FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Pleaca "simbolule!

«1345»
dee16.04.2009 04:43

(Urli) asta va e simbolu, o curva perversa.... care trage de bani si se sperie de program

 

(Korynna) Pana la urma libertatea opiniei nu cred ca inseamna manjirea unor valori care pana acum au fost incontestabile si dintr-o data cum nu mai convine ceva aruncam simoluri, legende, fotbalisti, istorie, mandrie, s.a.m.d. la gunoi

 

 

Fotbalul exprima in mii de feluri identitatea comunitatii steliste, actionand asupra noastra, formandu-ne si informandu-ne. Cand o sa intelegem si noi ca intre logica rationala (ce vizeaza concretul, adevarul obiectiv) si logica sentimentala (ce vizeaza traditia si valorile, dorinta subiectiva) nu exista ruptura, deoarece amandoua sunt produse ale naturii umane, deci trebuie sa conlucreze mereu, vom avea si noi fotbal de calitate.

 

N-avem nevoie nici de fotbal modern, nici de fotbal adevarat, avem nevoie doar de fotbal : spirit sportiv, loialitate, conduita, atitudine cinstita si respect intre rationalisti si sentimentalisti. Stelistii afectivi tolereaza mai mereu grimasele sceptice ale rationalilor care vor lovi mereu in tot ceea ce este "masculin": un jucator, un simbol, un oficial, un antrenor, un om, un ideal, un principiu, iar noi, afectivii, vom apara mereu tot ceea ce este "feminin": o familie, o echipa, o valoare, o comunitate, o istorie , o legenda. Fotbalul fara latura "feminina" (afectiva) e ca fotbalul pe o plaja fara femei goale.

 

Marius Lacatus n-ar fi trebuit sa mai revina, daca a plecat o data in toamna, pentru ca a aratat pe teren ceea ce poate ca si antrenor, asa cum a aratat tot pe teren ceea ce inseamna jucator si a intrat in legenda. Prin plecarea sa nu se va rezolva nimic, pentru ca doar pe teren (nu in presa) iti poti construi imaginea reala indiferent daca te numesti suporter, jucator, antrenor, deci tot vor mai ramane doua imagini de curatat, iarasi se vor forma doua tabere s.a.m.d

 

Jucatorii sunt multi, insa imaginea lor este doar una: echipa .Suporterii idem- multi,diferiti, insa imaginea e doar una: suporterul stelist. Marius Lacatus e doar unul, insa imaginea sa este Steaua , pe care si el trebuie sa lupte si sa o apere cum crede de cuviinta, asemeni noua (suporterilor) care facem exact acelasi lucru ca si el- luptam si aparam imaginea Stelei (suporterul stelist, echipa, clubul)

 

Urli, sa nu uiti niciodata ca Lacatus face parte din club (este antrenor, insa a fost si angajat-militar), face parte din echipa (a fost jucator, deci figureaza in arhive), insa este si suporter (la nivel afectiv, declarativ, ca tine). Tu esti suporter stelist care doar se identifica la nivel afectiv cu echipa si clubul, insa nu figurezi in arhivele lor, ci doar figurezi pe stadion prin ceea ce faci efectiv ca si suporter (modul in care-ti manifesti atasamentul pentru Steaua). Deci tu reprezinti concret imaginea Stelei printr-o singura activitate (cea de suporter), in timp ce Marius Lacatus o reprezinta prin 3 activitati simultane: 2 concrete (echipa,clubul) si una afectiva (suporter).

 

