Finanțatorul roș-albaștrilor intenționează să achiziționeze pachetul majoritar de acțiuni al clubului piteștean.
Gigi Becali este interesat de clubul argeșean și pare dispus să ofere suma de 1,5 milioane de euro pentru a deține 51% din acțiunile formației care l-a lansat in fotbalul mare pe Nicolae Dobrin.
Hotărârea latifundiarului a venit după ce alb-violeții au invins sâmbătă, scor 2-1, marea rivală a Stelei, Dinamo.
După disputarea partidei, in jurul orei 23:00, latifundiarul din Pipera l-a contactat pe primarul orașului Pitești, Tudor Pendiuc, pentru a-i propune tranzacția. Mi-a spus că vrea să preia clubul contra sumei de 1,5 milioane de euro, m-a asigurat că nu vom deveni echipa a doua a Stelei și că iși dorește să câștige campionatul cu FC Argeș. Ne vom intâlni săptămâna aceasta pentru a stabili termenii tranzacției, ne-a declarat Pendiuc. Data până la care se pot achiziționa cele 51 de procente din acțiunile societății este 1 decembrie, iar de această investiție este interesat și unul dintre acționari clubului din Șoseaua Ștefan cel Mare, Gigi Nețoiu.
www,prosport.ro
