FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Miscarea Legionara

«1454647484970»
Alexandru H.14.01.2011 10:43
Cu riscul de a parea "ne-european", eu unul as incuraja un program de sterilizare a tiganilor pana cand alora ramasi sa le vina mintea la cap si sa puna osul la munca. Se face o confuzie in comunitatea europeana cum ca tiganii ar fi ca oricare alta minoritate si trebuie protejati ca toate comunitatile pentru ca in esenta sunt la fel. GRESIT.

 

E o prostie sa faci programe etnice de genul asta, daca nu sunt in primul rand socio-economice. Adica identifici un astfel de standard si il aplici, indiferent de etnie. Problema multora dintre voi e ca ganditi in termeni absolut idioti (taranul care se imbata in timp ce Armata ii salveaza animalele din gospodarie e rezultatul injustitiei si ilegalitatilor politice; tiganul care face la fel merita sa fie executat). Responsabilitatea individuala tine de fiecare individ, nu de categorii artificiale: in sensul asta, tiganul care iti munceste pe un santier in mod cinstit e mai valoros pentru societate decat taranul cu 1 hectar de pamant nemuncit din pricina ca nu primeste de la stat tractor si motorina gratuita.

 

Tiganii NU VOR sa evolueze si si-au gasit un popor de prosti aici. Va garantez ca in alta tara, care nu se purta cu manusi cu ei precum ospitalierii de romani, astia erau integrati si educati de demult. Insa noi le-am dat beneficii(locuri speciale in sistemul de educatie), i-am primit(se pare ca ne place "cultura" lor) intre noi dar nu i-am fortat sa intre in societate, am crezut ca o sa o faca de unii singuri. Dar ei au ramas cum sunt ei de cand se stiu, niste paraziti care pleaca dintr-un loc in altul.

 

Glumesti, nu? Tiganii ar fi ajuns in Occident fara sa se opreasca in zona romaneasca dar desteptii nostri inaintasi, adica aia pe care tot ii apreciem ca vai, ne-au lasat nu stiu ce tara misto, si-au dat seama ca au nevoie de sclavi. Romania a fost ultima tara sclavagista europeana si ma indoiesc ca tiganii s-au gandit sa profite de ospitalitatea romaneasca prin 1300, alegand de bunavoie servitutea. Chit ca nu suport felul etniei lor, imi dau seama ca e o pedeapsa necesara pentru o parte din istoria neasumata a romanilor.

 

Vointa de a evolua tine si de capacitatea noastra de a impune programul evolutiei. Or noi suntem foarte bucurosi sa impartim ajutoare si asistenta sociala, de care profita fara probleme majoritatea tiganilor. Prin aceste aberatii sociale, noi in fapt le spunem ca e ok felul in care sunt si se comporta acum, ii rasplatim pentru nemunca, pentru turnarea de copii la foc automat, pentru lipsa educatiei sexuale minime etc. E o greseala similara cu cea a favorizarii prin subventii a micului lot taranesc, a favorizarii printr-o legislatie laxa a nemuncii din sistemul bugetar, a crearii locurilor subventionate in facultati pentru a forma o clasa de paraziti, dependenti mai tarziu de fondurile europene (e o intreaga discutie aici asupra distinctiei rom - tigan pe care o fac unii tigani educati: am locuit vreo 3 ani in Bucuresti langa niste tigani care ajunsesera la facultate pe locuri subventionate si care acum fac parte din conducerea organizatiei Rromani Cris si a altor astfel de "institutii": pentru ei, romul era un soi de supraom al etniei, pe cand sarantocii reprezentau patura tiganeasca, inferioara).

 

Generozitatea sociala trebuie sa inceapa sa dispara din vocabularul societatii romanesti. Evolutia unui individ presupune conceptualizarea necesitatii de a-si lua viata in mainile proprii. Or noi ii tratam in continuare pe cei facand parte din pleava (si o spun cat se poate de responsabil - prin pleava ii identific pe cei care nu-si asuma calitatea de om, cu tot ceea ce inseamna ea, si se multumesc sa fie niste animale de casa a bugetului sau a instinctelor primare) ca pe niste copilasi iresponsabili. Daca tot vrem sa dam alocatii (ca toti se plang ca sunt prea mici dar nimeni nu se intreaba daca sunt cheltuite pentru scopul propus), sa le dam doar celor care frecventeaza scoala. Daca dam subventii, sa le dam doar pentru munca. Daca platim tot felul de ajutoare, sa cerem in schimbul lor munca in favoarea comunitatii si sa ne asiguram ca se intampla. In felul asta, poate am putea contribui la formarea omului nou, asa cum nu o fac 1 milion de discursuri si manifeste extremiste.

