FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1505152535470»
MoWeed21.02.2011 10:14

Astea sunt scuze.

Atata timp cat te-ai dat cu unii care au furat fie si 1 euro cent, inseamna ca nu ai dreptul moral sa ne vorbesti noua ce e sau nu e normal.

Scuza ca "aia dinainte au furat mai mult" este exact expemplificarea mentalitatii defecte de sclav care caracterizeaza un procent mare din romanii de azi. Furtul e furt, indiferent de cantitate. Sau un amarat care fura o paine ca n-are ce pune pe masa primeste cumva mai putin decat unul care a furat 100 de milioane?

 

Oricare ar fi intentiile tale, daca te bagi in rahat o sa iesi de acolo manjit.

 

PS: pentru mine PSD=PNL=PDL=UDMR=PNTCD=PRM(am pus partidele care ne-au guvernat din '90 incoace). Toti sunt niste hoti, toti sunt niste nenorociti, toti ar merita inchisoare sau un glonte in cap. Situatia de azi a Romaniei nu este numai vina portocaliilor, este vina tuturor acelor nenorociti

 

PS2: Nu ma uit la antena 3, nici la realitatea TV

dee21.02.2011 10:21
Visul meu e sa fac parte dintr-un partid de dreapta modern, insa pentru a avea sanse, imi dau seama ca e necesara faramitarea electorala a Romaniei, spargerea marilor monopoluri, a marilor aliante si impartiri teritoriale. Primul pas e aproape facut: distrugerea bazei electorale PSD-iste. De acum incolo niciun partid nu va mai putea sa-si asume interesele populatiei rurale. Mai sunt cateva etape de parcurs... dar nu mai e mult...

 

Rareori acorzi incredere celor care comploteaza distrugerea altora. Succes in politica!

 

 

Adrian21.02.2011 10:31

Nu inteleg de ce va luati de om pentru ca a lucrat la pdl. De parca el a furat si el a distrus tara asta, asa vorbiti.

 

Sunt curios cati dintre voi chiar cunosc raul produs de ultimele 2-3 guvernari. Pentru ca pun pariu ca marea majoritate din voi vorbitidin auzite.

 

Caline

 

Ia spune-ne tu ce a insemnat Miscarea Legionara.

strezahuzum21.02.2011 10:35
PS: pentru mine PSD=PNL=PDL=UDMR=PNTCD=PRM(am pus partidele care ne-au guvernat din '90 incoace). Toti sunt niste hoti, toti sunt niste nenorociti, toti ar merita inchisoare sau un glonte in cap. Situatia de azi a Romaniei nu este numai vina portocaliilor, este vina tuturor acelor nenorociti

 

PS2: Nu ma uit la antena 3, nici la realitatea TV

 

Right .... si raspunsul e Miscarea Legionara, "Garda si Capitanul", care dupa ce vor trage un glont in cap celorlalte partide ne vor construi o tara "ca soarele de pe cer". Wunderbar !

Alexandru H.21.02.2011 10:45
Astea sunt scuze.

Atata timp cat te-ai dat cu unii care au furat fie si 1 euro cent, inseamna ca nu ai dreptul moral sa ne vorbesti noua ce e sau nu e normal.

Scuza ca "aia dinainte au furat mai mult" este exact expemplificarea mentalitatii defecte de sclav care caracterizeaza un procent mare din romanii de azi. Furtul e furt, indiferent de cantitate. Sau un amarat care fura o paine ca n-are ce pune pe masa primeste cumva mai putin decat unul care a furat 100 de milioane?

 

Oricare ar fi intentiile tale, daca te bagi in rahat o sa iesi de acolo manjit.

 

PS: pentru mine PSD=PNL=PDL=UDMR=PNTCD=PRM(am pus partidele care ne-au guvernat din '90 incoace). Toti sunt niste hoti, toti sunt niste nenorociti, toti ar merita inchisoare sau un glonte in cap. Situatia de azi a Romaniei nu este numai vina portocaliilor, este vina tuturor acelor nenorociti

 

PS2: Nu ma uit la antena 3, nici la realitatea TV

 

Tot ai obsesia ca m-am dat cu unii sau cu altii. Probabil daca as fi fost muncitor in constructii, m-ai fi acuzat ca m-am dat cu aia pentru ca am lucrat la construirea sediului lor. Nu-mi amintesc sa fi fost pana acum membru al vreunui partid politic si, in mod sigur, nu m-a chemat nimeni sa fur cot la cot impreuna cu el. Si nu ma scuz in fata nimanui: daca m-as fi dus la lipit afise, as mai fi inteles; ceea ce fac eu insa nu e foarte usor de gasit in alta parte, deci mi se pare normal sa fiu platit. La 20 de ani probabil ca e greu de judecat in termenii unei profesii adevarate, pentru care depui efort si daruire si nu se intelege ca banul muncit e altceva decat banul furat.

joseph21.02.2011 11:16
Astea sunt scuze.

Atata timp cat te-ai dat cu unii care au furat fie si 1 euro cent, inseamna ca nu ai dreptul moral sa ne vorbesti noua ce e sau nu e normal.

Scuza ca "aia dinainte au furat mai mult" este exact expemplificarea mentalitatii defecte de sclav care caracterizeaza un procent mare din romanii de azi. Furtul e furt, indiferent de cantitate. Sau un amarat care fura o paine ca n-are ce pune pe masa primeste cumva mai putin decat unul care a furat 100 de milioane?