De aceea unii il vor respecta pe Marius Lacatus mai mult decat pe tine, in sensul ca il vor lasa pe el sa decida ce sa faca si cand sa se retraga si te vor "ataca" pe tine daca-l contesti pe forum sau te vor acoperi vocal pe stadion (Lacatus, Lacatus, Lacatus) , deci daca-l contesti in spatiul public, pentru ca Lacatus e imaginea Stelei si te reprezintasi pe tine, suporterul stelist, deci n-ai voie sa o patezi. A-l contesta pe Marius Lacatus e ca si cum ti-ai da o palma tie insuti si poate ca ar fi bine sa o faci , ca ceilalti sa nu emita si ei sentinta "asta esti tu ,o curva perversa care "se vinde" pentru suporteri (adica le iei apararea la prietenii tai stelisti ), insa nu e in stare sa tin(e)a doar la unul" si sa faca ceva concret pe stadion, adica ceea ce-ti defineste tie imaginea de suporter stelist, pentru ca prin asta reprezinti tu Steaua! Sa nu te legi niciodata de cei care nu merg pe stadion, pt ca acele persoane nu pateaza imaginea Stelei, insa e adevarat, nici nu contribue la curatarea ei. (mai dau din gura prin presa, forum, in asta nu e concret, doar afectiv). Deci, Marius iti poate spune tie suporterule "taci ba prostule!" pentru ca el reprezinta 2 lucruri concrete (bine, prost nu conteaza), in timp ce tu trebuie sa faci/reprezinti doar unul. Chiar si pe stadion exista o ierahie a stimei si a respectului fata de persoane. Imaginea Stelei reala (adevarata) se formeaza pe stadion, iar daca esti stelist nu contribui niciodata la murdarirea ei! Voi formati imaginea adevarata a Stelei pe stadion, ceilalti, din afara stadionului doar informeaza opinia publica prin media.(rufele murdare se spala in cadru privat, nu in public-pe stadion)

 

p.s stanici, motanelule, pe loc repaus! e un ordin.

MoWeed16.04.2009 06:48
Ma minunez in fiecare zi la ce fel de mentalitati mai intalnesc pe aici si e groaznic sa constat ca ne indepartam tot mai mult de la ce ar trebui sa fim de altfel... Cum sta treaba cu respectul nu te invata nimeni, tre' sa o descoperi singur. Pana la urma libertatea opiniei nu cred ca inseamna manjirea unor valori care pana acum au fost incontestabile si dintr-o data cum nu mai convine ceva aruncam simoluri, legende, fotbalisti, istorie, mandrie, s.a.m.d. la gunoi ;)

Bravo Corina, inca un comentariu de nota 10.

 

 

@Urli

 

Pai daca tu crezi toate tampeniile scrise de singurul ziar din Romania care e bun numai ca hartie igienica asta este treaba ta. De unde dracu stii tu mah ca au aia dreptate?

fedora16.04.2009 07:19

Pe mine nu ma enerveaza atat eventuala foame de bani, nici servilismul fata de cioban, cat distrugerea fotbalistica a echipei si halul fara de hal in care au fost adusi niste fotbalisti valorosi (Szekely, Badea, Moreno, Goian - cu mult peste valoarea campionatului, cu acestia ar fi trebuit sa defilam macar intern).

godsaveultras16.04.2009 07:42
Ma minunez in fiecare zi la ce fel de mentalitati mai intalnesc pe aici si e groaznic sa constat ca ne indepartam tot mai mult de la ce ar trebui sa fim de altfel... Cum sta treaba cu respectul nu te invata nimeni, tre' sa o descoperi singur. Pana la urma libertatea opiniei nu cred ca inseamna manjirea unor valori care pana acum au fost incontestabile si dintr-o data cum nu mai convine ceva aruncam simoluri, legende, fotbalisti, istorie, mandrie, s.a.m.d. la gunoi ;)

 

 

este vorba de capacitatea de a face diferenta..daca haleste orice i se ofera, atat poate si atat il duce mintea.nu cred ca genul acesta de personaje trebuie educate sau duse la o anumita mentalitate pentru ca nu au nicio sansa...

 

Joga Bonito16.04.2009 09:10
Pe mine nu ma enerveaza atat eventuala foame de bani, nici servilismul fata de cioban, cat distrugerea fotbalistica a echipei si halul fara de hal in care au fost adusi niste fotbalisti valorosi (Szekely, Badea, Moreno, Goian - cu mult peste valoarea campionatului, cu acestia ar fi trebuit sa defilam macar intern).

 

Oare? Prea i-am laudat noi pe astia, pe ungur si pe columbian. Cat despre romani, e clar, sunt intr-un declin fotbalistic. Patru-cinci ani Steaua le-a supt toata inspiratia si valoarea, trebuie schimbati cu tineri ambitiosi si macar pe jumatate la fel de valorosi. Trebuie schimbari radicale, adusi oameni competenti, etc.

Urli16.04.2009 09:14
Bravo Corina, inca un comentariu de nota 10.

