NU EXISTAš CONFIDENTIALITATE!
Statul va trimite datele obtinute la Eurostat iar acolo, la datele dvs., vor avea acces puteri straine si companii straine.
Englezii au facut mare scandal pe tema asta. Nemtii au dat statul in judecata.
Recensamantul din 2011 este abuziv
Sunteti de acord sa va vindeti o ruda apropiata statului, cu informatii de genul in ce tara lucreaza, de cand si cat de des trimite bani acasa?
Probabil ca aceste informatii vor fi folosite pentru noi taxe si impozite, dar caracterul murdar al statului hot ne este cunoscut deja.
Daca nu deschideti usa NU primiti amenda.
Proprietatea este inviolabila si este dreptul dvs. sa deschideti sau nu, usa.
Vecinii care dau detalii, semneaza pentru ele. Puteti afla cine va toarna!
Daca dati detalii despre un vecin sa stiti ca nu o faceti sub protectia anonimatului. VETI SEMNA!
Datele obtinute in urma recensamantului vor fi facute publice. Deci cui ii place barfa si turnatoria sa se astepte sa fie dat in gat de stat.
Raspanditi vestea cu recensamantul abuziv din octombrie 2011
Acest blog are viață scurta La sfarsitul lunii octombrie nu va mai avea nicio insemnatate, caci se va incheia recensamantul.
Dar pană atunci e de datoria noastră să ne facem auziti. Pe acest blog, oamenii vor gasi informatii care nu le gasesc pe siturile oficiale. Și e bine să stie că nu sunt singuri, dacă se gandesc că statul nu e corect cu acest recensamant.
Cum puteti sa raspanditi vestea:
1. Multi dintre dvs. citesc ziare online. Cand mai comentati la articole puneti adresa acestui blog acolo. Faceti-l cunoscut.
Puneti adresa sub forma antirecensamant2011.wordpress.com fară www sau http inainte, ca să nu se considere spam. Ziarele online au filtre mai restrictive cand e vorba de postarea unor linkuri.
2. Trimiteti email la cunoscuti cu link catre acest blog.
3. Trimiteti mesaje pe Yahoo!Messenger sau orice altă retea folositi, cu adresa web a acestui blog.
4. Publicati adresa pe forumuri, unde puteti face acest lucru.
5. Publicati adresa acestui blog, la comentarii pe alte bloguri.
6. Publicati adresa acestui blog pe blogurile proprii.
Adresa web este http://antirecensamant2011.wordpress.com
Ținand cont că acest blog iși va incheia menirea la sfarsitul lui octombrie, e bine ca pană atunci să afle cat mai multi romani adevarul, deci vă cerem ajutorul cu insistență. In dar ati primit, in dar să dati.
Demontarea minciunilor care sunt in favoarea Recensamantului 2011
Sunt cateva idei care se repetă mereu in randul celor care sustin acest recensamant.
Vom demonta pe rand aceste idei ca să nu mai fie puse in discutie pe viitor.
Minciuna 1: Recensamantul e ceva normal si nu trebuie să ne sperie.
Tocmai că acest recensamant nu este unul normal prin natura intrebarilor prea intime. Recensamantul are scopul de a afla dinamica populatiei si nu aspecte legate de viata privată a individului.
Trebuie spus că acum, față de trecut, statul detine forme informatice (hardware si software) superioare de gestionare a informatiei. Pe scurt, statul vrea să iși creeze propriul Facebook cu toată populatia Romaniei. Cel putin pe Facebook spui ce vrei tu despre tine, la recensamant spui ce vrea să afle statul. Informatii smulse sub amenintarea amenzii.
Minciuna 2: Confidentialitatea este calitatea de bază a Recensamantului 2011.
NU EXISTĂ' CONFIDENȚIALITATE!
Dacă ar exista, atunci de ce statul nu oferă un contract de confidentialitate? Pentru că nu poate. Statul va trimite datele obtinute la Eurostat iar acolo, la datele dvs., vor avea acces puteri straine si companii straine.
Englezii au facut mare scandal pe tema asta. Nemtii au dat statul in judecata
Minciuna 3: Statul va vrea binele si pentru asta are nevoie de datele dvs.
