FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ce prostii au mai facut guvernantii nostri

«12346»
Alexandru H.07.05.2010 10:03

Asta cu imbecilii e probabil pentru altcineva.

 

Eu am votat cu Basescu tocmai pentru asemenea masuri. Bine, mi-as fi dorit si o restructurare la sange a sistemului bugetar, dar mai e timp. In momentul de fata, se face exact impartirea intre cei de dreapta si cei de stanga din Romania: dupa predictiile mele, de dreapta nu sunt mai mult de 5%, dar macar vom elimina pe acei care se dadeau Thatcheristi in timp ce o sugeau de la buget. Probabil, PDL va pierde alegerile but I don't care: important e ca cineva si-a asumat niste masuri dure. Urmatorul partid de la putere va mosteni, sa speram, un sector bugetar mai ieftin: nu se va declara recunoscator dar stiu ca in sinea lui va fi satisfacut sa vada ca cei de dinainte au taiat pisica in doua.

 

Astept ziua in care stangistii Romaniei nu-si vor mai striga amarul pe la televizor sau pe internet si vor iesi in strada. Poate voi putea sa ii respect. Pana atunci, sa butonati bine! :thumbup:

vlad07.05.2010 10:34

Sper sa se tina de cuvant premierul Basescu cu masurile astea. Sa nu fie doar apa de ploaie. Restructurarile bugetarilor sa cuprinda si pe directori, sefi sau alte functii de conducere care primesc pe langa "amaratul" de salariu prime foarte-foarte-foarte -foarte uriase si nesimtite. Aceste prime saracesc bugetul ,nu salariile simplului angajat. Dar e foarte greu sa taie in conducere(rezistent este portocaliul asta).

Sa mentina in functie acelasi Guvern competent pentru ca ne va fi bine la final. Nu vom mai simti nimic. N-am auzit ca un mort sa mai sufere de ceva.

In rest sper sa dizolve si Parlamentul,cum ne-a promis inainte de alegeri. Desigur n-o va mai face pentru ca si-ar taia singur craca.

 

Ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha-ha........ E bine! Asta este doar inceputul!

LDS07.05.2010 12:05

Bugetarii aia, "directorii", "sefii" si smecherii de prin consilii de administratie, majoritatea dintre ei oricum nu traiesc din salariu, asa ca aceasta masura va avea asupra lor efectul similar indepartarii boilor de la bicicleta... Personal cunosc un director de la o companie de stat care isi tine salariul pe card de vreun an jumate. Din ce traieste si din ce cheltuieste omu' ala, e greu de spus, probabil este descoperitorul vreunui soi de perpetuum mobile, sau ceva de genu'.

 

In rest, va fi jale, pentru ca bugetari sunt si profesorii, care ne invata sau ne vor invata (?) copiii, la scoala, bugetari sunt si personalul medical, doctorii si asistentele, platiti si asa cu salarii de mizerie. Tineri fiind, pe multi dintre noi inca nu afecteaza acest aspect, insa Doamne fereste de vreo urgenta, o criza de apendicita sau vreun accident rutier, pentru ca atunci vei incapea pe mainile unor oameni flamanzi si scarbiti, care in loc sa se gandeasca la tine, mai degraba se vor gandi la ce vor pune ei copiilor pe masa. Bugetari sunt si militarii, platiti vai de mama lor, cu solde care in foarte putine cazuri depasesc o mie patru sute de lei. Bugetari sunt si politistii, dar de astia va fi mai usor, intrucat foarte multi dintre ei au la dispozitie optiunea pactizarii cu infractorii sau, pentru cei mai soi, colaborarii cu crima organizata. De pensionari n-are rost sa mai vorbim, acolo treburile stau cat se poate de clar, intr-o tara in care pensia medie este de sapte sute treizeci de lei, asta in ciuda acelor "pensii nesimtite" de sute de milioane.

 

Auzeam pe unii care ne comparau pe noi cu grecii, care au o pensie minima de cinci sute de euro, iar ca masuri de austeritate au recurs la "taierea" celei de-a treisprezecea pensii si al celui de-al paisprezecelea salariu. Si pentru asta au iesit aia in strada...

 

Partea mai proasta este ca, la noi, abia acum incepe parjolul, iar asta e abia preludiul. Sa nu va fie cu mirare daca in cativa ani veti fi injunghiati pe strada pentru o paine sau o tigara.

valentin2day07.05.2010 12:36

Desi sunt total impotriva acestui guvern marioneta si a presedintelui marinar, aceasta masura era necesara. Altfel riscam sa avem un deficit urias, la fel ca cel de anul trecut de aprx 8% si ajungeam sa ne imprumutam din nou la FMI & Co, mai ales ca probabil o sa avem o crestere negativa a economie (dupa ce in criza am intrat cu o crestere destul de mare) desi se preconizeaza un +0,8%(dupa ce initial trebuia sa fie +1.3%). Dintre tarile europene, cele mai afectate de criza au fost Grecia, Romania si Bulgaria pentru ca au avut cele mai INCOMPETENTE guverne din europa. Polonia si Ungaria au trecut cu bine peste criza, numai noi si ceilalti doi suntem cei mai prosti din curtea scoli.

sabin130707.05.2010 12:51

Mi se pare incredibil cum unii inca mai vorbesc serios despre doctrine politice, orientari de stanga si de dreapta, despre planuri coerente de guvernare, de revitalizare a economiei si a societatii, cand de fapt toate partidele politice sunt formate din camatari, bisnitari, speculanti, lingai, ahtiati, lingai si punpincuristi, habarnisti, necalificati, vanduti, corupti, fiecare putandu-se incadra cu usurinta in categoriile astea.

