FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Imagini Tricouri Steaua

«123456»
ariven2103.05.2010 03:39
macar poti sa ne spui din ce sezon este?

 

Sezonul 99-00, cand echipa a mers catastrofal, fotografia fiind de la infrangerea cu 5-1 din fata Petrolului. Tricoul a fost purtat, din ce tin eu minte, foarte putin, lasand loc modelului afisat mai sus, cel cu numarul 25, cu mentiunea ca stema era cu vulturul simpla, fara fotbal club, care va aparea peste un an. Tricoul face parte clar dintr-o serie b de echipamentadidas, intr-o perioada asemanatoare cu aniii 80, in sensul in care nu aveam trecuta stema pe tricou.

ariven2103.05.2010 03:44
are cineva vreo poza cu echipamentul din meciul Petrolul - Steaua 5-1 din toamna lui 1999 ? pe google nu gasesc nici o poza cu acel meci.

 

Am postat eu una mai la final de topic.

ariven2103.05.2010 03:48
Nu e nicio suparare, si eu sunt de acord cu tine aici... am urcat pozele doar cu scop informativ :)

 

Nu urci si bijuteria ta din 89. Te rog frumos! Ala superb din celelalat post cu numarul 7.

gabitzubrasov06.05.2010 13:55

DSC00244.JPGDSC00247.JPG

 

 

 

 

pun si eu o poza cu tricoul promis(nu am detalii despre el asa ca daca stiti mai multe spune-ti)e primit din anglia si e de dat

crx06.05.2010 17:47
:beer2: .

fotbal_19.jpg

Victoras_Iacob19.jpg

ariven2107.05.2010 06:20
:beer2: .

 

Acest tricou este chiar de la Iacob? Sau ti l-ai personalizat tu?

 

Intreb pentru ca se observa din poza ca steama nu e brodata ci este aplicata prin presare la cald (heat pressed - termen oficial) iar gulerul tricoului este acelasi cu cele puse in vanzare drept replica.

 

Sigur, daca te uiti la meciul cu Betis, acel 3-0 in deplasare, o sa vezi ca si Iacob si Banel poarta tricouri cu acest tip de guler, dar au stema brodata.

 

Pentru gabitzubrasov

 

pun si eu o poza cu tricoul promis(nu am detalii despre el asa ca daca stiti mai multe spune-ti)e primit din anglia si e de dat

 

 

Pai... cum sa spun sa fiu elegant...nu cred ca am avut acest model de tricou... Cred ca este doar o imitatie dupa ultimul echipament adidas pe care l-am avut (remember Vladoiu vs Dinamo 4-1?)

crx07.05.2010 13:20
Acest tricou este chiar de la Iacob? Sau ti l-ai personalizat tu?

 

Intreb pentru ca se observa din poza ca steama nu e brodata ci este aplicata prin presare la cald (heat pressed - termen oficial) iar gulerul tricoului este acelasi cu cele puse in vanzare drept replica.

 

Sigur, daca te uiti la meciul cu Betis, acel 3-0 in deplasare, o sa vezi ca si Iacob si Banel poarta tricouri cu acest tip de guler, dar au stema brodata.

...............................

 

nu l-am personalizat.

V.Iacob i l-a dat personal unui amic(de la Pro TV - acu cativa ani)

kawa07.05.2010 13:54

@ ariven21

 

luna trecuta era un tricou identic cu acesta de vanzare pe ebay, tot cu emblema "lipita", doar ca acela avea pe maneca logo "UEFA"

 

observ ca acest topic, incet, incet, se transforma in ceva special, un fel de "muzeu on-line" :worthy:

tot respectul pentru aceste exemplare minunate si pentru posesorii lor

ariven2108.05.2010 06:11
@ ariven21

 

luna trecuta era un tricou identic cu acesta de vanzare pe ebay, tot cu emblema "lipita", doar ca acela avea pe maneca logo "UEFA"

 

observ ca acest topic, incet, incet, se transforma in ceva special, un fel de "muzeu on-line" :worthy:

tot respectul pentru aceste exemplare minunate si pentru posesorii lor

 

 

Multumesc de aprecieri... meritul este doar a celor care contribuie. Pe saptamana viitoare primele desene de echipamente din anii 80...

 

Va las un link catre un magazin din U K unde am dibuit doua splendori din 99 - 00. Cine are banuti sa le cumpere... se pare ca sunt noi noute.

 

http://www.classicfootballshirts.co.uk/Eur...dex.html?page=2

 

Preturile sunt destul de piparate, dar cele doua tricouri merita.

 

nu l-am personalizat.