Adrian14.01.2011 10:47

Voi gresiti in legatura cu "problema tiganeasca". Nu trebuie sterilizati. Pur si simplu dai lege pentru protectia copilului. Daca faci copil si nu ai grija de el, la puscarie si amenzi dure. Foarte simplu. Sa vezi cum si-o tin tiganusii in pantaloni atunci.

 

Aia fac copii ca altceva nu stiu sa faca. Stau, mananca, dorm, defecheaza si se multiplica. Ce altceva sa faca animalele?!

dee14.01.2011 11:42

Si ce te faci Adriane cu cei care fac copii doar pentru a obtine o alocatie si dupa 2 ani ii arunca intr-un orfelinat? De asta spuneam ca daca ai deja 4 copii si traiesti la limita subzistentei, ar trebui sa ti se ofere in mod gratuit posibilitatea rezolvarii definitive a fertilitatii prea crescute.

greenyes14.01.2011 12:56
Daca si astia au murit pentru poporul Roman....e clar:)

 

Ma duc sa mananc ceva ca nu se mai poate in conditiile astea:)))

 

Ba au murit si pentru Romania pentru ca exemplul lor de jertfa a fost urmat de alti camarazi, dar mai intainte de toate au murit pentru Hristos, dar pana sa intelegem noi astfel de lucruri.....mai avem de citit un Pr. Calciu, niste memorii scrise de oameni pe care numai credinta in Dumenzeu i-a tinut in viata.....dar la multi ne lipseste credinta in Dumnezeu.

 

Hai sa urmam rationamentul tau si sa intreb, romanii care au eliberat Budapesta de sub puterea rosie au murit pentru viitorul Romaniei sau pentru viitorul cui?????

 

 

dee14.01.2011 13:17
Simplu: nu le oferi optiuni. Bagi orice cersetor la inchisoare, legalizezi prostitutia (ca stim prea bine ca principalele retele de prostitutie sunt coordonate de mafia tiganeasca), introduci munca obligatorie in favoarea comunitatii la fiecare inchisoare (urmand ca aceasta forta de munca sa fie inchiriata pentru proiecte mari de infrastructura), tai ajutoarele sociale (sau le dai sub anumite conditii: obligativitatea unui control medical lunar pentru a fi sigur ca nu incep sa toarne copii daca nu au cu ce sa-i tina, introducerea pe o lista a AJOFM-ului si obligativitatea de a accepta un job existent), tai alocatiile daca copiii nu frecventeaza scoala... Sunt niste masuri de 1000 de ori mai bune decat legislatia sociala actuala, care priveste saracia ca pe o boala incurabila

 

Masurile spuse de tine sunt normale, insa nu ajuta la integrarea propriu-zisa. Totul tine de dorinta, e problema individului si a mentalitatii sale, nu a statului. Lipsa de vointa,inversunarea cu care se cantoneaza in obiceiurile lor ii fac inadaptabili pe majoritatea tiganilor. Probabil daca am fi fost si noi o civilizatie net superioara i-am fi asimilat, dar nu suntem.

strezahuzum14.01.2011 13:25
Ba au murit si pentru Romania pentru ca exemplul lor de jertfa a fost urmat de alti camarazi, dar mai intainte de toate au murit pentru Hristos, dar pana sa intelegem noi astfel de lucruri.....mai avem de citit un Pr. Calciu, niste memorii scrise de oameni pe care numai credinta in Dumenzeu i-a tinut in viata.....dar la multi ne lipseste credinta in Dumnezeu.

 

Hai sa urmam rationamentul tau si sa intreb, romanii care au eliberat Budapesta de sub puterea rosie au murit pentru viitorul Romaniei sau pentru viitorul cui?????

 

Romanii nu au "eliberat" Budapesta, in nici un fel. Romanii au ocupat Budapesta, dupa ce regimul bolsevic al lui Bela Kun a facut tampenia de a ataca mai toti vecinii. Nu de dragul "credintei" in Dumnezeu a intrat in Budapesta regimentul 6 cavalerie pe 3 august 1919. Ci pentru a elimina o amenintare la adresa securitatii nationale.

greenyes14.01.2011 14:12
Romanii nu au "eliberat" Budapesta, in nici un fel. Romanii au ocupat Budapesta, dupa ce regimul bolsevic al lui Bela Kun a facut tampenia de a ataca mai toti vecinii. Nu de dragul "credintei" in Dumnezeu a intrat in Budapesta regimentul 6 cavalerie pe 3 august 1919. Ci pentru a elimina o amenintare la adresa securitatii nationale.

 

Daca ocupam Budapesta nu ne vedeam de treaba noastra dupa ce i-am scapat de comunisti ce ne puneam pe ocupat. In fine.

Robert Aeroth14.01.2011 15:12

Alex H bagi orice cersetor la puscarie? Vai de mine unde era dictatorul totalitarist.

