FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce prostii au mai facut guvernantii nostri

«123456»
Joga Bonito03.06.2010 20:11

http://www.financiarul.com/articol_45842/e...24-948-lei.html

 

vreau sa emigrez in p.ula mea. se poate?

Robert Aeroth03.06.2010 20:33

on topic: doamna udrea este o fiinta gingasa si gentila fara de care statul Roman ar fi in colaps cultural,social si economic(fara turismul extrem de puternic dezvoltat....) propun sa primeasca ii se faca statuie in fata guvernului. si in statuia sa ii prinda pozitia ce-a mai buna....stiti voi cand e cu mister base si sta in genunchi :whistle:

 

 

off topic: ce topicuri grozave descopar si eu p'aici:>

si ce discutii au "bagabontii","drogatii" si "hahalerele" , istorie,concursuri de sah, politica... :punk:

weedandweird03.06.2010 20:55
http://www.financiarul.com/articol_45842/e...24-948-lei.html

 

vreau sa emigrez in p.ula mea. se poate?

 

Nenorocitii astia actioneaza de parca asta ar urmari..sa ne luam toti lumea-n cap si chiorul,ramas ultimul, sa stinga lumina..'rar lumina ochilor lor a dracu'.

Joga Bonito07.07.2010 17:32
AG07.07.2010 17:49

suntem condusi de maimute dragi prieteni, de primitivi ordinari

Le reseau pansant07.07.2010 17:59
Mai e ceva de zis?

da un cod rutier cu prevederile urmatoare:

 

-ai depasit viteza legala cu mai mult de 50Km, permisul suspendat 2 ani, ai facut-o de 2 ori, permisul suspendat pe viata

-ai depasit viteza legala cu mai mult de 70-100km/h masina confiscata, permisul anulat pe viata + dosar penal

-ai deja 3 infractiuni in primele 6 luni de permis, permis suspendat 2-5 ani,

 

si ultima:

-politisti si judecatori din Germania

AG07.07.2010 18:05

neo-natzii

Le reseau pansant07.07.2010 18:27
neo-natzii

nazisti, ne-nazisti cel putini oamenii aia si-ar face treaba de 2347847849 ori mai bine de cat o fac astia democrato-capitalisti de pe plaiurile mioritice.

Joga Bonito08.07.2010 10:15

Le zici bine, reseau, legislatia trebuie neaparat inasprita. De exemplu, cetateanul care a cauzat accidentul, avea la momentul respectiv 18 ani. Dobandise permisul de doar 2 luni si avea deja 3 amenzi de circulatie. Carnagiul asta se putea evita intr-o tara civilizata.

 

Ceea ce ma frapeaza pe mine e ca la fix un an, datorita bunavointei statului roman, e inca in libertate si si-a dat fara nici o remuscare bacul si cica se mai si pregateste pentru admiterea la facultate dupa ce a ucis 2 fete de 18 ani si 4 muncitori. Era bland pentru el sa putrezeasca intr-o celula 2/2 m si sa fie hranit intravenos doar cu apa si paine in tot acest rastimp.

 

Dar cireasa de pe tort o pune minima acuzatie de omor din culpa. Conform expertizei, automobilul condus de el (Peugeot negru) a circulat cu 160 km/h (45 metri/secunda), in curba de 45 de grade, pe vreme ploioasa cu o vizibilitate de maxim 200 m. In momentul impactului acul vitezometrului s-a oprit la 130 km/h. Deci a avut un timp de reactie de 3-3,5 secunde si nici n-a apucat sa franeze. Ce a facut cretinul ala se numeste crima premeditata.

 

Pot sa pariez orice ca gunoiul asta o sa primeasca maxim 10 ani cu suspendare pe care o sa-i ispraveasca de 2 ori mai repede. Iar la 25 de ani o sa apuce sa-si refaca viata dupa ce distrus destinele a 6 familii. Mie se pare strigator la cer si asemena grozavie i se poate intampla oricaruia dintre noi.

MoWeed08.07.2010 10:28

Eu prevad ca o sa ia toata perioada cu suspendare, fara sa stea o zi in inchisoare. N-ar fi primul nenorocit de genul asta care scapa(vezi nevasta lui Paunescu).

 

Si, da, ideeile lui LRP sunt bune. Problema este ca, pe langa legi inasprite, trebuie eradicata coruptia la politia rutiera. Degeaba sunt legile aspre daca politistul primeste bani "de o sticla de vin" ca sa se uite in partea cealalalta. Degeaba sunt legile aspre daca cel prins ca le incalca "da un telefon" si rezolva problema. Si, in general, dobitocii ca specimenul de fata fac parte din categoria celor care-si rezolva amenzile in felul asta.

 

Nu cred ca intra, totusi in categoria crimei cu premeditare, deoarece premeditarea inseamna planuirea crimei in prealabil. O acuzatie mai corecta ar fi omor deosebit de grav. Ar trebui sa primeasca cel putin 20 de ani, fara suspendare sau eliberare conditionata

greenyes11.07.2010 08:36

Nici nu stiu ce titlu sa-i dau la ce urmeaza sa cititi mai jos, dar cred ca se incadreaza perfect in spectrul TRADARII NATIONALE. Cum spunea Nicoale Iorga" Romania e o tara inconjurata de romani". DIn nefericire "Statul neromanesc" care a pus mana pe Romania de 70 de ani nu face nimic pentru romanii ramasi inafara granitelor impotriva vointei lor.

 

Sursa: http://ro.altermedia.info/general/bucurest...0%9D_20211.html

 

Bucurestiul a inventat nationalitatea moldoveană

Editia de Vineri Nr.201026 din 09 iulie 2010

 

Bucurestiul pune in practică teoria moldovenismului, dandu-i legitimare juridica Luand vartos si prosteste securea sovietică in maini, Statul roman iși taie craca de sub picioare si creste in cuprinsul sau o minoritate natională moldoveană.

 

Să mă explic. Toti etnicii romani din Basarabia care iși redobandesc cetățenia romana de care au fost privati abuziv, sunt trecuti in Registrele de Evidență a Populatiei Romaniei ca fiind de nationalitate moldoveană! Da, da, de nationalitate moldoveană, oricat de amară ar fi constatarea!

 

Dacă cineva, oficial roman, jurnalist sau simplu cetățean, se indoieste de acest fapt, poate consulta Registrele de Evidență a Populatiei tinute de primaria Sectorului 1 Bucuresti. Orice roman din Basarabia care iși redobandeste cetățenia este luat in evidență, in documentatia Statului roman, fară a fi intrebat, ca fiind de cetățenie romană si de nationalitate moldoveană.