 

nici eu nu as lucra pentru un partid politic daca as avea de ales, dar din curiozitate te-as intreba ce ai face daca ai constata ca aproape orice companie mare(si destule medii sau mici) din tara noastra are legaturi cu mediul politic intr-un fel sau altul...? cum faci sa eviti capcanele astea si sa ramai un om respectabil care-si poate da cu parerea pe un forum?

 

pe langa faptul ca tu ii judeci alegerile facute acum cativa ani, pe baza informatiilor din prezent si fara a tine cont de conditiile locale si personale... nu inteleg vehementa cu care fluturati acuzele astea, desi nu au o legatura prea mare cu subiectul in cauza. daca omul se ascundea si voi nu stiati ca a lucrat pentru un partid politic, cel putin jumatate din argumentatia voastra pica... pentru ca ati ales sa atacati mai mult omul decat ideile lui.

 

 

Right .... si raspunsul e Miscarea Legionara, "Garda si Capitanul", care dupa ce vor trage un glont in cap celorlalte partide ne vor construi o tara "ca soarele de pe cer". Wunderbar !

 

foarte tare! un raspuns pe masura extremistilor(ca ton si mod de exprimare) de mai sus :)

Mihai21.02.2011 11:33

N-am stiut ca Alexandru, marele istoric( mult mai informat ca majoritatea istoricilor publicati) a lucrat pentru baietii care au dat legea invatamantului, legea pensiilor si al caror sef suprem a declarat ca la 90% dintre romani le plac manelele.

 

E clar de unde vine disperarea de a incerca sa gaseasca motive de a compromite un fenomen curat ca si Miscarea Legionara. Evident, punerea in contrast a celui din urma legionar cu un politician actual reprezinta un dezavantaj net pentru cel de-al doilea.

 

Ah, musca asta e tare mare pe caciula.

 

In ceea ce priveste povestea Manciu, va rog sa-l contactati pe Stoenescu si pe ceilalti istorici care au scris negru pe alb ca nu a fost vorba de nicio crima. N-am facut decat sa aduc citate care demonstreaza acest punct de vedere, iar raspunsurile sunt glume rasuflate sau acuzatii de "propaganda".

 

Pai Alexandru ar trebui sa stie cel mai bine ce e propaganda, doar politicienii au dus-o la un nivel asa de ridicat.

 

Da, da, strezahuzum, Garda aia de 800.000-1.000.000 de oameni, din care sub 50 au ucis. Wow, ce procent infiorator care sa sustina ca vine Legiunea si omoara pe capete. Wow, cata grija pentru deotologie, corectitudine. Dupa logica ta, daca cersetorii din Occident sunt tigani, inseamna ca "vin romanii si cersesc. Minunat".

 

@Mo

 

Perfect de acord cu tine in ceea ce priveste partidele,politicienii si televiziunile. De fapt toate formeaza un tot unitar, prin legaturile finaciare dintre ele. Eu boicoltez atat alegerile, cat si TV-ul.

 

Daca as vota cu orice partid de pe ce scena politica, AS LEGITIMA FURTUL. NU MA REPREZINTA.

dee21.02.2011 11:34
nici eu nu as lucra pentru un partid politic daca as avea de ales...

 

serviciile de consultanta politica sunt destul de profitabile, nu-i de mirare ca atata lumea e angrenata in elaborarea strategiilor politice pentru lideri sau de campanie. E pana la urma un job ca oricare altul.

 

Daca as vota cu orice partid de pe ce scena politica, AS LEGITIMA FURTUL. NU MA REPREZINTA.

Cei putini care voteaza in tara asta o fac din automatism, mai putin din convingere. Cu totii ne simtit tradati de clasa politica actuala. Eu, de exemplu, nu ma regasesc nici in liberalism, nici in socialism, cred mai degraba intr-o doctrina centrata pe fiinta umana si comunitate, cum e crestin-democratia, deci, votez din automatism cu PNTCD, nu pentru ca m-ar multumi clasa actuala, ci pentru ca inca mai sper ca vor prelua mostenirea politica si morala a lui Iuliu Maniu, ca sursa de motivare a actiunilor lor viitoare.

strezahuzum21.02.2011 11:47
Da, da, strezahuzum, Garda aia de 800.000-1.000.000 de oameni, din care sub 50 au ucis. Wow, ce procent infiorator care sa sustina ca vine Legiunea si omoara pe capete. Wow, cata grija pentru deotologie, corectitudine. Dupa logica ta, daca cersetorii din Occident sunt tigani, inseamna ca "vin romanii si cersesc. Minunat".

 

Spune-i asta lui MoWeed. El e cel care declara ca "toate partidele care au fost la guvernare merita un glont in cap sau sa fie la puscarie". Si e logic sa faca asta, cat timp propaganda legionara, daca o dezbracam de ecrane de fum si abureli, nu e altceva decat fascism adaptat situatiei locale : partidele sunt corupte, politicienii sunt corupti, nu ne reprezinta, trebuie sa scapam de ele. Nici restul cetatenilor Romaniei nu sunt cum ar trebui sa fie, asa ca trebuie reeducati, remodelati, transformati in Ubemenschen de tip Nietzscheian cu lecturi din carticelele lui Codreanu. Bla, bla, noi suntem expresia "sufletului romanesc' autentic, nu putem fi judecati dupa aceleasi standarde ca restul, etc, etc ....