Statul nu se prea omoară cu datele obtinute din recensamant ca să aplice politici sociale. Există declaratiile unor oficiali ai statului roman că politicile sociale nu sunt aplicate după datele din recensamant, ci după alte criterii politice.
În urma obtinerii unor date, de obicei statul vine cu noi taxe si impozite. Cand au vazut că romanii iși aduceau masini de afara au pus taxa de primă inmatriculare, desi nu le pasă de mediu (Rosia Montana si jaful din padurile Romaniei). Această taxă este ilegala Dar pentru binele dvs. ce nu face statul.
Minciuna 4: Statul cheltuie bani si e pacat de ei să nu participam la recensamant.
La recomandarea puterilor straine statul a cheltuit bani si pentru vaccinuri. Vaccinurile nocive care au lasat copii paralizati. Desi sunt foarte multe cazuri la noi in tara nu apare nimic la stiri. Copii paralizati, manipularea Tecuceanu si nu in ultimul rand, cazul Finlanda. Un caz de rasunet mondial in care finlandezii au spus că vaccinul pentru gripa porcină este nociv.
La noi nicio vorba Presa este interesată de vulgar si din cand in cand prezintă că statul ne vrea binele si să raspundem la toate intrebarile recensamantului lor. Altfel amendă!
Minciuna 5: Nu trebuie să raspundeti la toate intrebarile din chestionar.
Să fie clar, dacă la unele intrebari raspundeti si la altele nu raspundeti, atunci riscati amenda, caci e refuz de cooperare cu recenzorul. Decat să nu raspundeti la unele intrebari pe un chestionar semnat de dvs., mai bine ii luati recenzorului chestionarul din mană si il rupeti, apoi il dati afară pe ușă.
Minciuna 6: Dacă nu deschideti usa primiti amenda
FALS! Proprietatea este inviolabilă si este dreptul dvs. dacă deschideti sau nu, usa.
Minciuna 7: Dacă nu sunteti in localitate trebuie să vă prezentati la Comisia de recenzori altfel primiti amenda.
Rezultatele recensamantului vor fi complete in 2014. Abia atunci se poate discuta acest lucru. Și ca să poate fi pus in discutie, trebuie să vă aducă in față o persoană care a declarat că nu sunteti in localitate. Pană in 2014 se vor schimba foarte multe, inclusiv presedintele. Dar cei cu apucaturi de informatori să aibă grija că tot ce e semnat se afla Ca si acum de altfel. Cine ar fi stiut ca Voiculescu e fost informator, dacă nu era o semnatura
Vecinii care dau detalii, semnează pentru ele. Puteti afla cine vă toarnă!
Există mereu vecini binevoitori care sunt gata sa dea mai multe informatii decat este necesar.
Acestia sunt turnatorii de serviciu, carora le face placere barfa si turnatoria.
Acest articol le este destinat lor! Cititi cu mare atentie!
Dacă dati detalii despre un vecin să stiti că nu o faceti sub protectia anonimatului. VEȚI SEMNA!
Datele obtinute in urma recensamantului vor fi facute publice si o persoană care nu a participat la recensamant din varii motive, poate cere să afle cine a dat detalii si ce detalii a dat. Statul nu va ascunde acest lucru.
Deci cui ii place barfa să se astepte să fie dat in gat de stat.
Nu suntem singurii care boicotam Recensamantul 2011
Acest recensamant este primul la nivel european. Adică in acest an a avut loc in mai multe state UE iar intrebarile au fost aceleasi. Acum ne-a venit nouă randul. Mai multe informatii gasiti aici:
http://www.romanialibera.ro/actualitate/ev...uro-240050.html
Însă acest recensamant nu a fost bine primit nici de ceilalti europeni. Deci nu suntem singurii care nu vedem cu ochi buni acest recensamant.
Nemtii au boicotat si au atacat in instanță acest recensamant:
http://www.simoncolumbus.com/2010/06/26/ge...ensus-in-court/
În Marea Britanie la fel:
http://www.guardian.co.uk/uk/2011/feb/19/c...lockheed-Martin
http://www.parker-joseph.com/pjcjournal/20...state-property/
https://p10.secure.hostingprod.com/@spyblog...at-they-wi.html
Și lista poate continua cu Franta, Spania, Italia si alte țări dar acum vom discuta niste amanunte importante.