 

Nu aș fi descoperit această absurditate daca in calitate de persoană repusă in drepturile de cetățean roman, nu aș fi mers la Directia de Evidență a Populatiei din Bucuresti pentru transcrierea Certificatului de nastere. Oricat am protestat in fata functionarilor acestei institutii de stat, mi s-a explicat, cu un calm imperturbabil, ca sub aspect juridic, administratia Romaniei ii consideră pe etnicii romani de la rasarit de Prut ca fiind de etnia/nationalitatea trecută in actele sovietice de stare civila Chiar dacă nu mi-a venit a crede ochilor, m-am convins pe viu, ca intr-un vis urat, că pentru functIonarimea si birocratia bucuresteană nu contează că acesti etnici romani nu au fost niciodată intrebati de-a lungul perioadei de ocupatie sovietică asupra apartenentei lor etnice si ca in conditiile politicii sovietice de stergere a identității etnice romanesti, nici nu si-au putut-o exprima liber, fară atragerea unor consecinte negative. Abuzurile administratiei sovietice sunt literă perpetuă de Evanghelie pentru administratia Romaniei de astazi!

 

Cu asemenea abordari formalist-birocratice si neeuropene ale Statului roman ne vom putea trezi intr-o bună zi cu o ditamai minoritate natională moldovean㝠in Romania, a treia după unguri si tigani. Degeaba am protestat acum câțiva ani impotriva primirii in Parlamentul de la Chisinau a reprezentantilor asa-zisei Comunități a Moldovenilor din Romania si salutarii lor oficiale de catre fostul spicher Marian Lupu. Degeaba am denuntat la Consiliul Europei initiativele antiromanesti ale comunistului Grigore Petrenco care tinteau recunoasterea unei minorități nationale moldovenesti in Romania. Degeaba am cerut la Bucuresti o Lege euroconformă privind romanii de peste hotare si recunoasterea juridică a identității etnice romanesti pentru toti romanii extrafrontalieri, indiferent de infranimele lor sau de pseudoetnonimele atribuite lor de autoritățile statelor straine. Degeaba am cerut dreptul de a obtine legitimatii de roman, fară efecte extrateritoriale, dar valabile in fata autorităților Statului roman. Degeaba.

 

Subiectul este vechi si, cu exceptiile de rigoare, nu a prea fost abordat in presa de pe ambele maluri ale Prutului. Am publicat in FLUX, acum patru ani, niste Marginalii la proiectul Legii privind sprijinul acordat romanilor de pretutindeni. Era o dezbatere publică initiată de Ministerul Afacerilor Externe de la Bucuresti, in timpul mandatului ministrului Mihai-Razvan Ungureanu. Scriam cu acea ocazie că Romania, ca si orice alt Stat national, are obligatii față de compatriotii sai de pretutindeni. În această situatie este cu neputință să trecem cu vederea obligatiile istorice pe care Romania, ca modÃșl politic de bază al Lumii Romanesti, le are față de cel de-al doilea modÃșl " adesea derutat identitar " Republica Moldova. Prima obligatie este cea a recunoasterii oficiale, prin lege, a Romanilor ca Romani, indiferent de locul de resedință al acestora, de cetățenie, de stare sociala de dialect sau grai, de sub-nume istoric, stiintific, regional sau local [1], de confesiune, dacă sunt autohtoni [2] sau alohtoni in spatiul lor de vietuire comunitară etc. Nu mai există astazi in Europa nici o altă natiune a carei identitate să fie subminata contestată sau falsificată atat de virulent de cercuri politice si parapolitice de esență, aspiratie sau obediență imperiala După cum nu există nici o altă natiune europeană care ar tolera un asemenea tratament, ceea ce face nefericita dovadă a lipsei de voință pentru apararea si afirmarea plenară a propriei noastre identități. Simtim cu totii imperioasa nevoie să ni se recunoască filiatia etnica lingvistica culturală si de multe ori confesională cu patria istorica Ca tară-m-ama tară de rudenie si patrie etnică [3], Romania trebuie să-și dezvolte si să aplice un cadru legislativ coerent, compatibil cu norma europeană si practicile notorii in materie.

 

Ca reactie la aceste Marginalii, ministrul Mihai-Razvan Ungureanu mi-a trimis o scrisoare in care opina că Statul roman nu agreează ideea eliberarii Certificatelor de origine etnică romanească pentru romanii de peste hotare, pe motivul că acestea ar putea genera efecte juridice extrateritoriale.

 

Într-o scrisoare oficială din 11 iulie 2006, adresată ministrului Mihai-Razvan Ungureanu, aduceam la cunostinta oficialului roman, urmatoarele: Este greu să fiu pe deplin de acord cu Dumneavoastră in subiectul actelor doveditoare a identității romanesti liber asumate. Experienta comunităților romanesti băștinase din jurul Romaniei ne arata in mod tragic, că romanitatea nu este intotdeauna suficient de puternică pentru a nu avea nevoie de acte doveditoare. Și asta nu atat pentru ea sau membrii ei, cat pentru autoritățile care nu ii permit de fiecare dată să se manifeste plenar! Singurul aspect cu care sunt de acord este cel al necesității evitarii efectelor extrateritoriale. Proiectul MAE exclude in mod straniu posibilitatea confirmarii acestei identități cu acte administrative valabile eliberate de organele de stat ale țărilor straine in care există asemenea proceduri, precum exclude si posibilitatea confirmarii acestei identități in procedură judiciară comună in instantele din afara Romaniei sau in procedură notarială.

 

Întreaga procedură de dezbatere, aprobare, iar ulterior de modificare a Legii privind sprijinul acordat romanilor de pretutindeni s-a inscris, spre amarul nostru, in aceeasi logică defectuoasă a neacceptarii subordonarii juridice a oricaror infranime ale romanilor etnonimului generic (și singurul valabil!) de Roman.

 

Unde mai pui că in cadrul acestor dezbateri unii reprezentanti ai Partidului Democrat-Liberal (PD-L) al domnilor Traian Basescu si Emil Boc au scos din joben ideea unei alte minorități nationale in Romania, cea aromană! Este vorba de deputatul Costică Canacheu, promovat de PD-L intr-o functie de mare importanță in Legislativul Romaniei, anume in cea de presedinte al Comisiei de Aparare, Ordine publică si Siguranță natională din Camera Deputatilor. O altă fruntașă PD-L, Maria Stavrositu, deputat de Constanta, atacă Romania pe acest subiect cu orice ocazie, in tară si peste hotare, reclamand Statul roman si cerand recunoasterea minorității nationale aromane in Romania. Trebuie să amintim aici că o altă fruntașă PD-L, Cornelia Cazacu, a dat la APCE votul hotarator impotriva romanilor din Timoc, inventandu-se astfel asa-zisa minoritate natională vlahă. Logica prapastioasă a reprezentantilor unuia din cele două partide de guvernamant din Romania (PD-L si UDMR) a fost ca odată recunoscută nationalitatea moldovean㝠si cea vlahă, mai ramane doar un singur pas de facut pană la recunoasterea minorității nationale aromane. Orice observator atent al dezbaterii va ajunge in mod firesc si logic la parerea ca din moment ce aceste si alte persoane au fost si sunt promovate de PD-L, anume aceasta este politica PD-L (dar si a UDMR) in raport cu aromanii din Romania si cu toti romanii de peste hotare. Neluand niciodată atitudine publică față de faptele celor trei inalti reprezentanti ai sai (Canacheu, Cazacu, Stavrositu), PD-L face dovada practică a unei politici indreptate, să-i spunem curat, impotriva identității si unității noastre etnice romanesti. O politică de subminare, paguboasa absurda care trebuie denuntată si combatută cu orice ocazie si oriunde de catre orice roman.

