Nu, piata e cea care da afara micile afaceri, daca nu sunt suficient de competitive.
Fara suparare Mihai dar demonstrezi ca nu stapanesti domeniul economic. Tocmai, piata da afara micile afaceri. Numai ca tu intelegi altceva prin piata.
Sa reformulez ca sa intelegi si tu: "de ce regulile pietei din Romania ii permit unui agent economic care a beneficiat de tratament preferential de-a lungul timpului sa aiba o putere atat de mare, incat poate sa elimine concurenta dintr-un anumit segment comercial, respectiv cel al micilor alimentare?"...
Pentru ca asa e peste tot in lumea capitalista. Se numeste concurenta. Daca nu faci fata, mori. Supermarketurile cumpara produse cu tonele. Magazinele mici nu fac asta. E normal ca furnizorii sa se orienteze spre magazinele mari si sa le ofere, daca vor, niste bonusuri. Si, din moment ce produsele lor sunt cumparate si devin tot mai scumpe, e normal ca cei care cumpara mai putine produse sa plateasca mai mult, pentru ca ei nu beneficiaza de respectivele bonusuri. Si uite asa se deregleaza preturile. Magazinele mari isi permit sa vanda cu un pret mai mic in timp ce magazinele mici sunt obligate sa vanda cu mai mult. Asta e economia de piata peste tot, nu doar la noi.
Ori in acest moment, Patriciu si altii ca el nu numai ca au resurse economice nelimitate, ei au reusit sa corupa pe cei care ar trebui sa-i controleze....( vezi cazul datoriilor rompetrol - ele existau dinainte sa le vanda patriciu)...
Asta e altceva si nu mai tine de economie.
De aceea, exista legi anti-monopol peste tot.
Legi antimonopol exista si la noi. De aia exista atat de multe magazine mari: Kaufland, Profi, carrefour,plm, etc.
El ar trebui sa protejeze micii intreprinzatori, sa-i apere de asaltul "marilor afaceri", nu sa-i lase prada lor.
Da, ar trebui sa ii protejeze, dar nu prin legi false antimonopol, adica legi care sa le impuna magazinelor mari sa vanda la preturi mai mari sau altele. In momentul in care se intampla asta, poporul are de suferit.
Daca statul vrea sa ajute micii intreprinzatori, sa ii scuteasca de anumite taxe, sa reduca anumite taxe, sa nu ii mai tot phoota in coor (scuza-mi engleza).
Eu sunt total de acord cu tine daca zici ca statul trebuie sa lase taxele pe profit sau alte taxe deampixu care distrug micile intreprinderi. Sunt foarte de acord. Sa ii lase pe oameni sa isi pastreze profitul(bineinteles, atat timp cat il utilizeaza la dezvoltarea afacerii, nu sa si-l bage in masini sau pitipoance) ca oricum e greu sa faci profit in tara asta. Sa le dea ajutoare, subventii, etc. Asa sa ii ajute. Nu prin bagarea unor bete in roatele companiilor mari.
Concurenta nu e ceva ce ar trebui sa ne provoace frica. Concurenta trebuie sa ne bucure. Pentru ca concurenta scoate de pe piata acele magazine mici care vand carne de caine in loc de miel. Concurenta obliga cresterea calitatii si scaderea preturilor. Iar asta inseamna cresterea nivelului de trai.
Dar, daca traiesti intr-o tara unde peste 50% din IMM-uri dau faliment in primul an de existenta pentru ca statul prefera sa le violeze si sa le puna sa plateasca datoriile unor companii mari, companii protejate de stat, nu ai cum sa ceri cresterea nivelului de trai.


