FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Gramatica Limbii Romane

«1234»
1on04.02.2011 18:37
O sa radeti, dar eram in clasa a 5 a la teza la romana, prima teza data de noi vreodata. Profesorul era unul foarte militaros, rigid, respiram cand ne spunea el. El vorbea f rar, iar cand vorbea spunea exact ce trebuie sa facem, scurt si la obiect.

 

Dupa ce ne-a dictat subiectele (4 la nr), ne-a mai sus doar atat: "va doresc mult succes".

 

Colegul meu de banca a scris la subiectul 5- "va doresc mult succes", subiect pe care evident ca l-a si rezolvat

 

:)) Nu-i caz singular. :))

 

Așa am avut eu, ỉn liceu, proful de istorie. Da' el zicea: Scrie, mÇŽ, acolo, cum ỉți zic eu: «Succes!» Și, la prima lucrare pe care-am dat-o cu el, ỉntr-a 9-a, numa' 1 sau 2 oameni l-au "rezolvat". Unul dintre ei a fost singurul cu 10. Io țin minte c-am luat 5 la aia.

sabin130730.03.2011 22:59

Cand se face referire la un eveniment ce are loc la o singura data, la o singura ora, corect este sa se foloseasca forma de singular pt 'ora', chiar daca nu este vorba despre ora 1. De exemplu ' vineri, 1 ianuarie, orele 14' nu este corect, ci ' vineri, 1 ianuarie, ora 14'. In data de 1 ianuarie este o singura ora 14. Tin minte ca am intrebat-o pe profa de romana in liceu. Daca cineva stie altceva despre treaba sa spuna.

ebonyc31.03.2011 13:15
Cand se face referire la un eveniment ce are loc la o singura data, la o singura ora, corect este sa se foloseasca forma de singular pt 'ora', chiar daca nu este vorba despre ora 1. De exemplu ' vineri, 1 ianuarie, orele 14' nu este corect, ci ' vineri, 1 ianuarie, ora 14'. In data de 1 ianuarie este o singura ora 14. Tin minte ca am intrebat-o pe profa de romana in liceu. Daca cineva stie altceva despre treaba sa spuna.

 

N-am inteles niciodata de ce oamenii folosesc sintagma cu orele. S-or referi la ore din lumi paralele...

Azzido03.04.2011 03:18

cum este corect: nicio sau nici o?

Eu din cate stiu ambele forme sunt corecte, doar ca se foloseste mai des 'nici o', aceasta fiind versiunea mai noua.

vlad03.04.2011 05:15
cum este corect: nicio sau nici o?

Eu din cate stiu ambele forme sunt corecte, doar ca se foloseste mai des 'nici o', aceasta fiind versiunea mai noua.

 

Uitat-te la Politist,adjectiv. Ne explica sotia lui Bucur in film de ce e corect nicio sau niciun.

 

Dar atentie!

 

În Dictionarul ortografic, ortoepic si morfologic al limbii romane (DOOM2), Editia a II-a, revizuită si adaugita Editura Univers Enciclopedic, Bucuresti, 2005, pagina LXIX, se precizează: Se revine astfel la scrierea intr-un cuvant a tuturor formelor pronumelui niciunul (niciuna) si ale adjectivului corespunzator niciun (nicio), la fel ca a lui vreunul, vreun, prin aplicarea consecventă a principiului conform caruia compusele trebuie distinse si grafic de imbinarile asemanatoare.

Aceasta este una din noutățile acestui dictionar (DOOM2). Prin urmare, pronumele negative compuse (niciunul, niciuna) si adjectivele pronominale corespunzatoare (niciun, nicio) formate din adverbul nici si pronumele nehotarate unul, una (respectiv un, o), cu toate formele cazuale, se scriu intr-un singur cuvant.

Exemple: Niciunul dintre ei nu mă intereseaza Nu mă atrage niciuna. N-au fost anuntati niciunii. N-au fost anuntate niciunele. Nu se potriveste niciunuia (niciuneia). Nu se potrivesc niciunora.

Nu se vedea nicio pasare, nu se auzea niciun glas(Marin Preda).

Se scriu separat, in două cuvinte, in urmatoarele cazuri :

-Conjunctie plus pronume nehotarat (Nu mă impresionează nici unul, nici altul(celalalt).Nu mă impresionează nici una, nici alta(cealaltă);

Se observă că in astfel de situatii, pronumele altul, alta, precedate si ele de nici, arată că unul, una sunt pronume nehotarate, iar nici, conjunctie.

-Conjunctie plus numeral (Nu mă impresionează nici unul, nici mai multi. Nu mă impresionează nici una, nici mai multe).

Se scriu nici un, nici o, in două cuvinte, in urmatoarele situatii:

-Adverb plus articol (Nu e codaș si nu e nici un elev fruntas Nu e codașă si nu e nici o elevă fruntașă);

- Adverb plus numeral (El a citit romanul de două ori, iar tu, nici o dată); Facem precizarea ca de regula intre adverb si numeral se intercalează adverbul macar (El a citit romanul de două ori, iar tu, nici macar o dată).

-Conjunctie plus numeral (Nu meditez nici un elev si nici mai multi. Nu meditez nici o elevă si nici mai multe).

Tot separat, in două cuvinte, se scriu in expresiile: nici una , nici două, nici una , nici alta(Nici una, nici doua s-a repezit la el). Nici una, nici alta, a disparut fară a baga de seama Aceste expresii au urmatoarele sensuri: indata numaidecat, brusc, pe neasteptate.

Observam că aceste cuvinte compuse apar numai in enunturi negative.

