FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Echipa Stelei vs Galeria Stelei

«1234»
iancu dragosh26.10.2005 15:47

Nu inteleg care este problema ta. Vad ca ai peste 1000 de postari si cred ca intelegi ca un forum este deschis oricui isi exprima o parere in mod decent ci bine argumentat. Nu vreau sa impresionez pe nimeni si nici nu im dau aere. Problema este simpla: am observat un eveniment legat de echipa Steaua si mi-am permis sa-l comentez pe forumul suporterilor acestei echipe. ca sa vezi nesabuinta din partea mea.

Alt lucru pe care nu-l inteleg este de ce mai ales tocmai pe mine. Sunt altii care si-au exprimat pareri mult mai radicale indreptate impotriva ultrasilor. Ai nostri au participat la trei evenimente in tribune: coregrafie, bataie cu suporterii adversi si cu jandarmeria si aruncarea de obiecte in teren. Dintre toate acestea eu nu am fost de acord cu unul singur.

De asemnea am fost de acord cu articolul scris de Andrei avanda iarasi (greseala mea) o singura obiectie: textul putea fi scris mai bine si argumentat mai convingator.

Si in final o ultima intrebare? Ai fost pe teren la vreunul din meciurile Stelei in acest sezon. I-ai pasat vreodata balonul lui Dica? Atunci de ce vorbesti despre evolutia jucatorilor Stelei, criticand cateodata daca nu ai jucat alaturi de ei. pana la urma de ce vorbim noi toti aici daca nu jucam fotbal Ion divizia A despre evolutiilor jucatorilor din aceasta divizie?

SSK26.10.2005 16:05

Virgile, mi se pare oricum mult mai aiurea (ca sa fiu bland) sa iei apararea unor astfel de gesturi, decat sa le condamni, asa cum face Dragos. Ce, vrei sa zici ca tu daca ai fi fost acolo si ai fi fost impotriva, ti-ar fi ars brusc de prozelitism si te-ai fi asezat impotriva curentului ? Hai sa ramanem seriosi.

 

Oricum, felicitari Dragos, posturile tale (nu doar cele de aici) sunt intr-adevar argumentate cu cap si iti transmit o idee. Poti fi sau nu de acord cu ea, dar asta chiar conteaza mai putin.

zarboss26.10.2005 18:48

numai topicuri din astea ,, frate .. o sa ajungem ... sa comentam operele lui kant in curand...

FanSteaua4Life26.10.2005 19:46

Nu sa dat inca offtopic...De Ce???

Gaby27.10.2005 02:19
Nu sa dat inca offtopic...De Ce???
De ce ti se pare ca este ceva offtopic in discutia asta ?

 

Referitor la ce a spus Virgil: putina dreptate are si el, numai ca uita ca sunt si suporteri ca mine, de exemplu, care nu au aruncat in viata lor cu vreun scaun in teren, dar care nu scapa nici un meci al echipei favorite (in general de acasa, e drept) dar care nici nu mananca seminte tot meciul, ba chiar incearca sa-i mobilizeze si pe cei de langa ei sa incurajeze echipa, iar doua zile dupa fiecare meci raguseala e la datorie. Scopul este sa incurajezi echipa cat poti de mult si de tare. Pentru batai exista ULTRASII, dar care trebuie sa se bata cu brigazile adverse, nu sa arunce scaune in capul arbitrilor sau jucatorilor adversi.

 

Sigur ca te poate lua valul in timpul unui conflict pe stadion, dar uita-te la articolul "Nu va puneti cu noi" ca sa vezi ca sunt o groaza de idioti care distrug si devasteaza deliberat si care nici nu se pot numi suporteri ai vreunei echipei. Multi au scopurile lor personale, primitive si folosesc stadionul de fotbal si numele unei echipe doar ca pe simple pretexte in manifestari violente deliberate.

