- Mirele, ai surprins pe toată lumea cu decizia de a te retrage brusc de la echipa nationala in mijlocul campaniei de calificare. Care ar fi, pină la urma explicatiile?
- Am vrut să trag un semnal de alarmă si să ofer posibilitatea ca la natională să apară singe proaspat.
- Semnal de alarmă pentru ce?
- A fost acea declaratie pe care a dat-o Ionuț Lupescu după infringerea din Franta, că sunt in scadere de cind joc in Arabia Saudita M-a deranjat foarte tare! Pai, nu tot acolo eram si cind am facut 1-1 la Paris? Atunci nu mai eram in scadere? E anormal să se discute in public astfel de probleme care tin de intimitatea echipei. Era foarte simplu să vorbească față in față cu mine, să-mi spună deschis parerea lui, mai ales că eu sunt primul nemultumit de evolutiile mele de la nationala
- Bun, dar nu crezi că prin această motivatie vei da apă la moară celor care cred că povestea cu Lupescu e doar un pretext asteptat pentru a renunta la reprezentativa
- Atita vreme cit vorbim mereu că trebuie să fim uniti, să facem lucruri bune impreuna să ne luptam cu toată puterea pentru echipa natională si vine o persoană chiar din interior care crează o situatie nefireasca atunci trebuia tras acest semnal de alarma Dacă s-a petrecut asta cu mine, care sunt considerat unul dintre jucatorii importanti ai Romaniei, ce-o să pățească altul, cu vreo doua trei selectii la activ?! Astea sunt aprecieri care tin de antrenor, nu de directorul general. De aceea, am decis să mă retrag, pentru a nu altera relatia dintre ei.
- Razvan a incercat să te convingă să revii asupra deciziei?
- Regret că am luat hotarirea si nu mă mai intoarce nimic. Am evitat să discut cu oricine despre subiect tocmai pentru a nu da prilejul nimanui să incerce să-mi schimbe decizia. Am inchis ambele telefoane timp de patru zile, iar cind le-am deschis am gasit multe mesaje si apeluri de la Razvan. Dacă-mi pare rau de ceva e că ii promisesem că vom merge impreună pină la capat in aceste preliminarii, dar m-am oprit acum.
- Aveai insă mai demult in minte această despartire de echipa nationala corect?
- Prima dată s-a intimplat după Euro 2008. Am scos acolo rezultate bune cu Italia, cu Franta, timpul a demonstrat că au fost intr-adevar niste rezultate mari pentru noi!, dar s-a creat o atmosferă complet ostilă nationalei in jurul acelui turneu final. Din această cauza nu mai veneam cu placere la lot, ci doar pentru a-mi face datoria de a evolua in tricoul țării mele.
- Atunci te-ai razgindit insă!
- Cind a fost instalat Razvan, s-au schimbat un pic lucrurile in sensul că aducerea lui a adus parcă altă stare in jurul echipei. Suporterii si jurnalistii l-au intimpinat cu optimism, cu incredere. Un timp s-a simtit alt aer la lot. Din pacate, emulatia asta s-a stins din cauza noastra a jucatorilor, fiindcă am fi nerealisti să spunem acum că n-avem rezultate din cauza presei. Nici Razvan, nici nea Piti n-au nici o vină pentru această atmosfera
- A contat un pic si presiunea permanentă din ultima vreme pentru inlocuirea lui Lucescu, cerută insistent pe anumite filiere?
- Eu sunt obisnuit cu presiunea. Retragerea n-are nici o legatură cu asta. Iar cu demisia lui Razvan, să fim seriosi!, si dacă se califică la Euro va fi laudat doua trei zile, după care se va lua de la capat: "Stati să vedem ce-o să facă la turneul final!". Eu sunt sigur ca si fară Radoi, Razvan va sti să gestioneze corect viitorul reprezentativei.
- Mirel, pentru că sintem la ora raspunsurilor deschise, simti că e lipsă de valoare la echipa nationala
- Noi, intre jucatori, am discutat mereu ce se intimpla să gasim motivatiile pentru a nu mai evolua la un nivel sub cel asteptat. Aproape la fiecare convocare am vorbit deschis si cu Razvan, fiecare a zis ce are pe suflet in perioada cit stă la lot, dar n-ar fi frumos din partea mea să fac publice aceste lucruri. Eu spun insă că avem valoare, dar nu ne putem compara cu cei dinaintea noastra E suficient să constatam cîți jucatori de la natională mai evoluează azi la echipe importante din campionate puternice.
- Știi că Piturcă nu prea te-a menajat după ce ai anuntat că te retragi, sugerind că un fotbalist care renunță ca tine nu are personalitate si devine nefolositor pentru echipa
- Hai s-o lamurim si pe asta! A mai aparut in tară ideea că eu nu mai veneam cu placere la natională din cauza lui Piturcă si m-am bucurat cind a fost schimbat cu Razvan. V-am explicat si mai devreme că marea mea dezamagire era legată de atmosfera ostilă creată in jurul echipei după Euro. Nici o legatură cu nea Piti! Am facut impreună atitea rezultate, aș fi nebun să am ceva impotriva dinsului!
- Spuneai ceva la inceputul discutiei si de singe proaspat la lot prin plecarea ta.
