Probabil adevarat. Masacrarea evreilor a fost promovata mai mult, deseori exagerata, plina de povesti lacrimogene. Asa este. Dar nu inteleg unde e minciuna. Cine impiedica Romania sa scoata la iveala la fel de des crimele comise de bolsevici ? Si stai linistit, s-a scris destul si despre tata Stalin. Par example, ai citit "Cartea neagra a comunismului" de Robert Conquest ? Contine absolut toate temele enumerate de tine, si cateva pe deasupra, a fost promovata de cele mai mari ziare americane, englezesti, samd.
Domn profesor, domn profesor!
Așa e in manual, și pe foaie, dar in istorie nu-i așa!
Poate pentru că tu te miști in spațiul Realității sau al Realităților, dar nicidecum in cel al Adevărului.
Oare cum s-ar putea pune in Balanță maniile holocaustizante și crimele (inexistente aproape) de război- ATENȚIE! Război!- ale Mareșalului?
Sper că nu mai crede nimeni minciunea colosală, inepția conform căreia ar fi fost pogrom la Abator, În București, in 1941-ianuarie. Asta e deja de grădiniță.
Nici acum nu este măcar o singură probă istorică care să ateste "pogromul" fluturat de comuniști ca să "le-o zică" legionarilor.
Mai mult: demonstrația făcută de dr. Radu Iftimovici, coleg de laborator al lui Nicolae Cajal, cu privire la inexistența vestitelor cadavre de evrei atârnate in și mai vestitele cârlige de la Abatorul din București.
Așa că, strezahuzum, unde sunt crimele?!
Sper că nu vei apela la cealaltă greșeală de grădiniță cu Transnistria:)) Asta deja ecreșă.
Mi-am dat seama că basna cu Transnistria, repetată la infinit, devenise o componentă a spiritualității ebraice, un reper sufletesc la care se raportaseră compatrioții noștri evrei zeci de ani și devenea de-a dreptul un gest de violență psihică să le pretinzi renunțarea la ideea transnistreană , veritabilă marotă definitorie a evreității carpato-danubiene.
Evident, nu se compară 10 sau 15 ani la Aiud cu cei doi ani de deportare " mai corect spus strămutare, in Transnistria, când evreul bănuit sau dovedit a avea simpatii pro-sovietice era pus să locuiască impreună cu toată familia intr-o locuință părăsită sau pe care o impărțea cu familia vreunui localnic! Nici urmă de lanțuri sau de regim carceral in Transnistria! Familia de evrei avea dreptul și posibilitatea să primească vizite din țară, să găzduiască cu săptămânile rudele și prietenii rămași în libertate și veniți să vadă " unii din pură curiozitate, cum se trăiește in sinistra Transnistrie. Nu exagerăm prea mult dacă spunem că in anii aceia s-a făcut și turism in Transnistria, al rudelor celor deportați, rude pe care nimeni nu le impiedica să ia trenul sau mașina și să treacă Nistrul, incărcați de cadouri pentru persoanele deportate. De precizat că printre cei deportați se aflau și români get-beget, dar mai comuniști, săracii. Căci criteriul deportării nu a fost evreitatea, ci statutul de persoană suspectă a avea simpatii comuniste, suspectă de a fi săvârșit acte de trădare față de statul român!
Oricum, pe cei duși de Antonescu in Transnistria nimeni nu-i păzea să nu părăsească locuința sau localitatea, din care mulți evrei chiar au și fugit intorcându-se la București, iar alții trecând linia frontului la ruși, cazul tatălui lui Norman Manea, marele scriitor. Repet: nimeni nu i-a păzit pe evrei in Transnistria ca să nu evadeze . Dacă a existat o pază, aceea s-a ocupat de protecția evreilor, pe care localnicii ucrainieni ii cam vânau, considerându-i in genere pe evrei, pe toți evreii, vinovați de suferințele lor din anii '30, ani groaznici de infometare a țăranilor ucrainieni, decimați literalmente de foametea provocată cu bunăștiință de guvernarea bolșevică, majoritar evreiască, cum bine se știe!
IAr in altă ordine de idei, nu ne vântura nouă cărți mici, strezahuzum, cărțile care demontează HoloCashul(America virează 4 mil. de euro Israelului, asta ca fapt divers) nu există.
Dar, bineînțeles, Hitler a ucis 7 milioane din 5 de evrei, ș.a.m.d
http://maresalulionantonescu.wordpress.com...scrie-cu-spada/
Și, stai liniștit, asta e trendul insuflat de media: să afișăm o vorbire cu suspendări aporetice, corect politică, cu discriminare inversă, cu denaturări inerente ale istoriei etc...
Spre exemplu: eu nu pot găsi scrisoarea lui Antonescu către Filderman pe internet. Mișto, nu?
pot vedea doar comentariu celor de pe iudaica.ro 