V.Iacob i l-a dat personal unui amic(de la Pro TV - acu cativa ani)

 

@crx

 

sa il pui in rama... :yes:

gabitzubrasov08.05.2010 20:03

frumoase tricouri si multam pt link.ma cam pierd pe aceste site-uri asa ca astept sa ma ajuti cu un pret al transportului ca nus exact unde sa caut :thumbsup:

ariven2110.05.2010 08:02
frumoase tricouri si multam pt link.ma cam pierd pe aceste site-uri asa ca astept sa ma ajuti cu un pret al transportului ca nus exact unde sa caut :thumbsup:

 

 

Am facut un mic calcul la ei pe site, si pretul ajunge pe la 65 de lire cu tot cu transport. Zic ei ca il primesti in max 7 zile... dar cu posta noasta nu e sigur...

crx10.05.2010 08:53

# ariven21 #

 

nu posta noastra este problema, ci norul vulcanic... eu am comandat doua piese din State si una a venit intr-o saptamana, iar cealalta din cauza norului vulcanic a ajuns in 24 de zile.

 

De obicei se tin de cuvant, eu nu am avut niciodata probleme cu termenul de livrare de pe vreun site.

Atata timp cat nu prinzi o sarbatoare legala(Paste, Craciun) sau vreo problema de alta natura(norul vulcanic, greve, bla, bla, bla) nu cred ca vor exista probleme.

ariven2110.05.2010 10:19
# ariven21 #

 

nu posta noastra este problema, ci norul vulcanic... eu am comandat doua piese din State si una a venit intr-o saptamana, iar cealalta din cauza norului vulcanic a ajuns in 24 de zile.

 

De obicei se tin de cuvant, eu nu am avut niciodata probleme cu termenul de livrare de pe vreun site.

Atata timp cat nu prinzi o sarbatoare legala(Paste, Craciun) sau vreo problema de alta natura(norul vulcanic, greve, bla, bla, bla) nu cred ca vor exista probleme.

 

Nu ma indoiesc de promtitudinea serviciilor postale straine... Din pacate am patit-o mia mult cu Posta Romana, care, in unele cazuri a inarziat deliberat livrarea unui pachet venit din Uk.

ytse jam11.05.2010 18:15
Am postat eu una mai la final de topic.

iti multumesc, chiar nu ma asteptam. mi-am dat seama imediat ca echipamentul este din acel meci.

 

apropo, pe saitul lui Gabi Balint http://www.gabibalint.ro/ se gasesc fotbalistii Stelei din anii 80 in diferite echipamente de joc... foarte interesante de altfel, si cel mai important... foarte frumoase

ariven2114.05.2010 08:58

Cu bucurie urc primul kit desenat, cel al lui Marius Lacatus, din finala din 1986. Jpg-ul urcat este convertiti dintr-un fisier ai.

 

Layout-ul este "de incercare". Pornind de la acest kit, ma gandesc sa scot un prim volum... intitulat: "Istoria echipamentului echipei de fotbal Steaua Bucuresti. Volumul 1 - anii '80".

 

Urmeaza...cronologic incepand cu 1980. La final toate imaginile le voi reuni intr-un pdf.

 

Vreau sa mentionez administratorii blogurilor: http://www.switchimageproject.com/ si http://aikits.blogspot.com/ pentru materialul furnizat, dar si voua , celor care urmariti acest topic si incercati sa furnizati material. Sprijinul vostru este, de departe cel mai important.

Untitled_1.jpg

crx14.05.2010 10:55

felicitari :worthy:

Daniel-Ionut14.05.2010 14:27
Superb!!!
ytse jam15.05.2010 14:22

foarte misto ideea. oricum, am observat ca in anii 80, intr-un singur sezon, jucatorii au purtat mai multe tipuri de echipamente. in acea vreme nu se punea mare pret de cum arata echipamentul, cu toate ca in opinia mea, acele echipamente sunt superbe din toate punctele de vedere, mai ales ca pe ele aveau si brandul "adidas originals". in schimb, echipamentele din anii 90 sunt oribile.

ariven2115.05.2010 16:01
foarte misto ideea. oricum, am observat ca in anii 80, intr-un singur sezon, jucatorii au purtat mai multe tipuri de echipamente. in acea vreme nu se punea mare pret de cum arata echipamentul, cu toate ca in opinia mea, acele echipamente sunt superbe din toate punctele de vedere, mai ales ca pe ele aveau si brandul "adidas originals". in schimb, echipamentele din anii 90 sunt oribile.

 

 

Sa fie chiar sezonul '85-'86...? :rolleyes:

 

La sfarsitul anilor '80 aveam echipamente de top, clasa A, asemanatoare (la modelele de pe tricouri) cu cele puratate de Olanda, URSS... In fine, o sa fie toate aici...