 

Restructurarile astea sunt fix nimic atat timp cat legislatia si mentalitatea, create si intretinute de speciile de mai sus vor hrani in continuare ¨sistemul ticalosit¨.

Adrian07.05.2010 13:25

Nu vad de ce va stresati. Mergeti linistiti acasa, aprovizionati-va si asteptati sa iasa oamenii in strada si la noi ca la greci. Mult nu mai e.

Alexandru H.07.05.2010 13:37
Nu vad de ce va stresati. Mergeti linistiti acasa, aprovizionati-va si asteptati sa iasa oamenii in strada si la noi ca la greci. Mult nu mai e.

:wanker:

 

Asta-i geniala. Noi nu avem de ce sa iesim in strada pentru ca suntem niste cretini lenesi, ce stim doar sa profitam de pe urma sistemului. Plus ca pentru ce vrei sa iasa? Au cumva vreo solutie? Aud... ah, asa, doar la misto vorbim cu totii... ne luam de x, de y, de politicieni, de FMI, de Rotschild... dar nu vad ca vine unul cu o solutie care sa impace si capra, si varza. De ce? Pentru ca NU EXISTA.

 

Citeste postarea aia despre taierile bugetare din timpul lui Nicolae Iorga. Cum vreti sa scoateti bani dupa ce intre 2006 si 2008 s-au angajat vreo 600.000 de oameni in sistemul bugetar? Nici macar PSD-ul, care e considerat partidul intretinutilor sociali, nu a adus atatia oameni in cadrul sistemului. Cum credeti ca scapam de criza cand 600.000 de indivizi inutili ne populeaza spatiul public?

 

Vedeti si voi parerile specialistilor in economie, nu va mai uitati la Ciutacu. Aveam de ales intre colaps si aceasta masura. Sincer, as fi preferat la o adica colapsul... sunt in situatia in care as fi profitat mai mult in urma anarhiei...

Adrian07.05.2010 14:14

Nu, nu, o sa vezi ca vor iesi oameni in strada. Vorbim aici de puterea exemplului. Se vor uita acum toti la ce se intampla in Grecia, vor deveni si mai nemultumiti dupa ce vor vedea declaratii de-ale lui base sau boc si e destul sa arunce unu o piatra ca sa sara toti. Veti vedea.

MoWeed07.05.2010 14:16

@Alexandru H.

 

Atata timp cat ei isi bat joc cu desavarsire de banul public, atata timp cat firmele PDL-ului lucreaza cu statul pe sume mult mai mari decat cele reale, atata timp cat dam 500 de milioane de euro pentru un rahat de site nu sunt normale aceste masuri.

 

Da, ar fi binevenita reducerea acestui sac fara fund numit sistemul bugetar(desi aici ma intreb, oare le reduce si parlamentarilor, directorilor, sefilor salariile sau doar amaratilor?). Dar sa nu taie din pensiile oamenilor. Pai bunica-mea a muncit 30 de ani; in fiecare zi facea 7 km pana acasa(asta la 2 noaptea) ca acum sa-i reduca pensia de la 5 milioane la 4? Asta ca sa le sustina lor dezmatul si dispretul pentru banii publici?

1on07.05.2010 14:21

Imaginea mea despre trebuirle asta e foarte ingusta dar, nu inteleg niste lucruri. Cum sa dea afara oameni care, prezumtiv, fac ceva in momentul de fata, ca dupa aia oricum trebuie sa li se plateasca somaj si stau degeaba?! Cum sa dea afara oameni, cand la orice ghiseu te duci, stai pana iti cresta barba alba pentru ca "nu-s destui oameni"?!

In toamna a trebuit sa-mi scot adeverinta de asigurat de la CAS Vrancea pentru ca imi trebuia aici. Evident ca mai avea oleaca si iesea coada din cladirea institutiei (bineinteles, o cladire noua, frumoasa si cu termopane). Iar cred ca am avut noroc atunci, ca mai trec uneori prin zona si chiar iese coada din cladire. Si asta pentru ca-s 2 cucoane la un judet intreg. Si nu vreau sa pun la socoteala faptul ca utilitatea adeverintei aleia mi se pare idioata de vreme ce toti studentii romani care au pana-n 25 de ani sunt asigurati automat. Ca-s roman scrie-n buletin/pasaport, ca am pana-n 25 de ani scrie tot acolo si ca-s student scrien carnetul de student vizat la zi. Pe langa toate astea, a trebuit sa mai pierd si 2 zile de la facultate.

Adrian07.05.2010 14:28
Da, ar fi binevenita reducerea acestui sac fara fund numit sistemul bugetar(desi aici ma intreb, oare le reduce si parlamentarilor, directorilor, sefilor salariile sau doar amaratilor?)