 

Alexandru H.21.02.2011 11:51

Eu nu fac strategie politica (desi as putea) pentru ca piata e plina de tot soiul de idioti analfabeti care deja muncesc in domeniu, plus ca cei mai multi politicieni sunt niste dobitoci incurabili, cu pretentii de autosuficienta in orice disciplina. Sunt pe strategie media-imagine si as spune pe campanii post-electorale (in sensul promovarii si asumarii unor proiecte in cadrul consiliilor locale/judetene). Bine, ca hobby am istoria (la care oricum il bat pe Mihaita la funduletul gol, ca deh, nu poti invata chiar atat de multa in timp ce te holbezi fermecat la ramasitele teoretice ale idiotilor ce doreau infiintarea institutiei "Omului nou" si eliberarea de adeverinte-tip, cu buletin, legitimatie religioasa si neaparat acreditare de la una din echipele mortii aflata in misiune prin Romania).

 

Mihaita, nu stiu mama de ce nu iesiti voi in strada pe model Egipt/Tunisia/Yemen/Libia si o puneti de o revolutie. Dupa spusele voastre, toti sunt nemultumiti, regimul democratic e rau, toti "este" hoti iar legionarii "e" curati, cum i-a facut mamica Codreanu si taticu Sima. Fenomenele curate nu trebuie sa ramana doar pe internet, raspanditi-le si sigur veti avea succes. Fii un OM NOU adevarat, nu o cata online!

 

In ceea ce priveste povestea Manciu, va rog sa-l contactati pe Stoenescu si pe ceilalti istorici care au scris negru pe alb ca nu a fost vorba de nicio crima. N-am facut decat sa aduc citate care demonstreaza acest punct de vedere, iar raspunsurile sunt glume rasuflate sau acuzatii de "propaganda".

 

Daca ai fi avut vreo legatura cu istoria, ai fi stiut ca sursele originale bat la orice ora in valabilitate istorica citatele unor istorici care vorbesc despre acele surse. Cu cateva zeci de pagini mai sus, am adus in discutie stenogramele procesului intentat lui Codreanu, deci surse originale, nu aberatii marca Stoenescu.

Mihai21.02.2011 13:23

De unde stii tu ca nu sunt un OM NOU? Ma cunosti cumva? Sau poate confunzi borcanele si iti inchipui ca pentru a schimba ceva trebuie sa faci o REVOLUTIE?

 

Atentie, ca metoda de a schimba ceva prin revolutie apartine comunismului, subiect pe care il cunoaste mult mai bine idolul tau portocaliu. Nu ca as fi eu legionar - n-am castigat acest drept - dar legiunea a recurs intotdeauna la schimbarea din interior, fara violenta. Oricine a studiat actiunile legionarilor cunoaste acest lucru.

 

Nu trebuie sa ma justific in fata unui individ care se ocupa cu strategia politica, adica cu metode a manipula oamenii sa voteze cu niste corupti si niste scursuri ale societatii. Societate, pe care, de-altfel, au distrus-o. Pai cum sa nu-i suporti pe legionari in conditiile astea?

 

Se pare ca te-am enervat, astfel nu se explica de ce ai inceput sa devii agresiv si auto-laudaros. Inca o trasatura "compatibila" cu crestinismul si legionarismul. In rest foarte mult de "eu", "eu", "eu"...

 

Apropo, daca ai facut campanie electorala ai facut si tu parte dintr-o "echipa a mortii"....

 

@strezahuzum

 

Ca de-obicei, mistouri si lipsa de argumente. Interesant cum un Armand Calinescu - ucigas a zeci de persoane fara proces - I.G. Duca, om care a ucis 18 legionari sau Carol al II-lea - om care a ucis mai multi legionari decat numarul total al victimelor intregii organizatii - nu sunt asa periculosi pentru indivizi ca tine....

 

Lor li se gasesc circumstante atenuante( desi sunt, in fapt, agravante), ba chiar se gasesc si fapte bune, dar Miscarii Legionare, care MEREU S-A APARAT CONTRA AGRESIUNII INITIATE DE ALTII, nu i se gaseste nicio parte buna...

 

Dar acesti "laudati" de politicieni( care in opinia lui strezahuzum n-aveau nicio vina) au lasat in urma un stat mutilat, cu sute de mii romani lasati prada mortii doar pentru ca erau romani. Consecintele deciziilor lor catastrofale le resimtim si astazi, dar LEGIONARII sunt de vina!

 

Tot legionarii sunt anti-semitii, dar pe Octavian Goga il citim in toate cartile de poezii, fara probleme.... Tot ei sunt niste "monstri" pentru ca voiau sa educe oamenii sa fie drepti, responsabili pe deciziile lor si patrioti. O adevarata monstruozitate!

 

Ca si cum nu asta a incercat orice sistem de educatie din toate tarile civilizate in ultima mie de ani! Dar deh, daca nu o spune "cine trebuie" treaba asta devine dintr-o data periculoasa. Oricum "ecranele de fum si aburelile" sunt doar in capul celor incapabili sa le inteleaga si care reduc totul la alb si negru, in clisee de genul "fascism local", "fascism crestin", etc.

 

Aia sunt limitatii. Ca si cum daca ai folosi vreo idee a altcuiva printre multe altele proprii, cele din urma se anuleaza si automat devii copiator al celui dintai. Luminatie, nu alta!