 

Romanii nu au ocupat Budapesta. Ocupat inseamna ce fac americanii azi in Irak au zis ca vin sa elibereze si nu au mai plecat.

 

Dee si Greeneyes. Daca Mota si Marin au murit pentru natiunea romana inseamna ca eu sunt calugar franciscan. Mota si Marin au murit pentru idealurile LOR si pentru ideologia in care EI CREDEAU. In nici un caz pentru natiunea Romana. Mi se pare dizgratios si lipsit de respect pentru aia care chiar au murit pentru acest popor sa fie pusi in aceeasi oala cu 2 insi care au murit pentru a il pune pe Franco la putere in Spania..........

Ca vai domne au demonstrat spaniolilor ca romanii sunt niste luptatori si bla bla bla sunt niste penibilitati propagandiste.

Acum urmeaza ca vreun mare geniu sa traga o concluzie cum ca eu incerc sa dau in Mota si Marin sau sa le tai din merite.

dee14.01.2011 16:00

unde am spus eu ca Ion Mota a murit pentru natiunea romana? Iti redau ce am scris:

Am citit acum cativa ani scrisoarea lui Ion Mota catre parintii sai. Spiritul sau de jertfa in numele unei ideologii e impresionant.

Moartea sa e o marturie a unui sens de existenta, a spiritul romanesc autentic, crestin si national. N-a murit pentru natiunea romana, jertfa sa voluntara a capatat semnificatii mistice pentru natiunea romana.

MoWeed14.01.2011 16:08

@Robert

 

Sunt de acord cu tine dar, totusi, de ce nu judeci la fel in toate cazurile. Daca este sa mergem pe gandirea ta, soldatii morti pentru a asigura dominatia americana asupra Afganistanului in numele cui au murit?

Robert Aeroth14.01.2011 16:14

Pentru ca una este SOLDATUL ROMAN si alta este un cetatean romana care s-a trezit el ca vrea sa lupte pentru franco prin Spania. Fa te rog diferenta intre 2 lucruri complet diferite.

Daca statul Roman si-a asumat niste probleme cum ar fi ajutor oferit in Irak sau Afganistan, soldatul executa in numele statului Roman nu in numele unei ideologii sau opinii personale.

 

unde am spus eu ca Ion Mota a murit pentru natiunea romana?

 

Acum am recitit ce ai postat imi cer scuze am citit gresit.

Robert Aeroth20.01.2011 19:23

Ideologia Miscari Legionare

 

Miscarea Legionara a adoptat in principal o ideologie de extrema dreapta, fascismul careia a adus cateva adaugari proprii.

 

Crearea omului nou, unul din planurile ideologice ale miscarii, nationalismul,simbolismul(camasile verzi,crucea arhanghelului Mihail) si alte trasaturi fasciste precum anti-democratia, anti-parlamentarismul , anti-comunismul se regasesc in paleta ideological a Legiunii Arhanghelului Mihail cum era numita.

 

Caracteristicile proprii stau in importanta acordata bisericii ortodoxe si religiei.

 

Anti-semitismul o alta trasatura ce o regasim in ideologia miscarii legionare (progromurile de la Iasi si Bucuresti, numerus clausus) Sustinea teza existenti unei conspiratii rabinice impotriva lumii crestine in forme precum francmasoneria, freudianismul, ateismul, marxismul, bolsevismul, razboiul civil din Spania.

 

Din punct de vedere social miscarea dorea o societate elitist, corporatista in care romanul sa fie predominant ca statut social.

 

 

Mihai21.01.2011 08:17
Ideologia Miscari Legionare

 

Miscarea Legionara a adoptat in principal o ideologie de extrema dreapta, fascismul careia a adus cateva adaugari proprii.

 

Crearea omului nou, unul din planurile ideologice ale miscarii, nationalismul,simbolismul(camasile verzi,crucea arhanghelului Mihail) si alte trasaturi fasciste precum anti-democratia, anti-parlamentarismul , anti-comunismul se regasesc in paleta ideological a Legiunii Arhanghelului Mihail cum era numita.

 

Caracteristicile proprii stau in importanta acordata bisericii ortodoxe si religiei.

 

Anti-semitismul o alta trasatura ce o regasim in ideologia miscarii legionare (progromurile de la Iasi si Bucuresti, numerus clausus) Sustinea teza existenti unei conspiratii rabinice impotriva lumii crestine in forme precum francmasoneria, freudianismul, ateismul, marxismul, bolsevismul, razboiul civil din Spania.

 

Din punct de vedere social miscarea dorea o societate elitist, corporatista in care romanul sa fie predominant ca statut social.

 

 

Cum sa pui in carca Miscarii porgromul de la Iasi?! Cum poti fi credibil cand postezi asa ceva? Nu mai spun ca pentru "pogromul de la Bucuresti" nu a fost urmarit penal nici macar un legionar? Nici pe vremea lui Antonescu, nici pe vremea comunismului!