 

Stai un pic frate, ca in sistemul bugetar nu se regaseste doar parlamentarul si cel care lucreaza la primarie. Aici mai sunt si medici, politisti, militari, etc. Ia scade-le astora salariul sa vezi daca o sa fie mai bine. Niciodata.

 

Sa inchida site-ul de 500 de milioane daca vor bani. Chiar, eu unul nu prea urmaresc stiri, poate sa imi spuna si mie cineva cum dracu de a ajuns un site sa coste atat? Le faceam eu unul la fel de bun pe 100 de milioane :D

MoWeed07.05.2010 14:30

Pai asta ziceam si eu Adriane. Oare scade si salariul parlamentarilor si celor din guvern sau numai salariile amaratilor?

 

Nu stiu cum a ajuns sa coste atat, probabil o sa faca serverele din aur masiv

Alexandru H.07.05.2010 14:49

Voi vorbiti de bani care nu exista. 500 de milioane pt un site, bani care nu exista si nu s-au cheltuit; salarii pentru bugetari ce nu se pot plati din lipsa de bani. Ar mai trebui sa propuneti cum a facut ieri Ghise sa platim salariile din rezerva Bancii Nationale, ca doar are Isarescu 35 de miliarde de euro la fund, sa mai dea si poporului... (daca Ghise nu stie care e rolul rezervei Bancii Nationale, nu ma astept ca omul simplu sa inteleaga)

 

Cine pana mea a dublat numarul bugetarilor din 2004 si pana acum? Cine pana mea a distrus economia intre 1992 si 1996 tiparind bani pentru orice marire salariala, chit ca nu se regasea deloc in rezultatele economice? Cine naiba ne-a transformat intr-o natiune de tractoristi si CAPisti dupa 1944? Cine pana mea nu s-a gandit din 2009 si pana acum sa intreprinda aceste masuri? Astea sunt singurele probleme pe care le avem. Nu ne intereseaza viitorul, ce se intampla din momentul asta pana maine: ne certam pe net, la TV si in presa despre vinovatii. Da, toti sunt vinovati. Si? Cu ce ma incalzeste asta acum?

 

Chiar nu intelegeti ca reprosul cel mai mare pe care il fac acestui guvern e ca nu a luat aceste masuri de acum un an? Sunt masuri ABSOLUT necesare. Bine, daca ati fi fost atenti, ati fi vazut ca se va taia indeosebi in administratie. Cat despre pensii, se va lucra la fondul de pensii, adica probabil vor exista diferentieri: vor suferi doar pensiile mari si medii. Tot se da exemplul Poloniei: pai stiti acolo ce a fost? Pe vremea cand noi angajam oameni in institutii, in Polonia se micsorau taxele si impozitele, pentru a incuraja consumul. Pe vremea cand Ilici ne platea bunavointa cu lipsa reformelor, in Polonia se facea terapie de soc de injurau toti polonezii pe cei de la Solidaritatea. Asta e, parintii nostri nu au vrut sa sufere, lasa ca suferim noi...

valentin2day07.05.2010 15:01
Voi vorbiti de bani care nu exista. 500 de milioane pt un site, bani care nu exista si nu s-au cheltuit; salarii pentru bugetari ce nu se pot plati din lipsa de bani. Ar mai trebui sa propuneti cum a facut ieri Ghise sa platim salariile din rezerva Bancii Nationale, ca doar are Isarescu 35 de miliarde de euro la fund, sa mai dea si poporului... (daca Ghise nu stie care e rolul rezervei Bancii Nationale, nu ma astept ca omul simplu sa inteleaga)

 

Cine pana mea a dublat numarul bugetarilor din 2004 si pana acum? Cine pana mea a distrus economia intre 1992 si 1996 tiparind bani pentru orice marire salariala, chit ca nu se regasea deloc in rezultatele economice? Cine naiba ne-a transformat intr-o natiune de tractoristi si CAPisti dupa 1944? Cine pana mea nu s-a gandit din 2009 si pana acum sa intreprinda aceste masuri? Astea sunt singurele probleme pe care le avem. Nu ne intereseaza viitorul, ce se intampla din momentul asta pana maine: ne certam pe net, la TV si in presa despre vinovatii. Da, toti sunt vinovati. Si? Cu ce ma incalzeste asta acum?

 

Chiar nu intelegeti ca reprosul cel mai mare pe care il fac acestui guvern e ca nu a luat aceste masuri de acum un an? Sunt masuri ABSOLUT necesare. Bine, daca ati fi fost atenti, ati fi vazut ca se va taia indeosebi in administratie. Cat despre pensii, se va lucra la fondul de pensii, adica probabil vor exista diferentieri: vor suferi doar pensiile mari si medii. Tot se da exemplul Poloniei: pai stiti acolo ce a fost? Pe vremea cand noi angajam oameni in institutii, in Polonia se micsorau taxele si impozitele, pentru a incuraja consumul. Pe vremea cand Ilici ne platea bunavointa cu lipsa reformelor, in Polonia se facea terapie de soc de injurau toti polonezii pe cei de la Solidaritatea. Asta e, parintii nostri nu au vrut sa sufere, lasa ca suferim noi...

