(Urli) asta va e simbolu, o curva perversa.... care trage de bani si se sperie de program
(Korynna) Pana la urma libertatea opiniei nu cred ca inseamna manjirea unor valori care pana acum au fost incontestabile si dintr-o data cum nu mai convine ceva aruncam simoluri, legende, fotbalisti, istorie, mandrie, s.a.m.d. la gunoi
Fotbalul exprima in mii de feluri identitatea comunitatii steliste, actionand asupra noastra, formandu-ne si informandu-ne. Cand o sa intelegem si noi ca intre logica rationala (ce vizeaza concretul, adevarul obiectiv) si logica sentimentala (ce vizeaza traditia si valorile, dorinta subiectiva) nu exista ruptura, deoarece amandoua sunt produse ale naturii umane, deci trebuie sa conlucreze mereu, vom avea si noi fotbal de calitate.
N-avem nevoie nici de fotbal modern, nici de fotbal adevarat, avem nevoie doar de fotbal : spirit sportiv, loialitate, conduita, atitudine cinstita si respect intre rationalisti si sentimentalisti. Stelistii afectivi tolereaza mai mereu grimasele sceptice ale rationalilor care vor lovi mereu in tot ceea ce este "masculin": un jucator, un simbol, un oficial, un antrenor, un om, un ideal, un principiu, iar noi, afectivii, vom apara mereu tot ceea ce este "feminin": o familie, o echipa, o valoare, o comunitate, o istorie , o legenda. Fotbalul fara latura "feminina" (afectiva) e ca fotbalul pe o plaja fara femei goale.
Marius Lacatus n-ar fi trebuit sa mai revina, daca a plecat o data in toamna, pentru ca a aratat pe teren ceea ce poate ca si antrenor, asa cum a aratat tot pe teren ceea ce inseamna jucator si a intrat in legenda. Prin plecarea sa nu se va rezolva nimic, pentru ca doar pe teren (nu in presa) iti poti construi imaginea reala indiferent daca te numesti suporter, jucator, antrenor, deci tot vor mai ramane doua imagini de curatat, iarasi se vor forma doua tabere s.a.m.d
Jucatorii sunt multi, insa imaginea lor este doar una: echipa .Suporterii idem- multi,diferiti, insa imaginea e doar una: suporterul stelist. Marius Lacatus e doar unul, insa imaginea sa este Steaua , pe care si el trebuie sa lupte si sa o apere cum crede de cuviinta, asemeni noua (suporterilor) care facem exact acelasi lucru ca si el- luptam si aparam imaginea Stelei (suporterul stelist, echipa, clubul)
Urli, sa nu uiti niciodata ca Lacatus face parte din club (este antrenor, insa a fost si angajat-militar), face parte din echipa (a fost jucator, deci figureaza in arhive), insa este si suporter (la nivel afectiv, declarativ, ca tine). Tu esti suporter stelist care doar se identifica la nivel afectiv cu echipa si clubul, insa nu figurezi in arhivele lor, ci doar figurezi pe stadion prin ceea ce faci efectiv ca si suporter (modul in care-ti manifesti atasamentul pentru Steaua). Deci tu reprezinti concret imaginea Stelei printr-o singura activitate (cea de suporter), in timp ce Marius Lacatus o reprezinta prin 3 activitati simultane: 2 concrete (echipa,clubul) si una afectiva (suporter).
De aceea unii il vor respecta pe Marius Lacatus mai mult decat pe tine, in sensul ca il vor lasa pe el sa decida ce sa faca si cand sa se retraga si te vor "ataca" pe tine daca-l contesti pe forum sau te vor acoperi vocal pe stadion (Lacatus, Lacatus, Lacatus) , deci daca-l contesti in spatiul public, pentru ca Lacatus e imaginea Stelei si te reprezintasi pe tine, suporterul stelist, deci n-ai voie sa o patezi. A-l contesta pe Marius Lacatus e ca si cum ti-ai da o palma tie insuti si poate ca ar fi bine sa o faci , ca ceilalti sa nu emita si ei sentinta "asta esti tu ,o curva perversa care "se vinde" pentru suporteri (adica le iei apararea la prietenii tai stelisti ), insa nu e in stare sa tin(e)a doar la unul" si sa faca ceva concret pe stadion, adica ceea ce-ti defineste tie imaginea de suporter stelist, pentru ca prin asta reprezinti tu Steaua! Sa nu te legi niciodata de cei care nu merg pe stadion, pt ca acele persoane nu pateaza imaginea Stelei, insa e adevarat, nici nu contribue la curatarea ei. (mai dau din gura prin presa, forum, in asta nu e concret, doar afectiv). Deci, Marius iti poate spune tie suporterule "taci ba prostule!" pentru ca el reprezinta 2 lucruri concrete (bine, prost nu conteaza), in timp ce tu trebuie sa faci/reprezinti doar unul. Chiar si pe stadion exista o ierahie a stimei si a respectului fata de persoane. Imaginea Stelei reala (adevarata) se formeaza pe stadion, iar daca esti stelist nu contribui niciodata la murdarirea ei! Voi formati imaginea adevarata a Stelei pe stadion, ceilalti, din afara stadionului doar informeaza opinia publica prin media.(rufele murdare se spala in cadru privat, nu in public-pe stadion)
p.s stanici, motanelule, pe loc repaus! e un ordin.