 

După ce am fost abandonati fară luptă in 1940 (eufemismul cedare pentru notiunea de lasitate facuse chiar carieră in epocă), după ce am fost lasati la cheremul administratiei sovietice de ocupatie, după politicile virulente antiromanesti implementate la rasarit de Prut, după toate framantarile noastre identitare canalizate in fagasul european al dreptului oricarei persoane de a-și asuma liber identitatea etnica lingvistică si religioasa mai-marii zilei de la Bucuresti ne tratează ca etnici moldoveni (persoane de nationalitate moldoveană) si ne refuză astfel dreptul de a fi romani deplini, cum ne-a lasat Dumnezeu pe fata pamantului. Aceasta este realitatea trista din pacate.

 

În zadar suntem acoperiti cu discursuri demagogice si politicianiste, fară finalitate practica despre o mare de patru milioane de romani intre Nistru si Prut si dincolo de Nistru de vreme ce nici unul din autorii unor astfel de discursuri patriotarde, mari si mici, nu urnesc un deget pentru absolvirea noastră de umilinta la care suntem supusi prin perpetuarea in actele Statului roman a nationalității moldovene inventate si bagate pe gat de defuncta Uniune Sovietica

 

Partidul Comunist Roman al Anei Pauker si al lui Pavel Tkacenko, acea gască interbelică kominternistă care combatea imperialismul romanesc, poate fi mandru de toate administratiile postdecembriste de la Bucuresti. Ca etnic roman de la rasarit de Prut, restabilit in drepturile mele de cetățean roman, constat cu disperată luciditate o continuitate perfectă intre politica actuală a Statului roman si cea a PCR-ului kominternist, care sustinea prin cel de-al IV-lea congres al sau de la Harkov din 1928 că Romania contemporană nu reprezintă prin sine o unire a tuturor romanilor, ci un stat tipic cu multe natiuni, creat pe baza sistemului pradalnic de la Versailles, pe baza ocuparii unor teritorii straine. Burghezia si mosierimea din Romania, infaptuind propriile lor planuri imperialiste si indeplinind, totodata insarcinarea puterilor imperialiste conducatoare din Europa de a crea la Nistru un avanpost impotriva URSS, au cucerit Basarabia, Transilvania, Bucovina, Dobrogea si Banatul ( ). În Basarabia, imperialismul roman se sileste să-și intarească pozitia sa prin romanizarea intensivă a moldovenilor care au fost declarati drept romani.

 

Acestea sunt gandurile care m-au cotropit saptamana trecuta cand, pentru a-mi ridica Certificatul de nastere romanesc, am fost umilit de Statul Roman, a-i carui functionari, blindati cu niste absurde reglementari neeuropene, mi-au fortat mana să semnez, in Registrul de Evidență a Populatiei, că aș fi cetățean roman de nationalitate moldoveană. Acestea sunt gandurile care-i vin in minte oricarui roman din Basarabia ajuns intr-o asemenea situatie absurda Dacă majoritatea parlamentară de la Bucuresti si Guvernul instalat de aceasta vor să mă/ne contrazica să o facă prin ajustarea cadrului legislativ romanesc la normele europene in materie de nationalitate, pentru a ne lasa libertatea de a ne asuma propria identitate etnică si de a ne declara ceea ce suntem in realitate, adică Romani.

 

[1] Armani, Aromani, Basarabeni, Bogdani, Bolohoveni, Bucovineni, Carabogdani, Ceangai, Ciribiri, Daco-romani, Farseroti, Iflaci, Istro-romani, Macedo-romani, Makedoni, Megleniti, Megleno-romani, Moldoveni, Moldovlahi, Morlaci, Moroseni, Moti, Munteni, Olahi, Oseni, Rrmani, Rumeri, Rumani, Timoceni, Transnistreni, Țintari (și Sintari = fiii Cezarului /roman/), Valahi, Vlahi, Vlasi, Volohi, Uflaci, Ulahi si altele care fac parte din patrimoniul istoric si cultural romanesc si trebuie recunoscute ca atare. A se vedea precedentele grecesc (cretani, elini, epiroti, greci, macedoneni, traci etc.), georgian (adjari, georgieni, gruzini, gurieni, imeriti, iviri, kartvelani, kartlieni, kaheti, meshetini, mingreli, racea, svani etc.) si cel evreesc (askenazi, evrei, hazari, iudei, israeliti, karaimi, mozaici, sefarzi, semiti, tati, tafari etc.). Dihotomia terminologică in cazul romanilor trebuie depășită prin asumarea, echivalarea semantică si subordonarea juridică termenului generic de Roman a oricarui alt nume istoric, stiintific, regional, local sau echivalent al acestora in alte limbi.

 

[2] Cum sunt romanii din Albania, Bulgaria, Croatia, Grecia, Macedonia, Republica Moldova, Ucraina, Ungaria si Serbia.

 

[3] Termenii utilizati, bunaoara de Consiliul Europei sunt «kin-State» pentru engleză si «état-parent» pentru franceza

 

Alexandru H.11.07.2010 09:02

Mda, articolul e cretin. Nu e asa de strigator la cer din moment ce statul roman recunoaste diplomatic Republica Moldova, deci implicit si nationalitatea "moldoveneasca". Insa autorul, moldovean de peste Prut, vad ca nu poate accepta ca vina e in mare parte a Moldovei: Romania nu poate impune, de la sine putere, nationalitatea romana pentru moldovenii de peste Prut fara ca acestia sa-si asume clar si oficial aceasta calitate.

 

Din constitutia Moldovei:

 

"NOI, reprezentantii plenipotentiari ai poporului Republicii Moldova, deputati in Parlament,

PORNIND de la aspiratiile seculare ale poporului de a trai intr-o tară suverana exprimate prin proclamarea independentei Republicii Moldova,

AVÎND in vedere continuitatea statalității poporului moldovenesc in contextul istoric si etnic al devenirii lui ca natiune,

NĂ'ZUIND spre satisfacerea intereselor cetățenilor de altă origine etnica care impreună cu moldovenii constituie poporul Republicii Moldova,"

 

Ipocrizia e maxima. In ultimii doi ani Romania chiar s-a implicat activ in zona, uneori la limita legalitatii (vedeti revolta din 2009 si acuzatiile lui Voronin) pe cand Moldova de-abia acum incearca sa scape de limba moldoveneasca si de orientarea estica.