 

Mo are dreptate, toate aceste partide au fost la guvernare. Evident ca nu fiecare membru de partid merita puscaria, dar moralmente sunt si ei vinovati pentru ca NU S-AU DEZIS DE CEI CARE AU FURAT. Inca n-am auzit de membrii aia de partid care si-au dat demisia pentru ca nu voiau sa fie colegi cu Iliescu, Udrea sau Tariceanu. Dar probabil ca NU e o strategie politica prea buna, nu-i asa Alexandru?

 

Oricum, de Alexandru m-am convins de unde vin pornirile lui. E clar ca si tu traiesti departe de lumea reala, nu cunosti disperarea de a nu sti ce mananca copilul maine, de a te teme ca n-ai cu ce sa platesti o pastila sau ca ramai fara caldura. Probabil ca si tu profiti de sistem si in rest nu mai conteaza nimic.

 

@dee

 

Votarea din automatism nu e ok, pentru ca mostenirea lui Iuliu Maniu trebuie sa se si regaseasca in actiunile partidului respectiv. E ca si cum as vota eu cu unii doar pentru ca se revendica din Miscarea Legionara. Ar fi o prostie.

dee21.02.2011 13:38

stiu Mihai, insa atata timp cat pe buletinul de vot nu exista "niciunul", trebuie sa faci o alegere din ceea ce se ofera. In locul crudei realitati alegi speranta si votezi ceea ce crezi tu ca se poate apropia de convingerile tale. :)

MoWeed21.02.2011 14:49

@Adrian

Nu il judec pentru asta, mai ales pe el, cel inchinat zeului ban.

Dar mereu m-a enervat ipocrizia celor care se dau imaculati si superiori cand sunt exact ca cei pe care ii blameaza. Ma enerveaza cand incearca sa-mi dea lectii unul care nu imi e cu nimic superior(nu ma refer la planul financiar, numai un imbecil judeca persoanele dupa banii pe care ii au). Si nu numai ca incearca sa-mi dea lectii, dar are si o atitudine aroganta in acelasi timp.

 

@strezahuzum

Unde vezi tu ca am zis ca Miscarea Legionara ar putea fi un raspuns acum? Momentan, nimeni nu ar putea schimba situatia; aceasta schimbare trebuie sa se manifeste in primul rand la fiecare roman. Degeaba apar alternative(nu spun ca au si aparut momentan) daca romanul este pacalit de aceeasi spaga electorala, daca este pacalit prin acelasi circ televizat si prin promisiunile desarte ale nenorocitilor astia.

Alternativa nu trebuie sa fie neaparat un partid, poate sa fie o singura persoana. Sunt convins ca si in partidele consacrate exista cativa oameni de valoare, oameni care insa sunt lasati in spate de nenorocitii fara scrupule care ajung in posturile de conducere. Asta se va intampla atata timp cat romanii vor accepta asta si vor legitimiza acest mod de a face politica prin votul lor.

 

Eu sunt indoctrinat? Pai ia da-mi mie 10 exemple de politicieni care au facut ceva pentru romani dupa 1989, fara sa se imbogateasca din acest "ajutor". Da-mi 10 exemple de oameni politici care sa nu fie bogati, majoritatea avand firme care fac afaceri cu statul. Spune-mi un domeniu in care datorita clasei politice am realizat progrese semnificative in ultimii 20 de ani, ajungand la acelasi nivel cu Polonia, Ungaria sau Cehia(nu vorbesc de tarile vestice).

Pai atata timp cat ei au profitat de munca cinstita a parintilor mei, a parintilor tai, de ce sa nu merite o moarte de tradator? Sunt sute de mii de oameni cinstiti in Romania, care-si platesc taxele desi abia au ce pune pe masa si din banii aia nenorocitii astia si-au facut vile, si-au luat mercedesuri si au mers in vacante prin Mallorca. Ce merita? Felicitari? Medalii? Mai multi bani?

Apropo, n-am zis sa fie eradicate partidele, am zis ca persoanele care si-au batut joc de tara asta merita un glont in cap, indiferent de culoarea politica. Atat politicienii, cat si afaceristii din spatele lor. Persoanele, nu partidele. Desigur, si ceilalti colegi de partid au vina lor, dupa cum bine spune Mihai. Insa nu trebuie sa plateasca pentru furtul altora

 

Cat despre romanii de rand, ei nu trebuie reeducati, ei trebuie mai intai educati. Apoi, fiecare sa fie liber sa faca ce vrea. Daca majoritatea nu ar fi ignoranta si ar sti pe ce lume traieste, nu le-ar mai fi atat de usor mizeriilor astea umane sa-si bata joc de noi.

Nu poti sa reeduci omul, nu poti sa creezi un om nou prin constrangere. Insa, sunt convins ca daca toti ar fi informati, daca toti ar intelege cat de mult rau le-a adus modul romanesc de a face politica in ultimii 20 de ani, nu ar mai fi asa de usor de cumparat voturi cu 100 de lei, o punga de zahar sau promisiuni desarte.

 

@joseph

Cand vine vorba de partidele politice, nu conteaza ca judec dupa informatia de acum. Incepand cu 1989(discut strict despre perioada de "democratie"), absolut toti care au fost la putere si-au urmarit numai propriile interese si imbogatire unei anume categorii(asa numita clientela politica). Fie ca s-au numit PDL,PSD,PNL,UDMR,PRM,PNTCD, i-a durut fix in cur de tampitii aia care i-au votat(printre ei fiind si eu).