Virgil27.10.2005 04:47
Nu inteleg care este problema ta. Vad ca ai peste 1000 de postari si cred ca intelegi ca un forum este deschis oricui isi exprima o parere in mod decent ci bine argumentat. Nu vreau sa impresionez pe nimeni si nici nu im dau aere. Problema este simpla: am observat un eveniment legat...  

 

Ai sarit in sus ca ars.Am dat cu parul?Nu cred.

Incep cu o observatie.Nu ai inteles mesajul postului meu,in care te-am luat pe tine,la intamplare,partener de dialog.

Te intrebam daca ai fost acolo.Voiam sa stiu tot ce ai simtit in momentele traite de la intrarea in stadion si pana in finalul meciului.Voiam sa descrii acele stari de tensiune din Peluza Sud a stadionului Giulesti.Daca Mustata si sefii de brigazi au incercat sa se opuna acelor acte care se intampla in general la astfel de derby-uri.Nu mai departe de meciul cu Dinamo,cand galeria Rapidului a rupt vreo 500 de scaune si le-a aruncat in teren.

De ce la noi e mereu altfel ?

De ce nici ziarele si nici suporterii nostri nu au facut caz pe forum de bolovanii care l-au luat la tinta pe Hamutovski?

De ce la noi se sare mereu in sus cand se intampla astfel de lucruri si la ei nu?

De ce ?

Nu sunt si nu am fost de acord cu devastarea peluzei,dar cititi si voi pe www.forzarapid.ro de pilda,cronica meciului si o sa vedeti ca nu se aduce deloc in discutie faptul ca ei au aruncat cu pietre,au scandat obscen la adresa noastra,ne-au injurat,etc.

Ca sa vezi diferenta de mentalitate intre suporteri.

Ei nu-si fac probleme,ba mai mult acuza si ne spurca,iar noi ii luam la periat.

Treceti fratilor in tabara lor,faceti-va rapidisti.Daca nu cumva sunteti.

 

Sa nu crezi ca am ceva cu tine,chiar imi plac uneori comentariile tale.

Daca tot m-ai intrebat sa-ti si raspund.Ma duc foarte des la meciurile Stelei.Rar imi scapa vreunul.

Nu am mai spus-o,nu fac caz de asta,dar vreau sa stii ca vorbesc in cunostinta de cauza.

Gaby27.10.2005 06:59
De ce la noi e mereu altfel ?

De ce nici ziarele si nici suporterii nostri nu au facut caz pe forum de bolovanii care l-au luat la tinta pe Hamutovski?

De ce la noi se sare mereu in sus cand se intampla astfel de lucruri si la ei nu?

De ce ?  

Cititi si voi pe www.forzarapid.ro de pilda,cronica meciului si o sa vedeti ca nu se aduce deloc in discutie faptul ca ei au aruncat cu pietre,au scandat obscen la adresa noastra,ne-au injurat,etc.

Ca sa vezi diferenta de mentalitate intre suporteri.

Ei nu-si fac probleme,ba mai mult acuza si ne spurca,iar noi ii luam la periat.

 

Virgil, stii de ce ?

 

Pentru ca ai nostri sunt mai inteligenti si mai civilizati decat ai lor. Pentru ca de-aia ii uram (ma rog, cine ii uraste; mie personal nu-mi plac aprecierile date la gramada, prefer sa am razboi cu dusmanii vazuti ochi in ochi). Pentru ca de-aia suntem mai buni decat ei, ca incercam sa ne perfectionam in fiecare zi. Pentru ca Hamutovski este mai tare oricum decat toate pietrele din Giulesti-ul lor nenorocit, asa ca nu ne facem griji pentru el. Si pentru inca 5 milioane de alte motive pe care le stii (si le stie tot poporul stelist) la fel de bine.

Virgil27.10.2005 07:36

E o explicatie.Un mod de a vedea lucrurile.E posibil sa fie asa.

