FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Galetusa "cronicarului" sportiv

«1212223242529»
fansteaua4619.05.2009 21:25

Nu pot sa nu observ si eu anti-stelismul din vocea dumneavoastra.E o chestie normala. Stiti ce ma doare cel mai tare? In momentele in care Steaua strangea in jurul ei performante nemai-intalnite in fotbalul romanesc de un deceniu si ceva, dumneavoastra criticati cele 5 puncte obtinute de Steaua in Champions Ligue ca pe o contra- performanta, iar in momentul semifinalei cu Borow, la golul lui Dica va doreati sa apara un nush-ce fotbalist care sa spulbere visul stelistilor. Intr-atata rautate s-a intamplat… ca Steaua sa rateze cu ghinion finala, s-a intamplat sa nu mai stranga nici macar cele 5 puncte in Liga, si s-a intamplat ca in campionat sa cada ca o stea de pe cer(cum ar spune Gigi), toate acestea venite din vina unui management defectuos cu siguranta, dar ar trebui sa va mustre constiinta ca si dumneavoastra ca entitate purtati o anumita vina. Jucatorii aia, bun, rai… reprezentau Romania… si nu conteneati niciodata sa adresati injurii la adresa lor, fie ca jucau prost, fie ca faceau performanta. Toate acestea s-au adunat, jucatorii au pus la suflet, s-au aprins ambitii prostesti, si uite asa s-a mai ratat o generatie care la un moment dat parea promitatoare. Cand la Euro Romania scotea 2 egalui de prestigiu in fata Italiei si a Frantei, si doar ghinionul de la ratarea lui Mutu cu Italia ne-a trims acasa, tot dumneavoastra, cu o consecventa iesita din comun i-ati ingropat pe acesti fotbalisti care ascultatori celor spuse de unul sau de altu au cazut in anonimat, si au reusit contra-performanta unei ratari inca de la inceput a calificarii la Mondiale. Pentru ca unui om daca si atunci cand face bine ii spui ca e prost, pai atunc acela nu mai e om, iar cand faci asta prin presa, creeaza un efect si mai puternic. In concluzie, eu personal, te consider alaturi de alti colegi mahalagii ca dumneata, pericolul numarul 1 al fotbalului romanesc, raul din fata televizorului, care imprima suferinta cu un intelect atat de scazut unei mase atat de largi de oameni.Rusine!

redondo20.05.2009 11:23

Nu stiam unde sa postez acest mesaj asa ca imi cer scuze pentru off-topic.

Este vorba despre un alt jurnalist,sau mai bine zis comentator,Mihai Mironica,unul dintre cei mai cunoscuti.El a comentat azi la sport.ro finala memorabila din 99 dintre Manchester United si Bayern Munchen.Facand abstractie de faptul ca incurca mereu jucatorii,Sheringham cu Solskjaer sau ca prin min 75 al meciului (nu era toata inregistrarea) spunea ca s-au aratat de la margine minutele de prelungire,a spus ca echipele germane le-au cam batut pe cele engleze...asa in general. Din pacate pentru el domnul Mironica este atat de departe de adevar incat imi era imposibil sa nu va fac acest lucru cunoscut...Palmaresul dintre echipele engleze si cele germane este urmatorul...Anglia-Germania 76-34...intrand aici toate competitiile europene cunoscute,Cupa Campionilor Europeni,Liga Campionilor,Cupa Cupelor,Cupa UEFA,Cupa Oraselor-Targuri si Supercupa Europei.

Sigur,mai greseste omul,dar cand esti platit atat de bine de TV ai macar bunul simt sa te documentezi cand faci o asemenea afirmatie.Dar,ca si alti baieti de la TV merge omul pe ideea...lasa ma,spun ce-mi trece prin cap,oricum nu se verifica.

Inca o data,scuze pentru off-topic.

danimarcu23.05.2009 20:16

Un articol bun,sper la cat mai multe de genul asta,poate isi deschid ochii "fanii" stelisti de la tribuna ,ei fiind de obicei si fani gsp...

 

Cine-și bate joc de Steaua?

 

Fosta campioanã merge din greșealã în greșealã și are șanse mari sã rateze Europa

 

Steaua a avut momentul de vîrf al ultimilor ani în prima reprizã de pe Riverside, cînd o conducea cu 2-0 pe Middlesbrough, ceea ce adunat cu acel 1-0 de acasã însemna 3-0 pe ansamblul dublei manșe. Nu șocul ratãrii finalei a dãrîmat-o, pentru cã în lunile urmãtoare a reușit sã cîștige la mustațã campionatul și sã intre în premierã Liga Campionilor. A pus-o la pãmînt incapacitatea de a înțelege ce se întîmplã cu ea însãși.