Una este sa lucrezi pentru o firma care are legaturi politice, alta este sa lucrezi direct pentru partid.

Mihai21.02.2011 15:52

@Mo

 

O sa fii certat acum, ca nu intelegi cum merge democratia, ca trebuie sa existe saraci, ca trebuie sa existe manipulare, minciuna si profit. O sa ti se spuna ca "face parte din joc", ca "nu exista ceva mai bun" si ca esti retrograd, fascist, comunist si anti-semit! Huo!

 

@dee

 

Corect, nu exista varianta "niciunul", dar poti merge la vot si sa-l anulezi. Asa ii pedepsesti mai mult decat daca l-ai vota pe celalalt. Problema cu alegerea bazata pe "speranta" e ca ei vor constientiza ca daca nu iesi din cercul vicios "opozitie-putere", pana la urma, orice ar face, la un moment dat vor reveni la putere.

 

Cam asta s-a intamplat si-n ultimii 20 de ani. I-am rotit intre ei gandindu-ne ca "altii nu sunt" si uite cu ce ne-am ales. Cred ca putem mai mult si nu trebuie sa mai asteptam sa ne ofere politica ceva ci sa iasa dintre noi optiunea aia pe care o cautam.

 

 

Adrian21.02.2011 15:54

Caline, il cunosti personal pe Alexandru H.?

Atunci de unde stii ca el s-a inchinat zeului ban?

Sau poate tu intelegi altceva prin expresia aia. Eu inteleg ca un om se inchina la zeul ban atunci cand e gata sa fure, sa dea in cap, sa faca orice pentru bani.

 

Cu ce s-a inchinat el zeului ban daca a muncit?

Ca o fi primit vreun contract de la pdl ca sa le faca ceva servicii, ce voiai sa faca? Sa refuze pentru ca e vorba de partide?

 

Voi nu sunteti realisti, baieti. In ziua de azi, daca nu muncesti, mori. Si eu stiu asta din experienta proprie. Ca lucrez la o companie destul de cunoscuta, companie care SE ZBATE in ultimul hal ca sa nu dispara.

Din afara toata lumea crede ca ne merge bine, ca suntem cei mai tari, ca nu stiu ce, ca curg banii. BULLSHIT!

Habar nu aveti ce greu eu. Cand ai de platit salarii, impozite, mai trebuie sa ai grija si de familia ta, daca vine la tine un client, nu strambi din nas. Indiferent cine e acel client.

Tu inca esti tanar Caline. Nu stiu daca muncesti. Poate da, poate nu. Nu cred insa ca, daca muncesti, muncesti pentru ca trebuie, ci pentru ca sa iti faci tu niste bani in plus.

 

Eu nu-l cunosc pe Alexandru H.

Cei care ma cunosc, stiu ca am avut contre si cu el. Deci nu ii iau deloc apararea pentru ca mi-e prieten. Ii iau apararea pentru ca il inteleg. Pentru ca si eu as fi facut la fel.

 

Ce a facut el, eu nu vad ca voi, ca s-a vandut pedelistilor. Omul a produs ceva si a fost recompensat. In nici un caz nu a furat, nu a ajutat la distrugerea tarii, nu a facut trafic de influenta sau altele.(cel putin sper sa nu fi facut). Omul pur si simplu a muncit.

 

E chiar culmea sa ajungi sa judeci un om pentru ca munceste.

 

Mai mult rau au facut aia care nu muncest, care asteapta sa li se dea, ca astia voteaza cu toate lichelele, ca pun botul la tot ce zic aia.

 

Si, Caline, inca astept sa imi raspunzi la intrebarea aia pe care ai sarit-o. Daca tu stii asa de bine, spune-ne si noua ce insemna miscarea legionara.

Robert Aeroth21.02.2011 16:10

Democratie este atunci cand eu o sa lupt ca tu sa ma poti contrazice. Din ce se vede nici unul nu intelege asta.

MoWeed21.02.2011 17:09
Caline, il cunosti personal pe Alexandru H.?

Atunci de unde stii ca el s-a inchinat zeului ban?

Sau poate tu intelegi altceva prin expresia aia. Eu inteleg ca un om se inchina la zeul ban atunci cand e gata sa fure, sa dea in cap, sa faca orice pentru bani.

 

Imi cer scuze daca s-a inteles altceva. Prin "a te inchina la zeul ban", inteleg a accepta banul ca unica sau cea mai importanta valoare. Vroiam sa spun ca nu ma mira tinand cont de faptul ca unicul plan al existentei lui este cel material, de aceea nu poate intelege notiuni spirituale si, probabil, le caracterizeaza ca fiind ciudate, retrograde.

 

Ce-i drept, s-ar putea sa nu fi folosit cea mai potrivita exprimare.

 

Nu il cunosc personal pe Alexandru, asa ca il judec dupa ceea ce scrie aici. Pe foarte putini de pe forum ii cunosc personal si, dintre cei care discuta pe acest topic, numai cu Stanici am avut onoarea sa stau la o bere si sa vorbesc cu el fata in fata. De aceea, pe majoritatea ii judec dupa ceea ce scriu si nimic mai mult.