Motanu D27.10.2005 07:40
Nu sunt si nu am fost de acord cu devastarea peluzei,dar cititi si voi pe www.forzarapid.ro de pilda,cronica meciului si o sa vedeti ca nu se aduce deloc in discutie faptul ca ei au aruncat cu pietre,au scandat obscen la adresa noastra,ne-au injurat,etc.

Ca sa vezi diferenta de mentalitate intre suporteri.

Ei nu-si fac probleme,ba mai mult acuza si ne spurca,iar noi ii luam la periat.

Treceti fratilor in tabara lor,faceti-va rapidisti.Daca nu cumva sunteti.

 

1. Da-i naibii pe rapidisti. Daca te-ai uitat pe site-ul mentionat mai sus ai vazut ca acolo se debiteaza mereu tampenii suficient de mari incat sa cred ca acel site se adreseaza indivizilor cu IQ subunitar. Doar nu te asteptai sa se autocritice, sa aiba mustrari de constiinta pentru ca ei n-au constiinta. De fapt prostia asta exprimata cu vehementa este ceea ce urasc eu la rapidisti. Nu ca-s tzigani, unguri, evrei, albi, negrii, etc. Nu. Urasc prostia care atinge cote alarmante in randul lor.

Ce vrei sa le facem ? Nu-i putem sa-i civilizam cu forta, nici sa-i exterminam (au incercat destui...), iar daca ne comportam ca ei nu ajungem nicaeri.

2. Pe noi ne crtica toti pentru ca noi suntem Steaua. A fi suporter al acestei echipe ar trebui sa fie o mandrie pentru oricine. Nu as vrea ca un suporter al Stelei sau clubul sa fie asociat cu gesturi golanesti sau josnice. Una e sa fii ultras, alta e sa fii golan. Cat despre rapidisti de la ei nu astepata nimeni nimic. Pentru ca nu pot mai mult.

3. Mai bine nu ai fi postat acel link catre site-ul rapidistilor. Acea pagina provoaca oricarui om normal greata.

sorin_77727.10.2005 08:02

sunteti offtopic...deci cine si de ce e mai tare? echipa sau galeria?

 

Eu am stat si am analizat si ceea ce am scris inainte si am ajuns la concluzia ca sunt momente cand echipa este mai sus (cum se intampla acum) dar si momente cand galeria ridica mai sus stacheta... Asta in FOARTE MARE PARTE si in functie de ADVERSAR...

Virgil27.10.2005 08:15

Nu stiu cine e mai tare,pentru ca ambele sunt de forte sensibil egale,dar cand sunt impreuna fac toti banii.

Din pacate duminica,impotriva Gloriei,vom avea prilejul sa constatam ca una fara cealalta nu mai au acelasi haz.

Galeria e muzica in fotbal.Jucatorii sunt dansatorii.

iancu dragosh27.10.2005 08:29

DAca nici tu nu esti de acord cu devastarea peluzei inseamna ca suntem pe aceeasi lungime de unda, deci nu mai are sens de contrazicem. In ceea ce priveste modul in care rapisistii au ale sa comenteze evenimentele de duminica, sincer nu ma intereseaza. Oricum cei dinaintea mea au pus punctul pe i:avem mult mai multe pretentii dela noi stelistii decat de la restul.

 

PS. nu am vrut sa te inteb daca vii des la meciurile Stelei. Aici ai dreptate, nu trebuie sa ne laudam cu prezenta in Ghencea, este ceva normal pentru un suporter Stelist sa vina la stadion. intrebarea era alta, dar cum am mai spus nu mai are rost sa continuam o astfel de discutie

Virgil27.10.2005 08:47

Cum consideri.Eu iti stau oricand la dispozitie.Nu ma deranjeaza.

Contradictia nu face in nici-un caz rau.Pentru ca prin analiza si depasirea argumentelor contradictorii ajungem la adevar.