 

PS. Aia cu abandonarea "fara lupta" a Moldovei in 1940 e de tot rasul din moment ce toate manualele de astazi de istorie a Moldovei lauda eliberarea de sub jugul romanesc.

valentin2day11.07.2010 09:18

Raiffeisen Bank Romania a revizuit estimarea privind contractia economiei romanesti in acest an, de la 2% la 3%.

 

"Estimam o scadere a economiei de 3% in acest an, in conditiile in care este evident că va exista o contractie foarte mare a consumului, ca urmare a ajustarii veniturilor, cresterii somajului si a TVA", a declarat economistul-șef al Raiffeisen Bank Romania, Ionuț Dumitru.

 

El a precizat că nivelul contractiei consumului va depinde de comportamentul consumatorului, neincrezator in evolutia propriei situatii financiare, informează Mediafax.

 

Guvernul a decis majorarea TVA de la 19% la 24% incepand de la 1 iulie. Ulterior, mai multi economisti au majorat estimarile privind contractia economiei in acest an, printre care cei de la ING (-3%), UniCredit Țiriac Bank (-2,5%) si Oxford Economics (-2,6%).

sabin130711.07.2010 09:57
Mda, articolul e cretin. Nu e asa de strigator la cer din moment ce statul roman recunoaste diplomatic Republica Moldova, deci implicit si nationalitatea "moldoveneasca". Insa autorul, moldovean de peste Prut, vad ca nu poate accepta ca vina e in mare parte a Moldovei: Romania nu poate impune, de la sine putere, nationalitatea romana pentru moldovenii de peste Prut fara ca acestia sa-si asume clar si oficial aceasta calitate.

 

Din constitutia Moldovei:

 

"NOI, reprezentantii plenipotentiari ai poporului Republicii Moldova, deputati in Parlament,

PORNIND de la aspiratiile seculare ale poporului de a trai intr-o tară suverana exprimate prin proclamarea independentei Republicii Moldova,

AVÎND in vedere continuitatea statalității poporului moldovenesc in contextul istoric si etnic al devenirii lui ca natiune,

NĂ'ZUIND spre satisfacerea intereselor cetățenilor de altă origine etnica care impreună cu moldovenii constituie poporul Republicii Moldova,"

 

Ipocrizia e maxima. In ultimii doi ani Romania chiar s-a implicat activ in zona, uneori la limita legalitatii (vedeti revolta din 2009 si acuzatiile lui Voronin) pe cand Moldova de-abia acum incearca sa scape de limba moldoveneasca si de orientarea estica.

 

PS. Aia cu abandonarea "fara lupta" a Moldovei in 1940 e de tot rasul din moment ce toate manualele de astazi de istorie a Moldovei lauda eliberarea de sub jugul romanesc.

Mie strigatoare la cer si cretina mi se pare recunoasterea clasei politice din ultimii 20 de ani ca fiind reprezentanta sau mai direct spus, statul roman. Nu numai in cazul discutiei asteia. Toate discutiile care au la baza aceasta ipoteza privita ca fiind perfect naturala tind sa se relativizeze intr-o mare masura.

De tot rasul-plansul este acceptarea axiomatica a manualelor de istorie din Romania (incluzand Basarabia) ca repere ale veridicitatii, ale moralitatii, ale normalitatii, ca temelie a constiintei nationale a oricarui cetatean. Redarea anului 1940 este un exemplu sau un argument in sensul asta.

Cand vorbesti de incercarea Basarabiei de a scapa de orientarea estica nu cred ca te poti referi la conducatorii (?) acestei provincii - destul de asemanatori celor de la Bucuresti - in raport cu orientarea bolsevica. Daca mai privim o data la legitimitatea autorilor de manuale istorice, de legislatii si de politici interne si externe ale liderilor de dincoace sau de peste Prut, la transparenta si la echidistanta presei atunci afirmarea nationalitatii romane nu mai pare a fi atat de facila sau de ¨de sine statatoare¨.

axl11.07.2010 10:02
gunoiul asta o sa primeasca maxim 10 ani cu suspendare pe care o sa-i ispraveasca de 2 ori mai repede

Un usor pacat de redundanta aici.

10 ani cu suspendare = 0 ani

De 2 ori mai repede da 0/2=0.

Rezultatul e acelasi, gandirea e gresita.

greenyes11.07.2010 11:05
Mda, articolul e cretin. Nu e asa de strigator la cer din moment ce statul roman recunoaste diplomatic Republica Moldova, deci implicit si nationalitatea "moldoveneasca". Insa autorul, moldovean de peste Prut, vad ca nu poate accepta ca vina e in mare parte a Moldovei: Romania nu poate impune, de la sine putere, nationalitatea romana pentru moldovenii de peste Prut fara ca acestia sa-si asume clar si oficial aceasta calitate.

 

Din constitutia Moldovei:

 

"NOI, reprezentantii plenipotentiari ai poporului Republicii Moldova, deputati in Parlament,

PORNIND de la aspiratiile seculare ale poporului de a trai intr-o tară suverana exprimate prin proclamarea independentei Republicii Moldova,

AVÎND in vedere continuitatea statalității poporului moldovenesc in contextul istoric si etnic al devenirii lui ca natiune,

NĂ'ZUIND spre satisfacerea intereselor cetățenilor de altă origine etnica care impreună cu moldovenii constituie poporul Republicii Moldova,"

 

Ipocrizia e maxima. In ultimii doi ani Romania chiar s-a implicat activ in zona, uneori la limita legalitatii (vedeti revolta din 2009 si acuzatiile lui Voronin) pe cand Moldova de-abia acum incearca sa scape de limba moldoveneasca si de orientarea estica.

 

PS. Aia cu abandonarea "fara lupta" a Moldovei in 1940 e de tot rasul din moment ce toate manualele de astazi de istorie a Moldovei lauda eliberarea de sub jugul romanesc.

 

Eu ma astept din parte unui roman care simte roamenste sa treaca cu vedere aceste aspecte, cum ar fi "legea stramba" facuta romanilor de indivizi ca ilici (asta e mai conmunist decat comunistii din moscova) si predecesorii de aceeasi culoare care se succed incontinuu din 90 si pana astazi, si sa observe, vada macar cu ochii inimii, daca nu cu cel al mintii, tragismul situatiei.