 

Cat despre comparatia dintre Mota si Marin si soldatul roman trimis in Afganistan, chiar nu-ti face cinste. Pai doar statul roman decide ce e ok sa faca romanii si ce nu? Doar statul legitimeaza o actiune?

 

Si statul roman exista dupa o ideologie. Asa cum a fost si inainte de 89. Repet, statul nu este un nor care pluteste deasupra noastra, este creat si format de oameni. Oameni care au anumite idei. Daca sunt proaste, ce faci? Zici: "stai ca e statul, el nu poate gresi"?

 

Pai dupa criteriul tau, toate crimele comise de bolsevici in perioada post-belica sunt justificate, ca sunt facute cand acei oameni aveau functii in stat... Ceea ce e absurd.

 

Oamenii s-au dus sa lupte pentru a arata ca exista in Romania oameni care sunt dispusi sa moara pentru pastrarea civilizatiei crestine in aceasta tara.

Adrian21.01.2011 08:21

Deci, doar pentru ca nu au fost urmariti penal, inseamna ca nu au facut nimic. Superb.

Mergand pe aceeasi idee, nici cei care au comis crime in perioada comunista nu au facut nimic, ca nu i-a urmarit penal nimeni.

Mihai21.01.2011 08:24
Am citit acum cativa ani scrisoarea lui Ion Mota catre parintii sai. Spiritul sau de jertfa in numele unei ideologii e impresionant.

 

Iubiti parinti,

 

Suntem de patru zile pe un vapor, iar maine debarcam la Lisabona, in Portugalia, de unde apoi plecam in Spania

 

Desigur ati aflat ca dorim sa luam si noi parte catva timp la lupte, cam o luna de zile, caci pe atat ne-a tarmurit Corneliu termenul, fiind vorba de un semn viu de unire crestina a inimilor a doua neamuri.

 

Cea mai mare grija si tulburare sufleteasca a mea, in acest admirabil si maret drum, este grija de scumpa mama si iubitul tata.

 

Ma tem ca prea va veti lasa coplesiti de ingrijorari si, negresit, dupa o viata destul de incercata, numai asemenea poveri sufletesti nu ar trebui sa mai aveti. As fi cel mai fericit sa pot avea de la iubitii parinti o veste ca grijile mele nu sunt intemeiate si ca, razimati pe dragostea pentru Cruce si crestinatate, gasiti indestulatoare putere sufleteasca pentru a putea purta grija aceasta ce nu se poate inconjura, dar a fi chiar multumiti ca fiul vostru se afla pe un asemenea drum de onoare si de datorie

 

La riscul nostru, la jertfa noastra din dragoste pentru Hristos, vom fi fericiti a afla ca si ai nostri iau parte prin barbatia de a trece prin cateva zile grele si a nu se lasa coplesiti, caci ar parea ca ne-au facut sa uitam datoria noastra catre Dumnezeu, in al carui obraz se trage azi cu mitraliera si datoria fata de neamul nostru, a carui soarta atarna si ea atat de mult de lupta hotaratoare care se desfasoara azi in Spania

 

Nelinistea mea e mai mare pentru parinti, caci Iridenta fiind mai tanara si mai voinica fiziceste, tineretea o ajuta sa treaca mai usor zbuciumarile si greutatile pe care le sporeste adeseori inchipuirea

 

Sunt foarte bucuros ca ea, care la plecarea mea banuia lucrurile acestea, a fost curajoasa, vazand ca isi stie stapani simtamantul, pentru a se implini datoria

 

Trebuie sa mai adaug, spre a inlatura orice judecati gresite, ca au n-am fost trimis de nimenea in Spania ca sa i se faca vreo raspundere pentru asta, ci eu singur am avut, cel dintai, gandul si dorinta de a lua parte la aceste lupte, pentru care am cerut si am primit aprobarea sefului nostru, marginind el aceasta aprobare la numai o luna de zile. Niciodata n-as fi primit sa fiu inlocuit prin altcineva, caci sufletul meu imi cerea si-mi cere implinirea acestei datorii, pe care am si dus-o la implinire. Nu e adevarat, ce spuneau unii, ca ramas in tara, puteam fi mai de folos si eu si sotii cati am luat acest drum, " luptei de acasa. Biruinta morala pe care noi o vom castiga in Spania, " cu orice jertfe, " va fi mai mare pentru lupta nationala, deci tot ce-am mai putea face in restul vietii noastre, ba si dincolo de ea Acesta e adevarul.

 

Pe la inceputul lui Februarie, cu ajutorul lui Dumnezeu, vom porni inapoi spre casa

 

Înca o data va rog din tot sufletul, sa nu va lasati preda ingrijorarii. Omul doar nu a fost nascut pentru a trai numai decat un numar nu stiu cat de ani, " ci pentru a se apropia de Dumnezeu prin faptele vietii sale!