Bodanel28.10.2005 19:01

Cu tot respectul dar cred ca ai gresit cand ai postat link-ul catre site-ul ciorilor. Nu ma feresc sa le spun asa pe forum(pe stadion ma abtin cei drept dupa suspendarea de anul' trecut) din motive pe care le-am dat tot pe acest forum la alt topic legat de "sburatori". Aia bat campii acolo mai rau decat o faceam eu cand eram copil si incercam sa ascund o boacana. Cred ca mai util ar fi fost sa pui un link care sa arate stelistilor unde si de ce s-a gresit la "derby-ul" cu ciorile. Puteti sa-mi spuneti cat vreti ca nu e bine sa fii rasist dar ma cam indoiesc ca sunt multi rasisti printre noi. Nu uram tiganii pt ca sunt tigani ci pt ca se comporta asa cum o fac: fura, nu stiu ce e ala sapun si multe altele. Cu toate astea cred ca coregrafia a fost buna insa "suspendati-ne uram ciorile" a fost un pic cam mult.

FanSteaua4Life28.10.2005 19:17
Cu toate astea cred ca coregrafia a fost buna insa "suspendati-ne uram ciorile" a fost un pic cam mult.

Se scandeaza de ceva vreme acest lucru, dupa suspendarea terenului de catre UEFA...Pana acum nu a auzit nimeni?...Sau au asteptat meciul cu rapid?

Bodanel29.10.2005 01:20

Dar pana acum a fost ceva razlatet(sau cel putin asa am crezut eu) si nu se auzea deoarece erau acoperiti de ceilalti. Am zis striga unu sau 2 nu-i aude nimeni si e ok. Se pare ce m-am inselat.

ann09.11.2005 18:31
Tati,de ce te bagi tu in treburile baietilor ?

sa inteleg ca esti misogin tataie.n-am stiut ca numa barbatii au voie sa le placa fotbalul sau sa fie fanii unei echipe. :x .Sau tu esti inca de conceptie ca femeia tre'sa stea numa la cratita si sa se uite la telenovele...Mai sunt si exceptii din pacate pentru tine,si unele se pricep foarte bine .Sau n-ai observat ca din ce in ce mai multe femei sunt arbitru ? :D

redandblue09.11.2005 18:35
Tati,de ce te bagi tu in treburile baietilor ?

sa inteleg ca esti misogin tataie.n-am stiut ca numa barbatii au voie sa le placa fotbalul sau sa fie fanii unei echipe. :x .Sau tu esti inca de conceptie ca femeia tre'sa stea numa la cratita si sa se uite la telenovele...Mai sunt si exceptii din pacate pentru tine,si unele se pricep foarte bine .Sau n-ai observat ca din ce in ce mai multe femei sunt arbiru ? :D

Eu sunt de acord cu implicarea femeilor in fotbal dar cu tot respectul pana la arbitrj mai este ceva drum.

Motanu D09.11.2005 18:38

Cu tot respectul, fotbalul este un sport pentru femei in masura in care acestea privesc, conduc, investesc, dar nu il practica/arbitreaza/antreneaza. Pentru ca acel sport nu este fotbal, este balet cu mingea. Ceea ce este cu totul altceva.

Si nu spun asta pentru ca as fi misogin. Dar un tackling, un umar la umar si o contra cu talpa nu sunt executii deloc feminine...