În concluzie, starea de fapt ce decurge din această normă ortografică se complică si este necesară o mai mare atentie pentru aplicarea ei in exprimarea scrisa

 

@Lari, radem noi de copilul ala din clasa a v-a dar a dat-o altul mai mare in balarii cand a fost vorba sa conjuge verbul "a fi"

 

http://www.220.ro/funny/Marian-Vanghelie-S...-Fi/2uY6dpGwY8/

Joga Bonito25.01.2012 19:26
repercusiuni si nu repercursiuni, dupa cum bine a punctat asomodai!
Adrian31.08.2012 07:21

Sa ma iertati daca vi se pare nepotrivit topicul asta pentru videoul de mai jos.

Cred totusi ca nu gresesc daca il pun aici.

 

Vezi mai multe din Comedie, Umor romanesc pe 220.ro

Harald14.09.2012 05:09

premisa sau premiza?

Joga Bonito14.09.2012 06:34

cu "s"

 

ebonyc14.09.2012 06:39

Ca-n "filosof".

Sergiu2214.09.2012 08:33

Au dreptate cei cu clipul, e dezastru cum se scrie online in ultima vreme. Din pacate e probabil ca situatia se va inrautati.

alexafa17.09.2012 14:08
Au dreptate cei cu clipul, e dezastru cum se scrie online in ultima vreme. Din pacate e probabil ca situatia se va inrautati.

 

cu toate ca si ei au facut o greseala gramaticala in videoclip..

Ronnie17.09.2012 14:37
cu toate ca si ei au facut o greseala gramaticala in videoclip..

 

Sunt chiar doua.

steaua_go21.09.2012 10:52
LanDSharK are dreptate! Corect se scrie "voiam", nu "vroiam".
ebonyc21.09.2012 11:51

"Verbul " a voi" la imperfect: eu voiam , tu voiai, el voia, noi voiam , voi voiati, ei voiau

 

verbul " a vrea": eu vream, tu vreai, el vrea , noi vream , voi vreati, ei vreau"

 

Verbul "a vroi" nu exista.

 

Cu toate astea in vorbire folosesc tot vroiam, din obisnuinta.

 

Pe mine ma seaca vorba fotbalistilor: "sa ne facem jocul nostru".

Lays25.09.2012 18:35

Ca tot m-am inscris la scoala de soferi, sunt niste tampenii ce ma enerveaza si tin sa le tot corectez :

 

marsarier NU ''marsalier''

jante NU ''genti''

ralanti NU ''relanti''

 

Apropo, de ce nu mai functioneaza diacriticile?

ebonyc25.09.2012 19:46

Am primit azi un mail: "A-ti reusit sa face-ti ceva, cu cartile de vizita?".

DanielT25.09.2012 22:51

Scuzati-mi off-topicu' , dar nu ma pot abtine ...

Oare o exista pe forumul gunoierilor un astfel de topic ? :))))))

Tupac Amaru26.09.2012 03:54
Am primit azi un mail: "A-ti reusit sa face-ti ceva, cu cartile de vizita?".

 

Sigur ala era fan ne-a 2 Gi. Doar ei cunosc codificarea asta secreta a cuvintelor. :ce_oameni:

 

Scuzati-mi off-topicu' , dar nu ma pot abtine ...

Oare o exista pe forumul gunoierilor un astfel de topic ? :))))))

 

Daniele, cred la modul cel mai cinstit ca tot ne-a 2gi are cei mai multi "gunoieri" sustinatori :thumbup: , inclusiv pe site....asa ca sa nu confundam putinii oameni realmente "cititi" de pe acest site cu marea masa de oitze....

blindius26.09.2012 09:18
"Verbul " a voi" la imperfect: eu voiam , tu voiai, el voia, noi voiam , voi voiati, ei voiau

 

verbul " a vrea": eu vream, tu vreai, el vrea , noi vream , voi vreati, ei vreau"

 

Verbul "a vroi" nu exista.

 

Cu toate astea in vorbire folosesc tot vroiam, din obisnuinta.

 

Pe mine ma seaca vorba fotbalistilor: "sa ne facem jocul nostru".

 

A vroi exista, este consemnat, dar nu este recomandat, nemaifiind mentionat in DOOM2.

 

Nu trebuie folosite formele [...] hibride rezultate din contaminarea formelor verbului a vrea cu cele ale verbului a voi. Numai forma vroiam, formată in același fel, este admisă in limba literară. [ Gramatica Academiei, ed.2, '66 ]

 

Tezaurul limbii romane trimite pe a vroi la forma (corectă) a vrea, unde a vroi este considerat o variantă (nu se spune dacă este acceptată sau nu, cert este că este folosita deci consemnată in dicționar) a acestuia.

 

Gramatica Limbii Romane [2005] nu lamureste problema: În uzul neliterar, apar frecvent formele de imperfect vroiam, vroiai, forme imperfecte actualizind o nouă variantă de radical: vro-..

 

Poate gresit spus ''actualizeaza'', din moment ce varianta cu ''vro'' se folosea deja de minim 50 de ani.

 

Eu voi folosi ''vroiam'' pana la capat.

 

 

 

DanielT26.09.2012 09:59
Daniele, cred la modul cel mai cinstit ca tot ne-a 2gi are cei mai multi "gunoieri" sustinatori :thumbup: , inclusiv pe site....asa ca sa nu confundam putinii oameni realmente "cititi" de pe acest site cu marea masa de oitze....

 

 

Nu asteptam un raspuns sincer , era o intrebare retorica .

S.S.Lazio26.09.2012 11:06

"marea masa" ? :) ..

Azzido26.09.2012 18:05

Ambreiaj, nu ambreaj

«1234»