 

De doi ani și ceva, de prin primãvara lui 2007, Steaua nu mai știe ce e cu ea. Întîmplãtor sau nu, deruta a început în momentul în care Mihai Stoica a pãrãsit biroul din Ghencea. Timp de aproape 3 ani, el fusese cel care alegea jucãtorii buni de adus sub tricoul roș-albastru. A fãcut și el cîteva greșeli, nu toate i-au ieșit, dar nu poate egala performanțele urmașilor sãi în funcție. Mãcar prin amãnuntul cã Stoica bãtea cu pasul stadioanele sud-americane, în vreme ce alții au vãzut un episod din Dallas și în loc s-o transfere pe Pamela sau pe Sue Ellen, l-au adus pe Toja, fațã de care Boștinã, disponibilizatul, avea și încã are toate atuurile.

 

Gigi Becali n-a greșit cînd l-a pus președinte pe Argãsealã, pentru cã fostul asistent FIFA e foarte bun pe felia sa. Regulamente, ceva marketing, dar în nici un caz ultimul cuvînt la aducerea de jucãtori sau la numirea antrenorilor. Acolo au decis cîteva persoane, în frunte cu patronul și apropiații sãi. Iar ultimii doi ani și ceva dovedesc cã au decis prost.

Toate hotãrîrile importante au venit împotriva firii. Deteriorarea imaginii clubului cu cazul "valiza". Despãrțirea de Hagi. Schimbarea lui Lãcãtuș cu Dorinel Munteanu. Reschimbarea lui Dorinel cu Lãcãtuș. Acum, renunțarea la Lãcãtuș cu trei etape înainte de final campionatului, cînd mai exista o șansã de a prinde Europa League.

 

Trecutã prin atîtea furtuni autogenerate, Steaua nu mai are nici antrenor, nici jucãtori, nici personalitate. Pe cale de consecințã, n-are nici puncte. Acum trei ani era de neconceput ca fotbaliști precum Toja, Dayro, Semedo sã fie titulari la Steaua. Dupã cum era de neconceput ca în 3 ani Bãnel sã nu facã nici un progres, iar Ghionea și Goian, în loc sã fie lãsați sã plece, sã fie puși la conservat în careul propriu, acolo unde se aplatizeazã pe zi ce trece.

 

Marii proprietari contemporani au rezultate nu doar pentru cã bagã bani, ci și pentru cã declinã rãspunderile spre anumite persoane. Vorbind la concret, despre patronii dragi lui Becali, Abramovici îi are pe Peter Kenyon și Guus Hiddink, Ahmetov merge pe mîna lui Mircea Lucescu și Lubos Michel. Aceștia au personalitate, decid, transferã, antreneazã și rãspund. Sînt cluburi vii, unde oamenii au opinie, în vreme ce Steaua se aflã sub dictaturã și nimeni n-are voie sã bea apã fãrã voia șefului. În felul ãsta, nu se moare de sete, ci se moare de tot!

 

Alin Buzarin

Lari09.02.2010 05:09

Cornel Dinu le cere dinamovistilor să nu mai temporizeze fazele de constructie si să dinamizeze jocul prin pase rapizi...

 

Catalin Gheorghiu, gsp

 

 

Astristul09.02.2010 08:40

Pase rapizi! :))

strezahuzum09.02.2010 12:57

Deontologii de la prostsport preiau articole scrise de golani si betivii de suporteri, oameni rai care se iau de preasfanta si prealuminata presa romaneasca. Sa vezi sa nu crezi. OK, nu au copiat propriu-zis textul, dar e amuzant oricum. Vezi aici.

 

Ce e amuzant e ca in textul respectiv e scris negru pe alb 'arhivele fituicilor "sportive" din ultimii 5-6 ani'. Se pare ca prosport nu pricepe aluziile, nici macar alea nu prea fine.

RobYnho09.02.2010 12:59

Ti'au furat articolul, ma. :P

Astristul09.02.2010 13:08
Deontologii de la prostsport preiau articole scrise de golani si betivii de suporteri, oameni rai care se iau de preasfanta si prealuminata presa romaneasca. Sa vezi sa nu crezi. OK, nu au copiat propriu-zis textul, dar e amuzant oricum. Vezi aici.