 

Asa e Alexandru, tot Ilici e de vina cu moguli in frunte. Ce nu vezi ca guvernul actual si presedintele sunt cei mai penibili din istorie? Ce e asa greu? Toti au gresit dar actualii sunt chiar PENIBILI! Abia acum au vazut si cei de la FMI acest lucru si au pus picioru in prag. Ministru finantelor a declara acu o sapt ca nu se pune problema majorarii taxelor ca peste cateva zile sa declare ca singura solutie e sa majoreze taxele sau sa scada salariile.

Bogdan07.05.2010 15:35

restructurarea bugetarilor trebuia sa se intampla la primele semne de criza. Dar nah.. sa dai afara multi insi.. nu dadea bine in an electoral.

Alexandru H.07.05.2010 15:36
Asa e Alexandru, tot Ilici e de vina cu moguli in frunte. Ce nu vezi ca guvernul actual si presedintele sunt cei mai penibili din istorie? Ce e asa greu? Toti au gresit dar actualii sunt chiar PENIBILI! Abia acum au vazut si cei de la FMI acest lucru si au pus picioru in prag. Ministru finantelor a declara acu o sapt ca nu se pune problema majorarii taxelor ca peste cateva zile sa declare ca singura solutie e sa majoreze taxele sau sa scada salariile.

 

Ar trebui sa citesti mai atent ce spun, nu sa iei ultima propozitie si sa o transformi in rezumat general.

 

De 20 de ani NIMENI nu are curaj sa intre in sistemul bugetar cu drujba. TOTI au preferat sa-i momeasca pe bugetari cu mariri de salariu, sporuri, beneficii, bonusuri in timp ce mediul privat s-a dus la naiba. O firma normala care nu s-a adaptat principiului afacerii cu statul a murit ori a dus-o mult mai prost. State pe care acum le laudam au inceput reformele de genul asta (taiere in carne vie) in 1990. Altii, mai tarziu. Noi trebuia sa o facem in 2009 (ca o paranteza, in 2009 trebuia sa luam exact aceeasi masura pe care o luam azi, si anume micsorarea fondului de salarii si de pensii); nu am facut-o ca au fost alegeri. Acum ne-am trezit ca le facem exact in ceasul al 12-lea, cu cutitul de la FMI in burta.

 

Ca sa fie clar, putin imi pasa de latura politica. Insa acest nobil sentiment nu a fost impartasit in cei 20 de ani de niciun reprezentant al clasei politice: toti si-au facut damblaua, gandindu-se in primul rand la alegeri si voturi. Nu-l injur acum pe Basescu ca a propus sa se faca exact lucrurile care vor elimina de la putere in 2012 PD-Lul... pentru ca e un pariu groaznic pentru partidul sau favorit. Sigur ca Boc si compania nu si-au dorit reformele, cine naiba isi doreste sa fie ala care impune primele masuri anti-criza de dreapta din istoria recenta? In Romania politica, un asemenea gest se plateste electoral, ca asa suntem noi romanii, punem botul la pomana. Dar asta e, nu sunt membru PD-L si taica-meu nu e frate cu Videanu. Mai bine sa traiasca tara decat sa castige alegerile in 2012 PD-Lul.

 

Dar daca vrei sa vorbim despre politica, desi aceasta masura e pur si simplu despre supravietuirea acestei tari, iti pot spune ca liberalii mi-au dovedit ieri ca singura lor doctrina sub Antonescu e anti-basescianismul. Crin Antonescu nu a inteles nimic de la Dinu Patriciu, care, in ciuda unor defecte tipice bogatasilor romani, e totusi un om de dreapta veritabil. Nu a inteles nici macar ca daca el ar fi fost la guvernare in acest moment, el ar fi trebuit sa tina discursul acesta. Si l-as fi aplaudat pentru asta. Nici Geoana nu a inteles ca in ciuda partidului sau social-democrat, ar fi fost obligat sa tina acest discurs. Fie in ianuarie, fie in mai. Dar l-ar fi tinut. Exact cum in Grecia, socialistii voteaza pentru inghetarea salariilor si taierea tuturor cheltuielilor din sistemul bugetar.

 

Ca sa nu ma lungesc prea mult, sper sa vad pana mor ingroparea finala a statului social.

MoWeed07.05.2010 15:50

Asa e; e normal sa se taie din fondul de pensii pentru ca toate guvernele din ultimii 20 de ani si-au urmarit numai propriile interese. Adica e normal ca dupa o viata de munca sa vina nesimtitii astia si sa-ti scada o pensie care oricum este mizera.

Sau, te pomenesti ca aceasta clica a pd-lului nu e formata din nesimtiti care au furat statul in draci prin contracte avantajoase.