 

Va sarut mainile cu toata dragostea si va rog, nu-mi tagaduiti fericirea de a va sti curajosi si senini, primind barbateste si cu taria pe care ti-o da credinta in Dumnezeu, toate greutatile cu care Dumnezeu a cinstit familia noastra, cerandu-i sprijinul ei pentru implinirea dreptatii si a Dumnezeiestii Lui asezari

 

Va imbratisez cu mare dragoste, multumire si recunostinta, pentru toate jertfele sufletesti si materiale, pe care o viata intreaga, neintrerupt le-ati facut pentru noi si pentru sufletul nostru

 

Al vostru iubitor

 

Ionel

 

 

Textul face parte din Testamentul lui Ion Mota. Multumesc pentru postare. O sa postez si eu restul.

 

Eu prefer astfel de oameni, decat fricosi, lasi, care nu cred decat in bani si apoi dau vina pe popor pentru greselile lor.

MoWeed21.01.2011 08:31

@Robert

 

Porgromul de la Iasi a avut loc dupa iesirea legionarilor de la putere si scoaterea lor in afara legii. Spune-mi tu, cum se pot face vinovati de acest episod cand ei erau scosi in afara legii si nu mai aveau nici un reprezentant in guvern sau in organele de conducere locale?

 

 

 

Adrian21.01.2011 08:33

Daca se poate sa mi se explice si mie de ce s-a dus un legionar, Ion Mota, care nu era fascist, ca asa a zis Mihai, sa lupte pentru fascistii din Spania, as ramane recunoscator. Sunt foarte curios cu chestiile astea si chiar as vrea sa mi se raspunda. Dar probabil ca nu voi primi nici un raspuns, pentru ca legionarii sunt curajosi si neinfricati si nu cred in bani.

Le reseau pansant21.01.2011 08:39
Deci, doar pentru ca nu au fost urmariti penal, inseamna ca nu au facut nimic. Superb.

Mergand pe aceeasi idee, nici cei care au comis crime in perioada comunista nu au facut nimic, ca nu i-a urmarit penal nimeni.

 

Nu este chiar asa, trebuie sa ai in vedere contextul, faptul ca acei oameni nu au fost judecati spune ceva, asta intr-un timp in care tu ca legionar/taranist/liberal etc erai judecat si trimis la inchisoare prin simplul fapt ca existai, fara sa fi facut nimic ostil regiumului.

 

Regimul incepuse o adevarata vanatoare de legionari atunci, faptul ca respectivii au scapat cand la adresa ta se inventau tot felul de fapte spune multe si erau acuzati de toate nenorocirile din lume.

 

Pe de alta parte, trbuie sa compari si vremurile respective, atunci "justitia" era vadit politica, nu scapa nimic, fabrica orice pentru a condamna si judeca pe oricine in special "elementele fascisto-legionare", acum justitia nu mai functioneaza pe acelasi temei.

 

Pe vremea aceea daca incercai sa mituesti un procuror/judecator erai mort, din asta faceau un super caz, tocmai bun pentru a evidentia caracterul murdar si antisocial al fascistilor. Acum sa o aranjezi cu un procuror e super simplu, e ca si cum ar fi obligatoriu.

 

PS: eu din cate stiu statul roman nu a intreprins nimic oficial pentru depistarea fostilor comunisti, adica sa faca comisii de ancheta, tribunale, curti penale etc, asa ca nu e foarte realista comparatia ta.

Mihai21.01.2011 08:43

Adrian, legionarii au fost arestati pentru simplul fapt ca erau legionari. Nu crezi ca s-ar fi gasit macar un legionar care sa fie acuzat pentru progrom?

 

Dupa razboi, evreii gaseau tot felul de acuzatii pentru legionarii cu care avusesera de-a face inainte de razboi. Unul a fost arestat pentru ca i-a dat un sut in fund unui evreu, la 5 ani dupa eveniment. Nu mai spun ca la momentul "pogromului" legionarii erau haituiti de Antonescu si de nemti. Adica, ei se luptau sa scape cu viata in fata gloantelor germane, dar mai aveau timp sa bata si un evreu in timpul asta?!

 

Ce sa mai zic de "chestiunea abatorul", cand toti anagajatii au dat declaratii sub juramant, CA NU A EXISTAT niciun pogrom?

 

S-o iau si altfel. Sa zicem ca au fost 100 de oameni in camasa verdecare au facut nenorociri atunci. Pai asta da dreptul cuiva sa CULPABILIZEZE la gramada o organizatie de 500.000-1.000.000 de oameni?!!!

 

Pai inseamna ca "presarii" au dreptate: toti cei care protesteaza contra lui Gigi sunt drogati, vagabonzi...