 

 

@Urli

 

Pai daca tu crezi toate tampeniile scrise de singurul ziar din Romania care e bun numai ca hartie igienica asta este treaba ta. De unde dracu stii tu mah ca au aia dreptate?

 

De unde stiu ca au dreptate cei din gazeta ? Cum sa nu fie adevarat ca s-a milogit de jucatori si de fecali sa revina la echipa cand a spus-o ciobanu chiar dupa ce l-a demis. A spus ca Lacatus l-ar fi rugat sa revina chiar in aceea seara dar n-a acceptat pt ca s-ar fi facut de ras in viziunea suporterilor . E grav daca si ciobanu reuseste sa inteleaga notiunea de demnitate spre deosebire de simbolul vostru.

 

De unde stiu ca l-a lucrat pe Dorinel ca o curva perversa ? Pt ca dupa fiecare meci iesea la rampa cu declaratii gen " N-am vãzut nimic nou în jocul Stelei si echipa joaca la fel". De unde stiu ca vrea banii si de aceea nu pleaca orice s-ar intampla ? Pt ca a spus-o chiar el. Nu s-a nascut antrenorul, oricat de mare ar fi, care sa nu fie raspunzator pentru rezultatele echipei pe care o antreneaza, asta se crede mai presus ?

 

Sunteti prea orbiti de aura falsa creata in jurul acestui pseudo-idol cu caracter infect pentru a-l vedea intr-adevar cum este. Din absolut tot ce-a facut in acesti 2 ani de cand a revenit la Steaua, reiese ca ce se sustine in acel articol face parte din modul sau obisnuit de a vedea lucrurile. Voi ati fi in stare sa negati chiar si stenogramele in care ciobanu ii facea echipa prin telefon iar el aproba milostiv ca o sluga vasala. Pana si ciobanul e un antrenor mai bun decat el, voi realizati acest lucru ?

 

In fata atator dovezi ce contravin pana in maduva oaselor notiunii de "simbol", de "idol", nu inteleg cum mai puteti fi atat de orbiti sa-l aparati cu atata inversunare. Un simbol nu ar fi facut niciodata ce a facut el in acesti 2 ani iar in viziunea mea nu exista dragoste cu jumatati de masura . Un simbol se iubeste pentru tot ceea ce reprezinta nu selectiv doar pentru ce-a facut odata candva . Lacatus nu mai poate fi iubit pentru tot ceea ce reprezinta pentru ca a sfidat mult prea mult notiunea de demnitate si decenta, el de acum incolo va fi iubit doar cu sila, doar de dragul unor nostalgii ale unor copii ce au nevoie de idoli. Eu unul nu am nevoie de o astfel de iubire perversa, fatarnica, imorala, nefireasca, eu prefer sa nutresc un sentiment pur fata de acest personaj, un sentiment de ura pentru a ma delimita de un om ce-a reusit sa corupa notiunea de iubire .

Joga Bonito16.04.2009 09:19

Urli, esti lipsit de creier. Condoleante!

fedora16.04.2009 09:36
Oare? Prea i-am laudat noi pe astia, pe ungur si pe columbian. Cat despre romani, e clar, sunt intr-un declin fotbalistic. Patru-cinci ani Steaua le-a supt toata inspiratia si valoarea, trebuie schimbati cu tineri ambitiosi si macar pe jumatate la fel de valorosi. Trebuie schimbari radicale, adusi oameni competenti, etc.

Cand toti jucatorii sunt in declin fotbalistic vina principala o are antrenorul.

Si repet, Szekely e un jucator excelent pentru Liga I, pacat ca noi il folosim pe Nicolita.

Cat despre Dayro, cand a venit la Steaua era jucator de nationala, acum nu mai e...

MoWeed16.04.2009 09:38
Urli, esti lipsit de creier. Condoleante!

Subscriu

Urli16.04.2009 09:54
Cand toti jucatorii sunt in declin fotbalistic vina principala o are antrenorul.

Si repet, Szekely e un jucator excelent pentru Liga I, pacat ca noi il folosim pe Nicolita.

Cat despre Dayro, cand a venit la Steaua era jucator de nationala, acum nu mai e...

 

lasa-i in pace, ei traiesc in lumea lor imaginara. Ei sunt lacatusisti nu stelisti.