 

Ce e amuzant e ca in textul respectiv e scris negru pe alb 'arhivele fituicilor "sportive" din ultimii 5-6 ani'. Se pare ca prosport nu pricepe aluziile, nici macar alea nu prea fine.

Tu realizezi ca nici macar n-au precizat sursa si isi fac trafic pe munca ta?

 

LE: De dimineata, cand am citit articolul, nu era prezentata sursa. Acum vad ca e.

 

In alta ordine de idei, ovibenta spameaza pe acolo intr-o prostie. El, "marele Stelist" dintre Stelisti! :|

strezahuzum09.02.2010 13:12

Ba da, le-au precizat (oarecum). Oricum nu ma deranjeaza - lasa-i in plata Domnului ca atata stiu si ei, macar mai rade lumea. Altceva ma amuza pe mine. Prosport a publicat pe siteul lor un articol in care sunt numiti "fituica". Ori cineva a dat copy/paste fara sa se uite, ori nu prea inteleg gluma :D .

Marius09.02.2010 13:15
Ba da, le-au precizat (oarecum). Oricum nu ma deranjeaza - lasa-i in plata Domnului ca atata stiu si ei, macar mai rade lumea. Altceva ma amuza pe mine. Prosport a publicat pe siteul lor un articol in care sunt numiti "fituica". Ori cineva a dat copy/paste fara sa se uite, ori nu prea inteleg gluma :D .

 

ori s-au recunoscut in descriere :)

Marius10.02.2010 09:47

Steaua a anuntat pe siteul oficial că fundasul din Mali, Boubacar Diarra, va sosi diseară in cantonamentu echipei din Antalya. Contactat de ProSport, presedintele Stelei, Valeriu Argaseala a confirmat că aparatorul va sosii in cantonamentul echipei

 

http://www.prosport.ro/fotbal-intern/Liga-...e-maine-5493036

Lari10.02.2010 09:55

Sosia cui, bai, Mariuse? Da si tu mai multe informatii!

Marius10.02.2010 10:16

sunt cel putin doua sosii care vin la Steaua. una cica e a lu' Beckham si cealalta a lui Maldini. Numai ca e negru.

Astristul10.02.2010 17:26

Sosia lui Jiji nu vine? :))

strezahuzum11.02.2010 10:53

There can be only one Jiji. Daca s-ar intalni doi Jiji, legile fundamentale ale Universului ar fi incalcate. Probabil s-ar produce sfarsitul lumii.

*Alecs*11.02.2010 15:07
Sa inceapa circul!

 

Sunt suparat si cu asta, basta! Cum să te bată Terek Groznii!? N-ai voie! Zicem că avem echipa că facem, că dregem, că suntem foarte buni si cand colo, 2-0 pentru Terek. Dacă esti echipă mare, câștigi si in amical! , spune Gigi Becali in prosport.ro.

 

Haideti ca incepe circul!

 

De vreo doua luni toata lumea spune ca politica de transferuri a Stelei din aceasta pauza competitionala e un adevarat dezastru. Nu-mi spuneti de fratii Karamian pentru ca eu nu cred in forta celor doi jucatori.

 

Mai mult, pentru a alimenta orgoliul patronului, au venit foarte multe laude, unele dintre acestea chiar de la fosti angajati, precum Mihai Stoica. Managerul Unirii Urziceni stie insa ca mai mereu intre cantitate si calitate nu se poate pune semnul egal. Dar mai stie si cum functioneaza Gigi Becali si atunci ii mai arunca astfel de momeli.

 

Chiar ieri citeam si nu-mi venea sa cred ce zicea presedintele Argaseala: soarta lui Diarra urma sa fie hotarata in urma unui amical si a unei discutii cu antrenorul. Pai la asa conditii cred si eu ca pierzi cu Terek, o echipa ale carei investitii din ultimii ani baga sub papuc orice formatie din Liga 1.

 

Si atunci, cand o iarna intreaga tu probezi 20 de jucatori, niciunul de top, de ce te astepti la rezultate? Doar pentru ca nu te pricepi la fotbal? Sau pentru ca esti prost sfatuit? Sau putin din amandoua? Sau pentru ca iti place circul?