 

Apropos, Tribunalul de la Nurnberg a absolvit de orice acuzatie Miscarea Legionara. Activitatea Miscarii a fost cercetata de comisia de ancheta si nu a putut gasi nicio vina Miscarii legionare. Nici macar acuzatia de colaborationism cu Reichul nu a stat in picioare, dat fiind ca Miscarea Legionara nu a condus niciodata guvernul Romaniei si deci nu a putut fi facuta raspunzatoare de deciziile sale.

 

Spunea cineva pe-aici ca Miscarea a fost copie a altor organizatii din europa: Ustasii din Croatia, Garda Slovaca, etc.

 

Pai cum nene, daca toate aceste organizatii au fost condamnate de Tribunal? Pai Ustasii se laudau cu catolicismul lor si au ucis sute de mii de sarbi si tigani. Au creat lagare, au facut crima organizata...

 

Pai cand vreodata se compara asta cu Miscarea Legionara care a suferit mai multe victime decat a provocat!

 

P.S. Pai cu ce se contrazice faptul ca Mota a plecat in Spania cu faptul ca legionarii nu cred in bani? Crezi ca Franco a cumparat 7(sapte) luptatori romani ca sa dea lovitura acolo?!

 

Si a cumparat un preot, avocati si ingineri...Niste razboinici inascuti.

 

Acolo se punea problema de lupta impotriva puterii atee, a distrugerii bisericilor, a persecutiei crestinilor, de-aceea s-au dus. Nu se punea problema de etnie, ci de cei care simt si traiesc ca tine.

 

Mai mult, legionarii plecati acolo n-au avut nimic de castigat, cei care s-au intors vii de-acolo nu s-au imbogatit, nu au primit bani sau avantaje. Deci, da: au fost neinfricati - pentru ca au plecat de buna voie la moarte - si nu au facut-o pentru vreo promisiune financiara sau de alta natura.

Adrian21.01.2011 10:03

LRP

Regimul incepuse o adevarata vanatoare de legionari atunci, faptul ca respectivii au scapat cand la adresa ta se inventau tot felul de fapte spune multe si erau acuzati de toate nenorocirile din lume.

 

Si cum comentati faptul ca multi legionari au trecut la comunisti imediat dupa razbel? V-ati gandit ca poate de aia nu a fost nimeni anchetat?

 

PS: eu din cate stiu statul roman nu a intreprins nimic oficial pentru depistarea fostilor comunisti, adica sa faca comisii de ancheta, tribunale, curti penale etc, asa ca nu e foarte realista comparatia ta.

 

Oficial, nu. Dar la nivel declarativ, e foarte profitabil sa zici de comunisti. Gandeste-te numai cum a luat Basescu puterea. Dupa cum am mai spus, frica asta de comunism e o prostie. In primul rand pentru ca comunismul NU POATE sa mai revina vreodata. Si nu numai in Romania, ci in intreaga lume. In momentul asta, la cat de mult acces exista la informatii si comunicatii, nu se mai poate nicaieri sa te izolezi, sa faci o cortina de fier, sa te bagi ca dictator. Exclud de aici tarile care nu au "gustat" inca aceste libertati.(Corea de N, de ex)

 

Deci, o vanatoare de comunisti ar fi cel mai profitabil lucru pentru cei care vor sa ajunga la putere. Cu toate astea, nu se face nimic.

 

Veti spune ca nu se face nimic pentru ca tot comunistii sunt si acum la putere. Ei bine, si atunci, ca si acum, multi legionari(din aia 500 de mii - nu milion, cum ziceti voi)au abandonat corabia in momentul in care aceasta a inceput sa se scufunde.

 

 

Mihai

Adrian, legionarii au fost arestati pentru simplul fapt ca erau legionari.

 

Dar nu era ilegal in acea vreme sa fii legionar? Au fost scosi in afara legii atat pe vremea lui Ferdinand cat si pe vremea lui Antonescu. In acest sens, a fi arestat pentru simplul fapt ca erai legionar, nu e chiar asa ciudat. Mai ales ca si comunistii erau arestati in perioada interbelica pentru simplul fapt ca erau comunisti.

Cu toate astea, nu ii auzi sa vina si sa spuna ca crimele lor au fost de fapt un raspuns la ceea ce au patit cu cativa ani inainte.

 

Unul a fost arestat pentru ca i-a dat un sut in fund unui evreu, la 5 ani dupa eveniment

 

Pai, daca te duci pe strada si ii dai cuiva un sut in fund, poti sa fii arestat. Nu vad care e problema daca un tip care a facut rau a fost pus sa plateasca. Aaaa... ca s-au luat masuri din razbunare, dupa nu stiu cati ani, asta da, e o problema. Dar atat timp cat sufera niste dobitoci, nu e o problema care sa ma supere prea mult.