 

Toate aceste chestii "legale" nu au degat menirea sa adanceasca si mai mult haul creat de "romanii" de teapa lui ilici, brucan, Petre roman, etc ( si toata aceasta etnie aparte de indivizi care nu are nimic in comun cu Romania si notiunea de roman, si care din pacate au pusa mana pe tara) intre romanii ramasi in Romania ciuntita de stapanii pentru care indivizii mentioanti mai sus au slujit si inca o fac cu zel, si romanii din jurul Romaniei, din Basarabia, Nordul Bucovinei, Tinutul Hertei, Sudul Basarabiei (Buceagul).

 

Ce sa mai vorbim de romanii din Timocul sarbesc sau bulgaresc care au fost recunsocuti anul trecut de catre parlamentarii romani (printre ei si mare luptator ilascu...ce o fi fost in capul si inma lui, Dumenzeu stie) ca fiind ne-romani. O comise europeana sustinea identitatae romaneasca a romanilor din Timocul sarbesc iar "romanasii" nostri au spus ca nu e adevarat, ei nu-s romani.

 

Cand basarabenii au vrut Unirea au existat omaenii providentiali ai moscovei, in speta tovarasul ilici care a spus nu mare NU.

 

Cand cu intrarea in nato, a existat un alt tradator de neam, constantienscu, care putea nici mai mult nici mai putin sa recupereze Nordul Bucovinei, Tinutul Hertei si Sudul Basarabiei, dar iar.......sleahta de ticalosi au facut un "sacrificiu istoric" si i-au lasat pe romanii de pe aceste pamanturi plin de sangele varsat pentru Unirea Sfanta, de izbelsite. Putea macar sa le asigure drepturi de nestramutat acestor oameni, dar nu, ei au ales sa se lepede de ei. Acum romanii din aceste zone sunt pe cale de disparitie, fara drepturi la limba, la scoli (sunt inchise pe capete scolile romanesti) si la orice alte drpeturi de care minoritatile se bucura la noi in tara, mai mult cred ca au mai multe drepturi ca noi, majoritarii.

 

Dar ce conteaza nu???? Daca legea "lor" asa zice, nu????

 

 

 

 

 

 

Alexandru H.11.07.2010 12:03

Sudul Basarabiei nu mai are de mult majoritate romaneasca. Iar Constantinescu nu putea cere niciun teritoriu din moment ce suntem cosemnatari ai Acordurilor de la Helsinki prin care recunoastem inviolabilitatea frontierelor de dupa cel de-al doilea razboi mondial. Adica pe romaneste nu mai avem drepturi istorice, politice, culturale asupra niciunui teritoriu din afara Romaniei.

 

Singurul mod prin care am putea prelua Basarabia sau alte provincii ar fi prin decizia locuitorilor acelor regiuni, recunoscuta ca atare de comunitatea internationala. De asta articolul, ca si acuzele la adresa politicienilor romani sunt cam exagerate. Cu toata ura pe care o port lui Ilici, nu el ci moldovenii trebuiau sa fie cei care sa ceara Unirea cu Romania. Asta era singura modalitate legala.

 

Cat priveste drepturile romanilor, e alta discutie. In Bucovina, noul regim de la Kiev e prieten iar comunitatea romaneasca a fost sustinuta politic de Partidul Regiunilor. Pana la urma, depinde de ei daca reusesc sa se constituie intr-o organizatie serioasa fara interventia noastra. Mi se pare absurd sa vrei implicarea Romaniei in treburile interne ale Ucrainei dar sa tipi ca ungurii din Romania sunt unelte ale Budapestei. E o lipsa de logica fantastica.

greenyes31.07.2010 20:42

Pentru ca nu exista topic pentru acest subiect am sa-l postez aici, sau poate fi catalogat la ce au mai facut "guvernantii mondiali" pentru linisti pe cei care au tupeul sa gandeasca singuri:

 

 

Nimeni nu va mai fi considerat normal odata cu noile diagnostice din domeniul santatii mintale

 

Editia actualizata a bibliei sanatatii mintale " Manualul de diagnostic si statistica a tulburarilor mentale (DSM), care este revizuit acum pentru a fi republicat in 2013 " ar putea include diagnostice pentru agresivitatea copiilor care abia incep sa mearga sau pentru mancatul excesiv, ceea ce inseamna ca in curand nimeni nu va mai putea fi clasificat ca fiind normal. Specialistii avertizeaza ca noua editie DSM ar putea devaloriza gravitatea unor afectiuni mentale si ca aproape toata lumea ar putea fi diagnosticata cu un tip de tulburare psihica.

 

DSM este publicat sub egida Asociatiei Americane de Psihiatrie si contine descrieri, simptome si alte criterii pentru diagnosticarea afectiunilor mentale. Manualul este considerat biblia globala a diagnosticelor in acest domeniu, fiind menit sa ofere definitii clare pentru psihoterapeuti si pentru companiile farmaceutice care cauta sa dezvolte noi tratamente pentru pacienti. Acum, insa, specialistii care revizuiesc ultima editie a manualului se pregatesc sa clasfice multe afectiuni noi, ceea ce ii indeamna pe alti experti sa spuna ca, in curand, toti oamenii vor fi diagnosticati cu un tip de tulburare mentala, uneori fara fundament, vor avea nevoie de medicamente pentru a-si trata afectiunile, iar aceste medicamente vor avea efecte secundare neplacute sau periculoase.

 

Sursa: http://www.hotnews.ro/stiri-7646768-nimeni...tii-mintale.htm

 

Sudul Basarabiei nu mai are de mult majoritate romaneasca. Iar Constantinescu nu putea cere niciun teritoriu din moment ce suntem cosemnatari ai Acordurilor de la Helsinki prin care recunoastem inviolabilitatea frontierelor de dupa cel de-al doilea razboi mondial. Adica pe romaneste nu mai avem drepturi istorice, politice, culturale asupra niciunui teritoriu din afara Romaniei.

 

Singurul mod prin care am putea prelua Basarabia sau alte provincii ar fi prin decizia locuitorilor acelor regiuni, recunoscuta ca atare de comunitatea internationala. De asta articolul, ca si acuzele la adresa politicienilor romani sunt cam exagerate. Cu toata ura pe care o port lui Ilici, nu el ci moldovenii trebuiau sa fie cei care sa ceara Unirea cu Romania. Asta era singura modalitate legala.

 

Cat priveste drepturile romanilor, e alta discutie. In Bucovina, noul regim de la Kiev e prieten iar comunitatea romaneasca a fost sustinuta politic de Partidul Regiunilor. Pana la urma, depinde de ei daca reusesc sa se constituie intr-o organizatie serioasa fara interventia noastra. Mi se pare absurd sa vrei implicarea Romaniei in treburile interne ale Ucrainei dar sa tipi ca ungurii din Romania sunt unelte ale Budapestei. E o lipsa de logica fantastica.