Institutul National de Statistică (INS) minte cand spune că aceste date sunt confidentiale. Datele stranse pleacă la Eurostat si la aceste date vor avea acces destul de multe companii private.
Deci situatia este mai complicata Statul roman cu ajutorul INS, practic ne vinde ca pe niste bunuri.
Dat fiind că e vorba de o vanzare importantă cu miză mare, de aceea se pune atata presiune pe acest recensamant.
Cum ne comportam cu recenzorii?
Astazi am vazut câțiva posibili recenzori. Pot fi pensionari sau tineri, dar in general persoane cu venituri modeste. Nu o să vedeti directori de banca manageri, patroni sau politicieni printre ei.
În niciun caz:
Nu ii injurati!
Nu ii bruscati!
Nu vă comportati urat cu acesti oameni!
Relaxarea si diplomatia in exprimare vă ajuta mai mult, decat o stare incordata
Acesti oameni trebuiesc tratati cu decență si cordialitate.
Sunt oameni cu venituri modeste care incearcă să mai facă un ban. Multi dintre ei nici nu banuiesc că acest recensamant poate fi ceva rau.
Recenzorii versus Constitutia Romaniei
Ce spune Constitutia Romaniei:
ARTICOLUL 26
(1) Autoritățile publice respectă si ocrotesc viata intima familială si privata
ARTICOLUL 27
(1) Domiciliul si resedinta sunt inviolabile. Nimeni nu poate patrunde sau ramane in domiciliul ori in resedinta unei persoane fară invoirea acesteia.
(2) De la prevederile alineatului (1) se poate deroga prin lege pentru urmatoarele situatii:
a) executarea unui mandat de arestare sau a unei hotarari judecatoresti;
b) inlaturarea unei primejdii privind viata, integritatea fizică sau bunurile unei persoane;
c) apararea securității nationale sau a ordinii publice;
d) prevenirea raspandirii unei epidemii.
Concluzia o trageti dvs.!
Recensamantul din 2011 este abuziv
Să luam spre exemplu acest formular:
M " Persoane plecate in strainatate
După cum vedeti se cer date despre o persoana Dată fiind natura intrebarilor e clar că sunt adresate, unei rude de gradul I. Doar o astfel de rudă cunoaste dacă persoana in cauză trimite bani familiei si cat de des.
De cand statul are dreptul să ceară detalii intime din viata unei familii?
Sunteti de acord să vă vindeti o rudă apropiată statului, cu informatii de genul in ce tară lucreaza de cand si cat de des trimite bani acasa
Probabil că aceste informatii vor fi folosite pentru noi taxe si impozite, dar caracterul murdar al statului hoț ne este cunoscut deja. Însă aici e vorba si de un aspect moral. Dacă vrei să afli ceva despre o persoană anume, du-te si află direct de la ea, nu mă pune s-o torn eu.
Amenintarea cu o amendă inaplicabilă
Amenintarea cu amendă vine din HG 1502/2009, mai precis din articolul 21 pe care il puteti citi aici:
http://www.dreptonline.ro/legislatie/hg_or...1_1502_2009.php
Aici la articolul 18 puteti vedea si cuantumul amenzii modificat:
http://www.dreptonline.ro/legislatie/hg_92...a_anul_2011.php
Însă această amendă nu poate fi aplicata Atata timp cat nu deschideti usa sau dacă o deschideti folositi o minciuna de genul nu aveti timp in acel moment pentru a raspunde intrebarilor, nu se poate aplica nicio amenda
Amenda se referă la refuzul de a prezenta datele, nu la faptul că nu sunteti acasă sau sunteti pe punctul de a pleca la muncă/gară/spital/etc.
Nu vă lasati intimidati!
Nu ii vindeti pe cei dragi care pleacă la muncă de raul care e aici, pentru că asa vă cere statul.
Nu puteti fi amendati dacă refuzati să dati informatii despre rudele voastre dragi!