 

 

Si, Caline, inca astept sa imi raspunzi la intrebarea aia pe care ai sarit-o. Daca tu stii asa de bine, spune-ne si noua ce insemna miscarea legionara.

S-au scris aici atatea pagini. Fiecare poate citi si poate intelege ce vrea el.

Si aici s-ar putea sa ma fi exprimat gresit.

Alexandru nu poate intelege ideologia care caracterizeaza Miscarea Legionara, deoarece aceasta apela in primul rand la spiritualitatea omului si era strans legata de istoria noastra si de religia ortodoxa. Ori un om pentru care nu conteaza decat planul material nu poate intelege asemenea lucruri. Nu poate intelege cum, in anumite situatii, trebuie sa gandesti cu inima si nu cu capul.

Automat, neintelegandu-le, tinde sa le caracterizeze ca produsul unei minti bolnave, ca extremism.

 

 

 

PS: Mai spun odata si sper sa fiu inteles: nu ii judec pe cei care lucreaza intr-un fel sau altul pentru un partid politic. Ii judec pe cei care, dupa ce ca se dau cu nenorocitii astia, mai fac si pe imaculatii si superiorii. Asta ma deranjeaza.

Adica, daca te dai cu ei pentru bani, macar ai bunul simt sa nu mai dai lectii de moralitate.

Alexandru H.21.02.2011 18:02

MoWeed, esti un pic sarit, ca sa nu mai spun mai multe. Din faptul ca nu sunt iubitor al Miscarii Legionare, ai dedus ca nu o am cu spiritul, ca sunt om al banilor, corupt si hot? Cumva detineti voi monopolul adevarurilor spirituale iar noi ceilalti suntem niste animale fara suflet? Ce usor e sa dai la 20 de ani sfaturi cand nici nu te-ai sters bine de sarutarile mamei...

 

In primul rand ca nu intelegi munca. Pentru tine totul e o problema de gasca: daca iti intra clientul in magazin, il refuzi pentru ca e socialist; daca construiesti blocuri, folosesti materiale inferioare, ca deh, se muta acolo un pedelist. Eu nu am primit contracte de la PDL, mi-am facut contract prin faptul ca eram bun la ceea ce faceam. Cerere si oferta; ca sa vezi cat sunt de imbecil, as fi refuzat sa muncesc cu PSD-ul, tocmai pentru ca de 10 ani de cand sunt implicat in treburile astea, mi s-a luat de acest partid de nu mai imi trebuie. E normal ca in 2008 am preferat sa lucrez pentru oponentul lui principal, un partid ce nu insemnase pentru zona mea nimic, nu avea nicio istorie pozitiva sau negativa. Contrar iluziilor tale, semnarea contractului nu a fost urmata de o ceremonie oficiala in care am jurat supunere partidului, m-am raliat lui si am promis ca voi ucide pe toti cei care se opun. A fost un simplu contract de prestari servicii si cam atat. "Nu m-am dat nimanui pentru bani" si in general e greu sa te dai cuiva pentru bani daca nu ai un atu de nezdruncinat.

 

In al doilea rand ca ai idei ciudate in ceea ce priveste superioritatea. Nu ma privesc deloc superior; sunt un conservator inrait iar credinta mea e ca suntem in general niste fiinte foarte proaste. Eu recunosc asta la mine: in postarile mele uneori par foarte arogant si autosuficient, defecte negative pe care incerc sa le indrept ocolind acest forum o saptamana-doua. Sincer sa fiu, nu am fost numit niciodata materialist: viitoarea mea nevasta ar rade in lacrimi daca ar auzi ca cineva m-a crezut iubitor de arginti. Ea e spiritul "iudaic" in familia mea, nu eu. Opozitia mea la Legiune are deci motive foarte clare: eu cred ca oamenii sunt prosti, Legiunea crede ca sunt perfectibili.

strezahuzum21.02.2011 18:06
@strezahuzum

Unde vezi tu ca am zis ca Miscarea Legionara ar putea fi un raspuns acum?

 

Mea culpa atunci, am interpretat eu gresit afirmatia. Insa nici dupa 60 de pagini tot n-am vazut nimic care sa ma convinga ca ML ar fi solutia la problemele societatii romanesti, acum 70 de ani, in ziua de azi sau in viitorul apropiat.

 

Si fiindca Mihai se tot incapataneaza sa nege ca exista antisemitism berechet in cadrul Miscarii Legionare (da, stiu ca ideologia era mai complexa decat atat, la fel cum faptul ca Goga si Paulescu au fost antisemiti nu schimba faptul ca unul a fost un mare poet, altul un mare savant) o sa postez iarasi o lista cu cateva dintre legile antisemite promovate pe perioada guvernarii legionare :

 

- Legea nr. 3789 din 15 noiembrie 1940 exclude toti medicii evrei din Colegiul Medicilor. Au voie sa trateze doar pacienti evrei.

 

- Decret-lege (la 13 septembrie 1940) prin care legiunea impune introducerea unor asa-zisi "comisari de romanizare" legionari la nivelul fiecarei intreprinderi romanesti. Efectul a fost dezastruos, lista plangerilor (venite si de la evrei si de la romani get-beget) la adresa acestor "comisari" fiind lunga si stufoasa. Antonescu a fost silit sa-i destituie pe toti, la 18 ianuarie 1941 (adica inainte de "rebeliune").