- Eu nu sunt Mutu sau Chivu să fiu unic si greu de inlocuit! Mai gasiti zece ca Radoi pentru natională si vă spun cîțiva asa, ce-mi vine repede in minte: Lazar, Nicolae Grigore, Bicfalvi, Apostol, Margaritescu, Giurgiu de la Galati. Asa că "Hai Romania!" si le transmit tuturor baietilor că ramin lingă ei si le tin pumnii să meargă la Euro. Le multumesc celor care au depus eforturi să mă intoarcă din drum, dar decizia mea e clara
"Calificarea la Euro 2012 nu mi se pare deloc in pericol. Chiar dacă luam si numai patru puncte cu Bosnia, in primavara tot sintem in carti pentru turneul final"
"Chivu va mai fi incă patru, cinci ani capitanul echipei nationale. Nu e cazul să ne facem acum probleme si cu banderola după retragerea mea, care eram al doilea capitan"
"Scrisoarea trimisă pe mail-ul federatiei legată de retragerea mea imi apartine. Nu e nici o confuzie. Numarul de fax pe care-l aveam era inchis, asa că această solutie mi s-a parut cea mai sigură"
"După ce-mi termin contractul cu Al Hilal, poate am să mă mai intorc la Steaua. Dar nu stiu dacă o să mai am valoare pentru un club asa mare, dacă vin din Arabia Saudită"
"Îmi place Steaua de acum, merita chiar să cîștige cu Rapid. Pentru mine, ramine principala favorită la titlu, chiar dacă Otelul e destul de departe in frunte"
"În orice context, Mutu nu poate lipsi de la natională"
O vorbă bună din partea lui Radoi pentru Mutu
"Un jucator precum Adrian trebuie să fie la lot, in orice context. Razvan stie foarte bine parerea mea. Mutu e decisiv, n-ai cu cine să-l inlocuiesti in acest moment. OK, e un tip rebel, dar nu cred să pună pistolul la timplă cuiva si să spună: <Faci cum iți zic eu!>. Sigur, poate mai sunt unii usor influentabili in preajma lui Adi, insă eu il vad din nou in tricoul Romaniei. E nedrept să-l judecam si acum după meciul de la Belgrad, unde toată echipa a jucat slab, nu doar Mutu".
2 e numarul golurilor inscrise de Radoi pentru "natională": unul cu Luxemburg (7-0, 2002, prel. Euro 2004) si altul cu Honduras (3-0, 2010, amical)
Cea mai frumoasă amintire
"Poate că o să fie surprinsi unii, dar n-o să uit niciodată primul gol pe care l-am marcat pentru echipa nationala contra Luxemburgului"
Cea mai tristă amintire
"Remiza de la Copenhaga din 2003, cind am fost egalati la 2 in ultimele secunde si am ratat calificarea la Euro 2004"
S-a retras inainte de cearta cu Lupescu
Mirel Radoi lasă senzatia că unul dintre motivele rupturii de echipa natională e cearta cu Ionuț Lupescu. Cu toate acestea, el luase hotarirea inainte de disputa cu directorul general al FRF. Imediat după finalul meciului cu Franta, 0-2, in autocar, i-a spus secundului Ștefan Iovan: "Gata, nu mai vin! Să nu mă chemati la meciul cu Italia!". Disputa cu Lupescu a urmat după citeva zile.
"Unde joc eu si unde e Benayoun"
Mirel Radoi a avut si momente in care a recunoscut că nivelul fotbalului din țările arabe e sub cel din Europa. După infringerea cu Israel de la Timisoara, 0-2 in luna martie, a exclamat suparat in prezenta colegilor: "Ce naiba ne miram, sintem in cadere. Capitanul lor, Benayoun, joacă la Liverpool, eu sunt la Al Hilal". Radoi purtase banderola la acea partida iar Benayoun nu se transferase incă la Chelsea.
Mirel Radoi
Virstă: 29 de ani
Cluburi: Drobeta Tr. Severin (1999), Extensiv Craiova (2000), Steaua (2000-2009), Al Hilal (2009-prezent)
Meciuri / selectii la "natională": 67 / 2
Debut la "natională": Algeria - Romania 3-2 (amical, 5 decembrie 2000)
Ultimul joc la "natională": Franta - Romania 2-0 (prel. CE 2012, 9 octombrie 2010)
Meciuri / goluri in Liga I: 200 / 12
Meciuri / goluri in cupele europene: 48 / 3
Palmares: in Romania - 3 titluri in Liga I (2001, 2005, 2006), două Supercupe (2002, 2006); in Arabia Saudită - un titlu (2010), două Cupe ale Printului (2009, 2010), jucatorul anului (2010); la "natională" - participarea la Euro 2008
Patru episoade celebre la "natională"
2004. Alaturi de trei colegi de la Steaua, Dica Fl. Dumitru si D. Munteanu, Radoi n-a fost lasat de Steaua la o actiune a "nationalei" in Cipru. FRF i-a suspendat pe toti pe termen nelimitat, insă decizia n-a mai fost pusă in aplicare.
2005. A fugit din cantonamentul "nationalei" pentru că Tamaș ii luase locul in echipa "Am anuntat selectionerul că am plecat la tratament la Bologna", a explicat Radoi, contrazis de Piturcă: "Nu mi-a zis nimic, poate sunt eu nebun si nu mai stiu ce am vorbit".
2006. Radoi s-a conformat cererii lui Piturcă de a-și cere scuze public si a fost reprimit printre "tricolori".
2008. În meciul cu Italia, de la Euro, 1-1, s-a accidentat intr-un duel aerian cu Rat A suferit o fractură de pomete si de piramidă nazală si o fractură la unul din degetele miinii. A revenit la antrenamente după o luna cu o mască pe față.
gsp