FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Liga Campionilor , Editia 2009-2010

«12330»
maye30.06.2009 09:22

Azi incepe o noua editie a Ligii Campionilor.

Prima runda preliminara programeaza urmatoarele meciuri:

Hibernians (Malta) - Mogren ( Muntenegru) , prima mansa 30/06/2009 , a doua mansa 08/07/2009

SP Tre Fiori (San Marino) - Sant Julià (Andorra) , 01/07/2009 , 07/07/2009 .

 

**alex**30.06.2009 19:47

Hibernians - Mogren Budva 0-2

maye01.07.2009 20:24

SP Tre Fiori (San Marino) - Sant Julià (Andorra) 1-1.

Maye07.07.2009 19:48

Rezultate din primul tur preliminar , retur:

Sant Julia (Andorra) - SP Tre Fiori (San Marino) 1-1.Scor general 2-2 , 5-4 la penalty-uri.

Sant Julia va intalni campioana Bulgariei , Levski Sofia in turul 2 preliminar.

Mogren ( Muntenegru) - Hibernians (Malta) 4-0 . Scor general 6-0.

Mogren va intalni in turul 2 preliminar pe FC Copenhaga.

Maye08.07.2009 22:24

Turul 2 preliminar.

Mansa tur 14 Iulie , mansa retur 22 Iulie.

 

KF Tirana (Albania) - Stabaek (Norvegia) 1-1

WIT Georgia (Georgia) - NK Maribor (Slovenia) 0-0

EB/Streymur (Insulele Feroe) - Apoel Nicosia (Cipru) 0-2

FC Copenhaga (Danemarca) - Mogren (Muntenegru) 6-0

Debrecen (Ungaria) - Kalmar FF (Suedia) 2-0

FK Makedonija Gjorce Petrov (Macedonia) - BATE Borisov (Belarus) 0-2

Fimleikafelag Hafnarfjaroar (Islanda) - FC Aktobe (Kazahstan) 0-4

Pyunik Erevan (Armenia) - Dinamo Zagreb (Croatia) 0-0

FK Ventspils (Letonia) - F91 Dudelange (Luxemburg) 3-0

FK Ekranas (Lituania) - FK Baku (Azerbaidjan) 2-2

Red Bull Salzburg (Austria) - FC Bohemians (Irlanda) 1-1

Zrinjki Mostar (Bosnia & Hertegovina) - Slovan Bratislava (Slovacia) 1-0

Inter Turku (Finlanda) - Sheriff Tiraspol (Rep.Moldova) 0-1

FC Rhyl (Tara Galilor) - Partizan Belgrad (Serbia) 0-4

Wisla Cracovia (Polonia) - Levadia Tallinn (Estonia) 1-1

Levski Sofia (Bulgaria) - Sant Julia (Andorra) 4-0

Maccabi Haifa (Israel) - Glentoran (Irlanda de Nord) 6-0

**alex**15.07.2009 21:36

Gata Maye am vazut, surprize la Erevan, Salzburg si Cracovia.

Zagreb si Wisla cred ca isi revin, Bohemians are sansa mare.

Maye15.07.2009 22:29

Surpriza cea mai mare a fost asta din Austria.Irlandezii au probleme mari cu nivelul fotbalului intern , iar Bohemians chiar are o sansa uriasa.

Zagreb si Wisla se califica , nu imi fac probleme.

Totusi , inca sunt complet uimit de nivelul extrem de jos la care se afla campioanele din tari precum Suedia , Irlanda de Nord (in special) , Finlanda ,Norvegia si Slovacia.La nivel de echipe nationale , reprezentativele lor se misca de la modest la bine catre foarte bine (ex.Suediei).

Inca o data o spun : daca nu se investeste cu cap in fotbalul romanesc ... aici ajungem.

Alexandru H.15.07.2009 23:12
Surpriza cea mai mare a fost asta din Austria.Irlandezii au probleme mari cu nivelul fotbalului intern , iar Bohemians chiar are o sansa uriasa.

Zagreb si Wisla se califica , nu imi fac probleme.

Totusi , inca sunt complet uimit de nivelul extrem de jos la care se afla campioanele din tari precum Suedia , Irlanda de Nord (in special) , Finlanda ,Norvegia si Slovacia.La nivel de echipe nationale , reprezentativele lor se misca de la modest la bine catre foarte bine (ex.Suediei).

Inca o data o spun : daca nu se investeste cu cap in fotbalul romanesc ... aici ajungem.

 

S-a cam ajuns aici. Anul trecut trebuia sa fie un indicator. Nicio echipa romaneasca in grupele UEFA. Doua locuri 4 in Liga Campionilor, cu doua momente mai luminoase: Galatasaray si Roma.

 

Anul asta prevad lucruri groaznice.

 

Noroc cu sezonul ala fantastic de Cupa UEFA al Stelei si Rapidului. Traim din ala vreo patru ani ca natie.