 

Toti sunt vinovati pentru ca in 2009, anul decisiv in care trebuia sa taiem cheltuielile bugetare toate partidele au fost mai interesate de lupta lor politica. Erau mai interesati sa se arda unii pe altii decat sa ia masuri reale pentru iesirea din criza

 

 

 

Intelegeam ca nu exista bani si intelegeam deciziile mai drastice(inclusiv cresterea TVA-ului) daca in trecut banii publici ar fi fost cheltuiti cu cap, daca nu ar fi existat zeci poate sute de agentii guvernamentale care nu fac nimic, daca putinele bunuri ale noastre de o oarecare valoare nu ar fi fost instrainate pe sume mizere(vezi privatizarea Petrom), daca nu ar fi existat afaceri din care au castigat firmele PD-lului bani necuveniti(probabil mi-ar lua cateva minute bune numai sa enumar afacerile din Brasov prin care ei au castigat sute de milioane de euro), aceeasi chestie fiind valabila si pentru PNL sau PSD.

Asa, cand vad ca ei s-au imbogatit pe spatele cetatenilor cinstiti, "prostilor" care isi platesc taxele si muncesc cinstit nu am cum sa fiu de acord cu o masura indreptata impotriva amaratilor din tara asta

Alexandru H.07.05.2010 16:17

MoWeed

 

In 1999/2000 Isarescu a venit ca prim-ministru si a reusit sa ne ofere primul an de crestere economica reala, lucrand pe ruinele fostelor guverne. In 2000 a si candidat la presedintie. Cine a intrat in turul 2? Pai Ilici si cu dementul de Vadim, care ne promitea executii publice pe stadioane. Pentru Isarescu nu s-a gasit loc atunci. Nici macar pentru Stolojan, care in 1991/1992, a reusit sa uneasca pe politicieni pentru un an, lipsindu-ne de injuraturile zilnice din presa vremii.

 

Asta cu sarmanii e o prostie. Aceiasi sarmani mi-au distrus perspectivele din anii 1990 prin votul si lenea lor. Taica-meu a murit prin strainatate (si era inginer) pentru ca aici nu mai avea ce face. De ce sa dau vina doar pe politicieni cand romanii sunt la fel de vinovati? Coruptia nu e unilaterala, lenea nu e restransa doar pe bancile Parlamentului. Un om ca Isarescu nu a fost votat in 2000 dar a fost preferat Vadim. De ce? Pai pentru cancan, scandal, vorba multa si proasta.

 

Imi bag ceva in bugetarii Romaniei. De la cei care lucreaza in sistemul judiciar la cei din scoli, de la medici la functionari. Vrei sa iti povestesc cum am fost batut de un doctor dupa o operatie doar pentru ca m-am uitat pe geam (aveam vreo 10 ani)? Cine dracu sunt astia de au atatea fumuri? Au ajuns copiii analfabeti si nesimtiti dar profesorii se plang de salarizare, desi lucreaza intr-un domeniu cu multa, multa vacanta, libertate si posibilitate de a castiga bani "pe alaturi". De medici si spaga cuvenita nu mai vorbesc. De nesimtirea functionarului e iarasi lumea satula. La pensionari... maica-mea castiga 6 milioane pe luna si mi-a spus ca e de acord cu masurile astea. Spera ca nu va suferi prea mult (si eu cred ca va exista o diferentiere) dar accepta rigorile daca asta inseamna ca vom putea trece peste acest hop.

 

Cat priveste licitatiile si spagile... oameni buni, daca aveti informatii, mergeti frumos la un ziar central si spuneti toata povestea. Cazul Ridzi a fost posibil deoarece cineva din interiorul sistemului a vorbit cu Tolontan. Daca toti ar face asta, maine am vedea toate aceste probleme sub ochii nostri vigilenti. Nu stati si va plangeti fara sa faceti ceva. Eu mi-am luat si un pumn de la un primar la un moment dat pentru niste dezvaluiri; asta e, mi-am facut treaba.

Joga Bonito07.05.2010 17:20
In rest, va fi jale, pentru ca bugetari sunt si profesorii, care ne invata sau ne vor invata (?) copiii, la scoala, bugetari sunt si personalul medical, doctorii si asistentele, platiti si asa cu salarii de mizerie. Tineri fiind, pe multi dintre noi inca nu afecteaza acest aspect, insa Doamne fereste de vreo urgenta, o criza de apendicita sau vreun accident rutier, pentru ca atunci vei incapea pe mainile unor oameni flamanzi si scarbiti, care in loc sa se gandeasca la tine, mai degraba se vor gandi la ce vor pune ei copiilor pe masa. Bugetari sunt si militarii, platiti vai de mama lor, cu solde care in foarte putine cazuri depasesc o mie patru sute de lei. Bugetari sunt si politistii, dar de astia va fi mai usor, intrucat foarte multi dintre ei au la dispozitie optiunea pactizarii cu infractorii sau, pentru cei mai soi, colaborarii cu crima organizata. De pensionari n-are rost sa mai vorbim, acolo treburile stau cat se poate de clar, intr-o tara in care pensia medie este de sapte sute treizeci de lei, asta in ciuda acelor "pensii nesimtite" de sute de milioane.

 

Pai frate, fii atent cum sta situatia in tarisoara noastra:

 

"Statul cheltuie anual pentru plata salariilor polistilor si jandarmilor de aproape 2,5 ori mai mult decat cheltuie cu medicii si cu profesorii.