 

P.S. : Iar "la cratita" barbatii sunt in general net superior femeilor :twisted: :twisted: :twisted:

Virgil09.11.2005 18:39
Tati,de ce te bagi tu in treburile baietilor ?

sa inteleg ca esti misogin tataie.n-am stiut ca numa barbatii au voie sa le placa fotbalul sau sa fie fanii unei echipe. :x .Sau tu esti inca de conceptie ca femeia tre'sa stea numa la cratita si sa se uite la telenovele...Mai sunt si exceptii din pacate pentru tine,si unele se pricep foarte bine .Sau n-ai observat ca din ce in ce mai multe femei sunt arbitru ? :D

 

Nu trage concluzii pripite nepotica draga.Mai "citeste-ma",nu te infierbanta asa usor.Dar tu,ai ceva contra baietilor,de esti asa de pornita ?

redandblue09.11.2005 18:41
Cu tot respectul, fotbalul este un sport pentru femei in masura in care acestea privesc, conduc, investesc, dar nu il practica/arbitreaza/antreneaza. Pentru ca acel sport nu este fotbal, este balet cu mingea. Ceea ce este cu totul altceva.

Si nu spun asta pentru ca as fi misogin. Dar un tackling, un umar la umar si o contra cu talpa nu sunt executii deloc feminine...

 

P.S. : Iar "la cratita" barbatii sunt in general net superior femeilor  :twisted:  :twisted:  :twisted:

Bine punctat Motane

ann09.11.2005 18:44
Cu tot respectul, fotbalul este un sport pentru femei in masura in care acestea privesc, conduc, investesc, dar nu il practica/arbitreaza/antreneaza. Pentru ca acel sport nu este fotbal, este balet cu mingea. Ceea ce este cu totul altceva.

Si nu spun asta pentru ca as fi misogin. Dar un tackling, un umar la umar si o contra cu talpa nu sunt executii deloc feminine...

nu am spus ca unei femei ii sta bine sa practice fotbalul .e clar ca e un sport de baieti.ideea a fost ca tipul ala zicea ceva de genu sa n-ai nici dreptul la opinie cand iti place o echipa cum joaca.Sa nu-mi zici ca tu nu te uiti la sporturi practicate de femei care sa-ti placa cum ar fi gimnastica sau patinajul artistic .hai sa fim seriosi!!!si sa vina una sa-ti zica sa nu te bagi tu in treburile fetelor dak iti exprimi o opinie sau alta cu privire la prestatia lui Catalina Ponor de exemplu.Eu stiu ca traim intr-o tara democrata unde fiecare are dreptul la opinie.dar se pare ca a ramas aceeasi mentalitate :o

Motanu D09.11.2005 18:46
Cu tot respectul, fotbalul este un sport pentru femei in masura in care acestea privesc, conduc, investesc, dar nu il practica/arbitreaza/antreneaza. Pentru ca acel sport nu este fotbal, este balet cu mingea. Ceea ce este cu totul altceva.

Si nu spun asta pentru ca as fi misogin. Dar un tackling, un umar la umar si o contra cu talpa nu sunt executii deloc feminine...

nu am spus ca unei femei ii sta bine sa practice fotbalul .e clar ca e un sport de baieti.ideea a fost ca tipul ala zicea ceva de genu sa n-ai nici dreptul la opinie cand iti place o echipa cum joaca.Sa nu-mi zici ca tu nu te uiti la sporturi practicate de femei care sa-ti placa cum ar fi gimnastica sau patinajul artistic .hai sa fim seriosi!!!si sa vina una sa-ti zica sa nu te bagi tu in treburile fetelor dak iti exprimi o opinie sau alta cu privire la prestatia lui Catalina Ponor de exemplu.Eu stiu ca traim intr-o tara unde fiecare are dreptul la opinie. :o

 

Nici n-am zis altceva. Ai tot dreptul la opinie. Inclusiv despre fotbal !

Te ascultam !

ann09.11.2005 18:49

mai , mai!acuma vrei sa te scoti si tu.Sa-ti zic eu o chestie.Tu sti cati barbati am intalnit carora nu le place fotbalul...ho,ho....Si sincer ,daca mie una i-mi place ,pai pe ala numa barbat nu-l pot numi.Si cica voi sunteti sexul tare. :lol:

ann09.11.2005 18:52

nu eu am inceput discutia asta , si nu sunt pornita impotriva nimanui ,ca n-am de ce. :)

«1234»