 

- Decretul-lege nr. 3984 din 5 decembrie 1940 stabilea ca evreii din Romania sunt obligati de a presta munci in interes obstesc... in folosul Ministerului Apararii Nationale, ori in folosul celorlalte departamente sau institutiuni publice de acord cu Ministerul Apararii Nationale care, prin Cercurile de Recrutare, tine controlul evreilor avand aceasta obligatiune . Toti evreii, la gramada, sunt trimisi la sapat santuri. Neplatit, desigur.

 

- Decizia 42181 din 8 septembrie 1940 a Ministerului Cultelor si Artelor : tot personalul evreiesc al teatrelor si operelor din Romania era concediat. Decizii similare pe care nu le mai postez aici au concediat evreii cam din orice functie publica, la gramada, fara a se demonstra ca X sau Y era vinovat de ceva.

 

In afara de asta, o gramada de rapoarte, adunate de Matatias Carp intr-un raport numit "Cartea Neagra", prezinta cazuri de "comisari de romanizare" legionari care au abuzat de functiile lor santajand, jecmanind sau silind proprietarii evrei sa-si vanda afacerile, terenurile sau casele la preturi de nimic. "Politia legionara", organism paralel cu politia romana, a batut mar o gramada de evrei, ori de cate ori avea chef. Chiar Antonescu face referire intr-o sedinta la asemenea cazuri.

 

Astea sunt unele din lucrurile facute de Miscarea Legionara in momentul cand au detinut puterea. Spre deosebire de imaginea roz-bombon a lui Mihai, cu idealuri marete si nobile, realitatea ne arata alta poza. Chiar si admitand exista exagerari sau falsuri in rapoartele precedente, realitatea se potriveste cu "idealurile" legionare ca nuca in perete.

 

Momentan, nimeni nu ar putea schimba situatia; aceasta schimbare trebuie sa se manifeste in primul rand la fiecare roman. Degeaba apar alternative(nu spun ca au si aparut momentan) daca romanul este pacalit de aceeasi spaga electorala, daca este pacalit prin acelasi circ televizat si prin promisiunile desarte ale nenorocitilor astia.

Alternativa nu trebuie sa fie neaparat un partid, poate sa fie o singura persoana. Sunt convins ca si in partidele consacrate exista cativa oameni de valoare, oameni care insa sunt lasati in spate de nenorocitii fara scrupule care ajung in posturile de conducere. Asta se va intampla atata timp cat romanii vor accepta asta si vor legitimiza acest mod de a face politica prin votul lor.

 

Eu sunt indoctrinat? Pai ia da-mi mie 10 exemple de politicieni care au facut ceva pentru romani dupa 1989, fara sa se imbogateasca din acest "ajutor". Da-mi 10 exemple de oameni politici care sa nu fie bogati, majoritatea avand firme care fac afaceri cu statul. Spune-mi un domeniu in care datorita clasei politice am realizat progrese semnificative in ultimii 20 de ani, ajungand la acelasi nivel cu Polonia, Ungaria sau Cehia(nu vorbesc de tarile vestice).

Pai atata timp cat ei au profitat de munca cinstita a parintilor mei, a parintilor tai, de ce sa nu merite o moarte de tradator? Sunt sute de mii de oameni cinstiti in Romania, care-si platesc taxele desi abia au ce pune pe masa si din banii aia nenorocitii astia si-au facut vile, si-au luat mercedesuri si au mers in vacante prin Mallorca. Ce merita? Felicitari? Medalii? Mai multi bani?

 

Hm ?? Ce exemple ? Ma tem ca pleci de la o premiza gresita. Eu nu ma astept la nimic din partea politicienilor - de fapt cel mai bun lucru pe care l-ar putea face ar fi sa nu faca nimic. In lipsa acestei situatii ideale, limitarea la maxim a puterii lasate in mana politicienilor e o alternativa infinit preferabila asteptarii unor personalitati mesianice gen Codreanu sau altcineva.

 

Apropo, n-am zis sa fie eradicate partidele, am zis ca persoanele care si-au batut joc de tara asta merita un glont in cap, indiferent de culoarea politica. Atat politicienii, cat si afaceristii din spatele lor. Persoanele, nu partidele. Desigur, si ceilalti colegi de partid au vina lor, dupa cum bine spune Mihai. Insa nu trebuie sa plateasca pentru furtul altora

 

Aha. Cata toleranta. Ai luat in calcul faptul ca pedeapsa capitala a fost abolita ?

 

Cat despre romanii de rand, ei nu trebuie reeducati, ei trebuie mai intai educati. Apoi, fiecare sa fie liber sa faca ce vrea. Daca majoritatea nu ar fi ignoranta si ar sti pe ce lume traieste, nu le-ar mai fi atat de usor mizeriilor astea umane sa-si bata joc de noi.

Nu poti sa reeduci omul, nu poti sa creezi un om nou prin constrangere. Insa, sunt convins ca daca toti ar fi informati, daca toti ar intelege cat de mult rau le-a adus modul romanesc de a face politica in ultimii 20 de ani, nu ar mai fi asa de usor de cumparat voturi cu 100 de lei, o punga de zahar sau promisiuni desarte.

 

Educatia sau reeducatia, cum vrei sa-i spui, e un proces individual. Daca nu poti sa "creezi un om nou" prin constrangere, nu poti sa faci altceva decat sa promovezi valorile in care crezi. Si sa-l lasi sa judece.