 

http://voxpublica.realitatea.net/marton

Marius18.02.2010 09:13

asta a spus kape ieri, dupa ce a aflat ca e convocat la nationala:

 

Sunt foarte fericit si onorat pentru aceasta convocare si pot spune ca este o zi fericita in viata mea. Ii multumesc selectionerului pentru ca m-a inclus in lotul pentru acest amical, dar tin sa multumesc, in mod special, Stelei. Fara acest club minunat si de mare anvergura europeana, nu as fi putut sa ajung la echipa nationala. Le multumesc celor de la Steaua pentru ca au avut incredere in mine si m-au transferat in 2008, cand veneam dupa un an de accidentare. Acest club inseamna foarte mult pentru mine, deoarece aici am avut sansa de a progresa foarte mult la nivel profesional si sper din tot sufletul sa nu dezamagesc nici pe viitor suporterii

 

 

in gesepeul de azi apare urmatorul interviu:

 

INTERVIU

 

"Datorez totul Stelei!"

 

- Pantelis, cum ai primit vestea convocarii la "nationala" Greciei?

- sunt foarte fericit si onorat pentru această convocare si pot spune că este o zi mare in viata mea. Îi multumesc selectionerului pentru că m-a inclus in lotul pentru acest amical, dar in principal trebuie să multumesc Stelei.

 

- De ce?

- Sincer, fară acest club minunat si de mare anvergură europeana nu aș fi putut să ajung la echipa nationala Le multumesc celor de la Steaua pentru că au avut incredere in mine si m-au transferat in 2008, atunci cind veneam după un an de accidentare.

 

- Pină la urma evolutiile tale l-au convins pe Rehhagel să te cheme.

- Asa este, insă Steaua m-a ajutat enorm. Aici am avut sansa de a progresa foarte mult si sper din tot sufletul să nu-i dezamagesc, nici pe viitor, pe suporteri.

 

si asa se face presa in Romania :rolleyes:

Marius21.02.2010 14:22

Steaua nu mai există cu adevarat. E o Nikita, un Elev Porno, un Boc, un Fernando din Caransebeș sau o Udrea. Ceva de care te lovesti mediatic zilnic si atat de insistent incat nici nu te mai intrebi de ce intorci si celalalt obraz, ochi sau cealaltă ureche.

 

Steaua face parte din categoria nimicurilor cotidiene care in mod evident nu au cum să starnească pasiune, gandire sau emotie. Multimi vide față de care manifesti o bizară stare de interes si care te pot face, in lipsa simtului critic elementar, să te miri ca berbecul: Ba i-a batut Ceahlaul!

 

 

 

 

de Geanta

 

 

sa mai puneti art. de-ale lui pe fcsteaua.ro

 

Bogdan4Steaua21.02.2010 15:18

Tipic GSP, ziarul unde se poarta maro à la Becali!

 

"Inconstienta fanilor si gafa lui Zapata au tradat Steaua » Bulgari negri"

 

de Eduard Apostol (titlu sugestiv, aflat in stransa legatura cu Mesia Becali)

 

Cei de la PS sa isi ceara scuze pentru ca au nesocotit ordinele "tatalui" lor Becali, venite din inaltul tribunei, prin statia de amplificare... super echipa construita pe milioanele bogatanului, super echipa care jucase pana in acele momente cel mai frumos fotbal din ultimii ani si-a pierdut dintr-o data busola, datorita inconstientei fanilor...

 

Mi-e scarba... am ajuns sa apreciez mai mult Prosport...

Astristul21.02.2010 16:02

Apropo de PSP .... ^^ Geanta e de la ProSport!

danimarcu02.03.2010 21:25

Iata un articol care imi reflecta fidel gandurile.Cititi-l,baiatul asta imi da sperante ca mai sunt sanse sa avem o presa sportiva in Romania!

http://www.adriangeorgescu.ro/2010/03/02/draga-radu/

Lari03.03.2010 05:26

Aceste cuvinte ne-a faultat de ne doare gioalele:

Clipboard02.jpg

RobYnho03.03.2010 09:43

Pe gsp a aparut aceasta poza ? :))

sabin130703.03.2010 09:55

@danimarcu

De acord cu tine, Adrian Georgescu e dovada ca se mai poate face presa sportiva la noi. Eu ii citesc articolele de cativa ani, si cam toate denota bun simt si logica, pietre rare in ziua de azi.

 

Acest ultim articol al lui merita din plin sa fie publicat si aici, pe prima pagina. Eu il vad ca un ¨drept la replica¨ la presa sportiva romaneasca in ansamablul ei.

 

@Lari

Poate ramane gspul suparat pe Becali si astfel ne da o mana de ajutor nesperata. :D

Daniel-Ionut03.03.2010 10:48

Aia este prima pagina din GSP... GENIALA!!! ma duc sa cumpar ziarul :thumbsup:

«1212223242529»