Daca pentru salariile celor 275.000 de profesori statul cheltuie anual 512 mil. euro, iar pentru cei 15.000 de medici rezidenti la care se adauga si medicii de urgenta cheltuielile salariale ale Ministerului Sanatatii au ajuns anul trecut la 61 mil. euro, pentru plata salariilor politistilor, jandarmilor, angajatilor din Oficiul Roman pentru Imigrari sau din Directia Pasapoarte sau Permise de conducere si inmatriculari, statul a cheltuit peste 1,4 mld. euro."

 

si explicatia:

 

"Analistul politic Vladimir Pasti a precizat ca, desi cerintele la angajare pentru jandarmi nu sunt aceleasi ca pentru profesori si medici, institutia statului care ramane un instrument de putere asupra populatiei - are nevoie de o forta de munca bine platita, pentru a apela la ajutorul ei atunci cand are nevoie, iar in momentul in care va exista un deficit de medici sau profesori este probabil sa aiba loc majorari salariale si pentru aceste categorii."

 

Manca-l-ar tata de analist politic cu diploma tiparita la Spiru Haret. Uite ce-i scapa marelui intelectual:

 

"In Romania exista mai putin de doi medici la mia de locuitori, ca urmare a migratiei personalului medical in tarile din Vestul Europei. Mai mult, peste 6.500 de medici au parasit Romania in ultimele patru luni, prin intermediul targurilor de cariere medicale. Organizatia Mondiala a Sanatatii (OMS) recomanda declararea codului rosu la o migratie ce depaseste 2% dintre practicieni. In Romania vorbim deja de decimare, atunci cand 10% din medici au plecat din tara. OMS ne avertizeaza ca perpetuarea acestui fenomen ar putea duce la colapsul sistemului de sanatate, in mai putin de zece ani.

Marius07.05.2010 17:41
Chiar nu intelegeti ca reprosul cel mai mare pe care il fac acestui guvern e ca nu a luat aceste masuri de acum un an? Sunt masuri ABSOLUT necesare. Bine, daca ati fi fost atenti, ati fi vazut ca se va taia indeosebi in administratie. Cat despre pensii, se va lucra la fondul de pensii, adica probabil vor exista diferentieri: vor suferi doar pensiile mari si medii. Tot se da exemplul Poloniei: pai stiti acolo ce a fost? Pe vremea cand noi angajam oameni in institutii, in Polonia se micsorau taxele si impozitele, pentru a incuraja consumul. Pe vremea cand Ilici ne platea bunavointa cu lipsa reformelor, in Polonia se facea terapie de soc de injurau toti polonezii pe cei de la Solidaritatea. Asta e, parintii nostri nu au vrut sa sufere, lasa ca suferim noi...

 

nu, nu, sa fim seriosi, reprosurile ce pot fi aduse acestui guvern sunt de natura penala si s-ar solda cu sute sau mii de ani de puscarie pentru chior, pitic si restul gastii.

 

dar stii ce-i reprosez eu mai mult si mai mult marinerului? daca de contracte frauduloase, atribuite fara licitatii pe sume de te doare capu' ar trebui sa se ocupe parchetele, pe mine ma deranjeaza ipocrizia specimenului ce ne conduce. ma deranjeaza hahaitul ala in care anunta ca desi suntem in rahat pana la gat, exista totusi o parte buna, putem sa-l si mirosim.

 

ma deranjeaza ca a iesit si mi-a spus ca aceasta criza ne va ocoli, ma deranjeaza ca a spus apoi ca vom iesi rapid din recesiune, ma deranjeaza ca respira si ca e contemporan cu mine. cum bine spunea CTP-ul ieri, pentru ce a facut basescu de cand e presedinte ceausescu a fost impuscat. Doamne-ajuta, desi nu e bine sa doresti raul nimanui...

Adrian07.05.2010 18:07

Pentru ca sunt paranoic si pentru ca nu am nici macar cat negru sub unghie incredere in actualul guvern, eu zic ca vor fi dati afara doar acei bugetari care chiar fac treaba, pilele nefiind afectate in nici un fel. Caz in care totul e degeaba.

Alexandru H.07.05.2010 18:11
nu, nu, sa fim seriosi, reprosurile ce pot fi aduse acestui guvern sunt de natura penala si s-ar solda cu sute sau mii de ani de puscarie pentru chior, pitic si restul gastii.

 

dar stii ce-i reprosez eu mai mult si mai mult marinerului? daca de contracte frauduloase, atribuite fara licitatii pe sume de te doare capu' ar trebui sa se ocupe parchetele, pe mine ma deranjeaza ipocrizia specimenului ce ne conduce. ma deranjeaza hahaitul ala in care anunta ca desi suntem in rahat pana la gat, exista totusi o parte buna, putem sa-l si mirosim.

 

ma deranjeaza ca a iesit si mi-a spus ca aceasta criza ne va ocoli, ma deranjeaza ca a spus apoi ca vom iesi rapid din recesiune, ma deranjeaza ca respira si ca e contemporan cu mine. cum bine spunea CTP-ul ieri, pentru ce a facut basescu de cand e presedinte ceausescu a fost impuscat. Doamne-ajuta, desi nu e bine sa doresti raul nimanui...