Joga Bonito16.04.2009 10:06
Cand toti jucatorii sunt in declin fotbalistic vina principala o are antrenorul.

Si repet, Szekely e un jucator excelent pentru Liga I, pacat ca noi il folosim pe Nicolita.

Cat despre Dayro, cand a venit la Steaua era jucator de nationala, acum nu mai e...

 

Cum sa-ti explic, problema e mai complicata daca privim in profunzime.

 

Sa luam cazul lui Szekely. Acum 2-3 ani juca la nivel de semi-profesionist prin Liga II, la Oradea. Otelul a ochit un eventual talent si l-a cumparat cu 50.000 de dolari. Toate bune si frumoase, la Otelul era printre putinii care stralucea. Dar, accidentarile dese si eclipsele de forma le-au scapat la unii. Multi nu s-au gandit la un aspect important, daca omul nu se adapteaza la o echipa cu pretentii? La Otelul dadeai 55 de goluri intr-un sezon, primeai 50. Nu exista presiunea rezultatului. Daca privim putin mai departe, chiar si aducerea lui la Steaua a fost un moft al ciobanului. Pur si simplu a vrut sa-i ia fata lui Copos. Daca-mi aduc bine aminte, chiar in momentul acela noi dispuneam de vreo 3 mijlocasi dreapta valorosi.

Cam asta e povestea lui Janos. Valoric nu ne putem da seama niciodata, ne lipseste clarviziunea, traim in majoritatea timpului din cronicile subiective ale pseudo-gazetarilor de la noi.

 

Mai de parte, Dayro Moreno. Sincer sa fiu, nu l-am considerat mare jucator, putinele executii magistrale de pe youtube nu m-au convins deloc. Chiar am avertizat in iarna respectiva ca problema majora a lui Dayro nu va fi valoarea si calitatea fotbalistica pe care o poseda, ci cum se va adapta. Sunt multe cazuri in care jucatori extrem de valorosi din America Latina nu au miscat nici un deget in Europa. Din pacate, ne-am fript si noi.

La clubul lui Dayro era favorizat de patron, intr-un mod mult mai evident decat o face ciobanul si ii erau suportate toate tonurile si capriciile. La Steaua e un fel de trezire la viata, la fel si fotbalul asta incalcit si tacticizat.

Nu a avut nimeni rabdare cu el, el nu s-a acomodat, postul lui Dica a fost o povara mult prea mare. Sunt zeci de explicatii posibile. Cert e ca el a dat chix.

Pepe Moreno si Mendoza nu au avut de partea lor neaparat valoarea, ci experienta si faptul ca erau de 7-8 ani prin Europa.

 

Am ramas dator sa-ti explic situatia la astia doi asa cum o vad eu. Si exemplele mai pot continua. Fiecare jucator de la Steaua are drama lui personala. E cam greu sa facem performanta. Vasul sta sa se scufunde, nu poti trage la raspundere un capitan de vas disperat.

 

Nu stiu daca v-ati gandit la aspectul asta, dar nu vad pe ABSOLUT NIMENI sa preia Steaua acum. Nici un antrenor sanatos la cap nu s-ar inhama la o asemenea lupta pierduta.

 

Noroc!

dee16.04.2009 10:16
Am ramas dator sa-ti explic situatia la astia doi asa cum o vad eu. Si exemplele mai pot continua. Fiecare jucator de la Steaua are drama lui personala. E cam greu sa facem performanta. Vasul sta sa se scufunde, nu poti trage la raspundere un capitan de vas disperat.

Noroc!

 

ai uitat de Semedo si Surdu, nu jucatori straluciti, insa utili echipei, care au jucat fotbal, la Steaua nu s-au adaptat.

Numai patronul e de vina!Numai antrenorul e de vina! Numai jucatorii sunt niste petarde neadaptabile! Afara cu toti de la Steaua!

Avem deja 4 exemple de neadaptati, de petarde de jucatori ,iar lista poate continua. Numai ei sunt de vina, nu?!

 

Ce bine ca Steaua sunteti doar voi! Ce bine ca aiurez, Dorule si ce bine ca mi-ai amintit de fiecare data asta, ca eu nu sunt stelista, ci doar voi sunteti Steaua!

