismele" si cum de vi tu cu pretentii sa iti zic sar'mana. Vrei respect? Ce ai facut pentru respectul meu?

Marius09.02.2011 17:43

ha, cu riscul de a fi off-topic si plm, poate cineva sa numere cate greseli a facut asta mic in postul de mai sus?

 

ntz-ntz-ntz, fara google si copy-paste, ai putea crede ca tinerii de azi sunt semianalfabeti.

stix09.02.2011 17:50
ha, cu riscul de a fi off-topic si plm, poate cineva sa numere cate greseli a facut asta mic in postul de mai sus?

 

ntz-ntz-ntz, fara google si copy-paste, ai putea crede ca tinerii de azi sunt semianalfabeti.

 

 

Chiar nu te pot ,,contrazice" in vreun fel in legatura cu acest subiect, asta tot cu riscul de fi off-topic!

dee09.02.2011 18:08

Al dracului cum retinele unora se lezeaza preferential.

«1484950515270»