 

In campania din 2008, la generale, am lucrat pt PD-L. Pentru o filiala, n-are importanta care era aia. Si la ora aia am propus ca in programul de campanie sa intre criza... criza care se intrevedea doar in Statele Unite si care era ignorata de absolut toti actorii politici de la noi (cu exceptia unor putini economisti). Mi s-a raspuns cu un dispret imperial ca nu vom avea deloc criza, ca va fi bine, ca nu merita sa innebunim oamenii cu problema asta. Vreau sa spun ca in focus-grup, nimeni nu a fost interesat de problema asta, nimeni nu credea ca se va intampla. De ce? Pentru ca nu ii atingea direct. Asa ca am renuntat la tema.

 

Ce vreau sa spun? Romania s-a comportat pana anul asta ca o tara ce nu are treaba cu criza economica. In 2008 cand existau mijloace sa rezistam primului iures, am aruncat bani pe fereastra (e un exemplu pe realitatea.net a unui primar, pe care l-am cunoscut din pacate prea bine, care a primit bani de la guvern sa faca 5 fantani cu apa potabila, nu a facut niciuna dar si-a construit, cu aceiasi bani, o fantana arteziana in fata primariei). In campanie absolut toti s-au comportat de parca exista undeva un seif cu miliarde de euro si aveam voie sa le cheltuim pe orice. Acum, ma uit la Isarescu si Daianu, doi economisti pe care ii respect pentru ca intotdeauna mi-au spus si lucrurile proaste din spatele celor aparent misto. Ei imi spun ca aceasta masura e ABSOLUT necesara. Poate ca era Geoana in locul lui Basescu. Mai conta cine e din moment ce masura trebuie sa se ia? Pai se pare ca suntem atat de obsedati de politica incat conteaza. Antibasescienii imi spun ca e o prostie deoarece a fost propusa de Basescu. Basescienii imi spun ca e o chestie geniala deoarece... da, a fost propusa de Basescu. Eu spun ca a fost propusa de Isarescu, promovata de presedinte (care e, vrei sau nu vrei, autoritatea politica suprema in tara asta) si va trebui aplicata de guvern. Dupa cum vezi, singurul nume de care imi pasa e Isarescu, pentru ca de la el vine masura. Ceilalti factori pot sa se cheme si Johannis, si Boc, si Basescu, si Geoana. I DON'T CARE. Tot ce vreau e ca masura lui Isarescu sa se APLICE. ACUM. FARA INTARZIERE. Cine vrea sa se bata cu PD-Lul si Basescu are timp in 2012. Dar nu raman cantonat intr-o campanie electorala perpetua doar pentru ca tin cu ailalti.

 

PS. In editorialul ala, CTP il injura pe Boc pentru ca va mari TVA-ul si cota unica. Nu s-au marit. Deci era un moment potrivit pentru CTP sa taca. Ca de Mircea Badea wannabes mi s-a luat.

strezahuzum07.05.2010 18:41

Alexandru, nici eu nu sunt incantat (la fel ca majoritatea) de "serviciile" oferite de bugetarul roman standard, dar totusi nu-mi vine sa sar asa in sus de bucurie de raul altuia. Taierea asta de salarii si pensii mie mi se pare ca e disproportionat indreptata spre aia cu salarii si pensii vai de capul lor. Una e sa ramai cu 15 milioane din 20 si alta sa ramai cu 6 din 8.

 

O masura mai cu cap ar fi fost sa se reduca .. mai proportional cu veniturile.

Alexandru H.07.05.2010 19:25
Alexandru, nici eu nu sunt incantat (la fel ca majoritatea) de "serviciile" oferite de bugetarul roman standard, dar totusi nu-mi vine sa sar asa in sus de bucurie de raul altuia. Taierea asta de salarii si pensii mie mi se pare ca e disproportionat indreptata spre aia cu salarii si pensii vai de capul lor. Una e sa ramai cu 15 milioane din 20 si alta sa ramai cu 6 din 8.

 

O masura mai cu cap ar fi fost sa se reduca .. mai proportional cu veniturile.

 

O masura mai cu cap ar fi fost neincluderea atator oameni in sistemul bugetar. Ori macar auditarea fiecare institutii in vederea eliminarii/comasarii din organigrama a posturilor inutile. Restructurarea posturilor urmate de o relaxare a fiscalitatii pentru incurajarea afacerilor si noilor IMMuri, create de care fostii bugetari. Crearea unui centru national de achizitii, care sa centralizeze, organizeze, cumpere si sa distribuie toate achizitiile institutiilor, prefecturilor, ministerelor (de ce sa nu cumperi in bulk pixuri pentru 80 de institutii in loc sa ii lasi sa cumpere singuri, la preturi de 5 ori mai mari?). Toate masuri misto de luat intr-o perioada de crestere economica, cu timp suficient pentru a impune toate aceste schimbari. Crezi ca avem timp acum?