Ca sa fiu ON TOPIC, vreau sa subliniez inca o data ceea ce am spus despre Banel Nicolita, asa, ca ultim mesaj pe acest forum, mesaj valabil pentru oricare jucator de la echipa Steaua, poate intra careva si o sa citeasca:

 

Banel Nicolita este un jucator pe care intotdeauna l-am admirat, il consider un jucator foarte bun, caci de aceea a si ajuns sa joace la Steaua. Daca nu avea aceasta calitate esentiala, SUPERIORITATEA, Banel Nicolita ar fi jucat pentru alta echipa buna, insa nu pentru Steaua Bucuresti. Superioritatea stelista inseamna ECHILIBRU psihic,mental,fizic! Apreciez pe toti jucatorii care au trecut pe la Steaua, insa din generatia actuala trebuie sa recunosc ca Banel Nicolita are toata stima si admiratia mea! Calitatea superioara a lui Banel Nicolita, deriva din triada (Citius, Altius, Fortius= mai repede, mai sus, mai tare! ) si este cu siguranta "viteza". Cred ca s-a mentiunut la Steaua atata timp si inca se va mentine, pentru ca serveste drept model pentru ceilalti jucatori, asa cum si ceilalti au o anumita calitatea superioara, care-i influenteaza pe ceilalti in bine.

 

Banel are viteza, inainteaza (urca) mereu in atac, deci trebuie sa-si corijeze doar "taria", adica sa fie intotdeauna rational, sa nu mai fie emotiv. Daca greseste, nu-i nimic, se mai intampla,din greseli invata omul, insa nu trebuie sa se lase influentat de nimeni, sa fie imun la orice "huiduiala" ce o aude din public si sa se gandeasca mereu ca oamenii isi exprima dezamagirea pentru faza ratata, insa pe el il respecta, ca este stelist.

 

Probabil instabilitatea emotiva a lui Banel, se datoreaza si faptului ca de mic copil a fost nevoit sa fie umil, s-a nascut intr-o familie modesta, a avut parte de lipsuri si greutati de-a lungul vietii, probabil s-a simtit ofensat si privit de oameni de sus, cu dispret, insa prin munca si-a depasit conditia si a reusit sa dovedeasca ca este un om demn de respectat. Deci, Banel Nicolita are suficienta tarie in el, incat sa reuseasca sa fie mereu in forma maxima, e doar o problema de concentrare!

 

Iti doresc Banele sa lupti in continuare pentru Steaua, asa cum mereu ai facut-o si sper ca orice zgomot de fond (huiduiala, injuratura) pe care-l vei auzi, sa-l percepi ca pe o imbarbatare, care sa te incarce pozitiv si sa-i dea taria de a merge mai departe, pentru ca esti un invingator! Iar daca publicul nu te aclama si iti este greu, uita-te in jur si sunt sigura ca vei gasi in colegi sprijinul necesar pentru a merge mai departe! Asa cum atributul tau principal este "viteza", asa altii au "taria", deci sigur sunt colegi de la care poti invata cum sa-ti conservi si sa-ti amplifici taria. Atata timp cat ai unul dintre aceste 3 atribute(citius,altius,fortius), celelalte doua deriva prin vointa, simtire si ratiune! Ai o vointa imensa, ai ratiune, insa ai si o simtire profunda. Uita toate umilintele pe care le-ai indurat de-a lungul vietii, incearca sa treci peste cand te vei mai simti "lovit", pentru ca esti un invingator si ai demonstrat asta! Semedo ar trebui sa-ti urmeze exemplul, pentru ca se incadreaza exact in aceeasi tipologie ca si tine, deci si el porneste de la "viteza", insa datorita simtirii mult prea profunde, are probleme de concentrare si da senzatia ca se pierde. Aminteste-ti de Radoi, care avea "taria" si datorita tariei a ajuns sa castige viteza si sa urce in atac, sau sa raspunda atacurilor adversarilor, deci tot un invingator ca si tine este! Uita-te la Lovin,caci el are "taria" sa incaseze,lovitura dupa lovitura,injurii dupa injurii si inca mai este pe teren. Arata-i lui Lovin ce inseamna "viteza", iar el va transmite si altui jucator, imbarbatati-va mereu daca vreti ca Steaua sa nu se scufunde! Voi nu sunteti Steaua, Steaua sunt doar altii, deci, voi trebuie sa fiti uniti, caci doar voi prin voi insiva va puteti schimba. Vorbeste cu George in vestiar si vorbeste cu el si pe teren,caci sigur aceeasi parere are, nu si-a schimbat-o s.a.m.d. Voi sunteti singuri, Steaua sunt doar unii dintre ei!