 

Daca tu ai fi un pic obiectiv, Mihai, nici pe tine nu te-ar afecta. Iti garantez.

 

Nu mai spun ca la momentul "pogromului" legionarii erau haituiti de Antonescu si de nemti. Adica, ei se luptau sa scape cu viata in fata gloantelor germane, dar mai aveau timp sa bata si un evreu in timpul asta?!

 

Lasa, ca nu era chiar asa. Au mai fost legionarii si in alte dati in afara legii si tot au reusit sa comita un asasinat sau doua.

Sau vrei sa cred ca ei, curajosii, stateau toata ziua in ascunzatori ca sa nu fie prinsi si nu aveau nici un plan de razbunare? Te rog!

 

Ce sa mai zic de "chestiunea abatorul", cand toti anagajatii au dat declaratii sub juramant, CA NU A EXISTAT niciun pogrom?

 

Irelevant. Sau ar trebui sa cred pe cuvant niste oameni. Eu am mai multa incredere in dovezi decat in vorbele unor oameni care pot fi cumparati, amenintati, santajati, etc.

 

S-o iau si altfel. Sa zicem ca au fost 100 de oameni in camasa verdecare au facut nenorociri atunci. Pai asta da dreptul cuiva sa CULPABILIZEZE la gramada o organizatie de 500.000-1.000.000 de oameni?!!!

 

Pai hai s-o luam asa, atunci, cum zici tu. Legionarii erau 500 de mii. Din astia 500 de mii conduceau doar cativa, 100. Daca astia 100, adica sefii si intemeietorii miscarii, comit crime si pun la cale tot felul de atentate, ce fel de miscare e miscarea legionara? Nu una terorista? Ba da.

Normal ca restul membrilor nu conteaza. Ei s-au bagat in legiune din acelasi motiv pentru care multi tineri se baga in partide politice: le-a placut o idee. Dar daca ideea aia e falsa, e doar de fatada, atunci ce faci?

 

Apropos, Tribunalul de la Nurnberg a absolvit de orice acuzatie Miscarea Legionara. Activitatea Miscarii a fost cercetata de comisia de ancheta si nu a putut gasi nicio vina Miscarii legionare. Nici macar acuzatia de colaborationism cu Reichul nu a stat in picioare, dat fiind ca Miscarea Legionara nu a condus niciodata guvernul Romaniei si deci nu a putut fi facuta raspunzatoare de deciziile sale.

 

Vorbim de un tribunal care ancheta dupa 5 ani, intr-o tara straina, ce puteau sa faca? Aia au facut acolo tribunal pentru sefii nazisti, nu pentru restul micutilor, ca i-a durut pe ei in cur de Miscarea Legionara si ce a facut ea in Romania, sa fim seriosi un pic.

 

Mai ales cand Romania nu conteaza. Stiu ca noua ne place sa ne credem smecheri si mari si tari. Dar adevarul e ca restul lumii nu da doi bani pe noi.

 

Pai cu ce se contrazice faptul ca Mota a plecat in Spania cu faptul ca legionarii nu cred in bani? Crezi ca Franco a cumparat 7(sapte) luptatori romani ca sa dea lovitura acolo?!

 

Da. Eu cred asta. Eu cred ca poate aia au fost trimisi acolo ca sa "fure meserie", in caz ca dorea dom' Capitan sa dea si el o lovitura. In rest nu era logic ca ei sa mearga acolo.

De ce nu era logic?

Pentru ca spaniolii sunt catolici, nu ortodocsi. Iar Legiunea sustine ca Ortodoxia e unica religie adevarata. Ce ii durea pe ei ca in alta tara, de alta religie, niste baieti distrugeau niste biserici neortodoxe? De ce nu au mers atunci si prin alte tari, sa salveze moschee sau temple care erau in pericol de disturgere?

 

Legionarii erau fascisti, s-au dus sa invete meserie de la alti fascisti care erau ajutati cu tehnica militara si oameni de catre nazisti si fascisti din tari mai puternice.

Robert Aeroth21.01.2011 16:58

Nu stiu unde sa postez asta asa ca il postez aici.

http://www.youtube.com/watch?v=W5gihbnj-EM

 

 

Mihai postul de mai sus nu e scris de mine ci de un fost legionar :)

 

 

Mo doar pentru ca numai erau la putere nu inseamna ca nu puteau sa faca ceva. lol

Robin Hood cum putea sa furea de la bogati?:D Ca era scos in afara legii:)) (exemplu jalnic, dar ai inteles tu ideea)

 

dee21.01.2011 17:18

de la mine pentru Robert, cel pasionat de grafologie :)

ai ocazia sa-i faci in gand profilul psihologic al lui Ion Mota.