Maye15.07.2009 23:20

Inca nu s-a ajuns aici.Profitam din plin , inca , de trecutul glorios , cum spuneai si tu.

Trebuie muncit mult ca sa nu ajunga campioana tarii noastre sa fie invinsa de echipa din Ungaria,Rep.Moldova sau Albania.

Bine , daca ar fi dinam0 , nu m-ar deranja :) .

Alexandru H.15.07.2009 23:40
Inca nu s-a ajuns aici.Profitam din plin , inca , de trecutul glorios , cum spuneai si tu.

Trebuie muncit mult ca sa nu ajunga campioana tarii noastre sa fie invinsa de echipa din Ungaria,Rep.Moldova sau Albania.

Bine , daca ar fi dinam0 , nu m-ar deranja :) .

 

Pe mine m-ar deranja. Ceea ce s-a intamplat atunci, sfertul de finala romanesc din UEFA, a fost ceva extraordinar. As vrea ca Steaua sa se bata in optimile Ligii Campionilor cu Dinamo. Daca privim iarasi din perspectiva vecinului fara capra, ne vom duce cu totii in jos... sa nu ne inchipuim ca Steaua se va bate de la egal la egal cu Liverpool in timp ce restul campionatului va adormi in mediocritate. Mocirla e pentru toti.

Maye15.07.2009 23:45

Mocirla e pentru toti dar mai sunt unii care iasa din ea.Sper sa fim noi aia si sa scoatem fotbalul romanesc la mal , asa cum am facut si acum 4 ani si nu numai.

Sincer iti spun ca anul asta sunt mai optimist decat cel ce a trecut.Cred ca se vor face mai multe puncte in ambele competitii europene.

In Liga avem o echipa profesionista care va juca defensiv si va scoate puncte.Oricum mare masa a punctelor ar trebui sa vina din Europa League.Om trai si om vedea!

Alexandru H.16.07.2009 00:57
Mocirla e pentru toti dar mai sunt unii care iasa din ea.Sper sa fim noi aia si sa scoatem fotbalul romanesc la mal , asa cum am facut si acum 4 ani si nu numai.

Sincer iti spun ca anul asta sunt mai optimist decat cel ce a trecut.Cred ca se vor face mai multe puncte in ambele competitii europene.

In Liga avem o echipa profesionista care va juca defensiv si va scoate puncte.Oricum mare masa a punctelor ar trebui sa vina din Europa League.Om trai si om vedea!

 

O echipa nu va scoate un campionat intreg din mocirla. In anii 80 a trebuit sa vina o Universitatea Craiova, un Dinamo si o Steaua, au trebuit puse in miscare toate mecanismele perioadei pentru a coopta cei mai buni jucatori. Si? In 1990 a venit Revolutia si au plecat toti jucatorii prin toata Europa, momiti de bani, distrugand trei echipe care ar fi avut sansa sa mai castige cel putin un trofeu european.

 

Acum nici nu a trebuit sa vina criza. Jiji a avut trei participari consecutive in Liga si nu s-a priceput nici macar sa mai profesionalizeze echipa asta, ca de investii nu a fost nici vorba.

 

Optimismul tau mi se pare usor exagerat. Transferurile sunt minuscule si mediocre. Nici macar Unirea, care are siguranta ca va scoate cateva milioane din cele 6 meciuri, nu investeste in noi jucatori. Noi am adus niste personaje mai degraba sterse, Dinamo se bazeaza pe 90% din echipa de anul trecut, Poli, CFR la fel...

MoWeed16.07.2009 06:05

@Alexandru H.

 

 

Noi numai asa putem face performanta, cand suntem pe locul 20 si ceva ca si campionat. Daca avem 3 echipe in cupele europene, avem o sansa sa facem ceva puncte. Altfel degeaba face Steaua 10 puncte(ipotetic vorbind) daca acele puncte se impart la 6

Alexandru H.16.07.2009 10:34
@Alexandru H.

 

 

Noi numai asa putem face performanta, cand suntem pe locul 20 si ceva ca si campionat. Daca avem 3 echipe in cupele europene, avem o sansa sa facem ceva puncte. Altfel degeaba face Steaua 10 puncte(ipotetic vorbind) daca acele puncte se impart la 6

 

Vom ajunge in situatia sa nu mai facem nici punctele alea.

 

Cat despre locul 20.... imi amintesc prea bine ce era acum 10 ani. Nici nu aveam emotii cu privire la Cupele Europene: vedeai un joc bun pe sezon, ca in rest te bateau toate ragaliile. Multumesc dar nu mai vreau sa ma reintorc la perioada aia, cu trei echipe in Europa jucand precum albanezii.