 

TOT RESPECTUL ESTI UN STELIST ADEVARAT!

 

pleaca "simbolule" !

Dee

DelPiero1016.04.2009 10:55

De acord,Banel Nicoilita,un luptator,are caracter...dar nu suntem la lupe greco romane. ;) Nicolita nici macar n-are viteza,are doar rezistenta fizica.E bun pentru maratonul de 40 de km de la Olimpiada.Baiatul asta nu stie nimic din fotbal.Nici macar sa preia o minge sau sa dea o pasa de 5 metri.E nul din toate punctele de vedere.Ogararu e un stelist adevarat,asta o stie toata lumea.Si un jucator bun.E singurul care tine la Steaua din actualul lot al Stelei.Stelistii se nasc,nu se inventeaza!;)

MoWeed16.04.2009 11:36

@dee

 

Banel are viteza, inainteaza (urca) mereu in atac, deci trebuie sa-si corijeze doar "taria", adica sa fie intotdeauna rational, sa nu mai fie emotiv. Daca greseste, nu-i nimic, se mai intampla,din greseli invata omul, insa nu trebuie sa se lase influentat de nimeni, sa fie imun la orice "huiduiala" ce o aude din public si sa se gandeasca mereu ca oamenii isi exprima dezamagirea pentru faza ratata, insa pe el il respecta, ca este stelist.

 

Problema la el e ca de cativa ani tot face greseli dar nu invata nimic din ele.

 

Calitatile fizice nu sunt totul la fotbal; un baiat de la atletism probabil ar alerga la fel de mult ca Banel si cam cu aceleasi realizari tehnice(deci "realizari tehnice" e cam mult spus pentru unul care da o centrare buna pe meci cand este pe un post predominant ofensiv). Si asta pe jumate din banii care-i ia Banel...

dee16.04.2009 12:16

@mo

atunci pot sa-l consider un om norocos pe Banel, adica decat sa fie la balcaniada la 1500m, sa traga tare, asa cum stie, da o centrare pe meci de 1500E. El pana la urma n-are nicio vina, as spune ca e chiar inteligent, vina o au cei care ii dau un salar atat de mare, care se presupune ca mai si platesc la stat un impozit enorm, insa si cei care platesc drepturile de televizare de a-l vedea pe Banel centrand o data pe meci sau primesc bani ca Banel sa fie mereu sus, nu? doar e mai comod sa dai unora, decat sa-i dai un telefon lui Figo. E o intreaga caracatita de care nimeni nu poate sa se lege,poate doar Joga, care-i bun pescar. Insa mai sunt si stiuci si somni si alte vietati marine ...

 