 

Dincolo de detalii, motivul pentru care nu imi inspira incredere teoriile legionare este ca nu e nimic nou sau extraordinar pe acolo, cum are Mihai impresia. Tentative din astea de a construi "omul nou" au existat probabil din antichitate incoace. Ideologii si religii fara numar au promis paradisul pe pamant, o lume fara razboi, fara saracie, bla, bla, samd, daca doar .......... . Ideologia lui Codreanu nu contine nimic revolutionar, care sa nu fi fost incercat deja de o duzina de ori in alte epoci, alte parti ale globului. Nu exista absolut, dar absolut nici un motiv sa reuseasca, chiar si daca facem abstractie de "petele" legionarilor.

 

Influenta "mitei" electorale incepe sa mi se para cam supraestimata. Toata lumea da vina pe acesti mult-blamati indivizi care "isi vand" votul pe diferite fleacuri, in frunte cu politicienii (e mai usor sa faci asta decat sa admiti ca ai pierdut). Nu spun ca nu exista cazuri berechet, dar nu e paradoxal sa te plangi ca nu exista alternative si sa condamni "mita" simultan ? Daca "toti sunt la fel" nu e irelevant cine castiga alegerile ? Si daca e irelevant cine castiga alegerile, n-ar fi poate mai indicat sa le reducem puterea ? Sa nu mai fim o tara obsedata de centralizare si de "ce zice X de la Bucuresti" ?

 

 

dee21.02.2011 19:13
Ideologia lui Codreanu nu contine nimic revolutionar, care sa nu fi fost incercat deja de o duzina de ori in alte epoci, alte parti ale globului. Nu exista absolut, dar absolut nici un motiv sa reuseasca, chiar si daca facem abstractie de "petele" legionarilor.

 

Si totusi Miscarea Legionara a insufletit o intreaga generatie, a produs o revolutie interioara prin debarasarea de complexele de inferioritate si aparitia omului nou, liber, iesit din temnita autoimpusa. Legionarismul n-avea cum sa reuseasca pe termen lung, pentru ca era un curent (traditionalist) radicalizat, iar istoria ne-a demonstrat de atatea ori ca extremismul are viata scurta. In Romania actuala- deculturalizata si desacralizata o astfel de viziune ramane o utopie, n-are efectiv cum sa prinda. Legionarii raman o generatie prinsa in ideologia unui moment istoric.

Robert Aeroth21.02.2011 19:23

copii sunt educati de ce sunt adultii, nu de vorbele adultilor. deci sunt perfectibili.

Adrian21.02.2011 19:24

Caline, nu exista pic de logica in ce zici.

Omul a muncit! Atat. Nu a facut propaganda pedelista, nu a furat cu ei, nu a facut nici un rau. Doar a muncit. Oau. S-a vandut, e clar. Ai zis ca nu-l cunosti. Atunci de unde stii ca unicul plan al existentei lui e cel material? Pentru ca a acceptat sa munceasca pentru pdl? Tu nu ai inteles nimic din ce am scris eu mai sus?

Nu-i nimic, o sa intelegi cand o sa te angajezi si tu. Vom mai discuta atunci.

 

E fantastic. S-a ajuns chiar atat de departe incat sa fii acuzat ca esti imoral pentru ca muncesti corect.

 

Atat timp cat eu imi fac treaba corect, cat nu fur, cat nu dau tepe, cat nu dau in cap, cat platesc taxe, cat fac totul corect, nu fac nimic imoral.

Ca nici doctorii care trateaza un criminal impuscat nu fac nimic imoral.

 

 

Cat despre partea cu legionarii, eu te-am rugat ceva, tu mi-ai dat iar raspunsuri legate de Alexandru H.

Asta am cerut?

Robert Aeroth21.02.2011 19:30

Adrian si Hitler a ajuns corect la putere. :happy: Doar daca faci ceva legal nu inseamna ca e si "corect".

El putea sa refuze sa aiba legatura cu portocalii asa cum tot el a spus ca nu dorea sa aiba legatura cu pesede. Are dreptate pe jumatate pesede sunt niste jigodii, dar si portocalii sunt la fel de jigodii. Ma rog nu intru in discutia asta.

Ideea este simpla, Alex a procedat la modul "te faci frate cu dracu pana treci puntea".

Ce a facut Alex este exact ce face acum Lacatus forzateaua

Adrian21.02.2011 19:40

Ai facut 2 comparatii aiurea.

E ca si cum ai compara merele cu culoarea verde.

Ce legatura are faptul ca Hitler a ajuns la putere corect cu faptul ca el a acceptat sa lucreze pentru aia?

Si ce legatura are Lacatus cu el? Ma indoiesc ca Alexandru a stat capra ca sa i-o traga pedelistii si sa isi bata joc de el.

Robert Aeroth21.02.2011 20:33
Ai facut 2 comparatii aiurea.

E ca si cum ai compara merele cu culoarea verde.

Ce legatura are faptul ca Hitler a ajuns la putere corect cu faptul ca el a acceptat sa lucreze pentru aia?

Si ce legatura are Lacatus cu el? Ma indoiesc ca Alexandru a stat capra ca sa i-o traga pedelistii si sa isi bata joc de el.

 

Lacatus nu sta capra , isi face meseria de antrenor. Ce fura de la cioban? Nu !

Cu Hitler era sa subliniez faptul ca daca o faci legal nu este si moral sau corect.

«1505152535470»