 

Impartirea punctelor depinde de investitii. Daca Steaua investeste si face o figura frumoasa in Europa, e logic sa presupui (daca ai trai intr-o societate normala) ca si celelalte pretendente la titlu sa faca acelasi lucru, crescand astfel valoarea campionatului si anuland dezavantajul impartirii punctelor la prea multe echipe. Nici nu e nevoie sa exagerezi: un sezon bun pentru doua formatii inseamna automat ca ajungi in spatele plutonului fruntas.

Ronnie17.07.2009 10:56
843160720uefa.jpg
_yang17.07.2009 11:21

Nu credeam c-o sa ajung fan sahtior vreodata...

MoWeed17.07.2009 11:22

Puteam sa jur ca AEK va pica cu Sahtior. Mai bine se duce AEK decat frustratul de Il Muce, dar slabe sperante..

Maye17.07.2009 11:34

Alte zile cu ecranul acaparat de o familie de tigani...

Maye21.07.2009 20:05

Turul 2 preliminar , mansa retur :

 

FK Baku (Azerbaidjan) - FK Ekranas (Lituania) 4-2 , scor general 6-4

BATE Borisov (Belarus) - FK Makedonija Gjorce Petrov (Macedonia) 2-0 , scor general 4-0

Sant Julia (Andorra) - Levski Sofia (Bulgaria) 0-5 , scor general 0-9

Apoel Nicosia (Cipru) - EB/Streymur (Insulele Feroe) 3-0 , scor general 5-0

Sheriff Tiraspol (Rep.Moldova) - Inter Turku (Finlanda) 1-0 , scor general 2-0

Slovan Bratislava (Slovacia) - Zrinjki Mostar (Bosnia & Hertegovina) 4-0 , scor general 4-1

Dinamo Zagreb (Croatia) - Pyunik Erevan (Armenia) 3-0 , scor general 3-0

Partizan Belgrad (Serbia) - FC Rhyl (Tara Galilor) 8-0 , scor general 12-0

Stabaek (Norvegia) - KF Tirana (Albania) 4-0 , scor general 5-1

NK Maribor (Slovenia) - WIT Georgia (Georgia) 3-1 , scor general 3-1

Mogren (Muntenegru) - FC Copenhaga (Danemarca) 0-6 , scor general 0-12

Kalmar FF (Suedia) - Debrecen (Ungaria) 3-1 , scor general 3-3

FC Aktobe (Kazahstan) - Fimleikafelag Hafnarfjaroar (Islanda) 2-0, scor general 6-0

F91 Dudelange (Luxemburg) - FK Ventspils (Letonia) 1-3, scor general 1-6

FC Bohemians (Irlanda) - Red Bull Salzburg (Austria) 0-1, scor general 1-2

Levadia Tallinn (Estonia) - Wisla Cracovia (Polonia) 1-0,scor general 2-1

Glentoran (Irlanda de Nord) - Maccabi Haifa (Israel) 0-4,scor general 0-10

Maye22.07.2009 22:51

Turul 3 preliminar , mansa tur 28/29 iulie , retur 4/5 august.

 

Urna Campioanelor :

 

Red Bull Salzburg (Austria) - Dinamo Zagreb (Croatia)

Slovan Bratislava (Slovacia) - Olympiacos (Grecia)

FC Zurich (Elvetia) - NK Maribor (Slovenia)

Apoel Nicosia (Cipru) - Partizan Belgrad (Serbia)

Sheriff Tiraspol (Rep.Moldova) - Slavia Praga (Cehia)

FC Aktobe (Kazahstan) - Maccabi Haifa (Israel) 0-0

FK Baku (Azerbaidjan) - Levski Sofia (Bulgaria) 0-0

FK Ventspils (Letonia) - BATE Borisov (Belarus)

Levadia Tallinn (Estonia) - Debrecen (Ungaria)

FC Copenhaga (Danemarca) - Stabaek (Norvegia)

 

Urna Non Campioanelor:

 

Sparta Praga (Cehia) - Panathinaikos (Grecia) 3-1

Sahtior Donetk (Ucraina) - FC Timisoara (Romania)

Sporting Lisabona (Portugalia) - Twente Enschede (Olanda)

Celtic Glasgow (Scotia) - Dinamo Moscova (Rusia)

Anderlecht Bruxelles (Belgia) - Sivasspor (Turcia) 5-0

gio_stgloria29.07.2009 05:30

Anderlecht-Sivasspor 5-0 :| ce jucatori or avea belgienii ?

 

Astazi , ora 20:00, in direct pe Digi , Sahtior- Timisoara.

SuperstaR1829.07.2009 07:12

un site pt meci? :music:

gio_stgloria29.07.2009 17:05

http://www.ustream.TV/channel/Gsp-TV-Live0

 

intarzie astia de la digi cu difuzarea.

MoWeed29.07.2009 17:11

muieee Poli AEK Rocar Fulgerul Timisoara

 

muieee Lucescu

gio_stgloria29.07.2009 17:13

cauta si tu un site unde sa ma uit si eu la meci , nu mai injura p-aici nesimtitule. :banned:

«12330»