http://www.evz.ro/detalii/stiri/oamenii-lu...rig-970787.html
Oamenii lui Ciobanul, de la Krivoi Rog, rabdă de foame si stau in frig
Muncitorii romani detasati in Ucraina nu si-au mai primit salariile de patru luni.
Latifundiarul din Pipera spune că e un mare creștin, dar nu-i platește pe cei care muncesc pentru el
Cei 100 de romani, din care 90 de la Arcom - firma lui Ciobanul- detasati la Krivoi Rog, in Ucraina, nu si-au mai primit salariile si diurnele din toamna anului trecut. Ei locuiesc in conditii grele. Temperaturile coboară acolo mult sub zero grade, iar, in cazul unei nenorociri, cum ar fi un deces in familie, nu pot pleca acasa
"Traim in conditii mizerabile"
Sergiu, de 33 de ani, din Targu-Jiu, este unul dintre angajatii Arcom detasati in Ucraina. Noi cei trimisi aici avem responsabilitatea de a conserva o parte din investitiile Romaniei facute la combinatul siderurgic . Vreau să vă spun că traim in niste conditii mizerabile, pentru faptul că nu am mai primit niciun ban din luna octombrie 2011, nici diurna, nici salariul. Este imposibil să supravietuisti in astfel de conditii", spune Sergiu.
Arcom si Ministerul Economiei se acuză reciproc
De mentionat ca desi, toate cele trei firme care au oameni detasati la Krivoi Rog, si anume, Arcom, Uzinexport si Arcif, au fost in ultimii ani privatizate, plata salariilor, a diurnelor si a celorlalte cheltuieli a ramas in sarcina guvernului de la Bucuresti, mai exact, a Ministerului Economiei. Este adavarat că sunt intarzieri in asigurarea salariilor pentru romanii de acolo, insă speram să se remedieze problema in cel mai scurt timp. Nu este vina noastra Noi am depus toate documentele, dar incă nu am primit banii de la Ministerul Economiei. Asteptam deblocarea acestor fonduri pentru a face toate plățile", ne-a transmis conducerea Arcom. Dar, Ministerul Economiei sustine ca dimpotriva intarzierile se datorează celor de la Arcom, Uzinexport si Arcif, care , fie au depus documentele prea tarziu, fie le-au depus incomplete".
Becali nu plateste
Contactat de Evenimentul Zilei, patronul Arcom, Ciobanul a reactionat nervos: "Ce mă sunati pe mine ma Ce vreti voi, ziaristii, de la mine? Sunati la administratia de la Arcom, la aia din conducere, nu la mine. Aaaa! Vreti parerea mea că aia nu-și iau banii? Bine! Atunci scrieti că Becali nu-I plateste, da? Și lasati-mă in p mea! Asa să scrieti".
O gaură neagra care ne-a inghitit peste un milliard de dolari
Rezolvarea situatiei de la Krivoi Rog- uriasa investitie din Ucraina, incepută inainte de 1989, in care statul roman a cheltuit peste un miliard de dolari, s-a dovedit a fi o nucă tare pentru toate guvernele care s-au succedat la Palatul Victoria in ultimii 22 de ani. Desi a fost oprită in 1998, cind Ucraina, ultima tară din fostul CAER care mai ramasese alaturi de Rominia in această afacere, a oprit finantarea, investitia de la CIM Krivoi Rog continuă să fie o gaură neagra in primul rand pentru tara noastra care cheltuieste in continuare milioane de euro(peste un million de euro anual), fară speranta că iși va recupera vreodată macar o parte din acesti bani.
http://www.capital.ro/detalii-articole/sti...rog-165627.html
Becali, bun de plată pentru furturile de la Krivoi Rog
Pe baza unei hotarari de guvern din 1995, Arcom si Arcif ar putea fi obligate la plata unor despagubiri de zeci de milioane de dolari, pentru furturile de la combinatul din Ucraina.