 

Urmeaza, tricoul lui Duckadam de la Sevilla... cel ma frumos tricou de portar din toate timpurile :steag_sah_mic:.

Le reseau pansant15.05.2010 16:58
Cu bucurie urc primul kit desenat, cel al lui Marius Lacatus, din finala din 1986. Jpg-ul urcat este convertiti dintr-un fisier ai.

 

Layout-ul este "de incercare". Pornind de la acest kit, ma gandesc sa scot un prim volum... intitulat: "Istoria echipamentului echipei de fotbal Steaua Bucuresti. Volumul 1 - anii '80".

 

Urmeaza...cronologic incepand cu 1980. La final toate imaginile le voi reuni intr-un pdf.

Pot sa iti dau si eu o mana de ajutor in vectorizarea echipamentelor ca si in scrierea unei istorii a echipamentului Stelei. Imi doream de mult stabilirea cu exactitate a istoriei echipamentelor echipei noastre. Prin clasa a 5 imi aduc aminte ca m-am rugat cam un trimestru sa apar la Surprize Surprize si sa imi dea andreea Marin ca surpriza tricourile echipei Steaua, ma si imaginam in platou primid de la Hagi mult iubitele tricouri. Din pacate pt mine nu am aparut, iar un an mai tarziu mi-am dat seama cat de penibil puteam sa fiu. Oricum nici pana azi nu am renuntat la visul de a avea toate tricourile echipei mele.

ariven2115.05.2010 17:35
Pot sa iti dau si eu o mana de ajutor in vectorizarea echipamentelor ca si in scrierea unei istorii a echipamentului Stelei. Imi doream de mult stabilirea cu exactitate a istoriei echipamentelor echipei noastre. Prin clasa a 5 imi aduc aminte ca m-am rugat cam un trimestru sa apar la Surprize Surprize si sa imi dea andreea Marin ca surpriza tricourile echipei Steaua, ma si imaginam in platou primid de la Hagi mult iubitele tricouri. Din pacate pt mine nu am aparut, iar un an mai tarziu mi-am dat seama cat de penibil puteam sa fiu. Oricum nici pana azi nu am renuntat la visul de a avea toate tricourile echipei mele.

 

 

Iti multumesc mult pentru oferta...

 

In sine vectorizarea nu e mare lucru, daca esti obisnuit cu Illustratorul. De vectorizare incerc sa ma ocup eu cat mai mult, pentru ca este un proiect pe care il am de mult pe o lista de prioritati dar care, asa cum se intampla probabil si in cazul oricarui om ce incearca sa isi urmeze pasiunile , "the daily grind" m-a tinut deoparte. Cateaodata parca prea departe , de aceea am mutat de mai multe data finalizarii. Pe de alta parte am toate layout-urile de kit, toate modele de gulere... etc vector, asa ca numai trebuie sa pun dungile si culorile si stemele si modele de pe echipament.

 

Pe langa stransul de informatie vizuala, caci cea scrisa nu exista referitor la echipamente (ceea ce am aflat pana acum, referitor la fabricile din Romania care furnizau sub licenta adidas si puma echipament sportiv echipelor de fotbal, anume filatura Dacia Bucuresti si Textila Buzau, nu pot verifica acesta informatie, desi am gasit mai multe tricouri in magazine second hand, de la echipe anonime de fotbal si handbal, care erau made in Romania) realizez ca imi este foarte greu de a concepe un text adevact, pentru a descrie fiecare echipament in parte. Probabil, volumele la care ma gandesc, o sa fie foto-descriptive.

 

Pornind de la amintirile frumoase, despre cum iti doreai de la Hagi tricou... poti sa te gandesti la un text, care va fi parte din prefata volumului? Evindent voi mentiona toate contributiile, atat text cat si material.

ariven2115.05.2010 17:58

Uite si un short de prin anii '80... nu garantez ca sunt originali, dar cel putin par.

 

Incerci te rog sa descifrezi ce scrie pe eticheta shortului... unde au fost facuti?

 

crx15.05.2010 18:08
.................. este un proiect pe care il am de mult pe o lista de prioritati dar care, asa cum se intampla probabil si in cazul oricarui om ce incearca sa isi urmeze pasiunile , "the daily grind" m-a tinut deoparte. Cateaodata parca prea departe , de aceea am mutat de mai multe data finalizarii. Pe de alta parte am toate layout-urile de kit, toate modele de gulere... etc vector, asa ca numai trebuie sa pun dungile si culorile si stemele si modele de pe echipament.

..................

 

F E L I C I T A R I !!! :worthy:

ionel_9415.05.2010 18:24

cum pot si eu sa adaug poze?

ariven2115.05.2010 19:08
cum pot si eu sa adaug poze?

 

 

Cu reply si cu choose file - incarca.

«123456»