 

Sa inteleg ca ai ignorat cu buna stiinta aceast fragment din postarea mea????: "Putea macar sa le asigure drepturi de nestramutat acestor oameni, dar nu, ei au ales sa se lepede de ei. Acum romanii din aceste zone sunt pe cale de disparitie, fara drepturi la limba, la scoli (sunt inchise pe capete scolile romanesti) si la orice alte drpeturi de care minoritatile se bucura la noi in tara, mai mult cred ca au mai multe drepturi ca noi, majoritarii"

 

Se intampla asta cu "ungurii" la noi???? Pai astia mai au putin si fac limba maghiara a doua limba in stat ( blasfemie o sa fie daca o sa se intample asta) iar romanii dinafara Romaniei nu au nici jumatate din drepturile minoritatatilor de la noi. E greu de acceptat asta???? Nu-ti pasa, sau care e problema, ca nu inteleg?????

greenyes31.07.2010 20:48

ORDONANȚĂ' DE GUVERN: DACĂ' NU RENOVEZI CASA, FACI PUȘCĂ'RIE. Oficial guvernamental: cine nu are bani nu este obligat să stea intr-o casă pe care nu si-o permite

 

de Maria MANOLIU

 

 

Ordonanță de Guvern: dacă nu renovezi casa, faci puscarie. Oficial guvernamental: cine nu are bani nu este obligat să stea intr-o casă pe care nu si-o permite /// Foto: Mediafax/Bogdan Stamatin

 

"Cine nu are bani să-și renoveze fatada nu este obligat să stea intr-o casă pe care nu si-o permite. Poate să o vanda Este adevarat că este o perioadă nepotrivita in care oamenii nu prea mai au bani, dar proiectul de ordonanță va produce efecte anul viitor". Sunt cuvintele secretarului de stat in Ministerul Dezvoltarii si Turismului, Ioan Andreica. Conform proiectului de ordonanță, proprietarii vor putea fi obligati să renoveze, printr-o simplă cerere formulată de primarie. Reabilitarea structurală constă in reparatii la zidarii, tencuieli, vopsitorii, inlocuirea tamplariei exterioare cu tamplarie performantă energetic, refacerea invelitorilor, refacerea trotuarelor de protectie aferente constructiei etc. În cazul in care proprietarul nu execută astfel de lucrari din proprie initiativa atunci va fi obligat de primarii să le faca in maximum sase luni de la data notificarii. Dacă proprietarul nu se apucă de treaba atunci lucrarile vor fi executate de primarii, urmand ca banii să fie recuperati de la proprietar pană la receptia finală a lucrarii. În cazul in care proprietarul nu plateste, va fi actionat in instanță pentru recuperarea datoriilor si se poate merge pană la executarea silita

 

Amenzile aplicate proprietarilor pentru nerespectarea obligatiei de a-și renova fatadele sunt cuprinse intre 2.000 de lei si 10.000 de lei. În cazul in care bucăți din fatadă sau acoperiș produc vatamari trecatorilor, atunci pedeapsa poate fi chiar cu inchisoarea.

 

Potrivit unui proiect de ordonanță, initat de Ministerul Dezvoltarii Regionale si Turismului si obtinut de Mediafax "Reabilitarea structural - arhitecturală exterioară a constructiei" se va face din propria initiativă a proprietarului, pesoană fizică sau juridica sau la simpla cerere a autorităților locale. Reabilitarea structurală constă in reparatii la zidarii, tencuieli, vopsitorii, inlocuirea tamplariei exterioare cu tamplarie performantă energetic, refacerea invelitorilor, refacerea trotuarelor de protectie aferente constructiei etc. În cazul in care proprietarul nu execută astfel de lucrari din proprie intiativă atunci va fi obligat de primarii să le faca in maximum sase luni de la data notificarii. Ministrul secretar de stat in cadrul MDRT Ioan Andreica a declarat pentru Gandul că "daca după primirea notificarii, proprietarul nu-și reface fatada, atunci lucrarile vor fi executate de primarii. Se va face un proiect, un deviz si lucrarile de refacere, urmand ca banii să fie recuperati de la proprietar pană la receptia finală a lucrarii. În cazul in care proprietarul nu plateste va fi actionat in instanță pentru recupararea datoriilor si se poate merge pană la executarea silită". Somatia de plată va constitui titlu executoriu si va fi comunicata in cazul in care suma nu poate fi recuperată prin plată voluntară sau deducere, organelor teritoriale subordonate Agentiei Nationale de Administrare Fiscala care vor initia procedura de executare silită pentru recuperarea sumelor platite de primarie.

 

Facilități pentru cei care-și renovează singuri fatadele

publicitate

 

Viitorul act normativ prevede ca renovarea fatadelor degradate să fie facută de proprietari pe cheltuială proprie.

 

Pentru lucrarile de interventie, proprietarii vor fi scutiti de taxa pentru autorizatia de constructie si de la plata impozitului pe cladire, datorat pentru anul fiscal in care au fost executate lucrarile. Acestia mai sunt scutiti, prin derogare de la lege, de plata cotei de 0,7 la sută catre Inspectoratul de Stat in Constructii si de 0,5 la sută catre Casa Socială a Constructorului si vor recupera, in calitate de beneficiar al lucrarilor, de jumatate din taxa pe valoare adaugată aplicată asupra pretului materialelor de constructii folosite.

 

Amenzi de 10.000 de lei sau inchisoare pentru cei care nu-și refac fatadele

 

Dacă proprietarul refuză executarea lucrarilor si nu permite accesul in cladire, primarul va promova o hotarare de consiliu local prin care lucrarile vor fi initiate cu recuperarea ulterioară a banilor de la proprietar. Amenzile aplicate proprietarilor pentru nerespectarea obligatiei de a-și renova fatadele sunt cuprinse intre 2.000 de lei si 10.000 de lei. În cazul in care bucăți din fatată sau acoperiș produc vatamari trecatorilor atunci pedeapsa poate fi chiar cu inchisoarea.

 

Viitorul act normativ, obtinut de Mediafax, prevede că "in toate cazurile in care neindeplinirea sau indeplinirea necorespunzatoare de catre proprietarii notificati a obligatiilor care le revin cu privire la realizarea lucrarilor de interventie a produs distrugeri de bunuri materiale, vatamari corporale grave ale persoanelor sau uciderea din culpa fapta de neindeplinire sau indeplinire necorespunzatoare constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 6 luni la 3 ani sau amendă".

 

Sursa: http://www.gandul.info/news/ordonanta-de-g...permite-6744777

strezahuzum02.08.2010 14:46

Si cine decide cand trebuie renovata o fatada ? Primaria ? Inca un prilej de luat spaga.

Marius02.08.2010 15:32

lasa ca eram saptamana trecuta la ing-u' de la brancoveanu cand a cazut o caramida din fatada blocului la 2 metri de mine. nu stiu cine trebuie sa le repare, insa e cert ca unele trebuie neaparat renovate.