Raman la parerea ca jucatorii n-au nicio vina, doar trebuie sa faca efortul de a-si merita salariul care li s-a oferit. Sa le propunem sa si-l diminueze ei dupa fiecare esec? la job ai zile mai bune, ai zile mai proaste, nu tot timpul te poti concentra... mai ales cand superiorii numai te acuza si se asteapta sa faci totul de unul singur, iar clientii, stii si tu cum sunt: mereu nemultumiti, ba te mai si acuza si iti vorbesc urat. Ai pleca, insa rabzi, ca iti merge salariul si in alta parte nu gasesti asemenea conditii. Cred ca e o problema colectiva, nu doar individuala, la toate nivelele, iar mediatizarea excesiva dauneaza grav muncii propriu zise. (TV-ul, presa, radioul si internetul). Inca mai am incredere in Jardel :-) Nu m-ar deranja sa fiu filmata, monitorizata in ziua mea de odihna, cand ma duc pe stadion sau la o sala de sport sa vad un meci , insa in rest sa fiu lasata in pace sa pot munci sa-mi castig salariul. La fel probabil gandeste si Banel, ca si omul trebuie sa traga tare daca vrea sa se inscrie la Balcaniada, sau sa ramana sa joace fotbal la Steaua, nu poate fi bruiat deloc 6 zile (invitat la emisiuni, tarat dintr-o parte in alta etc), nici macar in ziua noastra de odihna, cand trebuie sustinut de suporteri, ca sa se simta si el bine. Insa si ziua lui de munca propriu zisa n-ar trebui mediatizata excesiv, ca daca omul are o zi mai proasta si cel de la oina da lovitura unuia de la judo din orasul tau si aflii dupa 2 zile, sau unul castiga o cursa de cros, cand Banel rateaza centrarea din minutul 18, ce te faci? daca lumea vrea sa-l vada pe Banel merge la stadion in weekend, daca nu pot merg tot pe stadion ca sigur exista vreo echipa locala ce se zbate in anonimat, insa daca il iubeste pe Banel, sa nu uite sa-si duca cu el radioul si va fi mereu la curent cu ce se intampla, iar in acelasi timp se va relaxa si va rade cu lacrimi la un meci din divizia x, sau un amical, sau sa stea la o terasa etc, pana-si va aduna ceva bani si se va deplasa dupa Banel prin tara sa-l vada constant. Asta nu-l face mai putin stelist, pentru ca el e mereu langa Steaua. Pai divizia C e tara tuturor posibilitatilor :-))) faci un spectacol pirotehnic de te rupi (nu exagerat, te intelegi cu oamenii de la poarta si aia o sa-ti spuna 2, 3 conditii de bun simt, pt siguranta colectiva), razi, te distrezi , faci ce vrei si e si ieftin. Nu mai ascunzi nimic, le areti direct la poarta ii spui omului ca vrei sa te simti bine si ala o sa-ti spuna cam in ce zona sa stai, sau il intrebi pe jandarm direct ca ala sigur stie unde se pot folosi fumigenele. Te amuzi ieftin,iti incarci bateriile, insa aia 2 lei, poate ajuta clubul ala amarat din orasul tau sa nu-si dea afara angajatii,care-s poate cunostinte de-ale cunostintelor tale, insa tu tot stelist esti, tot cu Steaua tii.

 

Macar in weekend sa te simti bine, decat sa te stressezi vazandu-l la TV pe Gigi. Daca nu-ti place ceea ce vezi, esti liber sa metgi unde doreste sa te recreezi si nu sa vezi un meci anost la TV, cu jucatori platiti regeste si care nu ofera un spectacol pe masura. Cand Banel va juca in Europa, atunci mi se pare normal sa fie transmise toate meciurile Stelei sau ale oricarei formatii, ca nu toti pot ajunge acolo cu echipa, insa pana atunci, sa o lase mai moale, ca mai sunt si altii care se pierd din cauza "lipsei de atentie". Moare Progresul,moare Corvinul, a murit Sibiul, moare U etc etc si o data cu ele moare ceva din orasul fiecaruia dintre noi, iar angajatii clubului isi pierd locul de munca, pe timp de criza!!! (nu patronul,ci sunt zeci de angajati marunti de la cel care ingrijeste gazonul pana la cel care-ti lustruieste ghetele) sau poate unii se pot relaxa ei in weekend facand muncile astea, pt ca clubul sa aiba bani sa-si plateasca macar jucatorii din divizia C sau B, ca ala e serviciul lor si nu-s platiti regeste ca astia din A, care oricum nu arata mare lucru ci doar fite, incultura la TV si prost gust. In timp de criza, masuri de stanga (voluntare, de weekend), iesim din criza trecem iarasi spre dreapta,e normal, ca de nu, tot mai rau va fi.

 

Steaua e numai una, e superioara, atunci vrem sa vedem la TV o Stea superioara, ca pase gresite, injuraturi pe teren,arbitrii corupti vedem si la noi si ne lovim zilnic... si juniorii ar da mai bine la TV si Steaua II si orice formatie care practica un joc frumos decat Gigi, Mitica, Borcea &co +meciurile lor din teren si in afara terenului, deci toata Liga lui Mitica corupta. Pacat ca nu s-a promovat la TV Progresul (macar un meci, o campanie) si s-au mai dus si ei in caietul de amintri, unde vor ramane vesnic. Tara arde (criza economica) si baba (noi) ne pieptaman uitandu-ne la Gigi @co, in loc sa fim mai atenti la ce se intampla in jurul nostru si sa vedem cum putem sa ne ajutam unii pe altii, ca nici dracu' nu ne ajuta pe noi romanii. Sa mai facem si noi campanii, sa cumparam produse romanesti, ca poate mai salvam cativa oameni sa nu fie dati afara,deci, sa ne promovam valorile noastre, ca sa iesim din criza s.a.m.d

