In rest, va fi jale, pentru ca bugetari sunt si profesorii, care ne invata sau ne vor invata (?) copiii, la scoala, bugetari sunt si personalul medical, doctorii si asistentele, platiti si asa cu salarii de mizerie. Tineri fiind, pe multi dintre noi inca nu afecteaza acest aspect, insa Doamne fereste de vreo urgenta, o criza de apendicita sau vreun accident rutier, pentru ca atunci vei incapea pe mainile unor oameni flamanzi si scarbiti, care in loc sa se gandeasca la tine, mai degraba se vor gandi la ce vor pune ei copiilor pe masa. Bugetari sunt si militarii, platiti vai de mama lor, cu solde care in foarte putine cazuri depasesc o mie patru sute de lei. Bugetari sunt si politistii, dar de astia va fi mai usor, intrucat foarte multi dintre ei au la dispozitie optiunea pactizarii cu infractorii sau, pentru cei mai soi, colaborarii cu crima organizata. De pensionari n-are rost sa mai vorbim, acolo treburile stau cat se poate de clar, intr-o tara in care pensia medie este de sapte sute treizeci de lei, asta in ciuda acelor "pensii nesimtite" de sute de milioane.
Pai frate, fii atent cum sta situatia in tarisoara noastra:
"Statul cheltuie anual pentru plata salariilor polistilor si jandarmilor de aproape 2,5 ori mai mult decat cheltuie cu medicii si cu profesorii.
Daca pentru salariile celor 275.000 de profesori statul cheltuie anual 512 mil. euro, iar pentru cei 15.000 de medici rezidenti la care se adauga si medicii de urgenta cheltuielile salariale ale Ministerului Sanatatii au ajuns anul trecut la 61 mil. euro, pentru plata salariilor politistilor, jandarmilor, angajatilor din Oficiul Roman pentru Imigrari sau din Directia Pasapoarte sau Permise de conducere si inmatriculari, statul a cheltuit peste 1,4 mld. euro."
si explicatia:
"Analistul politic Vladimir Pasti a precizat ca, desi cerintele la angajare pentru jandarmi nu sunt aceleasi ca pentru profesori si medici, institutia statului care ramane un instrument de putere asupra populatiei - are nevoie de o forta de munca bine platita, pentru a apela la ajutorul ei atunci cand are nevoie, iar in momentul in care va exista un deficit de medici sau profesori este probabil sa aiba loc majorari salariale si pentru aceste categorii."
Manca-l-ar tata de analist politic cu diploma tiparita la Spiru Haret. Uite ce-i scapa marelui intelectual:
"In Romania exista mai putin de doi medici la mia de locuitori, ca urmare a migratiei personalului medical in tarile din Vestul Europei. Mai mult, peste 6.500 de medici au parasit Romania in ultimele patru luni, prin intermediul targurilor de cariere medicale. Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS) recomanda declararea codului rosu la o migratie ce depaseste 2% dintre practicieni. In Romania vorbim deja de decimare, atunci cand 10% din medici au plecat din tara. OMS ne avertizeaza ca perpetuarea acestui fenomen ar putea duce la colapsul sistemului de sanatate, in mai putin de zece ani.