Fane02.08.2010 15:41
lasa ca eram saptamana trecuta la ing-u' de la brancoveanu cand a cazut o caramida din fatada blocului la 2 metri de mine. nu stiu cine trebuie sa le repare, insa e cert ca unele trebuie neaparat renovate.

 

Asa-ti trebuie daca nu stai la tine acasa :D

 

greenyes06.08.2010 21:44

Din categoria "glumite sustinute de institutul cultural "roman" care la randu-i este sustinut de acest "guvern" "roman" cat negru sub unghie, sau la fel de roman ca marko bela. Bataie de joc in mama lor de nesimtiti. Astia se pisa pe noi din orice pozitie. Se rascolesc in mormant stramosii si eroii neamului!

 

 

Un teritoriu "horror": DACIA

 

 

Cand istoria ajunge pe mana amatorilor (cu interese obscure)

 

(Simona Sora - "Fortarete dacice din Muntii Orastiei")

 

La inceputul lunii martie, s-a lansat o serie de sapte volume ilustrate, dedicate monumentelor din Romania, inscrise in lista Patrimoniului Mondial Unesco. Proiectul a fost sustinut financiar de Institutul Cultural Roman. Cartile au fost editate de editura Artec din Segovia si au fost tiparite in Spania. Textele au fost incredintate unor personalitati ale culturii romane: Teodor Baconsky (bisericile din lemn din Maramures), Neagu Djuvara (manastirile din Moldova), Emil Hurezeanu (bisericile fortificate din Transilvania), Ioana Parvulescu (Sighisoara), Radu

Anton Roman (Delta Dunarii), Bogdan Tataru-Cazaban (manastirea Horezu) si Simona Sora (cetatile dacice din Muntii Orastiei). Textele celor sapte volume au fost coordonate de Ioana Zlotescu, care a asigurat prologul pentru fiecare volum in parte. Directorul General al Unesco, Koichiro Matsuura, a semnat un cuvant inainte, inclus in toate volumele. Textele sunt in limba engleza si in limba romana.

 

 

Amintiri cu cravata rosie

 

Volumul "Fortarete dacice din Muntii Orastiei" insumeaza 142 de pagini cu ilustratii color si este comercializat la pretul de 149 lei. Cuvantul inainte al lui Matsuura isi gaseste probabil cel mai nefericit loc in acest volum, deoarece directorul Unesco felicita pe cetatenii si autoritatile din Romania "pentru dedicatia lor in conservarea si mentinerea valorilor acestor situri" - lucru poate valabil pentru alte monumente, dar nu pentru cetatile dacice.

 

Un teritoriu "horror": DACIA

 

Sanctuarul dacic din Muntii Orastie

 

Introducerea Ioanei Zlotescu denota diletantism. Informatii precum descoperirea de cranii cu trepanatii la Sarmizegetusa Regia sau credinta in reincarnare a dacilor sunt total eronate, exprimari ca "circularitatea rotunda a sanctuarelor", "stadiul primitiv-rural" al dacilor, "cetati fortificate" - cat se poate de nefericite, iar intregul text sufera la capitolul gramatica si ortografie (diacriticele absente, dezacorduri ale articolului genitival, grafii inexistente in romana, sensuri improprii, litere "mancate").

Textul propriu-zis al albumului este semnat de Simona Sora, critic literar, doctor in filologie, cadru didactic la Facultatea de Litere a Universitatii Bucuresti. In afara faptului ca este nascuta in Deva, cu greu vom gasi alte argumente care sa justifice recomandarea sa pentru scrierea acestui text.

Marcajul copilariei din vremea comunista se simte de la inceput, in textul autoarei, care recunoaste ca multa vreme a crezut ca Sarmizegetusa dacica se afla la Ulpia Traiana, locul in care in vremea cand era pioniera, se juca cu colegii ei, impartindu-se in daci si romani, dupa forma lobului urechii. Tot din copilarie, autoarea isi aminteste de povesti oribile, cu traficanti de kosoni care treceau aurul peste granita, in burtile spintecate ale unor copii mici, folositi pe post de sinistre valize. Astfel, din acele vremuri, in mintea autoarei s-a conturat o imagine a lumii dacilor aflata sub semnul unui "amestec indistinct de utopie, ideologie si film de groaza". Imaginea din copilarie nu s-a luminat peste ani, caci acum autoarea defineste Dacia prin trei ingrediente deconcertante: "utopia, figura eroului civilizator si imprecizia geografica".

Un teritoriu "horror": DACIA

 

Piatra Rosie

 

Cosmarurile care ii bantuie imaginatia nu au legatura cu istoria dacilor, ci sunt introduse in text din surse neistorice, pentru a tulbura si mai mult o imagine neclara a acestei epoci: Dacia a fost intemeiata de fiul lui Hercule si al serpoaicei Echidna (dupa Nicolae Densusianu; mitul se refera insa la eroii-fondatori ai Scitiei, nu ai Daciei); Zamolxe este alungat de daci si se reintoarce pentru a fi ucis de acestia, ca blasfemiator al propriului templu (dupa Lucian Blaga); Hadrian da foc sinistrei gramezi de daci care s-au sinucis band otrava (dupa romanul istoric al Margueritei Yourcenar). Insa cele doua idei care marcheaza obsesiv intregul text, de la un capat la altul, sunt utopia si nebunia. Dacii vor fi insotiti in intreaga lor istorie de o aura de nebunie, sustine doamna Sora, intregul lor univers e dominat de "paranoia geton", iar Dacia va iesi din zona "nebuniei" doar dupa cucerirea sa de catre Traian. Columna lui Traian nu este un izvor istoric, ci "un plonjon in utopie", cetatile dacice il predispun "pe vizitatorul ingenuu la toate utopiile", ele reprezinta prima reduta a utopiei geto-dacice, Dacia a fost un rezervor de utopie pentru tracomani si cronicarii medievali occidentali.

 

Iubitul lui Pitagora

 

Una din ipostazele sub care e infatisat Zamolxis este aceea de iubit al lui Pitagora, deci homosexual. O asemenea interpretare nemaiauzita, fie ca ii apartine autoarei, fie ca a luat-o de undeva, nu poate avea relevanta intr-un text, si asa limitat ca intindere, in care trebuia cuprins esentialul despre cetatile dacice di

n Muntii Orastiei. De altfel, doamna Sora amesteca adesea informatiile serioase cu anecdoticul, uneori facand-o cu naivitate. De pilda, sora lui Decebal, pomenita de Dio Cassius (care insa nu ne spune cum o chema), se numeste in textul platit de ICR Andrada, la fel ca personajul din filmul artistic "Columna", din copilaria doamnei Sora. Intrarea in cetatea Piatra Rosie, unde spune autoarea ca ar fi fost capturata Andrada, se facea printr-o poarta monumentala de stejar (oare tot in film o fi vazut-o?), aflata acum la Muzeul de Istorie din Bucuresti.