Plic_Mota_fata_550x447.jpg

Robert Aeroth21.01.2011 17:41

Deci o sa incep prin a spune care sunt aspectele ce trebuiesc analizate ca sa se inteleaga si de a preciza ca analiza este destul de inexacta, am mult prea putine cuvinte pe care le pot studia.

 

Forma literelor, spatii dintre linii si cuvinte,unghiul la care a scris literele, marimea scrisului si desigur stilul liniilor de baza

 

Incepem cu forma :-? litere ascutite evident ele denota oameni agresivi care vor sa conduca, care isi doresc rezultate imediate,impacientati. Scrisul ascutit si drept de asemenea arata interesul financiar, lipsa de toleranta la critici

 

spatii dintre linii si cuvinte aici imi e greu sa pot face o afirmatie clara nu am suficiente cuvinte consecutive :)

 

unghiul literelor aici apar urme de psihoze :) incepe un cuvant cu un anumit unghi si il termina cu un unghi mult mai accentuat, cuvantul in intregime incepe drept apoi se inclina catre partea dreapta, se considera pe el insusi o persoana foarte importanta de asemenea unghiul de 90 de grade la care initial arata o natura egoista, tiparul acesta poate fi inexpresiv dar sincer si de incredere(pot fi buni prieteni) totusi problemele apar cam dupa primele 2 litere, se poate observa clar ca incepe sa isi incline cuvantul mult mai mult,asta este instabilitate psihica:) (hitler avea exact acelasi tip problema)

 

marimea scrisului...scris evident mare (comparatia vine cu scrisul de tipar din coltul stanga sus) arata un tip de incredere ce ii poate influenta pe cei din jur. foarte vorbaret cu o minte activa.

 

stilul liniilor de baza aici e ceva de comentat de exemplu va ca la finalul fiecarui cuvant are tendinta de a urca ,are un scris neregulat uneori coboara cu cate o litera dar imediat urca cu cealalta, deci clar o linie neregulata asta indica o personalitate puternica si un tip de om excesiv de vitez/curajos.

 

Materialul este foarte putin pentru a putea face o concluzie finala.

dee21.01.2011 17:53

parca era vorba sa faci analiza in gand :P

vezi ca interesul financiar e denotat de scrisul foarte ascutit, nu e cazul lui Mota.

 

Mie mi-a rezultat (caracterizare generala):

- minte activa (scris mare)

- persoana cu multa vointa ( linii drepte)

- persoana cu caracter puternic, metodica, grijulie, inteligenta (spatiere mare)

- ferm, iese in evidenta, atitudine pozitiva (scris cursiv)

- natura cordiala si atitudine prietenoasa (unghi intre 80-90*, usor dreapta)

 

Din pacate n-am gasit scrisoarea, doar plicul.

 

p.s gata cu offtopicul

Mihai22.01.2011 06:55
Nu stiu unde sa postez asta asa ca il postez aici.

http://www.youtube.com/watch?v=W5gihbnj-EM

 

 

Mihai postul de mai sus nu e scris de mine ci de un fost legionar :)

 

 

Mo doar pentru ca numai erau la putere nu inseamna ca nu puteau sa faca ceva. lol

Robin Hood cum putea sa furea de la bogati?:D Ca era scos in afara legii:)) (exemplu jalnic, dar ai inteles tu ideea)

 

 

Omule, ma uimesti cateodata. Legionarii nu numai ca nu erau la putere, dar erau arestati! Adica, dupa logica ta: cel care haituieste se aliaza cu cel haituit ca sa faca niste crime impreuna...

Cel care conduce, cel care are puterea absoluta, nu e responsabil, dar e responsabila o organizatie decimata si ai care membrii zaceau prin puscarii si cu liderii fugiti din tara. Da, bun.

 

Precizare: Antonescu nu a scos Miscarea Legionara in afara legii, pur si simplu i-a arestat fara comentarii. Inclusiv copii de 14 de ani de pe bancile scolii, pentru ca erau membrii Fratiilor de Cruce.

 

Adrian, ca sa vezi cat de mult esti in afara subiectului iti spun doar atat: declaratiile sub semnatura ale lucratorilor de la Abator au aparut in 1946, cand comunistii erau la putere. Printre ei era si un EVREU. Cum puteau sa-i ameninte legionarii pe acei muncitori? Cu gandul, din puscarii si Occident?

Pentru acel caz s-a constituit o comisie de ancheta si un singur om a declarat ca a fost pogrom acolo, si a fost numit director la putin timp dupa..Nu mai spun ca Tribunalul de la Nurnberg a condamnat organizatiile din Croatia( tara mult mai mica decat Romania), Ungaria, Slovacia sau Belgia....

 

Asta e chiar ultimul raspuns pentru tine. Esti pe langa acest subiect( Miscarea Legionara) si nu stiu de ce-ti pierzi vremea cu si vorbind despre niste "dobitoci".

«1454647484970»