Ia sa vedem ce zice si Gazeta Sporturilor :
Gigi Becali a cesionat marca "Steaua"
Vezi amănunte
Finanțatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat in cadrul unei conferințe de presă, că a cesionat marca Steaua vechii asociații care a administrat clubul, astfel incât Agenția Națională de Administrare Fiscală (ANAF) să poată recupera datoriile grupării din Bulevardul Ghencea.
În actele de cesiune pe care Becali le-a prezentat presei, figurează vechea emblemă a clubului, cea cu vulturul care ține in gheare două paloșe și pe care este inscripționat "Citius, Altius, Fortius". Becali a cesionat, practic, emblema preluată de la fosta asociație care a administrat clubul. Astfel, el a cesionat ce a primit de la vechiul administrator al clubului.
Din partea vechii asociații, contractul a fost semnat de președintele Teia Sponte.
"Sebastian Bodu a zis că marca Stelei valorează o sută de milioane de dolari. Azi, printr-un contract de cesiune, am cedat marca Steaua vechii asociații care este debitoare la stat. În acest moment vechea societate nu mai este insolvabilă, deoarece are această marcă. Am renunțat și la istorie, și la tradiție, la tot. Am inregistrat acest contract de cesiune la Administrația Finanțelor Publice sector 6", a spus Becali.
Becali a afirmat că președintele ANAF, Sebastian Bodu, poate să scoată la licitație marca Steaua și să o vândă. "Acum Bodu poate să o scoată la licitație să o vândă și să-și recupereze datoria de care spune el. Din moment ce Bodu a spus că am luat eu tradiție și istorie, eu ii zic acum: «Ia-o, vinde-o și ia-ți banii». Dacă vor să schimb și culorile, o să le schimb, dar poate o să particip și eu la licitație, poate dau eu 20, 30 sau 90 de milioane. Oricum Ministerul de Finanțe iși ia zece milioane cât este datoria, iar restul de 40 sau cât o fi intră in asociație", a menționat Becali.
Gigi Becali susține că a luat această decizie pentru a-și salva familia. "Ministerul de Finanțe să vândă această marcă sau poate o ține și iși face echipă mâine, poimâine. Suporterilor le spun: Am venit cu bună credință, ei știu acest lucru, dar trebuie să imi salvez familia. Se poate spune că bat in retragere, eu am ridicat mâinile. Ne-am bătut pe Steaua și uite că le-am dat-o. Nici nu mai trebuie să fie proces, pentru că vechea asociație, care este datoare, are acum un activ patrimonial de o sută de milioane de euro. Acum să-l vândă cei de la finanțe și să iși ia banii. Sechestrul de pe averea mea se va ridica oricum", adăugat Becali.
Întrebat dacă Bodu a spus doar in glumă că Steaua valorează 100 de milioane, fără să facă un audit, Becali a răspuns: "Nu se poate ca un ministru să vorbească doar așa".
Gigi Becali a afirmat că va crea o nouă marcă Steaua care va avea ca simbol "Steaua creștină in opt colțuri". "Am să fac o nouă Steaua care va avea marcă Steaua creștină in opt colțuri. Echipa se va numi tot Steaua, până va cumpăra cineva acea marcă, până mă vor contesta. Atunci o să vedem ce se va intâmpla o să pun o steluță și gata, dar vă spun eu că se va numi tot Steaua. Steaua creștină in opt colțuri este inregistrată de Fundația Creștină «Gigi Becali». Am vrut să salvez un simbol național, dar in inima mea este mai mult familia", a completat Becali.
Finanțatorul stelist cere să i se ridice sechestrul de pe avere deoarece nu mai are nici o legătură cu marca Steaua. "Să-mi ridice acum averea de sub sechestru pentru că Bodu are de executat această marcă, care, așa cum a zis el, valorează o sută de milioane de euro. Să o vândă și să-și scoată banii. Am făcut acest lucru pentru că ce se intâmplă acum cu mine se numește terorism de stat. Îl atenționez pe președintele Traian Băsescu, care este mediator intre stat și societate, că există terorism de stat impotriva mea. Nu ințeleg de ce nu intervine să medieze", a adăugat Becali.
Gigi Becali a mai spus că nu va reacționa in nici un fel dacă oficialii clubului Dinamo vor dori să participe la licitația privind achiziționarea mărcii Steaua. "Să o cumpere, să o ia cine vrea. Când instituțiile statului sunt impotriva mea, se dau legi impotriva mea, nu am ce să fac. Nu cred că președintele Traian Băsescu este in spatele acestor atacuri. Dacă am stat in dreapta președintelui in tribună inseamnă că sunt om de onoare, este o greșeală că nu a intervenit in această mediere", a completat Gigi Becali.
Întrebat cine a cesionat marca, el sau actualii proprietari ai Stelei, Becali a răspuns: "Actualii proprietari au cesionat-o, insă cum nu s-a inregistrat la judecătorie cine este președintele, tot eu semnez".
ANAF a instituit, la jumătatea lunii octombrie, sechestru asigurator asupra averii lui Gigi Becali, ca acționar al FC Steaua. ANAF a solicitat răspunderea in solidar a acestuia pentru datoriile clubului către stat, in valoare de circa 11 milioane de euro.