 

Cea mai mare prostie posibila din istoria recenta a Romaniei a fost crearea unui mandat prezidential de 5 ani prin Constitutia din 2003. Din cauza acelei prostii, anul 2009 a fost unul electoral in loc sa fie unul al reformei. De-acum gata, trebuie sa incepem sa ne modificam sistemul politic, administrativ sau economic in functie si de realitati, nu numai de obsesii nationale. Daca trecem de acest hop, avem nevoie neaparata de regiuni de dezvoltare, care sa fie obligate sa-si finanteze singure programele sociale sau investitionale. Cine vrea fonduri europene sa munceasca pentru ele. Cine nu vrea, sa taie la sange. Avem nevoie de un parlament mai mic, de un guvern mai mic, de ministere in care birocratia sa nu mai ucida initiativa. Sa se decida in sfarsit cineva care institutie sa fie mai puternica, presedinte, prim-ministru sau parlament, sa trecem la un sistem electoral majoritar intr-un singur tur... etc. etc. etc. Da, stiu, nu le vom face...

sabin130708.05.2010 06:23
In campania din 2008, la generale, am lucrat pt PD-L. Pentru o filiala, n-are importanta care era aia. Si la ora aia am propus ca in programul de campanie sa intre criza... criza care se intrevedea doar in Statele Unite si care era ignorata de absolut toti actorii politici de la noi (cu exceptia unor putini economisti). Mi s-a raspuns cu un dispret imperial ca nu vom avea deloc criza, ca va fi bine, ca nu merita sa innebunim oamenii cu problema asta. Vreau sa spun ca in focus-grup, nimeni nu a fost interesat de problema asta, nimeni nu credea ca se va intampla. De ce? Pentru ca nu ii atingea direct. Asa ca am renuntat la tema.

 

Ce vreau sa spun? Romania s-a comportat pana anul asta ca o tara ce nu are treaba cu criza economica. In 2008 cand existau mijloace sa rezistam primului iures, am aruncat bani pe fereastra (e un exemplu pe realitatea.net a unui primar, pe care l-am cunoscut din pacate prea bine, care a primit bani de la guvern sa faca 5 fantani cu apa potabila, nu a facut niciuna dar si-a construit, cu aceiasi bani, o fantana arteziana in fata primariei). In campanie absolut toti s-au comportat de parca exista undeva un seif cu miliarde de euro si aveam voie sa le cheltuim pe orice. Acum, ma uit la Isarescu si Daianu, doi economisti pe care ii respect pentru ca intotdeauna mi-au spus si lucrurile proaste din spatele celor aparent misto. Ei imi spun ca aceasta masura e ABSOLUT necesara. Poate ca era Geoana in locul lui Basescu. Mai conta cine e din moment ce masura trebuie sa se ia? Pai se pare ca suntem atat de obsedati de politica incat conteaza. Antibasescienii imi spun ca e o prostie deoarece a fost propusa de Basescu. Basescienii imi spun ca e o chestie geniala deoarece... da, a fost propusa de Basescu. Eu spun ca a fost propusa de Isarescu, promovata de presedinte (care e, vrei sau nu vrei, autoritatea politica suprema in tara asta) si va trebui aplicata de guvern. Dupa cum vezi, singurul nume de care imi pasa e Isarescu, pentru ca de la el vine masura. Ceilalti factori pot sa se cheme si Johannis, si Boc, si Basescu, si Geoana. I DON'T CARE. Tot ce vreau e ca masura lui Isarescu sa se APLICE. ACUM. FARA INTARZIERE. Cine vrea sa se bata cu PD-Lul si Basescu are timp in 2012. Dar nu raman cantonat intr-o campanie electorala perpetua doar pentru ca tin cu ailalti.

 

PS. In editorialul ala, CTP il injura pe Boc pentru ca va mari TVA-ul si cota unica. Nu s-au marit. Deci era un moment potrivit pentru CTP sa taca. Ca de Mircea Badea wannabes mi s-a luat.

In 2008 criza se vedea doar in Statele Unite? Asta sa le-o spui colegilor de la PDL pentru care ai lucrat si cetatenilor cu datoria sociala erecta. Inca din vara lui 2008 criza era puternic resimtita in Vestul Europei, majoritatea activitatilor economice bazate pe credit ducandu-se direct in cap. Nu pot sa cred ca eu eram singurul care simtea asta pe pielea lui sau ca eu eram singurul detinator al acestei informatii, deci cat de dobitoci sau de prefacuti sa fie politicienii nostri ca sa ignore asa ceva? Aaa, dar la noi e vesnicul an electoral.

Nu mai exista comert, nu mai exista globalizare, nu mai exista piata comuna, toate economiile nationale functioneaza absolut independent una de alta?

 

Si ce daca toti politicienii nostri ignorau problema criza? Asta ii disculpa pe cei de la putere? Raspunsul logic vine: NU! Pana la urma nici nu mai este relevant daca au vrut sa spuna sau nu despre criza. Se poate merge si pe alt algortim: n-au fost in stare sa faca niste prognoze economice coerente, deci sunt icompetenti, deci sa se duca la dracu´.

 

Sa nu se inteleaga gresit, peceristii care se confunda cu pesedistii, sunt acelasi material absolut dezgustator, insa care scoate in continuare milioane de romani la vot. De fapt ei n-au nicio treaba cu doctrinele, acestea fiind doar molfaieli livrate poporului spre a fi comentate in timp ce este talharit.

 

A mai fost inchis un topic in care se facea campanie electorala. Sper sa fie si cazul acestuia.

 

 

 

«12346»