Bine ai revenit acasa, Mirel Radoi!
Mirel Matei Radoi a fost figura emblematica a Stelei in primul deceniu al secolului XXI, fiind capitanul echipei timp de aproape sapte ani.
S-a transferat in Ghencea in 2000, impunandu-se rapid in echipa datorita spiritului de luptator si calitatilor deosebite. A cucerit trei titluri de campion cu Steaua si are in palmares o semifinala a Cupei UEFA, in sezonul 2005/2006. De asemenea, a evoluat in doua campanii UEFA Champions League, in sezoanele 2006-2007 si 2008-2009. A mai jucat pentru FC Drobeta Turnu-Severin si FC Extensiv Craiova. A parasit Steaua dupa aproape noua ani, semnand, pe 15 ianuarie 2009, un contract pe trei sezoane cu gruparea saudita Al-Hilal. De asemenea, a mai evoluat pentru Al Ain si Al Ahly, din Emiratele Arabe Unite, iar ultimul club la care a activat a fost Al Arabi, din Qatar.
Capitanul Stelei din deceniul trecut va ocupa functia de Director Sportiv si va conduce un grup de tehnicieni format, printre altii, din doi fosti jucatori importanti ai Stelei, Nicolae Dica si Daniel Oprita. Radoi va fi ajutat in startul carierei de tehnician de catre Massimo Pedrazzini, care va ocupa functia de antrenor principal, acesta fiind sprijinit de secunzii Dica si Oprita. Marius Popa va indeplini rolul antrenorului de portari la Steaua, in timp ce Nikos Karydas si Ciprian Pruna se vor ocupa de pregatirea fizica a lotului.
Walter Zenga, noul antrenor al Sampdoriei, a vorbit despre numirea lui Mirel Rădoi ca principal la Steaua.
El va fi un mare antrenor! Atunci cînd eram la Steaua ii ziceam mereu: «Tu o să devii antrenor!». El era deja antrenorul din teren. M-a ajutat foarte mult cît am fost la Steaua. Rădoi trebuie să ia titlul dacă vrea să reziste la Steaua. Dacă termini pe locul doi, nu ajungi nimic. E la fel ca Real Madrid cu Ancelotti! Dacă ajungi pe doi, ești dat afară", a spus Walter Zenga la Pro TV