Un teritoriu "horror": DACIA

 

Sinuciderea lui Decebal

 

Asa cum nu s-au pastrat porti de lemn timp de 2000 de ani, nu exista nici ziduri de andezit, cum gresit sustine autoarea. Comoara lui Decebal este ingropata ba la radacina unui frasin secular, ba in albia unui rau, Sfinxul din Bucegi este "sediul (!) Kogaionului", ceramica pictata de la Sarmizegetusa Regia apartine Daciei "preistorice"... Iar sirul inexactitatilor si al gafelor este ingrijorator de lung.

In ochii autoarei, tinuturile in care se afla cetatile dacilor capata atribute hiperbolice, capabile sa descurajeze cel mai hotarat turist. Caini uriasi bantuie traseul spre Blidaru, cisterna din aceasta cetate este "imensa si infricosatoare", "o caverna ce-ti provoaca ameteli", drumul spre Sarmizegetusa e surpat si adesea blocat de copaci (afirmatie neactuala, repetata in mai multe randuri), Banita se afla intr-o zona "salbatica si intunecata", turnurile de la Costesti au 5-6 metri (cel putin dublu fata de dimensiunile reale), traseele spre cetati sunt pline de capcane si piedici, in fine, intreaga zona are un "aer crepuscular".

 

"Pontificele" lui Ovidiu

ICR a preferat pentru acest proiect doi fotografi spanioli, Jose M. Diez si Carlos Horcajo, care sunt de altfel proprietarii editurii care a tiparit cartea. La lucrare au mai contribuit Eugen Pescaru, cu fotografii, si Ariana Rusu-Pescaru si Gelu Florea, cu desene. Majoritatea fotografiilor, desi de foarte buna calitate, au fost facute pe ploaie si ceata, soarele stralucind mai mult in imaginile surprinse in Bucegi. Unele dintre cetati sunt considerate "fantomatice", asa incat nici autoarea, nici fotografii nu au reusit sa le vada. La Banita au vazut pestera Bolii, din care ni se ofera doua fotografii, un tunel prin care trece o cale ferata, care, desi se afla pe teren perfect drept, e abordat "pieptis" in exprimarea autoarei, si clasica imagine a Dealului Bolii. Este evident ca nici doamna Sora, nici fotografii nu au urcat pe dealul pe care s-a aflat candva cetatea, unde ar fi putut fotografia un colt de zid, o piatra din monumentala scara antica sau cel putin o panorama a Vaii Jiului. Nici cetatea de la Piatra Rosie nu este mai "reala": doar doua imagini luate de departe, pe timp de iarna, probabil de catre Eugen Pescaru, cu dealul in varful caruia se afla ruinele cetatii. Autoarea si fotografii nu au urcat nici aici, caci daca ar fi facut-o, ar fi avut cu siguranta ce vedea: drumul dacic pavat care urca prin padure, unic si spectaculos, intrarea in cetate, zidurile, un turn, Valea Rosie ce serpuieste ametitor la poala dealului. Nu au ajuns probabil nici la poale, de unde puteau surprinde un prim-plan impresionant cu stanca pe care se afla ruinele cetatii.

Un teritoriu "horror": DACIA

 

Drumul dacic in cetate Piatra Rosie

 

 

In ansamblu, desi dovedeste efort in documentare, textul este supus filtrului subiectiv al autoarei, in viziunea careia lumea dacilor este o lume utopica, dominata de nebunie, de frisoane si cosmaruri, fara legatura cu prezentul (ce usurare, nu-i asa?), sursa de inspiratie doar pentru tracomani, cautatori de aur si turisti metafizici.

Editia este prost ingrijita, in text abunda numeroase greseli, desi exista un corector (Teodora Olteanu). I si a apar in distributie aproximativ egala, uneori ambele in acelasi rand, apar chiar forme inadmisibile, precum sant, iar traducerile in si din engleza sunt slabe, desi traducatorul, Virgil Olteanu, a fost dublat de o firma de traduceri care a facut reviziunea stilului. Getii sunt numiti in engleza Getons in loc de Getae, poetul Ovidiu este autorul lucrarii Pontifice in loc de Pontice, pestera Bolii este tradusa "The Cave of Illness", desi nu e vorba de boala, ci de un proprietar de pamanturi pe nume Bolea, iar imaginea capetelor de dusmani infipte in pari, sculptata pe Columna, este catalogata de autoare drept "horror", iar de traducator drept "savoury" (savuroasa). Din pacate, cartea nu a beneficiat de revizia unui consultant de specialitate, istoric sau arheolog.

Aceasta lucrare este destinata promovarii in lume a culturii romane, reprezentata in cazul de fata de cetatile dacice din Muntii Orastiei. Ar fi fost de asteptat sa aflam mai multe despre valoarea istorica-culturala a acestor monumente, despre importanta valorificarii lor si despre conexiunile noastre cu trecutul. Dintre cele sapte monumente UNESCO, cetatile dacice din Muntii Orastiei reprezentau subiectul cel mai dificil, tocmai prin pericolul alunecarii in directii nefericite de interpretare. De aceea, Institutul Cultural Roman ar fi avut obligatia sa consulte un specialist si sa supuna textul unei revizii de specialitate. In forma in care a ajuns pe piata, lucrarea nu face nici un serviciu culturii romane! Si nici autorilor!

 

 

* Aurora Petan

 

Sursa: http://www.formula-as.ro/2010/911/planete-...ror-dacia-12265

strezahuzum09.08.2010 09:56

Burtosii din BOR se reped din nou cu pofta la buzunarele amaratului de stat roman :

 

Primaria a facut public un buget de venituri si cheltuieli pe care consilierii l-au luat deja in discutie, urmand să aibă loc dezbaterea in comisiile de specialitate, apoi, moment de grea incercare, bugetul trebuie aprobat de catre Consiliul Local Municipal Calarasi.În momentul de față, proiectul de buget facut public de catre Primarie contine doar cheltuielile, nefacandu-se nici o referire la venituri.Consilierii locali vorbesc deja de oportunitatea unor cheltuieli in acest an de profundă criză financiara unii fiind de acord cu unele cheltuieli pe altele considerandu-le nepotrivite, deocamdata[...]

 

Cei cuviosi nu vor avea decat să voteze pentru alocarea a 750 de milioane de lei vechi pentru un monument al lui Teoctist Arpasu, ce ar urma să fie amplasat in Parcul Sf. Anastasia. Ramanem in domeniu si speram că bunul Dumnezeu va scapa Calarasiul de necazuri, conducatorii acestuia aratandu-se buni crestini si ctitori de biserici. Bugetul de anul acesta prevede 14,744 miliarde lei vechi pentru capele si biserici.

 

Sursa : vezi aici.

Joga Bonito16.08.2010 19:43
«123456»