Afacerea Krivoi Rog, in care statul roman a investit peste un miliard de dolari, dar nu s-a ales cu nimic, ia o intorsatură interesanta O hotarare de guvern din 1995, ascunsă de cei vizati, obliga Arcom si Arcif să preia, contra plata toate materialele de zeci de milioane de dolari exportate de Romania la Krivoi Rog. Materiale care, ulterior, au disparut, fiind furate chiar de cei care ar fi trebuit să le pazeasca
..................
Despre acest jaf presa a relatat pe larg. Practic, ani de zile, acolo s-a furat cu camionul, cu remorca si containerul tot ce se putea: materiale de constructii, cupru, tevi, utilaje, cabluri, motoare electrice etc. Asadar, crezand că fură de la stat, iată ca de fapt, romanii de la Krivoi Rog si-au furat propriile firme.
Ministerul Economiei confirmă
Ministerul Economiei confirmă că materialele in cauză au fost trecute, scriptic, in proprietatea Arcom si Arcif. În raspunsul trimis redactiei se precizează: Conform hotararii mentionate, cei doi antreprenori romani, respectiv Arcom si Arcif, au devenit proprietarii materiilor prime, materialelor, semifabricatelor si pieselor de schimb aflate in stoc la data de 31.12.1994, plata acestora efectuandu-se prin retinerea esalonată din situatiile de lucrari aferente anilor 1995 si 1996 .
Ministrul de Finante propus de Victor Ponta, Florin Georgescu, cel care a semnat HG nr. 573/1995, ne-a declarat: La Krivoi Rog, Romania investise pană la acea dată sume mari, de sute de milioane de dolari. Fuseseră exportate acolo multe materii prime, materiale, echipamente tehnologice etc. După destramarea URSS, lucrurile s-au complicat, inclusiv in plan economic, si investitia era pusă sub semnul intrebarii. Scopul acelei hotarari de guvern a fost tocmai acela de a securiza aceste produse, in perspectiva reluarii lucrarilor. Ce s-a intamplat ulterior nu mai stiu .
Pe unde va scoate Gigi camasa?
Am incercat să aflam si parerea patronului Arcom, Ciobanul. Dar el refuză orice discutie pe această tema Surse apropiate Guvernului ne-au declarat ca in oricare dintre cele două variante care se conturează in negocierile cu partea ucraineană pentru a transa problema de la Krivoi Rog, si anume, finalizarea investitiei sau vanzarea ei, Becali, care a preluat Arcomul (firma insarcinată cu paza), va fi obligat să pună la dispozitia antreprenorului toate materialele si echipamentele existente initial in stocuri. Cum acestea nu mai exista ele fiind furate, Becali va trebui să le cumpere sau să achite integral contravaloarea lor. O situatie exactă a materialelor furate nu are nimeni in momentul de față. Dar, aceleasi surse consideră ca in urma jafului de proportii care a avut loc in Ucraina, este vorba de zeci, poate chiar sute de milioane de dolari . Dacă asa stau lucrurile, ramane de vazut pe unde va scoate Ciobanul camasa.
Arcom, in faliment
Ciobanul a intrat ca actionar la Arcom, in vara anului 2007, pe usa din dos (nm suna cunoscut ?). El a cumparat de la un actionar minoritar 2.400 de actiuni, pentru care a platit 10,5 miliarde de lei vechi. Tranzactia a fost contestată in instanță pentru că s-a incalcat dreptul de preemptiune al celorlalti actionari. Dar, cu sprijinul avocatului Catalin Dancu, Becali a câștigat procesul.
După cateva luni, tot cu ajutorul avocatului Dancu si al catorva cartite din Arcom, Becali reuseste să schimbe conducerea societății si să-și impună oamenii in fruntea Consiliului de Administratie: Vasile Geambazi devine membru CA si Mihai Oprea - la acea dată presedintele PNG Olt - devine presedinte si director general. De aici inainte a fost simplu. Becali a schimbat statutul societății si a preluat pachetul majoritar de actiuni, devenind patronul Arcom. La acea data Arcom avea o cifra de afaceri de peste 50 de milioane de euro si un profit net de circa 1,6 milioane euro. În doar trei ani, oamenii lui Becali au adus firma in pragul falimentului, astfel ca in decembrie 2011, la cererea creditorilor, Arcom a intrat in insolvență. Procedurile sunt in plină derulare, prima adunare a creditorilor avand loc pe 5 februarie 2012.