 

Cred ca o sa ma apuca de pescuit, asa mai serios, ca tot e vreme frumoasa... sa vad ce capturi record pot face .De azi sunt in concediu de Paste, adica de ora 14.00 . Sarbatori fericite!

noname_fu16.04.2009 12:35

dee marfa pamfletul, am ras cu pofta

dee16.04.2009 12:59

off topic

zyder16.04.2009 13:10

Lacatus are ca singur scop el dolaros aka $$$ pt restul lumii trezirea sunteti naivi... :dry:

absolutep0wer16.04.2009 14:21

gata,ne-am saturat de simbol?

Joga Bonito16.04.2009 16:49
lasa-i in pace, ei traiesc in lumea lor imaginara. Ei sunt lacatusisti nu stelisti.

 

Amice, cine traieste in lumi imaginare?

 

Fii atent la ce pui tu botul fara cutezare: "GSP vã dezvãluie MOTIVUL pentru care Marius Lãcãtuș n-a fost demis ? Trage de bani ca Pițurcã

de Dan Udrea, Eduard Zelgin"

 

"Dacã Gigi Becali nu ar fi fost arestat și s-ar fi dispus de acești bani la club, Marius nu ar mai fi fost de mult antrenorul Stelei!", au dezvãluit surse autorizate din interior.

 

La cocalarii astia 2 le-au fost retrase acreditarile de zeci de ori pt asemenea articole calomnioase. Sincer, m-as mira sa ai mai mult de 15 ani - sau mai rau, iti place sa fii manipulat in ultimul hal de tabloidele autohtone. Ai mai enuntat o cretinatate demontata la timp de vanfootball.

Bodanel17.04.2009 08:47

Lacatus s-a intors dupa ce a fost facut cu ou si cu otet de Becali. Steaua nu sta in Lacatus. El, prin intoarcerea sa, a demonstrat ca nu are suficienta tarie pentru a fi un antrenor decent iar faptul ca avem atatia jucatori de echipa nationala in teren care joaca prost este exclusiv vina antrenorului. Dupa un an trebuia sa se vada macar o schimbare in bine dar nu se vede nimic. Sa ne lase.

dee17.04.2009 17:10

Lacatus n-a avut niciodata tarie, el a avut intotdeauna forta de a impulsiona schimbarea, insa "taria" i-au imprimat-o mereu altii. FC. Steaua merita un antrenor mai experimentat, cu un cv bogat in rezultate, care sa gaseasca solutia pentru a obtine performanta. FC Steaua nu sta intr-o singura persoana, intr-un singur antrenor sau in anumiti jucatori, toti se ruleaza pe parcurs. Steaua sta drept marturie pentru toti cei care au trecut pe la FC Steaua Bucuresti, avand un caracter puternic, peren.

fedora18.04.2009 06:13

Sper ca ati vazut ieri ce s-a ales din cuplul Goian-Ghionea.

Multumim!

Virgil19.04.2009 11:35
Sper ca ati vazut ieri ce s-a ales din cuplul Goian-Ghionea.

Multumim!

 

N-avea grija, ca-si revin. Pune tata Gigi ciomagul pe ei. De altfel le-a si promis-o.

 

In ceea ce il priveste pe Lacatus, e singurul vinovat de ceea ce se intampla la Steaua si cu Steaua. Pana nu de mult era acoperit de implicarea lui Gigi la echipa. Acum a dat adevarata masura a valorii sale. Mi-e mila de Lacatus, pentru ca el a vrut. Palaria a fost una prea mare pentru el. Si uite asa, non valoarea lui se confirma. Contraperfomanta cu Inter Gaz Bucuresti, contraperformanta cu UTA, icompetenta cu Steaua.

Ii admir insa "caracterul" puternic de a nu nu renunta pana nu se alege praful de tot. Cu Laca, din greseala in greseala, spre "victoria" finala!

 

Lasa-l mai Gica sa ne arate tot ce stie! Intr-un tarziu tot va pleca, e inca prematur.

 

«1345»