Comentarii :
Spune-ți parerea!
*
2 raspunsuri, 4 voturi
dana la 3 mai, 15:18 a spus:
"Capital " ar trebui sa fie o revista serioasa. ARCOM este SA. Daca se va hotara ca are ceva de platit, se va pune sechestru pe bunuri, se va declara insolventa si se va urma procedura. In nici un caz nu vor aduce actionarii bani de acasa, decat in cazul in care s-a dovedit ca au dus acasa ilegal. Pe cat ca asta n-o s-o poata dovedi. Si oricum in niciun caz pentru Becali, datoria fiind din '95, el insa a intrat ca actionar in 2007.Asa ca restul e bla.. bla...
o
0 raspunsuri, 1 vot
Reclama la 3 mai, 17:03 a spus:
Steaua (Ciobanul ) este o marfa care se vinde bine zilele astea. Sa mai vanda ziarul se folosesc de numele lui. Foarte bun comentariul tau Dana.
o
0 raspunsuri, 0 voturi
Jasper din CChicago la 3 mai, 17:44 a spus:
Cred ca e bla, bla, bla doar pentru ca e Romania. In orice tara normala, cand ai cumparat o firma cu o datorie contractuala sau o obligatie venita de la guvern de a achita o datorie, tu ca cumparator iti asumi atat veniturile cat si obligatiile firmei achizitionate. Se presupune ca tu ca cumparator ti-ai pus avocatul la treaba si ai cumparat firma asumandu-ti toate obligatiile. Becali poate invoca vechimea datoriei, dar intr-o tara normala nu ar conta de loc mai ales cand ar fi vorba de o hotarare guvernamentala, ar fi bun de plata. Decizia cu obligatia de plata pentru materiile prime nu a fost facuta pe numele fostuilor proprietari, ci pe numele companiei. Daca in instanta se dovedeste ca Becali a bagat intentionat compania in faliment pentru a nu-si nachita obligatiile, iaca inca un motiv ca sa fie gasit ca bun de plata. Nu te astepta ca ulciorul spart al lui Becali si a celor de teapa lui sa mai mearga de multe ori la carat de apa. Chiar daca vine FSN-de stanga la putere, Romania vrea in Europa iar pe nemti, pe olandezi sau danezi nu-i convingi cu rugaciuni si plecaciuni sau ca ti-ai tras ca Jiji, englezesti perciuni.
Jasper din Chicago
*
0 raspunsuri, 2 voturi
ROMAN la 3 mai, 09:50 a spus:
SA VEDEM SENTINTA DEFINITIVA IN CAZUL TERENURILOR DE LA MApN SI APOI VORBIM
Jiji ORICUM ISI MERITA SOARTA PT TOT CE A FACUT / VALIZA, TERENURILE KRIVOIRG SI ALTELE..... BEE! PAC!PAC!
*
0 raspunsuri, 14 voturi
Alex la 3 mai, 08:41 a spus:
Asa o sa ajunga si Steaua si orice firma pe care pune mana gibonul asta
*
1 raspuns, 18 voturi
davinci la 3 mai, 07:53 a spus:
parerea mea este ca in spatele lui Jiji se afla altii. chiar daca machidonii au in sange spiritul antreprenorial, Jiji este prea prost ca sa faca afaceri de capul lui. arcom, avicola Iasi, nu stiu care intreprindere care fabrica arme, nu sunt societati pe care sa le fi cumparat Jiji ca sa se imbogateasca ! Jiji este doar papusa din fata !
o
1 raspuns, 3 voturi
serios la 3 mai, 09:25 a spus:
da da da, absolut... altcineva e in spatele lui... il cheama scaraotzchi... ![]()
Acest camp este obligatoriu!
+
0 raspunsuri, 6 voturi
hrebe la 3 mai, 09:31 a spus:
Il cheama Hrebenciuc
*
0 raspunsuri, 24 voturi
liviu la 3 mai, 07:34 a spus:
A furat crestineste, din dragoste pentru hristos, ... alo, biserica ortodoxa, il mai premiati ?
